Stedelijke Vervoersdienst mogelijk per 1 januari 1991 van start r] n yl o Gemeente subsidieert projecten en instellingen COLOFON I Badminton Wonen HS?0N Expositie in de Hazelaar Ontwikkelingsproblematiek I Seniorenacademie Brabant POST SCRIPTUM Modeshow in de Nachtegaal Bingo Talent gevraagd Opkomen voor jezelf Rouwverwerking Infomarkten in Amsterdam en Den Haag DE TILBURGSE KOERIER Donderdag 27 september 1990 - pagina 11 er 1990-pagina 10 V. ma’s, Het rers. Fotoserie verleden tijd. :oop, nieuwe a g 4 okt. 1990 ing muziek Jos Staps I COMPLEX EBURCHT ilein 3 Seniorenwijzer Wordt eenmaal in de twee weken opgenomen in de Tilburgse Koerier jaat verzot 1 januari HET WOORD IS AAN... dig. >unt. thet ge- tuur, is, lachten, itie-/ voor huif en slech! ronne Struys THEEK Hein IIEARTIKEL lapark 38 en schrijven voor ITTA str. en gaan 15.00 u. opgege- andicap- worden. jrthuis de >rjaars-mo- 0 jaar is er Gebonden JRMUSEUM in 91 '91 tiel Stenopteryglus sus Reiner Lautweln /ENLAAN 77 m Yvonne Keljser/ e objecten Is opkor Werkgroep 5w vrouwen via ec te vinden op d inlichtingen, be IE W 125 lapark 125 ‘leldlngsplan i, pentekeningen ENTEHUIS 29okt. ang, poppen-textlel ITHEEK er in het buur >urg een voorj; i boven de 50 Redactieraad: Diny van Bladel-Verbunt Peter Elshout (eindredacteur) Jan van Groos (voorzitter) Joop Janmaat Jacques Joosten Harry Strijbosch Ad de Vet André Walraven Redactiemedewerkster: Ivonne van der Zande "A. i/ln de schaduw I Redactieraadsadres: Redactieraad Seniorenwijzer, I p/a Lange Schijfstraat 107, 5038 I TT Tilburg, tel. 350505. I Kopij kan opgestuurd worden I naar het redactie-adres of naar de Tilburgse Koerier, postbus 10001, 5000 JA Tilburg, tel. 1 368805. Op maandag 1 oktober om 14.00u gaat Nachtegaal, Oude Kapelstraat 25 in Tilbt deshow voor ouderen van start, lederen van harte welkom. De entree is gratis. na 20.00 u. lie blanche 22.15 u. ay night 20.00 u. verlorenen Seelen 22.15 u. id misdemeanors 20.00 u. jus Baker boys 22.00 u. ergens naar snbaar ver tomen, zor Op donderdag 4 oktober om 14.00u wordt er in de Kasteelhoe ve, Hasseltstraat 256 in Tilburg een bingo georganisserd voor ouderen. U bent er van harte welkom. tven helen oktober start in De Stroom”, aan de i Tilburg, de cursus In deze cursus kun ieken als affirmeren, ng je bewuste en on- ►nen kunt beïnvloe- e gedachtepatronen ve. Voor meer infor- i een uitgebreid pro- )e Stroom” kunt u naar de docent, tel. len in olieverf KERKJE pt. i Thea v.d. Waal- sny Herps. :KERS- IUM De heer A. Theeuwes: ”Het is de be doeling dienst ri 9.00u ’s ochtends tot 23.0Öu avonds, zeven dagen per moet een abonnement i men er gebruik van kunnen mé Dat abonnement kost 25,- per Per rit in de stad betaalt men dan een bedrag van 2,50. Men is er wat duurder mee uit dan met het openbaar vervoer maar dat nadeel zal voor ve len wegvallen tegenover de voorde len.” Die voordelen zijn: men wordt thuis of op elke gewenst plek in de stad opge haald en weer afgezet waar men wil. Men wordt begeleid bij het in en uit- Nachtegaal) en het steunpunt Oude ren De Reit in de Westertorenstraat. Hiermee is het budget 1990 besteed. De subsidieverzoeken van Den Herd gang voor alarmering-units in de aan leunwoningen en uitbreiding van de tijdelijke opname; van De Bijsterstede voor een toneelaccomodatie en van buurthuis De Nachtegaal voor verbou wing t.b.v. het trefpunt voor ouderen Goirke-Hasselt wijst het college van B W alledrie af. Eenmalige subsidies toe te kennen aan: de Welzijnsdienst voor een wer- vingsadvertentie Seniorenraad 750,-); de Samenwerkende Ouderen Organisaties Noord (SOON) voor een vrijwilligerscontactavond 1000,-); de organisatoren van de cursus "Gelukkig ouder worden” 2484,-); de SBT voor het ontwikkelen en ex ploiteren in 1990 van het VITO-sys- teem (voor vaststelling urgentie en zorgbehoefte van hen die wachten op een plaats in een verzorgingstehuis) 26.800,-); de Seniorenwijzer vóór voortzetting tot 1-1- ’91 34.500,-); Stichting Volksdans en Folklore 55+ voor volksdansfestival 55+ 3450,-); de Steffenberg voor hulpverlenings- netwerk blinden en slechtzienden tot 1-1-’91 11.250,-); buurthuis De Nachtegaal voor trefpunt ouderen in Goirke-Hasselt (ƒ21.756,-); het IMW voor 10 extra formatie-uren t.b.v. pro ject Begeleid Wonen voor Bejaarden 19.375,-); verzorgingstehuis Den Herdgang voor project slaapwacht 1840,-); OTO (Overleg Tilburgse Ouderenorganisaties) voor organisa tiekosten 1720,-); verzorgingstehuis Als alles volgens plan verloopt heeft Tilburg per 1 januari 1991 een Stede lijke Vervoersdient. Die vervoersdienst is bestemd voor Tilburgse inwoners die 65 jaar of ouder zijn en voor mensen met een handicap. De gemeente Tilburg heeft verregaande contacten met de Internationale Hulpdienst (IHD). De IHD zou zo’n vervoersdienst in Tilburg op poten moeten zetten. Het plan om te komen tot de oprichting van de Stedelijke Vervoersdienst wordt volledig ondersteund door de bejaarden- en gehandicaptenorgani saties en welzijnsinstellingen in Tilburg. Het grote voordeel van deze ver voersdienst is dat men thuis opgehaald wordt en op elk willekeurig punt in de stad afgezet kan worden. Een andere term voor deze vorm van vervoer wordt ook wel ”van voordeur tot voordeur transport” genoemd. Of de Ste delijke Vervoersdienst er inderdaad komt, ligt momenteel in de handen van het college van B W van Tilburg. Het college moet met name een besluit nemen over financiële steun aan de IHD bij het opzetten van de vervoers dienst. We spraken over de Stedelijke Vervoersdienst met de heer A. Theeuwes, coördinator van het Tilburgs Overleg Gehandicapten (TOG) die bij de voorbereidingen betrokken is. ter opgehaald wordt dan men o ven had. Begeleiders van gehar ten kunnen mee vervoerd Wat zij daarvoor moeten betalen is nog niet duidelijk. Geen ingewikkelde procedures Volgens A. Theeuwes van het TOG zal het voor mensen van 65 jaar en ouder en mensen met een handicap heel eenvoudig worden om een abonne ment te krijgen. ”lk heb van de IHD begrepen dat er geen ingewikkelde procedures gebruikt worden. Dat mag ook niet want deze vorm van vervoer moet beslist laagdrempelig zijn”. Wat als de IHD geen taxibedrijf in Tilburg vindt dat bereid is de Stedelijke Ver voersdienst op zich te nemen of als het college van B W niet met de IHD in zee wil? A. Theeuwes: "Dan gaat het allemaal waarschijnlijk niet door. Dat zoiets doodjammer zou zijn, lijkt me duidelijk.” Zonnehof voor dagopvang Indische en Molukse Nederlanders 33.584,-); PCOB (Protestants Christelijke Oude renbond) voor organisatie- en activi- teitenkosten 1200,-) en de stichting Sociale Alarmering Midden-Brabant voor de meerkosten in 1990 28.700,-). Twee instellir rele subsidie 25.000,-: h de wijk G( vroeger e tussen het irinus en de van >itto- ingen krijgen een structu- e toegekend van ieder het trefpunt voor ouderen in Soirke-Hasselt (buurthuis De dat de Stedelijke Vervoers- dtten in de stad verzorgt van ’s week. Men nemen, wil maken, ■r jaar. in nog stappen. Ouderen hoeven dus niet meer naar stille bushokjes te lopen, niet de aantrekkelijkste plaatsen om te wachten. Veilig dus! En makkelijk na tuurlijk. Boodschappen doen in de stad bijvoorbeeld wordt zo heel aan trekkelijk. Voor 5,- is men uit en thuis. Ook voor mensen met een han dicap heeft deze vorm van vervoer ontzettend veel voordelen. Prima aanvulling ”De gemeente Tilburg is in gesprek met de IHD om een Stedelijke Ver voersdienst in Tilburg op te zetten,” aldus A. Theeuwes en hij vervolgt: ”Als aan alle voorwaarden voldaan wordt, heeft de IHD toegezegd dat die vervoersdienst er binnen twee maan den kan zijn. De IHD onderhandelt nu met een taxibedrijf in Tilburg dat het vervoer gaat verzorgen. Dat betekent dat per 1 januari 1991 de zaak van start zou kunnen gaan. De gemeente moet echter de eerste twee jaar finan cieel wel bijspringen. Dat heeft de IHD gevraagd: een bijdrage in het exploita tietekort. Het eerste jaar 45.000,- en het tweede jaar 37.000,-. Het gaat dus om een totaalbedrag van leder jaar wordt er in de Garsthof aan het Columbusplein 15 in Tilburg een ontspanningsavond voor ouderen georganiseerd. Voor deze avond zoeken de organisatoren mensen van 50 jaar en ouder die hun kunnen willen tonen aan het publiek. Gedacht wordt aan optredens met muziek, dans, zang, voordracht, de clamatie, etc. aanmelden kan bij de Garsthof, telefoon 435422. De ontspanningsavond vindt plaats op 15 november. Aan deel name zijn geen kosten verbonden en het gaat er niet om wie het beste voor het voetlicht komt. Meedoen is veel belangrijker. De Unie van Katholieke Bonden van Ouderen heeft onlangs een serie katernen uitgebracht over huisvesting voor ouderen. De boekjes vormen een weerslag van de zogeheten "Woondiscus- sie” die de Unie organiseerde van 1986 tot 1990. Ze voorzien in de grote vraag naar informatie over huisvesting voor ouderen en bestaan uit de volgende titels: ’’Huisvesting van ouderen” (nr.10); "Ouderenhuisvestingsbeleid bij gemeente en corpora tie” (nr. 11); "Bestemmingsplan” (nr. 12); "Nieuwbouw” (nr. 13); "Huurvaststelling” (nr. 14); "Wonen op maat” (nr. 15); "Woonaanpassing en aanpasbaar bouwen” (nr. 16) en "Wo ningverbetering en groot onderhoud” (nr. 17). De katernen Wo nen zijn verkrijgbaar bij de Unie KBO, Oranje Nassaulaan 1, 5211 AR in Den Bosch, telefoon 073-123475. De prijs voor het complete set bedraagt voor leden 5,80. Niet-leden betalen 12,50. De bedragen zijn exclusief portokosten. Het Instituut voor Ontwikkelingsvraagstukken van de Katholieke Universiteit Brabant organiseert een inleidende leergang Ont wikkelingsproblematiek die ook zeer geschikt is voor senioren. De leergang start in oktober, duurt tot mei 1991 en bestaat uit een basis- en een vervolgprogramma. Vele aspecten van het ontwikkelingsvraagstuk komen aan de orde zoals geschiedenis, economie, politiek, cultuur, vrouwen en ontwikkeling en Neder landse ontwikkelingssamenwerking. De kosten bedragen 40,-. Voor meer inlichtingen en om u in te laten schrijven, kunt u bel len naar Charlotte van de Vorst of René Smelt op de KUB, Ho- geschoollaan 225, gebouw S, kamer 301telefoon 013- 662556/ 662264. Tot en met 19 oktober zijn er in het verpleeghuis de Hazelaar, Dr. Eygenraamstraat 3 in Tilburg (naast het Mariaziekenhuis) zestien aquarellen te zien van Jozef de Beer. Met deze expositie wil de Hazelaar duidelijk maken dat het huis naast de primaire taak als verpleeginstelling ook andere functie nastreeft. Jozef de Beer woont in de woongemeenschap "Samen Verder” in de Trouwlaan 41. Voor hem is bezig zijn met beeldende kunst net zoiets als eten en drinken. De aquarel is zijn favoriet. Jozef de Beer werd in 1927 in Tilburg geboren. Hij heeft zich door middel van enkele cursussen verdiept in de schilderkunst en heeft di verse expositeis op zijn naam staan. Binnenkort gaan de sportgroepen van de Badmintonclub Terra Nova (BBC) weer van start. De BBC is een club voor gerevali deerde hartpatiënten en anderen van 40 jaar en ouder en telt zo’n 400 deelnemers verdeeld over acht badminton- gymgroe- pen en twee zwemgroepen. De Badminton-gymgroepen zijn ac tief op maandag- en zaterdagmorgen in het Pellikaan Sportcen trum aan de Rueckertbaan, de zwemgroepen spetteren op don derdagavond in het zwembad aan de Ringbaan Oost. Die zwemgroepen zitten overigens vol. Alle groepen staan onder deskundige leiding. Interesse om mee te doen? Neem dan kon- takt op met Terra Nova, Nieuwlandstraat 44 in Tilburg, telefoon 426269. Tegen de tijd dat de Stedelijke Ver voersdienst in Tilburg van start gaat, zal in de Seniorenwijzer daar nader op ingaan. jlijke informatie- op 9 en 10 oktober gehouden wordt in terdam. Ongeveer 90 instellingen en or- ..agen lang informatie over welzijn, :3ningen, belangenbehartiging, culti zijn er tal van activiteiten en rijn van 10.00u tot 17.00u. In- 82.000,-.” Zoals gezegd moet het col lege van B W over die financiële bij drage nog een besluit over nemen. Of ficieel over het hele project maar de indruk bestaat dat het college er heel positief tegenover staat. Bovendien is er geen beter alternatief voorhanden. Zelfstandig De Stedelijke Vervoersdienst maakt ouderen en mensen met een handicap mobieler. Ze kunnen nu toe waar ze met het openbaar vervoer maar moeilijk kunnen komen, zonder anderen daarbij in te moeten schake len of al te duur uit te zijn met een taxi. Dat komt de zelfstandigheid ten goe de! Als men van de Stedelijke Vervoers dienst gebruik wil maken, moet men wel aan enkele spelregels voldoen. U moet bereid zijn met anderen in de auto of busje te zitten want de IHD combineert ritten. Voor ochtendritten moet men naar een centraal telefoon nummer bellen vóór 9.00u, voor mid dagritten moet men vóór 13.00u bellen en avondritten kan men tot 18.00u af spreken met de IHD. Het kan gebeu ren dat men een kwartier eerder of la- TIES IN IOUWBURG 362033. Open: ma. an 11-18 uur en 19- zo. van 12-17 uur. JIS TILBURG auwmeesterplein 1 -362033. Dagelijks >0.00 en 22.00 uur. ërkplaats. Tel. 369104. TION MUSEUM 1 434 A /oor schrift- en kan- iek. IERLIGT ïoncertzaal nring 79 165587. ox str. 24 bevorderir itie >men voor jezelf een probleem van 50+ vrouwen? De /'or' 50+ Vrouwen probeert samen met belangstellende ,,a een twaalftal ochtendbijeenkomsten het antwoord -deze vraag. Er zijn nog enkele plaatsen vrij. Voor oei telefoon 672863 (Carla). Eind september start de Seniorenacademie met de najaarscur- sussen hoger onderwijs voor ouderen. Vijftig-plussers kunnen zich nog inschrijven voor drie cursussen: Midden-Europa, Ar chitectuur van de Renaissance en de Barok en Gerontologie. Inlichtingen en inschrijven: telefoon 394444. Na de dood van een partner, kind, vriend of vriendin heeft men eerst zelf tijd nodig om het verdriet te verwerken. Toch blijft bij velen, ook na langere tijd, de behoefte bestaan om met mensen in gelijke omstandigheden te praten over rouw, verdriet en de toekomst. Het Instituut Maatschappelijk Werk Tilburg (IMW) en het Dekenaat Tilburg-Goirle organiseren voor die mensen ge spreksgroepen die eind oktober van start gaan. Men wisselt er varingen uit en men kan steun vinden bij elkaar. Men kan zich opgeven tot 2 oktober aanstaande bij het IMW, telefoon 636262 (vragen naar mevr. Reizevoort) of bij het Dekenaat Tilburg- Goirle, telefoon 423706 (vragen naar de heer Timmermans). Bij de indeling van de gespreksgroepen wordt o.a. rekening ge houden met leeftijd. "Bij de tijd” is het thema van de achtste landel markt voor ouderen die op 9 en 10 oktober c de Nieuwe Kerk in Amsterdam. Ongeveer 90 ganisaties geven twee dagen lang informatie zondheid, sociale voorzieningen, belanger studie, wonen en recreatie. Voorts zijn er I demonstraties. De openingstijden zij.. lichtingen telefoon 020-268168. De Anton Philipszaal in Den Haag is op 5 oktober het decor van de derde Haagse informatiemarkt voor ouderen. Het thema is "Erbij blijven”. Er is informatie verkrijgbaar op het gebied van cursussen, studie, ontmoeting en uitgaan. De markt is geopend van 10.00u tot 17.00u. Inlichtingen telefoon 070-3643818. Op 8 oktober buigt de gemeenteraad van Tilburg zich over een voorstel van B W waarin diverse projecten en or ganisaties subsidies toegekend krij gen inzake de zogeheten ’’stelpost ouderenbeleid 1990”. Gezien de voor stellen van B W mag men conclude ren dat de gemeente Tilburg het ouderenbeleid serieus neemt, ook omdat er voor nieuwe en vernieuwen de activiteiten, deels door ouderen zelf georganiseerd, geld wordt uitge trokken. Het voorstel van B W ziet er als volgt uit. Het woord is aanis de titel van een rubriek waarin iedereen van 55 jaar en ouder aan het woord kan komen om de lezers te informeren over allerlei leuke, gezellige, interessante, opmerkelijke za ken. Schrijf iets op, maak een verhaaltje van ten hoogste 200 woorden en stuur dat op naar de redactie van de Senio renwijzer, per adres Tilburgse Koerier, postbus 10001, 5000 AJ in Tilburg onder vermelding van ”Het woord is aan....”. Inzenden betekent niet dat er automa tisch geplaatst wordt. Vervoer is voor mij fietsen, zeker als het goed weer is en ik er op uit moet voor de dagelijkse boodschappen. Goed uitkijken en afstappen voor een kruispunt of over de zebra’s lopen is wel nodig. De hoek Hasseltstraat/ Kwaadeindstraat is voor fietsers een moeilijk punt. Zolang je midden op de weg blijft staan tot de auto’s verdwenen zijn gaat het nog wel. Met slecht weer en als het donker is, neem ik de bus. Thuis kijk ik op de plat tegrond waar ik wezen moet en met welke buslijn ik er kan komen. De chauf feur moet me in het donker wel zeggen waar ik er uit moet, want straten in nieuwe wijken herken ik niet. Hij wijst me dan ook welke kant ik op moet. Ik heb niet veel familie, dus als er een uitnodiging komt van een neef of een nicht omdat er een kleine geboren is, ga ik daar graag naar toe. Een taxi die te betalen is, zou uitkomst bieden. Ik wil best samen met anderen een rit ma ken, ook al duurt het dan wat langer. Ik hoop dat wij als ouderen meer van een taxi gebruik kunnen maken. De Emmastraat begon als een smal steegje tu. café van Jantje Marine winkel en koffiebranderij Bronsgeest. Het was een pi resk straatje tot en met het toen nog bestaande Willemsplein. Dat stuk met Kerkpad, Plein- en Parkstraat en de vismarkt werd gesloopt voor ruimte rond het Paleis- Raadhuis. En later voor de bouw van het Stadhuis, voor flatgebouwen en voor de aanleg van marktterrein en parkeer plaatsen. Die parkeerplaatsen verdwijnen alweer voor de bouw van het tweede stadskantoor. Nu is het tweede stuk van de Emma straat aan de beurt. Straat, par keerterreinen en huizen vielen door slopershanden om plaats te maken voor Tilburg Compacte Stad en nog meer prestige. Er gaapt momenteel een groot gat in het hart van de stad: letter lijk en figuurlijk. Er zijn al miljoe nen guldens in verdwenen. polit ise ontwikke nieer inlichtingen en om aar Charlotte van de Vor loollaan 225, gebouw S, I 5 Lij®

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1990 | | pagina 11