Eten en gezond blijven 1 n n COLOFON Volksdansen IG! ’t Gilde Tilburg, iets voor n I ten POST x SCRIPTUM Maaltijdvoorzieningen voor ouderen De Baselaer Bewust ouder worden Trefpunt Koningsplein S.O.O.N. Ouderen van nu en morgen Vrouwen 50+ Over eten in de bieb Huifwagentocht Nivon Donderdag 13 september 1990 - pagina 11 DE TILBURGSE KOERIER 1990-pagina 10 in dint ij door! lens afspraak oopavond. J centrum 04255-4015 Alleen thuis eten is voor vele ouderen heel vervelend. Seniorenwijzer Wordt eenmaal in de twee weken opgenomen in de Tilburgse Koerier HET WOORD IS AAN... de. "Dit kan veel verse c volkorenbrood een f hemt y Ze Jder- FSTRA Op de 50 jaar gepasseerd zijn. De de Werkgroep Vrouwen 50+ levensfase waar vrouwen van als hun kinderen het huis uit eenkomsten en die vinden plaats op het 43 in Tilburg. Inlichtingen, telefoon 67286 nor dag bir, kof- Tja, vragen hebben over voe- i terecht bij de Tilburgse ling. Voor een dieet op ronden moet men bij de i. Vragen over een oud 't Gilde biedt ouderen de mogelijkheid zich aan te laten spreken op hun per soonlijke kennis, ervaring en vaardig heden. Zij kunnen die overdragen aan anderen die daar behoefte aan heb ben. Een voorbeeld: een ouder iemand die alles weet van boekbinden en daar ervaring in heeft omdat hij ja- gewerkt heeft, kan jen aan iemand die akbinden te weten ïuren ren excl. BTW anco geleverd koeken en alcoholische dranken kwa men zelden op tafel. Met het stijgen van de welvaart is ook het voedings patroon veranderd. Het vetgebruik is enorm toegenomen. Daar staat echter wel tegenover dat er meer groente en fruit wordt gegeten en dat melkpro ducten vaker op tafel komen. Dat is positieve ontwikkeling,” aldus An- tarie Vermeer. zeker vc woonvormen. Te z en een tentoonstelli werpers op het c~L is ook een grote gegeven. De mars entree bedraagt t talen 3,50 entree. ren als boekbinder c die kennis overdrage juist meer van boet wil komen. Andere voorbeelden zijn houtdraaien, patchwork maar ook het opzetten van een organisatie of school, het starten van een eigen be drijf, kaas maken, metaal bewerken, etc. 't Gilde brengt aanbieders en dat zijn altijd mensen van 50 jaar of ouder, in kontakt met mensen die van een be paald aanbod gebruik willen maken. Anders gezegd: ’t Gilde bemiddelt tus sen vraag en aanbod. Dat aanbod wordt tweemaal per jaar op grote schaal bekend gemaakt in de Gilde Gids waar we het al eerder over had den. ’t Gilde wil nog graag ders inschrijven. Er zijn v ouderen (50-plussers) die kennis, ervaring en vaardigheden wil len delen met anderen. Wilt u daar meer over weten, n op met 't Gilde dat bij de Vrijwilligers Spoorlaan 320 in 434572. Op dinsdt tussen lO.OOu en iemand van ’t Gilde aanwezig. Drinken Volgens haar drinken ouderen over het algemeen te weinig. "Men heeft anderhalf tot twee liter vocht per nodig in de vorm van thee, melk, fie, sinasappelsap, soep, etc. Tja, en te veel koffie drinken is natuurlijk ook niet goed. Zeker niet als men ’s nachts slecht slaapt. Men doet er dan ver standig aan geleidelijk met de koffie te minderen en bijvoorbeeld maar wat meer thee of melk drinken.” aldus An- nemarie die het gebruik van kruiden- De Stichting Ouderencentrum organiseert in de maand septem ber heel wat aktiviteiten voor ouderen. Het merendeel van die aktiviteiten vindt plaats in het Trefpunt op het Koningsplein 251 in Tilburg. Op woensdag 19 september is het gewoon open huis en op zondag de 23e is het Trefpunt geopend vanaf 14.00u. Dan wacht de bezoekers een programma met muziek en dans. Op woensdag 26 september gaan de ouderen van het Trefpunt een dagje op reis. Om 24.00u is men weer terug in Tilburg na een welbestede dag die afgelsoten wordt met een diner en een dans avond. En tenslotte: op donderdag 27 september is het Trefpunt om 11,30u weer geopend. De leden van het Nivon van de afdeling Tilburg gaan op 23 sep tember naar het Aboretum in Kalmthout in België. In dit bomen park krijgt men dan deskundige uitleg. Als u meer wilt weten over het Nivon en de aktiviteiten die deze club van natuurvrien den organiseert, bel dan 360541 of 676307 in Tilburg. Om je goed te voelen, moet je onder andere goed en gezond eten. Van deze leefregel zal nie mand staan te kijken, maar of iedereen er zich ook aan houdt: dat is een ander verhaal. On danks alle voorlichting die er ge geven wordt over gezonde en goede voeding zijn ongezonde eetgewoontes toch heel moeilijk te veranderen. Dat geldt voor ouderen maar ook voor jonge ren. Pas als men kwalen krijgt die het gevolg zijn van slecht en ongezond eten, gaat men erover nadenken maar dan is het eigen lijk te laat. We spreken met An- nemarie Vermeer, diëtiste bij de Tilburgse Kruisvereniging, over gezonde voeding voor ouderen. Volgens Annemarie eten ouderen be slist niet minder gezond dan de ge middelde Nederlander. ’’Veel ouderen zijn van huis-uit gewend aan een so bere voeding,” antwoordt ze op onze vraag naar de voedingsgewoontes van ouderen. ”lk denk dat menige oudere zich de tijd van voor de oorlog nog wel herinnert, toen men een groot bord aardappelen kreeg voorgezet met een klein stukje vlees erbij. Chips, De SBT is een afkorting. Die let ters staan voor de Stichting Be- jaardenwerk Tilburg. Staan? Nee, stonden want de Stichting Bejaardenwerk Tilburg heet te genwoordig de Stichting voor Gecoördineerd Ouderenwerk. Met zo'n nieuwe naam zou je denken dat ook de oude afkor ting SBT zou veranderen in de afkorting van de nieuwe naam: SGO. Niets is minder waar. In een poging de SBT een nieuwe plaats te geven in een nieuwe tijd is er wel gekozen voor een nieuwe naam maar is men half slachtig vast blijven houden aan de oude afkorting SBT "omdat die zo ingeburgerd is TV DEO: Taalvervuiling Van De Eerste Orde! Ouderen van nu en morgen is de naam van een manifestatie die nog tot en met 16 september georganiseerd wordt door de Stichting Ouderenwerk Breda ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van die stichting. De manifestatie vindt plaats in het Turfschip, Chasseeveld 15 in Breda en het hoofdthema is: zelf standig wonen en leven door ouderen. Het is een boeiende ma nifestatie, zeker voor mensen die interesse hebben in diverse zien zijn o.a. een modelwoning voor ouderen stelling van de ideeën van 33 internationale ont- gebied van huisvesting en gebruiksartikelen. Er e informatiemarkt en er worden enkele lezingen mifestatie is geopend van 10.00u tot 18.00u. De 6,50 p.p. Bezoekers van 65 jaar en ouder be- De Werkgroep Bewust Ouder Worden twee themabijeenkomsten voor ouderer tember over het onderwerp "Geloven en op dinsdag 6 november over "Ouderen eenkomsten beginnen met een inleiding. L gen stellen en met elkaar discussiëren. De den gehouden in de Garsthof, Columbuspleir beginnen om 10.00u en duren tot 12.00u. Ent een van 55 jaar en ouder is welkom. 18 september om 9.30u begint er cursus voor vrouwen die jaar gepasseerd zijn. De cursus wordt georganiseerd door ..erkgroep Vrouwen 50+ en heeft als onderwerp de nieuwe '“sfase waar vrouwen van 50 jaar en ouder in terecht komen t zijn. De cursus bestaat uit 12 bij- laats op het adres Nieuwlandstraat 363/436845. Het woord is aanis de titel van een ru briek waarin iedereen van 55 jaar en ouder aan het woord kan komen om de lezers te informeren over allerlei leuke, gezellige, in teressante, opmerkelijke zaken. Schrijf iets op, maak een verhaaltje van ten hoogste 200 woorden en stuur dat op naar de redac tie van de Seniorenwijzer, per adres Til burgse Koerier, postbus 10001, 5000 AJ in Tilburg onder vermelding van ”Het woord is aan....”. Inzenden betekent niet dat er automatisch geplaatst wordt. Jaren geleden kreeg ik in Australië een kopje koffie aangeboden dat was ge zet met het voor mij toen nog onbekende ingrediënt T.L-C. Ik heb me laten uitleggen wat die afkorting betekent en zo kwam ik er achter dat het staat voor Tender Loving Care, in het Nederlands: met liefdevolle zorg. Die uit drukking is mij, ik ben nu alweer zeven jaar gepensioneerd, steeds bijgeble ven en is mijn denken en handelen gaan beïnvloeden, ook in mijn activiteiten voor 't Gilde. Ik maakte twee jaar gelden kennis met 't Gilde en mijn eerste gedachte was: "Dat is niets voor mij". Immers: wie heeft er nou behoefte aan de zeer specialistische kennis die ik opgedaan heb bij het voorbereiden van de fabricagemethodieken van hoogkwalitatieve onderdelen voor kleurentele visies. Dat was een verkeerde gedachte, want aan de basistechnieken die je in huis moet hebben voor zo'n specialistische functie blijken mensen wel be hoefte te hebben. Bovendien wist ik al vanuit mijn vroegere werk hoe ik ken nis over moest brengen. Dat komt mij nu weer goed van pas. Ik draag via 't Gilde mijn kennis en ervaring met T.L.C. over, met liefdevolle zorg! T. Huijgen Kwalen De kwalen die bij ouderen door ver keerde voeding ontstaan zijn verschil lend van aard: overgewicht, aandoe ningen aan hart en bloedvaten, bloed armoede, botontkalking en vermoeid heid. Annemarie Vermeer: ’’Botontkal king komt bij oudere vrouwen meer voor dan bij mannen. Dat verschil heeft met het gestel te maken. Het bot- weefsel bij ouderen wordt brozer en breekt makkelijker. Ook een tekort aan vitamine D beïnvloedt de ontkalking. Vitamine D wordt o.a. in je lichaam aangemaakt onder de invloed van zonlicht. Iets vaker in het zonnetje gaan zitten en iedere dag een flink glas melk drinken is een prima manier om die ontkalking voor te blijven. Veel beter dan het grijpen naar vitamine preparaten.” Aandoeningen aan het hart en de bloedvaten worden vaak veroorzaakt door te vet en te zout eten. Annemarie Vermeer ontraadt daarom het veelvul dig gebruik van kant-en-klaar maaltij den zoals je die in de winkel koopt. Annemarie: ”ln pakjes en blikken soep bijvoorbeeld zit te veel zout.” Vermoeidheid wordt vaak veroorzaakt door een ijzergebrek en bloedarmoe de. ”D;t kan worden voorkomen door groenten, peulvruchten, vuiivuicimiuod, rijst en macaroni te eten,” aldus Annemarie Vermeer. Pillenpot Veel ouderen denken door vaak een greep in de pillenpot kwalen te kun nen voorkomen of op te lossen. Vita minepreparaten worden dan ook veel geslikt. Is dat wel gezond? Annemarie Vermeer: "Nee, integendeel zelfs, een enkele uitzondering daargelaten. Als men gewoon gezond eet zijn die pre paraten overbodig. Te grote hoeveel heden kunnen zelfs schade veroorza ken en dat vergeet men al te gemakke lijk. Een glas sinasappelsap per dag is veel beter dan tien vitamine C tabletjes per dag.” De Stichting Samenwerkende Ouderen Organisaties Noord (S.O.O.N.) organiseert op woensdagmiddag 19 september in wijkcentrum De Ypelaer, Corellistraat 10 in Tilburg-Noord optre dens van de Gibama Rangers en de Gibama Hawaiians. De mid dag begint om 14.00u en de toegang kost 1,-. lederen is van harte welkom op deze gezellige middag. De S.O.O.N. organi seert ook dansmiddagen in de zaal van het Riddershof in de Le- harstraat 110. De aanvang is telkens om 14.00u. De data zijn: 26 september, 10 en 24 oktober, 7 en 21 november en 5 en 19 de cember. Oudere dansliefhebbers: u komt toch ook! Volgende week donderdag treft in de Tilburgse Koerier alweer de zesde Gilde Gids aan. In deze gids staan aanbiedingen van ouderen die ande ren op weg willen helpen met hun kennis, ervaring en vaardigheden. Iedereen kan van die aanbiedingen gebruik maken. thee niet echt adviseert: ”Er kunnen giftige kruiden bijzitten die bijvoor beeld de darmwerking verstoren.” Alleenstaanden Alleenstaande ouderen vinden het vaak niet de moeite waard om voor zichzelf te koken. Ze nemen dan maar een extra koek bij de koffie. Annema rie Vermeer raadt hen aan er eens over te denken om samen met ande ren te gaan eten, thuis of in een eet- punt. Een andere mogelijkheid is kon takt op te nemen met de Stedelijke Maaltijddienst van de SBT. ”lk advi seer hen ook over hoe je op eenvoudi ge wijze toch een voedzame maaltijd samen kunt stellen. En dat kan ook best een paar keer per week een goed aangeklede broodmaaltijd zijn met wat komkommer, tomaat of sla.” aldus An nemarie. Diëten Bij menige oudere werkt die voorlich ting over voeding averechts. ’’Mogen we dan niks meer eten?” hoor je vaak. Annemarie: ”Er worden inderdaad de laatste tijd vragen gesteld bij allerlei goedbedoelde adviezen en diëten. Maar wat mij vooral opvalt is dat oude ren daarbij vaak nog denken aan heel strenge, smakeloze diëten met weinig variatie. Ze komen tot die gedachte omdat ze ooit zo’n dieet voorgeschre ven hebben gekregen en dat tot op de dag van vandaag nauwgezet proberen te volgen. Ze kwellen zichzelf daar mee terwijl dat misschien al lang niet meer nodig is. Ouderen met een dieet dat ze al jaren volgen, doen er ver standig aan om daar nogeens met hun huisarts over te praten. Ze kunnen eventueel ook kontakt opnemen met de Kruisvereniging.” Voedingsadvies Als algemeen voedingsadvies voor ouderen die nog gezond zijn geeft An nemarie het volgende ter overweging: "Gebruik vezelrijk voedsel zoals vol korenbrood en zilvervliesrijst. Eet ge rust aardappels maar neem er zeker ook verse groente bij en een beschei den stukje vlees. Het opwarmen van de groente van gisteren, moet ik ont raden. Eet ook fruit en drink of eet melkproducten. En tenslotte: gebruik niet teveel vet en zoetigheden.” Informatie Ouderen die lid zijn van de Kruisvere niging en die vr ding kunnen t Kruisverenigir' medische grc. huisarts zijn. Vragen dieet kunnen ze ook aan hem stellen maar ook bij de Kruisvereniging. Die neemt dan wel kontakt op met de huis arts. Niet-leden van de Kruisvereni ging kunnen natuurlijk altijd bij de huisarts terecht. Zij moeten voor con sulten bij de Kruisvereniging een ver goeding betalen maar voor een ge sprekje per telefoon wordt niets gere kend. Het trefpunt Ypelaer, Corellistraat 10 in Tilburg-Noord organi seert op maandag 17 september om 14.00u een huifwagentocht voor ouderen uit Tilburg-Noord. De route voert door Tilburg- Noord en er wordt regelmatig gepauzeerd. Zin om mee te gaan? U kunt zich tot uiterlijk vrijdag 14 september 12.00u opgeven bij de Ypelaer, telefoon 550326. De kosten bedragen 1,50. Mensen die niet in staat zijn zelf hun dagelijkse maaltijd klaar te maken, kunnen terecht bij de eetpunten in de stad en bij de Til burgse verzorgingstehuizen. In alle diëten kan voorzien worden. Natuurlijk kunt u ook samen met anderen in uw eigen kring een eetclubje opzetten. Als dat allemaal niet lukt of kan, kunt u een beroep doen op de stedelijke maaltijdvoorziening bij de SBT. U krijgt het eten dan thuis bezorgd. De adressen van de eetpunten en de verzorgingstehuizen zijn als volgt. De eetpunten: De ver zorgingstehuizen: Koningsvoorde, Gen. Smutslaan 242; Zonne hof, Prof. Gimbrèrelaan 30; Antonius van Padua, Paus Adriaan- straat 60; St. Jozefzorg, Kruisvaarderstraat 40; Huize den Herd gang, Berlagehof 60 en Huize de Heikant, Schubertstraat 700. De eetpunten: de Garsthof, Columbusplein 15; 't Kievitslaer, Rei- nevaarstraat 55; Wooncentrum, Hopliedenkade; Parochiezaal Goede Herder, Postelse Hoeflaan 326; de Boomtak, Boomstraat 81; Trefpunt Koningsplein, Koningsplein 251; Wijkcentrum de IJ- pelaer, Corellistraat 10; Buurtcentrum Loven Besterd, Koestraat 164 en buurtcentrum Westend, Korenbloemstraat 44. Inlichtingen: SBT, Lange Schijfstraat 107, tel. 350505, alle werk dagen tussen 9.00u en 10.00u. Opgave moet via het bovenstaan de telefoonnummer van te voren gebeuren. Bij de verzorgingste huizen kunt u zeven dagen per week uw maaltijd gebruiken. organiseert in het najaar m. Op donderdag 27 sep- bidden, uit de tijd?” en en relaties". Beide bij- j. Daarna kan men vra- bijeenkomsten wor- ein 15 in Tilburg, .atree: 1,50. led De Openbare Bibliotheek Tilburg biedt de nodige informatie over gezonde voeding en diëten. Folders van het Voorlichtings bureau voor de Voeding zijn er in te zien. Men kan die ook be stellen bij het voedingsbureau. Het adres luidt: Voorlichtingsbu reau voor de Voeding, Postbus 85700, 2508 CK, Den Haag. Een overzicht van de folders is gratis aan te vragen. Verder vindt u in de bibliotheek talloze kook- en dieetboeken. Als u ouder bent dan 65 jaar kunt u deze (en andere boeken) lenen voor een be drag van 5,- per jaar en een kwartje leengeld per boek. Op maandag 17 september om 14.00u wordt er in het wijkcen trum de Baselaer, Hoefstraat 175 in Tilburg een informatiemarkt gehouden met als thema: "Weet wat je toekomtTijdens de ze markt kan men antwoord krijgen op persoonlijke vragen op het gebied van geld, verzekeringen, huursubsidie, etc. De mid dag wordt georganiseerd door de SBT en de Activiteitencom missie van de Baselaer en is vooral bedoeld voor ouderen. Men sen die graag naar de markt willen maar er niet naar toe kunnen omdat het vervoer voor hen niet geschikt is, kunnen tot een dag van te voren bellen naar tel.nr. 421207 ('s morgens tussen 9.00u en 10.00u). In de Baselaer wordt op dinsdag 25 september vanaf 13.30u een open middag gehouden voor ouderen. Diverse groepen staan dan vor u klaar, o.a. de SBT, de Activiteitencommissie, diverse cursusgroepen, de handwerkclub, de gymanstiekclub, het se niorenorkest "Ons Hermenieke”, zangkoor "Zang schept vreug de”, etc. Redactieraad: Diny van Bladel-Verbunt Peter Elshout (eindredacteur) Jan van Groos (voorzitter) Joop Janmaat Jacques Joosten Harry Strijbosch Ad de Vet André Walraven Redactiemedewerkster: Ivonne van der Zande Redactieraadsadres: Redactieraad Seniorenwijzer, I p/a Lange Schijfstraat 107, 5038 I TT Tilburg, tel. 350505. I Kopij kan opgestuurd worden I naar het redactie-adres of naar de Tilburgse Koerier, postbus I 10001, 5000 JA Tilburg, tel. 1 368805. Bij de Volksuniversiteit Terra Nova in Nieuwlandstraat 44 in Til burg is op woensdag 12 september een volksdanscursus spe ciaal voor 50-plussers gestart. De cursus omvat 35 lessen, duurt telkens een uur en kost 115,-. Het volgen van een proefles is mogelijk. Inlichtingen en aanmelden bij Terra Nova, telefoon 426269. Een programma-overzicht ligt daar voor u klaar. meer aanbie- vast nog wel a iets van hun Jighe» Wilt neem dan kontakt .t ondergebracht is rscentrale aan de i Tilburg, telefoon lag en donderdag 12.00u is er altijd

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1990 | | pagina 11