wonen Surinaamse ouderen wel of niel zelfstandi 8K n n Kievitshorst gaat weer open COLOFON 4 RUG V PAN! i i POST s SCRIPTUM I Vrijwilligerscentrale Sport, dans en spel 50+ Vrouwen Openheid naar het ouder worden Ouderen en verkeer Volksuniversiteit Terra Nova Werkgroep Ouderen De Schans Zonnehof Lezen over Suriname 1990-pagina 10 Donderdag 30 augustus 1990 - pagina 11 DE TILBURGSE KOERIER 4 F Hoe- AN- er a.s. D \unter cm. J I Redactiemedewerkster: Ivonne van der Zande innen il eling. ■vens- Haak, )ND ÏD. Seniorenwijzer Wordt eenmaal in de twee weken opgenomen in de Tilburgse Koerier Kopij kan opgestuurd worden naar het redactie-adres of naar de Tilburgse Koerier, postbus 10001, 5000 JA Tilburg, tel. 368805. HET WOORD IS AAN... ilen Ie were (star, rgen n op ?mber 47,50 'eet u uden. neg< king een Vroeger, in mijn jonge jaren, was er een spreuk die te maken had met film en theater: ’’There’s no business like show-business”. Vandaag de dag zou je kunnen igen: "There’s no business li- sex-business”. Sex in alle gewichten niet alleen Isolement Toch gaan er Surinar VolC“r' burg o. Zowel rodimedjo zijn van menint komt omdat men toch voor e zorgen, re Surir huis in een isoler •ikende /kamers, vers, i in, I 'tc. etc.l gen I iele I zenr Ipverleningsinstelling te g hoog voor Surinaamse hankelijk c zijn toen, 'r Nederland voor hen opzicht te onzeker deel van deze menser plusser geworden. Redactieraad: Diny van Bladel-Verbunt Peter Elshout (eindredacteur) Jan van Groos (voorzitter) Joop Janmaat Jacques Joosten Harry Strijbosch Ad de Vet André Walraven In 1979 ben ik, Javaans Surinamer, alleen naar Nederland gekomen omdat de si tuatie in Suriname onder het militaire bewind mij steeds slechter beviel. In 1984 zijn mijn vrouw en de vier jongste kinderen ook overgekomen. In Suriname wo nen nog vijf kinderen van mij en zestien kleinkinderen. In onze cultuur zijn wij ge wend gastvrij te zijn. Wil iemand uit Suriname bij ons komen dan is hij altijd wel kom. We delen samen wat we hebben: slapen op de bank, het eten delen, elkaar financieel steunen, etc. Ik vind het fijn om met Surinamers van mijn leeftijd, ik ben 60 jaar, om te gaan. Wij begrijpen elkaar. Onze jongeren zijn vrijer geworden en aan respect voor ons ouderen ontbreekt het hen nogal eens. Dat past niet in on ze cultuur. In Suriname is een kind afhankelijk van zijn ouders terwijl in Neder land de jongere uit het gezin weg kan gaan. Dat is vanuit onze gewoonte om met elkaar in een gezin te blijven wonen dus een moeilijke situatie. In de nieuwe buurt waar ik sinds een maand woon, zijn vele andere culturen aanwezig maar ook Ne derlanders. De meeste Nederlanders kijken op straat langs ons heen. Waardoor komt dat? We hadden waar we eerst woonden fijne buren, we ruilden bijvoor beeld plantjes en we leerden veel van elkaar. Ik denk dat zoiets heel belangrijk is: van elkaar leren. Dan ontdek je ook hoe je met elkaar om kunt gaan. De heer Sastrokario De goedkope huizen in Nederland zijn te klein... In Tilburg wonen ongeveer 2500 Surinamers. Vijf- a zeshonderd van hen zijn ouder dan 55 jaar. Sommigen zijn op jonge leeftijd naar Nederland gekomen, ande ren toen ze al wat ouder waren. Maar al deze Surinamers worden oud in een cultuur die totaal an ders is dan in hun land van her komst. Dit leidt nogal eens tot problemen. Vaak zoeken de oudere Surinamers in Tilburg geen hulp omdat ze de weg niet weten naar de hulpverlenende instaties of -en dat is zeker zo problematisch- omdat ze de taal niet spreken. Bovendien lopen ze de kans op een muur van on begrip te stoten want beslist niet alle hulpverleners zijn goed of voldoende op de hoogte van de Surinaamse cultuur. We hebben een gesprek over de Surinaamse ouderen in Tilburg met de heer A. Nohar, ouderenwerker bij de Welzijnsstichting Surinamers in Tilburg en de heer K. Soerodi- medjo, sociaal-cultureel werker bij dezelfde stichting. BK-Superhard® ide reliëfbodem. lan krijgt u f 15- u de duurzame dan is uw oude BK-koekepannen taal n. ge- Themadag De Welzijnsstichting in Tilburg heeft onlï dag voor oudere Sur j voor Surinamers langs een thema- jrinamers georga niseerd. De dag moet nog geëva lueerd worden, maar het is wel zeker dat naar aanleiding van die dag er een aantal activiteiten en projecten voor oudere Surinamers opgestart gaat worden. Dat is nodig zolang de hulp verlening aan deze groep niet opti maal is. Dat is ook nodig want veel van hen willen niet terug naar Suriname. De wil is er vaak wel maar hun kinde ren wonen hier en de politieke situatie is niet wat je noemt uitnodigend. -r opvallend weinig oudere imers naar bejaardentehuizen. Igens de heer Nohar gaat het in Til- rg om slechts een of twee ouderen, „ul de heer Nohar als de heer Soe- „|i„ ---;ng djt elkaar blijft i. Bovendien zouden veel oude- inamers bang zijn om in een te- 1 iment te geraken. De Het verzorgingstehuis De Kievitshorst In de Beneluxlaan 101 in Tilburg heeft op een oor na een ingrijpende renova tie achter de rug; In januari van het vorig jaar werd er In het verzorgings tehuis voor oudere Tllburgers begon nen met de werkzaamheden. De be woners verhuisden tijdelijk naar het verzorgingstehuis De Bljsterstede dat In november 1988 geopend was. Be gin oktober van dit jaar huizen zij weer over, weer terug naar hun ’’eigen” tehuis. Het zal voor de bewo ners wel even wennen zijn want de re novatie is echt grondig geweest en er is veel In veranderd. ’’Veranderingen ten goede”, aldus de heer P. Hos- kens, directeur van De Kievitshorst. Het woord is aanis de titel van een ru briek waarin iedereen van 55 jaar en ouder aan het woord kan komen om de lezers te in formeren over allerlei leuke, gezellige, inte ressante, opmerkelijke zaken. Schrijf iets op, maak een verhaaltje van ten hoogste 200 woorden en stuur dat op naar de redactie van de Seniorenwijzer, per adres Tilburgse Koerier, postbus 10001, 5000 AJ in Tilburg onder vermelding van ”Het woord is aan....”. Inzenden betekent niet dat er automatisch geplaatst wordt. i kontakten te rinamers spre- naar een hulp stappen, is erg ouderen.” In dit verband wordt door de heren Nohar en Soerodimedjo nogmaals de taalbarrière ter sprake gebracht. De heer Soerodimedjo: ”ln Nederland zijn oudere Surinamers vaak afhankelijk van jongeren omdat ze geen of heel gebrekkig Nederlands spreken, bo vendien moeten ze aan allerlei regels voldoen, regels die er niet zijn in Suri name. In Suriname heeft men veel res pect voor oudere mensen. Dat weten de ouderen ook. Als ze dan een jonge re nodig hebben om te tolken bijvoor beeld, moeten zij zich afhankelijk van hem opstellen. Dat steekt de ouderen. Ze krijgen al snel het gevoel dat ze een stukje respect en gezag in moeten leveren.” De vernieuwde Kievitshorst kan oude ren vanaf oktober een groot pakket van diensten aanbieden: het fungeert als eetpunt voor ouderen in de wijk, er is tijdelijke opvang mogelijk, er zijn aanleun- en inleunwoningen, er is ver zorging mogelijk en verpleging. Wat die verpleging betreft: die gebeurt in samenwerking met het verpleeghuis De Hazelaar die al jaren ervaring heeft op dit gebied. Het zijn roerige tijden geweest voor het personeel van de Kievitshorst én de Bijsterstede, aldus de heer Hos- kens. ’’Maar”, zo voegt hij er aan toe: "iedereen heeft het prachtig opgevan gen, zowel de bewoners als het perso neel. Daar neem ik mijn pet voor af!” zege ke soorten, maten en wordt volop geshowd, in films, tijdschriften en reclame en op de tv, maar ook in natura op campings, stranden en in zwembaden. Zelfs op straat. We hebben er zoveel van gezien deze warme zomer, dat we het stilaan welletjes vinden. Er is geen aardigheid meer aan. Mijn zoon had zo’n twintig jaar gele den een spreuk op zijn kamer hangen: "Too much sex makes you short- sighted". Hij heeft nog gelijk ook. We kunnen beter een waterijsje eten. Met name de 60 verpleegbedden is heel bijzonder gezien de grote be hoefte daaraan in Tilburg. De heer Hoskens: "Het is met gepaste van trots dat we dit kunnen melden en dat we even de nood kunnen lenigen” Met de ingebruikname van de ver nieuwde Kievitshorst kunnen er in één keer in De Bijsterstede en De Kievits horst ongeveer 100 oudere personen een plaatsje krijgen in een van de twee tehuizen. "Dat betekent wat adem op de wachtlijst. Die 100 perso nen zijn inmiddels overigens al wel uit gekozen door de Indicatiecommissie”, aldus de heer Hoskens. Volgens de heer Hoskens was de re novatie van De Kievitshorst absoluut noodzakelijk. De heer Hoskens: "De Kievitshorst is geopend in 1963. De eisen ten aanzien van de verzorging maar ook de wensen van de ouderen zijn in de loop der jaren veranderd.” De vernieuwde Kievitshorst heeft 93 verzorgingsplaatsen in huis, drie bed den in het kader van het zogeheten flankerend beleid (logeerbedden), vijf inleunwoningen (onder één dak in het centrale gebouw) en 60 verpleegbed den speciaal bedoeld voor demente rende ouderen. De Kievitshorst be schikte al over 36 aanleunwoningen. I Redactieraadsadres: 1 Redactieraad Seniorenwijzer, I p/a Lange Schijf straat 107, 5038 I I TT Tilburg, tel. 350505. ”Wij-cultuur” Over het verschil in culturen tussen Nederlanders en Surinamers zouden boeken geschreven kunnen worden. De heer Soerodimedjo: "Surinamers leven in een zogeheten "wij-cultuur". De gemeenschap staat op de voor grond. De banden met de familie en kennissen zijn veel hechter dan bij Ne derlanders. Dit leidt ertoe dat de mate riële en geestelijke zorg voor elkaar goed is. In Suriname gaan de kinde ren gewoon weer bij hun ouders wo nen als die oud en hulpbehoevend worden.” Volgens hem zijn Surinaam se ouderen in Nederland en Tilburg gedwongen zo lang mogelijk zelfstan dig te blijven wonen. Dat moet wel want: ”ln Nederland zijn de goedko pere huizen te klein om er met een grote familie te gaan wonen en de gro tere huizen zijn te duur,” aldus de heer Soerodimedjo. Dat de ”wij-cul- tuur” daardoor in het gedrang komt, is duidelijk. Er wordt momenteel hard gewerkt aan het verbeteren van de toegankelijkheid en de gebruiksmogelijkheden van het pand van de Vrijwilligerscentrale aan de Spoorlaan in Tilburg. Vooral voor hen die slecht ter been zijn, zal er heel wat ten goede verande ren. Een en ander houdt wel tijdelijk wat overlast in voor bezoe kers. De Vrijwilligerscentrale vraagt uw begrip hiervoor. Gymnastiek en Spel "St. Maarten 50+ begint op maandag 3 september in de gymnastiekzaal van de St. Maartenschool, Prof. Verbernelaan 5 in Tilburg, weer met het bewegingsuurtje van 16.00u tot 17.00u. De Volksdansgroep ”St Maarten 50+ begint op dinsdag 11 september met h?t volksdansen. De les begint om 13.30u en duurt een uur. Nieuwe leden zijn van harte welkom. Inlichtingen bij de heer A. Koot, telefoon 630406. Ook een goede manier om in konditie te blijven, is te gaan tafel tennissen. Dat kan bij tafeltennisvereniging LUTO. Onder des kundige leiding wordt door deze vereniging aan 55-plussers de mogelijkheid geboden op maandagochtend om 9.30u en op woensdagochtend om 10.30u een balletje te slaan. Interesse? Stap eens binnen in de zaal van LUTO, Jan Aartestraat 18 in Til burg. Op maandag 3 september, woensdag 5, maandag 10 en woensdag 12 september is er open huis bij LUTO op de al eer der vermelde tijden. Op vrijdag 7 september gaat er in het wijkcentrum de Baselaer, Hoefstraat 175 in Tilburg een cursus Volksdansen voor 55-plus sers beginnen. Iedere vrijdagmiddag van 14.00u tot 15.30u be kwaamt men zich onder deskundige leiding in volksdansen uit vele landen. Volksdansen biedt niet alleen lichaamsbeweging, het houdt je geest ook actief en bovendien is het gezellig. Inlich tingen, telefoon 681462. De Open School, uitgaande van de Stichting Volwassenen Edu catie Tilburg organiseert een bijspijkercursus voor 50+ vrou wen. De cursus begint binnenkort, duurt tot januari en is be doeld voor vrouwen die meer zelfvertrouwen willen krijgen op het gebied van de Nederlandse taal. Door middel van het behan delen van actuele thema's wordt er gewerkt aan: het d/dt pro bleem, brieven schrijven, formulieren invullen, spelling, moeilijke woorden, verslagen maken, gesprekstechniek, concentratie, je mening geven en voor je plezier schrijven. De kosten bedragen 25,-. Inlichtingen bij de Open School, Tivolistraat 6 in Tilburg, telefoon 362008. Met het thema "Openheid naar het ouder worden” hopen de pe dagoge mevrouw van Keep-Lips en de psycholoog H. Dings in een serie van 12 bijeenkomsten ouderen het gevoel te kunnen geven dat ze er weer bijhoren. De bijeenkomsten worden gehou den op donderdagmiddag in het gebouw van het Brabants On dersteuningsinstituut Zorg (BOZ) in de Willem II straat 23 in Til burg en zijn bedoeld voor mensen van 60 jaar en ouder. Vorig najaar werd met succes al een dergelijke serie bijeenkomsten voor ouderen gehouden. Toen onder het thema "Gelukkig ouder worden”. Naar aanleiding van de goede ervaringen van die bijeenkomsten, komt er dit najaar dus een vergelijkbare se rie. Een viertal tegenstellingen zullen behandeld worden: jong/ oud, ik/wij, geest/lichaam en gelovig/ongelovig. Belangstellen den kunnen zich voor de bijeenkomsten opgeven bij het BOZ, telefoon 352625. De kosten bedragen maximaal 2,50 per bij eenkomst. taal is een barrière om leggen want niet alle Surinamers sprf ken Nederlands, vooral niet de oude ren van boven de 60 jaar. Is het dan een oplossing om bejaardentehuizen ook speciaal in te richten op een be paalde nationaliteit? Dus bijvoorbeeld oudere Surinamers in Koningsvoorde en oudere Turken in de Kievitshorst naast oudere Nederlanders, etc. No har en Soerodimedjo vinden dat een goed idee. Ze vinden dat beter dan een speciaal tehuis'voor een speciale nationaliteit zoals in Sint Michielsge stel bijvoorbeeld waar een bejaarden tehuis is voor enkel oudere Surina mers. De gedachte van integratie spreekt hen meer aan. De hulpverlening Een apart probleem blijft volgens de beide heren de hulpverlening aan oudere Surinamers. De heer Soerodi medjo: "Hulpverleners hebben veelal te weining kennis van de andere cul- tuur. Vaak nemen ze ook te weinig tijd om oudere Surinamers te helpen.” En hij vraagt zich hardop af: "Moet er in de hulpverlening een bepaalde pro ductie gehaald worden? Je hoort sommige hulpverleners weleens zeg gen dat ze in de tijd dat een oudere Surinamer helpen, eigenlijk drie Ne derlanders hadden kunnen helpen.” De heer Nohar: "Het zou beter zijn als meer mensen uit andere culturen bij maatschappelijke instellingen zouden kunnen werken. De drempel om nu Een Surinamer leert op school alles over Nederland, maar wat weet een Nederlander over Suriname? Dat het een voormalige Nederlandse kolonie is, ergens ver weg in Zuid-Amerika. Verder komen we meestal niet. Of wel, we weten ook nog dat Bouterse er een poosje de dienst heeft uitgemaakt en dat nu nog doet? Suriname is een land met een gevarieerde cultuur. De belangrijkste bevolkingsgroepen zijn Hindoestanen, Javanen, Creolen Bos negers en indianen. Iedere bevol kingsgroep heeft een eigen taal en een eigen cultuur.De voertaal is Ne derlands. In 1975 is Suriname onaf geworden. Veel Surinamers maar ook al daarvoor, naar d gekomen. De toekomst was in politiek en economisch geworden. Een in is intussen 65- Op woensdagmiddag 5 september om 14.00u organiseert de af deling Tilburg van de ANBO een themamiddag met als onder werp: "ouderen en verkeer”. De middag wordt verzorgd door het Veilig Verkeer Nederland en vindt plaats in de Postelse Hoe ve aan de Dr. Deelenlaan in Tilburg. Ook niet-leden van de A.,- BO zijn van harte welkom. De Volksuniversiteit Terra Nova, Nieuwlandstraat 44-46 in Til burg start in de komende tijd cursussen op velerlei gebied: crea tief, educatief, ontspannend, etc. Een bijzondere cursus voor ouderen die Terra Nova biedt is die van de Studiekringen van en voor Ouderen (55+). In het komende seizoen start Terra Nova met vier Studiekringen die elk 25 bijeenkomsten omvatten en wel op maandag- en dinsdagochtend en op dinsdag- en donder dagmiddag. De kosten per Studiekring bedragen 100,-. Een Studiekring is bedoeld voor mensen van 55 jaar en ouder die be hoefte hebben om de veranderingen in de maatschappij te vol gen en geestelijk actief te blijven. Allerlei onderwerpen kunnen in een Studiekring bestudeerd worden. Men kan denken aan cultuur, gezondheidszorg, wonen, maatschappelijke problemen, verkeer, ouder worden, welzijn ouderen, veiligheid, eenzaam heid, milieu, levensbeschouwing, etc. Elke kring komt tot een eigen keuze. Een greep uit het verder cursusaanbod: Algemene ontwikkeling, de Computer voor 50-plussers, Gym voor ouderen, Filosofie, Kalligrafie, Kantklossen, Keramiek/Pottenbakken, Mu ziek beluisteren, Muziek 40+ blokfluitles, Muziektheorie, Ster renkunde, Toneel 45+, Tuinverzorging, Volksdansen en Yoga. Voor meer informatie over de cursussen en de Studiekringen kunt u folders aanvragen bij Terra Nova, telefoon 426269. Ook in het nieuwe seizoen zal de Werkgroep Ouderen De Schans van het wijkcentrum De Schans weer heel wat aktivitei- ten organiseren. We noemen er een aantal: de Bloemschikcur- sus op dinsdagmorgen van 9.30u tot 11.30u (start 4 september); Gymnastiek voor ouderen op maandagmorgen van 10.45u tot 11.45u (is al gestart); Keramiek beschilderen op woensdagmor gen van 9.30u tot 11.30u (start op 12 september); Tekenen en schilderen op vrijdagmorgen van 10.00u tot 11.30u (start 7 sep tember); de Ouderenbingo op maandagmiddag, aanvang 14.00u; het Rikconcours dat steeds op donderdagmiddag om 14.00u gehouden wordt; een aantal fietstochten; een kerstin- stuif, een ziekendag, etc. Inlichtingen bij wijkcentrum De Schans, De Schans 123 In Tilburg-Noord, telefoon 553800/ 564456. Het eetpunt voor ouderen in het Protestants Christelijk bejaar dencentrum Zonnehof in de Prof. Gimbrèrelaan 30 in Tilburg is per zaterdag 1 september voortaan ook geopend in de weekein den. Er zijn nog enkele plaatsen beschikbaar. Inlichtingen tele foon 632755. Onder de groeiende groep "oudere medelanders” kunnen ook de-Surinaamse ouderen gerekend worden. Twee van hen -een van Javaanse en een van Creoolse afkomst- vertellen over hun leefomstandigheden in het boek "Na verloop van tijd: foto’s en gesprekken” van Daniël de Koning. Hoewel Nederland en Suriname jarenlang nauwe betrekkingen hebbe. onderhouden met elkaar en er overeenkomsten zijn wat taal en de multi-culturele bevolking betreft, kent Suriname een eigen cultuurgeschiedenis. Zo neemt de vertel- traditie een be langrijke plaats in. Heel bekend zijn de Anansi-verhalen -van oorsprong uit West Afrika- over een eigenwijze spin die steeds iedereen te slim af is. Noni Lichtveld verzamelde en tekende voor jong en oud 26 verhalen onder de titel "Anansi: de spin weeft zich een web om de wereld”. In "Avonturen aan de wilde kust” besteedt Albert Helman in woord en beeld ruimschoots aandacht aan de slavernij, de kolonisatie en de herkomst van de huidige bewoners van Suriname. De Indiaanse, Creoolse, Hin- doestaanse, Javaanse en Chinese herkomst van de bevolking komt ook zeer sterk tot uiting in de Surinaamse keuken. Voor wie aan de slag wil: "Heerlijke gerechten uit Suriname” biedt een keur aan smakelijke maaltijden. En tenslotte nog één tip: grasduin eens in de Derde Sprekersserie die te vinden is op de romanafdeling.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1990 | | pagina 11