rm Woonoverleg voor ouderen komt op voor goed en betaalbaar wonen ra u n n I 1 Aanvulling Seniorenraad COLOFON 451,- 590,- 36, 60,- 92,- SIONS i i POST SCRIPTUM i Koningsvoorde opent recreatie- en eetzaal Veiligheid in en om het huis en alles over wonen 5,80 4,80 4,80 I I I 358,- -- - h Mg OTiwu Vragen over woonlasten Senioren Music Happening Wijkcentrum de Reit Open dag Seniorenacademie Computercursussen I I i Jeu de Boules Fietsen ER Donderdag 16 augustus 1990 - pagina 11 lig dus. Maar wel met Regt jatiev uur) Mevrouw Picocrie J Redactiemedewerkster: Ivonne van der Zande j vlees, g van □or een beetje wind, nenliggende drukveer i breedte die met werk in alle gewenste LER IMF was een kon kreet >t beroerde woonoms Seniorenwijzer Wordt eenmaal in de twee weken opgenomen in de Tilburgse Koe rier HET WOORD IS AAN... Goed en betaalbaar wonen: een recht voor iedereen, (foto SBT) een huismeester Het Woonoverleg 5-12544/106821 1 s 1990-pagina 10 DE TILBURGSE KOERIEF HANDEL EDERLAND menburgpfeln 5 ‘Stermarkt) *1.013-673800 p woensdag, j, vrijdag en In wijkct ciaal voor organiseerd. Men te cursussen zor’ kenprogramma’s. de heer P. Berenc toon 671926. ViQ informeren over de kosten, de middaguren gegeven en wel van ;n van maten en prijzen. 1 nge adem. Maar ik z de redenen daarvoc als kind. Kandidaatleden moeten aan de vol gende voorwaarden voldoen. Men moet in Tilburg wonen en 60 jaar of ouder zijn. Men mag geen lid zijn van de gemeenteraad of van het bestuur de kwaliteitsprodukten mei lit voorraad van alle standaard icenet. wonen en f mag geen lid of van het i Westertorenlaan Diverse groepen het Trefpunt I, taalcursus- ~inis voor komen ion bridge ember zal, gaan. De jr is er een Redactieraad: Diny van Bladel-Verbunt Peter Elshout (eindredacteur) Jan van Groos (voorzitter) Joop Janmaat Jacques Joosten Harry Strijbosch Ad de Vet André Walraven Voor bijna iedereen is niets zo belangrijk als goed wonen. Daarin onderscheiden oude ren zich niet van jongeren. Onder goed wonen wordt ook verstaan: betaalbaar wonen. Anders gezegd: aan een be langrijke voorwaarde van goed wonen wordt voldaan als de woonlasten in redelijke verhouding staan tot de in komsten van de bewoner(s). Vaak is dat niet het geval en betaalt men meer huur of an dere kosten dan men eigenlijk kan missen. Veel ouderen on dervinden dat aan ”den lijve”, zeker zij die alleen een AOW- pensioen genieten. Wij spra- Belangrijkste knelpunten Wat zijn nou de belangrijkste punten voor ouderen als het orr nen gaat duidelijk Haag zelfsti j ken over ’’woonlasten” met enkele vertegenwoordigers van het Woonoverleg Oude ren Tilburg, tot voor kort het Woonlasten Overleg Tilburg geheten. De naamsverande ring is ingegeven door het feit dat het overleg zich met meer zaken wil bezighouden dan alleen woonlasten. Ook het opzetten van woongroepen en het ijveren voor goede wonin gen voor ouderen zijn onder werpen waar het Woonover leg Ouderen Tilburg zich meer en meer voor in wil zet ten heeft te maken et bij. Voor hen ge woning aan idig blijven wonen; moet ;gel ik het vruchtgebruik aanmerking voor huursubsi- >urg is één van de instellin- i van vragen op het gebied -"-en van woningen” biedt npassingen en service-kos- rkomende vragen en proble- onderdeel. Speciaal wat” en ’’Kluwer Se- lijke informatie over de of koopwoning of ver- dat door gaat, komen veel ouderen in nog grotere problemen.” Een ander knelpunt is volgens de aanwezigen ook de steeds maar stijgende kosten van levensonderhoud. Mevrouw San- tegoets: ’’Alles wordt duurder: het gas, de energie.” De heer Cruijssen: ”Ook voor het milieu moeten we meer gaan betalen. Dat zijn de grootste pro blemen waar ouderen mee zitten.” hoogte 180 cm. den. We hebben werk gemaakt van dat geval en veel bereikt. We kwamen toen tot de konklusie dat er meer ouderen met problemen op het gebied van wonen te maken hadden en zo is het gekomen.” Volgens de heer Cruijssen en mevrouw Santegoets is het doel van het Woonoverleg Oude ren Tilburg zoveel mogelijk misstan den op het gebied van wonen te sig naleren en aan te pakken. Mevrouw Santegoets: ’’Ouderen kunnen bij ons terecht voor advies over bijvoorbeeld te hoge huren of servicekosten, over mogelijkheden van huursubsidie, over huurverhogingen, etc. Eigenlijk voor alles op het gebied van wonen en ouderen. Wij proberen zo goed moge lijk op de, hoogte te blijven van de lan delijke en plaatselijke ontwikkelingen. Bovendien hebben we in die elf jaar al heel wat ervaring opgedaan dus we weten goed hoe men bepaalde zaken het beste aan kan pakken en waar men moet wezen.” knel den als het om wo- ,oat? De heer Cruijssen is daar dijk over: ”De regering in Den wil dat ouderen zolang mogelijk tandig blijven wonen. Dat is op zich niet verkeerd maar dan wel in ge schikte huizen en daar ontbreekt het aan of ze zijn veel te duur. Iemand met een AOW-pensioen kan moeilijk een huur van 600,- tot 700,- betalen. Daar komt nog bij dat staatssecretaris Heerma het plan heeft om de huur subsidie op de helling te zetten. Als om 14.00u. orga- lerenwerk Tilburg jncentrum de orlichtingsbij- gse Kruisvereniging >m het huis centraal, de orde, igen te stellen dachten te wis- »f vragen heeft, ,Qn 21 en 28 augustus, telkens ting voor Gecoördineerd Oudr lorlichtingsmiddagen in het dienster" splein 15 in Tilburg. Op de voor,.^ iugustus waar de Tilburgr* olQatde veiligheid in en on. <omt het onderwerp ’’wonen” aan ’gebreide gelegenheid om vrag srwerpen en met elkaar van geda iroblemen en oplossingen, als u vooraf i naar 435422. Houdt u ook zo van soep? Ik wel, ik kan geen bord laten staan. Toetjes lust ik ook graag. Eigenlijk lust ik alleen maar soep en toetjes. Vooral soepen en toetjes waarin eieren verwerkt zijn, vind ik geweldig lekker. In de soep stolt het eierstruif en dat ziet er dan zo mooi uit. Je krijgt de vreemdste figuren. In toetjes zie je de eieren niet maar ze ma ken ze zo lekker luchtig. Nou schijnt er iets aan de hand te zijn met toetjes waarin rauwe eieren verwerkt worden. Er zit een beestje in, vertelde laatst iemand me. Er zijn zelfs mensen aan ge storven. Als ze maar niet denken dat ik mijn toetje er voor laat staan! Mijn gezondheid is nog prima en van een rauw ei ga je toch niet dood. Kom nou, wat een klets koek! Nee, het warme weer is die mensen te veel geworden. Dat zal het geweest zijn. Het waren namelijk toch al ouwe mensen, hoorde ik Een rauw ei, mijn opa at ze ge klopt, iedere ochtend met bran dewijn. Hij is 93 geworden. Ik ben al 74. Ik heb dus nog een heel leven voor me. Het woord is aanis de titel van een rubriek waarin iedereen van 55 jaar en ouder aan het woord kan komen om de lezers te informeren over allerlei leuke, gezellige, interessante, op merkelijke zaken. Schrijf iets op, maak een verhaaltje van ten hoogste 200 woorden en stuur dat op naar de redactie van de Senio renwijzer, per adres Tilburgse Koerier, post bus 10001, 5000 AJ in Tilburg onder vermel ding van ”Het woord is aan....”. Inzenden be tekent niet dat er automatisch geplaatst wordt. Kopij kan opgestuurd worden naar het redactie-adres of naar de Tilburgse Koerier, postbus 10001, 5000 JA Tilburg, tel. 368805. 6-1988 29.500,- 8-1985 19.500,- 3-1985 1 6.750,- 7-1987 29.750,- 1-1985 7.950,- 2-1987 13.950,- n 1-1986 11.750,- 1-1986 12.750,- 2-1987 16.750,- 5-1987 18.750,- 1-1988 21.750,- 6-1987 22.750,- 10-1986 6.450,- 1-1988 16.950,- 5-1988 24.75Ó,- type 1985 11.500,- 2-1988 17.500,- 2-1984 7.750,- 8-1985 12.750,- 2-1986 14.750,- 1-1986 17.500,- 1-1988 17.950,- 9-1987 18.950,- 8-1989 22.950,- ..1... 5-1988 19.750,- fdak 2-1988 27.750,- 1-1988 23.950,- 5-1983 7.500,- 8-1986 15.950,- 5-1987 23.750,- all. ..4-1989 15.750,- 1-1986 7.750,- 1-1986 15.950,- 6-1983 7.950,- 4-1986 16.750,- ....type 1988 19.500,- 1-1989 20.500,- 6-1985 12.500,- 17-1987 18.500,- g - Molenschot 224 er garantie 2-1984 3.950,- 2-1982 4.500,- 7-1981 4.750,- type 1980 1.250,- De heer Cruijssen en mevrouw San tegoets zijn er beiden vanaf het begin bij. De heer Cruijssen: ”Het Woon overleg werd ongeveer 11 jaar gele den opgericht door de besturen van de ouderenbonden Westend, Korvel, Sint Anna en Trouwlaan. De aanlei ding was een konkreet geval van uiterst beroerde woonomstandighe- Iedereen die in een huur- of koophuis woont, met woonlasten. Voor ouderen blijft het daar niet komen er nog zaken bij als: voldoet mijn huidige mijn behoeften; kan ik nog jaren zelfstandig blijven ik een nieuw huis kopen of huren; hoe ree van mijn woning; wanneer kom ik in aa die, etc. De Openbare Bibliotheek Tilbi gen die u kan helpen bij het oplossen van woonlasten. De brochure ’’Huurprijzer informatie over huurprijzen, huuraanpass ten. De praktische tips over veel voorkw...ö men van huurders vormen een belangrijk op ouderen gericht zijn: ’’Bejaard, hoe en i niorengids”. Beide boeken bevatten zakeli financiële kanten van het wonen in huur- zorgingstehuis. Ik zou een boek kunnen schrijven over de gerechtelijke procedures die wij, de bewoners van de woningen in de Prof. Keesomstraat gevoerd hebben. De exacte huurprijs van onze woningen werd pas na zeven jaar bekend ge maakt. We kregen door een uitspraak van de huurcommissie en de kanton rechter allemaal geld terug. We hadden teveel betaald omdat we ook mee betaalden aan gemeenschappelijke voorzieningen zoals licht en verwar ming voor de bewoners van de Leyenburgh. Wij vonden dat een onterechte zaak en samen met de heer Theunis verzamelde ik de klachten. Met die klachten ben ik naar mevrouw Santegoets gegaan van het Woonoverleg Ouderen Tilburg. Die verwees ons naar de Juridische EHBO en wel naar de heer Sandberg. Hij hield ons steeds voor dat succes mogelijk was en hij kreeg gelijk. We hebben inmiddels ook de waarborgsom en de teveel be taalde stook- en servicekosten terug gekregen maar het duurde wel vier jaar voor de laatste uitspraak van de rechter binnen was. Meestal is het een zaak van hele lange adem. Maar ik zeg steeds: durf te vragen waar je recht op hebt en geef de redenen daarvoor duidelijk aan. Dat laatste leerde mijn moeder meal. De Stichting Jazz Meeting Tilburg nodigt alle 55-plussers uit voor een nostalgische middag op vrijdag 31 augustus om 14.00u in de Stadsschouwburg Tilburg. In het kader van de Jazz Mee ting presenteert daar niemand minder dan Pierre van Ostade een herkenbaar, muzikaal programma. Er wordt opgetreden in de grote zaal door de volgende artiesten en gezelschappen: het combo Arie Beukers met zang van Loes van Wees; tonpraoter Ad Stads als Kabouter eigenwijs, de vocaliste Roby Nett, het Sa xenensemble van de Tilburgse Muziekschool met zang van Mar- jolijn Dresens, Kinderdansgroep Galian Putri en een aantal Til burgse jazzmusici o.l.v. Henk van Belkom. De toegangsprijs be draagt 5,- en kaarten zijn vanaf 18 augustus verkrijgbaar aan de kassa van de schouwburg, telefoon 432220. Op 20 juli heeft het wijkcentrum de Reit in de 4 in Tilburg een geslaagd seizoen afgesloten. I en cursussen vinden onderdak in het centrum o.a. h de Reit voor ouderen, de Katholieke Ouderenbond, sen, naailes voor Turkse vrouwen, show-down tafeltenn.o blinden en slechtzienden, etc. In het seizoen 1990/1991 k er enkele activiteiten bij, met name handenarbeid en een br cursus voor mensen van 50 jaar en ouder. Eind septer bij voldoende deelname, die bridgecursus van start c cursus omvat tweemaal twaalf lessen. Op 16 september open dag in de Reit. U bent daar dan van harte welkom om u te laten informeren over wat het wijkcentrum de Reit voor ouderen allemaal te bieden heeft naast deze bridgecursus. Voor alle acti viteiten worden gastheren en gastvrouwen gezocht want zonder hen kan niets doorgaan. De taken van de gastheren en gast vrouwen bestaan ondermeer uit het ontvangen en verwijzen van bezoekers, koffie en thee serveren, afrekenen, kasbeheer, etc. Bent u geïnteresseerd in deze werkzaamheden op vrijwillige ba sis of wilt u eerst nog wat meer informatie: bel dan naar de be heerder, de heer Sjef Kuypers, telefoon 634247 of naar Tineke Meijeren van het gecoördineerd ouderenwerk, telefoon 350505. Op maandag 27 augustus vindt op de Katholieke Universiteit Brabant aan de Universiteitslaan in gebouw ”S” een informatie bijeenkomst plaats over de najaarscursussen van de Senioren academie Brabant. De,bijeenkomst begint om 15.30u. U kunt dan met de docenten kennis maken en u kunt zich uiteraard dan ook inschrijven voor deze vorm van hoger onderwijs voor oude ren. De cursussen lopen (meestal) van eind september tot eind november en bestaan uit 8 tot 10 bijeenkomsten. Een cursusgids kunt u nu al aanvragen via telefoonnummer 394444. Inschrijven is mogelijk tot 10 september. Samen knokken Zowel mevrouw Picocrie als me vrouw Santegoets en de heer Cruijs sen vinden van een kant dat ouderen meer mond-fiat geworden zijn en eer der voor hun woonrechten opkomen. ’’Maar,” aldus mevrouw Picocrie: ”men kijkt nog veel te veel tegen de autoriteiten op. Mensen vergeten wel- eens dat ze niet alleen bepaalde plich ten hebben maar ook bepaalde rech ten. Soms moet je voor die rechten knokken. Bij het Woonoverleg doen we dat?’ Groter geheel Het Woonoverleg Ouderen Tilburg weet zich in zijn werk gesteund door de Stichting voor Gecoördineerd Ouderenwerk, de SBT. Die stichting beschouwt het Woonoverleg als een belangrijke voedingsbodem voor ver der handelen. Naast het Woonoverleg zou, in de visie van de SBT, er ook een soort plangroep opgericht moeten worden bestaande uit o.a. enkele ge- De beste reclame Mevrouw Picocrie is vijf jaar lid van het Woonoverleg. Zij is lid geworden naar aanleiding van het feit dat zij te veel service- en stookkosten moest betalen. Samen met het Woonoverleg heeft zij daar tegen geprotesteerd en uiteindelijk gewonnen. ’’Gewonnen zaken zijn nog steeds de beste recla me voor het Woonoverleg,” aldus de heer Cruijssen. En hij voegt er aan toe: ’’Maar men moet zich wel realise ren dat het vaak een kwestie is van lange adem en blijven volhouden.” Op de dinsdagen niseert de Stichting (de SBT) twee voom Garsthof, Columbusf eenkomst van 21 augu: ook aan meewerkt, staat Op 28 augustus kc Uiteraard is er uitgt over de beide onden selen over pn kunt u bellen Redactieraadsadres: I Redactieraad Seniorenwijzer, p/a Lange Schijfstraat 107, 5038 TT Tilburg, tel. 350505. I meentelijke afdelingen zoals Publieke Werken, de Unie van Woningcorpora ties en de SBT. Deze groep zou inhou delijk beleid op het gebied van oude ren en wonen om moeten zetten in konkrete plannen. Die plangroep zou in de visie van de SBT, in de plaats kunnen komen van de Adviescommis sie Bejaardenhuisvesting. Het te voe ren beleid zou goed afgestemd moe ten worden op de dienstverlenende in stellingen zoals de Gezinszorg en de Kruisvereniging. Dat is nodig want ouderen, wonen en dienstverlening zijn nauw met elkaar verbonden. Neem bijvoorbeeld onderwerpen als alarmering, een huismeester en hulp aan huis. Het Woonoverleg Tilburg voor Ouderen wordt in de visie van de SBT dus ingebed in een groter geheel. De SBT heeft deze voornemens na overleg met de betrokkenen bij het college van B W van de gemeente Tilburg ingediend. Hoe sterker, hoe beter Daarom, maar ook om zo actief mo gelijk te blijven, kan iedere oudere lid worden van het Woonoverleg. ”Men is van harte welkom om misstanden mee aan te pakken. Hoe sterker we zijn, hoe beter,” aldus de heer Cruijssen. Belangstellenden kunnen zich aan melden bij mevrouw Santegoets. Zij woont op de Paleisring 96 in Tilburg en is telefonisch te bereiken via num mer: 425809. centrum ’t Sant, Beneluxlaan 74 in Tilburg worden spe- mensen van 55 jaar en ouder computercursussen ge- kan kiezen uit een informatiecursus of gerich- oals tekstverwerken, adressenbestanden en re ’s. Belangstellenden kunnen zich aanmelden bij rens, telefoon 676774 of bij het wijkcentrum, tele- Via beide telefoonnummers kunt u zich ook laten De cursusseq worden uitsluitend in l4.00u tot 16.00u. Dat de Seniorenwijzer aandachtig gelezen wordt, was de re dactie al langer bekend. Regelmatig horen we positieve en na tuurlijk ook wel eens negatieve geluiden over de pagina. De af gelopen weken kregen we enkele brieven waarin we attent wer den gemaakt op, een voor sommigen, storende onvolledigheid. In het artikeltje over Jeu de Boules hebben we als enige Tilburg se Jeu de Boules vereniging club de Rijacker vermeld. Er zijn er meer in Tilburg. Voor de volledigheid vermelden wij ze: Pétan que Vereniging Tilburg, telefoon 551707 (banen aan het Schu- mannpad in Tilburg-Noord); Jeu de Boules vereniging Reeshof Pétanque, telefoon 423628 (banen bij uitspanning de Zeven Geitjes, Reeshofdijk 18) en Jeu de Boules vereniging Onze Avril, telefoon 680452 (banen bij Hofstede de Blaak). Keus genoeg dus! Eind 1988 heeft het college van B W van de gemeente Tilburg voor de perio de van vier jaar de Seniorenraad ingesteld. De Seniorenraad is een commissie die burgemeester en wethouders gevraagd en ongevraagd adviseert over het gemeentelijk ouderenbeleid en alle andere zaken waar ouderen mee te maken hebben. De Seniorenraad telt zeven leden. Twee daarvan mogen lid zijn van een ouderenorganisatie. De Seniorenraad heeft momenteel twee vacatures die op gevuld dienen te worden. Belangstellenden kunnen solliciteren naar één van de vacatures. Dat kan tot volgende week donderdag 23 augustus. van de instelling voor gecoördineerd ouderenwerk (SBT). Van de kandi daatleden wordt verwacht dat ke breed bekend zijn met de Tilburgse samenleving in het algemeen en met de situatie van ouderen in Tilburg in het bijzonder. Deskundigheid danwel bekendheid met het gebied van maat schappelijk werk, gezondheidszorg, sociaal-cultureel werk óf met voorlich ting aan ouderen wordt verwacht. De twee nieuwe leden moeten bereid zijn zich gemiddeld één tot anderhalve dag per week in te zetten voor het se niorenraadswerk. Voorts dienen zij in zicht te hebben in de bestuurlijk ver houdingen en over een goede schrif telijke uitdrukkingsvaardigheid te be schikken. In verband met een evenwichtige samenstelling van de Seniorenraad zal tenminste één van de te benoemen kandidaten een vrouw moeten zijn. De kandidaten zullen worden geselec teerd door een selectiecommissie o.l.v. de verantwoordelijke wethouder. Belangstellenden kunnen tot 23 augustus hun schriftelijke sollicitatie richten aan het College van Burge meester en Wethouders van de ge meente Tilburg, postbus 90118, 5000 LA in Tilburg, onder vermelding van ’’vacature Seniorenraad” in de brief en met vermelding SRD in de linkerbo venhoek van de envelop. Inlichtingen over de vacatures kan men inwinnen bij de heer P. Korsmit, beleidsmede werker ouderenbeleid van de gemeen te Tilburg, telefoon 429159. Op dinsdag 28 augustus om 10.00u wordt er een gezellige fietstocht georganiseerd door de Stichting voor Gecoördineerd Ouderenwerk (SBT) en het Wijkteam Oost. Het vertrekpunt is buurtcentrum de Baselaer in de Hoefstraat 175 in Tilburg. De volgende fietstochten zijn op 11 september (vertrek om 13.30u bij de Baselaer) en op 2 oktober (vertrek ook om 13.30u bij de Baselaer). Voor meer informatie kunt u bellen telefoon 421207. Op woensdag 15 augustus laatstleden is de gerenoveerde en uitgebreide recreatie- en eetzaal van het verzorgingstehuis Ko ningsvoorde in de Generaal Smutslaari 224 in Tilburg officieel in gebruik genomen. Deze laatste uitbreiding van het tehuis heeft plaatsgevonden in het kader van het flankerend ouderenbeleid waarvan de dagverzorging en de dag- en nachtopvang reeds eerder deel uit maakten. In de gerenoveerde en uitgebreide re creatie- en eetzaal kunnen nu alle bewoners van Koningsvoor de, de bewoners van de in 1989 opgeleverde aanleunwoningen en de ouderen uit de wijk Oerle ontvangen worden. In zijn toe spraak ter gelegenheid van de officiële opening memoreerde de heer Trines van het bestuur van de Stichting Koningsvoorde het idee dat de uitbreiding gezien moet worden als een onderdeel van de steunfuncties, steunfuncties die het tehuis kan vervullen voor de bewoners in de onmiddellijke nabijheid van het tehuis. Door de voorzitters van de bewonerscommissies van Konings voorde en het Steve Bikohof werd een viertal reproducties ont huld ter verfraaiing van de vernieuwde ruimte.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1990 | | pagina 11