dat was wat W I n n ■IP iü i COLOFON 1 pa Jeu de boules Pas 65 z 1295,- [995,- Dementie I POST SCRIPTUM I I Andere samenstelling Seniorenraad bepleit 3 2 o CD 50 Jaar kermis in Tilburg 60.000,- beschikbaar voor ouderenproject ’’Zwieren en zwaaien in bibliotheek Studiekringen van en voor ouderen DE TILBURGSE KOERIER Donderdag 19 juli 1990-pagina 11 >90 pagina 10 i CD J6), Bel l rooi I meer va, de ledikant, ntsluier, Seniorenwijzer Wordt eenmaal in de twee weken opgenomen in de Tilburgse Koerier is naar toe waar het en waar volop dis- een leuk door de HET WOORD IS AAN... ger een feest roeger had je lis, daar leef- V ^33 Jong en oud, samen op de kermis! ■en1 bij je el- komt Een jaar duurde zo lang Mevrouw Van Loon en meneer So mers zijn het er beiden roerend over eens dat de kermis vroege - was. De heer Somers: ”Vrc ook niks anders. De kermis, uaai .^w.- de je een heel jaar naar toe." Me vrouw Van Loon: "Dat opbouwen was prachtig en het af breken; dan zaten we met tranen in de ogen te kijken want dan duurde het weer een jaar en een jaar was zo lang.” zochten we naar bezoekers in de hadden laten vallen. aardig wat.” Voor mevrouw Van Loon die Besterdplein woonde, was de itrale Bi- morgens :ijn dan Ik woon in de flat aan de Katterug. Om ons heen is het van 21 tot en met 29 juli negen dagen lang kermis. Onder de passage staat een friteskraam zodat, als je je ramen openzet, er een friteswalm naar binnen waait. Die walm gaat vergezeld met een overdaad aan geluid. Overlast dus. Thuis werken of rustig naar de televisie kijken is er dje dagen echt niet bij. Het was voor ons een grote tegenvaller dat de kermis in 1982 verlengd werd van zes dagen naar negen dagen. Met de sluitingstijden 's avonds neemt men het ook niet zo nauw. Om 0.30u sluiten de attracties, maar de café’s zijn nog uren open. In slaap komen valt dan echt niet mee. Ook hebben we last van mensen die hun auto zo dicht mogelijk bij de kermis kwijt willen en er wordt nogal wat geüri neerd rondom de flat. Bovendien zijn we een aantal invalide-parkeerplaatsen kwijt tijdens de kermis. De gemeente zorgt niet voor vervanging. Mijn vrouw en ik gaan tijdens de kermis op vakantie. Het is dan wel hoogseizoen maar voor ons is dat de beste keus. Dhr \/eitman f1 Mevrouw Naber-Jansen herinnerde de raadsleden aan de belofte van de vorige wethouder, de heer W. Dijkstra, om na het eerste jaarverslag van de Seniorenraad de zaak ’’Seniorenraad” nader te bekijken. Het jaarverslag is uit en al valt de Seniorenraad nu on der de nieuwe wethouder mevrouw A. van Blerck- Woerdman dat neemt niet weg dat dit het moment is om te pra ten over de Seniorenraad, aldus me vrouw Naber-Jansen namens de OTO. Zij stelde voor dat de Seniorenraad nauwer zou moeten samenwerken omdat er in de Senioren- >gen zitten na- e Seniorenraad janisaties immers leggen en samen rouw Naber. En ze gen tus- )urg een viertal ’’Studiekrin- ring omvat 25 bijeen- cringen op maandag- - en donderdagmiddag. De isen van 55 jaar en ouderdie ihappij willen blijven volgen i blijven. Allerlei onderwerpen kunnen in orde komen, bijvoorbeeld cultuur, ge- maatschappelijke problemen, verkeer, -'eren, veiligheidsbeleving, media, lingen, levensbeschouwing, mi ning komt tot een eigen keuze. Voor meer i terecht bij de volksuniversiteit Terra Nove j Terra Nova is ook een aparte folder over Gc en voor ouderen” verkrijgbaar. n, ond J In Tilburg is de kermis van oudsher hét evenement van het jaar. De kermis duurde zo’n 50 jaar geleden vijf dagen. Iedereen die in de textiel werkte, had dan vakantie. Dat was op zich al een feest. Tegenwoordig duurt de kermis negen dagen en vakan tie.... och, drie weken is wel het minste dat iedereen vrij is. De kermis toen, hoe was dat? We spraken met twee oudere Tilbur- gers die hun echte namen liever niet in de krant willen hebben, daarom verzonnen we de vol gende namen: mevrouw Van Loon, zij is 65 jaar en de heer Somers, hij is 69 jaar. - O 5 N ST} (D 2 CO '“l ankrijk hebben door- ibekend verschijnsel lurgerd te raken. ook jeu de boules- tel. 013-701717. Ook in Berkel-Enschot (te- (tel. 04166-1386), Oister- }l. 04241-1736). Bel gerust 3 variatie op een avondje >r de Tilburgse bevolking al sinds jaar en dag ,i is, komt ook uitvoerig aan bod in ”Een roes >r G.H.Jansen. Voor de liefhebbers van pure fotoboek ”A pictorial history of the carousel”. Jk idee om samen met de kleinkinderen te be- Het woord is aanis de titel van een ru briek waarin iedereen van 55 jaar en ouder aan het woord kan komen om de lezers te in formeren over allerlei leuke, gezellige, inte ressante, opmerkelijke zaken. Schrijf iets op, maak een verhaaltje van ten hoogste 200 woorden en stuur dat op naar de redactie van de Seniorenwijzer, per adres Tilburgse Koe rier, postbus 10001, 5000 AJ in Tilburg onder vermelding van ”Het woord is aan....”. Inzen den betekent niet dat er automatisch geplaatst wordt. De grootste volksverhuizing van de twintigste eeuw is weer aan de gang: vakantie!!! Met drommen trekken ze er op uit, auto's volgepakt, chagerijnige ouders voorin, nukkige kinderen achterin, op weg naar de zon Het kan best zijn dat de zon in het Zuiden schijnt, maar als ik al die bedrukte en verveelde ge zichten zie, dan vraag ik me af of het die reis naar de zon wel waard is. Pa wil immers de Tour de France zien, ma wil eigenlijk alleen naar een gezellig, klein stadje en de kinderen willen vooral ergens-- heel druk is co’szijn. Nee, laat mij maar thuis blij ven. Geen gedoe op de cam ping, geen rijen wachtenden voor de wc, op tijd mijn krantje, een dagje naar de kermis, ge woon Hollands eten zoals ik dat gewend ben, lekker voor de tele visie naar de Tour kijken en een bezoekje aan een leuk stadje. De disco, die laat ik links liggen want daar ben ik te oud voor. Dag zielige vakantiegangers, tot ziens en veel plezier hoor!!!!! De kermis toen: Voor degenen die ooit een vakantie in Frar gebracht, zal het ”jeu de boules" geen ont zijn. Dit Franse balspel begint ook hier ingebi Naast de talrijke biljart-clubs zijn er nu clubs. In Tilburg is er club ”De Rijkacker”, f- in de Tilburgse randgemeenten zijn clubs: ii lefoon 013-331252), in Loon op Zand wijk (tel. 04242-15900) en Udenhout (tel vrijblijvend voor informatie. Een leuke biljarten! op het kermis een feest. "Het opbouwen was gewel dig. We zaten op stoeltjes voor de deur te kijken. Dat was genieten! Heel de familie, alle ooms, tantes, neven en nichten kwamen op zondag bij ons op bezoek. Dan gingen we met z’n allen naar de Heuvel. Opa kocht daar te genover Riche bij een tent lotjes voor de hele familie. Toen ik héél klein was, was het grootste plezier van de kermis voor mij de lichtjes ’s avonds. Eén avond mochten we gaan kijken. Geweldig was dat!” Ontmoetingsplaats ”De kermis was vroeger zeker ook een ontmoetingsplaats voor jongens en meisjes,” aldus de heer Somers. Je maakte afspraken met jé vrienden wanneer je naar de kermis zou gaan. De Volksuniversiteit Terra Nova, Nieuwlandstraat 44 in Tilbi start in het seizoen 1990/1991 overdag i gen van en voor ouderen”. Iedere Studiekrir komsten en kost 100,-. Er komen Studiekr en dinsdagmorgen en op dinsdag- Studiekringen zijn bedoeld voor mens graag de veranderingen in de maatset en geestelijk actief willen een Studiekring aan de zondheidszorg, wonen, i ouder worden, welzijn van ouder eenzaamheid, sociale voorzienii lieu, enz. Elke Studiekr informatie kan men telefoon 426269. Bij "Studiekringen van Nog steeds kijken En dan de attracties. De heer So mers: ’’Vroeger was het allemaal veel kleinschaliger en leuker, maar dat laatste is misschién wel een groot stuk nostalgie. Het ging vroeger allemaal wat soberder. Je had de zweefmolen, de cake-walk, de draaimolens, de rups, de schommels, wat goktentjes, de tenten met bijzondere mensen zo als de dikste vrouw en de sterkste' man, etc. Tegenwoordig is het veel techniek en daar kijk ik mijn oger Hii uit. Bovendien: vroeger kende je kaar als je kermis op ging. Nu n men van heinde en verre en is er veel meer lawaai. Microfoons, luidspre kers, discolichten, huilende sirenes, enz.” Mevrouw Van Loon: "Ik hoefde niet zo nodig ergens in. Ik vond het kij ken al prachtig. Dat vind ik nog steeds. Ik ga ieder jaar als het kan een keer met de kinderen en de kleinkin deren naar de kermis. En ik tracteer dan op paling want dat hoort erbij.” Meneer Somers: ”Ja, ik ga ieder jaar ook nog kijken hoor! Met mijn jongste dochter. Ik ga nergens in. We zoeken samen een terrasje. En dan maar kij ken.” En waarvoor je zou kiezen: de zweef molen, de schommels, de achtbaan, etc. Je ging ook welbewust een meisje zoeken om een of twee avonden mee op stap te gaan. Dat was niet zo moei lijk want je zussen hadden vriendin nen en je vrienden hadden zusjes. En lukte dat niet dan kon je altijd nog een ’’Heuvelstraatje pikken”. Hele drom men jongens en meisjes liepen daar op en neer. Van mijn ouders mocht ik daar niet aan meedoen, maar ja.... En dan de rups natuurlijk. Dat was span nend als je naast een meisje zat. Als de huif over de wagentjes neergeko men was, durfde je een poging te on dernemen elkaar een zoentje te ge ven.” Mevrouw H. Naber-Jansen, voorma lig gemeenteraadslid voor de VVD en tegenwoordig bestuurslid van de OTO (Organisatie Tilburgse Ouderenbon den) heeft onlangs de leden van de raadscommissie Sociale en Culturele Zaken voorgehouden dat een samen werking tussen de OTO en de Senio renraad een zinnige zaak zou zijn. Bo vendien stelde zij voor van de Senio renraad een commissie ex. artikel 61- 63 te maken. U heeft recht op de Pas 65 vanaf de dag dat u 65 jaar wordt. Uw jongere partner heeft dan recht op de pas vanaf zijn of haar 60e verjaardag. Om in het bezit te komen van de Pas 65 kunt u terecht bij de afdeling Bevolking van de gemeente waar u woont. Voor de pas moet eenmalig legeskosten betalen. Vergeet niet een goed gelijkende pasfoto mee te nemen. Met de Pas 65 krijgt u in veel gevallen korting op de tram, de bus en de metro. Ook kunt u er cursussen bij vormingscentra tegen gereduceerd tarief mee volgen en bij Volkshogescholen en Volksuniversiteiten. De Pas 65 geeft ook recht op kortingen bij bioscopen, theaters, sommige attracties en evenementen, op de Museumjaarkaart en de Vereniging tot Behoud van Natuurmoumenten. Op vertoon van uw pas brengen de Grenswisselkantoren geen wisselprovi- sie in rekening. Als u vragen heeft over de Pas 65 kunt u bellen naar het Centraal Bureau Pas 65, Sir Winston Churchilllaan 366, postbus 5406, 2280 HK in Rijswijk, telefoon 070-3405378. ”50 Jaar kermis in Tilburg” is de titel van een videofilm die sa mengesteld werd door de Waalwijkse kermis-hobbyïst Hennie van Oers. De film toont beelden van de Tilburgse kermis vanaf 1938 tot en met 1989. Oude beelden zijn er ondermeer van de race- en rupsbaan en de Mickey Mouse carrousel van J.W. Jan vier, van de draaimolen van B. Giezen op het Heuvelplein. In de film zijn ook fragmenten te zien van het Polygoon-journaal uit 1942 met o.a. de cake- walk en de raketbaan van Janvier tijdens eeij feest van de voetbalclub Willem II. De jaren '70 en vooral de jaren '80 worden in de videofilm rijkelijk belicht omdat het filmen toen eenvoudiger geworden was. De videofilm ”50 Jaar kermis in Tilburg” duurt bijna drie uur en is alleen verkrijgbaar op VHS. De film kost 55,-. Voor inlichtingen over deze film kunt u bellen naar de heer Van Oers, telefoon 04160-33060. Vrijkaartjes en de kermispot Mevrouw Van Loon herinnert zich c gebruik dat bedacht was winkeliers van den Besterd. ’’Voor iedere bestede gulden kreeg je een kaartje voor een gratis rit. Mijn moeder kocht dan een tijd lang op re kening om vlak voor de kermis alles te betalen. Dan hadden we een hele par tij vrijkaartjes.” Meneer Somers weet nog van de kermispot in het buurtcafé. ”Die kermispot was een afgesloten kastje met vakjes en gleufjes. In dat kastje stopte je, als het uitkwam, iedere week een bepaald bedrag. Aan de vooravond van de kermis werd de kermispot geleegd en het gespaarde geld kwam beschikbaar voor de ker mis. Het spreekt vanzelf dat de kaste lein daar ook plezier van had want zo wel bij het inleggen als bij het leegma ken van de kermispot werd natuurlijk wel een borreltje gedronken. Er waren soms wel 50 kermispotten in een ca fé,” zo weet de heer Somers zich te herinneren. De heer Somers: ’’Vroeger duurde de kermis vijf dagen. Hij eindigde op de eerste maandag van september. Op die dag was ook de maandmarkt. Dinsdags moesten we weer aan het werk of naar school. Op dinsdagmor gen als de kermis afgebroken werd, -geld dat de kermis- loop van de dagen We vonden altijd Initiatieven die de zelfstandigheid van een grote groep oude ren tot inzet hebben en die een aantoonbaar resultaat opleve ren, komen in aanmerking voor een eenmalige steun van 60.000,-. De Stichting Hema fonds 60 plus stelt dit jaar voor de vijfde maal een dergelijk bedrag ter beschikking. Tot 1 septem ber 1990 kan iedereen bij het secretariaat van de eerder ge noemde stichting een aanvraagformulier krijgen. Men moet zo’n aanvraagformulier wel schriftelijk aanvragen. Aanvragers dienen vóór 1 oktober de ingevulde formulieren teruggestuurd te heb ben. Op 2 november 1990 wordt bekend gemaakt welk initiatief in Nederland de 60.000,- krijgt toegewezen. Het adres van het secretariaat Stichting Hema Fonds 60 plus luidt: postbus 7380, 4800 GJ Breda, telefoon 076-715608. Vorig jaar werd het bedrag toegekend aan de "Praatlijn voor ouderen” in Amsterdam In de kermisweek -van 21 tot en met 28 juli- is de Cent bliotheek aan het Koningsplein 1 in Tilburg alleen ’s m geopend van 10-13 uur. De filialen en de bibliotheekbus zij gesloten. In de maand juli is de tentoonstelling "Zwieren en Zwaaien” over de kermis te bezichtigen. Volgens de samenstellers van het boekwerk "Veel vermaak en weinig wol” zorgde de kermis ge durende de slappe tijden van de wolindustrie voor het broodno dige vertier. De beschrijvingen en foto’s van kijkvermaak, variété en overige attracties zullen bij menigeen herinneringen oproe pen. Dat de kermis voor een belangrijk festijn van vrijheid” door G nostalgie is er het f Misschien een leut kijken. Tot slot een vakantietip. Komen uw kleinkinderen logeren? U kunt met uw bibliotheekpas ook voor hen boeken lenen in de jeugdbibliotheek! I I Redactieraad: I Diny van Bladel-Verbunt I Peter Elshout (eindredacteur) Jan van Groos (voorzitter) Joop Janmaat I Jacques Joosten 1 Harry Strijbosch I Ad de Vet I André Walraven I Redactiemedewerkster: 1 Ivonne van der Zande Redactieraadsadres: Redactieraad Seniorenwijzer, I p/a Lange Schijfstraat 107, 5038 TT Tilburg, tel. 350505. I Kopij kan opgestuurd worden 1 naar het redactie-adres of naar I de Tilburgse Koerier, postbus 10001, 5000 JA Tilburg, tel. 368805. De Katholieke Universiteit Nijmegen heeft een onderzoek ge daan in hoeverre huisgenoten baat hebben bij een goede pro fessionele hulp aan de dementerende ouderen. Uit het onder zoek blijkt dat vooral vrouwelijke huisgenoten veel aan die hulp hebben. Het onderzoek is gehouden onder 141 dementerende ouderen en hun verzorgers. Vooral praktische en emotionele be geleiding gedurende een aantal uren per week door speciaal op geleide gezinsverzorgsters en gespreksgroepen onder leiding van psychologen blijken door huisgenoten van dementerenden zeer gewaardeerd te worden. Die begeleiding leidt er zelfs toe, zo is een van de conclusies van het onderzoek, dat opname in verpleeg- en verzorgingstehuizen daardoor in veel gevallen be perkt kan worden. Vooral vrouwen zijn van mening dat zij door een goede, professionele hulpverlening beter in staat zijn voor hun dementerende huisgenoot te zorgen. Bij mannelijke verzor gers is geen effect gemeten. Volgens de onderzoekers heeft dat te maken met verschillen tussen mannen en vrouwen in de ma nier van verzorgen: meer afstandelijk bij mannen tegenover min der afstandelijk (moederen) bij vrouwen. zou met de OTO raad geen mensen moe, mens de bonden. ”ln de" kunnen ouderenorg. niet met elkaar overlf yverken,” aldus mevrouw ivaucr. voegde er aan toe dat de belangt van ouderen door samenwerking tu sen OTO en Seniorenraad met meer kracht bij het gemeentebestuur kun nen worden bepleit. Mevrouw Naber stelde daarom voor de twee vacatures van de Seniorenraad op te vullen met vertegenwoordigers van de bonden. Tot slot stelde de vertegenwoordig ster van OTO voor van de Senioren raad een commissie ex artikel 61-63 te maken waardoor de staus opgevijzeld wordt en er meer financiële armslag kan komen alsook ambtelijke onder steuning zoals dat het geval is bij bij voorbeeld de Emancipatiecommissie en de Culturele Raad. Wethouder A. van Blerck-Woerd- man zegde toe de invulling van de va catures in de Seniorenraad namens de bonden voor te leggen aan haar collega-wethouders en de burge meester.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1990 | | pagina 11