3 Ouder worden in een vreemd land W I J ïg r pi COLOFON MEN Iro Kastelen in Brabant Belbus voor ouderen Uitbreiding ouderenzorg Volksdansinstuif 55+ 168 110, Kermissen >32,- 60 92 SIR POST SCRIPTUM WIJK 100,- F Oudere allochtonen in Nederland I 90,- en 36,- !63,- Bestuurswisseling bij de SBT Op vakantie Trefpunt Ypelaer Bedevaart naar Scherpenheuvel Volksdansen en gymnastiek )90 pagina 10 Donderdag 5 juli 1990-pagina 11 DE TILBURGSE KOERIER erl| mdsen i zoals: sloten Iedereen wordt ouder, waar dan ook. r lalen een in stijl met i i iliteitsprqdukten met j van allé standaard- 44/10682. A. t. B. J I i minder zonne- tsen waar geen unt van binnen zorgen sereens Redactiemedewerkster: Ivonne van der Zande ritex odem t-Elast Seniorenwijzer Wordt eenmaal in de twee weken opgenomen in de Tilburgse Koerier Joosten Itrijbosch HET WOORD IS AAN... ootste le Marr Unie- 'OB. Ik ZWc WA( Een i ken Nem« 50,- 60,- 70,- 80,- 90,- jrote collectie jgdlezers als i ten kosteloc standaardmaten en te 180 cm. - tiende maal ibant op !- -* oude wonen. De heer Sar: ”Na het er proble- >ed als er .aan gaat naten en prijzen in tdopwinderl. gevormd urken. 'P maande rdag en zc afspraak w 1832-1375. Tc deel van dit oktober, alle igenlijk zij hun i kinderen; "Het is tel.04117-127S tellingen en uit Het interimbestuur van de Stichting Bejaardenwerk Tilburg, dat de opdracht had een nieuwe basis te leggen voor een gezonde organisatie voor gecoördineerd ouderenwerk in Tilburg heeft haar taak afgerond. Na het uitvoeren van een reorganisatie, het opstellen van van nieuwe statuten en het vaststellen van het be leidsplan menen de leden van het interim-bestuur, bestaande uit de heren Van Spaendonck, Verheggen en Nouwens en mes Van Luijk en Scheepens dat hun taak volbracht is. Ht we bestuur wordt gevormd door de heer Wentzel (voorzitter), d heer v.d. Dobbelsteen (penningmeester) en de dames Coomans Verheggen-Woudenberg, v.d. Reijt-de Vries en v.d. F Hendriks en de heer Strijbosch (bestuursleden). Twee 1 het interim-bestuur nemen met het oog op de continuït in het nieuwe bestuur. Dat zijn de dames v.d. Reijt-de wordt vice-voorzitter) en v.d. Bogaard-Hendriks taris). Speciaal verzorgde vakantiereizen in Nederland en het buiten land worden voor ouderen georganiseerd door de Stichting Se nior Vakantieplan te Bussum. Het betreft bus-, trein- en vliegrei zen met gezelschappen van 25 tot 30 personen met een goede reisleiding bestaande uit vrijwillgers waarvan o.a. een verpleeg kundige deel uit maakt. Er wordt wel van uitgegaan dat de deel nemers zelfstandig aan de aangepaste excursies kunnen mee doen. Een programmaboekje is te bestellen bij Senior Vakantie plan, Nieuwe Englaan 24, 1404 ED in Bussum, telefoon 02159- 33017. In Tilburg kan men informatie inwinnen bij mevrouw G. Weezemans, telefoon 682483. In Nederland wordt ook een vakantie uitgegeven door een dertien-tal geha die gids staan heel veel vakantierr- gids is te bestellen bij Mobility Interne 165, 6560 AD Groesbeek. Bijna iedereen die ouder wordt, gaat in zijn of haar beleving te rug in de tijd. De herinneringen aan vroeger worden sterker. Dat is een normaal proces: het geldt voor ouderen over heel de wereld. Meestal levert dat geen enkel probleem op want de omgeving kan daar heel goed op inspelen. Dat wordt anders wanneer het ouderen betreft die in een vreemd land op leeftijd geraken. Dan kan het wel problemen geven. Ze ker als die oudere opgenomen wordt in een verzorgingstehuis. Die omgeving is immers niet altijd bekend met de bijzonder heden in cultuur van de betref fende oudere. Er kunnen zich dan misverstanden voordoen, misverstanden die met een beetje begrip en kennis zo op gelost zouden kunnen worden. Op dit moment zijn er nog niet veel ouderen uit andere landen in Tilburg opgenomen in ver zorgingstehuizen. Hoe komt dat en hoe is het om ouder te worden in een ander land? We spraken hierover met de heer Sar, directeur van het Regio naal Centrum Buitenlanders Midden-Brabant. een andere culturele en religieuze achtergrond hebben kan dat wel pro blemen opleveren.” Op zondag 8 juli aanstaande wordt er in het Dienstencentrum de Garsthof aan het Columbusplein 15 in Tilburg een extra volks dansinstuif gehouden. Er wordt gedanst van 11.00u tot 13.00u onder leiding van Nettie Tönissen. De toegang bedraagt 1,50 per persoon. Iedereen van 55 jaar en ouder is van harte welkom. worden naar die situatie zodat men er op voorbereid is.” Volgens de heer Sar is het ook nog een open vraag wat de tot Nederlander genaturaliseerde buitenlanders gaan doen als ze ouder worden. "Meestal zijn dat mensen die bereid zijn de Nederlandse cultuur over te nemen. We weten echter hele maal niet over hoeveel personen het in dit geval gaat. Cijfers daarover heeft niemand. Wel is duidelijk dat het hier om een minderheid gaat.” Redactieraad: Diny van Bladel-Verbunt Peter Elshout (eindredacteur) Jan van Groos (voorzitter) Joop Janmaat Jacques Harry Stn, Ad de Vet André Walraven Over de positie van buitenlanc gelopen jarer tweede en derde bliotheek Tilburg I Ook I i de da- let nieu- de Ooomans, Bogaard- 3 leden van jïteit zitting Reijt-de Vries (zij (zij wordt secre- >,orie houdt, is het bezoe- n Brabant vindt u kasteel Dit kasteel is te bezichti gen. In Udenhout is rndleiding krijgt door aterdag van de j. Het tele- Als u niet kunt wachten tot de Tilburgse kermis begint op 21 juli, kunt u naar Waalwijk, Dongen of Oisterwijk om u in het gedruis te storten. De kermis in Waalwijk is van 7 tot 11 juli op het Vre- desplein, in Dongen van 13t/m 17 juli op het Wilhelminaplein en in Oisterwijk is er kermis van 14 t/m 18 juli. Op 6 juni werd het Trefpunt Ypelaer in de Corellistraat 10 in Til- burg-Noord geopend. Het Trefpunt is een aparte ruimte binnen het wijkcentrum Ypelaer waar ouderen uit Tilburg-Noord elkaar nnen ontmoeten en nieuwe contacten kunnen leggen. Na- jrlijk hoort daar een lekker kopje koffie bij dat u aangeboden gastvrouwen van het Trefpunt. Op het Trefpunt ins terecht voor informatie. Bovendien kunt u er „arme maaltijd gebruiken want het is ook een eetpunt. Fr>,,nt Ypelaer is in de vakantieperiode nörmaal geopend, van harte welkom van maandag tot en met vrijdag tus- )0u en 12.00u. Inlichtingen telefoon 550326. Er zijn veel verschillen tussen Nederlanders, Turken, Marokka- i nen, Surinamers, Molukkers, l Grieken, etc. Maar er zijn ook veel overeenkomsten. Een van i die overeenkomsten is dat we I allemaal oud worden. Als Neder- l lander oud worden in Nederland l is geen bijzonderheid. Als Ne- derlander oud worden op bij- voorbeeld Sumatra is een ande- l re zaak net zoals dat is voor bui- l tenlanders die in Nederland wo- I nen. Zij worden oud in een land dat niet hun moederland is. Hoe is dat, oud worden in een I vreemd land? In een serie arti- l kelen wil de Seniorenwijzer de I situatie van de afzonderlijke be- volkingsgroepen belichten. Dit artikel is het eerste van die se- rie. I Redactieraadsadres: Redactieraad Seniorenwijzer, I p/a Lange Schijfstraat 107, 5038 J TT Tilburg, tel. 350505. Kopij kan opgestuurd worden naar het redactie-adres of naar de Tilburgse Koerier, postbus 10001, 5000 JA Tilburg, tel. 368805. kunnen ontme tuurlijk hoort d< wordt door de kunt u eveneer ook een warr™ Het Trefpunt r U bent er var u sen 10:0( Het woord is aanis de titel van een ru briek waarin iedereen van 55 jaar en ouder aan het woord kan komen om de lezers te in formeren over allerlei leuke, gezellige, inte ressante, opmerkelijke zaken. Schrijf iets op, maak een verhaaltje van ten hoogste 200 woorden en stuur dat op naar de redactie van de Seniorenwijzer, per adres Tilburgse Koerier, postbus 10001, 5000 AJ in Tilburg onder vermelding van ”Het woord is aan....”. Inzenden betekent niet dat er automatisch geplaatst wordt. De heer Van Slooten vindt dat de zorgsinstellingen voor ouderen in Ne derland zich er van bewust moeten zijn dat dat probleem op hen afkomt. Volgens hem moet er een gestructu reerde discussie op gang gebracht worden om dit probleem tijdig ter hand te kunnen nemen. Onderwerpen van die discussie zijn ondermeer het bevorderen van deskundigheid en het maken van duidelijke afspraken over wie wat doet. De SBT wil in dié discus sie het voortouw nemen, aldus de heer Van Slooten. aan spet delir mee; en C verblijf van jaren in Nederland, in een stad wonen. De mentaliteit in zo’n stad is een andere dan in Nederland maar ook een andere dan ze zich nog herin neren uit hun jeugd op het platteland. Nee, vele ouderen keren dan vol spijt weer terug naar Nederland.” iegids voor gehandicapten jehandicaptenorganisaties In emogelijkheden bij elkaar. De ernational Nederland, postbus Het ouder worden van allochtonen die in Nederland wonen kan problemen op leveren. De heer J. van Slooten, di recteur van de SBT, na de reorganisa tie de Stichting voor Gecoördineerd Ouderenwerk genaamd, is zich daar als geen ander van bewust. De heer Van Slooten: ”De aanleiding is be kend. Bij het ouder worden treedt er een desintegratie op en komen jeugd herinneringen meer en meer boven drijven. Dat geldt voor iedereen die ouder wordt, ook dus voor allochto nen. Men wil dan weer leven in de tijd van toen. Voor Nederlanders die in Nederland wonen is dat geen pro bleem. Voor oudere allochtonen die Op dinsdag 22 augustus gaan voor de tiende maal bejaarde en gehandicapte pelgrims uit Midden-Brabant op bedevaart naar Scherpenheuvel. Iedereen die 65 jaar is of ouder kan mee als mede gehandicapten ónder die leeftijd. De bedevaart is hele maal aangepast aan de deelnemers. Er is begeleiding van on dermeer priesters, een arts een verpleegkundige, bejaardenver zorgsters en andere helpers. Voor meer informatie en voor op- gavd tot 1 augustus kan men terecht bij A.v.d. Corput, Pastoor van Beurdenstraat 10 in Tilburg, telefoon 359162. Aandachtig heb ik in de Volks krant van 7 juni het artikel gele zen over het afscheid van de voorzitter van de ANBO, de heer Kuiper. Het virus van de Sociale Vernieuwing had hem aardig te pakken. Een nieuw platform moet er volgens hem komen. Hij zei dit in een poging zijn laatste idealen over te brengen op hen die blijven. Dat doen meer men sen die ergens mee ophouden. Kuiper bedoelt met dat platform een overlegsituatie waarin de ouderenbonden, de vakbonden en de pensioenbonden met el kaar de belangen van de oude ren kunnen behartigen. Maar, al dus de heer Kuiper: de bonden moeten wel hun eigen identiteit houden én het mag niet ten kos te gaan van de subsidies die de ouderenbonden nu ontvangen. Teleurgesteld moest ik vaststel len, dat er voor de zoveelste keer in ons landje een krachtenbun deling in wild verband werd ge propageerd. Twee dagen later kwamen de eerste reacties naar buiten: in de Volkskrant van 9 ju ni meldden zich een boze 1 KBO en een even boze PCI hoefde het bericht niet lezen om te weten wat er in stond. En ik dacht bij mezelf: "Wat zijn we hier in het zuiden toch gelukkig dat we een keer per jaar Vasten avond vieren om dit soort geneu zel te kunnen relativeren. Of zou een PS-je als dit kunnen helpen? Het college van burgemeester en wethouders van de gemeente Tilburg heeft vorige week besloten de Seniorenbus, die rijdt tus sen de verzorgingstehuizen de Bijsterstede, den Herdgang, Zon nehof, Mariahof en Notre Dame, het wooncomplex Hopliedenka den en het station aan de Spoorlaan, met ingang van afgelopen zondag 1 juli 's avonds na 20.00u als belbus voort te zetten. Ouderen die dan ’s avonds met de Seniorenbus mee willen, moeten persé van te voren bellen. Als er zich ’s avonds geen passagiers aanmelden, rijdt immers de Seniorenbus niet. Anders gezegd: de Seniorenbus rijdt 's avonds na acht uur volgens de vaste dienstregeling alleen als ouderen zich van te voren als passagier aangemeld hebben. Het telefoonnummer voor 's avonds luidt: 013- 424025 De Volksdansgroep St. Maarten 55+ en spel 50+ organiseert in de maanden juli en augustus geen activiteiten. De start van het nieuwe seizoen wordt na de vakantie bekend gemaakt, nieuwe leden zijn van harte welkom. Voor meer informatie kan men bel len naar de heer Ad Koot, telefoon 630406. >iuc van buitenlandse mensen in Nederland is de af- >n veel geschreven. Vooral nu de problemen van de i generatie zichtbaar worden. De Openbare Bi- w heeft een groot aantal titels die daar betrekking op hebben. Ook heeft de bieb een grote collectie buitenlandse boeken in allerlei talen voor zowel jeugdlezers als volwassenen. Voor talen die niet aanwezig zijn kunnen kosteloos kleine collec ties (vijf boeken per keer) worden aangevraagd. Wat hebben de gepensioneerden nu te maken met de WIR-strop? Nou eigenlijk niets behalve dan dat de (gedeeltelijke) compensatie van de WIR- strop leidt tot verhoging van de AWBZ-premie, die ten laste van het (aan vullend) pensioen komt. Die AWBZ-premie en verhoging wordt voor werk nemers en AOW-genietenden wél en voor gepensioneerden niét gecom penseerd. Toch slim gevonden dat de ouderen kunnen opdraaien voor de rekenfouten van de regering. Een leuk karwei voor Kok c.s. om hiervoor weer een andere compensatie te vinden. Dat compenseren lijkt een leuk spelletje. Laat Kok eens gaan praten met collega Andriessen van economische Zaken, die heeft de ko mende vijfjaar een meevaller van 1,4 miljard gulden op zijn begroting. Die meevaller geeft hij helemaal weg aan het stimuleren van technologische ontwikkelingen. Met de WIR-overschrijding heeft andriessen toch immers niets van doen. De bejaarde pensioentrekkers natuurlijk alles. Over socia le vernieuwing gesproken!!! Van Slooten: "Instellingen zoals de Kruisvereniging en de Gezinszorg moeten de deskundigheid in huis heb ben om met dit probleem op een goe de manier om te kunnen gaan. De SBT wil in dezen graag een signaalfunctie vervullen door aandacth voor de pro blematiek te vragen en te bevorderen dat er iets mee gedaan wordt. Dan kan bijvoorbeeld door samen met de zorg instellingen een scholingsprogramma te ontwikkelen. Bovendien zou er een voorlichtingspakket gemaakt kunnen worden met de centra voor buitenlan ders. Ook de verzorgingstehuizen zouden bij deze materie betrokken moeten worden. Wellicht is het denk baar dat het ene verzorgingstehuis zich meer gaat toeleggen op Marokka nen, het andere richt zich meer op Turken, etc. Dat moet kunnen in de toekomst en ik heb het vertrouwen dat daar goede afspraken over te maken zijn.” Volgens van Slooten moet het ook mogelijk zijn binnen nu en een jaar een plan van aanpak op tafel te leggen waarin knelpunten worden vermeld en hoe die aangepakt zouden kunnen en moeten worden. Andere positie De positie van oudere Turken en Ma rokkanen in de familie is een andere dan Nederlandse ouderen innemen. De heer Sar: "Ouderen Turken en Ma rokkanen zeggen tegen hun kinderen: wij hebben jaren voor jullie gezorgd. Nou moeten jullie het voor ons doen. De Islam bevestigt de ouderen daarin en dat is heel belangrijk. De kinderen zullen niet snel zeggen dat ze geen zin in hebben om de zorg voor hun ouders op zich te nemen. Daarvoor is het eergevoel te groot en de sociale controle te streng. Voor Nederlanders ligt dat anders: oudere Nederlanders willen zo lang mogelijk zelfstandig blij ven en liefst zo weinig mogelijk een beroep doen op hun kinderen." En hij vervolgt: ”De tweede generatie Tur ken en Marokkanen "vernederlandst” wel voor een deel, maar ik denk dat die generatie toch vast blijft houden aan de eigen godsdienst. Dat is heel belangrijk voor de opvang en verzor ging van hun ouders.” En gevraagd naar de bereidheid van buitenlanders om zich op te laten nemen in een te huis zegt de heer Sar: "Volgens mij zijn de buitenlandse ouderen bang dat de voorzieningen van de tehuizen niet overeenstemmen met hun waarden en normenpatroon dat vooral door religie en cultuur bepaald wordt.” De toekomst Volgens de heer Sar zal de situatie zich wel ontwikkelen, maar in welke richting ”lk kan er geen zinnig woord over zeggen. Of oudere buiten landers meer naar hun moederland gaan of juist in Nederland blijven is af hankelijk van teveel factoren om daar nu voorspellingen over te doen. Wat dat betreft zullen we de komende ja ren heel wat wijzer worden want dan gaat het spelen, de cijfers wijzen dat uit.” Uit cijfers van de gemeente Til burg blijkt dat er bijna 1000 Turkse en Marokkaanse mannen en vrouwen in de leeftijd tussen de 55 en 40 jaar in Tilburg Wv>iw>i. vw>. jaar 2000 verwacht ik dat er men komen. Daarom is goer binnenkort onderzoek geda; De heer Sar heeft vooral zicht op de situatie van ouder wordende Turken en Marokkanen. De heer Sar: ”Die si tuatie is niet anders clan die van Tur ken en Marokkanen elders in Neder land. Maar we moeten niet vergeten dat we nu over een kleine groep pra ten. Cijfers van de gemeente Tilburg wijzen dat uit.” Voorzover bekend woonden er per 1 januari 1990 aan buitenlanders van 60 jaar en ouder in Tilburg: 12 Grieken (6 vrouwen en 6 mannen); 19 Italianen (9 vrouwen en 10 mannen); 45 Marokkanen (9 vrou wen en 36 mannen) en 112 Turken (43 vrouwen en 69 mannen). De grootste groepen worden c door de Marokkanen en de Tui Teleurgesteld Oudere Turken en Marokkanen willen over het algemeen graag terug naar hun moederland maar eigenlijk ook weer niet. Daar hebben zij hun wor tels, hier wonen echter hun een dilemma dus. De heer Sar: feit dat hun kinderen hier wonen, vaak van doorslaggevende betekenis en doet hen dan besluiten toch maar hier te blijven. Daarbij moet men zich realiseren dat de voorzieningen op het gebied van de gezondheidszorg in landen als Turkije en Marokko veel slechter zijn dan hier. Dat weegt voor oudere Turken en Marokkanen heel /aar, want de meesten zitten al in de AO vanwege het zware productie werk dat ze hier hebben moeten ver richten. Bovendien is er in het moe derland niet die luxe waar men hier i gewend is geraakt. Wat ook mee telt, is dat zij zich toch vaak vreem- ingen voelen in hun eigen land. De esten kwamen van het platteland gaan in hun moederland, na een blijf van jaren in Nederland, in een interessant uitstapje als u van historr van een kasteel. In het "hart” van E.au lerlaer in Haaren, tel.04117-1279. Dit ka. gen tijdens tentoonstellingen en uitvoering^ kasteel De Strijdhoef gelegen, waar u een ron de freule zelf. Dit is mogelijk iedere eerste zat maand, van 10.00u tot 12.00u en van14.00u tot 16.00u' foonnummer is:04241-1653/1244. Ook in andere delen van Brabant liggen kastelen die het bezich tigen meer dan waard zijn, bijvoorbeeld De Blauwe Carrier in Oosterhout. Dit kasteel behoort aan de Norbertinessenpriorij Sint Catharinadal. U kunt een telefonische afspraak maken, tel: 01620-55556. Het welbekende Slot Loevestein in Brakel, dat om streeks 1360 gesticht is, is een kasteel dat in deze opsomming niet onvermeld mag blijven. Het is geopend van april t/m okto ber op maandag tot en met vrijdag van 10.00 tot 17.00 uur en op zaterdag en zondag van 13.00 tot 17.00 u. Voor groepen moet een afspraak gemaakt worden. Dat kan via telefoonnummer 01832-1375. Tot slot kasteel Henkenshage in St.Oedenrode. Een :t kasteel is als museum ingericht. Geopend: mei t/m leen op zaterdag van 10.30u tot 15.30u.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1990 | | pagina 11