Laat uw ien m kennis en ervaring niet verloren gaan J I Wooncentrum geopend n •R! voorouderen COLOFON n i Het buitenland kan er baat bij hebben Alles over wonen Scalare Fietstochten Seniorenraad i I I 50. POST SCRIPTUM 353,- 154,- 46 Miljoen 65 plussers in de ÉG Afschrijven of (her)waarderen? 26,- 31,- 37,- 41,- anC. I Bingo Reeshof Nieuwe voorzitter KBO Tilburg Zangersdagen Kennis en ervaring van ouderen i 1990-pagina 10 DETILBURGSE KOERIER Donderdag 7 juni 1990-pagina 11 nd. D Jijfer Indonesië. gen, aula heeft de naren en prijzen. mi omlaag! valiteitsprodukren met lad van alle standaard- 544/10682. 368805. |ATION IVICE in Malawi :U’S broeikas van de u de zon en solide aan de Redactiemedewerkster: Ivonne van der Zande et 50 cm op van tverd. jitzendii Het f HET WOORD IS AAN... t waar ik i Jonesië,” aldus 155 SR 13 Tub. 105,- R 13 Tub. 109,- ■STEIN Sprint Of K< (foto: uit "De kracht van de grijze golf") VOLLEDIGE GARANTIE klaar terwijl U WACHT! zer, 5038 wordt. Hij krijgt zo de nodige s kan vertellen wat hij iedere d< maakt. ’’Voor mijn echtgenot. Seniorenwijzer Wordt eenmaal in de twee weken ipgenomen in de Tilburgse Coerier pagina treft u meer informatie aan van de bibliotheek over het inzetten van kennis en ervaring van ouderen. ”M< De kleden in ’t Zand jastoor Marius j SVW de naam van deze pas- amilie- poort links), /ezigen iets vertellen over en zoals de groene jmpers, r zonder o irtijd I zigte I 5 wordt er mor- ingo gehouden in de e Bemmelstraat in de Onderaan de rechterkolom op deze 4 nanina treft 11 moor informatie aan \/an niet altijd makkelijk. Zij heeft niet de I satie, mar koop, stratie, nen den, varing dat ze redden. Algemene Nederlandse Bond voor Ouderen (ANBO) heeft onlangs een studiedag gehouden over de plaats van ouderen in de samenleving. Op deze dag kwam ondermeer ter sprake dat mensen vaak al op middelbare leeftijd uit het arbeidsproces worden gestoten. Daarmee gaat een hele brok kennis en ervaring verloren. Natuurlijk, genieten van een welverdiende rust na een arbeidzaam leven, moet kunnen. Daar zal niemand iets op af willen dingen. Maar als je nou langer dienstbaar wilt blijven? Waarom zou dat niet mogen? Als vrijwilliger kan dat altijd. Dan kun je toch je kennis en ervaring in blijven zetten voor anderen. Dat kan op talloze manieren; bij diverse verenigingen en instellingen. Dat kan ook via ’t Gilde, de Vrijwilligerscentrale, het Centrum voor Bedrijfsmatige Ontwikkelingsprojecten (CBO) en bijvoorbeeld via het PUM (Programma Uitzending Managers) van het Christelijk Nederlands Werkgeversverbond. Wij spraken met de heer A. Storm (72 jaar) die een aantal keren in PUM- verband is uitgezonden naar het buitenland. g andere manieren om als tief te blijven, bijvoorbeeld 1 \/i= organisatie die M,r" actief is, bieden men en ouder hun kennis Redactieraad: Diny van Bladel-Verbunt Peter Elshout (eindredacteur) Jan van Groos (voorzitter) Joop Janmaat Jacques Joosten Harry Strijbosch Ad de Vet André Walraven lag 11 I nkelijk I ge- I I Via Als vrouw heb ik goede mogelijkheden om mijn kennis en vaardigehden door te geven aan mijn kinderen en kleinkinderen, oud-klasgenoten en bijvoor beeld zangkoorleden. Ik organiseer graag en bij het zangkoor waar ik lid van ben, krijg ik daar mogelijkheden genoeg voor. Zo komen we bijvoorbeeld iedere week met ongeveer 20 damesleden bijelkaar buiten de normale repeti ties om vooral te komen tot partij-vast zingen. Mijn kleindochter komt ook vaak om te oefenen met de blokfluit en de klarinet. Ik begeleid dan op de pia no. Een reis organiseren of een korenfestival houden, vind ik ook ook leuk om te doen. Ik wil iets voor mensen betekenen nu ik ouder word en meer tijd krijg. Ik ben 66 jaar en nog steeds gezond. Dat is belangrijk om actief bezig te zijn, ik heb het gevoel dat ik zo nog jaren jong en vief kan blijven. D.van C. len - .2 juni een t er vertrokken bij de )p zondag 10 juni kan organiseert de SBT t in het kader van de dag om 11,30u bij de ingelast. Inlichtingen n. Brokke, telefoon LrS RG Ten behoeve van de werkgroep Reeshof 50 plus g-n, vrijdag 8 juni, aanvang 20.00u een bingo ge aula van de Openbare Basisschool aan de Reeshof. Iedereen is er van harte welkom. Er is in de maatschappij van van daag een overeenkomst merk baar tussen mensen en machi nes. Machines komen niwuwe binnen en moeten zo snel moge lijk zo veel mogelijk presteren. Na verloop van tijd worden ze dan afgeschreven en moeten plaatsmaken voor machines van een jongere generatie. Zo gaat het meestal ook met mensen; ze komen binnen bij een bedrijf en worden zo snel mogelijk klaargestoomd om zo veel mogelijk te presteren. Meestal via een loopbaanplan ning. Na een bepaalde tijd wor den ook zij als te oud afgeschre ven, om plaats te maken voor de jongere generatie. Soms echter blijkt er hoop te zijn voor oudere machines, ze wor den uit eerbied voor wat ze nog kunnen, ingezet op plaatsen waar leeftijd niet zo'n belangrijke rol speelt. Plaatsen waar hun veelzijdigheid belangrijker is dan hun snelheid en waar ze dan nog jaren mee mogen draaien. Misschien zouden bedrijven ook met hen mensen aan dit soort mogelijkheden moeten denken. Dan zouden ervaring en kennis ten dienste kunnen staan aan de snelheid en energie van de jon gere generatie. Loopbaanplan ning dus ook na de top van de loopbaan in plaats van kapitaals vernietiging door vervroegde pensionering. bevrediging ergens mee bezig te zijn en ze heeft soms te weinig sociale contacten.” Het PUM probeert echter wel zinvolle bezigheden voor de part ner die meegaat, te verzorgen. CBO In Tilburg is ook een organisatie actief die nauw samenwerkt met het PUM, namelijk het Centrum voor Bedrijfsma tige Ontwikkelingsprojecten (CBO). Het CBO is gevestigd op de Korvelse- weg 127 en is een uitvoerend orgaan van de Stichting Wereldwerk in Ont wikkeling. Het CBO wil de werkgele genheid en de economische zelfstan digheid in de Derde Wereld op een zinnige manier bevorderen, met name door middel van bedrijfsmatige pro jecten. Het CBO maakt daartoe ge bruik van de kennis van mensen uit het bedrijfsleven die samen met de in- I breng van andere specialisten tot een gedegen aanpak van een project kan leiden. Het zal u niet verbazen dat de kennis en ervaring van ouderen in tal van projecten van het CBO zeer hoge lijk gewaardeerd worden. Contactper soon van het CBO is de heer D. Broe ders. Hij is te bereiken onder telefoon nummer 013- 368140. Hij kan u alle gewenste informatie verstrekken over het CBO. Het woord is aanIs de titel van een rubriek waarin iedereen van 55 jaar en ouder aan het woord kan komen om de lezers te informeren over allerlei leuke, gezellige, interessante, op merkelijke zaken. Schrijf iets op, maak een verhaaltje van ten hoogste 200 woorden en stuur dat op naar de redactie van de Senio renwijzer, per adres Tilburgse Koerier, post bus 10001, 5000 AJ In Tilburg onder vermel ding van ”Het woord is aan....”. Inzenden be tekent niet dat er automatisch geplaatst wordt. "refpunt De Reit in m 4 in Tilburg een informatiemiddag voor onderwerp ’’wonen". Via een dia- een indruk gegeven van diverse al- nee ouderen geconfronteerd worden, /oningaanpassing, verhuizen en ver- i huursubsidie, etc. Ook is er een in- jren met hun eigen problemen terecht --j-houden voor individuele v.« oijeenkomst graag willen bijwonen n gelegenheid te komen, kan ver- voor naar de Stichting Be- 350505 en vragen naar Ti- Redactieraadsadres: Redactieraad Seniorenwijzer I p/a Lange Schijfstraat 107, 1 TT Tilburg, tel. 350505. I Kopij kan opgestuurd worden I naar het redactie-adres of naar a de Tilburgse Koerier, postbus I 10001,5000 JA Tilburg, tel. De Stichting Bejaardenwerk Tilburg (SBT) organiseert sam< met de Activiteitencommissie van de Baselaer op 12 juni e« fietstocht voor ouderen. Om 13.30u wordt er vertrokken bij Baselaer in de Hoefstraat 175 in Tilburg. Op zondag 10 juni k< er ook gefietst worden door ouderen. Dan samen met het Wijkteam Oost de tweede rit fietsvierzondaagse. Gestart wordt die zonde Baselaer. Er is een rustpauze in de tocht it over deze tocht kunt u krijgen bij de heer P. 421207. inagement, techniek, ver- distributie, productie, admini- ue, bedrijfskunde, etc. Van dege- die via het PUM uitgezonden wor- wordt geëist dat ze een ruime er- l hebben op hun werkterrein en zich in een vreemd land kunnen De heer Storm is op 59-jarige leeftijd gestopt met zijn baan als manager bij een toeleveringsbedrijf voor houton- derdelen. Hij vertelt: ’’Zo’n tien jaar geleden luisterde ik naar een radio- uitzending van het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond (NCW). Daarin werd een oproep ge daan aan ex-managers die in de kolo niën hadden gezeten om daar bedrij ven te gaan helpen. Ik had als mana ger natuurlijk heel wat ervaring opge bouwd en jaren in Indonesië gewerkt. Ik wilde die kennis heel graag benut ten. Ik heb dan ook meteen gerea geerd,” aldus de heer Storm. De heer Storm is uitgezonden geweest naar Jamaica en vier keer naar Op dinsdag 12 juni om 14.00u wordt er in het Tr de Westertorenlaan 4 in Tilburg een informs ouderen gehouden over het onderwerp klankbeeld presentatie wordt een indruk ledaagse problemen waarmee ouderen gec Enkele voorbeelden zijn woningaanpassing huiskosten, woonlasten en huursubsidie, J formatiemarkt waar ouderen met hun eig°' kunnen en er wordt een spreekuur gehGv.. vragen. Voor ouderen die de bijeenkomst- maar niet in staat zijn op eigen geleger voer geregeld worden. U kunt daarvoc- jaardenwerk Tilburg bellen, telefoon neke Meijeren. Wie Ex-managers maar ook ex-leidingge- venden zoals bijvoorbeeld personeel- chefs en mensen uit de onderwijswe reld die belangstelling hebben voor het PUM, kunnen er contact mee op nemen. Het PUM vraagt dan naar hun achtergronden en vervolgens wordt bekeken in welk bedrijf en in welk land men geplaatst zou kunnen worden. De reiskosten worden door het PUM be taalt. De verblijfskosten komen voor rekening van het aanvragende bedrijf. Het PUM is in vele landen actief. Enke le voorbeelden: Indonesië, India, Ban gladesh, Kenia, Tanzania, Ghana, Pe ru en binnenkort komen er ook landen uit Oost-Europa bij. Het PUM reali seert nu zo’n 200 uitzendingen per jaar. Het adres van het PUM luidt, postbus 84100, 2508 Den Haag, tele foon 070-519608/519607/519610. De Europese Gemeenschap (EG) telt dit jaar meer dan 46 mil joen mensen die ouder zijn dan 65 jaar. Dat is iets meer dan 14% van de totale EG-bevolking. In het jaar 2000 zal dat aantal geste gen zijn tot 16% en in het jaar 2020 ligt het boven de 19%. Het werelddeel Europa is dus danig aan het vergrijzen of beter ge zegd: aan het ontgroenen. Ook zullen in de toekomst ouderen in Europa vermoedelijk langer moeten werken. Om de aandacht van een breed publiek op deze ontwikkelingen te vestigen, wil de Europese Commissie 1991 uitroepen tot "Het jaar van de ouderen”. In alle Europese landen doet die vergrijzing zich voor behalve in Ierland. Daar verjongt de bevolking zich vanwege een hoog geboortecijfer en een fikse emigratie. Vooruitgang ”Het laatste project waar ik gewerkt heb, was in Indonesië,” aldus de heer Storm. "Dat was bij een firma die ro tanmeubelen maakt. Er was duidelijk een tekort aan kennis en de produc ten waren kwalitatief slecht.^ heb raad kunnen geven over personeels zaken en investeringen. Het heeft ge holpen want het bedrijf is enorm voor uitgegaan. Ik heb dat zelf kunnen zien want ik ben nog vier keer bij het be drijf terug geweest. Het is nu één van de beste bedrijven van Indonesië.” Volgens de heer Storm moet je wel een bepaald soort mens zijn om zoiets te ondernemen. ”Je moet er zeker van zijn dat je het wilt. Een flexibele instel ling is absoluut een voorwaarde even als een goede gezondheid, zowel li chamelijk als geestelijk. Alles moet perfect functioneren. Nee, ik kan niet thuis blijven zitten op mijn stoel.” De echtgenote van de heer Storm gaat met hem mee als hij uitgezonden dag mee- )te is het ’t Gilde Er zijn nog oudere acti< via 't Gilde. Via deze ook in Tilburg sen van 50 jaar en ervaring aan anderen aan. Zij doen dit op vrijwillige basis voor particulie ren, scholen, organisaties, buurtcen tra, verenigingen, etc. 't Gilde geeft op gezette tijden een gids uit met aanbie- I dingen van mensen die bij ’t Gilde be- I trokken zijn. De Gildegids is verkrijg- I baar bij de bibliotheek, in het Gemeentelijk Informatiecentrum en bij de Vrijwilligerscentrale aan de Spoor- laan 320 in Tilburg. Een medewerker van ’t Gilde is telefonisch te bereiken op dinsdag en donderdag tussen 10.00u en 12.00u op nummer 013- 434572. De Tilburgse Katholieke Bond voor Ouderen heeft een nieuwe voorzitter in de persoon van de heer H.F. M. Stokman. De heer Stokman is de opvolger van mevrouw M. van Puijenbroek. Dhr. Stokman werd geboren in 1927 in Wijk bij Duurstede en woont sinds 1968 in Tilburg. Vanaf die tijd was hij directeur van het Computercentrum van de gemeente Tilburg en sinds 1972 direc teur van het Gemeenschappelijk Rekencentrum van de gemeen tes Tilburg en Breda. In februari 1988 is hij met de VUT gegaan. De nieuwe voorzitter van de KBO Tilburg was lid en voorzitter van enkele ouderencommissies en gedurende zes jaar voorzitter van de Wijkraad Zuid-West. Hij rekent zich tot de jongere oude ren en meent van zichzelf dat hij zich nog goed moet inwerken. Zijn belangstelling als voorzitter gaat vooral uit naar de beharti ging van de belangen van de 5200 KBO-leden. Van 11 tot en met 14 juni organiseert de Landelijke Federatie I van Katholieke bonden van Ouderenkoren voor de zevende maal in successie Zangersdagen in de streekschouwburg te I Cuyk. Aan deze muziekdagen nemen 64 ouderenkoren deel uit I heel Nederland. Uit Tilburg doet er ook een koor aan mee en wel i het Ouderenkoor Korvel. Dit koor zingt op woensdag 13 juni om I 16.1 Ou. Op het programma staan: Zonnezang, Die Gedanke sind frei en Pal sine honor. Dit laatste is een Noors volkslied. Op alle dagen beginnen de zangactiviteiten om 10.00u en duren tot on geveer 17.00u. Inlichtingen over deze dagen: telefoon 08859- 51650. PUM De organisatie die de uitzendingen mogelijk maakt is het NCW. Het NCW heeft in 1978 samen met het ministerie van Ontwikkelingssamenwerking een programma opgezet voor steun aan bedrijven in ontwikkelingslanden: het PUM (Programma Uitzending Mana gers). Via het PUM worden gepensio neerde managers en experts naar be drijven in ontwikkelingslanden ge stuurd, gemiddeld voor zo’n twee tot drie maanden. Via het PUM kunnen bedrijven in ontwikkelingslanden ge holpen worden bij het oplossen van problemen op het gebied van organi- Op allerlei niveaus valt er te leren van ervaringen van ouderen; zowel dicht bij huis als verder weg. Het Programma Uitzending Managers (PUM)gaat uit van de gedachte dat ouderdom in veel samenlevingen nog gerespecteerd wordt. Men waardeert daar de mensen vanwege "de grijze haren” en men is sneller geneigd een advies op te volgen van een eerbeidwaardige senior. In het boek ”De kracht van de grijze golf, Nederlandse ex-managers adviseren ondernemers in ontwikkelingslanden”, (1988) wordt het PUM-project beschreven. Het boek is net als onderstaande materialen bij de Openbare Bibliotheek Tilburg beschikbaar. Het doorgeven van wijsheid en kennis van ouderen aan jongere generaties is het thema van de video-opname (70 min.) van de gelijknamige diaserie "Hoe ouder hoe wijzer?!” Er worden in de ze productie vier personen geïnterviewd over hun ervaringen. Deze videoband en ook andere zijn in de bieb te leen. In het boek ”M’n bril in de ijskast” zijn brieven gebundeld die Anne Biegel en Heleen Swildens elkaar schrijven. Deze twee journalisten schrijven met humor over wat het betekent ouder te worden na alles wat zij in hun werk hebben meegemaakt. Het boek is ook te leen in grootletterdruk. Via de vestigingen van van de Openbare Bibliotheek Tilburg wordt de Gilde Gids verspreid. Deze gids is een uitgaven van 't Gilde. 50-Plussers bieden in de ze gids een schat van kennis en ervaring over hobby’s, ambach ten en vaardigheden aan. Adviseren, voordoen, vertellen en be geleiden zijn de belangrijkste aspecten van de overdracht van die kennis en ervaring. Op woensdag 13 juni om 14.00u vergadert de Seniorenraad in kamer 113 van het stadhuis in Tilburg. Op de agenda staat de bespreking van uittreksels van het stadsbeheerplan 1991 (voor lopig jaarprogramma 1991). Spreektijd over dit onderwerp kan worden aangevraagd bij Francine Jansen, telefoon 360251. Het is welhaast overbodig om te zeggen dat ook ouderen spreektijd aan kunnen vragen. Vorige week dinsdagmiddag religieuze zuster Cecile Kooien een bijzonder wooncentrum voor ouderen geopend in Tilburg. Het betreft het Marius Koolencentrum aan de Postel- se Hoeflaan. Het woonhcentrum werd gebouwd in opdracht van de Stichting Verenigde Woningcorporaties (SVW) en telt 133 woningen. Alle woningen zijn inmiddels verhuurd en bewoond. Het Marius Koolencentrum is ge bouwd op de plaats waar vroeger lagere Josje” stond of wel de kerk Goede Herder. Die kerk werd jaren geleden in ’t Zand gebouwd onder bouwpastoor Marius Kooien. Vandaar dat de toor aan het wooncentrum heeft ven en daarom ook heeft een fat lid van de pastoor het centrum dins dag geopend. Het centrum bestaat uit een flatgebouw met 73 woningen en 60 portiekwoningen daarnaast. Iedere woning bestaat uit een woonkamer, een keuken, een doucheruimte en twee slaapkamers. Op de begane grond van de flat is een grote gemeen schappelijke ruimte ingericht. Deze ruimte wordt beheerd door de bewo- nersvereniging van het centrum. Het wooncentrum is ontworpen door de Architectenwerkgroep Tilburg en heeft in totaal 14 miljoen gekost. De kale huur van een woning in het Ma rius Koolencentrum bedraagt onge veer 600,-. De flat heeft een huis meester in de persoon van de heer Joop van Os. De heer Van Os is een oud-werknemer van de Volt en blijft op deze wijze actief. De Tilburgse Aquariumvereniging Scalare houdt op maande- juni om 19.30u een verenigingsbijeenkomst die ook toegank- is voor niet-leden. De bijeenkomst wordt gehouden in het bouw van de NCB aan de Spoorlaan 350 in Tilburg (ingang de Telegraafstraat, vanaf de Willem II straat tweede poort lint De heer Brok komt die avond de aanwe voedseldieren in de sloot en waterdierer onder het motto "van huis naar sloot”. n ovfc, kikker Adviseren 1

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1990 | | pagina 11