de woonvorm voor ouderen in de toekomst? n Seniorenacademie COLOFON iïrenft atwns ANBO Zwemles 40 Vrouwen 60 i I I pp- n n ii £f llr dJ -2=] fSTRA POST SCRIPWM JURG W *aat 76 Tilburg itrend rbed? ireide ling! De wevers en Vincent van Gogh Opening Trefpunt Ouderen in de IJpelaer Bedrijven bezoeken Informatie over Abbeyfield Inkomens van ouderen Songfestival mei 1990-pagina 10 Woensdag 23 mei 1990 - pagina 11 DE TILBURGSE KOERIER Abbeyfield /ordt rerk T isï« «r >P il- of volgens afspraak 15 useur LOOu, het tigingen de grootste xialist in Nederland! v.d. W. IUUUI u 368805. I I ES WATERBEDDEN n tegelcentrum <-Tel. 04255-4015 Bij Zonnehof wordt hard gebouwd om de datum van 1 januari 1991 te halen. Foto: Geert van Loon HET WOORD IS AAN... jrealiseerd i ouderen De Seniorenacademie Brabant is een initiatief van de Katholieke Universiteit Brabant en van de Hogeschool Katho- daarop wordt nteresseerden schr ken de Oper tatiemaf op t aan\ Of K< >urg. De Senio- ogelijkheden tot onderwijs via ge- i oude- ie voor Seniorenwijzer Wordt eenmaal in de twee weken ipgenomen in de Tilburgse Coerier xperi- Maar Redactieraadsadres: Redactieraad Seniorenwijzer, p/a Lange Schijfstraat 107, 5038 TT Tilburg, tel. 350505. Kopij kan opgestuurd worden naar het redactie-adres of naar de Tilburgse Koerier, postbus 10001,5000 JA Tilburg, tel. kFSTRA ^rwjookflties! Redactieraad: Diny van Bladel-Verbunt Peter Elshout (eindredacteur) Jan van Groos (voorzitter) Joop Janmaat Jacques Joosten Harry Strijbosch Ad de Vet Andr Walraven Redactiemedewerkster: Ivonne van der Zande veg 243 Aan de burgemeester van de gemeente Tilburg: Als burgemeester heeft u gekozen voor een mooi fietspadenplan, onder andere voor voor het oud Beis Lijntje. Maar aan oudere mensen hebt u waarschijnlijk niet gedacht. Als de lente komt en de fietsen uit het vet ge haald worden, maken wij gebruik van die fietspaden. Daar is een maar aan. Bij die fietspaden missen wij banken om eens even uit te rusten en te genieten van de natuur. Hopelijk is er in het budget van de gemeentes ruimte om toch enkele banken te plaatsen. U zou ons er een groot plezier mee doen. kenmerken. Eén daarvan is de aanwe zigheid van een huisbegeleider. Dit is een centrale figuur die dingen regelt en persoonlijk contact heeft met de mensen. Andre Walraven: ”We zoe ken hiervoor een ouder iemand van tussen de 50 en de 60 jaar. Die kan zich goed verplaatsen in de belevings wereld van van de bewoners.” De huisbegeleider heeft zelf ook een wo ning in het Abbeyfieid-eompiex io daar p-- mensen hulp en ondersteuning den als daar behoefte aan is. I ook een aantal vrijwilligers worden in gezet die hand-en spandiensten ten behoeve van de bewoners verrichten. Toekomstperspectieven ”Dit Abbeyfieldproject is een exj ment,” zegt Andre Walraven.” k in het Abbeyfield-complex en is permanent aanwezig. Hij kan nEr zal >nkeie ^KEUKENS ■INGEN Ringbaan naar mevrouw 990. De kosten «r 1,75. Deelr ’“oartout aanschaffen. en zij betalen dan Toen mijn zoon ongeveer vijfen twintig jaar geleden tegen mij zei dat Richard Strauss eerder ver geten zou zijn dat The Rolling Stones, vond ik dat ie zomaar wat zei. Hij was pas zeventien en wist het sinds kort veel beter dan ik -dacht hij. Laatst zag ik op de televisie dat The Rolling Stones weer in Nederland waren. Het Feijenoord-stadion was steeds uitverkocht; meer dan 45.000 mensen op één plaats bijelkaar om naar muziek te luisteren en te kijken. Ik denk niet dat mijn zoon gelijk krijgt met die uitspraak van toen. Maar ik ook niet, want ik dacht dat zoiets als The Rolling Stones met van die rare muziek, snel over zou gaan als een rimpeling op het water. Richard Strauss: dat was het eeuwige getij: eb en vloed zolang de wereld bestaat. The Rolling Stones zullen net als Richard Strauss nooit meer ver geten worden. Of ik dat nou leuk vind of niet. Ik troost me met de gedachte dat mijn zoon onlangs met zijn zoon net zo'n verschil van inzicht heeft gehad als ik toen met hem. Met ingang van het nieuwe seizoen, augustus 1990, is er weer plaats voor een nieuwe groep zwemlustige ouderen die deze kunst nog niet beheersen. De zwemlessen vinden plaats in het zwembad aan de Ringbaan Oost in Tilburg op maandagochtend van 10.30u tot 11.OOu. Aanmelden voor nisch iedere dinsdagmorgen tussen zwembad, telefoon 420484. U kunt adres luidt: Gemeentelijk Zwembé CE in Tilburg. Als u belt mr* mans. Inschrijven kan tot ui gen voor houders van een F die nog geen 65 jaar zijn kur De kosten daarvan bedr 1,75 per keer extra. tige jn vinden plaats in f jrg op maandagochtend deze lessen kan telefo- i 10.00U en 12.00u bij het it ook een briefje schrijven. Het >ad, Ringbaan Oost 152, 5013 noet u vragen naar mevrouw Wijde- Jiterlijk 1 juli 1990. De kosten bedra- Pas 65 per keer 1,75. Deelnemers xunnen een passepartout aanschafft iragen 16,50 per jaar Da eerste voorjaarscursussen van de Seniorenacademie Brabant zifter er op. De 96 senioren die aan de cursus sen deelnamen, genieten nu van een welverdiende vakantie. Het merendeel van de cursisten was goed te spreken over het aanbod. Men oordeelde posi tief over de stimulerende rol van de docenten, het kunnen stellen van vra gen, de aangeboden stof en het ni veau, de accomodatie, de organisatie, etc. In het najaar gaan er weer cur sussen aan de Seniorenacademie van start. Als voorbereiding d er voor alle oudere geïnt op maandag 27 augustus van 15.30u tot 17.30u op de KUB een open dag gehouden. Sociaal contact Het enige dat het bestuur min of meer als voorwaarde stelt is dat de bewo ners gezamenlijk de warme maaltijd gebruiken. Dat is dan ook meestal het moment waarop problemen,ideeën of gewoon gezellige gesprekken de ron de doen. Er kunnen dan activiteiten worden gepland, zoals een fietstocht of tuinieren. ”Het is echter niet de be doeling dat we gaan overorganise ren,” zegt André Walraven. ”De bewo ners moeten in de eerste plaats zelf de sfeer bepalen.” Naast het gezamenlijk eten zijn er natuurlijk nog meer dingen die de voor Tilburg nieuwe woonvorm itaat alles in het te- 'onde, ontspannen nocht u een water- chaffen en u moet :en... lig er niet wak- eeptrend-adviseur ver gespreide beta- is. Het wooncomplex is zo’n manier.dat de energi kunnen blijven. Door de s te drukken denkt men aan een huur van ongeveer 450,- per maand te ko men. Via huursubsidie kan daar wel licht nog wat vanaf. In 1990 is het 100 jaar geleden dat Vincent van Gogh overleed. In heel het land vinden manifestaties plaats om de uit Brabant af komstige schilder te herdenken. In het Nederlands Textielmu seum in de Goirkestraat 96 in Tilburg wordt op 2 juni de tentoon stelling "De wevers en Vincent van Gogh” geopend. Van Gogh heeft tijdens zijn verblijf in het Noord-Brabantse Nuenen meer malen wevers en hun weefgetouwen geschilderd. De expositie laat zien onder welke omstandigheden de wevers leefden en werkten. Er worden weefgetouwen, gereedschappen, gebruiks voorwerpen, schilderijen, tekeningen, brieven en stoffen ge toond. De tentoonstelling duurt tot 8 oktober. Het museum is ge opend dinsdag tot en met vrijdag van 10.00u tot 17.00u, op za terdag en zondag van 12.00u tot 17.00u en op donderdag tot 21,00u. De entree voor 65-plussers bedraagt 3,50. Het woord is aanis de titel van een rubriek waarin iedereen van 55 jaar en ouder aan het woord kan komen om de lezers te informeren over allerlei leuke, gezellige, interessante, op merkelijke zaken. Schrijf iets op, maak een verhaaltje van ten hoogste 200 woorden en stuur dat op naar de redactie van de Senio renwijzer, per adres Tilburgse Koerier, post bus 10001, 5000 AJ in Tilburg onder vermel ding van ”Het woord is aan....”. Inzenden be tekent niet dat er automatisch geplaatst wordt. en uitvoering. 3n gekombineer- ikt en vaak voor v geld goed n kijken. hebben weinig tot geen verzorging nodig en in principe willen ze zelfstan dig blijven wonen,” aldus André Wal raven. Dat is een grote groep. Veel van deze ouderen leven in een sociaal isolement. Zij hebben steun nodig op het sociale vlak. André Walraven: In de Abbeyfield-woongemeenschap kunnen zij worden gestimuleerd een zinvolle invulling aan hun leven te ge ven. Oudere mensen hebben elkaar veel te bieden. Natuurlijk moeten de bewoners zich wel kunnen aanpassen aan de woongemeenschap. Het is vaak een moeilijke overstap als je lang alleen hebt gewoond. Daarom is priva cy gegarandeerd. Abbeyfield is beslist geen commune met gemeenschappe lijk bezit. Iedereen heeft een eigen voordeur. Mensen moeten zich terug kunnen trekken als ze daar behoefte aan hebben.” Abbeyfield is ook voor iedereen be taalbaar. Men heeft zich gerc J dat de financiële situatie van over het algemeen niet zo rooskleurig ‘3 gebouwd op giekosten laag servicekosten In de maand juni houdt de stichting VIDO (Vrc gang) op de dinsdagen 5 en 19 juni haar inloopn 14.00u tot 16.00u op het adres Gasthuisring 51 in wen die informatie willen hebben over de overgar daar met anderen over willen praten, zijn van harte de maanden juli en augustus zijn er in verband met geen inloopmiddagen. Inlichtingen telefoon 673062 o rouwen In De Over- ‘'''■‘omiddfagen van i Tilburg. Vrou- ingsjaren of i welkom. In de vakantie of 554312. Op woensdag 6 juni aanstaande om 14.00u wordt het Teefpunt voor Ouderen in wijkcentrum De IJpelaer in de Corellistraat 10 in Tilburg officieel geopend. De openingshandeling bestaat uit de onthulling van het naambord van het trefpunt en wordt verricht door een oudere uit de wijk, mevrouw Van Gooi. Van 14.30u tot 16.30u zijn alle geïnteresseerde wijkbewoners en personen van maatschappelijke organisaties op de openingsreceptie van harte welkom. Het trefpunt is een aparte ruimte in het wijkcentrum waar ouderen onder het genot van een kopje koffie of thee zellig een praatje kunnen maken met elkaar. Ook kunnen ren er terecht voor informatie over allelei onderwerpen dit ouderen van belang zijn. In het trefpunt wordt ook een eetpunt voor ouderen van de Stichting Bejaardenwerk Tilburg gevestigd. Het trefpunt is dagelijks geopend van 10.00u tot 12.OOu en het eetpunt van 12.00u tot 14.00u. Het telefoonnummer luidt 550326. onze verwachtingen zijn hoog ge spannen. Als het goed blijkt te gaan, willen we in de toekomst zeker meer Abbeyfieldhuizen gaan bouwen. Gewoon tussen andere woningen, over heel de stad verspreid, leder huis moet zijn eigen karakter krijgen. Een Abbeyfieldhuis zou ook een goede op lossing zijn voor mensen van etnische minderheden, die wanneer ze ouder worden, vaak terugvallen in hun oude culturele gewoontes. Het is dan een veilige en beschutte woonvorm.” Op landelijk niveau groeit de belangstel ling enorm. Nederland volgt Tilburg op de voet. Een uitstapje waar u misschien niet zo snel aan denkt, is een be zoek aan een bedrijf in de omgéving. Veel bedrijven stellen zich open voor publiek. Het kan heel interessant zijn om te zien hoe alles reilt en zeilt. Sommige bedrijven zijn alleen voor groepen te bezichtigen en de meeste enkel op afspraak. Daarom is het altijd verstandig van te voren even op te bellen. Gaat u bijvoorbeeld eens kijken naar Brouwerij De Schaapskooi van de Trappisten in Berkel-Enschot. Andere mogelijheden zijn bezoeken aan de tex tielfabriek van Puijenbroek in Goirle, aan de geitenkaasmakerij en melkerij in Haghorst of aan de Tilburgse Waterleidingmaat schappij. In de gids ’’Hart van Brabant”, verkrijgbaar bij de streek-WV Hart van Brabant, Stadhuisplein 128 in Tilburg, staan alle mogelijkheden vermeld. Het telefoonnummer van de VVV is 013-351135. lieke Leergangen Tilbi,r renacademie biedt moge het volgen van hoger een aantal cursussen. Het aanbod dit voorjaar bestond uit vijf cursussen: cultuurgeschiedenis; gerontologie; kunst in de samenleving; het heelal, tijd en ruimte en sociale filosofie. In to taal schreven 96 cursisten zich in voor een cursus. Bijna tweederde van de deelnemers waren vrouwen. De ge middelde leeftijd van de deelnemers bedroeg ongeveer 61 jaar. Van de deelnemers had 7% een LBO-oplei- ding; 21 een MAVO-opleiding; 4% had MMS of HAVO gedaan, 7% had vroeger een MBO-opleiding gevolgd; 8% zat eertijds op de HBS of het Athe neum, 43% had een HBO-opleiding genoten en 10% studeerde ooit aan een Universiteit. Van het aantal cursis ten werkte 56% niet meer. De redenen waarom men een cursus volgde aan de Seniorenacademie waren divers. De belangrijkste: men was nieuwsgie rig naar de inhoud, men wilde zichzelf ontplooien en men wilde actief blijven. Minder belangrijk waren contacten met leeftijdsgenoten, de mogelijke- heid tot samenwerking, het behalen van een certificaat en de opstap naar een reguliere opleiding in het hoger onderwijs. Gemiddeld werd ongeveer 40 uur in totaal thuis gestudeerd. De meeste cursisten willen zich inschrij ven voor vervolgcurssusen. In principe gaan er in het najaar 10 cursussen aan de Seniorenacademie van start. Men kan kiezen uit: Gerontologie; 85 jaar neurosen in Ne derland; Sociaal beleid en armoede; Ontwikkelingen m.b.t. vrije tijd en ar beid; Midden- en Oost-Europa; Geschiedenis van de architectuur; Al bert Einstein; Sociale filosofie; Sociale en economische problemen in Neder land in de 20e eeuw en Politieke parti cipatie voor ouderen. Voor inlichtingen over de Senioren academie kan men het volgende tele foonnummer bellen: 013-394444. Het Economisch Instituut Tilburg (EIT) heeft een onderzoek ge daan naar de inkomens van ouderen. Het onderzoek heeft zich uitgestrekt over de jaren 1984, 1985, 1986 en 1987 en is uitge voerd in opdracht van het Ministerie van WVC. Van dat onder zoek is een rapport gemaakt en dat is onlangs verschenen. In het rapport wordt vooral aandacht besteed aan de inkomensont wikkeling van ouderen. Een belangrijke conclusie is dat de inko mens van oudere echtparen boven de 65 jaar met kinderen in de periode van 1984 tot en met 1987 achteruit zijn gegaan omdat de AOW niet gestegen is in die periode. Daardoor blijven oude ren achter bij de gemiddelde welvaartsontwikkeling in de maat schappij. Die achteruitgang geldt niet voor oudere echtparen zonder kinderen. De gemiddelde inkomens van alle andere huis houdens zijn tussen 1984 en 1987 gestegen met name vanwege de stijging van de lonen. Hoewel de Abbeyfield-woonvorm in Engeland al ruim 30 jaar be staat, is dit idee in Nederland nog tamelijk onbekend. Pas in 1985 is de Stichting Abbeyfield Nederland opgericht. Die onbe kendheid is er debet aan dat er in de bibliotheek nauwelijks lite ratuur over dit onderwerp te vinden is. Op zich is dat niet ver wonderlijk: vaak zijn nieuwe ideeën en ontdekkingen eerst be- ireven in kranten, tijdschriften en brochures alvorens er boe- i_over geschreven worden. Een aantal van die artikelen heeft inbare Bibliotheek Tilburg bijeengebracht in de documen- ap Abbeyfield die in te zien is bij de Centrale Bibliotheek het Koningsplein. In de bieb is overigens meer informatie iwezig over groepswonen door ouderen. Wat moet er bijvoor beeld allemaal geregeld worden als een aantal ouderen besluit samen te gaan wonen? In de boekjes "De aanhouder wint, 4 X het bouwen van een woongemeenschap voor ouderen” en "Vrijheid, zelfstandigheid en vriendschap; groepswonen van ouderen” is daar veel over te vinden. Beide boekjes zijn uitgege ven door de Landelijke Vereniging Groepswonen van Ouderen. Dan is er nog het boek "Kom ’ns langs” van Anita Mathey (werk zaam bij de Nederlandse Federatie voor Bejaardenbeleid). In dit boekje vertellen ouderen over de manier waarop zij wonen en hoe belangrijk het voor is om sociale contacten te onderhouden. De afdeling Tilburg van de Algemene Nederlandse Bond voor Ouderen (ANBO) heeft een nieuwe secretaris in de persoon van de heer J. van der Touw, Elgarstraat 29, 5011 JE in Tilburg. De heer Van der Touw volgt de heer M. van Kooten op. Deze laatste is tot voorzitter benoemd van het ANBO-gewest Noord-Brabant. Het adres van de heer Van der Touw is met ingang van heden ook het correspondentie-adres van de Tilburgse afdeling. Veel ouderen komen na het overlijden van de partner in een sociaal isolement. Zij hebben er moeite mee hun leven in te vul len. Vaak vervallen veel sociale contacten en ontstaat vereenza ming. Toch blijft de behoefte aan warmte,steun en aandacht be staan. Voor mensen die verzor gingsbehoeftig zijn biedt opna me in een verzorgings-of ver pleegtehuis in veel gevallen een oplossing. Maar wat als je nog heel goed voor jezelf kunt zor gen terwijl je toch zo’n behoefte hebt aan sociaal contact? Voor deze groep ouderen is er bin nenkort in Tilburg een alternatie ve woonvorm: Abbeyfield. We hebben een gesprek met André Walraven, mede-initiatiefnemer en adviseur voor de Stichting Abbeyfield Tilburg. Het Abbeyfield-idee komt oorspronke lijk uit Engeland en heeft zich in vele landen verbreid. In Tilburg is men nu bezig met de bouw van het tweede Abbeyfieldproject in Nederland. Er is al een project in Roosendaal. Het nieuwe wooncomplex wordt gebouwd naast verzorgingstehuis ’De Zonne hof’. Per 1 januari 1991 zullen er acht woningen beschikbaar zijn. Iedere be woner heeft dus een eigen woonruim te met keuken, douche en toilet en er zijn centraal gelegen gemeenschap pelijke ruimtes zoals een woonkamer met keukenhoek, een hobbyruimte een logeerruimte en een tuin. Voor wie? Voor wie is het Abbeyfieldproject nu bedoeld? ”We richten ons op alleen staande ouderen vanaf ongeveer 75 jaar, die nog redelijk vitaal zijn. Ze Aanmelding en informatie Er zijn nog plaatsen vrij in het Abbey fieldhuis naast ”De Zonnehof” Geïnteresseerden kunnen zich aan melden of informatie vragen bij het se cretariaat van de Stichting Abbeyfield Tilburg, dat ondergebracht is bij de SBT, Lange Schijfstraat 107. ”Na aan melding volgt er een huisbezoek waarin we de mensen informeren en hun motieven achterhalen,” aldus An dré Walraven. ”We kijken dan of men sen wel geschikt zijn voor het wonen in een woongemeenschap. Je hebt natuurlijk toch een bepaalde mate van tolerantie nodig. Mensen kunnen na zo’n gesprek ook zelf bepalen of het ze iets lijkt. De Stichting Abbeyfield Tilburg bepaalt wie het meest in aan merking komt voor een plaats. Een af wijzing wordt altijd gemotiveerd. Maar we hebben er vertrouwen in dat het een succes wordt. Dit komt mede door de inzet van het bestuur, dat bestaat uit zeer enthousiaste en kundige mensen en door de medewer king die we krijgen van ’De Zonnehof’, de gemeente en de VVT.” Zoals gebruikelijk treft u onderaan de rechterkolom weer wat aanvullende informatie van de bibliotheek aan met betrekking tot dit artikel. In het buurthuis Korvel, Korvelplein 196 in Tilburg wordt op don derdag 31 mei van 14.OOu tot 16.00u een songfestival voor oude ren gehouden. De organisatie is in handen van het Activiteiten comité Ouderen Korvel. Weet u nog een liedje van vroeger of een gedicht om voor te dragen? Schroom niet en laat uw talen ten zien tijdens het festival op 31 mei. Als u mee wilt doen, kunt u contact opnemen met mevrouw Schoonings, telefoon 433573.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1990 | | pagina 11