T FORD SIERRA COSWORTH 4X4 PEUGEOT 205 TECHNIEK KOELING e Samenwerkingen met Oost-Europa Opel in zuinigheidsrit Corvette breekt record AG Daihatsu winnaar in Safari Rally in Wereldkampioenschap rally 16-klepper i 4 nei 1990-pagina 10 DE AUTOMAAT - Donderdag 10 mei 1990 - pagina 11 DE TILBURGSE KOERIER looit! 14.300, onderdelen uit Japan importeert. Vialle Overdruk het DAIHATSU i zijn het Japanse perfectie (tra’s t.w.v. f 1.650,- ATSU lerhoud vol- hrift en max. naand rijdt u r met uw I 100 C inj. twee en een ideerde Volkswagen heeft met de Oostduitse staatsonderne ming IFA Kombinat, de fabrikant van Trabant, een ge zamenlijke onderneming opgericht voor de productie van personenauto's en lichte bedrijfsauto's. Beide cernsl -- - van 50 procent. De nieuwe onderneming zal in eerste instantie in Wolfsburg worden gevestigd en mogelijk in een later stadium worden overgeplaatst naar Karl Marx Stadt, waar de Trabant wordt vervaardigd. Suzuki heeft met de Hongaarse autobusfabriek Ikarus een over- lotor om n venti- ervoor 1 lucht >rdt door- ig te be- aar: jklaar: 20.250 inruilwaarde jaar: 14.300,—. .000 km 24.950,- eel 1.000,- oud< ZR1 de snel Beide c tra's voorzien zoals en rolkooi, vijfpuntsveiligheidsgordel en spe ciale banden. De benzinetank werd vergroot, en twee extra olie- koelers voor het differe - 1 jebracht dot doeling da. tg 70 procent van de In een motor vinden con stant verbrandingen plaats, waarbij een enor me hoeveelheid warmte vrijkomt. Om te voorko men dat de krachtbron na enkele minuten oververhit raakt, beschikken alle mo toren over een koelsys teem van eenvoudig tot zeer ingewikkeld. Globaal auto's aan de Economy Run onderscheiden we de luchtkoeling en vloeistof- koeling, waarbij vooral de laatste het meest voorkomt bij de moderne personen auto. zoen 1991, worden ingezet tijdens de Finse Duizend Meren Rally, de Rally van San Remo en de RAC Rally. Als rijders zijn de Fin Pentti Airikkala, de Italiaan Franco Cu- nico en de Brit Malcolm Wilson aangetrokken. r A-auto, een nieuwe Groep identiek aan de ci- De 2 liter motor i een koppel tr/min. De treden door t Dinas Mawdd- o wordt voor- >or het testen zijn dit jaar ook een aantal niet- Scandinavische deelnemers uit genodigd. Andries van Daalen, voorzitter van de Stichting Auto sport Noord Oostpolder en Daan Pont, wedstrijdleider van de Zui- derzeerally zullen met twee door General Motors beschikbaar ge stelde deelnemen. Ze zullen met een Vectra CD en Vectra 2000 16V aan de start verschijnen. De totale rit gaat over 725 kilometer. Ford keert in 1991 terug in de strijd om het Wereldkam pioenschap rally met een nieuw, geducht wapen: de Sierra RS Cosworth 4x4. Het testprogramma van de 295 paardekrachten sterke Ford in Groep A-uit voering is in middels begonnen. Als onderdeel daarvan zal de vier- wielaangedreven Sierra RS Cosworth dit jaar al wor den ingezet tijdens een aantal rally's, meetellend voor het Wereldkampioenschap. Heel belangrijk bij de koeling is ook dat de motor snel na het star ten op bedrijfstemperatuur is. Om dit te bereiken heeft de motor een thermostaat. Beneden een be paalde temperatuur staat de ther mostaat dicht en circuleert de vloeistof alleen door het motorblok en niet door de radiateur. In dit kleine circuit stijgt de temperatuur snel. Boven een bepaalde tempe ratuur gaat de thermostaat open en circuleert de vloeistof ook door de radiateur. Naast de nieuwe Groep A- zal Ford ook een nieuwe G N-Sierra in gaan zetten. Deze worth is vrijwel i viele uitvoering levert hier 250 pk en van 300 Nm bij 4000 t auto zal worden gei Gwyndaf Evans uit wy in Wales. De auto namelijk gebruikt voc en de ontwikkeling van onderde len voor particuliere rijders. Alle fabriekswagens worden in het Ford Motorsport centrum in Boreham, Essex geprepareerd. De meeste watergekoelde moto ren in onze auto's hebben een ge forceerde koeling. De cylinders zijn omgeven door een vloeistof- mantel en ook door de cylinder- kop loopt vloeistof. Daarnaast hebben we de radiateur en een waterpomp om de vloeistof te la ten circuleren. In de motor warmt de vloeistof op, vervolgens gaat hij door de radiateur, koelt af en gaat weer terug naar de ma te worden opgewarmd. Een lator op de radiateur zorgt dat er eventueel extra veel tussen de koelribben wor gezogen om extra koelinc werkstelligen. Een luchtkoeling is gemakkelijk te herkennen. We zien het bijvoor beeld heel duidelijk bij bromfiet sen, waar op de buitenkant van het motorblok vele koelribben zijn aangebracht. Door ribben op het blok aan te brengen is het koelop- pervlak van de motor aanmerke lijk te vergroten. Bij wat grotere luchtgekoelde motoren kennen we ook wel de geforceerde koeling. Chevrolet heeft met een Corvette ZR1 en een standaard auto van dit type onlangs twaalf snelheidsre cords gebroken. De auto's reden met snelheden van meer dan 280 km/u op het Firestone testcircuit in Texas. De 375 pk sterke ZR1 en 370 pk sterke produktie Corvette braken ondermeer het 40 jaar ide 24 uurs snelheidsrecord. De >1 liet over 24 uur een gemiddel- - snelheid van 283 km/u noteren. Met speciale apparatuur kwamen side auto's waren van enkele ex- gegevens bii een manning auto. Het voorbeeld druk, de temperatuur en de ban- srentieel en de denspanning. Eerder sloot het Oostduitse staats bedrijf met VW een contract voor de levering van 430.000 motoren in de komende vier jaar. Deze 1.3 liter motoren zijn deels bestemd voor de Golf en de Polo en deels voor de thuismarkt ter vervanging van de verouderde tweetakt motor in de Trabant. voor het terrein of Geheel in zwart metallic re schokbrekers, jvoerd in velours Peugeot introduceerde in zijn 405 MI 16 een 1.9 liter 16-kleppenmo- tor. Dezelfde krachtbron kreeg on langs in de 309 GTI zijn plaatsje. Voor Peugeot is het daarmee af gelopen, maar de echte sportauto liefhebber droomt natuurlijk van een 205 met dat geweld. Frank Schroer Tuning uit Neede neemt een 205 GTi 1.9 als basis, monteert een 16-kleppenkop met dubbele bovenliggende nokkenas en ver vangt het brandstofinjectiesys- teem door twee dubbele carbura teurs. Tevens wordt een gewijzigd in- en uitlaatspruitstuk gemon teerd. Hierdoor krijgt het kleine ding een gigantisch vermogen van 220 pk en bijbehorende pres taties. De auto heeft slechts 5,5 se conden nodig om van 0 tot 100 te trekken en haalt een top van 240 km/u. Natuurlijk is het remsys- teem volledig aan deze capriolen aangepast. Naast deze supersnelle 205 GTi levert het bedrijf ook ombouwmo- gelijkheden tot 142 en 180 pk en daarnaast aanpassingen op het gebied van schokdempers, sper- differentieel, versnellingsbakken en velgen. Inlichtingen: tel. 05450- 91392. van autosport, de rally, weer op te pakken. De nieuwe 4x4 Cosworth heeft on langs in de rally van Alicante in Spanje al zijn kwaliteiten getoond. De auto heeft een 1993 cc 4 cylin der krachtbron met zestien klep pen en een dubbele bovenliggen de nokkenas. Naast het grote ver mogen van 295 pk, levert deze mo tor een koppel van 360 Nm bij 4500 tr/min. Na homologatie zal de auto, vooruitlopend op het sei- ersonenauto s en lichte bedrijfsauto s. Beide con- Vialle Autogas Systemen tenslotte rijgen in het samenwerkingsverband een belang gaat samenwerken met de Russi- n tx - sche pjazan fabriek die gespe cialiseerd is in de fabricage en toelevering van complete auto- gassystemen. De samenwerking heeft in de eerste plaats betrek king op de uitlevering van kennis over gasluchtmengers en gas tanks. In februari vinden verdere besprekingen plaats, die moeten leiden tot een joint venture of een andere vorm van samenwerking. De Rjazan fabriek heeft in de Sov- jet-Unie een monopoliepositie bij de productie van autogasinstalla- ties, die vooral worden gebruikt in het vrachtvervoer en het open baar vervoer. Het bedrijf wil zich via Vialle gaan richten op perso nenauto's. Een uitgebreid marketing-onder- zoek, gehouden in Duitsland, Ita lië en Engeland, ligt mede ten grondslag aan de terugkeer van Ford als fabrieksteam in de inter- nationele rallywereld. Uit het on derzoek is gebleken dat autosport, na voetbal, de meest populaire tak van sport is onder mannen. Aanleiding voor Ford om naast de activiteiten in autosport nummer één, de Formule-1, ook de draad in de op twee na populairste tak In Denemarken wordt op 11 en 12 mei de tiende Q8 zuinigheidsrit verreden. Deelnemers moeten een vastgesteld traject afleggen bin nen bepaalde tijdslimieten, maar niet het snel finishen telt, maar zo zuinig mogelijk rijden. Ook deelnemers uit Noorwegen, Zwe den en Finland zullen aan de start verschijnen. De organisatie wil echter proberen het evenement volgend jaar een meer internatio naal karakter te geven. Daarom In de onlangs gereden Safari Ral ly in Kenya wist Daihatsu met de Charade beslag te leggen op de eerste en tweede plaats in Groep Al. Op 16 april eindigde de vier de ronde van het Wereld Kam pioenschap Rally's, de Safari Ral ly. Een uiterst zwaar traject moest afgelegd worden over een af stand van 4169 kilometer, die uit eindelijk werd gewonnen dor Bom Waldegard met en Toyota Celica GT4. De wegen waren door de regenval veranderd in modderrivieren. De afgelopen 10 jaar waren de omstandigheden niet zo slecht geweest. Ondanks deze handicap wist Daihatsu Ra cing Service met twee Charade's 1.3 de klasse te winnen. Winnaar werd coureur Ashok Pattni, terwijl beide auto's de negende en tien de plaats in het algemeen klasse ment wisten te halen. In totaal deden 58 teams mee, waarvan er slechts 10 de finish wisten te halen. In het luchtkanaal naar de motor is een ventilator aangebracht. Via een speciale koelluchttunnel wordt de lucht langs de koelrib ben geleid. We zien dit nogal eens bij landbouwtractoren met zware dieselmotoren. Luchtkoeling heeft een aantal voordelen zoals de eenvoudige constructie, weinig onderhoud, gering gewicht en bo vendien is de motor snel op tem peratuur. Het grote nadeel is dat de bedrijfstemperatuur niet zo constant is als bij een vloeistofge- koeld exemplaar. Tot slot zijn er nog twee manieren om de overdruk in het koelsysteem op te vangen. Allereerst gaat dat via een radiatordop met overloop. Als de druk in het systeem te hoog oploopt, kan een deel van de vloeistof worden afgevoerd door de radiatordop. Een andere mo gelijkheid is het expansievat. Bij overdruk loopt de vloeistof in een apart reservoir. Koel de motor weer af, dan ontstaat er een on derdruk en wordt de vloeistof weer teruggezogen in het systeem. Hiervan zou 60 procent moeten worden opgebracht door Ikarus. Het is de bedoeling dat Suzuki in eerste aanlec eenkomst gesloten voor de pro ductie van jaarlijks 50.000 auto's in Esztergom, in het noorden van Hongarije. Suzuki zou ongeveer 30 miljoen gulden willen investeren in de bouw van een nieuwe as semblagefabriek in Hongarije. transmissie werden aangebracht. Om de coyotes die zich rond de baan ophielden op afstand te houden zat op elke Corvette een hondefluitje. aciale innen bij de pitsbe- over 43 functies van de systeem signaleerde bij- d het toerental, de olie- B ,-s J

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1990 | | pagina 35