o van parochie Binnenstad 1 Gemeente wil meer grond g llllll in MERKWAARDIGHEDEN Art van Brabant Magazine Leer uw eigen stad zien Afscheid wethouder W. Dijkstra ibv LMl I ZOMER-KOLLEKTIE Muizenissen in de Muzentuin Moederskindjes ZAND [5 halen. 4 betalen! FEN Van Lieshout ALLES Avy METER s@K©erier J Oplage92.245 ex. Zie bijlage Zie ook onze advertentie op pag. 14 112 kopje ’en. IW w een VARITRANS B.V. TILBURG met. ld met. w met. jn 04255-3944 11a i P6 Gedenksteen voor familie Löb tonova Tilburg, Schouwburgpromenade 15. 1510 35 kurkcentrum WEEKENDRECLAME SFEERMAKERS DIE VERRASSEND UITPAKKEN MÉÉR METERS MODE c. gr. met. >nut w met. met. ood on Garantie 1987 1987 1987 1984 1987 1989 1986 1986 1985 1989 1986 1986 1987 1987 1987 1986 Donderdag 10 mei 1990 34e jaargang nr. 1658 r het con- In de Mu- 1988 1987 1986 1985 1984 1990 1989 1987 1983 Deze manifestatie wordt ge van Midden Brabantse Kuns Wim I slotwoord LEES VERDER IN DIT NUMMER VAN DORST AUTOMARKT Autobedrijf VAN DORST Stationsstraat 25-RIJEN :ot 17.00 uur. 1-703839 0022 A Vrijdag en zaterdag AARDBEIENVLAAITJES 1984 1987 1985 1986 1987 1986-1987 1987 1984-1986 1987 1985 iam, 1 ooral Dijks de re ezier TOTAAL WONEN afhaaladresExpeditiehof/Paleisring pègJ9 pag.19/21 ■I aparts in afvragen? omdat het Art van Brabant lagazine tonen 38 beeldend JAARGANG 2 ni. 19 plam ^ian. De iting van )ijk en de lAv warme bakker Ruim 100 jaar broodaangevend Hoefstraat 151 Oerlesestraat 211 zegt ook van de moeders én van de jot meesten zijn geen moec dus! Oud-wethouder Wim Dijkstra hoort alle complimenten aan. Naast hem zijn partner Anita Mulder. (foto Geert van Loon) SëmrRESSÏ Pneumatiek tilburg. jules verneweg 14 -tel. 013-321316 Löb were George, 7 of broede Vanwege werden r: nog een t oorlog opgepójw. overleefde de concentratie pen. In de toren van Ber^ schot wordt terecht aandacht be steed aan deze bijzondere familie. Heftruck in-/verkoop verhuur h verhuur met of zonder machinist dag nacht service u Tel. 013/564774 Hij hield zijn gehoor voor dat er nog veel gedaan moet worden met name voor de mensen waar het niet goed mee gaat. Hij gaf een eigen invulling aan het begrip ’’sociale vernieuwing”. Dijkstra: ”Met de idealen van de jaren ’60 en met de instrumenten van de ja ren ’90 zullen we die mensen moeten motiveren. Dat is van wezenlijk belang en dan kan één en één drie worden. Dat is voor mij sociale vernieuwing,” aldus Wim Dijkstra. AKTIE-LATEX gerenommeerd Duits merk 15 KG EMMER normaal 39,95 Mei-actie 25,- Alléénverkoop: J. VAN LOON-OTTEN Hasseltstraat 178 Ook uw adres voor geboorte-, doop- en bruidsuikers Ook uit alle gemeenten In het verspreidingsgebied van de Tllburgse Koerier zijn merkwaardige zaken in het boek opgenomen. Hel boek Is verkrijgbaar inde boekhandel. Piusstraat 96, Tilburg Tel. 013-363369 Wo. 9-18 uur, do. 13-21 uur, za. 9-17 uur gezelschap om 11.30u weer terug op het uitgangspunt; de Brasserie du Theatre. De heer Pierson zal de deel nemers van aanstaande zaterdagmor gen door het middendeel van de bin nenstad voeren. Gratis deelnamekaar- ten voor deze wandeling kunt u vanaf donderdag 10 mei, vandaag dus, beko men bij de firma Pierson, Heuvelstraat 99 in Tilburg. Er zijn 30 kaarten be schikbaar en op is op. - Afgelopen dinsdagmiddag is er afscheid genomen van wethouder Wim Dijkstra. B Wim Dijkstra was vier jaar lang wethouder van Sociale Zaken en Personeelsza- 1 ken. Vanwege het verlies van de PvdA bij de recentelijk gehouden gemeenteraads- I verkiezingen is deze partij nu nog maar met twee wethouders in het college van B I W vertegenwoordigd. De vorige raadsperiode met drie wethouders. Wim Dijk- ■J stra is dus afgevallen als wethouder, maar niet als raadslid voor de periode 1990- 1 1994. De schitterende zomer-dessins van de (oMeen Voor /Kti&cu&etestf Uitgave: De Tilburgse Koerier bv^ Dir.: T. de Beer-Douwes Oprichter: J.H.G. de Beer verschijnt In geheel Tilburg, Golrle, Riel, Loon op Zand, Udenhout, Berkel-Enschot, Olsterwljk Moergestel en Hllvarenbeek redactie-advertentie-afdeling en administratie: N.S. Plein 14-5014 DA Tilburg Postbus 10001 5000 JA Tilburg Tel. 013/368805 Fax. 013/359985 sluitingstermijn voor advertenties en redactie dinsdagavond 22.00 uur y Aanstaande zaterdag 12 mei vindt de tweede stadswandeling van de Til burgse Koerier plaats in een serie van vier o.l.v. de heer E. Pierson. Het mot to van de wandelingen is ’’Leer uw eigen stad kennen”. Afgelopen zater dagochtend werd onder een stralende hemel de eerste wandeling gehouden. De ongeveer 20 deelnemers vertrokken bij Brasserie du Theatre in de schouw burg nadat ze daar een kopje koffie aangeboden hadden gekregen. De heer Pierson voerde het gezelschap door straten in de binnenstad 'waar velen nog nimmer een stap hadden gezet. De heer Pierson wist veel details op te dis sen over oude panden, bijzondere bo men, versieringen, etc. Na een twee uur durende, leerzame tocht kwam het mei 1990 - pagina 10 n DeToD t TPES vage ministeriële plannen- dat zulks niet door zal gaan. De globale bebou wing en inrichting van het gebied tus sen de Oude Dijk en de Bisschop Zwij- senstraat is momenteel in studie bij de architect Jo Coenen. De heer Coenen is trouwens bezig met een zogeheten ”over-all” plan te maken voor een deel van het centrum. De voorbereidingen H. Hartbeeld kreeg nieuw hart Voor de St. Josephkerk op de Heuvel in Tilburg werd in 1921 een standbeeld opgericht van het H. Hart met daarin een hart van goud. Het geld hiervoor was bij eengebracht door de lezers van de Nieuwe Tilburgse Courant. De daarbij behorende oorkonde luidt: «In ’t jaar onzers Heeren MCMXXI ter Vigilie van S. Willi- brord onder het pontificaat van Paus Benedictus XV, toen Wilhel mina van Oranje Koninginne was van Nederland, is dit standbeeld van het H. Hart van Jezus, dat zijn ontstaan dankt aan een hoofdartikel «Onze lege velden en wegen», door de Redactie Arts in de «Nieuwe Tilburgsche Cou rant» van XIV Juni, het vierde jaar van den groten wereldoorlog, en naar het ontwerp van August Hermans werd opgericht door het Katholieke Volk van Tilburg, dat in zijn geestdrift aan genoemd blad zijn geldelijke bijdragen schonk voor het beeld en zijn sie raden voor het gouden hart, door de commissie Mgr. J.P. van den Heuvel, deken, Mr. Dr. F. Vonk de Both, burgemeester, Mr. A.C.B. Arts, journalist, overge dragen aan de parochies van Til- In de oude toren van Berkel- Enschot is een gedenkplaat aan gebracht, waarop de namen voor komen van de zeven leden van de familie Löb, die in de Tweede Wereldoorlog zijn omgebracht. Het merkwaardige van deze fami lie is dat er, oorspronkelijk van joodse afkomst, zes broers en zus ters intreden in verschillende kloosters. Lien, Door en Wies Het afscheid werd ingeluid door een toespraak van burgemeester Brokx. Vervolgens werd het woord gevoerd door de heer Wim Luijendijk namens de gemeenteraad en door mevrouw Willems, de nieuwe gemeentesecretaris en oud- directeur van de Welzijns dienst. Alle sprekers prezen Dijkstra als een bekwaam, loyaal en bewogen bestuurder. Vooral de verdiensten en de inzet van Wim Dijkstra met betrek king tot zaken als de reorganisatie van de gemeente, het minimabeleid, het ouderenbeleid, het doelgroepenbeleid, de kinderopvang en het werkgelegen heidsbeleid werden in verschillende bewoordingen gememoreerd. Dijkstra werd afgeschildérd als iemand die ho ge eisen aan zichzelf maar zeker ook aan anderen stelde. Dijkstra toonde zich in zijn’ rd ingenomen met alle compli- SICF transportwi^len &af'WwBm^^ÈosHumBoBa lilburg lules.verneweg 14 U I 013 321316 burg en door Mgr. Arnold Frans Diepen, bisschop van ’s-Herto- genbosch, onder algemeen jubel, onthuld en geïntroniseerd, w.g. A.C.B. Arts, Vonk de Both, J.P. van den Heuvel, A.F. Diepen». Ruim vijftig jaar geleden raakte het gouden hart - waarvan men wist te vertellen dat het onder stroom stond - door baldadigheid los en voor alle zekerheid werd op last van het dekenaat Tilburg- Goirle in veiligheid gebracht. Het H. Hartbeeld is sindsdien blijven staan, lang zonder hart, tot dat het in april 1982 van een nieuw hart werd voorzien. Maar dit keer een van koper. Het gouden hart ligt voortaan in de kluis. erden kloosterzuster en Rob en Ernst Löb pater Ier. "*ge hun Joodse afkomst zij alle zes, samen met broer, in het begin van de opgepakt. Geen van hen atiekam- ïrkel-En- menten aan zijn adres. Hij maakte er geen geheim van zijn taak als raadslid met dezelfde betrokkenheid aan te zul len pakken als zijn wethouderschap. Afgelopen maandagavond is in de raadscommissie voor Ruimtelijke Ordening, Openbare Werken en Stadsbeheer cept-bestemmingsplan Muzentuin besproken, het grondgebied tussen de Oude Dijk en de Bisschop Zwijsenstraat. In zentuin zal het Kunstcluster gebouwd worden. De commissieleden toonden zich afgelopen maandag in meerderheid voor dit concept-bestemmingsplan. Een saillant detail dat minimale aandacht kreeg van de commissieleden en de voorzitter van de vergadering, wethouder Van Eijkeren, was de protestbrief die het kerkbestuur van de parochie Binnenstad geschreven heeft aan de gemeente. De gemeente heeft namelijk een groter stuk grond -dat eigendom is van de parochie Binnenstad- in de bebouwingsplannen opgenomen dan ze gekocht heeft. Het kerkbestuur wil dat bewuste stuk niet verkopen, de gemeente wil wél kopen. Burgemeester Brokx gaat nu praten met het kerkbestuur. van de bouw van het Kunstcluster in de Muzentuin zijn twee weken geleden een belangrijke stap dichterbij geko men n.a.v. een positief schrijven van de minister van Onderwijs, de heer Ritzen. Ritzen stelt in zijn brief dat hij de vestiging van de Dansacademie Brabant en het Brabants Conservato rium in het Kunstcluster realiseerbaar acht. Hij heeft wel zijn vraagtekens over de vestiging van de Academie voor Beeldende Vorming en de oplei ding Tehatex in dat Kunstcluster. Vergissing of opzet Het kerkbestuur van de parochie Binnenstad heeft op 1 november 1988 aan de gemeente t.b.v. de Muzentuin het parochiecentrum verkocht en een groot deel van de pastorietuin. Uit te keningen van het plangebied bleek echter dat het Kunstcluster practisch de hele pastorietuin in beslag zou ne men. Het kerkbestuur schreef op 21 ju li 1989 hierover een bezwaarfthrift aan het college van B W. Het leek alle maal wel mee te vallen. In eerste in stantie zou de gemeente een vergissing gemaakt hebben en zich per ongeluk een groter stuk grond van de parochie Binnenstad hebben willen toeëigenen. Althans, zo interpreteert het kerkbe stuur de gang van zaken. Maar was het wel een ongelukje? De gemeente wil immers graag meer grond hebben voor de Muzentuin. Volgens een woordvoerder van de ge meente Tilburg die het schrijven van 21 juli geparafraseerd wordt, zou het kerkbestuur echter via de officiële weg benaderd worden door diezelfde ge meente als er meer grond nodig was. Het kerkbestuur liet die woordvoerder echter weten, niet méér grond te willen verkopen- en verzocht tevens om de juiste grenzen te hanteren. Daarbij te kende het kerkbestuur overigens ook bezwaren aan tegen de bouw van het Kunstcluster. (Lees verder blz. 5) Het is de bedoeling dat in het Kunstcluster gevestigd gaan worden: een gehoorzaal, het Brabants Conser vatorium, de Dansacademie Brabant, de Academie voor Beeldende Vor ming. Ook de Academie van Bouw kunst en de Tehatex zouden er in prin cipe in ondergebracht worden maar het is niet uitgesloten -vanwege nog gingen” op zaterdag 12 mei in de Aca demie voor Beeldende Vorming van 20.00u tot 02.00u. In ’’Tijdsbewegin- gen” staat uitwisseling van ideeën en onderlinge stimulering van Middebra- bantse kunstenaars centraal. Het pro gramma biedt film, video, animaties, perfomances, dans, muziek, etc. Alle maal kunstvormen, van klassiek tot eigentijds, die sporen in de tijd trek ken. ’’Tijdsbewegingen” wordt toonavond van veelzijdigheid. Tot slot is er in het kader van Art van Brabant tot en met 27 mei een ex positie te zien van tien Tilburgse kun stenaars in het museumcomplex aan de Spoorlaan 434 in Tilburg. Een ander onderdeel is de Atelier- route op Tl, 12 en 13 mei. Van ll.OOu tot 18.00u stellen een zestigtal kunste naars in Tilburg hun ateliers open voor publiek. Voordat men de foute gaat volgen, kan men zich oriëtenteren in het Nederlands Textielmuseum aan de Goirkestraat 96 in Tilburg. Daar is de documentatie van alle deelnmers te zien zodat u zelf een keuze kunt ma ken. Binnen de ringbanen kan gebruik worden gemaakt van de stadsbussen van de BBA; op vertoon van de uitno diging of affiche kunt u de hele dag reizen voor de prijs van twee strippen. Nog een onderdeel van de manifes tatie Art van Brabant is ’’Tijdsbewe- Met deze Tilburgse Koerier die u nu in handen heeft, heeft u iets heel handen gekregen. Is de krant van deze week dan zo anders, zult u zich a Ja en nee. Nee, omdat het een gewone editie is. Ja, o - Magazine erbij gevoegd is. In dit Art van Brabant Mr„ kunstenaars uit het Hart van Brabant elk een werk in full-colour. Kunst via de Til burgse Koerier bij u in huis. Uniek? Bijzonder in elk geval wel! Dit magazine is een onderdeel van de Art van Brabant manifestie die de hele maand mei duurt, georganiseerd door een aantal leden van de vereniging unstenaars. Het fraai gerestaureerde pand in de Willem II straat van architect Hurkmans dat tijdens deze wandeling de nodige aandacht zal krijgen, (foto Geert van Loon) Taakverdeling CollegeB&Wpag. 3 Tilburgse mijmeringenpag. 3 Fiets- en molendagpag. 5 Gemeentenieuwspag. 7 Kuituur/Amusementpag. 9/10 Uit-agendapag. 15 Rondom Hart van Brabant Films Parochienieuws Cursussen nlangs verscheen het I 1 boek'Merkwaardigheden Vr In Brabant* van Anton van Olrschot en Jacques AkerboomHet is een beschrijving van meer dan 550 merkwaardige en soms zelfs lugubere zaken In de provincie Noord-Brabant Aanstaande zondag is het moe derdag. Of het nou een echt feest is of niet, is in het kader van dit stukje niet van belang. Van belang in dit stukje is dat moeders kinde ren hebben. En met die kinderen is iets aan de hand of niets zo u wilt. Wat is namelijk het geval? Een aantal economen, psychologen en het Nationaal Instituut voor Bud getvoorlichting hebben samen een onderzoek gedaan onder 15.000 scholieren op het LBO, MBO, MAVO, HAVO en VWO. Ze hebben ondermeer vragen gesteld over een heleboel zaken. De ant woorden zijn meestal niet schok kend en daardbor misschien wel veelzeggend. Zo blijkt dat het merendeel van de ondervraagde jongeren het be lang van een vervolgstudie heel groot vindt en daarmee de kansen op het vinden van een baan later willen vergroten. Slechts vier pro cent denkt later geen baan te zul len vinden. Een aantal jaren gele den dacht 20 dat nog. En als dan die 96% een baan gevonden heeft, denken VWO-leerlingen na verloop van tijd ongeveer een ton per jaar bruto te gaan verdienen: ongeveer f4200,- netto per maand. LBO- leerlingen nemen genoegen met ongeveer f 2500,- per maand netto. Tja: wat moet je daar nou mee? Aan de problemen van de werk loosheid wordt wel wat gedaan en de vergrijzing kan in het voordeel van de jongeren werken, maar dat het werkloosheidspercentage in dit bestel op vier procent zal blijven steken, is een verwachting die geen enkele arbeidsdeskundige voor zijn rekening zal durven te nemen. En dan de salarissen. Of de inflatie moet de komende jaren sterk toe nemen, zoniet dan zullen veel jon geren als ze wat ouder zijn tot de schrikbarende ontdekking komen dat hoop in dit geval een bron van teleurstelling is. Die hoop heeft waarschijnlijk te maken met het feit dat de gemidddelde jongere anno 1990 een bedrag van f 280,- per maand te besteden heeft, deels zakgeld van de ouders, deels geld wat ze zelf hebben bijverdiend. Dat geld wordt vooral uitgegeven aan kleding maar ook aan alco hol, roken, gokken, drugs, etc. Met name kleding vormt de grootste uitgavepost. Wat dat gokken be treft: één op de vijf jongeren geeft daar gemiddeld f 17,50 per maand aan uit. Verder vinden de meeste jonge ren het milieu een ernstig pro bleem en hun politieke voorkeur gaat in grote lijnen uit naar het CDA en D66. Naar idealen hebben de onder zoekers niet gevraagd. Die zullen vermoedelijk ook ver te zoeken zijn als het bovenstaande de ge middelde jongere weergeeft. Dat wettigt de veronderstelling dat de ouders van de hedendaagse jonge ren er niet in geslaagd zijn hun idealen die ze zo’n 25 jaar geleden hadden, over te dragen op hun spruiten. Dat zegt wat van die idealen, maar ook van de vaders, jongeren. De tederskindjes

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1990 | | pagina 1