Dementie vergt geduld en begrip van de omgeving I Moeder is opgenomen n n i COLOFON Bingo Reeshof uizen Lul ve i POST v SCRIPTUM ER ER- MJNEN lelmans Fietsen Atelierroute Lezen over dementie Groot en klein PIN-code Veiligheid op latere leeftijd Ziektewet en WAO Weet wat je toekomt SOON O mei 1990-pagina 10 DE 'ILBURGSE KOERIER Donderdag 10 mei 1990 - pagina 11 lerzoek: II j'f4T .tl ap Cats van Hans sn P. Rabir I postbus JA Tilburg, tel. De werkelijkheid is niet voor iedereen dezelfde werkelijkheid. Foto: Geert van Loon een één verwerkt rou\ lement werkt,” HET WOORD IS AAN... huwbaarheid echter veel huif Gezinszorg zijn ook c dagbehandeling bijeen dat ze runnen 1 421207, de jprogram- sommige o vergeet- -artner". listratie agelijk is dat esloten. De door rdag gebruikt. ;orte termijn d :k onderzoek uit de jaren ’60 John en. Om de gezellige- m is voor deze gele- is van Berkel uitgeno- Het is weer tijd langs Brabants dreven te peddeler weer diverse fietstochten tencor werk mensen vt juli. Er wor ■s er een f band "De Basel. Je weet nu niet hoe schoon de meimaand openbloeit,1 hoe, om je graf, de jonge lente leeft en groeit, hoe wolkenloos en blauw de diepe luchten zijn, hoe ’t, in mensenharten kreunt van oorlogspijn. °pg< Koet Je weet gelukkig niet hoeveel er is verwoest en dat ons leger zich wel over geven moest. En dromen, vriendschap, liefde; zoveel werd er vernield. Wij Hggen met ons lege hart voor God geknield. op deze pagina o.a. iterkolom meer lezen ïerkel is een bekende il een buut-optreden en zijn verkrijgbaar aan de zaal en in de Je Postelse Hoeve en :ore” op het Wagner- rë- lin 16, Tilburg |3 4 3 0 6 1 7 meer praten, ze kan niet loj zoek haar eenmaal per redelijk vrede met de t van haar lach vastpak, heb il We hebben veel zelf uit moeten zoe ken. Ik vind ik het jammer dat moeder er nooit over gepraat heeft toen het nog kon. Dan was er misschien ook betere hulp mogelijk geweest. We we ten dat moeder nu in goede handen is maar het doet pijn, iedere dag.” Seniorenwijzer Wordt eenmaal in de twee weken '■'’'genomen in de Tilburgse >erier Redactieraad: Diny van Bladel-Verbunt Peter Elshout (eindredacteur) Jan van Groos (voorzitter) Joop Janmaat Jacques Joosten Harry Strijbosch Ad de Vet Andr Walraven Redactiemedewerkster: Ivonne van der Zande Redactieraadsadres: Redactieraad Seniorenwijzer, p/a Lange Schijfstraat 107, 5038 TT Tilburg, tel. 350505. Kopij kan opgestuurd worden naar het redactie-adres of naar de Tilburgse Koerier, 10001,5000 JA Tilbur 368805. We zien de kleine heuvel en het houten kruis en denken aan jouw eigen, goed, gelukkig thuis waar nu een vrouw, misschien een moeder, angstig wacht, waar kind’ren om hun vader schreien in de nacht. I>enut kunnen worden »ing van D.Simons uit sriodiek Medisch On- rleggroep sn met de f de WAO ;ouden in ■iirg en is Brpen. De :ohtingen er) gordijnen en inlijk niet adverteren... zien! Wij verkopen u i en topkwaliteit usteens langs.... Hoe ouder je wordt, hoe vaker je soms dingen vergeet. Het kost wat meer moeite bepaalde zaken uit het geheugen terug te halen. In de meeste gevallen is dat niet iets om lang bij stil te staan. Maar die vergeetachtigheid kan zo ernstig worden dat een oude re geen greep meer heeft op zijn eigen situatie. Hij herkent zijn eigen kinderen niet meer óf gaat’s nachts in pyama de straat op. Dan is ér sprake van demen tie. Demeniie is een ziekte en ze ker ook e?n probleem voor de omgeving van de dementerende oudere, vooral voor de partner. Men moet leren er mee om te gaan en dat vergt veel geduld en toewijding We hebben een ge sprek ove dementie met de heer Ben Jansen, klinisch psycho loog in verpleeghuis De Haze laar. De Samenwerkende Ouderen Organisaties Noord (SOON) orga niseren op woensdag 16 mei van 14.00u tot 17.00u een dans- middag voor ouderen in het Riddershof, Leharstraat 110 in Til burg. De entree bedraagt 1,-. Deze datum is nieuw i.v.m. de va kantie van de discjockey. Toos Vrensen uit Tilburg schreef dit gedicht op 10 mei 1940 toen de Duitsers Nederland binnenvielen. Zij fietste die dag van Venray, waar zij als onderwij zeres werkte, naar haar ouderlijk huis in Tilburg. Onderweg zag zij verschillen de graven van Nederlandse soldaten. Verschijnselen Het belangrijkste kenmerk van demen tie is het niet goed meer functioneren van het geheugen. Ben Janssen: "In het begin is de dementerende oudere zich daar van bewust. Hij probeert door fantaseren de leegtes op te vul len. Plaats, tijd en personen worden voor hem steeds vager. De ouderen weet bijvoorbeeld niet meer welke dag het is of waar het toilet in huis is. An dere kenmerken kunnen zijn de ach teruitgang van het taal- en hande lingsvermogen, karakter- en stem mingsveranderingen en onrust.” Bij de beoordeling of iemand wel of niet dement is, gaat Ben Janssen meestal uit van wat iemand in de praktijk wel en niet kan. Hij vindt het van groot be lang dat dementie tijdig wordt ontdekt: "Bij vroegtijdige behandeling van be paalde lichamelijke of psychische oof- zaken kan genezing namelijk mot zijn. Bij de ziekte van Alzheimer i; echter nooit het geval.” De Algemene Postbank hebt der is sinds L postkantoor. In hand gedaan om uw PI Het onthouden van uw Persoor kan voor sommigen namelijk ezelsbruggetje een uitkomst. Op woensde Nachtegaal Stichting I van en voc den op 2 Betaal il Je weet niet, held, die in ’t heetste van de strijd met vele anderen voor je land gevallen zijt, dat op je eenzaam graf paarse seringen staan. Wij zijn er met bloedend hart voorbijgegaan. Het uderenbeleid van de ge- meete Tilburg heeft de laatste jarerveel inhoud gekregen. Veel oudcen, instellingen en politici hebbn daar hun steentje aan bijgdragen, maar door de jaren heet is de beleidsambtenaar vooouderenwerk: Rob van der Wegen de centrale figuur ach ter e schermen geworden. Melgevoelens van verbijstering, ongloof en opstandigheid mosten we vorige week don- defagavond vernemen dat hij op'1-jarige leeftijd plotseling is ovdeden. Deiijn en leegte die dit verlies me zich meebrengt, zijn niet in worden uit te drukken. On medeleven gaat vooral uit nar zijn vrouw, kinderen en oders. Maar in feite hebben alle Tburgse ouderen een goede vend verloren. iwproces of het in een iso- geraken als men niet meer aldus Ben Janssen. Het woord is aanis de titel van een rubriek waarin iedereen van 55 jaar en ouder aan het woord kan komen om de lezers te informeren over allerlei leuke, gezellige, interessante, op merkelijke zaken. Schrijf iets op, maak een verhaaltje van ten hoogste 200 woorden en stuur dat op naar de redactie van de Senio renwijzer, per adres Tilburgse Koerier, post bus 10001, 5000 AJ in Tilburg onder vermel ding van ”Het woord is aan....”. Inzenden be tekent niet dat er automatisch geplaatst wordt. Jimons en zijn stich- en bemiddelende rol medische instanties, te tijd, capaciteit en i ziekenhuis t.b.v. de len 60 kunstenaars in Tilburg hun ateliers <unt op die manier een kijkje in de keuken >n. Op het Nederlands Textielmuseum, >urg is uitgebreide informatie te verkrijgen over diverse routes die u kunt volgen; te openbaar vervoer. Wilt u eerst meer we- De ateliers zijn op die dagen geopend >pen. Ik be- week en ik heb situatie. Ik kan i genieten en als ik haar ik toch contact met haar. Bep vertelt verder dat zij en haar broers en zussen het dementerings proces van hun moeder ieder op eigen manier hebben beleefd. De kon het sneller accepteren, de ander hield hoop op genezing maar gevoe lens van onmacht en onvrede over het steeds verder wegglijden van moeder had iedereen. De steun van de huis arts was goed evenals de steun die gegeven werd en wordt vanuit ver pleeghuis De Hazelaar waar de moe der van werd o broers, meegedaan aan c Dat was erg zinnig. Bep en haar broers en zussen pro beerden moeder op te vangen. Er wer den roosters gemaakt zodat er steeds iemand bij moeder was. ’’Toen moe der driemaal per week naar de dag- therapie ging, was dat voor ons een grote verlichting maar we moesten erg veel blijven organiseren. Ze kon nau welijks alleen blijven. Ze moest 's avonds in bed gestopt worden, we legden de kleren voor de volgende dag klaar in de juiste volgorde want anders deed ze bijvoorbeeld de trui onder de jurk aan. Iedereen hielp, vier jaar lang. Belangrijk was dat moeder houvast had: dezelfde gezichten, de zelfde manier van aanpakken, bepaal de dingen op dezelfde tijd, enz. Toen er twee halve dagen per week iemand van de gezinszorg kwam, maakte dat het voor ons weer iets makkelijker.” Dat ouderen een heel aantrekkelijke doelgroep vormen voor al lerlei commerciële instellingen wordt meer en meer duidelijk. Een markt wordt ontdekt. Een duidelijk voorbeeld daarvan is het blad "Groot en klein” dat onlangs het zevende nummer uit bracht en dat mee wil blijven dingen naar de gunst van de lezer. Mee wil blijven dingen want in korte tijd zijn er maar liefst vier nieuwe tijdschriften voor 50-plussers op de markt gekomen. Het blad "Groot en klein” is bedoeld voor grootouders en kleinkin deren en heeft als motto: "Opa of oma worden is leuk”. Het wordt gevuld met luchtige informatie: reisaanbiedingen, gezond heid, mode, boeken, cadeautjes voor de kleinkinderen, tuinie ren, huisdieren, etc. Of het blad nou werkelijk iets toevoegt aan alles wat er al is, is ter beoordeling aan u natuurlijk. U kunt voor een gratis proefnummer bellen: 020-5641222. door overmatig alcoholgebruik of me dicijnen, kunnen dementieverschijn- selen veroorzaken of verergeren. Maar dementie kan ook psychische of sociale oorzaken hebben. Vaak krijgt iemand dementieverschijnselen na het verlies van de partner of na pensione ring. Dat is dan het geyolg van een on- Omgeving Hoe moet je nu als partner of omge ving omgaan met een dementerende oudere? Ben Janssen: ’’Belangrijk is niet te veel van die dementerende per soon te vragen, maar hem te stimule ren om te doen wat hij nog kan. Je moet een evenwicht zoeken tussen over- en onderprikkeling. Verder is het heel belangrijk vaste structuren in de dag aan te brengen: een duidelijke ka lender, een klok in de kamer. Ook te keningen die aanduiden waar het tio- let en de slaapkamer is, geven hou vast. Verder is het een slechte ge woonte de dementerende te testen met vragen als ’’Weet je nog wie ik ben?”, "Hoeveel kinderen heb je?” etc. Het schuldig blijven van het ant- "Dementieis een breed begrip,” zo begint Ber Janssen. ”Er zijn vele vor men van ementie. De bekendste zijn de ziekte ón Alzheimer waar 70% van de demenérenden aan lijdt en de mul- ti-infarct ömentie (MID). Met dat laat ste word<n kleine afsluitingen van bloedvate bedoeld in dé hersenen. Beide zieles leiden tot het afsterven van herseweefsel. Bij de ziekte van Alzheimeiis er sprake van een gelei delijke aateruitgang, bij MID is ver loop onoorspelbaar. Lichamelijke ziektes o vergiftigingen bijvoorbeeld Bep een aantal jaren geleden opgenomen. Bep: ”Wij, mijn mijn zussen en ik, hebben er gespreksgroepen. Moeder kan niet 3 Nederlandse Bond voor Ouderen (ANBO) en de bben een folder gemaakt over de PIN-code. Die fol- begin april van dit jaar gratis verkrijgbaar bij elk de folder worden diverse ezelsbruggetjes aan de ’IN-code makkelijk te kunnen onthouden. >nlijk Identificatie Nummer (PIN) problemen opleveren. Dan is een Van 11 tot 13 mei stellen open voor publiek. U ki- van de kunst nemen. Goirkestraat 96 in Tilbur over al die ateliers en o. voet, per fiets of met het ten, bel dan 013-422042. van 11.00u tot 18.00u. ”We merkten dat moeder haar porte monnee regelmatig kwijt was. Die ver stopte ze ergens. Als je er naar vroeg, wist ze niet meer waar ze hem gelaten had. Op een keer goot de jus af in plaats van de aardappelen.” Bep ver telt over haar ervaringen met haar moeder die op vrij jonge leeftijd de- mentie-verschijnselen begon te verto nen en een aantal jaren geleden is op genomen in verpleeghuis De Haze laar. Haar moeder was de motor van het gezin met man en tien kinderen. Bep: ”Na het overlijden van ons vader werd het snel erger met moeder, ze miste zijn steun.” slijk zijn bij het trek- ies uit de resultaten k. Iedereen is vrij om it er na een eventueel pecialist dient te ge- woord leidt alleen maar tot frustratie en onzekerheid. We moeten ons reali seren dat een dementerende in een eigen realiteit leeft. Als je dat kunt er kennen heb je er minder problemen mee dat hij dingen uit onze realiteit niet begrijpt. In een later stadium kan het taalvermogen aangetast worden. Dan is communicatie via de zintuigen nog wel mogelijk. Geuren, tast, mu ziek; dat zijn dan vormen van contact met de omgeving. Ook aanraking en oogcontact zijn belangrijk in dit sta dium. Maar het voornaamste is de de menterende met respect te blijven be handelen.” Wel of niet thuis? Vaak wordt er van uit gegaan dat de dementerende oudere het beste zo lang mogelijk thuis kan blijven. Ben Janssen is het daar maar ten dele mee eens. ’’Voorop staat dat de kwaliteit van het leven gehandhaafd moet blij ven. Dat is het criterium. Voor veel mensen is opname beter, ook voor de partner. Maar voor het zover is, is er orhtar hulp mogelijk o.a. via de g of de Wijkverpleging. Er dagopvangprojecten. Een deling in een verpleeghuis is ook mogelijk. En tenslotte is tijdelij ke of blijvende opname in een ver pleeghuis als de Hazelaar mogelijk,” aldus Ben Janssen. Afhankelijk van de ernst van de dementie worden in de Hazelaar activiteiten voor demente ouderen georganiseerd. Aandacht voor de partner Natuurlijk vraagt de zorg voor een de menterende enorm veel van de part ner. Ben Janssen: ”Het is belangrijk dat die partner goede informatie over dementie krijgt. Dat kan via de huis arts, bij de ouderenafdeling van het RIAGG, bij de Gezinszorg maar ook bij de Stichting Alzheimer in Nijmegen, telefoon 080- 223653 en via boeken en folders. De folder over dementie van SIRE is een hele goede. Die is op te vragen via telefoonnummer 020- 424706. En bij het RIAGG worden ge spreksgroepen georganiseerd voor partners en familieleden van demente rende ouderen.” Ook de Hulpcentrale in Tilburg biedt hulp in de vorm van gespecialiseerde oppas zodat de part ner er even tussenuit kan. Volgens Ben Janssen leidt een goede voorlich ting tot een beter begrip want omgaan met een dementerende is iedere keer een beetje afscheid nemen. ”Het is belangrijk dat te kunnen accepteren. En wat ook heel belangrijk is, is hu mor: kunnen lachen om de vrolijke kant van moeilijke situaties,” zo be sluit Ben Janssen. Overigens kunt u onderaan de recht over dementie. om het stalen ros te bestijgen en aangenaam peddelen. Anders gezegd: er worden georganiseerd door o.a. de Activitei- imissie van de Baselaer samen met de Stichting Bejaarden- Tilburg. Deze twee organiseren een fietsvierdaagse voor i/an 55 jaar en ouder op de zondagen 4,10, 24 juni en 1 jrdt gefietst in Tilburg en omgeving. De laatste zondag feestelijke afsluiting in de Baselaer m.m.v. de Hawai- Je Gibama Hawaiians”. De startplaats is elke zondag bij de Baselaer, Hoefstraat 175 in Tilburg. Men vertrekt om 11.30u. Mee informatie: telefoon 421207, vragen naar Piet Brokke. U kunt zich aanmelden tot 28 mei. Verder heeft de eerder genoem de activiteitencommissie ook fietstochten op het programma staan, vertrek telkens bij de Baselaer, op de data 22 mei (start om 13.30u); 12 juni (start om 13.30u); 26 juni (start om 13.30u); 10 juli (start 10.00u); 14 augustus (start om 13.30u); 28 augustus (startl O.OOu); 11 september (start 13.30u) en 2 oktober (start om 13.30u). De werkgroep Ouderen De Schans heeft ook een fiets tocht op het programma staan en wel op donderdag 17 mei aan staande. Om 13.30u vertrekt men bij wijkcentrum De Schans, De Schans 123 in Tilburg-Noord. Er wordt gefietst door de Loonse en Drunense Duinen. Deelname is gratis en er wordt in een rus tig tempo gefietst. Inlichtingen bij de Schans, telefoon 564456/ 553800. ft de stichting PM0 t gesloten met zieken- Brabantse gemeen- Tilburg. Er worden pakketten aangebo- :en basispakket, een :ket en een uitgebreid imma. De medische algemeen zo’n twee hiervan lopen uiteen ulden. Het is de erva- nsen dit aan de hoge r staat tegenover dat grondig wordt uitge- eest deskundige men- ekwalificeerde omge- :st moderne appara- bij dat dezelfde men- r blikken of blozen is per jaar neertellen optimale conditie te ag toch veronderstel- toonlijke gezondheid ir bezit is. Hing heeft voor het ;k kan zich in verbin- ie stichting Periodiek :oek: Postbus 6055, out (01620-34531). Op vrijdag 11 mei wordt er door de 50-plus vereniging Reeshof een bingo georagniseerd in de Openbare Basisschool in de Bemmelstraat 6. De bingo begint om 20.00u. Op vrijdag 18 mei om 14.00u organiseert het Ouderenwerk West in samenwerking met o.a. de Stichting Bejaardenwerk Tilburg een voorlichtingsbijeenkomst over veiligheid op latere leeftijd. De bijeenkomst wordt gehouden in ’t Kievitslaer, Reinevaar- straat 55 in Tilburg en is gratis toegankelijk. Het programma be staat uit een inleidende diaserie, een tweetal informatie- en dis cussiegroepen onder leiding van enkele deskundigen en een demonstratiemarkt met een prijsvraag. Op die markt zijn allerlei hulpmiddelen te zien die met veiligheid te maken hebben. Als u de bijeenkomst heel graag wilt bezoeken maar slecht ter been bent, kunt u contact opnemen met het Ouderenwerk West, tele foon 683961. U moet dan vragen naar Diny Siebelink of Pablo van der Horst. Zij regelen dan vervoer voor u. Op woensdag 16 mei om 13.15u houdt de WAO-Overh een voorlichtingsbijeenkomst over vragen en problemer Ziektewet of de WAO. Iedereen die met de Ziektewet of te maken heeft is welkom. De bijeenkomst wordt gehouv. het Baanlozencentrum in Zuid Oostefstraat 23 in Tilburg bedoeld als inleiding op een cursus over deze onderwerpe cursus wordt in de maanden mei en juni gegeven. Inliet.,, telefoon 013-362457. dag 16 mei om 14.00u organiseert het buurthuis De il in de Oude Kapelstraat 25 in Tilburg samen met de Bejaardenwerk Tilburg (SBT) een informatiemiddag >or ouderen. Tijdens deze middag zal er ingegaan wor- zaken als: Hoe kan ik geld terugkrijgen van de belasting? ik niet teveel aan ziektenkostenverzekering? Hoe zit het met mijn huursubsidie? etc. De titel van de bijeenkomst luidt dan ook "Weet wat je toekomt". Mensen die de bijeenkomst graag willen bijwonen maar zo slecht ter been zijn dat ze niet op eigen gelegenheid of met het openbaar vervoer kunnen komen, kun nen contact opnemen met de SBT, telefoon 421207, vragen naar Piet Brokke. Vervoer wordt dan geregeld. Er zijn bij de Openbare Bibliotheek Tilburg allerlei mateiralen be schikbaar om als partner, familielid of verzorger van een demen terende beter zicht te krijgen op de vele vormen en verschijnse len van dementie. De documentiemap ’’Dementie” bevat o.a. zeer leesbare brochures van de Stichting Alzheimer. De map biedt ook literatuurlijsten en artikelen uit diverse tijdschriften. De collectie videobanden (VHS) van de centrale bieb op het Ko ningsplein biedt speelfilms zoals "Vroeger is dood” naar het boek van Inez Dullemen en "Hersenschimmen” naar het boek van J. Bernlef. Beide boeken zijn overigens in de bieb ook in groot-letterdruk te leen. Rechtstreeks te leen bij de bieb of bij bieb aan te vragen zijn ook videocassettes van televisieprogra ma’s van ondermeer de RVU-educatieve omroep en sommige programma’s van het IKON. Enkele titels: "Ze wordt zo vergeet achtig” en ”De verloren tijd, leven met een demente par Te huur bij de "NCGV Film en Videotheek” is de videoregit van de film "De verloren tijd” die eind vorig jaar op de televisie te zien was en gaat over een dementerende man. Het contact adres luidt: Da Costakade 45, 3521 VS in Utrecht, telefoon 030- 941899. Dan is er nog een heel groot aanbod van boeken. Hier volgt een kleine selectie uit romans: ’’Late ontmoeting: samen dwalend door dementie” van Joke Scheltema, "Uw moeder was weer erg in de war vandaag’ van Mink van Rijsdijk en "Een vrouw van alledag" van Corien Bossema. Boeken met meer in houdelijke informatie: ’’Honderd vragen over dementie” van W.J. Braam, ”Kun je me zeggen waar ik woon” van Hans Hor- stink en "Een dag van 36 uur” van Nancy Mace en P. Rabins. jlzo w/orgaans ïbruikt. Als het drastisch of meer

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1990 | | pagina 11