GER KOERIERTJE Textielindustrie Verbeeld De moderne industrie ALUWA ALUWA EXPO EXPO -| 111111 11111111111 H6»00 Tilburgse Dans- en Muziekschool ontvangt Poolse leerlingen Lenteconcert ’90 Takkentoneel met ’Een bruid in de morgen’ of kelner Nieuwe beelden op de Oude Dijk Opleiding voor kok Nieuwe behuizing Auto Oisterwijk open JAARLIJKSE VLOOIEN- EN ANTIEKMARKT KG Naar «Den Hemel» met «The Wooltown Jazz Band» Verband woon- en werkplaats onderzocht Fireboots bij Chateau Leerlingen- uitvoering Top 5 Tilburgs lezerspubliek Fotografie Henri Berssenbrugge Textielmuseum Balavond Donderdag 26 april 1990- pagina 15 ril 1990-pagina 14 detilburgse koerier 1 Presentatie van de moderne textielindustrie (Coll. Ned. Textielmuseum). ing». hole- het voor- geeste Hot Chili 5 Ke van Takkentoneel. ”Het offer II” van Frans Ker Plaatsen d.d.: -19... Rubriek: Voor de betere kunst Voor de betere kunst Dit moet U beslist zien! n hoe naakt 250 gr. 7,00 MELS 250 gr. 2,75 De avond t toegang is grat ATTENTIE!!!! Komt allen!!! Komt allen k uiniek in Nee ZATERDAG 28 APRIL VAN 10.00 tot 17.00 uur Zaal PAS BUITEN, Schouwburgring 202, Tilburg Kon. Harmonie «Concordia» van Hilvarenbeek a.s. zaterdag van 11-17 uur; zondag van 12-17 uur School Papenstraat Pas 1AM 100 gr. 1,35 RD EES 250 gr. 3,50 (AS kilo 12,90 verse smaken er stuk 4,95 ial an een door 13.30 ui Voort teur heer tend over Deze I hoe ons RD EES of min- iben ge- 'ctische .xvrsvak. '—jaar, en begint om 19.30 uur, de atis. jnto- 5030 n to- gbaan Oost 8 in tan bij het toneel- De regie van ’t iden van Nelleke Zeegers- Daarnaast zal het volksmuziekensem- ble optreden, waarbij tevens wordt ge danst. van den Berg, thz, Niccai, H. Elshout, Han- WEGENS GROOT SUCCES EEN UNIEKE SCHILDERIJEN VERKOOP VAN HOLLANDSE SCHILDERS IN LIJST OP: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Gebruik voor elke letter of letterteken één vakje en laat steeds één vakje open tussen de woorden. Voor «Brieven onder nummer» 3,50 extra. iet certificaten, alle certificaten heeft recht op het di- Wie zondi een spont te belevei dit seizoen op taan, vindt zon- 12.30 uur het Plaats uw rubrieksadvertentie in De Tilburgse Koerier voor het meeste succes Vul onderstaande bon in en stuur deze, samen met een Giro-betaalkaart of Euro-Cheque, op naar: De Tilburgse Koerier, postbus 10001,5000 JA Tilburg (t.a.v. Afd. Rubrieksadv.) 7,25 8,50 9,75 11,00 12,25 13,50 14,75 16,00 De voorstellingen van ’t Takken* neel vinden plaats op 28 april om 20.: uur en één dag later om 14.30 uur in t neelcentrum BCA, Ringb Tilburg. Reserveren kan centrum (013-363936). stuk is in handen van F!- Petersen. Als je de buitenki pand van Honda d< wijk ziet, doet het autodealer denken, moet de lichtreclame gehangen. Het g*‘ dern van vormgev merkend een g’ hoofdingang. De erg licht en zode Alle types ZZ uitvoeringen der ook een lijk aanj de 5 Ho nen vastleggen voor de geleiding van de mobiliteit in Nederland. Het is daarom goed nu na te gaan of daarmee de economische ontwikkeling Noord-Brabant wordt bevorderd of belemmerd. I» In de reeks avonden onder het motto «Shake hands with dixiefriends» orga niseert «The Wooltown Jazz Band» a.s. zaterdag van af 21.30 uur wederom een groot lentebal in de sfeervolle zaal van Congrescentrum «De Postelse Hoeve» aan de dr. Deelenlaan in Til burg. De officiële opening volgt over on geveer 6 weken, als alle bouwwerk zaamheden defintief tot het verleden behoren. Maar de showroom is uiter aard-vanaf nu dagelijks geopend en uw bezoek zeker waard. Bovendien bereidt de provincie Noord-Brabant een nieuw streekplan voor. De Brabantse gemeenten moeten zich bij de voorbereiding van hun plannen naar dat streekplan voegen. Het is goed dat nu wordt nagegaan of met dat provinciale plan wel voldoen de wordt ingespeeld op de belangen van de Brabantse economie. Op deze wijze ontstaat een nagenoeg compleet beeld van de woon-werk-relaties van uit Noord-Brabant en kan een gedegen basis worden gelegd voor tal van be leidsbeslissingen. Analyse van de on derzoeksgegevens wordt voorzien van af begin 1991. Eef Pater, v< ong, Schüth Ceizer, van E Het orkest, dat dit jaar zijn vijfen- dertigjarig jubileum hoopt te vieren, zal met zangeres Anette Lenoir in hun midden er zeker weer voor zorgen, dat J- vele liefhebbers van oude stijlmu- zavK weer een leuke en gezellige avond in het vooruitzicht hebben. Hopelijk zullen velen van de 800 kaarthouders present zijn en er is altijd nog ruimte voor nieuwkomers om op een ouderwetse manier wat bij te klet sen en te luisteren of dansen op de be kende «dixie» van «The Wooltown». Het horeca-bedrijfsleven heeft drin gend behoefte aan goed opgeleide koks en kelners. De Tilburgse scholenge meenschap De Rooi Pannen gaat er iets aan doen. Als er zich voldoende leerlingen aanmelden, begint in augus tus van dit jaar een opleiding voor kok of kelner, het zogenaamde KMBO-ho- reca. Voor Midden-Brabant is het KMBO-horeca een nieuw verschijnsel. Leerlingenorkest voor het programma heeft st< dag 29 april a.s. om tweede concert plaats. Voor dit Lenteconcert heeft het Til burgse Leerlingenorkest als gast uitge- nodigt: het opleidingsorkest van Mu ziekvereniging Concordia uit Berkel- Op dinsdag 1 mei teau de meest sensE groep van de afgelo*'- Lang bestaan J~ v hun carrière ontwikkeling, van Brabant li^ gen: een tweede t zems was daar hun deel. Daarna een optreden in r>rr>oramma van the Red i concert in Eindhoven jl ao*.„vzig en het verslag in dat irak lof over het viertal, waarbij ie aandacht op Tilburg werd ge- I als leverancier van humor in de iziek. itreden van 1 mei in Chateau een nieuwe vuurdoop voor en ontvingen hun zoals Oor dens de Bibliotheekc lagmiddag de tijd heeft om mtane dixielandhappening mee ven, wordt hierbij graag uitge- Lo_ door de familie Smulders van rberg «Den Hemel» aan de Til- -Hilvarenbeek. •"g van Piet Vriens speelt «.ende «Wooltown Jazz 1-geres Anette Lenoir. uu. ’s middags bent U *e luisteren en/ orkest, dat nu al zich in een trou- heugen. Ook U de opvang van uw kinderen wordt uitstekend gezorgd. De toegang is uiteraard gratis en U zult er zeker vele bekenden ontmoeten in de geheel vernieuwde herberg «Den Hemel». Graag tot ziens. De verdere bezetting: op trompet Wim Oversier, clarinet Lucien Vriens, trombone Egbert van Wiezik, aan de bas Fer Damhuis, op het slagwerk Paul van Esch, op banjo Piet Vriens en die wenst u graag tot ziens. Op vrijdagavond 27 april aanstaan de vindt er in de aula van de Tilburgse Dans- en Muziekschool een uitvoering plaats van muziekleerlingen. \Op het programma staan werken voor blokfluit, dwarsfluit en zang. Peter Brouwer, Et leer, de Jor Heuvel, K« Op de tentoonstelling ’Textielindustrie Verbeeld’ die nog tot 26 mei in het Ne derlands Textielmuseum te zien is wordt ruim aandacht besteed aan de moderne textielindustrie. Tilbv'’ omgeving heeft nog steeds tex dustrie al is die niet meer ver met de dominerende indu in de jaren vijftig bestond, decennia lang de wolstad van land. Op landkaarten met afbeel gen stond bij Tilburg een knot Wie dat beeld van de textielnijverhe._ nog voor ogen heeft zit verkeerd. In Tilburg en omgeving zijn nog steeds enkele tientallen textielproducerende bedrijven. Slechts enkele daarvan heb ben meer dan 50 personeelsleden en kunnen tot de wat grotere bedrijven gerekend worden. De textielindustrie in de jaren negentig is in het algemeen te omschrijven als een gespecialiseer de, igemodemiseerde bedrijfstak. In grote lijnen kan men bij de moderne bedrijven een driedeling aanbrengen. In de eerste plaats zijn er nog steeds enkele bedrijven waar spinnen, weven en voor- en nabewerken in één fabriek gebeuren. Daarnaast zijn er verschil lende ondernemingen die zich op één bewerking hebben gespecialiseerd zo- prc als spinnerijen en veredelingsbedrij- eig ven. En in de derde plaats zijn er ver schillende bedrijven die met een speci fiek (dikwijls uniek) produkt op de idag 7 mei zijn er 25 leerlingen van een muziek- st bij de Tilburgse Dans- en Muziekschool. .en tussen de 11 en 20 jaar oud zijn, worden samen -ebracht bij gastgezinnen. Gedurende hun verblijf .v-cimigen een tweetal concerten ver- kesten ten gehore zullen brengen is ge schikt voor jong en oud, dus breng ge rust de kinderen mee. Het concert vindt plaats in het Paro chiehuis, Kwaadeindstraat 127 te Til burg (kruising Ringbaan West/Wan- delboslaan). U bent van harte welkom! Waar moeten de komende jaren wo ningen gebouwd worden? Waar kan het best in het openbaar vervoer worden geïnvesteerd? Waar dienen zich knel punten op de arbeidsmarkt aan? Om op deze en andere vragen een antwoord te kunnen geven wordt de komende week aan alle bedrijfsvestigingen in Noord- Brabant gevraagd naar de woonplaats van hun personeel. Op zondag 29 april aanstaande om 16.00u opent wethouder J. Krosse in het stadspark Oude Dijk in Tilburg de tentoonstelling ’’Nieuwe beelden op de Oude Dijk”. Te zien zijn werken van Frans Kerkhoff (Het offer II), Maarten Koreman (Drijvend vuur), Rob Leydekkers (Zonder titel), Bert Poulisse (Brandstapel), Geer Pouls (Zaad) en Sjef Voets (Inside upside down). Deze tentoonstelling vindt plaats in het kader van de Brabantse Parkendag die op 6 mei gehouden wordt. De werken van de eerder genoemde kunstenaars zijn in het stadspark Oude Dijk te zien tot en met 27 mei. Het park is dagelijks geopend van 9.00u tot Het jaarlijks onderzoek naar de werkgelegenheid van bedrijven van ETIN, Samenwerkingsverband Mid den-Brabant en Stadsgewest ’s Herto- genbosch wordt dit jaar aangevuld met een vraag naar de woonplaats van het personeel. Op basis van de Vierde No ta Ruimtelijke Ordening discussieert de Tweede Kamer over de toekomstige ruimtelijke inrichting van Nederland. Met het Tweede Structuurschema, Verkeer en Vervoer, wil de regering lij- i a.s. speelt in Cha- sationele regionale __0ilopen tijd: Fireboots. 1 de boots nog niet, maar 4 kent een stormachtige ;a£ De finale van de wraak 2. ligt nog vers in het geheu gde plaats achter de No de Tilburgse Dans- en Muziekschool en wordt afgewisseld met muzikale in termezzi. Zoals gezegd staat het Bevrijdingscon cert op zaterdag 5 mei in de Schouw burg centraal. Na een bezoek aan Amsterdam op 6 mei keert het Poolse gezelschap op maandag 7 mei weer terug naar Polen. De bedoeling van het Poolse bezoek is, dat dit eerste contact niet alleen uit groeit tot een bredere uitwisseling tus sen beide scholen, maar misschien ook aanleiding geeft tot een brede culturele uitwisseling tussen Tilburg en Polen. De uitslag van de top 5-wedstrijd, die de Openbare Bibliotheek Tilburg organiseerde in het kader van de Bi- bliotheekdag op 21 april onder het motto «Lees eens voor een ander», is als volgt: 1. Gabriel Garcia Marquez «Honderd jaar eenzaamheid». 2. J. Tolkien «In de ban van de rit 3. Jean Auel «De stam van de 1 beer». 4. Isabel Allende «Het huis met de ten». 5. Keri Hulme «Kerewin». Dit waren de 5 meest genoemde boeken. De 5 meest genoemde schrijvers wa ren: Gabriel Garcia Marquez, Roald Dahl, Stephen King, Thea Beckman en Kees van Kooten. Acht deelnemers vielen in de prijzen lievelingsboek tij- edag. In ’Een bruid in de morgen’ van Hu go Claus trachten twee doodgelopen le vens - Pattini, de verlopen musicus en zijn in stand afgezakte vrouw- eikaars --7.-7--°°; dood nog tot een hel te maken. Voor de doJf Ma‘ AR dochter en de zoon is er slechts een senbrugge als ki mogelijkheid: vluchten in de fantasie, in de «m» de droom, in de illusie. Zij maken el- zijn eigentijdse, sociale en arl kaar het leven leefbaar in fantasiebeel- fie. De lezing vindt ook plaat den: een gezamenlijk koorddansen bo- hok en wel op vrijdag 11 mei ven de afgrond. kant van het nieuwe dealer Auto Oister- ;t niet eens aan een Op dit moment ie nog worden op- gebouw is uiterst mo- igeving, met zeer ken- grote puntvorm als ■)e ruime showroom is ^doende overzichtelijk. ;s Honda zijn in verschillende aanwezig, terwijl er ver- uitgebreid en aantrekke- assortiment inruilauto’s wordt igeboden. Bedrijfleider Geert van Ven ziet voor Auto Oisterwijk en Honda een goede toekomst. De nieu we Accord wordt nu steeds meer door de zakelijk automobilist geaccepteerd, terwijl later in het jaar de nieuwe Con certo het gat tussen Civic en Accord zal opvullen. Bovendien zullen vol- De schilders zijn o.a. Bevort, F van Ast, van Dijk, van Reede, van Neer J. van Wijngaarde, Emond, van den hc. lo, Stevens, van Hal, enz. enz. Het KMBO-horeca is bedoeld voor hen die minimaal 16 jaar zijn stens 10 jaar dagonderwijs hebben volgd en is gericht op de praktik uitoefening van het kok- of kelners- De opleiding duurt twee tot drie ja afhankelijk van de vooropleiding het studietempo van de leerling. Na een basisprogramma, dat voor alle leerlingen gelijk is, kan er uit twee richtingen worden gekozen: restau- rantkok of -kelner. Er is zowel een beroepsopleidend als een algemeen vormend deel. Het beroepsopleidend programma bestaat uit binnen- en buitenschoolse praktijk en vaktheorie. Ook krijgen de leerlingen les in vakken die verband houden met arbeidsverhoudingen, so ciale wetten, beroepshouding, e.d. Ook zijn er algemeen vormende vakken. De stage wil de leerlingen confron teren met de praktijk van de horeca. Tijdens de hele opleiding neemt het buitenschoolse leren een belangrijke plaats in. Het KMBO werkt me Als een leerling alle o gehaald, heeft zij (hij) ploma. Heb je belangstelling voor deze nieuwe opleiding? Vraag dan vóór 1 mei een aanmeldingsformulier aan bij De Rooi Pannen. Tel. 013-685905. gend jaar een aantal auto’s uit Ameri ka leverbaar worden, zoals een zeer fraaie Accord Stationwagon en de nieuwe Legend. Met de Paasdagen was de nieuwe behuizing voor het eerst open. Veel vaste klanten, maar ook an dere geïnteresseerden hebben van de kans gebruik gemaakt het nieuwe jasje van ’hun’ dealers eens uitgebreid te be kijken. Het pand is uiterst makkelijk te bereiken via de Industrieweg in Oister wijk, voor de molen linksaf vanuit Til burg. En de gemeentegrenzen van bei de plaatsen liggen immers slechts en kele kilometers van elkaar verwijderd. Van Woensdag 2 mei tot maande school uit Gdansk (Polen) te gast I De leerlingen, waarvan de meester met een tiental docenten ondergebracht bij gastgezi in Tilburg zullen zij samen met Nederlandse leerling zorgen. Het hoogtepunt valt op Bevrijdingsdag zaterdag 5 mei, wanneer een gezamen lijk Bevrijdingsconcert wordt gegeven in de pauze-foyer van de Schouwburg. Juist in deze periode, waarin Oost- Europa haar vrijheid heeft herwonnen, krijgt dit concert een dubbele symboli sche betekenis. Het concert begint om 1 uur. belangstellenden houdt de direc- van de muziekschool Gdansk, de J. Madanowski, op vrijdagoch- I 4 mei om 10.00 uur een lezing het muziekonderwijs in Polen. )eze lezing vindt plaats in de aula van kijken, het is beslist de moeite waard. Deze kollektie is sderland. Op de EXPO tonen wij U de nieuwste kollektie van de grootmeesters Joh. Bevort en Peter Brouwer. Het Duvelhok. werkcentrum voor beel dende en audiovisuele kunst, SL Joseph- straat 133, Tilburg, organiseert in samen werking met het gemeentearchief in de maand mei een tentoonstellng met foto’s van Henri Berssenbrugge. Van 1901 tot 1906 woonde en werkte Berssenbrugge in Tilburg nodigd waar hij een portretstudio bezat onder de Herberg naam A. Héron. burgseweg in I Er is gepoogd te achterhalen wat er van Onder leiding deze fotograaf in Tilburg en omgeving aan daar de bekent foto’s in privé-bezit over is en in hoeverre Band» met als zange we bij dit vroege werk reeds een aanzet zien Vanaf vier uur 's tot het latere werk waarmee hij intematio- van harte welkom om te lui nale roem vergaarde. of £e Jansen naar dit orkest De oproep die eind december vorig jaar bijna vijfendertig jaar zi gedaan, resulteerde in plusminus 70 foto’s we aanhang mag verhc uit familiealbums en privé-collecties. “en1t welkom en^voor c De tentoonstelling bestaat uit deze foto’s én een selectie uit het werk van Berssen brugge dat zich in het gemeentearchief van Tilburg bevindt. De tentoonstelling is kosteloos te bezoe ken van 1 mei t/m 2 juni Lezing «Berssenbrugge, een bewogen fotograaf?» j- .:.-i een jje verzorgd wordt iltena. Zij zal ingaan op Bers- kunstenaar in de traditie van laagse School, zijn Tilburgse periode, --j.. -ociale en arbeidersfotogra- dt ook plaats in het Duvel- mei om 20.15 u. markt komen. Naast wollenstoffenfa- brieken zijn er gespecialiseerde spinne rijen en veredelingsbedrijven. Tapijtfa brieken en kunststofverwerkende be- ?urg en drijven behoren naast breierijen en extielin- textieldrukkerijen tot de Midden-Bra- ïrgelijkbaar bantse textielindustrie. Van oudsher lustrietak die bekende namen als Jurgens, Van Puij- 1. Tilburg was enbroek, Van Besouw, Van Maren, Neder- AaBe en Mommers bestaan naast ïldin- nieuwe namen als Eurocarbon, Innofa, wol. Stilo Print en Forbo. rheid Momenteel werken er nog zo’n 2000 mensen in die textielindustrie. Een groot aantal daarvan moet gezocht worden bij bedrijven die in Goirle ge huisvest zijn. Van de 12 bedrijven die meewerken aan de moderne presenta tie die in het Textielmuseum vorm heeft gekregen komen er 4 uit Goirle. Alle vier hebben ze meer dan 100 per soneelsleden in dienst. In het Nederlands Textielmuseum is door de samenstellers van de tentoon stelling apart aandacht besteed aan de presentatie van de moderne industrie. 12 bedrijven (naast de hieboven ge noemde zijn dat nog Thijs de Beer en Spinnerij De Wijs) hebben materiaa geleverd dat kenmerkend is voor hur “rodukten of produktiewijze. In eigentijdse vormgeving wordt dit c het museum tentoongesteld. Tekst, filmmateriaal en folders geven hierbij nadere informatie (HvD). programma van Peppers. Bij een was Oor aanwezig blad spr evens de vestigd popmiu Het opt betekent Ernst (zang), Goris (of schreef Chorus, gitaar), Hans (bas) en Marcel (drums). Zij spelen een geheel -w 7 j 1 vernieuwd repertoire naast het oude V €C1 CXITH S 1H werk. Voor de fans een must, voor an- aanvang van het concert is 22.00 uur. Op 28 en 29 april is weer het natio- 11/ 14. Voor leden is de toegang gratis. nale museumweekend. Het Neder- W OOllOWH lands Textielmuseum in de T Goirkestraat 96 in Tilburg organiseert J 3.ZZ 0311(1 tijdens dit weekend veel extra activitei- J In do fppLc avnndon nr ten voor zijn bezoekers. Dit zal al merkbaar zijn bij het na deren van het museum. Op het voor plein zal life muziek te horen zijn. Op zondag wordt niet alleen de radio-uit- zending Toitoitoi vanaf het voorplein van het museum uitgezonden, maar ook alle andere programma’s die nor maal tussen 12.00 en 17.00 uur te ho-, ren zijn. De entreeprijs tijdens het museum weekend bedraagt 1,- p.p. Het hele weekend zijn er gratis rondleidingen. je v Kinderen kunnen in de zeefdrukke- ziek rij knikkerzakken bedrukken of but tons maken. Diverse artikelen zullen tegen gereduceerde prijs verkocht wor den. Het museum zal tijdens het mu seumweekend van 12.00-17.00 uur ge opend zijn. Het opleidingsorkest van Concordia meert en Enschot. Het nroeramma dat beide or-

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1990 | | pagina 15