Muziek houdt I u je jong” LTJE n i IG HUIS! Studiekring maakt documentatiemap lingen die zich bezighouden ouderen. COLOFON F] IV Reiswijzer voor senioren Scalare ït De Noordzee Ouderen Korvel Muziek maken I POST SCRIPTUM Netwerk blinde en slechtziende ouderen r I AM I I I ïlop zenden naar: 0034,5400 VB UdenJ I Op vakantie??? i april 1990-pagina 10 Donderdag 26 april 1990 - pagina 11 DE TILBURGSE KOERIER ”Ons Hermenieke” blaast al jaren mee. (foto Geert van Loon) met J.U. bieding Redactiemedewerkster: Ivonne van der Zande k HET WOORD IS AAN... jken in; rsussen i vakantie gaan dat vorig jaar in de jzen was. bon in of BEL GRATIS, f (voor drie maanden) s re 7/ I u. A. 10-17 u. 3-434007 las bv (nabij Wickes) MASSIEF EIKEN KOPEN 3k in salontafels - taanden: fa, Goirle 131420 idag 8.15-16.30 uur groep is indagochtf opgenomen. Be- p zijn gezonden p het vullen wachten. \S, leverancier van: en butaangassen In n tanks ten gasapparaten l-Gaz ematerlalen im uld worden. aedrijf herkeuren Muziek is mooi om naar te luisteren en het is leuk om zelf te musiceren, vooral in een groep. Alleen oefenen is saai. Met enkelen wordt het al een stuk minder saai. Je vergeeft elkaar de foutjes die je maakt. Met een grote groep repeteren is echt gezellig en je hebt soms veel lol. Een uitvoering ge ven met een heel gezelschap, orkest, koor of harmonie is echt het einde. Je voelt je opgenomen in een groter geheel en je levert samen een (muzikale) prestatie. Veel leuker dan voetballen! En al lukt het soms niet helemaal, echt verliezen is er niet bij. Je kunt alleen maar winnen. (En je kunt het lang blijven doen) aquariumvereni- w 7 mei aanstaan- qebouw van de NCB aan de urg, ingang via de Telegraaf- II straat 2e poort links een bij- Veel mogelijkheden De Tilburgse Dans- en Muziek school verzorgt lessen voor ieder een, ook voor ouderen. Toch blijkt in de praktijk dat veel jongeren ge bruik maken van de diensten van de dans- en muziekschool en ouderen veel minder. De heer Van Herreveld, directeur van de Tilburgse Dans- en Muziekschool, geeft dat aarzelend toe, ’’Maar,” zo voegt hij er onmid dellijk aan toe: ”dat heeft zijn rede nen. De gemeente vindt dat onze in- in de Metaalsector, ebankwerk, constructie lassen. Opleidingspro- a’s afgestemd op werk opleiding. Leerwerk- Vfetaal, tel. 013-675802. s met u gebeuren, dan lulp geboden wordt Ie TELEPARTNER. Een eval van nood snelle FLES 5 kg Scalare is de naam van een Tilburgse ging. Deze vereniging organiseert op de om 19.30u in het ge’ Spoorlaan 350 in Tilburc straat, vanaf de Willem I, eenkomst voor leden en niet-leden. Onderwerp van deze bijeenkomst is ”Het plezier en verdriet van meer vallen en cichliden”. Cichliden zijn tropische vissen die zowel in zout water voorkomen alswel in zoet wa ter. De heer J. 't Hooft verzorgt hierover een lezing en ondersteunt die met dia’s. Op dinsdag 8 mei aanstaande om 20.00u komt de heer O. Kerkhof op uitnodiging van het NIVON in het Noord- brabants Natuurmuseum, Spoorlaan 434 in Tilburg de geïnteresseerde toehoor ders iets vertellen over de Noordzee. Onderwerpen die aan de orde komen zijn ondermeer: de overbevissing, de gas- en oliewinning, het broeikaseffect, de vervui ling, de flora en fauna, etc. Iedereen is er van harte welkom bij. Ouderen die in de VUT of met pensioen gaan, krijgen van de en e op de andere dag een zee van tijd. Voor degenen die veel hob bies hebben, is dat geen probleem. Zij kunnen hun tijd wel vul len. Sommige ouderen vallen helaas in een gat en moeten pro beren hun leven opnieuw inhoud te geven. Dat kan op vele ma nieren. Eén van die manieren is muziek maken. Je kunt tot op hoge Ie eftijd in je eigen tempo muziek blijven maken. Boven dien is met meerdere mensen muziek maken gezellig. We spra ken met twee orkestleden van ouderenmuziekgezelschap ”Ons Hermenieke”, de heer Hamers en de heer Hamels. ”Ons Herme nieke” is een z elfstandig ouderenorkest dat geen binding heeft met welke ver eniging of instelling dan ook. Bovendien spraken we met de directvan de Tilburgse Dans-en Muziekschool, de heer Van Herreveld. ”Op vakantie???” is de titel van een handige lijst die gratis verkrijgbaar is bij de Vrijwilligerscentrale aan de Spoorlaan 320 in Tilburg. Deze lijst bevat suggesties en tips voor met name oudere vakantiegangers. Zaken die aan de orde komen zijn ondermeer: gaat u in Ne derland op vakantie of in het buitenland en waar moet u dan allemaal aan denken; wat moet u niet vergeten te regelen als u een uitkering heeft, hoe en wat moet u verzekeren, wat moet u doen voor u vertrekt en aan welke andere dingen moet u toch even aandacht schenken? De ”Op vakantielijst” is een uitvloeisel van een artikel over op Seniorenwijzer te Ie: ’’Spoorslags” is de titel van een nieuw informatieboek- je dat de Nederlandse Spoorwegen driemaal per jaar gratis gaat versturen aan alle houders van een 60+ Seniorenkaart. Eind maart is de eerste uitgave ver schenen; in de maanden juni en september volgen af levering twee en drie. In het boekje treft men reistips aan, actueel nieuws, vaste rubrieken en voordeelcou- pons. Met de komst van ’’Spoorslags” verdwijnen ”de Seniorenwijzer” (van de NS, niet deze in de Tilburgse Koerier!) en het boekje ’’Voordelig Uit”. Houders van een 60+ Seniorenkaart die ’’Spoorslags” nog niet huis ontvangen hebben, kunnen bij een loket op het station een formulier invullen waardoor zij in het adressenbe stand opgenomen worden. ’’Spoorslags” is niet ver krijgbaar aan de loketten. stelling vooral vormende activiteiten moet ontplooien voor jongeren. Dan gaat je aandacht automatisch wat minder uit naar ouderen.” Van Her reveld realiseert zich echter terdege dat de groep ouderen steeds groter wordt en dat er bij hen meer en meer de behoefte ontstaat met ont spannende activiteiten bezig te zijn. Muziek biedt wat dat betreft heel veel mogelijkheden. Van Herreveld is er van overtuigd dat men nooit te oud is om met muziek te beginnen. ’’Veel ouderen hebben capaciteiten; je ziet dat bij hen die nu lessen bij ons volgen. Het zou jammer zijn als ze die onbenut zouden laten,” aldus de directeur. Flexibel aanbod Volgens Van Herreveld zal het toe komstige beleid van de Tilburgse Dans- en Muziekschool meer ge richt zijn op de groep ouderen. "We denken daarbij vooral aan een flexi bel aanbod: meer kort-durende cur sussen of workshops tegen aange paste prijzen voor de groep ouderen naast cursussen die een heel jaar in beslag nemen. En wat we beslist niet uit het oog willen verliezen is de gezelligheid. Het samen spelen wil len we in dat verband proberen te stimuleren. Kundigheid en vaardig heid kunnen op de tweede plaats komen maar horen er wel bij. We willen daarnaast meer de wijkQn in' in buurt- en wijkcentra curs voor ouderen geven,” aldus Van Herreveld. U leest het: plannen genoeg bij de Tilburgse Dans- en Muziekschool om muziek maken en leren tot op hoge leeftijd mogelijk te maken. Maar er is op meer manieren met muziek om te gaan. U kunt natuurlijk ook lid zijn (of worden) van een mu ziekgezelschap en u kunt natuurlijk altijd zelf een gezelschap oprichten. Voelt u iets voor dat laatste, neem dan eens contact op met het bejaar- denwerk of een ouderenbond en in formeer daar eens naar de mogelijk heden. En bij de Tilburgse Dans- en Muziekschool kan men u alles ver tellen over de mogelijkheden die de ze instelling voor u heeft. Die school is te vinden op het Kap. Poelplein 3 (naast het Textielmuseum in de Goirkestraat) telefoon 354055. In de rechterkolom op deze pagina treft u weer een bijdrage van de Tilburgse bieb aan met een artikeltje dat aan sluit op het onderwerp van dit grote re artikel. De Activiteitencommissie Ouderen Korvel organiseert op woensdag 9 mei een uitstapje naar de oudste groenten- en bloemenveiling van Nederland in Broek op Waterland. Er is ook een rondvaart in het program ma opgenomen. De ouderen vertrekken per bus om 9.00u bij de Albert Heijn en om 18.30u gebruiken zij in het Witte Huis een heerlijk diner. Inschrijven voor dit uitstapje is nog mogelijk op dinsdag 1 mei in het buurt huis Korvel, Korvejplein 196 in Tilburg. De kosten be dragen 40,- alles inbegrepen. Het woord is aanIs de titel van een rubriek waarin iedereen van 55 jaar en ouder aan het woord kan komen om de lezers te informeren over allerlei leuke, gezellige, interessante, op merkelijke zaken. Schrijf iets op, maak een verhaaltje van ten hoogste 200 woorden en stuur dat op naar de redactie van de Senio renwijzer, per adres Tilburgse Koerier, post bus 10001, 5000 AJ in Tilburg onder vermel ding van ”Het woord is aan....”. Inzenden be tekent niet dat er automatisch geplaatst wordt. "Muziek laat je niet los,” begint de heer Hamers, trompettist bij ”Ons Hermenieke”. Hij is al van jongsaf aan met muziek bezig. Nu is hij 73 en sinds drie jaar lid van het oude renmuziekgezelschap. ”Ons Herme nieke” is opgericht in 1969 en be staat momenteel uit negen leden met een gemiddelde leeftijd van on geveer 70 jaar. ’’Maar er heeft een keer iemand tot zijn 92e meege speeld,” aldus de heer Hamels. ”Je kunt dus muziek maken zolang je gezond bent,” zo vult hij aan. De meeste muzikanten van ”Ons Her menieke” hadden al flink wat muzi kale ervaring opgedaan in harmo nies en orkesten voordat ze lid wer den. De groep streeft natuurlijk naar een zo perfect mogelijk muzikaal re sultaat, maar voorop staat dat het een hobby blijft. "De sfeer in de groep is het belangrijkst,” zegt de heer Hamers. ”Het moet gezellig blijven. Kennis komt bij ons op de tweede plaats.” Seniorenwijzer Wordt eenmaal in de twee weken opgenomen in de Tilburgse Koerier Redactieraad: Diny van Bladel-Verbunt Peter Elshout (eindredacteur) Jan van Groos (voorzitter) Joop Janmaat Jacques Joosten Harry Strijbosch Ad de Vet Andr Walraven de heer Hamels. ”Op het ogenblik zoeken we trouwens naar een altsa xofonist, dus wie zin heeft kan zich vrijdag tijdens de repetities bij De Baselaar melden. Een instrument is aanwezig.” Natuurlijk wordt er ook regelmatig opgetreden. Meestal is dit zo’n drie keer per maand, maar met carnaval hebben de orkestleden wel acht keer hun muzikale talenten ten gehore gebracht. In de regel treedt het muziekgezelschap alleen voor bejaarden- en verzorgingste huizen en gehandicaptenorganisa ties op, maar daar wordt wel eens een uitzondering op gemaakt. De opbrengst van de optredens wordt besteed aan uniformen, aan de re paratie van de instrumenten en aan bladmuziek. ”We spelen dansmu ziek en Egellandermuziek,” zegt de heer Hamers. ’’Puur amusement dus. Ons repertoire is heel uitge breid. Het gebeurt regelmatig dat we mensen op de dansvloer krijgen en dan brengen we natuurlijk wel enke le polka’s en polonaises ten gehó- re.” De heer Hamels besluit: ”Je kunt mensen, die zelden uitgaan, een heel gezellige middag bezor gen. Dat stimuleert ons om ermee door te gaan. In ieder geval vind ik dit een heel leuk stuk van m’n leven. Het houdt me jong.” Bij de Volksuniversiteit Terra Nova In de Nleuwlandstraat 44-46 in Tilburg is enige tijd geleden gestart met ’’Stu diekringen van en voor ouderen”. Een groep van tien personen heeft on langs deze cursus afgesloten en heeft een documentatiemap samengesteld waarin Informatie te vinden is die van belang kan zijn voor ouderen en be jaarden. Zingen is een van de meest makkelijke manieren om alleen of met anderen te musiceren. Er zijn verschillen de liedbundels met o.a. volksliederen, kinderliedjes of bekende aria’s te leen bij de Openbare Bibliotheek Til burg. Er zijn er veel met Nederlandse liedjes en een aantal met Brabantse en zelfs Tilburgse. Enkele voor beelden zijn: ”Wij hebben gezongen en niks gehad”. Dit boek is samengesteld door Rolf Janssen en er is veel achtergrondinformatie in te vinden over muzikan ten en liederen uit Midden-Brabant. De melodieën wor den er zelfs bij gegeven. Dan zijn er de bundels "Toen wij van Rotterdam vertrokken” van Vic v.d. Reijt en "Liedjes komen weer boven” van Ad Janssen. Deze laatste bundel bevat liedjes uit binnen- en buitenland. De bladmuziek is op te zoeken bij de centrale biblio theek. Er zijn daar zo’n 1500 muziekstukken te vinden, zowel klassiek als modern en voor vocale en instru mentale muziek. Piano, orgel, viool en zelfs trompet; alles is mogelijk van beginnersniveau tot stukken voor gevorderden. Van Brabantse componisten zoals Louis Toebosch en Henk Badings is een aparte collectie be schikbaar. Een leuk stuk van je leven De leden van "Ons Hermenieke” hebben het aardig druk met hun hobby, leder vrijdag repeteert de groep in De Baselaar in de Hoef- straat. Er wordt dan twee uur achter elkaar geblazen. ”We zijn een actie ve groep fanatieke mensen,” zegt Het Netwerk Blinde en Slechtziende Ouderen organi seert op 1 mei en op 15 mei voorlichtingsmiddagen voor blinde en slechtziende ouderen en hun omge ving. De middagen worden gehouden in de Baselaer, Hoefstraat 175 in Tilburg en duren van 14.00u tot 16-OOu. Op 1 mei wordt er vooral informatie gegeven over het Regionaal Centrum voor hulpverlening aan blinden en slechtzienden en over de Nederlandse Ver eniging van Blinden en Slechtzienden. Op 15 mei gaat het vooral om de projecten Sociale Alarmering, de Maaltijddienst en ouderenhuisvesting. Indien u ge haald en gebracht wilt worden, kunt u contact opne men met mevr. Van Gils, na 18.00u via het telefoon nummer 013-560409. U moet dat verzoek om vervoer één week van te voren indienen. De kosten bedragen 1,50 per rit. Redactieraadsadres: Redactieraad Seniorenwijzer, p/ a Lange Schijfstraat 107, 5038 TT Tilburg, tel. 350505. 1 Kopij kan opgestuurd worden naar het redactie-adres of naar de Tilburgse Koerier, postbus 10001, 5000 JA Tilburg, tel. 368805. Inmiddels is er bij Terra Nova weer een nieuwe Studiekring van en voor ouderen van start gegaan. De groep is gedurende een aantal maandagochtenden bij elkaar geko men om met een gespreksleidster te praten over een aantal zelf-gekozen onderwerpen. Die gesprekken hebben o.a. geleid tot het samenstellen van de documentatiemap. In die map komen aan de orde: activiteiten van de Stich ting Bejaardenwerk Tilburg, informatie over de Openbare Bibliotheek Tilburg en over de Le Sage Ten Broek Blin denbibliotheek in Nijmegen, maar ook over huisvestingsmogelijkheden voor bejaarden, de Hulpcentrale en oude ren, rechtsbijstand en rechtshulp, het Rode Kruis, eigen geld en de oude dag, de Zonnebloem, diverse sociale verzekeringen, gezondheid. Boven dien zijn er in de documentatiemap di verse kranteknipsels richten over de map naar een tiental organisaties en instel- In de nieuwe reiswijzer voor se nioren van de Nederlandse Spoorwegen die "Spoorslags” heet, word je aan de hand van tips attent gemaakt op een aan tal leuke uitstapjes. Duidelijk om de senior-reiziger te prikkelen méér met de trein te reizen. En zo’n brochure krijg je dan in een tijd waarin de N.S. zelf toegeven de groeide stroom treinreizigers niet goed meer te kunnen ver werken. Zo lees je ook in de ■krant dat invoering van de plan nen met de O.V. jaarkaart voor studenten tot een complete chaos bij de spoorwegen zal lei den. En bovendien: sinds je met je seniorenkaart niet meer vóór negen uur 's ochtends de trein in mag, is omstreeks die tijd de toe loop op de meestal spaarzaam bemande loketten heel groot. Zo groot dat je je seniorenkaart of stempel pas na lang wachten krijgt waardoor je de trein maar op het allerlaatste nippertje kunt halen. En tenslotte: door het ge drang kun je als oudere moeilijk instappen en nog moeilijker een zitplaats vinden. En toch blijven de spoorwegen maar reclame maken om meer reizigers de trein in te lokken. Fijn toch die reiswijzer. Het lijkt er op dat men bij de N.S. het spoor is bijster ge raakt.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1990 | | pagina 11