1» 3 5 De Seniorenraad geeft advies namens Tilburgse ouderen aan B W n i1 n a I Slecht zien en lezen COLOFON CORP Cliëntenraad SBT opgericht Concentratie POST SCRIPTUM Tot uw dienst Computerinfo Ontmoetings- en ontspanningsmiddagen voor slechtziende ouderen Gymnastiek en spel Gezond ouder worden Veiligheid thuis Blinden en slechtzienden bij de bieb Reeshof 50+ Fietsen voor 55 plussers Bowlen DE TILBURGSE KOERIER Donderdag 12 april 1990 - pagina 11 I11990-pagina 10 iting een Statie, Merksplas, Ton Simons i Meer dan 700 klokken. Seniorenwijzer Wordt eenmaal in de twee weken opgenomen in de Tilburgse Koerier HET WOORD IS AAN... vrat zakt o.a. I t dag ►AASDAG ’END! [EjSHOVV 2-14 <m van Turnhout 13 j tot lelij- nen, vrijdag 13 april enbare school in de Bem- zijn leuke prijzen te win- jsloten jurgse ichter- organisaties en instel- contact met ouderen Vrije ingang 9-12 en 13-18 u. zondag 13.30-17 u. Donderdag gesloten. 1e paasdag gesloten 0 OUGcic jr u? De leidingen jrk Tilburc ‘ilburg, U daar moet nog veel gen zodat ouderen mee ku doen aan het maatschaf keer.” De Seniorenraad is mening dat de eens g< paalde die Goed vervoer is één van de voorwaarden om zolang mogelijk zelfstandig te kunnen blijven wonen, (foto Geert van Loon) Redactieraad: Diny van Bladel-Verbunt Peter Elshout (eindredacteur) Jan van Groos (voorzitter) Joop Janmaat Jacques Joosten Harry Strijbosch Ad de Vet André Walraven Redactiemedewerkster: Ivonne van der Zande Redactieraadsadres: Redactieraad Seniorenwijzer, p/a Lange Schijfstraat 107, 5038 TT Tilburg, tel. 350505. Kopij kan opgestuurd worden naar het redactie-adres of naar de Tilburgse Koerier, postbus 10001, 5000 JA Tilburg, tel. 368805. Als U onze keuze, kwaliteit en prijzen ziet, bent U overtuigd Onlangs is het eerste jaarverslag van de Seniorenraad Tilburg uitgekomen. Deze onafhankelijke raad die uit zeven ouderen bestaat, geeft gevraagd en ongevraagd advies aan het college van Burgemeester en Wethou ders van de gemeente Tilburg over ouderenzaken. Om zich te oriënteren op wat er leeft onder de ouderen hebben de leden van de Seniorenraad bezoeken afgelegd bij diverse instellingen en organisaties die zich be zighouden met ouderenzaken. De Seniorenraad voert ook regelmatig overleg met wethouder Dijkstra van So- ciale Zaken die ondermeer het ouderenbeleid in zijn portefeuille heeft. We spraken met de voorzitter van de Seniorenraad mevrouw Onderdenwijngaard-van de Sandt en met een lid van die raad, mevrouw Strik-Story. Ook vroegen we wethouder Dijkstra om een reactie op het jaarverslag. gebracht bijvoorbeeld over de beste ding van de budgetten voor ouderen beleid 1989, over alarmering, over de reorganisatie bij de SBT, over het aan vragen van Subjectsubsidies. Wat dat laatste betreft: we vonden dat die aan- igen eenvoudiger moesten. En in- ke die budgetbesteding hebben we geadviseerd geld beschikbaar te stellen voor Studiekringen voor oude ren. Op het gebied van vervoer voor ouderen hebben we eveneens advie zen uitgebracht. Daarbij zijn we vooral uitgegaan van de gedachte dat oude ren zolang mogelijk zelfstandig moe ten blijven wonen. Goed vervoer is dan een voorwaarde. En wat de finan ciële positie van ouderen betreft: ook regeld worden ;unnen blijven ;happelijk ver- 1 is verder van gemeente nog maar joed moet nadenken over be- "prestige-objecten” alvorens uitgevoerd worden want hebben ouderen daar nou zoveel aan? 15.30u gaat er in het wijkcen- een cursus van start voor r van een computer willen u contact opnemen met doen hoeft u niet persé De Ouderenvereniging Reeshof 50+ houdt op vanaf 20.00u een bingo-avond in de oper meistraat achter het winkelcentrum. Er z nen die betrekking hebben op Pasen. Fijn, denk je als een meerder heid van de gemeenteraad zich uitspreekt voor het handhaven van de Seniorenwijzer en van mening is dat daar geld voor be schikbaar moet blijven. Daar door blijft het voor de redactie mogelijk om u van inlichtingen te voorzien. Jammer, is de volgende reactie want het had nog beter kunnen zijn. Nu verschijnt de Seniorenw ijzer immers maar eenmaal in de veertien dagen. Het zou toch mogelijk moeten zijn in een stad als Tilburg waar 22% van de be volking uit 55-plussers bestaat een wekelijkse editie te realise ren. Dan kan alle informatie op tijd zijn en hoeft u de ene week niet tevergeefs te zoeken naar de Seniorenwijzer. Bovendien kan, als de Seniorenwijzer weke lijks uitkomt, meer "verse” infor matie aan u worden doorgege ven, bijvoorbeeld ook gemeente lijke informatie voor ouderen. Misschien toch iets om over na te denken. Te weinig leden Wat het functioneren van de Senio renraad betreft, merkt mevrouw On- derdenwijngaard-van de Sandt op dat de tijdsdruk waaronder zij advies moe ten uitbrengen steeds te groot is, het moet te snel. In de toekomst zou dat anders moeten. Bovendien heeft de Seniorenraad te weinig financiële on dersteuning in vergelijking met andere adviesraden. ”Dat geeft een gevoel van onderwaardering terwijl wij toch advies uitbrengen voor 22% van de Tilburgse bevolking: de ouderen,” al dus mevrouw Strik-Story. Beide da mes zijn het erover eens dat zeven le den te weinig is, een uitbreiding zou zeer welkom zijn maar dat is iets waar de gemeenteraad over beslist. Mevrouw Strik-Story gaat de Senio renraad verlaten, ze wordt gemeente raadslid voor de Algemene Bejaarden partij Tilburg. ”ln de gemeenteraad heb ik meer politieke macht,” zegt ze desgevraagd. ”En in de gemeente raad kan ik de Seniorenraad verster ken want ik weet wat er leeft onder ouderen en wat de problemen zijn. Ik heb immers achter de schermen kun nen kijken.” Het viel voor mij niet mee te accepteren dat ik steeds slechter ging zien. In het begin speelde ik verstoppertje door bijvoorbeeld in de keuken thee voor bezoekers in te schenken zodat ze niet zouden zien dat ik knoeide. Het Net werk van Blinde en Slechtziende Ouderen waar ik nu bij aangesloten ben, is voor mij een belangrijk hulpmiddel geweest en ik kan er nu anderen ook helpen. Andere hulpmiddelen zijn een loup en combinatie met een bril. Zo doende kan ik weer notulen lezen en handwerken. Ik heb ook een loup die ik buiten gebruik en als ik televisie wil kijken. Andere hulpmiddelen zijn on dermeer een abonnement op de gesproken krant voor Tilburg en omgeving die eenmaal per week uitkomt (f 10,- per jaar) en het gesproken boek (gra tis), een blindenstok (die te weinig herkend wordt), een apparaatje dat een draad door het oog van de naald trekt, een tast-horloge, een plaatje waar mee je kunt horen dat de melk kookt, etc. Wat de geluidssignalen betreft bij stoplichten vind ik dat er die meer moeten komen en rubbertegels mogen niet losliggen. Tot slot wil ik alle slechtzienden adviseren niet te gaan tob ben en een oogarts in te schakelen. Op dinsdag 24 april van 13.30u tot 1 trum ’t Sant, Beneluxlaan 74 in Tilburg e mensen van 55 jaar en ouder die meer weten. Als u belangstelling heeft, kunt u P. Berens, telefoon 676774. Om mee te g in de wijk ’t Sant te wonen. janiseert - en zon- van Tilburg, jaat de eerste van dit jaar van rum ’t Kievitslaer, Reinevaar- r.OOu zijn de sportievelingen contact met die lingen.” Direct heeft de Seniorenraad niet. Als oude ren iets kwijt willen over het ouderen beleid van de gemeente doen ze er het beste aan hun opmerkingen recht streeks aan het college van B W te richten. Een afschrift van hun brief kunnen ze wel naar het secretariaat van de Seniorenraad in de Poststraat 22 in Tilburg sturen. Na een jaar De Seniorenraad is voor een periode van vier jaar opgericht, één jaar is er nu voorbij. Wat is er bereikt? Mevrouw Onderdenwijngaard-van de Sandt: ”We hebben een aantal adviezen uit- Iedere vrijdag vindt in sporthal de Drieburcht aan het Wagner- plein in Tilburg tussen 9.00u en 10.30u de activiteit ’’Gymnastiek en spel voor 50 en 60 plussers” plaats. Deze activiteit is een ini tiatief van het Bureau Ondersteuning Tilburgse Sport en de Stichting Bejaardenwerk Tilburg. De lessen worden gegeven door twee gediplomeerde vakkrachten. De kosten bedragen 2,50 per week. Aan deze lessen doen nu ruim 80 ouderen mee en hun ervaringen zijn erg positief. Ook iets voor u? De eerste les kunt u gratis meedoen. Inlichtingen en aanmeldingen bij het wijkbureau Noord van de Stichting Bejaardenwerk Tilburg in de Schubertstraat 700 (in Huize de Heikant) in Tilburg, telefoon 552066. Afgelopen maandag is bij de Stichting Bejaardenwerk Tilburg (SBT) een cliëntenraad geïnstalleerd. Deze raad gaat het bestuur en de directie van de SBT gevraagd en ongevraagd advise ren over het gecoördineerd ouderen werk in Tilburg dat onder verantwoor delijkheid van de SBT valt. De oprich ting van de Cliëntenraad die uit negen leden bestaat, is een initiatief van de SBT zelf. Het instellen van een cliëntenraad is de tweede stap van de SBT in het stre ven ouderen meer invloed uit te laten oefenen op het totale pakket van voor zieningen dat gericht is op ouderen. Al eerder hebben de projectraden in de wijken een andere taak gekregen. Ze worden nu meer betrokken bij het vaststellen van de koers die de SBT in de wijken zou moeten volgen. De Cliëntenraad van de SBT is vol gens de heer J. van Slooten, directeur van de SBT, beslist geen doublure van de Seniorenraad. "Onze Cliëntenraad brengt advies uit aan het bestuur en de directie van de SBT. De Senioren raad brengt advies uit aan het college van B W van de gemeente Tilburg. Dat is het grote verschil”, aldus de heer Van Slooten die er desgevraagd aan toevoegt dat het idee om een cliëntenraad bij de SBT in te stellen enige tijd geleden geopperd is door het interim-bestuur van de SBT. Vijf van de negen leden van de Cliën tenraad van de SBT zijn afkomstig uit de projectraden. Uit Noord is dat me vrouw Looymans; uit Oost is dat de heer Maas; uit Zuid-West is benoemd mevrouw In 't Groen; uit Zuid-Oost is benoemd de heer J. Verspeek en uit West is benoemd mevrouw van Loon. De overige vier leden zijn vertegen woordigers van de vier ouderen-be- langen-organisaties die aanges’ zijn bij het OTO (Overleg Tilbi Ouderenorganisaties. Dat zijn at Vanaf volgende week zondag 22 april tot en met zondag 29 april wordt in het party- en bowlingcentrum Kempenhof, Diessense- weg 99 in Hilvarenbeek de Open Nederlandse Kampioenschap pen 50 plus Bowlen gehouden. Er doen zo'n 500 oudere bowlers aan dit kampioenschap mee. De wedstrijden worden dagelijks gehouden van 10.30u tot 21.30u met uitzondering van zondag de 29e. Op die dag wordt namelijk de finale gespeeld en wel vanaf 10.OOu tot 18.00u. Bezoekers zijn alle dagen van harte wel kom. De Tilburgse Kruisvereniging start op woensdagmiddag 25 april de cursus "Gezond ouder worden". Deze cursus omvat acht bij eenkomsten van elk 2'/z uur beginnend op 25 april en verder op 2, 9, 16 en 30 mei en 6, 13 en 20 juni steeds van 14.00u *-* 16.30u. In deze cursus komen zaken aan de orde als lichame ke aspecten van het ouder worden, omgaan met medicijnen, meer bewegen, gezonde voeding en veiligheid in en om huis. Verschillende deskundigen zullen deze onderwerpen bespreken en handige tips geven. Daarnaast zal in gespreksgroepen aan dacht worden besteed aan de manier waarop iedere deelnemer zelf zo gezond mogelijk kan leven. De eerste cursusmiddag (25 april) wordt gegeven in het gebouw van de Tilburgse Kruisvere niging, Lage Witsiebaan 2a in Tilburg, de volgende vinden plaats in het nieuwe wijkgebouw van de Kruisvereniging aan de Lan- cierstraat 45 in Tilburg. De kosten bedragen 40,- voor leden van de Tilburgse Kruisvereniging en 80,- voor niet-leden. Deel name staat open voor iedereen van 55 jaar en ouder. Inlichtin gen en aanmeldingen: Tilburgse Kruisvereniging, Lage Witsie baan 2a in Tilburg, telefoon 636620. Het Steunpunt Ouderen Theresia houdt op maandag 23 april om 14.00u in het wijkcentrum Theresia in de Nijverstraat in Tilburg een voorlichtingsmiddag over veiligheid in huis. Er wordt gestart met een korte inleiding, daarna wordt er een diaserie vertoond en vervolgens kunnen de bezoekers door middel van een soort vragenspel zich laten informeren over de diverse mogelijkheden om de veiligheid in eigen huis zoveel mogelijk te vergroten. In geval van vervoersproblemen: bel de vervoersdienst die te berei ken is via telefoon 421207. Het woord is aanis de titel van een ru briek waarin iedereen van 55 jaar en ouder aan het woord kan komen om de lezers te in formeren over allerlei leuke, gezellige, inte ressante, opmerkelijke zaken. Schrijf iets op, maak een verhaaltje van ten hoogste 200 woorden en stuur dat op naar de redactie van de Seniorenwijzer, per adres Tilburgse Koerier, postbus 10001, 5000 AJ in Tilburg onder vermelding van "Het woord is aan....”. Inzenden betekent niet dat er automatisch geplaatst wordt. Prima jaarverslag Wethouder W. Dijkstra van Sociale Za ken gaf vorige week in een eerste re actie te kennen het verslag van de Se niorenraad een prima jaarverslag te vinden. ”Er staan heldere aanbevelin gen in die op een overzichtelijke ma nier gepresenteerd worden,” aldus Dijkstra die er aan toevoegde blij te zijn dat de Seniorenraad goed is inge- burgerd. Wat de aanbevelingen be treft, daarover merkte hij ondermeer op dat er inderdaad meer vormen van dagopvang, maar ook o.a. meer eet- punten, in de wijken en buurten moe ten komen. Dijkstra is het niet eens met de opmerkingen van de Senioren raad over de prestige-objecten. Zijn reactie: "Het multifunctioneel sport centrum is zeker ook bedoeld voor ouderen. Het zal daarom beslist voor meer dan 25% van de bevolking van nutte zijn.” Dijkstra verschilt ook met de Seniorenraad van mening als het gaat om meer parkeerplaatsen voor ouderen in de stad. ”Nee, niet méér parkeerplaatsen want we willen juist het autogebruik in de stad terugdrin gen. Wél meer mogelijkheden voor het openbaar vervoer. Daar moet de op lossing gezocht worden”, aldus W. Dijkstra. Mevrouw Onderdenwijngaard- van de Sandt: ”De Seniorenraad is opgericht omdat de Stichting Bejaardenwerk Til burg in 1986 niet meer zo goed func tioneerde in haar adviestaak naar de gemeente. Maar vooral het overheve len van overheidsgelden voor oude renbeleid naar de gemeentes speelde een grote rol bij de oprichting van de raad. In oktober 1988 werden de leden van de Seniorenraad geïnstalleerd. Die leden zijn allemaal ouder dan 60 jaar, ze zijn gekozen op hun bestuur lijk inzicht en vanwege hun belang stelling voor ouderenbeleid.” De le den van de Seniorenraad, verdeeld in een aantal werkgroepen, hebben na hun installatie bezoeken afgelegd bij instellingen en organisaties die zich met ouderen bezighouden. De raad is daarom nu op de hoogte van het rei len en zeilen van die instellingen en weet wat de wensen en de behoeften van ouderen zijn. Mevrouw Onderden wijngaard-van de Sandt: We houden Heeft u ook zo’n moeite om zich te concentreren op de dingen waar u mee bezig bent? Op vrijdag 4 mei aanstaande start er een cursus "aandacht en concentratie” voor ouderen. De cur sus omvat acht wekelijkse bijeenkomsten. U krijgt daarin veel in formatie en oefeningen aangeboden om uw concentratie te ver beteren. Inlichtingen en opgave bij Lenie de Lange, ouderenpsy chologe, telefoon 013-634244. Naast het project Voorlichting organiseert het Netwerk Blinde en Slechtziende Ouderen ontmoetings- en ontspanningsmiddagen samen met de afdeling Welfare van het Tilburgse Rode Kruis. De middagen vinden plaats in het Rode Kruisgebouw in de Leonard van Veghelstraat 2 in Tilburg, tweemaal per maand op woens dagmiddag van 14.00u tot 16.00u. Heeft u hiervoor belangstel ling, neem dan contact met het Rode Kruis, afdeling Tilburg, te lefoon 425163. Als u met vervoersproblemen zit kunt u contact opnemen met mevrouw van Gils, telefoon 560409. Dat moet u dan wel doen een week voordat u vervoert wilt worden. De kos ten bedragen 1,50 per rit. In de Openbare Bibliotheek Tilburg op het Koningsplein 1 wordt van 9 tot 27 april een tentoonstelling gehouden in het kader van de Landelijke Bibliotheekdag die op 21 april zal plaatsvinden. Er worden op deze expositie (lees)mogelijkheden getoond die ge bruikt kunnen worden door de grote groep mensen die niet of moeilijk in staat zijn een gewoon boek te lezen. Veel ouderen be horen tot deze groep. Voorbeelden van die (lees)mogelijkheden zijn ondermeer groot-letterboeken, leeschermen, leeslineaals en gesproken boeken. De tentoonstelling is te bezichtigen tijdens de openingsuren van de bieb. Tijdens de landelijke bibliotheek dag op 21 april is er van 14.00u tot 16.00u een demonstratie over het maken van braille-boeken. Tot slot nog wat adressen: Regio naal Centrum voor Slechtzienden en Blinden, Leuvenaartstraat 93 in Breda, tel. 076-223030 en Stichting Gesproken Boek, Le Sage ten Broek, postbus 30012, 6503 HP in Nijmegen. Informatie over de gesproken krant kan men krijgen bij het Centrum voor Gesproken Lectuur, Reprocentrum Arnhem, postbus 9045, 6800 GH in Arnhem, telefoon 08860-71234. Op vrijdag 20 april van 14.00u tot 16.00u wordt er wijkcentrum 't Kievitslaer, Reinevaarstraat 55 in Tilburg een themamiddag over dienstverlening gehouden waarbij uitgegaan wordt van de ge dachte dat ouderen zo lang mogelijk zelfstandig thuis zouden moeten kunnen blijven wonen. Ingegaan wordt op wat er alle maal is op het gebied van dienstverlening, waar het is, voor wie het is en wat het kost. Deze bijeenkomst wordt georganiseerd door het Ouderenwerk West. Ouderen die met vervoersproble men zitten kunnen bellen: 683961. U kunt dat nummer ook bel len als u naar aanleiding van het bovenstaande meer vragen hebt. Na een lange winter die eigenlijk geen winter was, org< de Activiteitengroep Wandelbos weer iedere woensdag-i dagmiddag gezellige fietstochten in de omgeving Volgende week woensdag 18 april gaat de eerste va start en wel om 14.00u bij wijkcentri straat 55 in Tilburg. Omstreeks 17.( weer thuis. eenvolgens: de heer Chevalier (de Ka tholieke Bond van Ouderen); de heer Van Tellingen (Protestants Christelijke Ouderenbond) en de heer Van de Touw (de Algemene Nederlandse Bond van Ouderen. Een vertegen woordiger van ouderenvereniging De Oude Makkers wordt op korte termijn aangewezen zo werd bij de installatie afgelopen maandag meegedeeld. 50

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1990 | | pagina 11