Meer ruimte voor fiets en openbaar vervoer Ontspoort MERKWAARDIGHEDEN r in .14 ffi Sollicitanten bij Stadsreiniging op de koffie MMS De komende vierjaar in Tilburg Oplage92.245 ex. z Sint Joriske |5 halen. 4 betalen!| Vrijmarkt wordt Meimarkt Braderie 7 april van 10.00 -19.00 uur Comité Kinderpost zegels schenkt Huize Poels ƒ30.000,- AHA Van Lieshout AHA r= SEmFÜESSI Pneumatiek Biljartkoppen aan woon- en winkelpand ',nras^ X L 1 1990 - pagina 12 Koerier Foto Geert van Loon Zie bijlage stad >en /rij m jrkeer 'O VARITRANS B.V. TILBURG !8, 11a F 3.0. «Wij nodigen u uit» (foto Willem Besters Studio’s bv) kurkcentrum autovrij...? IWEEKENDRECLAME POLY TENNIS Donderdag 5 april 1990 34e jaargang nr. 1653 rt viert feest luiten LEES VERDER IN DIT NUMMER TIP huur ’n vertikuteermachine De Molenstraat doet ’t BAARLE HERTOG Vrijdag en zaterdag PAASBROODJES de ko- de is aanwezig men niet tl te zien cn diens* J verms BLOEMSIERKUNST LUCHTHAVENLAAN «5. 5042 TB TILBURG TEL 013-634844 FAX: 013-634869 («portpark) GOIRLE Telefoon 345699 Piusstraat 96, Tilburg Tel. 013-363369 Wo. 9-18 uur, do. 13-21 uur, za. 9-17 uur De t baart toekoms leid, zo s, het hier van verk bereikbar wijkreiniger en inzamelaar van afvalstoffen, kan zater- ij de Tilburgse stadsreiniging. Dit onderdeel van de ge rockt maar liefst acht nieuwe medewerkers die meehel- moet en zo nlangs verscheen het I I boek’Merkwaardigheden In Brabant" van Anton van Oirschot en Jacques V=7a' JAARGANG 2 Hoetstraat 151 Oerlesestraat 211 TILBURG Goirkestr. 16-18 Tel. 352525 GOIRLE Molenstr. 41-a Tel. 349034 Het Tilburgse Comité Kindser- postzegels heeft Huize Poels afge lopen vrijdag een cheque geschon ken van 30.000,-. Met dit geld kan Huize Poels in het nieuwe op vangcentrum aan de Goirkestraat in Tilburg een kinderspeelhoek in richten. Een woordvoerder van Huize Poels gaf te kennen zeer blij te zijn met de genereuze gift. keeftU ling betref gemaakt vooral geds Ires voor geboorte-, doop- en bruidsuikers Uw warme bakker Reeds meer dan 100 jaar BLOEMSIERKUNST LUCHTHAVENLAAN 85. 5042 TB TILBURG TEL 013-634844 FAX: 013-634869 veilig woon- en leefklimaat kent. De stad moet beschikken over schone lucht en zo min mogelijk 'geluidshin der BLOEMSIERKUNST LUCHTHAVENLAAN 85. 5042 TB TILBURG TEL013-634844 FAX: 013-634869 het geval hotel de vóór het herstel bekend naam «De Zwaan». De diverse politieke partijen die voor de periode 1990-1994 verte genwoordigd zijn in de Tilburgse gemeenteraad zijn druk bezig een Algemeen Beleidsplan (ABP) op te stellen. Zij doen dat in een aantal openbare vergaderingen die gehou den worden in de nieuwe raadszaal in het gemeentehuis op 5,11, 12, 18 en 19 april, aanvang telkens om 19.30u, einde om 22.30u. begrippen bereikbaarheid en leef- irheid spelen een centrale rol in het komstig verkeers- en vervoersbe- 1 1 staat in de nota. In feite komt iuvt op neer, dat bij het oplossen i verkeers- en vervoersproblemen tarheid en leefbaarheid de voornaamste uitgangspunten en crite ria voor beleidstoetsing vormen. In de discussienota wijst het College van Burgemeester en Wethouders (B&W) erop, dat tussen bereikbaar heid en leefbaarheid een spannings veld bestaat. De vraag die zich aan dient is, wat dan wel bedoeld wordt SKF transportwielen (JJbêkpwBdü^ JÈSBBaoDBoBs lltoq |uk.s.»l-,n,.^.~l 14 1.1013321316 tilburg. jules verneweg 14 - tel. 013-321316 Z Autovrij Sterk in het oog lopend zijn natuurlijk 3. rondom het autovrij ma ken van de Heuvel. Over de (verkeers) situatie op de Heuvel zal op korte ter mijn overigens ook één en ander wor den gezegd als de resultaten van een 5 koers uitge- vier jaar. In men ook Met dit ABP wordt de zet voor de komende i de landelijke politiek kent zoiets als het ABP. Daar noemt men het echter het Regeeraccoord. Heel belangrijk in de mate van overeenstemming over het ABP is de verdeling van de wethoudersze- tels. Hoeveel wethouders krijgt het CDA, hoeveel de PvdA en Groen Links wellicht als deze partij zich in voldoende mate kan herkennen in het ABP? En is misschien D 66 ook in voor een wethouderszetel? Al dit soort vragen wordt in die vergaderingen besproken. In prin cipe zijn ze openbaar voorzover het niet over personen gaat. Die verga deringen staan onder voorzitter schap van de heer Harkema. De heer Harkema was van 1978 tot augustus 1984 raadslid voor het CDA in Tilburg. Akerboom.Het is een beschrijving van meer dan 550 merkwaardige en soms zelfs lugubere zaken in de provincie Noord-Brabant. die door de beide auteurs zijn verzameld en opgetekend.Ook uit alle gemeenten in het verspreidingsgebied van de Tilburgse Koerier zijn merkwaardige zaken in het boek opgenomen. Aan een klein aantal daarvan zal gedurende enkele maanden in de Tilburgse Koerier aandacht worden besteed. 'Uitgave: De Tilburgse Koerier bv^ Dir.T. de Beer-Douwes Oprichter: J.H.G. de Beer verschijnt in geheel Tilburg, Goirle, Rlel, Loon op Zand, Udenhout, Berkel-Enschot, Olsterwljk Moergestel en Hilvarenbeek redactie-advertentie-afdeling en administratie: N.S. Plein 14-5014 DA Tilburg Postbus 10001 5000 JA Tilburg Tel. 013/368805 Fax. 013/359985 sluitingstermijn voor advertenties en redactie k dinsdagavond 22.00 uur J Heftruck ln-/verkoop verhuur verhuur met ot rondatmachinist dag nacht service Tel. 013/564774 Landelijke bibliotheekdag pag. 3 Soc. vernieuwing Tilburgpag. 3 Textielindustrie verbeeld pag. 5 Gemeentenieuwspag. 7 Cultuur/Amusement pag. 9/10 Heuvelpoort viert feestpag. 11 B W-besluiten pag. 13 Cursussenpag. 14 Uit-agenda pag. 15 Hart van Brabantpag. 15 Parochienieuwspag. 17 Sportpag. 19 (deel)studie, die momenteel door hoogleraar Prof. C. Weber wordt ver richt, bekend zullen worden gemaakt. De situatie op de Heuvel wordt ’’mee genomen” in het kader van het onder zoek naar de mogelijke bestemming van de gebieden Tivoli en Stappegoor. Voor de beheersing van het autover keer denkt de gemeente o.a. aan een beperking van parkeergelegenheid in het centrum, inrichting van 30 km- snelheidszönes en de concentratie van doorgaand verkeer op de hoofd wegert. (Lees verder blz. 5) stadsreiniging behoeven niet te schrij ven. Men kan tijdens kantooruren bel len (tel. 429460). Men krijgt dan een sollicitatieform ulier toegestuurd. Maar nog liever ontvangt de milieudienst de «stadsreinigers in spé» zaterdag aan staande tussen 10.00 en 13.00 uur in het gebouw van de stadsreiniging aan de Ceramstraat 6. De koffie staat dan klaar. Men krijgt meteen een indruk van de werkomgeving en een aantal van de mogelijk toekomstige collega’s -rig. vrienden en familie hoeft thuis te laten. Er is van alles zien en te horen over de milieu last en de stadsreiniging. Zelfst aan rmaak voor de kindeen is gedacht. TENNIS IS FUN Leer het daarom goed 15 tennislessen van 1 uur voor 185,* In de week na de paasvakantie start een cursus voor beginners en gevorderden die gehouden wordt op de doordeweekse avonden en gegeven door KNLTB gediplom krachten. Indeling naar leeftijd en geoefendheid. Inl. en opgeven De Geitenhoef 1 Ieder jaar organiseert de Stichting Kruikenmarkt de welbekende vrij markt in het centrum van de stad. Ook dit jaar komt er weer zo’n markt maar dan onder de naam Meimarkt. De vrije Meimarkt wordt dit jaar gehouden op 27 mei van lO.OOu tot 17.00u. Particulie ren die wat te verkopen hebben, zijn van harte welkom op deze markt. Handelaren worden ge weerd. Plaatskaarten zijn verkrijg baar vanaf aanstaande zaterdag 7 april lO.OOu tijdens de Kruiken markt op de Oude Markt. De ver koop van kaarten vindt daar iedere zaterdag plaats. J die nogal afwijkt van de gebruikelijke aanpak bij personeels- werving wordt men uitgenodigd «zich aan te sluiten bij het meest opgeruim de team van Tilburg». In grote adver tenties (onder meer in deze krant) stel len de medewerkers van de stadsreini ging zich aan de lezer voor. Met name wordt benadrukt dat voor de ongeveer honderd «stadsreinigers» die dagelijks de stad schoon houden met klantge richt werken en die schone stad op de eerste plaats komen. Met het laatste wordt een link gelegd naar het Til- burgs milieubeleidsplan, waarvan de uitvoering nieuwe taken meebrengt voor de stadsreiniging. Op de Lind in Oisterwijk treft men tussen enkele grote panden een huisje met een gevel van ijssel- steentjes aan, waarop het jaartal 1769 prijkt. Bij dit pandje, dat de naam «Sint Joriske» heeft gekre gen, is echter sprake geweest van een speling met cijfers. Het werd namelijk niet in 1769, maar in 1967 tot aan de grond toe afgebro ken en weer opgebouwd. Datzelfde is overigens op de Lind geweest met «vanouds Swaen», onder de Bij de meeste studenten is het nog niet bekend maar de Katholieke Universiteit Brabant (in Tilburg) denkt er serieus over na een deel van de Warande in te richten als overnachtingsplaats voor haar stu denten. In grote legertenten komen lange rijen stapelbedden te staan, er komen wat sanitaire voorzienin gen zoals openlucht-douches en een grote hudo waar iedereen naar be hoefte gebruik van kan maken. De letteren-hoogleraren Jaap Goede- gebuure en Hugo Verdaasdonk zul len ’s nachts rond het kampvuur gezeten spannende verhalen vertel len. Verder denkt men er bij de KUB over de ministers Ritzen van Onderwijs en Maij- Weggen van Verkeer en Waterstaat te dwingen het kampement te openen. De sug gestie om aan de NS te vragen een trein fluitend voorbij te laten rijden als openingshandeling is door het college van bestuur van de KUB van de hand gewezen. Dat zou al te schokkend zijn, zo was men van oordeel. Vanwaar al deze rare plannen, zo zult u denken? Dat zou toch duide lijk moeten zijn! Maij-Weggen vindt namelijk dat haar collega-mi- nister Ritzen onderwijsinstellingen desnoods maar moet dwingen de college-uren met een kwartier tot anderhalf uur te vervroegen. Daar mee wordt voorkomen dat de trei nen in de ochtendspits niet hele maal overvol komen te zitten als per 1 januari 1991 alle studenten een openbaar vervoer jaarkaart krijgen. Want, zo heeft de NS la ten weten, de stroom studenten kan niet verwerkt worden. Daardoor zullen weer veel mensen kiezen voor hun eigen vervoer -de auto dus- en komt er niets terecht van de plannen van het kabinet om in het kader van het Nationaal Milieube leidsplan en het Structuurschema Verkeer en Vervoer het autoge bruik terug te dringen. En dan moet u weten dat de houders van een 60+ kaart ook al niet meer welkom zijn in de trein tijdens de spits. De KUB heeft nagedacht over deze ontwikkelingen en wil, op voor waarde natuurlijk dat het onder wijzend personeel er mee instemt -maar dat zal wel- de normale les tijden handhaven en wellicht ze zelfs wat later zetten. Om te ver mijden dat studenten dan toch in de spits verzeild raken en om de run op het automobiel te voorko men, worden de studenten van de KUB in de gelegenheid gesteld te overnachten in het tentenkamp in de Warande. Vermoedelijk kosten deze overnachtingen de studenten geen cent. Wel moeten ze zelf voor slaapzakken zorgen. Hoe Ritzen en Maij-Weggen tegenover deze plan nen staan, is nog niet bekend. Evenmin is bekend of andere on derwijsinstellingen in den lande het voorbeeld van Tilburg zullen vol gen. Wie aan de slag wil als v dag 7 april op de koffie bij meentelijke milieudienst zo pen de Tilburgse en Midden-Brabantse afvalstroom te verwerken. Op een opvallende wijze roept de milieudienst deze week kandidaten op zich te melden bij de stadsreiniging. Aan de voorgevel van het pand Telefoonstraat 22 te Tilburg, waar de bil jartfabriek van Roothaert is gevestigd, zitten bdjartkoppen van zandsteen. Toen dit woon- en winkelpand in 1903 werd gebouwd, had de biljartfabri kant Mechelse houtsnijders in dienst, die onder meer de koppen maakten, die de poten van de biljarttafels moeten sieren. Het was zijn wens om die koppen ook aan zijn gevel te krijgen. En z kwamen er De houtsnijders maakten in dit geval de kopjes echter niet van hout ma< 1 zandsteen. De naam Roothaert is niet alleen bekend als biljartfaur. maar ook door de schrijver mr. A. Roothaert, auteur van eeml2-tal boeken, o.a. dr. Vlim- men. met de termen bereikbaarheid en leef baarheid. In de nota ’’Onderweg naar 2000” worden deze begrippen uitge breid onder de aandacht gebracht. ’’Bereikbaarheid van Tilburg betekent dat de mensen zich kunnen verplaat- sen, de stad in, de stad uit en binnen Keuze de stad zelf’. En over het tweede be- Bij het kernbegrip bereikbaarheid bin- grip: ’’Leefbaarheid betekent voor Til- nen het verkeers- en vervoersbeleid burg dat de stad een schoon, prettig en worden door het gemeentebestuur en kele belangrijke kanttekeningen ge- plaatst. De gemeente erkent de nood- zaak en betekenis van het mobiel zijn, ofwel, van het zich kunnen verplaat sen. Maar daarnaast wordt gesteld: ”Een optimale bereikbaarheid is even wel niet gelijk aan een optimale be reikbaarheid per auto. Integendeel, te gen de achtergrond van de groei van het autoverkeer in het verleden en de voorspelde groei voor de toekomst, zullen voorzieningen juist beter voor fiets en openbaar vervoer bereikbaar moeten worden gemaakt”. Via deze stellingname maakt de gemeente een duidelijke keuze in het aangegeven de gedachten i spanningsveld tussen bereikbaarheid ken van de He en leefbaarheid. Niet naar inhoud, om dat het belang van beide elementen wordt onderschreven, echter wel naar vorm. De gemeente spreekt zich im mers uit voor de beperking van het autogebruik ten gunste van fiets en openbaar vervoer. Hoe worden de al gemene uitgangspunten en beleidslij nen konkreet vertaald? De hoofduitgangspunten zullen wor den toegespitst via een groot aantal initiatieven op deelterreinen in de sec tor verkeer en vervoer, die vervolgens -voor een deel op een later tijdstip- moeten resulteren in konkrete plan nen. De nota geeft echter al aanzet tot een aantal te nemen maatregelen. Maatregelen ter beperking en beheer sing van, het autoverkeer en maatrege len ter bevordering van het fietsver- keer en verplaatsing met het openbaar vervoer. Afgelopen vrijdag presenteerde het Tilburgse gemeentebestuur het rapport ’’On derweg naar 2000”, een discussienota over het lokaal verkeer en vervoer in de ja- ren negentig. De gemeente wil in de komende tien jaar drie taakstellingen realise ren: stabilisering van het autoverkeer op het niveau van 1990, een toename van het aantal verplaatsingen per fiets met twintig procent en op de derde plaats een ver dubbeling van het aantal ritten met het openbaar vervoer. Wat de eerste taakstel- ■ft dient in het jaar 2000 één op de tien ritten die nu met de auto worden plaats te maken voor een anderssoortige verplaatsing. Daarbij wordt a dacht aan verplaatsing met de fiets en met het openbaar vervoer. ’’Onderweg naar 2000” is een strategische discussienota met het doel, een integra le visie te geven op de door de gemeente voorgestane aanpak in de sector verkeer- en vervoer. Dit betekent ondermeer, dat zowel het personen- als het goederenver voer onderwerp van discussie zullen zijn. Die taken vormen onder meer de aanleiding voor de milieudienst om acht nieuwe medewerkers ineens te werven. Daarnaast wil de dienst voor komen dat door het te verwachten na tuurlijk verloop bij de stadsreiniging capaciteitsproblemen ontstaan. Van alles te zien Kandidaten voor de vacatures bij de ving Wviv» te sluiten F O g jr

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1990 | | pagina 1