EEN LEVENDE LEGENDE? CHRYSLER VOYAGER TOYOT STRAKS OOK UIT EUROPA ft 'EN Oplage92.145 ex. 7 I Renault 19 uit Taiwan Deze week in de Automaat o.a.: Legacy in Safari Rally Nostalgie 1990-pagina 22 [de^luto^aat Donderdag 29 maart 1990 op me gaan praktijk kan worden toegepast. Lees verder pagina 9 O Tony Vos is er ook als Exiv >are p Bijlage van: DeTilburgse Koerier O r Met de auto in de sloot... pag.ll ?r nu 9 ban- Italiaans ontwerp: SBARRO fc. «MM— Wat betreft de carrosserie nog enkele ontwikkeling wachten. De Voyager afzienbare tijd ook le\ met een extra schuif De Mythos heeft in de eerste plaats in Tokyo en Detroit de rol moeten bevestigen die de Ita liaanse ontwerpers spelen op het gebied van innovatie. Daarnaast moet de auto een nieuw imago van de Italiaanse industrie uitdra gen en de kwaliteit van de pro- dukten. Del bacl De auto 1 kleur gesj accentbie flankbesx. kleding, zilverkleur pen en een in hoogt bestuurdersstoel. De tegenwoordigen f.750,De klant slechts f.300, i omhoog bewogen om bij hogere snelheden ere neerwaardse druk te telligen. De auto heeft een geheel eigen persoonlijkheid. Tevens blikt Pini- farina terug op auto's uit de jaren zestig met hun pure belijning. De Mythos is daarom geen stand beeld, maar een rijdend ontwerp, dat op de weg pas echt tot zijn Alles waar Ferrari op staat, lijkt op dit moment erg in trek. Of het nu een 308, Mondial, 348 of Testarossa is, het stijgerende paard doet wonderen. De meeste mo dellen van dit Italiaanse merk werden door Pininfarina ontworpen. Deze bekende ontwerper zit natuurlijk niet stil en blikt voortdurend naar de toekomst. Op de Tokyo Motorshow en Detroit Motorshow werd voor het eerst de Ferrari Mythos getoond, een auto die in Europa voor de eerste keer in Genève te zien was. Jaargang 2 Nummer 13 De zomer is weer in zicht. Voor veel automerken dé ge legenheid om een aantal aantrekkelijk geprijsde actie- modellen op de markt te brengen. Een bezoek aan de Toyota-dealer is zeer interessant vanwege de recent geïntroduceerde Celica, MR2 en Starlet. Importeur bouwman Parqui doet daar echter nog een steentje bovenop. De Corolla, Carina en Camry worden tijdelijk in een speciale uitgave geleverd. Hierbij kan het consu mentenvoordeel oplopen tot f.1.600,=. Het succes van de Chrysler Voyager is zowel in Ameri ka als in Europa niet meer te keren. De handige zeven persoons auto heeft al vele trouwe aanhangers. Het succes op de Europese markten is bij Chrysler niet on opgemerkt gebleven. Samen met Steyr-Daimler-Puch in Oostenrijk is kort geleden een joint venture onder de naam Eurostar opgericht. Er zal in Graz een nieuwe fa briek verrijzen, die vanaf voorjaar 1991 de Voyager voor de Europese markt gaat bouwen. Redactie: Tony Vos Tel. 013/686023 Postbus 410 - 5000 AK Tilburg Advertenties: Advertentie-afdeling De Tilburgse Koerier N.S. Plein 14, 5014 DA Tilburg Tel. 013/368805 Fax 013/359985 Sluitingstijd: redactie en advertenties: dinsdag 22.00 uur Veiligheid Natuurlijk is de Mythos een proto type, waarbij echter een belang rijk aantal elementen direct in de zijn er igen te ver- zal binnen leverbaar zijn ifdeur links. Autotest: Volvo 460 Turbo pag.3 Op basis van de Carina is er de Exiv. De auto krijgt brede den, speciale wielplaten en cen trale vergrendeling. Dit pakket is verkrijgbaar op de sedan, liftback en stationwagon naar keuze met de 1.6 liter injectiemotor of de 2 li ter diesel. De 1.6-versie krijgt als Exiv bovendien standaard stuur bekrachtiging (de diesel heeft dat al), terwijl de stationwagons wor den uitgerust met een oprolbaar afdekscherm over de bagage ruimte. Het voordeel bij de Toyota Carina Exiv varieert van f.400, tot maar liefst f.1.175,=. Men neme een Legacy van Subaru, een 2 liter motor met zestien kleppen en een turbo, vierwielaandrijving, vooraan staande rijders als 39-jarige Fin Markku Alen en de 36 jaar oude Keniaan Mike Kirk land, en het succes lijkt verze kerd. Drie teams zullen met dé nieuwe grote Subaru in de Safari Rally debuteren. Acht dagen lang voert de rally over 4170 kilometer onher bergzaam gebied in Kenia. De speciaal geprepareerde Legacy's leveren een vermo gen van 290 pk, dat via een handgeschakelde vijfbak op de vier wielen wordt overge bracht. Naast Alen en Kirk land zal de derde Legacy worden bestuurd door Pos- sum Bourne uit Nieuw Zee land. Hij zit al sinds 1983 in het Subaru fabrieksteam. De drie auto's zullen na de Safari Rally te zien zijn in de Acropolis Rally (Griekenland, 2 tot 7 juni), de Nieuw Zeeland Rally (29 juni tot 4 juli), de 1000 meren Rally (Finland, 22 tot 27 augustus), de Rally van Australië (13 tot 17 septem ber), de Rally van San Remo (Italië, 7 tot 13 oktober) en tot slot de Lombard RAC Rally (Engeland, 25 tot 29 novem ber). recht komt. Voor de aandrijving is de 5 liter 12 cylinder boxer uit de Testarossa genomen, die centraal is geplaatst. De radiators zijn schuin aan weerszijde geplaatst. Een verschijning die met recht het Ferrari-paard kan dragen. Tijdens de Tokyo Motorshow wordt door het invloedrijke Japan se blad Car Styling ieder jaar een enquete gehouden, waarbij lezers een prijs kunnen toekennen aan het meest in het oog springende prototype van de gehele tentoon stelling. Natuurlijk ging die prijs naar de Mythos, de eerste keer dat een niet Japanse ontwerper met de eer ging strijken. De auto heeft een aantal opval lende kenmerken. De spoiler die één geheel vormt met de bolle achterzijde kan omhoog be worden, o een grotei bewerkste De Automaat is een uitgave van De Tilburgse Koerier i.s.m. D.A.T.O. en verschijnt in geheel Tilburg, Goirle, Riel, Loon op Zand, Udenhout, Berkel Enschot, Oisterwijk, Moergestel en Hilvarenbeek Toyota Corolla 1.3 XLi Hatch- ck wordt als "Spirit" geleverd. krijgt in de carrosserie- espoten bumpers met een bies, dezelfde bies in de “scheming, sportieve be- irige wieldop- gte verstelbare Deze extra's ver een waarde van betaalt hiervoor In de Amerikaanse fabriek wor den er jaarlijks 500.000 exempla ren van de Voyager gemaakt, en ondanks dat grote aantal kan er niet aan de vraag worden vol daan. De nieuwe fabriek in Graz zal in het begin 25.000 stuks per jaar produceren. Op langere ter mijn zal dit kunnen toenemen tot 125.000 eenheden. Eurostar zal aan 4.200 mensen direkt werk bie den. 4x4 Er is natuurlijk niet voor niets voor samenwerking met Steyr-Daimler- Puch gekozen. De Voyager zal na melijk vanaf 1991 ook met vier wielaandrijving worden geleverd. Er wordt hiertoe in Oostenrijk een permanente aandrijving met vis- cokoppeling en vrijloop ontwik- De eerst Europese Voyager zal voorjaar 1991 van de band rollen. Oostenrijk zal alle exemplaren van dit model voor de Europese markt gaan produceren. Als autoliefhebber gaat mijn interesse niet alleen uit naar moderne voertuigen, maar duidelijk ook naar vierwielers waarmee we ons in het verle den verplaatsten. Uit mijn jeugd, vanaf de tweede helft van de jaren zestig, kan ik niet zoveel modellen meer herinne ren. Pas in de jaren zeventig zijn auto's bewust op me gaan inwerken. De nieuwsgierigheid naar ver vlogen tijden is echter groot. Dolgraag zou ik eens door een stad willen lopen aan het be gin van deze eeuw. Een auto was op dat moment nog een bezienswaardigheid, waar ve len voor naar buiten kwamen. Een nog grotere aantrekkings kracht hebben de jaren dertig en eind jaren twintig. Econo misch ging het toen niet al te best, maar op het gebied van auto 's is het een interessante periode. Grote 6- en 8-cylin- ders, concours d'elegances en de allereerste compacte auto's voor de kleine man. De majes tueuze Bugatti Royale werd op dat moment gemaakt. Daama zijn het de jaren vijftig met een typische manier van auto's bouwen. Denk maar eens aan de Eend of de Ci troën DS, die toen al zeer po pulair waren, of de Mini die werd geïntroduceerd. Uren kan ik kijken naar bijvoor beeld oude anzichtkaarten met straatbeelden uit vervlo gen tijden. "Kijk, daar staat een vooroorlogse Traction Avant. Maar de foto is van net na de oorlog want die Juva- quatre heeft zijn reservewiel al onder een kofferdeksel zitten. Het lijkt abakadabra, maar het is heerlijk om een beetje weg te dromen. De Traction Avant Club Nederland trak teerde eind vorig jaar op een kalender met 24 van dit soort plaatjes. De wens om eens in het verleden te kijken, zal na tuurlijk nooit waarheid wor den. Toch zouden er eens eve nementen geoganiseerd moe ten worden met bijvoorbeeld alleen auto's uit de jaren vijf tig, mensen verplicht in kledij uit die tijd, in een omgeving die sinds die tijd niet méér ver anderd is. Dit kan schitterende plaatjes opleveren, uiteraard gemaakt met een fototoestel wat minimaal dertig jaar oud Rij-impressie: BMW 324 D pag.9 FERRARI MYTHOSKm^I keld. Het systeem kan worden ge combineerd met ABS. De vierwiel aandrijving zal zowel met de 4 cy linder 2.5 liter als de 3 liter V6 worden gemaakt. Voor nog een jaar later, 1992, staat er ook een Voyager turbo diesel op stapel. Het gaat hierbij om een Europese motor met een inhoud van 2,5 liter en een vermo gen van 120 pk. Centraal De grote Camry zowel als sedan en stationcar met 2 liter injectie of 2 liter turbodiesel. De bumpers worden in de koetskleur gespoten, terwijl verder centrale vergrendeling, elektri sche ruitbediening, een toerentel- ler en in twee delen neerklapbc rugleuning standaard zijn. De pakketten vertegenwoordigen een waarde van f.2.250,= tot f.2.850,= De meerprijzen liggen echter tus sen de f.900, en f.1.250,= waar door het voordeel kan oplopen tot f.1.600, Het gaat hier voornamelijk om on- derdelen die de veiligheid ten goede komen, die de stroomlijn verbeteren en om nieuw materia len en constructiemethoden. Wieldoppen Ook is er een 1.3 XLi sedan Spirit die in de kleur gespoten bumpers heeft en zilvergrijze wieldoppen, maar bovendien van een geschei den neerklapbare achterbankleu- ning wordt voorzien. Het totale pakket van f.875,kost de klant f.350, Terug van weggeweest is de Co rolla Hatchback 1.6 GTS-i 16 voor de sportieve automobilist. Een In het Taiwanese Taichung is Renault onlangs gestart met het assembleren van de 19. De auto's worden door de lo kale constructeur San Fu in elkaar gezet, een firma die sinds 1981 voor het Franse merk verschillende modellen produceert en distribueert. Met de assemblage van de Renault 19 komt de produktie van Renault in Taiwan op 3000 eenheden per maand. In de San Fu-fabriek lopen twee types van de 19 van de band: een vijfdeurs TXE en een TXE Chamade. Daar naast worden ook Renaults 9, 21 en Express in Taichung ge produceerd. De start van de productie van de 19, betekent voor dit model ook de introductie op de Tai wanese markt. Van de 370.000 verkochte auto's in dit land, worden 210.000 eenhe den lokaal geproduceerd. Renault bereikte in 1989 een marktaandeel van 4,3%. Na Taiwan zal Renault verdere activiteiten in Thailand gaan ondernemen. aantal zaken zijn van de GTi over genomen zoals de stoelen, bekle ding, toerenteller, voetensteun en de vloerbedekking. Verder vinden we op deze auto meegespoten bumpers, een zwarte dakspoiler en sportieve wielplaten. Dit uitge breide pakket kost f.2.400,= waar op de klant een korting van f.500, krijgt. De auto kost zodoen de f.27.495,=.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1990 | | pagina 23