n 11 [I md in de stad de natuur Als u krap zit on COLOFON 40 Vrouwen 60 Wandelbos POST SCRIPTUM R R- JNEN mans Weet wat je toekomt Congres vrijwilligerswerk Weet wat je toekomt Open dagen BCC Terra Nova Voeding en zelfstandig blijven Bejaardendag Met uw hobby in de Garsthof De natuur bij u thuis 11990-pagina 10 DE TILBURGSE KOERIER Donderdag 29 maart 1990 - pagina 11 Parken ■an de dienstdoen- ERGESTEL IEN lel. 554132 :1. 366258 >4132 ïoirle Basisschoolleerlingen vinden dat een park er zo uit zou kunnen zien. Foto: Geert van Loon ■RS DIENST maart ipril OS-DIENST LANCE 420055 HET WOORD IS AAN... smeente de 2 ingevoerd. goed mand dienen voor 20 april. Als u het niet doet, hebt u alleen u zelf ermee en dat hoeft toch niet! sidies aanvr bijvoorbeelc jmeente. an geval dan moet u heer Van de ■le, tel. 341390 acht geopend: 591 lbos een g. u tle- der- be- comen en ndersteu- sti- het 6096 SEN 5ONDAG vbaarheid geen ant- stellen zij rg neemt de che- ontvangst. (Nl- tondheids- in de aula o het con- .ligerswerk I gewenste Trspectief swerk en shops rond gers en be- Ipverlening on (vrijwilli- tit con- ILBURG ■an de dienstdoen- n, ook lein en Redactieraad Diny van Bladel-Verbunt Peter Elshout (eindredacteur) Jan van Groos (voorzitter) Joop Janmaat Jacques Joosten Harry Strijbosch Ad de Vet 6, Tilburg 06 17 al Maatschapp« cdentenverenigin ien in het gebc ■g. De middag ikele onde jn; om daarmee de schouwbi ien te nemen, i mee te betali 1 van de Kindc er weer een echt geko orele one lligers en een /erkoop voor irdijnenen niet adverteren,.. Wij verkopen u ipkwaliteit jns langs.... De natuur komt weer tot leven, planten en bomen lopen uit, takken staan vol in de knop en de voorjaarsbloeiers zijn er dit jaar vanwege de zachte tempe raturen eerder bij dan normaal. We kunnen er weer op uit, de natuur in. Bijvoorbeeld wande len in een park want daar vind je ook natuur. Over natuur en met name over parken is in het Noordbrabants Natuurmuseum aan de Spoorlaan 434 in Til burg van 23 maart tot en met 27 mei het een en ander te zien. Dan vindt daar namelijk de ten toonstelling ’’Parken in op spraak” plaats. Op deze ten toonstelling worden de achter gronden en de toekomst van enkele Tilburgse parken be licht maar ook van andere par ken uit Brabant. Het museum is geopend van dinsdag tot en met vrijdag van 10.00u tot 17.00u en op zaterdag en zon dag van 13.00u tot 17.00u. Wat is een park eigenlijk? Als je deze vraag stelt aan Paul Kurstjens en Thijs Caspers, de initiatiefnemers van deze expositie, dan vliegen er woorden om je oren maar .'aai ien v<an, parken in Til- En er is een zien van parken van el. 674590 125 Voor de meeste mensen bestaat het leven uit meer dan eten en drinken, werken of studeren, op tijd nieuwe kleding kopen, etc. Je ontspannen, een hobby uitoefenen, deelnemen aan een cursus, lid zijn van een ver eniging, naar een voorstelling in de schouwburg gaanKortom: mee doen en met anderen contact hebben, dat is ook leven. ook abonnementen op het vervoer. Er zijn waarvoor een worden aangevr De gemeente be tot geval. Men komt ih aanmerking voor subject subsidies als men al in aanmerking komt voor kwijtschelding van de ge meentelijke heffingen zoals de bijdra ge afvalwaterzuivering en hondenbe lasting. Maar ook wanneer men na af trek van huur of hypotheekrente, pre mie ziektekostenverzekering en bij zondere uitgaven in verband met ziek te of invaliditeit minder te besteden heeft dan 1320,- per maand (dit be drag geldt voor echtparen en samen wonenden), 1165,- per maand (dit geldt voor een gezin met één ouder) of 860,- per maand (dit bedrag geldt voor een alleenstaande). Zoals gezegd: subjectsubsidies moet men aanvragen bij de gemeente. Dat kan tot 20 april van dit jaar. Voor iemand anders kunt u ook subjectsub- vragen. Voor uw kind(eren) ld. Bovendien kan men meerdere subjectsubsidies aanvra gen. Er zijn speciale aanvraagformu lieren. Die liggen klaar bij het Bureau Kwijtschelding/Subjectsubsidie in het Stadhuis, bij het Gemeentelijk Infor matiecentrum achter het stadhuis, bij de Sociale Dienst aan de Besterdring en bij het Energiebedrijf Tilburg aan de balie voorlichting aan de Ringbaan Noord. Er zijn daar ook folders ver krijgbaar over subjectsubsidie. Inlich tingen hierover kunt u telefonisch krij gen het Bureau Kwijtschelding/Sub jectsubsidie, telefoon 429625. Mocht u aarzelen, weet dan dat de pot waaruit de subsidies betaald worden gevuld is. U benadeelt er nie- mee door een aanvraag in te het een heleboel tegenvragen zoals: ”ls een park een stuk openbaar groen in een stad? Is ieder stuk openbaar groen een park? En als je die woorden gebruikt "openbaar groen” en ’’park”; bedoel je dan met het eerste woord eigenlijk niet de groenvoorzieningen in de buurten. En bedoel je met het tweede woord eigenlijk niet het in vroeger tijden fraai aangelegde na- ...aar ka* aa -»^qnjge ZOR- waar gege- in de irken? Wor- steeds toe- Onder de titel "Weet wat je toekomt” organiseren de Samenwer kende Ouderen Organisaties Noord (SOON) samen met de Stichting Bejaardenwerk Tilburg (SBT) een informatiemiddag voor ouderen over financiële zaken zoals huursubsidie, kwijt scheldingen, diverse kortingen, enz. De middag vindt plaats op woensdag 4 april in de IJpelaer, Corellistraat 10 in Tilburg-Noord en begint om 14.00u. De toegang is geheel gratis. De Bejaarden en Gepensioneerden Vereniging Wandelt houdt aanstaande maandag 2 april van 14.00u tot 17.00u bingomiddag in 't Kievitslaer, Reinevaarstraat 55 in Tilburg, bent daar van harte welkom. De te winnen prijzen bestaan uit vensmiddelenpakketten. Meer dan een tentoonstelling De tentoonstelling ’’Parken in op spraak” krijgt nog meer reliëf door aanvullende activiteiten die in het ver lengde ervan georganiseerd worden zoals een lezingencyclus en een Stu dium Generale. De lezingencyclus vindt plaats in het Noordbrabants Na tuurmuseum. Op 24 april heeft de heer H. de Boer het over "Het park van de 21e eeuw” en op 8 mei vertelt de heer W. Reh het een en ander over ”De En gelse landschapsstijl”. Beide lezingen beginnen om 20.00u en worden ge houden in de filmzaal van het mu- Het Instituut voor Sociaal Wetenschappelijk Onderzoek te Til burg (het IVA) organiseert op donderdag 26 april samen met het Nederlands Instituut voor Maatschappelijk Werk Onderzoek MAWO) een congres over vrijwilligerswerk in de gezc zorg en hulpverlening. Het congres wordt gehouden ir van de Katholieke Universiteit Brabant in Tilburg. Op t gres komt in de ochtend de toekomst van het vrijwillig aan de orde. Met name wordt ingegaan op eventueel c, veranderingen in het vrijwilligersbeleid vanuit het per van de overheid, de gezondheidszorg, het vrijwilligerswt de maatschappij. De middag wordt gevuld met worksh actuele thema’s. Het congres is bedoeld voor vrijwillige a roepskr^chten die in de gezondheidssector en de hulp-1 werkzaam zijn. De kosten bedragen 90,- per persoor. x.. gers betalen 25,- p.p.) Men kan zich tot 12 april voor di gres aanmelden bij het IVA, telefoon 662443. Vragen naar me vrouw A. van Diemen. park er andere functies bij krijgt: er worden popfestivals in gehouden, mensen gaan er in joggen. En nu gaan er stemmen op om de parken maar vol te bouwer* want dat brengt geld op. Een ontwikkeling dus in de functies van een park waarvan het ein de nog niet in zicht is. Het ideale park De tentoonstelling omvat echter meer dan wat hierboven op beknopte wijze is weergegeven. De leerlingen van een twaalftal basisscholen uit Tilburg en omgeving hebben hun ideale park gemaakt. Dat levert twaalf zeer fraaie "parken” op waarin duidelijk te zien is dat kinderen in een park meer willen dan netjes wandelen of stilletjes in het gras zitten. Vooral de inbreng van die basisscholen is heel leuk en verfris send. Overigens treft u onderaan in de rech terkolom van deze pagina weer een bijdrage van de Openbare Bibliotheek Tilburg waarmee aangesloten wordt op dit artikel. Onder de titel "Weet wat je toekomt” organiseert het Ouderen werk West op vrijdag 30 maart een informatiebijeenkomst over financiële zaken. De bijeenkomst wordt gehouden in wijkcen trum ’t Kievitslaer, Reinevaarstraat 55 in Tilburg en begint om 14.00u. Met name mensen van 55 jaar en ouder zijn er van harte welkom. Op deze bijeenkomst komen ondermeer de volgende zaken aan de orde: hoe kan ik geld terugkrijgen van de belastin gen, betaal ik niet teveel aan ziektekostenverzekeringen, hoe zal het gaan met mijn huursubsidie, wie kan mij tips geven om beter rond te komen, op welke vergoedingen en subsidies van de ge meente kan ik een beroep doen en hoe kan ik vrijstellingen en vermindering van heffingen krijgen, enz. De toegang is gratis. Als u niet op eigen gelegenheid kunt komen en ook niet via het openbaar vervoer dan kunt bellen naar het Ouderenwerk West, telefoon 683961Vervoer wordt dan geregeld. Naast black power in Zuid-Afri- ka, kennen we nu ook "grey po wer" in Tilburg. Terwijl het me rendeel van de kiezers thuis bleef, sloegen de ouderen hun slag. De Algemene Bejaarden partij Tilburg kreeg er immers twee gemeenteraadszetels bij en heeft er nu drie. De ouderen hebben begrepen dat er in de politiek bijzondere belangen op het spel staan die juist nu voor hen in betrouwbare handen moeten worden gelegd. Sociale veiligheid, betaalbare voorzie ningen en huisvesting: zaken waarvan veel ouderen afhanke lijk zijn, maar tevens zaken die tot nu toe vooral door "snotneu zen werden bepaald. Daar lijkt nu verandering in te gaan ko men. Ouderen nemen op steeds meer fronten het heft zelf in han den, dus ook in de gemeente raad. Als alle ouderen hun traditionele stemgedrag laten varen voor een eigen partij, dan zou dat een po litieke aardverschuiving van for maat tot gevolg hebben. De algemene partijen zijn ge waarschuwd: "grey power is co ming" Op maandag 2 april en op zaterdag 7 april, op beide dagen van 9.00u tot 13.00u houdt de Badminton-Conditie-Club Terra Nova in het Pellikaan Sportcentrum aan de Rueckertbaan 219 in Til burg open dagen. De BCC Terra Nova is bedoeld voor gerevali deerde hartpatiënten en voor mensen van 40 jaar en ouder. De open dagen worden georganiseerd om belangstellenden in de gelegenheid te stellen eens te komen kijken hoe het er in de clu- buren aan toe gaat. Tijdens de open dagen staan deelnemers klaar om u van alle gewenste informatie te voorzien. Heeft u toch belangstelling maar kunt u niet komen; vraag dan een folder aan bij Terra Nova, Nieuwlandstraat 44 in Tilburg, telefoon 426269. Seniorenwijzer Wordt eenmaal in de twee weken opgenomen in de Tilburgse Koerier Het woord is aanis de titel van een rubriek waarin iedereen van 55 jaar en ouder aan het woord kan komen om de lezers te informeren over allerlei leuke, gezellige, interessante, op merkelijke zaken. Schrijf iets op, maak een verhaaltje van ten hoogste 200 woorden en stuur dat op naar de redactie van de Senio renwijzer, per adres Tilburgse Koerier, post bus 10001, 5000 AJ in Tilburg onder vermel ding van ”Het woord is aan....”. Inzenden be tekent niet dat er automatisch geplaatst wordt. vereniging) te betaler een abonnement op de schouwburg of op sportwedstrijden te nemen, om er de telefoonkosten mee te betalen. Ook kunnen met een subjectsubsidie bijkomende kosten betaald worden, bijvoorbeeld voor sportkleding, een passe-partout voor een zwembad, re- ductiekaarten als de Pas 65 of de huur van een volkstuin. Cursussen kunnen er mee betaald worden en eventueel de bijkomende materiaalkosten maar openbaar nog meer activiteiten subjectsubsidie kan maagd bij de gerr >eoordeelt dit var Engelse landschapsstijl Als u de tentoonstelling bezoekt zult u zker de naam Leonard A. Springer (1855-1940) tegenkomen. Hij was een bekende ontwerper van parken, o.a. van het Wilhelminapark, het Leypark en het Wandelbos in Tilburg. Die par ken passen in de zogeheten Engelse landschapsstijl. Kenmerkend voor de ze stijl zijn de fraaie doorkijken en de dieptewerking door de bewust geko zen vormgeving. Ook water speelt in dergelijke parken een belangrijke rol. Vooral bochtige en slingerende water lopen moeten de indruk wekken naar een rivierarm te kijken. De aanplant bestaat voornamelijk uit loofhout. Het Leypark beantwoordt het beste aan deze beschrijving. Op de tentoonstel ling ziet u daar foto’s en kaarten van, maar ook van andere burg en omgeving, f diaklankbeeld te zien v vroeger en nu. tuurschoon waar het op zonnfge dagen goed wandelen was en muziekuitvoeringen in werden i ven? Maar ook: hoe moet het toekomst met de oude par den zij opgeslokt door de nemende vraag naar bouwlokaties? Worden het parkachtige bedrijventer reinen of mooie lokaties waar het goed - en duur - wonen is? Of blijven de oude parken functies vervullen in een stad en wat voor functies dan?” Dat soort vragen heeft Thijs Caspers en Paul Kurstjens op het idee ge bracht de tentoonstelling ’’Parken in opspraak” te organiseren. Zij vonden een gewillig oor bij Frans Ellenbroek, de directeur van het Noordbrabants Natuurmuseum. Binnenkort start de afdeling Maaltijdvoorziening van de Stich ting Bejaardenwerk Tilburg een kookcursus om daarmee oude ren (alleenstaanden, mannen en vrouwen) zolang mogelijk zelf- standig te laten blijven. Tijdens deze cursus wordt er naast het koken ook heel nadrukkelijk aandacht geschonken aan goede voeding. De cursus staat open voor mensen van 55 jaar en ouder. De cursus omvat twaalf lessen over evenzoveel weken, telkens-op zaterdag van 9.00u tot 13.00u. De kosten bedragen 8,- per les. De cursus wordt gegeven in het Streekcentrum in de Beelaerts van Bloklandstraat 2 bij het Wandelbos. Als u interes se heeft om mee te doen of eerst meer wilt weten, niet te lang wachten en contact opnemen met de t Hout van de Stichting Bejaardenwerk Tilburg, telefoon 350505. Op het einde van iedere les is het smullen geblazen want dan eet iedereen het door haar of hem bereide zelf op. seum. De toegang is gratis. Bovendien wordt er door de Katholieke Universi teit Brabant (KUB) een Studium Generale georganiseerd over parken. Op 29 maart verzorgen Midas Dek kers, schrijver en bioloog en Maurits van Rooijen, sociaal historicus aan de Rijksuniversiteit Utrecht op de KUB na elkaar een lezing in zaal AZ 112, aan vang 13.30u. Op 5 april om 12.30u is er een parkconcert in het plantsoen bij de hoofdingang van gebouw B van de KUB door het muziekensemble ’’Helicon” o.l.v. Rien Rats. Om 13.30u die dag volgt er wederom in zaal AZ 112 volgt nog een lezing door Carla Oldenburger, biologe en conservatri ce van de afdeling Speciale Collecties van de Landbouwuniversiteit Wage- ningen. Alle activiteiten op de KUB in het kader van het Studium Generale zijn gratis toegankelijk. En noteer vast 6 mei in uw agenda: Brabantse par kendag met diverse muziekuitvoerin gen en rondleidingen in parken, ook in Tilburg. Onze stad Tilburg mag zich verheugen in het bezit van enkele mooie par ken. Iedereen kent het Wilhelminapark waar jammer genoeg de herten bij de ingang en de kiosk in het midden verdwenen zijn. We hebben ook enke le grote parken: het Leijpark, het Wandelbos, de Warande, het Quirijnstok- park en het park aan de Nieuwstraat achter de kloostergebouwen aan de Kloosterstraat/Oude Dijk. Al deze parken zijn de moeite waard om in alle seizoenen te bezoeken. Ze zijn allemaal gratis toegankelijk voor wande laars, joggers enhonden. De wandelaars worden soms wel onrustig van de joggers en de joggers schrikken van de loslopende honden maar dat moet je maar voor lief nemen. En natuurlijk moet je in al die parken goed uitkijken waar je loopt -niet in de hondepoep trappen dus- en doe je er ver standig aan er weg te blijven als het donker is. Nu de uitvoering van de plannen voor de "compacte stad" langzaam vorm krijgen, ben ik bang dat er in het centrum niet veel groen meer bij zal komen. Misschien moet er zelfs wel groen verdwijnen! Toch hoort er groen bij kantoren, winkels en woningen. Al is het maar in de vorm van kleine stadsparkjes met wat ban ken waar je op kunt zitten. Als er dan in die parkjes ook nog een kiosk zou kunnen komen of een verhoging waar op gezette tijden gemusiceerd kan worden, dan zou dat helemaal geweldig zijn. Want wie herinnert zich niet de gezellige concerten in het Wilhelminaaprk, op het Besterdplein en ande re plaatsen in de stad? Aandacht hiervoor zou heel goed op zijn plaats zijn! J. U. BHM| I Evenals voorgaande jaren organiseert de Sociaal Maatschappe- I lijke Activiteiten Commissie (SMAC) van de studentenvereniging I St. Olof op 24 april een middag voor bejaarden in het gebouw I van de vereniging, Spoorlaan 330-332 in Tilburg. De middag be- gint om 15.00u en duurt tot ongeveer 18.00u. Enkele onderdelen I uit het programma: ontvangst met koffie en thee, een quiz, Bra- 9 bantse koffietafel, bingo en muziek. De entree bedraagt 10,-. U I kunt zich tot 2 april voor deze middag aanmelden via de vol- I gende telefoonnummers: 438828/438829. Redactieraadsadres Redactieraad Seniorenwijzer, p/a Lange Schijfstraat 107, 5038 TT Tilburg, tel. 350505. Kopij Kopij kan opgestuurd worden naar het redactie-adres of naar de Tilburgse Koerier, postbus 10001, 5000 JA Tilburg, tel. 368805. Helaas is zo’n leven niet voor iedereen weggelegd. Er zijn mensen waaronder veel ouderen, die vanwege hun lage inkomen niet aan dat beetje extra le ven toekomen. Gewoon omdat ze er niet genoeg geld voor hebben. Daar om heeft de gemeente de zogeheten subjectsubsidie ingevoerd. Via een subjectsubsidie kunnen mensen met lage inkomens geld krijgen van de ge meente om daarmee het lidmaatschap van hun sport- of ontspanningsvereni ging (bijvoorbeeld van de volkstuin- 112.00 of 17.00 u. de dienstdoende Dit jaar bestaat het Dienstencentrum de Garsthof, Columbus- plein 15 in Tilburg 20 jaar. Ter gelegenheid daarvan wordt er op zondag 20 mei in de Garsthof een grote manifestiatie gehouden waaraan mensen vanaf 55 jaar een grote bijdrage kunnen leve ren. Het plan is namelijk om die dag een tentoonstelling te orga niseren voor ouderen die daar dan hun prestaties op hobbyge- bied kunnen presenteren. Te denken valt aan hobbies als schil deren, houtsnijden, fotografie, textiele werkvormen, enz. Ook kan men er dan zijn hobby demonstreren en eventueel iets van het gemaakte verkopen. Heeft u interesse? Neem dan kontakt op met de Garsthof, telefoon 435422 (tijdens kantooruren). In en rond uw huis kunt u heel wat doen om de natuur een hand je te helpen. Bij de Openbare Bibliotheek in Tilburg zijn materia len te leen die bij de uitwerking van ideeën heel nuttig kunnen zijn. ’’Patio’s en bloembakken” uit de serie "Geïllustreerde tuinwijzers” geeft adviezen over geschikte planten, grond- en turfmengsels en verschillende potten en bakken. Dat het zelfs op een klein balcon, terras of op de vensterbank mogelijk is groen ten en fruit te kweken, blijkt uit het boek van Julia Voskuil "Groente kweken zonder tuin” waarin ook leuke tips staan over de aankleding en beplanting van een balkontuintje. Voor wie meer van het bekijken van modeltuinen houdt, is het boek "Par ken, tuinen en landschappen van Nederland” een prachtig kijk boek over diverse natuurgebieden. Dan is er nog "De nationale tuinengids”: een overzicht van bijzondere tuinen in Nederland met adressen, openingstijden, etc. Over zelfbeheer van openba re groenvoorzieningen door buurtbewoners heeft de bieb een videoband: ”Het is groen en beheert zichzelf” (VHS 30 min.). In formatieve videobanden zijn te leen voor 2,50. De uitgave "Be zigheden buitenshuis: groenvoorzieningen een zaak van bewo ners en gemeenten” tenslotte geeft bruikbare en practische in formatie. In de maand april houdt de stichting VIDO (Vrouwen’ln De Over- gang) op dinsdag de 3e en dinsdag de 17e telkens van 14.00u tot 16.00u weer twee informatiemiddagen op het adres Gasthuisring 51 in Tilburg. Tijdens deze middagen kunnen erva ringen worden uitgewisseld en kunnen vrouwen meer informatie krijgen over deze jaren. Inlichtingen telefoon 554571 /673062. Sociale functie Een park heeft ook een sociale func tie. Vroeger, zo in de eerste helft van de 19e eeuw, was een park een plaats waar men zich onberispelijk behoorde te gedragen: keurig wandelen, zeker niet buiten de paden en spelen op het gras was streng verboden. Toen, op het einde van de 19e eeuw, kwam er ook aandacht voor de gezonde aspec ten van een park: frisse lucht en even uit de sleur van alledag door een be zoek te brengen aan een idyllisch park. Vervolgens, begin 20e eeuw, kreeg men meer oog voor natuuredu- catieve zaken die een park bood; Jac. P. Thijsse was wat dit betreft de pio nier. Het park dus als studiemateriaal. En dan, eind 1960, zien we dat het

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1990 | | pagina 11