Kies bewust in uw eigen belan ra n Gemeente verleent diverse subsidies COLOFON [1 11 i 55+ tafeltennis Terra Nova Volkdansfestival De inval POST Blinde en slechtziende ouderen Bedevaart naar Scherpenheuvel St-Josefbedevaart naar Smakt Doe-groep weduwen en weduwnaars \SCRIPTUM ts, iAi i trit I wereld loeien I Informatiemiddag over dienstverlening •-tl Ml. Donderdag 15 maart 1990 - pagina 11 DE TILBURGSE KOERIER art 1990 - pagina 10 len nk Durg mogt Twee partijen die zich bijzonder op dagop- n Stich- iSCHOEN en 21 11 HET WOORD IS AAN... maal- in de s Friteusex\ are thermostaat en mpje, snoerhujs en >aar reukfilter. mand heeft embare hand- •p. Inhoud 2 liter. >00 Watt. taal bedt joen gul liefst 34 Voor het or krijgen de v r»iz4izi- IX- Seniorenwijzer Wordt eenmaal in de twee weken opgenomen in de Tilburgse Koerier Binnenkort is het weer zover: de inwoners van Tilburg kunnen hun stem uitbrengen tijdens de gemeenteraadsverkiezingen op 21 maart. Juist bij deze verkiezingen kunt u direct meebeslissen over wat er de komende vier jaar in Tilburg gaat gebeuren. Aan de verkiezingen in Tilburg doen twaalf partijen mee. Dat zijn achtereenvolgens: het CDA, de PvdA, de VVD, Groen Links, D’66, de Partij Midden-Brabant, Sport en Welzijn ’86, de Socialistische Partij, de Algemene Bejaardenpartij Tilburg, de Seniorenpartij, lijst Van der Sluys en de Centrum Democraten. Op welke partij u als oudere het beste kunt stemmen, bepaalt u natuurlijk zelf. Om uw keuze enigszins te vergemakkelijken hebben wij geprobeerd de meest interessante onderwerpen die de partijen in hun verkie zingsprogramma’s hebben opgenomen en die van belang zijn voor ouderen op een rijtje te zetten. Het is aan u daar konklusies uit te trekken want u gaat stemmen als het goed is. '9.50 naar een eigen ontmoetingsruimte voor iedere wijk of buurt en wil kunst en sportbeoefening door ouderen on dersteunen. Bovendien kan volgens de ABT de voorlichting naar ouderen nog heel wat verbeterd worden. De Seniorenpartij doet deze keer voor het eerst aan de gemeenteraadsverkiezin gen mee. Deze partij vraagt speciale aandacht en maatregelen voor pas sende huisvesting een veiligere stad, spe- igeren: ouderen die de meegemaakt. Zij kun- Brabant, Enschotsestraat vragen naar Geert van de schrijven kan ook. Om roep Brabant vraagt de medewerking van oudere lezers. De ze omroep wil namelijk ter gelegenheid van de Duitse inval op 10 mei 1940 aandacht schenken aan die gebeurtenis in een ciaal programma. Verzocht worden te rear inval zelf bewust als ooggetuige hebben i nen contact opnemen met Omroep Brat 244 in Tilburg, telefoon 422555 en dan vra« Kamp of Lauk Bouhuijzen. Een briefje sc>>. Op dinsdag 20 maart om 14.00u wordt er in het buurtcentrum St. Anna, Capucijnenstraat 78 in Tilburg een informatiemiddag ge houden voor ouderen die zolang mogelijk in hun eigen huis wil len blijven wonen. Er wordt informatie geboden over de Gezinszorg, sociale alarmering, dagopvang, de Kruisvereniging, maaltijden, tijdelijke opname, etc. De middag wordt georgani seerd door de Stichting Bejaardenwerk Tilburg. De toegang is gratis. Inlichtingen telefoon: 350505. w 8 janiseert in de riddagen voor De midd?"Qn iel, alleme i 14.00u tot ie gegeven "en. Op 17 ,i en wordt t zie” (over ver- 1. Op 1 mei kan Centrum voor sr de Neder- .315 mei ten- jcten Sociale ng. Als u met it u contact 19 (na an om ver sed ragen De samenleving vergrijst in rap tempo. De oorzaken zijn bekend: steeds meer mensen bereiken de AOW-leeftijd van 65 jaar met het vaste voornemen in ieder ge val 100 jaar te worden. Er zijn nog twee belangrijke oorzaken van de vergrijzing. We worden steeds vroeger ouder gemaakt want op je 50e ben je al een se nior en er worden minder kinde ren geboren dan er ouderen bij komen zodat het aantal jongeren in onze samenleving verhou dingsgewijs steeds kliener wordt. Ondanks dit verschijnsel zien we jongeren oprukken en belangrijke posities innemen, posities waarin beslist wordt over o.a. het toekomstige oude renbeleid. In de Tilburgse gemeenteraad zetelt Tessie van Dooren na mens de Algemene Bejaarden partij Tilburg. Bij de komende gemeenteraadsverkiezingen doet nu ook de Senioren partij mee. Twee partijen voor ouderen dus. Zou deze ontwikkeling te maken hebben met de groeiende onzekerheid bij ouderen dat het veel te riskant is om je toekomst eenzijdig te laten bepalen door jonge mensen die nauwelijks we ten wat ouder worden is? Wan neer de andere politieke partijen de verkleutering in de eigen ge lederen afremmen kan het ver trouwen bij ouderen weer groeien. Dan hebben de bejaar denpartijen hun doel bereikt. Doe-groep voor weduwen treken op de eerste en de sctavonden. Morgen, vrijdag 16 Deze wordt gehouden in het raat 242 in Tilburg en begint om >rden gehouden op 6 en 20 april, i, enz. Inlichtingen: telefoon i dat - - seert >re 55 Plus een goei-spulle-mert i het Columbusplein. jeschikt is voor deze tijd). Er kan dan een te halen. Grote arti- Vorige week was er in zaal Pas Buiten een bijeenkomst die in verband met de gemeenteraadsverkiezingen werd gehouden op initiatief van de vier Tilburg se ouderenorganisaties. De zaal was aardig vol. De inleiding die gegeven werd, was duidelijk en de regie was strak. De toehoorders waren zichtbaar geïnteresseerd in hetgeen de vertegenwoordigers van de zes aanwezige po litieke partijen te zeggen hadden over hun programma's met betrekking tot ouderenbeleid. Het waren mooie verlanglijstjes die, zij met andere woorden, practisch allemaal op hetzelfde neerkomen. Het is goed te weten dat de poli tiek ons niet in de syeek wil laten! De vraag is echter of al die verlangens wel verwezenlijkt zullen worden. En een tweede vraag heb ik mezelf ook gesteld. Die luidt: Is hier nu echt duidelijk geworden op welke partij wij als ouderen het beste kunnen stemmen? Ze beloven immers allemaal hetzelfde. Of is het daarom gemakkelijker en maakt het niets uit op wie we stemmen want elke stem komt goed terecht? Mijn konklusie is wel dat we in ieder geval moeten stemmen. En zoals de inleidster al zei: "Daar hebben we Jos Brink niet voor nodig!" i.T. Redactieraad Diny van Bladel-Verbunt Peter Elshout (eindredacteur) Jan van Groos (voorzitter) Joop Janmaat Jacques Joosten Harry Strijbosch Ad de Vet Redactieraadsadres Redactieraad Seniorenwijzer, p/a Lange Schijfstraat 107, 5038 TT Tilburg, tel. 350505. Kopij Kopij kan opgestuurd worden naar het redactie-adres of naar de Tilburgse Koerier, postbus 10001,5000 JA Tilburg, tel. 368805. ra Nova, Nieuwlandstraat 46 in Tilburg jaar en ouder aanstaande zondag 18 ,00u terecht voor een volksdansinstuif. ding van Alma Verhagen en biedt voor gedraagt 2,-. 28 maart een cursus "klusjes in huis”. Deze mvat acht woensdagochtenden en is bedoeld voor ook voor ouderen die wat meer tijd (of minder geld) i zelf eenvoudige reparaties te verrichten. Inlichtingen bij Terra Nova, telefoon 426269. De kosten van deze an 55,-. een informatiemarkt voor ouderen dit jaar. Al deze subsidies zijn eenmalig. Dan zijn er nog subsidies toegekend die structureel zijn. Dat wil zeggen dat de betreffende instellingen die subsi dies meerder jaren krijgen. Dat zijn de volgende. Stichting Ouderen Centrum (ƒ3000,- voor compensatie meerkos ten DSW- werker), Seniorenraad 22.750,- voor het functioneren), Stich ting Stokhasselt ’88 12.000,- voor exploitatie steunpunt), Stichting Steunpunt Ouderen Theresia 20.000,-), Stichting Bejaardenwerk Til burg 27.750,- voor faciliteiten vrij willigers), Stichting Vrijwilligerscentra- le Tilburg 31.000,- voor half-time coördinator vrijwilligersactiviteiten voor ouderen), Stichting Gezinszorg Tilburg-Goirle 56.500,- voor c1- vangproject ’t Verzetje) en aan vo ting De Huiskamer (ƒ9950,-). Met ingang van maart organiseert de E en weduwnaars van Tilburg en omstr« derde vrijdag van de maand contac maart is er dus weer zo’n avond, gebouw DSS in de Eilenbergstrj 20.00u. De overige avonden wor op 4 en 18 mei, op 1 en 15 juni, 552196/562027. Het college van burgemeester en wet houders van de gemeente Tilburg heeft vorige week dinsdag een aantal besluiten genomen met betrekking tot het ouderenbeleid. Er is voor een to- irag van ongeveer een half mil- ilden aan subsidies voor maar I projecten toegekend. st organiseren van activiteiten volgende organisaties sub sidie: de Katholieke Bond van Oude ren 3960,- voor de wijken Reeshof en Wandelbos), de Algemene Neder landse Bond van Ouderen 4455,-), de Stichting Ouderen Centrum 3050,-), de werkgroep Ouderen Stok hasselt 5600,-), de Stichting Wel zijnsbeleid Heikant-Quirijnstok 5610,-), Residence De Noordhoek 500,-), Woongemeenschap Samen Verder 700,-), Stichting Abbeyfield 4453,-) en de Stichting Bewoners organisatie Goirke/Hasselt 2400,-). In het kader van de toekenning van subsidies geldend voor woon- tussen voorzieningen zijn de volgende subsi dies toegekend: Makelaardij Van Spaendonck 63.000,-), Stichting Bij zondere Bouw Nederland 8750,-) en Stichting De Duijnsberg 43.200,- En verder: Stichting Stokhasselt ’88 13.-000,- voor de inrichting van een ontmoetingsruimte), Stichting Oude ren Centrum 4000,- voor de aan schaf van een geluidsinstallatie en 8300,- voor de aanleg van een tweede toilet), Overleg Tilburgse Ouderenor ganisaties 700,-), project Senio renwijzer in de Tilburgse Koerier voor voortzetting tot 1 juli 1990 26.000,-), Stichting Terra Nova 22.200,- voor studiekringen voor ouderen), Stich ting Bejaardenwerk Tilburg 25.000,- voor extra adminstratieve ondersteu ning stedelijke maaltijddienst en 900,- voor vrijwilligersfaciliteiten red actieraad Seniorenwijzer), Stichting De Bijsterstede 1000,- voor aan schaf maaltijdensets en 1500,- voor een bustoer door Tilburg), Tilburgse Kruisvereniging (ƒ40.000,-) en Stich ting De Steffenberg te Vught 7440,- Dan is er nog een bedrag van 20.000,- dat gereserveerd wordt voor inforn.cu indoeninc Jto, ..jlpmiddeler iet wat ik niet ~!'1) vertoond. oi Regionaal Ct tzienden en over i. Op "“geven over de projec’ >oi en ouderenhuisvesting. i van de Baselaer zit, kunt van Gils, telefoon 013-56040f één week van te voren doer )e kosten van dat vervoer be EO bestaat de mogelijkheid voor 55 te doen. Na een aarzelend begin is laatste maanden de belangstelling van ouderen hier- inig toegenomen dat LUTO nu overweegt een tweede plussers in te lassen. Voordat u het witte bal- wordt onder deskundige leiding een warming- t u belangstelling, loop dan eens geheel vrijblij- op de maandagaochtend of donderdag- an 11.30u. Het adres is Jan Aartestraat 18 Het woord is aanis de titel van een rubriek waarin iedereen van 55 jaar en ouder aan het woord kan komen om de lezers te informeren over allerlei leuke, gezellige, interessante, op merkelijke zaken. Schrijf iets op, maak een ver haaltje van ten hoogste 200 woorden en stuur dat op naar de redactie van de Seniorenwijzer, per adres Tilburgse Koerier, postbus 10001, 5000 AJ in Tilburg onder vermelding van ”Het woord is aan....”. Inzenden betekent niet dat er automatisch geplaatst wordt. ouderen toegankelijk blijven, ook voor ouderen die in een financiële achter standspositie verkeren. Middelen daarvoor zijn volgens de PvdA de Subjectsubsidie en tarieven naar draagkracht, aldus de PvdA. Overige partijen Groen Links vraagt op een aantal be leidspunten bijzondere aandacht voor ouderen o.a. op het gebied van wo nen. Deze partij vindt dat er op dit ge bied meer rekening gehouden moet worden met de wensen van ouderen. Deze partij is verder van mening dat de zelforganisatie van ouderen krach tig ondersteund moet worden, dat het schrijnende tekort aan plaatsen in een verzorgingstehuis voor zorgbehoefti ge ouderen weggewerkt moet worden, dat er meer woontussenvoorzieningen voor ouderen moeten komen en dat projecten als dagopvang en maaltijd- voorziening uitgebreid moeten wor den. D’66 (nu één zetel) ijvert voor verbete ring van het openbaar vervoer en wil het langzaam verkeer stimuleren ten «opzichte van het autoverkeer. Ook streeft deze partij ernaar dat ouderen zolang mogelijk zelfstandig kunnen blijven wonen in hun eigen omgeving en D’66 vindt dat de directe zeggen schap van ouderen in de politiek moet worden vergroot. De Socialistische Partij (SP) die nu met één zetel in de gemeenteraad is vertegenwoordigd, vindt dat de bewo ners van de stad, dus ook de oudere bewoners, zoveel mogelijk betrokken moeten worden bij het bepalen van het beleid op alle terreinen. Deze partij is sterk voorstander van een verbeterd ouderenbeleid en vindt dat daar meer financiële middelen voor beschikbaar gesteld moeten worden. Voorts vindt de SP dat de woonlasten omlaag moe ten, dat de bureaucratie moet verdwij nen, dat de gemeente van de volkstui nen af moet blijven en dat er een beter openbaar vervoer moet komen. Volgens de Partij Midden-Brabant (PMB) die nu met één zetel in de raad is vertegenwoordigd, heeft het oude renbeleid blijvende aandacht nodig. Net als veel andere partijen vindt de PMB dat de woonsituatie voor oude ren verbeterd moet worden, evenals het openbaar vervoer. Ouderen moe ten kunnen blijven sporten en ook de schouwburg moet voor ouderen be taalbaar zijn, aldus de PMB. De partij Sport en Welzijn ’86 (nu met één zetel in de raad) schenkt vooral aandacht aan de gemeentelijke zorg voor sport en recreatie maar deze par tij is ook voorstander van ’’inclusief denken”. Daarmee wordt bedoeld dat op elk beleidsterrein vanzelfsprekend aandacht geschonken moet worden aan ouderen. Bij tafeltennisvereniging LUT( plussers om aan tafeltennis tf vooral de I voor zodar ochtend voor 55 letje gaat slaan, v up gedaan. Heeft vend bij LUTO binnen c ochtend tussen 9.30u er in Tilburg. Voor het financieren van het Volksdansfestival voor Ouderen dit najaar weer gehouden wordt in de schouwburg organist de Stichting Volksdans en Folklore 55 Plus een goei-spul op 22 april aanstaande in de Garsthof op het Columbi Heeft u nog iets waarvan u denkt dat het gr markt, belt u dan 013-672068 (zo rond etensti. afspraak gemaakt worden om de spullen op t kelen zoals meubels kunnen wegens plaatsgebrek niet in ont vangst worden genomen. I ouderen richten blijkens hun naam zijn de Algemene Bejaardenpartij Til burg (ABT) en de Seniorenpartij. Be langrijke beleidspunten van de ABT die nu met één zetel in de gemeente raad is vertegenwoordigd, zijn goede 1 huisvesting voor ouderen, veiligheid op straat en aandacht voor het milieu. Verder moet bij het openbaar vervoer meer rekening worden gehouden met ouderen en gehandicapten, zo is de ABT van oordeel. En wat ontspanning en recreatie betreft: de ABT streeft Op zondag 6 mei zal het voor de 116e maal zijn dat pelgrims uit Tilburg en omgeving een bedevaart maken naar de Belgische bedevaartplaats Scherpenheuvel. Om 7.30u die dag vertrekken de pelgrims vanaf het station aan de Spoorlaan. Om 10.00u zal pastor Mander van de parochie Heikant-Quirijnstok in de Maria- hal de eucharistieviering verzorgen, ’s Middags gaat hij voor in de rozenkranslaan en de kruisweg. Tussendoor zal er voldoen de gelegenheid zijn om in Scherpenheuvel rond te kijken. Voor verdere inlichtingen en deelname aan deze bedevaart kunt u tot 28 april terecht bij A. v.d. Corput-de Vrij, Pastoor van Beurden- straat 10 in Tilburg, telefoon 359162. voor ouderen en een vemyere siau, dat laatste onder meer door meer politie op straat. Grote partijen De meeste zetels vielen bij de vorige gemeenteraadsverkiezingen het CDA (nu 14 zetels), de PvdA (nu 13 zetels) en de VVD (nu 4 zetels) ten deel. Op een aantal gebieden komt het beleid dat deze partijen nastreven met elkaar overeen maar er zijn ook verschillen. De VVD vindt ondermeer dat er eigen lijk ten onrechte van vergrijzing ge sproken wordt. Volgens de VVD krijgt de samenleving te maken met een heel andere generatie ouderen: weer baarder, vitaler, beter opgeleid en mondiger en staat een beleid voor dat mensen beter voorbereid op het ouder worden. Maar ook moet het woonkli maat verbeterd worden volgens deze partij: nieuwe en/of vernieuwde wo ningen voor ouderen met ruime, leef- Bij Volksuniversiteit Tern kunnen mensen van 40 maart van 11.00u tot 13.C De instuif staat onder leidir iedereen wat. De entree be Terra Nova start op 1 cursus omvat acht iedereen, o. hebben om en opgave bij Tc cursus bedrager bare vertrekken in een buurt met vol doende voorzieningen zoals winkels, adequaat openbaar vervoer en open baar groen. Bovendien vindt de VVD dat ouderen zolang mogelijk zelfstan dig moeten blijven wonen en dat de bouw van kleinschalige verpleeg- en verzorgingstehuizen met meer privacy moet worden bevorderd. Het CDA vindt dat het ouderenbeleid één van de hoofdpunten van beleid moet zijn. Ouderen moeten zelfstan dig kunnen blijven wonen, organisa ties van ouderen moeten gesteund worden en sociale alarmering, 1 tijdvoorziening en steunpunten wijken zijn belangrijke streefpunten van het CDA. Extra aandacht wil het CDA voor dementerende ouderen en voor ouderen die alleen van de AOW moeten rondkomen. Bij woonruimte verdeling, renovatie en nieuwbouw moet rekening gehouden worden met ouderen en er moet een goede ge zondheidsvoorlichting komen, aldus het CDA. De PvdA staat een beleid voor dat vooral resultaten oplevert voor kwets bare ouderen. Deze partij streeft naar een actieve maatschappelijke deelna me van ouderen, toegankelijke voor zieningen van hulp- en dienstverle ning en het veiligstellen van de moge lijkheden tot zelfstandig wonen. In sa menwerking met verzorgingstehuizen, woningcorporaties, vervoersbedrijven en organisaties van ouderen kan men komen tot een betere afstemming van voorzieningen. Sportieve, recreatieve en culturele activiteiten moeten voor Op woensdag 21 maart word er een bedevaart georganiseerd naar St. Jozef in Smakt (gemeente Venray) om de geestelijke en tijdelijke belangen op voorspraak van de heilige Jozef bij God aan te bevelen. Vertrek: om 9.00u bij het Fratershuis, Gasthuisring 54-56 in Tilburg. Belangstellenden dienen zich vóór 18 maart op te geven bij frater J. Nooten, Kardinaal de Jongplein 15 in Tilburg, tel. 424312 (tussen 18.00u en 20.00u). De kosten bedragen ƒ12,50 per persoon. Het Netwerk Blinde en Slechtziende Ouderen orga maanden april en mei een cyclus voorlichtingsmk blinde en slechtziende ouderen en hun omgeving. F worden gehouden op 3 en 17 april en op 1 en 15 m< de Baselaer, Hoefstraat 175 in Tilburg en telkens van 16.00u. Op 3 april wordt er door een oogarts informatie over de oorzaken en het verloop van oogaandoeningen. april wordt er informatie verschaft over hulpmiddelen er bovendien de videofilm "Jij ziet, jij zie schillende vormen van slechtziendheid) men meer te weten komen over het R hulpverlening aan blinden en slechtzier landse Vereniging van Blinden en Slechtzienden, jslotte wordt er informatie gege Alarmering, de Maaltijddienst er vervoersproblemen naar en opnemen met mevrouw J. 18.00u). U moet dat uiterlijk zekerd te zijn van vervoer. Df 1,50. rem (foto Geert van Loon) X

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1990 | | pagina 11