Wat te doen voor overlijden n 11 Wel of niet zaken van te PRETTIG OUDER WORDEN [1 11 voren regelen COLOFON 3 »p de laar- 'S. POST SCRIPTUM L 281,- I Lokale databank: u heeft er wat aan Nieuwe ouderenbond PCOB sz Volksuniversiteit Terra Nova 50+ Vrouwen aktief Fusie Volkstuinen Yoga voor ouderen Bingo Gemeenteraads verkiezingen Gezond ouder worden Wat te doen bij overlijden I I Donderdag 1 maart 1990 - pagina 11 DE TILBURGSE KOERIER 990-pagina 10 de de an maten en prijzen in ;rsver stz za /an maten en prijzen in /an maten en prijzen in 2544/10682. 258,- 742,- 214,- 358,- 491,- Het kan verstandig zijn voor het overlijden een aantal zaken te regelen. (Foto Geert van Loon) HET WOORD IS AAN... Hier bij de lbos in 't m uit arm- irmte, geluid enin- lurzaam kunststof, verkrijgen. In vele isch te bedienen. slijk' in een als medi- emen, etc? Iszs vragen die bin- 250 in Til- room bellen srsiteit Terra I >rt een tweetal Op donderdf ;rs. In eer, -zen jr F Iedereen weet dat de dood ver driet met zich meebrengt en dat dat verdriet intenser wordt naarmate men een sterkere band met de overledene had. Iedereen weet ook dat er een dag komt die voor hem of haar de laatste zal zijn. Aan die dag denken we liever niet. Heel be grijpelijk natuurlijk want als u zich met uw eigen dood bezig houdt, is dat dan niet de góden verzoeken? Toch zijn er men sen die het verstandig vinden eens stil te staan bij hun eigen dood als het nog kan. Zijn er dingen die u eigenlijk wilt rege len voor het te laat is? Is er een testament, weten de kinderen hoe u begraven wilt worden? Of wilt u gecremeerd worden? En heeft u misschien speciale wensen in verband met de (ker kelijke) uitvaartdienst. Kortom: zijn er zaken die u kunt regelen en eigenlijk ook wilt regelen voordat het niet meer kan? We spraken hierover met notaris J. Morra uit Tilburg, woordvoer der van de Koninklijke Notarië le Broederschap kring Breda waar ook de gemeente Tilburg onder valt en met mevrouw De nissen van begrafenisonderne ming Denissen uit Tilburg. van Sï s 5 igen. eA’ -heid stige gelijking mensen documenten bewaarden zol._ trouwboekje en verzekeringspap:: ’’Laat het voor nabestaanden zoekplaatje worden, zeg ik altijd, doet er verstandig aan de kinden vertrouwen te nemen. Informeer hen over de keuze tussen begrafenis of crematie en over de wensen aangaan de de uitvaartdienst. Ook kan men als men dat wil, de kinderen al laten we ten wie wat krijgt van de spullen.” Dood is dood Mevrouw Denissen van begrafenison derneming Denissen is heel beslist over wat men zou moeten regelen voor het overlijden. ’’Vertel alleen of je begraven of gecremeerd wilt worden en verder niets. Laat de rest aan de de kwaliteitsprodukten evering uit voorraad van breid servicenet. smeentes Tilburg, Goirle, wi Riel nog maar een instel- de Stichting Gezinszorg Mid- jn samengegaan de Stichting ie afdeling Gezinszorg van de lappelijk Centrum die werkzaam Riel en Alphen. Door de fusie jlp op maat” aan de cliënten inisatie biedt permanent hulp ;l ouderen. Een ”en/of rekening” Nog een belangrijk advies volgens de heer Morra is het nemen van een zo geheten ”en/of rekening” bij de bank op naam van beide echtgenoten. Al leenstaanden kunnen ook zo’n reke ning nemen samen met een zoon of dochter bijvoorbeeld. Met een derge lijke rekening wordt voorkomen dat de bankrekening van de overledene wordt geblokkeerd. Die blokkade kan alleen maar via een verklaring van erf recht teniet worden gedaan. Zcfn ver klaring kan afgegeven worderr door de notaris. Sinds 1 januari van dit jaar is er in de gen- Dongen, Gilze en Rijen, en Alphen en Rk ling voor de gezinszorg werkzaam: den-Brabant. In deze stichting zijr Gezinszorg Tilburg-Goirle en de Stichting Regionaal Maatschi was in Dongen, Gilze en Rijen en kan er meer service en beter "hulp op maat” verleend worden. De nieuwe organisatie biedt aan 3500 thuiswonende cliënten waaronder veel Folder Als iemand overleden is, moet er meer geregeld worden: de begrafenis, de aangifte van het overlijden, enzovoort. Al die zaken zijn keurig op een rijtje gezet in een folder met de naam "Wat te doen bij overlijden”. Die folder is gratis verkrijgbaar bij het Gemeentelijk Informatie Centrum, Stadhuisplein 132 in Tilburg. Overigens: onderaan in de rechterkolom van deze pagina treft u de bijdrage van de bibliotheek aan on der het kopje ”Wat te doen bij overlij den”. Op 8 februari LI. is de afdeling Tilburg opgericht van de Protes tants Christelijke Ouderen Bond (PCOB). Het bestuur is als volgt samengesteld: voorzitter is de heer D.H. van Tellingen; tweede voorzitter is mevrouw N. Engel; secretaris is C. van Kapel; twee de secretaris is mevrouw E. Geldof; penningmeester is mevrouw B.A.G. de Jong-Kamperman en tweede penningmeester is me vrouw H. de Valk-Veenstra. Het doel van de PCOB is het beharti gen van de belangen van ouderen, het bevorderen vand e on derlinge contacten en saamhorigheid en het geven van voorlich ting aan haar leden. De PCOB wil deze doelen bereiken door overleg te voeren met gemeentebesturen, contacten te leggen en te onderhouden met regionale en landelijke organisaties en door publicaties te doen verschijnen in plaatselijke en kerkelijke bladen. Inlichtingen over de Tilburgse afdeling van de PCOB kunt u verkrijgen bij de secretaris, de heer C. van Kapel, Okeren- hof4, 5044 KI in Tilburg. Idag gehouden -urgring/Lange Schi politieke partijen zullen op” hun voornemens voor de tot ouderen. Deze middag i: den KBO, ANBO, De Oude I het OTO (Overleg Tilburgse zij die niet aangesloten zijn welkom. De toegang is gratis Het wordt er voor de oudere mens in de samenleving niet gemakkelijker op. Ik ben zelf de 60 gepasseerd en dank de hemel dat ik nog betrekkelijk goed mee kan. Voordat ik de 200 woorden overschrijd, noem ik eerst de obstakels op waaraan het gros van de ouderen zich ergert. Er sluipen teveel vreemde woorden onze spreektaal binnen via de radio, de televisie en gebruiksaanwij zingen van huishoudelijke apparaten. Als je het niet goed begrijpt en je vraagt om uitleg dan kijkt men je in de winkels vaak aan alsof je van een an dere planeet komt. Al waardeerik de lokale radio over het algemeen zeer wel, ook zij overspoelt ons met niet-Nederlandse klanken en uitdrukkingen. Een cursus oud-Tilburgs zou sommigen daar niet misstaan. Dan blijft nog over een gebrek aan banken langs de straten in de stad en de toegankelijkheid van openbare gebouwen die ook veel te wensen overlaat. De architecten zouden meer rekening moeten houden met de mensen die de welvaart (be perkt wel te verstaan) met harde arbeid en algehele inzet van zijn of haar per soon op gang hebben gebracht. En tenslotte: zij die het voor het zeggen hebben worden ook ooit oud. Ik wens hen een prettige oude dag. Een lezeres De ouderen worden weer eens leuk in de hoek weggezet de laatste tijd. Neem nou ons aller minister Hedy d 'Ancona van WVC. Zij wil dat oudere vrouwen als vrijwilligsters de verzorging induiken onder het motto "oude ren zorgen voor ouderen". Toen ze nog geen minister was stond d'Ancona bekend als een vrouw die vond dat vrouwen naast mannen een gelijkwaardige plaats in de samenleving moes ten krijgen. Stond, want met dit nieuwste idee heeft zij haar oude idealen overboord gegooid en zich in de rij geschaard van de "kippen zonder kop die uitblin ken door kortzichtige ideeën". Immers: de regering probeert jonge meisjes over te halen exact te kiezen en technische beroepen te kiezen. Een gevolg daarvan is dat er personeelste korten ontstaan in de verzorgen de beroepen. Oudere vrouwen moeten nu volgens diezelfde re gering op vrijwillige basis dat gat op vullen. Van zo'n beleid zou je het aan je hart krijgen als oudere. Hopelijk overkomt u dat niet want dan kunt u het binnenkort helemaal wel schudden als er besloten wordt 55-plussers niet meer in aanmerking te laten komen voor een harttransplantatie ook al vindt staatssecretaris Simons van Volksgezondheid dat de leeftijdsgrens geen criterium mag zijn. Het woord is aanis de titel van een rubriek waarin iedereen van 55 jaar en ouder aan het woord kan komen om de lezers te informeren over allerlei leuke, gezellige, interessante, op merkelijke zaken. Schrijf iets op, maak een ver haaltje van ten hoogste 200 woorden en stuur dat op naar de redactie van de Seniorenwijzer, per adres Tilburgse Koerier, postbus 10001, 5000 AJ in Tilburg onder vermelding van ”Het woord is aan....”. Inzenden betekent niet dat er automatisch geplaatst wordt. Hoe blijf ik ook na mijn 50e zowel geestelijk als lichamel zo goed mogelijke conditie? Hoe ga ik om met zaken cijngebruik, lichamelijke ongemakken, slaapproblem Hoe kan ik mijn eigen welzijn bevorderen? Om deze vr draait het in de cursussen yoga, meditatie en massage nenkort van start gaan bij de Stroom, Enschotsestraat 25 burg. Voor meer informatie en opgave kunt u de Strc .telefoon 421720. nabestaanden over want dood is dood. Ik maak het zelden mee dat men alles geregeld heeft: één op de tien duizend misschien. En een adreslijst van te voren maken voor de toezen ding van de rouwbrieven: één op de honderd heeft een dergelijke lijst.” Natuurlijk is men vrij om zelf te bepa len wat men regelt. Of men speciale muziek gedraaid wil hebben, of men bepaalde liederen gezongen .wil heb ben en of men bepaalde teksten door bepaalde personen voor wil laten le zen tijdens de begrafenisdienst, maar een voorstander daarvan is mevrouw Denissen niet. Seniorenwijzer Wordt eenmaal in de twee weken opgenomen in de Tilburgse Koerier Redactieraad Diny van Bladel-Verbunt Peter Elshout (eindredacteur) Jan van Groos (voorzitter) Joop Janmaat Jacques Joosten Harry Strijbosch Ad de Vet Redactieraadsadres Redactieraad Seniorenwijzer, p/a Lange Schijfstraat 107, 5038 TT Tilburg, tel. 350505. Kopij Kopij kan opgestuurd worden naar het redactie-adres of naar de Tilburgse Koerier, postbus 10001,5000 JA Tilburg, tel. 368805. De Volksuniversiteit Terra Nova, nieuwlandstraat 44 in Tilburg start binnenkort een tweetal cursussen die voor ouderen heel in teressant zijn. Op donderdag 29 maart start er een computercur sus voor 50-plussers. In een serie van acht lessen wordt aan be ginners de weg gewezen in computerland. Een bepaalde voor opleiding is niet nodig. Voor de ouderen die al iets meer van de computer afweten gaat er ook een gevorderden-cursus van start op 23 maart. Dan is er nog de cursus toneel op de maandagoch tenden voor 45-plussers. Deze cursus wordt verzorgd in samen werking met theaterwerkplaats de Muze. Alle facetten van to neelspelen komen aan de orde. Inlichtingen en opgave bij Terra Nova, tel. 426269. Vorig jaar december is de Lokale Da tabank Tilburg van start gegaan. De Lokale Databank Tilburg biedt ieder een talrijke, dagelijks bijgewerkte ge gevens over Tilburg zoals informatie over cursussen, sport- en ontspan ningsverenigingen, bus en treindien sten, vacatures, gemeentelijke dien sten, kerkdiensten, (medische) hulp verlening, de bibliotheek en de filia len, activiteiten in buurt- en wijkcen tra, enz. De Lokale Databank Tilburg is voor iedereen gratis te raadplegen op de zogeheten raadpleegpunten en wordt beheerd door de Openbare Bi bliotheek Tilburg. De Lokale Databank is niets meer of minder dan een computer die volge stopt is met allerlei gegevens die ook up-to-date gehouden worden. Nou schrikt het woord "computer" veel mensen af waaronder vermoedelijk veel ouderen maar dat hoeft toch niet. De samenstellers van de Lokale Data bank hebben geprobeerd de informa tievoorziening zo gebruiksvriendelijk mogelijk te maken. Of ze daarin ge slaagd zijn, is ter beoordeling aan u. Op het beeldscherm ziet men acht ru brieken: Gezondheid en Hulpverle ning; Godsdienst en Overtuigingen; Gemeente en Openbare Diensten; On derwijs, Vorming en Cursussen; So- ciaal-cultureel en Stratenplan; Kamer van Koophandel; Wonen en Werk waaronder vrijwilligerswerk. Afhanke lijk van het onderwerp waar men meer van wil wrten maakt men een keuze door een toets in te drukken. Daarna wijst het systeem u verder de weg. Als u bijvoorbeeld wilt weten waar er ge biljart wordt door ouderen dan begint u in de rubriek "Sociaal-cultureel” en u treft na enkele handelingen een compleet overzicht aan voor uw neus. De punten waar u de Lokale Datbank kunt raadplegen zijn de volgende: Openbare Bibliotheek Tilburg op het Koningsplein; bibliotheekfilialen Lyn- dacker op het Wagnerplein en ’t Sant in de Beneluxlaan; Gemeentelijk Infor matiecentrum op het Stadhuisplein; de Twern in de Poststraat; de pu bliekshal van het Energiebedrijf aan de Ringbaan Noord en het buurtcen trum de Reeshoeve aan de Langen- dijk. Er komt een raadpleegpunt voor het NS station aan de Spoorlaan en in principe kan iedereen een aanluiting in huis krijgen. Voor die aansluiting moet dan wel betaald worden. Op 8 maart (internationale vrouwendag) wordt in het wijkcen trum ’t Sant in de Beneluxlaan 74 in Tilburg van 10.00u tot 17.00u een themadag gehouden voor 50- plus vrouwen. Gedurende deze dag die georganiseerd wordt door de Twern, komen de volgende thema’s aan de orde: "Wat doen de Tilburg se partijen voor 50+ vrouwen”, "Zelfvertrouwen - nieuwe erva ringen”, "Medicijnen, oplossing of gevaar”, "Economische po sitie en onze portemonnee” en "Wonen in groepsverband kan ook”. Het zal u duidelijk zijn dat de thema's te maken hebben met wonen, gezondheid, de economische positie van 50+ vrou wen en het ondernemen van nieuwe aktiviteiten. Als u belang stelling voor deze dag heeft, moet u zich snel opgeven bij Roos Römer, consulente Vrouwenwerk bij de Twern, Poststraat 22 in Tilburg, telefoon 360251. Aan deelname zijn geen kosten ver bonden. Om te weten te komen of yoga iets voor u is, kunt u maar één ding doen: het een keer proberen! Dat kan in de Baselaer, Hoef- straat 175 in Tilburg want daar gaat binnenkort een yoga-groep voor ouderen van start. Yoga is een manier om u te ontspannen en iedereen kan het beoefenen: jong of oud, dik of dun; dat maakt allemaal niets uit. Bent u nieuwsgierig en wilt u wat meer weten? Geef u op voor de nieuw te starten yoga-groep bij de Ba selaer, telefoon 421207. De Bejaarden en Gepensioneerden Vereniging Wandelt houdt op maandag 8 maart van 14.00u tot 17.00u een bingo Kievitslaer, Reinevaarstraat 55 in Tilburg. De prijzen bestaar levensmiddelenpaketten. Op woensdag 7 maart aanstaande om 14.00u wordt er een so- ciaal-culturele middag gehouden in de zaal van Pas Buiten, hoek Schouwburgring/Lange Schijfstraat in Tilburg. Plaatselijke politieke partijen zullen op deze middag voorlichting geven over hun voornemens voor de nieuwe raadsperiode met betrekking iren. Deze middag is een initiatief van de ouderenbon- Makkers en PCOB georganiseerd in j Ouderenbonden). Alle ouderen, ook zij die niet aangesloten zijn bij een ouderenbond zijn van harte welkom. De toegang is gratis. "Mensen doen er bijna altijd verstan dig aan een testament bij een notaris te laten maken waarin ze zaken rege len over de erfenis. Het is wel zo dat daar in de wet een heleboel over vast ligt maar in een testament kan men zijn persoonlijke wensen op laten ne men. Dat bespaart de nabestaanden dan veel zorgen,” aldus de heer Mor ra. Het is niet mogelijk zelf een testa ment op te stellen. Zo’n document moet altijd notarieel worden vastge legd. Het enige document dat men zelf kan opstellen is het codicil. Hierin kan ondermeer worden vastgelegd dat de overledene zijn organen ter beschik king stelt aan de medische weten schap maar ook kan men in een codi cil de verdeling van sieraden, meube len en dergelijke op nemen. Verkadeblik Het is niet onbelangrijk voor het over lijden orde op zaken te stellen, vindt de heer Morra. Hij maakt graag de ver- met een Verkadeblik waarin vroeger vaak hun belangrijke >als het ipieren. -.1 geen ‘!;J. Men kinderen in Plakkertjes De heer Morra vertelt verder dat som mige mensen zelfs plakkertjes bevesti gen op meubels, kunstvoorwerpen en andere spullen om te zorgen dat het betreffende voorwerp na hun overlij den ook bij de juiste persoon terecht komt. Dit is echter niet geldig volgens de wet. Het is dan beter de spullen in overleg met de kinderen te verdelen en dit vervolgens in een testament of codicil te laten vastleggen. Vanavond, donderdag 1 maart om 19.30u wordt er het zalencen trum ”t Wit Paardje, Lijnsheike 8 in Tilburg een grote voorlich tingsavond gehouden door de Tilburgse bond van Volkstuin- dersverenigingen. De land- en tuinbouwdeskundige de heer Detz zal een interessante lezing houden die hij verlevendigt met dia- beelden. Zaken die aan de orde komenzihjn ondermeer: het kweken van klein fruit en het aanschaffen van de juiste soorten, het planten en snoeien en en het voorkomen en bestrijden van ziekten en plagen. De toegang is gratis. Bij de Openbare Bibliotheek Tilburg kan men heel wat antwoor den vinden op vragen die met overlijden te maken hebben. H onder wordt een aatal materialen genoemd die te leen zijn bij verschillende vestigingen. In een testament kunt u nu regelen wat er later met uw bezittin gen gebeurt. Het boekje "Testament: een noodzaak" (uit de se rie Recht en Daad) is daarbij een goede handleiding. Uiteraard is er een notaris voor nodig om het document rechtsgeldig te maken. "De Nabestaanden" (uitgave 1989) bevat een bundeling van voorlichtende artikelen over problemen die zich afspelen rond het overlijden o.a. begrafenis, crematie en erfrecht. Het is een praktische wegwijzer. Over de emotionele verwerking van een overlijden is veel gepubliceerd door Joke Forceville-van Rossum. Haar boek "Dagen van nabestaan” is nu ook in groot- letter druk beschikbaar. Het zijn dagboekfragmenten van een weduwe. Anne-Marie Willems heeft na het overlijden van haar echtgenoot de roman "Nachtboek” geschreven met als onder titel "Lief, ik denk dat ik je nog eenmaal zal moeten begraven." De Nederlandse Blindenbibliotheek en Marinus van den Berg hebben een geluidscassette samengesteld waar gesprekken op staan met ouderen over verdriet en vereenzaming. De titel van die cassette luidt: ’’Verlies en verdriet in de ouderdom”. 100 cm bx180 cm I 26,-

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1990 | | pagina 11