Sociale alarmering een veilig gevoe II a COLOFON WMMHI loren pen. POST SCRIPTUM Zelfverdediging, ook voor vrouwen! Volkstuinvereniging Goirle WT bouwt bejaardenwoningen Belastingen Carnaval Studiekring van en voor ouderen De Seniorenbus rijdt Veiligheid in en om huis s Vakantiekranten Maaltijdvoorziening 1 1 H I jfc i w" I DE TILBURGSE KOERIER i 1990-pagina 10 Donderdag 15 februari 1990 - pagina 11 (foto Geert van Loon) tot het eind van )uw M. van Thiel- ;eschiktheidsverze- mbergh in Oisterwijk: traditionele car- Informatie Als U informatie wilt over de Stich- Veel ouderen blijven het liefst zo lang mogelijk zelfstandig wonen. In hun eigen omgeving voelen ze zich prettig en normaal gesproken zijn ze uitstekend in staat voor zichzelf te zorgen. Soms echter kan er een noodsituatie ontstaan waarin acute hulp nodig is, bijvoorbeeld als iemand onwel wordt of valt en niet meer op kan staan. In deze situaties kan een sociaal alarmeringssysteem uitkomst bieden. Zo’n systeem bestaat uit een zendertje dat om de hals gedragen wordt en een apparaat dat in Uw huiskamer aan de wand hangt. Hiermee kunt U vierentwintig uur per dag hulp inroepen. Zo kunt U met een veilig gevoel zelfstandig blijven wonen. HET WOORD IS AAN... jeld te betalen. Het hen 10,- per voren ’2. op tot rmale Jenio- rkt met amateur- n het koor deélne- n doen moet men e stem, zangerva- st werk thuis in te iceniRum enret^o t ildt ook v ».d voor ot sn een kavel groente en op het tuin- uieem, is actief te dat is toch geweldig! o zaterdagmorg rond kijk ips, tele afspraak ma- ^318 (privé) of «kering tegen gel- 'durige arbeidson- te en gebreken en geregeld in de in n Wet op de Ar cering. die een dienstbe- ivaatrechtelijk ka- persoon of onder- ïkrechtelijk karak- e, Gemeente, Wa- opgestuurd worden het redactie-adres of naar 'i,,'urgse Koerier, postbus 5000 JA Tilburg, tel. Aangesloten zijn op het sociale alarmeringssys teem geeft een veilig ge voel. Seniorenwijzer Wordt eenmaal in de twee weken opgenomen in de Tilburgse Koe rier Redactieraad Diny van Bladel-Verbunt Peter Elshout (eindredacteur) Jan van Groos (voorzitter) Joop Janmaat Jacques Joosten Harry Strijbosch Ad de Vet Redactieraadsadres Redactieraad Seniorenwijzer, p/ a Lange Schijfstraat 107, 5038 TT Tilburg, tel. 350505. Kopij Kopij kan naar - de Tilbur 10001, 368805. Aan de Oude Rielseweg in Goirle heeft de Volkstuindersvereni- ging haar tuincomplex de Katsbogte liggen. Nu het tuinseizoen weer langzamerhand aanbreekt, is het te overweger te huren en het voorjaar actief te beginnen. Fruit, bloemen uit eigen tuin; dat is toch geweldig! U bent op complex van harte welkom op zaterdagmorgen vanaf 10.00u. U kunt dan eens op uw gemak rondkijken. Ook een t ken is mogelijk met de heer Staps, telefoon 013-5571 073-579003, tot - aat, mits de 65-ja- ereikt, bij een ar- 15 of meer, wel- is ontstaan en na- >2 weken heeft ge- 'elijk aan de maxi- n de Ziektewet. zo dat de W.A.O.- itkering krachtens e in het genot zijn hoeven bij het be- uitkeringstermijn ius niet een aan- n uitkering krach- ;en. en percentage van ind voor 80 of s, ontvangt hij/zij 0/108 maal zijn of eltelijk arbeidson- iderlijke tabel. •.-uitkering geniet, ;n van de bedrijfs ischappelijke Me- ktheid bestond bij ering, of ontstaan terwijl dat bij de tennelijk verwacht kering worden ge- I uitkering te wei de verzekerde niet eeskundig cnder- n zijn/haar gene- i arbeidsdeskmdi- oering van d« wet ;edragen aan de ledische Dimst iseert de bedrifs- van arbeidsonje- ler van de A.A.W •zieningen. een bedrijfsvereni- >ij de Raden van ;r (terzake de pre- e werknemer (ter- de hoogte van de ij het Baanlozen- Op dinsdagmiddag 6 maart Nova, Nieuwlandstraat 44 in luderen. In de Studiekring voor Oude 5 jaar en ouder op basis van eigen 1 van anderen zich verder ontwikkelen. Het gaat op de dinsdagmiddag van 14.00u ir 1989 draaien al twee Studiekringer rs bij Terra Nova. Di nanier van (geestelijk) .t een derde studiekring gi rdiepen ouderen zie.. v lebben. De J- va is een informatiefolder ver >r Ouderen. Inlichtingen en aar OOu seniorenmiddag in de schouwburg i Blaos en Pieplust, de Biste Bend(e), en- iansmariekes georganiseerd door carna- Flepsteppers. Inl. toegangskaarten: tel. Columbusplein 15 carnavalsbal liorenorkest "Ons Hermenieke dsprins Rein d’n Irste. De zaal ngskaarten zijn verkrijgbaar aan ■estellen en af te halen bij de gen tot stand te brengen. In de toe komst komen er ieder jaar 250 abon nees bij tot een totaal van ongeveer 1500. Dan is in de behoefte voorzien, althans voor Tilburg. Maar de Kruis vereniging wil graag samenwerken met omliggende gemeentes. Het plan is dat daar dezelfde apparatuur komt en dat men gaat werken, onder dezelf de voorwaarden. Ook wordt contact gezocht met woningbouwverenigin gen en verzorgingstehuizen die aan leunwoningen hebben. Zij zouden alarmeringssystemen kunnen gaan plaatsen en deze opnemen in de servi cekosten. De Vereniging Volkshuisvesting Tilburg (VVT) is gisteren, woensdag 14 februari gestart met de bouw van 58 bejaardenwo ningen. Het gaat om 49 aanleunwoningen bij bejaardentehuis Zonnehof in de prof. Gimbrèrelaan. Daarnaast worden er negen Abbeyfieldwoningen ingebouwd. Dat zijn groepswoningen voor ouderen. De bewoners daarvan hebben allemaal hun eigen wo ning maar omdat ze veel activiteiten in groepsverband zullen doen, worden er aparte groepsruimtes ingebouwd. Als u meer wilt weten over de bejaardenwoningen van de VVT dan kunt u kontakt opnemen met de afdeling bewonerszaken van de VVT, telefoon 620880, tussen 8.30u en 12.00u. Dat een cursus zelfverdediging zeer nuttig kan zijn voor ouderen heb ik on dervonden. Ik heb zo’n cursus gevolgd die gegeven werd in het Vrouwen centrum in de Nieuwlandstraat 43 in Tilburg. In een groepje van ongeveer tien vrouwen in de leeftijd van 45 tot 69 jaar werd er door twee jonge vrou wen, Klaar en Yvonne, aan ons les gegeven. Natuurlijk hebben we ook heel wat afgelachen, bijvoorbeeld toen we bokshandschoenen aan kregen. Maar we hebben ook veel geleerd. In de cursus werd aandacht geschonken aan ondermeer hoe te reageren in beangstigende of angstig-lijkende situaties; welke houding moet je tonen; wat voor grepen, stoten en bewegingen kun je gebruiken als afweer en valbreken. Ook leerden we in een soort rollenspel hoe je kunt reageren op agressie. Je krijgt als oudere een flinke dosis zelfver trouwen als je ondervindt dat je met een klap een plank door de midden kunt slaan of dat je jezelf uit een greep kunt losmaken. En dat zelfvertrouwen is heel belangrijk. Je hoeft niet meer als een angstig vogeltje over de straat te gaan N. V G. Op maandagmiddag 19 februari om 14.OOu wordt er in het steunpunt voor ouderen Theresia in de Nijverstraat 42 in Tilburg een informatiemiddag gehouden over belastingzaken. Als u slecht ter been bent, kan er voor vervoer gezorgd worden. In lichtingen daarover via telefoon 368307 (iedere werkdag tussen 9.30u en 1(1.30u). Daags na de informatiemiddag is er een spreekuur waar u terecht kunt met meer persoonlijke vragen. Een keer per jaar met carnaval staat de wereld weer enkele da gen op z’n kop. Macht en aan zien bestaan even niet. De sleu tels van de stad zijn in handen van een nep-prins en zijn narren. Onderscheidingen en ambstke- tens zijn voor iedereen te koop. Gelijke kielen, gelijke petten. Iedereen is even belangrijk. Ouderdom en lelijkheid doen het goed met carnaval. Heksen en grijsaards krijgen aandacht en applaus. Ze wekken bewon dering bij de jeugd. Handicaps en afwijkingen worden met ge juich ontvangen. Gelukkig dege nen die oud, lelijk of gehandi capt zijn want zij mogen de troon bestijgen. De laagsten zullen de eersten zijn. Ouderen geniet van deze dolle dagen want de rest van het jaar is er weer de harde realiteit en daar valt echt niet mee te lachen. Alaaf! Nog even en het is weer carnaval. Voor ouderen worden er in Tilburg en omgeving diverse speciale carnavalsfeesten georga niseerd. Een aantal van die festiviteiten hebben we op een rijtje gezet zonder de pretentie te hebben volledig te zijn. Woensdag 21-2: Om 14.00u bejaardenbal in café Boerke Mut- saers aan de Vijverlaan in Tilburg. Om 20.OOu bejaardencarnaval in café Boerke Mutsaers m.m.v. het orkest "the Spotlights” georganiseerd door carna valsvereniging de Tunnelplekkers. Donderdag 22-2: Om 14.00u in de Baselaer, Hoefstraat 175 carnavalsbal voor ouderen georganiseerd door Activiteiten commissie voor Ouderen KBO Groeseind en Hoefstraat en de Vrijdag 23-2: Om 13.0( m.m.v. onder andere r kele tonproaters en d< valsvereniging de 426392. Zaterdag 24-2: Om 13.30u carnaval voor ouderen, zieken en gehandicapten in de Ypelaer, Corellistraat 10. Maandag 26-2: Om 13.30u carnavalsmiddag voor ouderen, ge handicapten en zieken in de Ypelaer, Corellistraat 10. Dinsdag 27-2: Om 13.30u in de Riddershof in de Leharstraat 110Tilburg-Noord: carnavalsmiddag voor 55-plussers met le vende muziek georganiseerd door de Stichting Samenwer kende Ouderen Organisaties Noord (SOON). Om 13.30u in sporthal de Haspel in Goirle: carnavalsmid dag voor ouderen en gehandicapten georganiseerd door car navalsvereniging de Zwarte Schaopen m.m.v. onder andere Jantje Koopmans, Mieke, Wim Kersten, accordeon- duo de Zusjes Wouterse en vele anderen. Kaarten zijn voor 55 plus sers gratis verkrijgbaar bij P. Roks, dr. Schaepmanstraat 14 in Goirle, tel. 346826. Om 14.OOu in de Weyenbergh in Oisterwijk: traditionele car- navalsbejaardenmiddag. Om 14.00u bejaardenmiddag in café-restaurant ”t Centrum aan het Oranjeplein in Goirle georganiseerd door carnavals vereniging "het Ezeltje”. Voor vervoer bel tel. 344183 (vóór 12.30u). Om 19.30u in de Garsthof, C voor ouderen m.m.v. het senic de Kwastenblaozers en stads gaat open om 19.00u. Toeganc de zaal of van te voren bes Garsthof, tel. 43542z start in de Volksuniversiteit Terra .,-va, Nieuwlandstraat 44 in Tilburg wederom een Studiekring voor Ouderen. In de Studiekring voor Ouderen kunnen mensen van 55 jaar en ouder op basis van eigen kennis en ervaringen maar ook van anderen zich verder ontwikkelen. Het gaat om 24 bijeenkomsten op de dinsdagmiddag van 14.OOu tot 16.00u. Vanaf het najaar 1989 draaien al twee Studiekringen voor Oude ren met gemiddeld 12 deelnemers bij Terra Nova. De belangstel ling voor deze nieuwe, prettige manier van (geestelijk) actief blij ven, is zo groot dat er nu met een derde studiekring gestart kan worden. In de studiekring verdiepen ouderen zich in onderwer pen die ze samen gekozen hebben. De deelnamekosten bedra gen Fl 100,-. Bij Terra Nova is een informatiefolder verkrijgbaar over de Studiekringen voor Ouderen. Inlichtingen en aanmelden bij Terra Nova, tel. 426269. Gisteren, woensdag 14 februari, heeft wethouder R. van Eljkeren van Ruimtelijke Ordening, Openbare Wer ken en Stadsbeheer de officiële start gegeven voor de Seniorenbus. Deze seniorenbus rijdt langs de bejaarden huizen de Bijsterstede, den Hertgang, Zonnehof, Notre Dame, Mariahof, se niorencomplex Hopliedenkade en het station aan de Spoorlaan en is be doeld voor de bewoners van de com plexen waar de bus stopt. De start werd gegeven bij de Bijsterstede. De Seniorenbus is een tijdelijke aanvullende busvoorziening op de lo kale stadsdiensten van de BBA en komt in de plaats van de zogenaamde bel-bus voor ouderen waar eerder sprake van was. Het gaat om een tijde lijke voorziening die zal verdwijnen als er een structureel aangepast ver voerssysteem voor ouderen en gehan dicapten in Tilburg ontwikkeld is. Aan dat vervoerssysteem wordt hard ge werkt en wellicht kan dat volgens een woordvoerster van de dienst Publieke Werken dit jaar nog van start gaan. De Seniorenbus is een gewone lijn dienst die om het anderhalf uur rijdt. De rijtijden zijn van maandag tot en met vrijdag van 8.OOu tot 24.OOu en zaterdag en zondag van 10.00u 24.OOu. Voor een rit wordt het norr aantal strippen gerekend. De Se renbus is een kleine busje dat plaats biedt aan maximaal acht personen, exclusief de chauffeur. De Stichting Consument en Veiligheid belicht in het boekje "Vei lig op leeftijd” manieren om ongevallen voor ouderen zoveel mogelijk te voorkomen. Het geeft een korte en practische uitwer king van verschillende communicatie- en bewakingssystemen. Bij de leeszaal van de Centrale Bibliotheek is een brochure over "Burenhulp” in te zien. In de uitgave ”Je geld en je leven: hand leiding voor bescherming van personen en hun bezittingen" wordt aangegeven hoe je met vrij eenvoudige middelen en een juiste inschatting van risisco’s op onveilige situaties kunt reage ren. Het boekje ”100 vragen over veiligheid in huis” uit de Sa menreeks biedt ook interessante wetenwaardigheden en dat geldt ook voor een brochure uit de documentatiemap "Veilig heid voor ouderen” die eveneens bij de centrale bibliotheek in te zien is. Het woord is aanis de titel van een rubriek waarin iedereen van 55 jaar en ouder aan het woord kan komen om de lezers te informeren over allerlei leuke, gezellige, interessante, op merkelijke zaken. Schrijf iets op, maak een ver haaltje van ten hoogste 200 woorden en stuur dat op naar de redactie van de Seniorenwijzer, per adres Tilburgse Koerier, postbus 10001, 5000 AJ in Tilburg onder vermelding van ”Het woord is aan....”. Inzenden betekent niet dat er automatisch geplaatst wordt. Voorheen was het project sociale alarmering in handen van de Stichting Bejaardenwerk Tilburg (SBT) en de Vrijwilligerscentrale. Vanwege een re organisatie binnen de SBT ligt de ver antwoordelijkheid nu bij de Stichting Gezinszorg Midden-Brabant en de Til burgse Kruisvereniging. Zij vormen samen de Stichting Sociale Alarme ring Midden-Brabant. De Vrijwilligers centrale heeft zich uit eigen beweging uit het project teruggetrokken omdat er in de nieuwe professionele opzet teveel gevergd zou worden van de vrijwilligers. Taakverdeling Er is een duidelijke taakverdeling tussen de Stichting Gezinszorg en de Tilburgse Kruisvereniging. "Wij ver zorgen de procedure tot op het mo ment van de aansluiting van het appa raat”, aldus Mevr.Jeanne Ter Mors huizen, adjunct- directrice van de Stichting Gezinszorg Midden-Brabant. Er kan telefonisch een verzoek tot plaatsing van het alarmeringssysteem worden gedaan. De Gezinszorg stuurt dan informatie en aanvraagformulie ren op. Intussen kan de oudere alvast drie contactpersonen zoeken die be reid zijn hulp te bieden bij een alarmo- proep. Dat kunnen vrienden, familiele den, buren of kennissen in de directe omgeving zijn. Als de oudere geïnte resseerd is en de aanvraagformulieren opstuurt, gaat iemand van de Gezinszorg kijken of de oudere voor sociale alarmering in aanmerking komt. Mevr. Ter Morshuizen: ”Het be langrijkste criterium is dat de oudere geestelijk en lichamelijk in staat moet zijn met het apparaat om te gaan. Ook moet men woonachtig zijn in Tilburg en moeten er drie personen in de om geving zijn die bij een alarmoproep willen gaan kijken. Er is geen leeftijds grens. De sociale alarmering is dus ook voor bijvoorbeeld een jongere ge handicapte.” De Tilburgse Kruisvereniging ver zorgt de technische en financiële kant van de zaak. De heer Koen van Hoec- kel, adjunct-directeur van de Tilburg se Kruisvereniging: "Wij hebben eerst berekend wat het nieuwe alarmerings systeem zou gaan kosten. Vervolgens hebben we de gemeente Tilburg ge vraagd aan te geven hoeveel zij wil bij dragen in de kosten. Die bijdrage vindt zijn vorm in een subsidie. Verder hebben we onderzocht welk merk en type alarmeringssysteem practisch en prijstechnisch gezien het meest inte ressant was. We hebben nu een sys teem dat goede faciliteiten biedt en eenvoudig te bedienen is.” Kosten Een nadeel van het nieuwe systeem is de hogere kosten die eraan verbon den zijn. De aansluitkosten zijn nu 130,-,en het abonneegeld is 27,50 per maand. Voor 65-plussers kan er subsidie bij de gemeente worden aan gevraagd. Alleenstaanden vanaf 65 jaar die een inkomen hebben van 1484,70 per maand of minder hoeven geen entreegeld te betalen en betalen slechts 5,- per maand abonnements kosten. Samenwonenden van wie een van de twee 65 jaar of ouder is en die een inkomen hebben van 1987,70 per maand of minder hoeven even eens geen entreege abonnement kost maand. gzamerhj en het vo< uit eigen tuin; dat is tc van harte welkom op in eens op uw gemak rc -"jk met de heer Staf nestel 300 (werk). bant, over het apparaat of over de mo gelijkheden voor subsidie, dan kunt U contact opnemen met de Stichting Gezinszorg Midden-Brabant, Stations straat 5,5038 EA in Tilburg, telefoon 397911Wilt U een storing melden of heeft U vragen over de betaling, bel dan de Tilburgse Kruisvereniging, te lefoon 636620. In de rechterkolom van deze Seniorenwijzer vindt u weer de gebruikelijke bijdrage van de Tilburg se Openbare Bibliotheek, deze keer onder het kopje: "Veiligheid in en om huis” WF Een dezer dagen is de Senior Vakantiekrant 1990 uitgekomen. Deze krant is o.a. gratis verkrijgbaar bij de Vrijwilligerscentrale op de Spoorlaan 320 in Tilburg. Daar is tevens een speciale va kantiekrant voor gehandicapten verkrijgbaar die ook onlangs is uitgekomen. In de Senior Vakantiekrant en in de vakantiekrant voor gehandicapten wordt een aantal organisaties belicht en hun vakantiemogelijkheden voor ouderen en gehandicapten. Als u dus meer wilt weten, doet u er verstandig aan de betreffende kranten eens rustig door te lezen en eventueel contact te zoeken met de een of andere organisatie die in de krant genoemd wordt. U kunt de Senior Vakantiekrant ook schriftelijk aanvragen bij: Administratie Senior Vakantiekrant, Postbus 228, 3360 AE Slie- drecht. De hogere kosten worden veroorzaakt door de technisch betere en dus duur dere apparatuur. Daarbij komen nog de kosten van de meldkamer, van re paraties en van de drie 06-nummers. Voordelen Een belangrijk voordeel van het nieuwe systeem is dat er een spreek- luisterverbinding tussen hulpvrager en meldcentrale is. Zo kunt U meteen vertellen wat er aan de hand is. Hoort men niets op de centrale, dan wordt zo snel mogelijk een hulpverlener ge stuurd. Een ander voordeel is dat bij vals alarm het apparaat tijdig kan wor den uitgeschakeld. Drukt U nu per on geluk op de knop, dan kunt U binnen maximaal veertig seconden het alarm weer uitschakelen zonder dat de cen trale gewaarschuwd wordt. De meld- ting Sociale Alarmering Midden-Bra- kamer verhuist overigens pér 1 april 1 1 1*_i x naar de GGD in Tilburg. Daar worden de sleutels van alle abonnees onder code bewaard voor het geval de con tactpersonen niet te bereiken zijn. Bo vendien zijn hier altijd verpleegkundi gen aanwezig en de ambulance staat naast de deur. De meldkamer is 24 uur per dag bereikbaar. Toekomstplannen Sociale Alarmering Midden-Brabant heeft nu 170 aansluitingen. Het is de bedoeling dit jaar nog 80 aansluitin- Op donderdag 1 februari heeft er bij Piusoord aan de Bredase- weg in Tilburg een feestelijke gebeurtenis plaatsgevonden. Daar zijn toen de eerste maaltijden verstrekt in het kader van het pro ject maaltijdverstrekking van de Stichting Bejaardenwerk Tilburg (SBT). De komende drie jaar zal Piusoord 200 tot 250 maaltijden per dag verstrekken aan thuiswonende bejaarden in Tilburg die die maaltijden op kunnen warmen in een magnetron-oven. In aanwezigheid van de directeur van Piusoord, de heer Bottelier, de directeur van de SBT de heer Van Slooten, wethouder Dijk stra van de gemeente Tilburg en een aantal ouderen werd bij het een en ander enigszins plechtig stilgestaan. I

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1990 | | pagina 11