Medicijnen ga er verstandig mee om! h I COLOFON lil Carnaval komt eraan p- iO. >8 >5 >8. iO. ►8, iO Yoga en massage >8, Rikken Computers Bewust ouder worden Bingo Rikconcours Geneesmiddelen POST SCRIPTUM Zelfhulpgroep medicijngebruik Doe-groep weduwen en weduwnaars ’t Gilde zoekt medewerk(st)ers W iMeufocol - 990-pagina 10 DE TILBURGSE KOERIER Donderdag 1 februari 1990-pagina 11 het I. Foto Geert van Loon rotoGeert v id landen, ÏR-RE.S. sn gs 1 of I UUU I u 368805. Meufaco den s ?n of al En ten- an /olgende HET WOORD IS AAN... van wor- en De rua- f 55 De )OS, met toon zer, 5038 oe-gr jesprekker sn, ek wijkcr i cursus jdagmidc i vrij. Inlichtir 3Ü gezond- ging in .«ermeer cursussen voor ouderen; Gezondheids Voorlichting wijkcentrum 't Sant start in febri ingscursus voor mensen vanaf IOii worden op dinsdagmiddag. zoals MS-D( op i elefc tot 17.00u wordt er n Tilburg een bingo ie Bejaarden en Met ingang van 11 januari is er bij de Teleac een cursus van start gegaan over medicijnen. De titel van die cursus is ’’Slik Wijzer”. In onze uitgave van twee weken geleden attendeerden wij u al op die cursus. In dit artikel gaan wij nader in op ouderen en medicijnge bruik en doen dat door middel van een interview met mevrouw Cremers van de Tilburgse Kruis vereniging. Zij is vanuit de Kruisvereniging be trokken geweest bij het project ’’preventieve ge zondheidsvoorlichting ouderen”, een project dat opgezet werd samen met de Wetenschapswinkel van de Katholieke Univer- siteit Brabant (KUB) en de sectie Gezondheids psychologie van de KUB. Openbare Bibliotheek Tilburg zijn over ddelen nogal wat boeken te vinden. Het sen over toepassing, dosering, werking en <rijgbare middelen. Uit die grote hoeveel- en waarover u hieronder wat meer kunt le- 40 tot 65 van die doe-groep is samen et gesprekken, spel en savonden, etc. als uw naar wijkcentrum De Om 20.00u vindt er ikingsavond plaats. U kunt i02027 (tussen 18.00u en De Werkgroep Computer van v::i ri een computer- kennismaking? jaar. De cursus gaat gehouden werkgroep verzorgt meer computercurssen DBASE III en WordPerfect. Interesse? Neem dan kontakt c het wijkcentrum in de Beneluxlaan 74 in Tilburg, tel 671926 of met P. Berens, telefoon 676774. trekking tot c werp medicifr aan de orde.” De deelnemers hebben later meege daan aan een evaluatie. Uit die evalua tie bleek dat de ex-cursisten na de cursus meer belangstelling toonden voor hun gezondheid en hun eigen verantwoordelijkheid daarin. Mevrouw Cremers: ’’Concluderend kan men stellen dat de GVO-cursussen inder daad een bijdrage kunnen leveren om veranderingen teweeg te brengen in de houding en leefgewoonten van ouderen. Dat kan er uiteindelijk toe leiden dat zij zo lang mogelijk zelfstan dig en gezond blijven.” De Tilburgse Kruisvereniging koos er heel nadrukkelijk voor om aan dit pro ject mee te doen omdat de Kruisvere niging voor gezondheid staat en om dat het onderwerp gezondheid van ouderen steeds actueler wordt. ’’Bo vendien,” aldus mevrouw Cremers, ’’waren wij reuze benieuwd naar een goede evaluatie van zo’n activiteit als de GVO-cursussen. Met de hulp de KUB kon dat goed onderzocht den.” Het project ’’preventieve c°- heidsvoorlichting ouderen” gir 1987 van start en omvatte onder een aantal zogeheten Aanstaande maandag 5 februari van 14.00u t in het Kievitslaer in de Reinevaarstraat 55 in gehouden. De organisatie is in handen van de Gepensioneerden Vereniging Wandelbos. De prijzen bestaan uit levensmiddelen. Seniorenwijzer Wordt eenmaal in de twee weken opgenomen in de Tilburgse Koerier Redactieraad Diny van Bladel-Verbunt Peter Elshout (eindredacteur) Jan van Groos (voorzitter) Joop Janmaat Jacques Joosten Harry Strijbosch Ad de Vet Redactieraadsadres Redactieraad Seniorenwijzer p/a Lange Schijfstraat 107, TT Tilburg, tel. 350505. Kopij Kopij kan opgestuurd worden naar het redactie-adres of naar de Tilburgse Koerier, postbus 10001,5000 JA Tilburg, tel. De Activiteitencommissie voor Ouderen van het Buurtcentrum Loven-Besterd organiseert op donderdag 8 februari vanaf 14.00u weer een gezellige rikmiddag in het buurtcentrum, Koe straat 164 in Tilburg. Er zijn leuke prijzen te winnen. Ouderen cursussen (GVO,cursussen). Mevrouw Cremers: ”De cursussen waren bedoeld voor Tilburgse oude ren vanaf 55 jaar. Ze waren gericht op het bevorderen van gezond gedrag en gezonde leefgewoonten, op het ver groten van kennis over gezondheid en ouder worden en het vergroten van de eigen verantwoordelijkheid met be- gezondheid. Het onder- ijnen kwam nadrukkelijk ilmerende middelen” <_v,rgen voor jezelf”, uit- ;r van dit boek zou 10% middelen gebruiken, zijn en hoe men kan t worden in Nog even en we zitten weer in het feestgewoel van carnaval, jaarlijkse zottenfeest. In Goirle zijn ze er al klaar voor, vooral carnavalsvereniging De Zwarte Schaopen. De carnavalsvereniging organiseert op dinsdag 27 februari van 13.30u tot ongeveer 18.00u een geweldige carnavalsmiddag voor ouderen en gehandicapten in sporthal de Haspel in Goirle. Een keur van artiesten staan garant voor een gezellige middag. Optredens zijn er o.a. van Wim Kestens, dansgroep Soekmekaar, het accordeonduo de Zusjes Wouterse, Jantje Koopmans, het Holland Duo, Mieke en de hofkapel van de Zwarte Schaopen. De presentatie is in handen van Joop Natrop. Iedereen van 55 jaar en ouder is van harte welkom op dit festijn en voor hen is de entree kosteloos. Mensen die nog geen 55 jaar zijn, betalen 5,- entree. Verder is een grote loterij aan de middag verbonden en wordt men onthaald op diverse tractaties. Toegangskaarten zijn verkrijgbaar bij de heer P. Roks, Dr. Schaepmanstraat 14 in Goirle, telefoon 346826. Er is een doe-groep voor weduwen en weduwnaars van 4( jaar in oprichting. De doelstelling van die doe-groep is iets ondernemen zoals contactavonden met gesprekken, ontspanning, fietstochten, dagtrips, dansavonden, etc. interesse gewekt is, kom dan op 15 februari Schans, De Schans 123 in Tilburg-Noord. dan een voorlichtings- en kennismak- ook bellen, telefoon 552196 of 502C_. 20.00u). Het Gilde is opgezet om te bemiddelen in wat ouderen aan des kundigheid en vaardigheden aan te bieden hebben aan anderen die graag iets willen leren. De werkgroep van 't Gilde zet zich hiervoor in. Concreet houdt dat in: informatie en voorlichting ge ven over 't Gilde; het houden van een spreekuur; het zoeken naar nieuwe aanbieders; het uitbrengen van de Gildegids; publi citeit verzorgen, etc. Voor versterking bij het spreekuur wordt iemand gevraagd die ongeveer 4 uur in de week mee wil draai en. Daarnaast wordt er iemand gevraagd die de publiciteit wil verzorgen en actief wil werven. Meer informatie tijdens het spreekuur van 't Gilde op dinsdag en donderdag van 10.00u tot 12.00 bij de Vrijwilligerscentrale aan de Spoorlaan 320 in Til burg, telefoon 434572. Het woord is aanis de titel van een rubriek waarin iedereen van 55 jaar en ouder aan het woord kan komen om de lezers te informeren over allerlei leuke, gezellige, interessante, op merkelijke zaken. Schrijf iets op, maak een verhaaltje van ten hoogste 200 woorden en stuur dat op naar de redactie van de Senio renwijzer, per adres Tilburgse Koerier, post bus 10001, 5000 AJ in Tilburg onder vermel ding van ”Het woord is aan....”. Inzenden be tekent niet dat er automatisch geplaatst wordt. In de maand februari organiseert de Activiteitengroep Ouderen in het trefpunt de Reit, Westertorenlaan 4 een rikconcours. Iedere donderdag (8, 15 en 22 februari en op donderdag 1 maart) vanaf 13.30u wordt er gespeeld. Op 1 maart is tevens de prijsuitreiking. Zin om mee te doen? U kunt zich aanmelden bij het trefcentrum via telefoon 634247. Stichting de Stroom, Enschotsestraat 250 in Tilburg start in fe bruari een tweetal cursussen voor ouderen: yoga en massage. De cursus massage, ook wel ’’helpende handen” genoemd, be gint op maandagmorgen 12 februari. De yoga cursus gaat van start op vrijdagavond 23 februari. Op de vrijdagmiddag yoga cursus die al draait, zijn nog enkele plaatsen vrij. Inlichtingen een naamleden bij de Stroom, telefoon 421720. In het najaar van 1988 heb ik samen met mijn man de cursus "Gezond leven en verstandig omgaan met medicijnen” gevolgd die speciaal bedoeld was voor oudere mensen. De cursus stond onder leiding van de Katholieke Uni- versiteit Tilburg en de Tilburgse Kruisvereniging. Onze groep bestond uit 19 mensen in de leeftijd van 60 tot 70 jaar. Er waren acht bijeenkomsten van on geveer twee uur. Na een eerste inleiding volgden twee bijeenkomsten met een apotheker die informatie gaf over medicijnen en hoe er mee om te gaan. Hij ging vooral in op de medicijnen die in de groep gebruikt werden. In een andere bijeenkomst gingen we met een gezondheidspsychologe na of we niet al te snel naar medicijnen grepen en of we niet op een andere manier met gezondheidsklachten om konden gaan. Ook werd er in deze cursus door deskudigen ruim aandacht geschonken aan gezonde lichaamsbeweging en goede voeding. Na iedere inleiding volgde er een groepsdiscussie waarin o.a. wat meer persoonlijke vragen gesteld konden worden. Het was een leer zame, doelgerichte cursus voor ons, ook omdat we telkens goed informatie materiaal meekregen over de besproken onderwerpen. Mevrouw L. Rijnen de Bont In Eindhoven is een stichting actief van mensen die via zelfhulp het probleem van medicijnverslaving aan proberen te pakken. Die stich ting, de Stichting Phoenix, doet dat door overal in het land zelfhulp groepen te ondersteunen of oprich ting daarvan te stimuleren. I.. burg of directe omgeving is er geen zelfhulpgroep. Daarom wil de Stichting Phoenix er een oprichten. In Nederland kampen zo'n 200.000 mensen met een medicijnprobleem. Sommigen zijn in hoge mate aan de medicijnen die ze gebruiken, ge wend geraakt. Anderen zijn er regel recht aan verslaafd. Hun leven wordt hoe dan ook sterk beïnvloed door het gebruik van medicijnen. Meestal gaat het om kalmerende, stemmingverbeterende, stimuleren de en/of slaapmiddelen. In een keer stoppen kan meestal niet en voor het afbouwen is meer kracht nodig dan men alleen kan opbrengen. Het uitwisselen van ervaringen met mensen die er net zo voorstaan of er net zo voorgestaan hebben, kan bijzonder waardevol zijn. Daarom zijn die zelfhulpgroepen zo belang rijk. Heeft u interesse om mee te helpen met het opzetten in Tilburg of omgeving van een zelfhulpgroep medicijngebruik? Neem dan kontakt op met de Stichting Phoenix, post bus 770, 5600 AT in Eindhoven, te lefoon 040-116453 (van maandag tot en met vrijdag van 9.30u tot 12.00u). Durven vragen Het onderwerp medicijnen kreeg spe ciale aandacht. Waarom? Mevrouw Cremers: ”Het is algemeen bekend dat mensen niet zoveel van medicij nen weten. Dat geldt ook voor oude ren. Ómdat ouderen meer medicijnen gebruiken dan jongeren -men wordt immers eerder ziek en er vallen sneller bepaalde lichaamsfuncties uit- is voorlichting voor die groep van groot belang. Op een bijsluiter staat in prin cipe wel alles maar of dat ook gelezen wordt, is nog maar de vraag. Boven dien staat het er niet altijd even duide lijk. Daarnaast zijn er veel ouderen die enige schroom hebben om aan hun huisarts of apotheker te vrager die medicijnen wel nodig zijn. E slotte: veel ouderen grijpen zelf naar medicijnen bij een kwaal. Dan is het maar de vraag of al die medicijnen die ze slikken elkaar niet tegenwerken of elkaar versterken. Daarom toen dus extra aandacht voor medicijnen in die GVO-cursussen waarin overigens ook aandacht geschonken werd aan het durven vragen van informatie aan des kundigen zoals artsen en apothekers. Want zij moeten die informatie geven. Als men echter als patiënt niets vraagt dan zullen zij ook minder vertellen om dat ze dan veronderstellen dat degene die voor hen zit, het wel weet. In dat verband adviseren wij ook vaak om met z’n tweeën, bijvoorbeeld met de partner of zoon of dochter, naar de arts of de specialist te gaan. Zo iemand is er wat minder emotioneel bij betrokken en kan goede vragen stel len. Kan er niemand mee, dan advise ren we de vragen die iemand wil stel len op te schrijven en mee te nemen. Men hoeft zich echt niet te schamen als men dan in het gesprek de vragen voorleest.” Nieuwe cursussen In de toekomst komen er weer GVO- cursussen. Op 12 februari gaat er een van start en op 25 april nog een. Mocht men er aan mee willen doen of eerst nog wat meer weten dan kan men bij voorkeur tussen 9.00u en 12-OOu contact opnemen met de Til burgse Kruisvereniging, Lage Witsie- baan 2a in Tilburg, telefoon 636620. Men kan daar ook terecht voor per soonlijke vragen of individuele voor lichting over zaken die met ouder wor den te maken hebben zoals bijvoor beeld slapeloosheid, medicijngebruik, goede voeding, etc. Overigens: onderaan in de rechterko lom van deze Seniorenwijzer vindt u een artikel dat samengesteld is door de Openbare Bibliotheek Tilburg dat ook gaat over geneesmiddelen, kop van dat artikel luidt dan ook: ’’Geneesmiddelen”. Verder staat de rubriek "Het woord is aan...” ook in het teken van ouderen en medicijnen. Het ouderenbeleid in Nederland lijkt voornamelijk te bestaan uit het bestrijden van de noodzake lijke kosten die een groeiend aantal (verzorgingsbehoeftige) ouderen met zich meebrengt. We hebben de afgelopen jaren al enkele prachtige staaltjes mee gemaakt zoals: verlaging van de hoogte van de AOW; ouderen op gromnd van leeftijd benadelen in het gebruik van levensreddende voorzieningen (hartoperaties, nierdialyse) ten voordele van jongere patiënten; ouderen ver bieden om gebruik te maken van de mogelijkheden van de AAW terwijl ze er wel voor betalen; het structureel onderbetalen van verzorgenden en verpleegkundi gen met als gevolg dat jongeren niet voor zo’n beroep kiezen en er een personeelstekort ontstaat waardoor de zorg voor ouderen verslechtert. Op hebben ze wat iets creatiefs bedacht: de inzet van oudere langdurig werklozen. Via om- en bijscholing moeten ze "vrijwillig en vol overtuiging" kiezen voor het wonderschone beroep in de gezondheids zorganders komt hun uitke ring in gevaar. Zo wordt de ene weerloze oude ren tegen de andere uitgespeeld terwijl de werkelijke welvaart en het grote geldverdienen onge hinderd kunnen doorgaan. Mis- schein dat een gemeentelijke subjectsubsidie nog uitkomst kan brengen? Bijvoorbeeld om de contributie te kunnen betalen van de karate-club. Wantje moet toch ergens je agressie kwijt kunnen. De Werkgroep Bewust Ouder Worden gaat weer gespreksoch- tenden met ouderen organiseren waaraan iedereen van 55 jaar en ouder kan deelnemen. In totaal zullen er op negen plaatsen in maart en april gespreksochtenden gehouden worden. De ge sprekken worden gehouden in groepen van ongeveer twaalf personen en men komt zes maal bij elkaar. Uiteraard staan de groepen onder deskundige begeleiding. Onderwerpen die zoal aan de orde kunnen komen zijn: relaties aangaan, onderhouden en verliezen; opkomen voor jezelf; op vakantie; vooroordelen; is geloven uit de tijd; alternatieve geneesmiddelen; etc. De kosten bedragen 1,25 per bijeenkomst. Belangstellenden kunnen zich tot 17 februari opgeven bij de Werkgroep Bewust Ouder Wor den, Gasthuisring 54a in Tilburg, telefoon 423706 (Dekenaal Centrum). Ook voor meer informatie kunt u dat nummer bellen. In de vestigingen van de medicijnen en geneesmidt zijn vaak kritische gids? bijwerkingen van verkr heid zijn er drie gekozer zen. ’’Geneesmiddelen in Nederland”: gids voor arts en gebruiker, uitgegeven bij Van Gennep. Dit is een jaarlijkse uitgave waarin 95% van alle in Nederland verkrijgbare geneesmiddelen op kriti sche wijze worden besproken. Een van de conclusies isdat hele maal niet vaststaat of medicijnen wel die geneeskrachtige wer king hebben die ze zouden moeten hebben. Deze gids is te vin den in de studiezalen. ”De pillen de baas, leren leven zonder kalr door Herre van der Maaten uit de serie "Zorg gegeven bij Boom. Volgens de schrijver van de Nederlandse bevolking kalmerende Uitgelegd wordt wat kalmerende middelen zijn en hoe men I stoppen met het gebruik ervan. Bovendien worden in dit prak tisch boekwerkje andere manieren aangereikt om op actieve wij ze spanningen op te lossen. ”100 Vragen over zelfmedicatie” door Marius Mater, uitgege ven bij Het Spectrum. Welke klachten kun je zelf behandelen en met welke klachten moet je naar de huisarts? In het boekje wor den diverse klachten duidelijk uitgelegd en zowel reguliere ge neesmiddelen alsook huismiddeltjes worden behandeld. t dat tulp- □pric.. In Til- nog il de Voor alles is er wel een pil te krijgen maar of dat altijd zo verstandig is 'g s

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1990 | | pagina 11