Jaren gewerkt en dan 3 ns ineens thuis Pensioen en dan? Warme maaltijden via de magnetron COLOFON FAN VIË Tafeltennis 3 45 S! I.” k95 POST 95 90 V SCRIPTUM Bingo Slik Wijzer Stoppen met werken Na de 50 een nieuw begin Rouwverwerking Wisseling van de wacht Discriminatie 65 plussers lil 1990-pagina 10 DE TILBURGSE KOERIER Donderdag 18 januari 1990 - pagina 11 Hand De cursus dag, ur) p. mtr. p. mtr. p. mtr. v. Kerckhoven Het gebouw van de Open School in de Tivolistraat in Tilburg. Foto Geert van Loon iwor- ifda- HET WOORD IS AAN... )ro- <ast •L .AND antiewoningen YU-INTERME- -13 uur013- P.»t 'indt dat NBO zegt 1 januari >l AAW- nog een bingo de Kasteelhoeve wordt georganiseer levisie een acht- n geneesmidde- het woord die u en medri 3 van de Trouwlaan i. Ook daar februari om Ourg. Deze ie Kasteel- p, mtr. J )i- p..t, P-«t J tron opc£ prijs var. de SBT i ook hetze Gespreksgroep De SBT heeft onlangs met de Open School sussen ’’Afscheid van organiseren. De Ope daar enthousiast op ny van Kempen van mogen geen ge MBO vindt dat oi ‘P de AAW- voorzieni jens: als u denkt ge ■n van de AAW vóór Jaarna kan het immers niet meer. neem dan contact op met de I0, met de Tilburgse Kruisverer:~: smeenschappelijk Medische Diens., jego- ooist® ff8' rsa\ oende 3Vrnden- Als je op je 40e geen carrière hebt gemaakt, ben je te laat. Dan heb je definitief de laatste trein gemist. Je bent te oud en te duur geworden om de concurrentie met de dynamische 30-ers aan te kunnen. Als je 50 bent gev den, begin je aan de grote ai ling die onder aan de maat schappelijke heuvel eindigt in een VUT- of pensioenregeling. Honderduizenden Nederlanders waaronder vele ouderen, gaan dit jaar weer op wintersport. Ze verruilen voor enkele dagen het vlakke Nederland voor de uitda gingen en vergezichten van de bergen. Je ziet wat gestuntel bij ouderen op de winterse hellingen van het leven. De meesten doen het rus tig aan, dan breekt het lijntje niet. Ze remmen veel. Dat is min der gevaarlijk en daardoor wordt de aankomst bij de finish uitge steld. Enkelen suizen ongeremd omlaag, niet om als eerste te wil len arriveren maar om voldoen de snelheid te maken zodat ze moeiteloos de volgende helling weer op kunnen. Veel deelne mers stranden echter tijdens de afdaling en halen niet op eigen kracht de eindstreep. Zo beschouwd is het in Neder land het gehele jaar door winter sport. Als je met pensioen gaat, sluit jé een levensfase af. Jarenlang heb je in een omgeving verkeerd die je vertrouwd geworden is. die ga je nu verlaten. Elke dag moest je op tijd opstaan om tijdig op je werk te zijn. Dat houdt op. Je ging met collega's om die je na al die jaren, bekend geworden zijn en waar mee je lief en leed hebt gedeeld. "Ik kom jullie nog wel eens opzoeken zeg je. Dat doé je ook maar je merkt al gauw dat je er niet meer bijhoort. Thuis loop je onwennig rond. Je vrouw krijgt de zenuwen van je. Je komt teveel in de keuken en daar heeft ze een hekel aan. Ook begin je te beseffen dat je oud wordt, jue voelt je eindig. Als je lang genoeg in de luie stoel hebt geze ten, wil je weleens wat gaan doen. "Je moet gaan tekenen, zegt iemand. "Ik moet niks,zeg ik. Stiekem doe ik het toch. In het begin met huisje, boompje, beestje, net als een kind. Allengs wordt het beter en ik krijg er plezier in. Soms is het de moeite waard. Je kunt echter niet eeuwig tekenen. Je wilt iets anders. Ik ga puzzelen tot ook dit me de strot uithangt. Toen ging ik achter eenvolgens fietsen, wandelen, schaken, lezen, muziek luisteren, studeren en zomeer. Teveel om op te noemen. Ik sta om vier uur op anders kom ik tijd te kort. Thans ben ik secretaris van de ouderenbond. Werk genoeg. Je doet iets voor een ander en dat geeft je een prettig gevoel. Je betekent weer wat. Ook heb ik wat meer tijd gekregen voor mijn geloof in God en de mens en daar door heb ik meer geloof in mezelf gekregen. Dat heb je nodig. voor ouderen. De over onderwerpen en geheugentraining /oorbeeld hobbyblads opgestuurd worden edactie-adres of naar irgse Koerier, postbus 5000 JA Tilburg, tel. Stoppen met werken, zo simpel is dat niet. Want de tijd die daarna komt, daar weet je nauwelijks mee om te gaan. Je moet je patroon gaan veran deren en jij niet alleen. De mensen om je heen ook. Dat zijn bekende ver schijnselen, meer mensen hebben dat meegemaakt. Niet voor niets wordt er bij een aantal bedrijven aandacht ge- Het woord is aanis de titel van een ru briek waarin iedereen van 55 jaar en ouder aan het woord kan komen om de lezers te informeren over allerlei leuke, gezellige, in teressante, opmerkelijke zaken. Schrijf iets op, maak een verhaaltje van ten hoogste 200 woorden en stuur dat op naar de redac tie van de Seniorenwijzer, per adres Til burgse Koerier, postbus 10001, 5000 AJ in Tilburg onder vermelding van ”Het woord is aan....”. Inzenden betekent niet dat er auto matisch geplaatst wordt. De SBT is, zo vertelt Barth Noordzij, ongeveer tien jaar geleden begonnen met de cursus "Voorbereiden pensio nering". De SBT is, aldus Barth Noordzij, met die cursus de boer op gegaan en heeft er verzorgd voor het Mariaziekenhuis, de Volt, de DSW (Dienst Sociale Werkvoorziening) en nog wat andere bedrijven. Barth Noordzij: "Wij zijn ook de wijken en buurten ingegaan met info-avonden en aansluitend een cursus met name om mensen te bereiken die niet via hun bedrijf zo’n cursus aangeboden kregen." De bond van senioren St. Lucas nuari om 14.00u een bingo i in Tilburg. Iedereen is van he Op woensdag 24 januari heeft de Activiteitencommissie Bond van Ouderen Trouwlaan in het buurtcentrum Tro een bingo op het programma staan, aanvang 14.00u. bent u welkom. Op donderdag 25 januari, aanvang 14.00u, organiseert de Acti viteitencommissie voor Ouderen Loven-Besterd in het buurtcen trum, Koestraat 164 in Tilburg eveneens een bingo. Dan is er nog een bingo en wel op donderdag 1 14.00u in de Kasteelhoeve, Hasseltstraat 256 in Tilbi bingo wordt georganiseerd door de Ouderen van de hoeve. Iedere maandagmorgen van 9.30u tot 11,30u is er sers bij de tafeltennisvereniging LUTO in de Jan Aar in Tilburg gelegenheid tot tafeltennissen. Onder desk geleiding wordt eerst 20 minuten besteed aan een gc ming-up. Lijkt het u wat? Ga dan eens een keer kijken dagochtend. Er staat een kopje koffie voor u klaar, tingen: tel. 553017/350346. Met ingang van 11 januari van dit jaar is op de tele delige serie van start gegaan over gezondheid en len. In iedere uitzending komen specialisten aan h op deskundige wijze voorlichten over ziek zijn en medicijnge bruik. Onderwerpen die aan bod komen zijn: pijn en pijnstillers; griep en verkoudheid; slaapmiddelen; laxeermiddelen; bloedruk en geneesmiddelen; allergie; de huid en als laatste onderwerp: de toekomst van het geneesmiddel. Bij deze cursus wordt een cursusboek uitgegeven dat verkrijgbaar is in de apotheek voor 24,50. "Wij worden in feite ingehuurd en le veren de docenten. Zo’n cursus "Af scheid van arbeid” past heel goed in ons pakket. We gaan in die cursus in op zaken als: de laatste dag op je werk (hoe bereid je je daar op voor?); bud- getaire positie en rechtspositie als je niet meer werkt (hoe schat je dip in, wat verandert er?); gezond zijn en blij ven; tijd en hoe vul je vrije tijd in (plan je je uren of zie je wel?); thuis en dan... (blijf je heel de dag thuiszitten, wat vindt je partner daarvan, maak je bepaalde afspraken?); wat voor instel lingen zijn er op het gebied van oude renwerk waar je eventueel een beroep op kunt doen? Dat soort zaken komt aan de orde. Ook wordt er gepraat over het gevoel van nutteloosheid dat veel mensen krijgen als ze gestopt zijn met werken." sr voor 55 plus- artestraat 18 «kundige be- joede war- i op maan- Meer inlich- Je hebt jaren gewerkt en dan is daar, toch plotseling nog, het mo ment dat het ophoudt. Dat je met pensioen gaat of met de VUT. Je hebt al die jaren je steentje bijgedragen aan de samenleving door je beste krachten te geven. Je deed dat niet altijd met evenveel ple zier. Je had "baaldagen” maar toch betekende je werk heel veel voor je. Je had mensen, collega’s, om je heen. Je had een band met ze, je hoorde ergens bij. Maar er is een moment dat het ophoudt; dat je voor de laatste keer de deur van het bedrijf waar je vele jaren hebt gewerkt achter je dichttrekt. Je wordt uitgezwaaid, je bent in de bloemetjes gezet. En danJa, wat dan? Wat ga je dan doen met al die tijd die je nu hebt? Eerst ga je ervan genieten natuurlijk. Maar genieten is een ervaring die niet blijft, die over gaat. Ga je je vervelen, weet je met je tijd geen raad meer, ziet je vrouw je liever niet heel de dag in huis? onings zeer erkentelijk ij de Seniorenwijzer en jwe werkkring te Haar- organiseert op dinsdag 23 ja- in het wijkgebouw in de Benelux'aan larte welkom. Stoppen met werken: als voorbereiding kunt u erover lezen. In dit stukje geeft de bibliotheek u een aantal waardevolle tips. Arend van Dam schrijft in het Seniorenhandboek over "arbeids- vrije tijdsbesteding” zoals hobby’s, het Gildeproject en ouderen toneel. Studeren in je eentje of in een groep komt in het hoofd stuk educatie aan de orde. Het is een praktische handleiding vol tips. In 1989 heeft Teleac de cursus "Ouderenwijzer” uitgezonden waarin hele recente informatie gegeven werd over geldzaken, pensionering en bezigheden rondom het huis. Ook kwamen er ouderen in aan het woord. Het cursusmateriaal en een video band met de televisieprogramma’s zijn bij de bibliotheek te leen. In de leeszalen van de Centrale Bibliotheek op het Koningsplein en in de filialen de Lyndacker en 't Sant is een aktuele knipsel krant aanwezig over vrije tijdsbesteding voor ouderen. De krant bevat tijdschriften- en krantenartikelen over onderwerpen als vrijwilligerswerk, studiemogelijkheden en geheugentraining. Ook voor het lezen van dagbladen en bijvoorbeeld hobbybladen kunt u in de leeszaal van de bieb terecht. De Werkgroep 50+ Vrouwen start in februari een cursus voor al le vrouwen boven de 50 jaar die met de vraag zitten: "Wat wil ik nu?” Het doel van deze cursus is in de eerste plaats zoeken naar mogelijkheden om je leven nieuwe inhoud te geven nadat de taken van huisvrouw grotendeels zijn weggevallen of dat bin nenkort gebeurt. Iedere vrouw van 50 tot 70 jaar is welkom op deze cursus. Een speciale vooropleiding is niet vereist. De cur sus bestaat uit 12 bijeenkomsten en de kosten bedragen 2,- per bijeenkomst. Wilt u meer weten: op dinsdag 23 janauri om 9.30u wordt er op het adres Nieuwlandtstraat 43 in Tilburg een informatie-ochtend gehouden. Meer inlichtingen: Carla Strater, tel. 672863 of Riet Voogt, tel. 436845. Het Instituut Maatschappelijk Werk (IMW) en het Dekenaat Til- burg-Goirle (DTG) organiseren samen weer in maart gespreks groepen Rouwverwerking. Deze gespreksgroepen zijn bedoeld voor hen die hun partner, een kind, vriend of vriendin verloren hebben en na een zekere rouwperiode er niet overheen kunnen komen. Er over kunnen praten met anderen die hetzelfde heb ben meegemaakt, kan dan heel zinvol zijn. Bij het samenstellen van de gespreksgroepen wordt rekening gehouden met leeftijd en bijzondere omstandigheden. U kunt zich voor deze gespreks groepen aanmelden tot 9 februari bij het IMW, tel. 368885 (mevp. Reizevoort) of bij het DTG, tel. 423706 (de heer Timmermans). Seniorenwijzer Wordt eenmaal in de twee weken opgenomen in de Tilburgse Koerier Redactieraad Diny van Bladel-Verbunt Peter Elshout (eindredacteur) Jan van Groos (voorzitter) Joop Janmaat Jacques Joosten Harry Strijbosch Ad de Vet Redactieraadsadres Redactieraad Seniorenwijzer, p/a Lange Schijfstraat 107, 5038 TT Tilburg, tel. 350505. Kopij Kopij kan o naar het ree de Tilbur^ 10001,5G^ 368805. schonken door middel van een soort cursus aan de mensen die stoppen met werken. De Stichting Bejaarden- werk Tilburg (SBT) is één van de in stellingen die bij dat soort cursussen betrokken is. Sterker: de SBT organi seert samen met de Open School cur sussen "Afscheid van arbeid”. We spraken daarover met Barth Noordzij van de SBT en Lenny van Kempen van de Open School. Per 1 februari voert de Stichting Be- jaardenwerk Tilburg (SBT) een ingrij pende verandering door in de warme maaltijd-voorziening. Vanaf die datum worden de maaltijden niet meer kant en klaar -en dus warm- op de diverse adressen afgeleverd. Nee, men krijgt voortaan een zogeheten "koelverse” maaltijd thuis bezorgd die dan zelf via een magnetronoven opgewarmd moet worden. De SBT is tot dit nieuwe sys teem overgegaan vanwege praktische en organisatorische voordelen. Ad Konings, voorzitter van de redactie raad van de Seniorenwijzer, heeft zijn functie neergelegd. Per 1 februari aan staande is hij benoemd tot directeur van de Stichting Ouderenwerk te Haarlem. Ad Konings wordt opgevolgd door Jan van Groos (58 jr) die onlangs namens het OTO (Overleg Tilburgse Ouderenorgani saties) zitting heeft genomen in de redac tieraad. Jan van Groos kan bogen op een rijke ervarimng in het bedrijfsleven ver- ----vult diverse bestuursfuncties. Onder de Jan van Groos nieuwe voorzitter zal samen met de ge meente Tilburg, de Stichting Bejaardenwerk Tilburg, de wel zijnsinstellingen en de ouderenorganisaties dit jaar nog gepro beerd worden het wekelijks verschijnen van de Seniorenwijzer in de Tilburgse Koerier mogelijk te maken. De leden van de redactieraad zijn Ad Koni voor zijn grote inzet en betrokkenheid bij g wensen hem alle succes toe in zijn nieuwe lem. Gespreksgroepen Volgens Lenny van Kempen is eigen lijk het woord cursus niet goed op zijn plaats. Lenny: "Het zijn eigenlijk meer gespreksgroepen. De leden komen acht dagdelen bij elkaar: drie hele da gen en twee middagen. Op de hele da gen gebruikt men gezamenlijk een lunch. Na één jaar komt men weer bij elkaar op een ”terugkom-dag”. Op die dag wordt nagegaan hoe het proces van afscheid nemen van arbeid verlo pen is. Men is dan inmiddels gestopt met werken: hoe is het gegaan, heeft men teleurstellingen ondervonden, etc. Die vragen komen dan aan de or de.” De ervaring heeft geleerd dat de cur sussen "Afscheid van arbeid” ook ge zellig zijn. Bovendien wordt de partner van degene die stopt met werken heel nadrukkelijk uitgenodigd om mee te komen. Die heeft er immers heel na drukkelijk te maken met een veran derd leefpatroon. Een gunstig bijko mend effect is dat men op de cursus andere mensen leert kennen, ook dat is heel belangrijk. Inlichtingen Voorlopig wordt de cursus "Afscheid van arbeid” alleen voor bedrijven ge organiseerd maar de verwachting is dat er in mei of juni een dergelijke cur sus voor alle belangstellende particu lieren van start gaat. Informatie en aanmelding via Barth Noordzij die te bereiken is bij de Stichting Bejaarden werk Tilburg, Lange Schijfstraat 107 in Tilburg, tel. 350505. Overigens vindt u in de rechterkolom van deze Seniorenwijzer onder het kopje "Stoppen met werken” informa tie die bij de bibliotheek over dit on derwerp te verkrijgen is. De ANBO (Algemene Nederlandse Bond voor Ouderen) vir 65 plussers niet gediscrimineerd mogen worden. De ANB dit naar aanleiding van het feit dat 65 plussers vanaf 1 je van dit jaar (in verband met de belastingplannen Oort) wel premie premie voor de Algemene Arbeidsongeschiktheids Wet) zouden moeten betalen maar geen recht hebben op AAW-voor- zieningen. De AAW is een volksverzekering voor iedereen die nooit ergens in dienst is geweest (zelfstandigen waaronder huis vrouwen). Als 65 plussers wel van die voorzieningen gebruik zouden mogen maken, kost dat de Staat meer dan 8 miljard gul den en dat vond de oude regering te veel. Voorbeelden van die voorzieningen zijn: revalidatie, hulpapparaten, opleiding en ver voer. Dat dit helemaal niet klopt, vond de oude regering eigenlijk ook wel en is daarom met een ander plan gekomen. Dat plan is als volgt: ouderen moeten 6% meer inkomstenbelasting gaan betalen en de AAW-premieplicht wordt afgeschaft. Dit plan is door de nieuwe regering aangenomen. Fijn, denkt u nu maar pas op! Er zit een levensgrote adder onder het gras. De op brengst uit de inkomstenbelasting komt grotendeels terecht in het AAW-fonds en dan zijn we weer waar we begonnen: Oude ren betalen mee aan het AAW-fonds (zij het op indirecte wijze) maar mogen geen gebruik maken van de AAW-voorzieningen. De ANBO vindt dat ouderen ondubbelzinnig recht moeten heb ben op de AAW- voorzieningen omdat ze er voor betalen. Overigens: als u denkt gebruik te kunnen maken van de voorzie ningen van de AAW vóór u 65 bent, moet u dat beslist niet nala ten. Daarna kan het immers niet meer. Wilt u meer weten van de AAW, neem dan contact op met de Sociaal Raadsman, tel. 367110, met de Tilburgse Kruisvereniging, tel. 636620 of met de Gemeenschappelijk Medische Dienst, tel. 656234. Iedere oudere die voorheen warme maaltijden geleverd kreeg, kan bij de SBT een magnetron huren voor 1,- per week. Men doet daar verstandig aan want warme maaltijden worden niet meer bezorgd. Wel "koelverse” dus die alleen maar via een magne- ogewarmd mogen worden. De in de maaltijden blijft gelijk en garandeert dat de kwaliteit welfde blijft. De enige méér- uitgave is dus de gulden per week maar daar staat tegenover dat men de magnetron ook voor het opwarmen van andere maaltijden of gerechten kan gebruiken. De "koelverse” maaltijden zullen voortaan allemaal door huize Pius- oord bereid worden en niet meer zoals voorheen door elf verschillende leve ranciers. De bezorgtijd vindt plaats tussen 10.00U en 13.00u. De ’’koelver se” maaltijden kunnen zonder pr bleem een aantal uren in een koelke thuis bewaard worden. Hoe men een magnetron moet gebruiken, wordt ge ïnstrueerd door medewerkers van de SBT en Gezinsverzorgsters. Boven dien zullen er in een aantal wijken in Tilburg instructiemiddagen georgani seerd worden waarvoor de aangeslo tenen nog uitgenodigd worden. Op dit moment worden er ongeveer 275 maaltijden aan huis verstrekt en 230 aan de diverse eetpunten in de stad. Mocht u vragen hebben over het nieuwe systeem, ook als het gaat om het gebruik van de magnetron, dan kunt u kontakt opnemen met de heer Van Hamond van de SBT, tel. 350505. contact gezocht om samen cur- arbeid” te gaan )pen School heeft gereageerd. Len de Open School:

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1990 | | pagina 11