Seniorenacademie Brabant gaat van start -2^ Subsidies voor ouderenwerk COLOFON SOON Buurthuis Trouwlaan en POST SCRIPTUM ë‘ch A bbeyfield Nederland Volkdansen voor 55-plussers Werkgroep H. Geest Adressen, telefoonnummers en spreekuren in Tilburg i 1990-pagina 10 Donderdag 4 januari 1990 - pagina 11 DE TILBURGSE KOERIER N o stre trur t en M.v. 435181. Deze keer aandacht voor Driekoningenzingen (in dichtvorm!). was ting ode halsband )38 sieraden P.J.M. IEN >EN wierd tèèd dè we óp hèus on ginge. .den afstaand die was an lx Silca en en opener Et dichstenbij wónde oome Fraans èn vèrderóp óns taante Jaans èn wèèd ewèg in de Klösterstraot óns taante Wies en oome Graod. Ons Wies was taantes peetekèènd èn döróm liepe we zón èènd. Urst kónk men piemeltje nie vèène, twas van de kaawnen hille klèène. En ók nog dije driekooningejas, in men aander haand óns moeders tas. Mar eindelek was ik toch zó wèèd: HET WOORD IS AAN... Prof. dr. J.A. Stalpers, één van de docenten van de Seniorenacademie Brabant. (Foto Geert van Loon) m zantus aniseert Centrum 5, een informatie- :t witte poten s in- >pra- j van i tel. ier. shijfstraat Woninc tel. 3f Heikant: aan- >h. van 2>M» er i van S 10 uur. r van 50 in op de- na van i en zon- )m, geen Tilburg afd. ning, Noord- 'ilburg zijn in n met 30 de- >orwerpen en jevonden. In- uari geeft John roductie-avond mele en menta le ademhaling. i. van Hoof 7 H. Geest uit De aktiviteiten wor- Wildacker aan het maandagavond en tri kunnen ouderen ten, kaar- telefoon: Sóms krêede ne stèuver of ne soe èn nog en haand vól schömkes toe èn óllienutjes, mèèlemóppe èn peepermunt èn zoutedroppe èn worst of koek, of wèt ök was, tging ammol in óns moeders tas. Verklumd van kaaw en muug vant zin- ge leren (ANBO): de heer 38010. ja.itegoets, Paleisring ideren Trouw- .OOu weer een Trouwlaan in n kan winnen, Het woord is aanis de titel van een ru briek waarin iedereen van 55 jaar en ouder aan het woord kan komen om de lezers te informeren over allerlei leuke, gezellige, interessante, opmerkelijke zaken. Schrijf iets op, maak een verhaaltje van ten hoog ste 200 woorden en stuur dat op naar de redactie van de Seniorenwijzer, per adres Tilburgse Koerier, postbus 10001, 5000 AJ in Tilburg onder vermelding van ”Het woord is aan....”. Inzenden betekent niet dat er automatisch geplaatst wordt. Werkenm 2.30u, tel. r dient zich een voor het gen nen, die n< Een van Hart er een cur- irvoeding», ge dij. Zeven les- juuicau rxwrvelplein 11, Noord. Eilenbergstraat iuisring 51tel. 425503; tel. 673035; Bureau Zuid, 367175 en Bureau Goirle, De bureau’s zijn geopend jurg-Noord i woensdag jren in 14.00u. De en- r een vrijblijvende lur in de JM van Bel gerust voor n 19.30 uur is er deze energetische vordt gehouden in Besterd» aan de Ons Wies was zis, ónze Fraans aacht èn ik góng as den ouste meej. Zullie krêegen ieder ene stallantèère want die ha ónze vadder mar tweej. Ik droeg vur de snoep óns moeders hè, hè goddaank: Dè bèn ik kwèèt. tas, dè moes ómdèk den oudstre was. Kben nou de sisteg gepasseerd en Gos zij daank noot ötgeleerd. Kdenk dikkels trug on dieje tèèd, dè doede agge aawer zèèt. Mar èen van d’allerschónste dinge dè was toch wèl et Driekooninge-zin- ge. De samenwerkende ouderen organisaties uit Tilbi die zich verenigd hebben in SOON organiseren op 10 januari een nieuwjaarsbal en dansmiddag voor ouder de Riddershof in de Leharstraat in Tilburg, aanvang Op 24 januari kan er ook weer gedanst worden daar, tree bedraagt 1,-. itsnoeien a heeft organiseert 1 17 in Boxtel, be- ante studiedagen, het snoeien. oei van hoogstam- ei van hard fruit januari. Laag- en i en pruimen wor- massage iari en donderdag- cursus voetreflex- a Buijsch, A.S.R.- is ee.. iwi blijft u er mee -Vilt u meedoe 1, tel. 68146 >m een te Et schónst öt mèn herinneringe dè was as kèènd Driekoo':^. zinge Ons moeder tèugden óns himmol óp èen zétte en króntje óp eze kóp. Onze vadder mokte mee wè kurke óns alle drie zó zwart as Turke. Op dinsdag 19 december kwamen zo’n 100 mensen bij elkaar in de Katholieke Universiteit Brabant (KUB). Dat is niets bijzonders, op de KUB komen wel vaker dat soort aantallen mensen bij elkaar. Bijzon der aan deze bijeenkomst was dat het allemaal mensen waren van 50 jaar of ouder en dat ze zich wilden laten informeren over de Se niorenacademie Brabant. Wij schreven al eerder over deze acade mie voor ouderen en wel in de Seniorenwijzer van 17 augustus 1989. Toen bestond die academie alleen nog maar op papier, nu heeft de eerste informatiebijeenkomst al plaatsgevonden voor geïn teresseerden in deze bijzondere vorm van hoger onderwijs voor ouderen. De hoge opkomst verraste de organisatoren. Eind januari, begin februari gaan de cursussen van start, vermoedelijk tien in to taal. Driekooninge- Twas laot groot èn kha al heel lang hooge nood. Gelukkeg stón daor en buukenhèg: dor hèk toch ston te piese zègll! igsgroep keerpunt i zoals je bent. Je thuis in een kleine wordt gezien en jorde bronnen en en binnen jezelf lijk worden, dit in dingen waarmee itra, lied), visuali- spel, beweging, De Activiteitencommissie van de Bond voor Oudt laan organiseert op woensdag 10 januari om 14.C. gezellige bingo voor ouderen in het buurthuis T de Piet Heinstraat in Tilburg. De prijzen die men - bestaan uit levensmiddelen. oeken ter t.n.v. Van -jrwijs he„. o wil blijven of len de kans rwijs te volgen kennis en vaar kunnen dragen naar ht naar orgar len werker dinsdag 16 ja- sussen: ’s mor- reflexmassage» :h en ’s avonds ige-introductie- den» met Hel- ■iola van Haa- ;ieboekje en/of iet kantoor sestraat 25( Elders o" rogrammt rdag 6 i welkor Abbeyfield Nederland zet zich in voor aangepaste huisves ting voor ouderen die zo lang mogelijk zelfstandig willen blij ven wonen. Het informatiecentrum van Abbeyfield Nederland is in Tilburg gevestigd. Het adres luidt: J. van Beverwijck- "traat 2, 5117 JB in Tilburg, telefoon 013-440338. Het cen- 12 00'S 9eopend op maanda9 en woensdag van 9.00u tot In het dienstencentrum voor ouderen "de Baselaer”, Hoef- straat 175 in Tilburg wordt iedere week op vrijdagmiddag vanaf 14.00u aan volksdansen gedaan. Het is een leerzame aktiviteit en nog erg gezellig ook! Bovendien blijft u er mee in beweging, zowel lichamelijk als geestelijk. Wilt u meedoen? Neem dan kontakt op met Monica Naburgh, tel. 681462. U kunt natuurlijk ook een keer langskomen om een te kijken hoe het er allemaal aan toe gaat. Regionaal Op de informatiebijeenkomst waar men sen met een opgewekte interesse rondlie pen, waren de grijze hoofden in de meer derheid, grijze hoofden van zowel man nen als vrouwen en niet alleen uit Tilburg. Immers: de Seniorenacademie Brabant wil een regionale functie vervullen. De aanwezigen werd eerst een algemene in leiding voorgehouden, daarna ging men in groepjes uiteen, afhankelijk van de cur sussen waar de interesse naar uit ging. Zoals gezegd worden er in principe tien cursussen aangeboden waaruit men een keuze kan maken. Die tien zijn: "Cultuur- geschiedenis: cultuur, mentaliteit in Euro pa vanaf de 15e eeuw”; "Sociaal beleid en armoede"; "Thema’s uit de gerontolo gie en levenslooppsychologie”; "Funktie van kunst in de samenleving”; "Christen dom en modernisering”; "Het heelal: ver leden en heden van ruimte en tijd"; ’’Poli tie van ouderen”; ’’Inleiding filosofie”; ”50 Jaar wereld- in thema’s” én "Zorg om Vanwege bezuinigingen moet de werkgroep H. G Goirle de aula van de Schakel verlaten. De aktiv!‘*! den nu gehouden in een ruimte van de Wildackc. Van Hogendorpplein in Goirle. Iedere maanda~~ dinsdagmiddag, te beginnen op 9 januari kunn^.. daar terecht voor onder andere handwerken, damrru ten, sjoelen, bingo, bloemschikken, etc. Inlichtingen 1 342425. Inschrijven Zin gekregen om wat meer te weten te ko men van de Seniorenacademie Brabant? Neem dan onverwijld kontakt op met me vrouw Wendy Holleman, Hogeschool Ka tholieke Leergangen Tilburg, Faculteit Educatieve Opleidingen, Pyreneeënweg 3, 5022 DN in Tilburg, tel. 013-394444. Bij haar kunt u terecht voor informatiemate riaal en inschrijfformulieren. En wat dat inschrijven betreft: dat kan tot en met 19 januari van dit nieuwe jaar. atie gegeven wor- ussen. Bovendien vorden op allerlei t er zowel ’s-mor- nds (19.30 u.) een y Post. Op 15 ja- :en vervolgcursus iny Post. Studeren op oudere leeftijd, waarom niet? We spraken erover met prof. dr. J.A. Stal pers, emeritus hoogleraar, 67 jaar en één van de docenten die de cursussen voor de Seniorenacademie gaat verzorgen. Volgens de heer Stalpers dient er zich een nieuwe generatie ouderen aan die zelfbewust nog iets positiefs willen doen met de jaren die voor hen liggen. Stal pers: ”De gezondheidszorg is verbeterd, een grote groep ouderen is nog helemaal niet zo oud als ze hun werk beëindigen, hun levensverwachtingen zijn nog hoog. Burgemeester en wethouders van Til burg hebben tijdens de collegeverga dering van 19 december 1989 beslo ten een vijftal subsidies toe te kennen voor ouderenwerk ten latse van de stelpost Ouderenbeleid 1989. Die sub sidies betreffen de Stichting Gezins zorg Tilburg-Goirle met name 't Ver zetje; de Tilburgse Kruisvereniging; de Stichting Bejaardenwerk Tilburg; de Seniorenraad en de Seniorenwijzer, de pagina die u nu aan het lezen bent. Dit jaar braken we de nek over de vele oudejaarsconferences. Seth Gaaikema, Youp van 't Hek, Paul Haenen, Theo en Thea: al lemaal wilden ze hun zegje doen. Alles bij elkaar een warri ge verzameling beelden die doet terugverlangen naar meer over zichtelijke tijden. Persoonlijk voel ik er veel voor het kaarten op oudejaarsavond weer in ere te herstellen. De bin- go-verslaving onder oudere vrouwen zal hierdoor drastisch verminderen. Verder ben ik van mening dat op nieuwjaarsmor gen de Gijsbrecht van Aemstel weer moet worden opgevoerd gevolgd door Kloris en Roosje die in hun nieuwjaarswens op rijm de eisen van de Nederland se senioren aan het publiek ken baar maken. De televisie-uitzen- ding van het Nieuwjaarsconcert uit Wenen kan komen te verval len. De muziek kan wel worden gebruikt als begeleiding bij het schansspringen in Garmisch. De Radetsky-mars kan dan tijdens de prijsuitreiking worden ge speeld zodat het meeklappen op de maat van de muziek tevens als applaus kan dienen. Tenslot te kan overwogen worden het Nieuwjaarsconcert wel uit te blij ven zenden en de ballerina's uit te rusten met ski’s. Heeft dat succes dan kan het skispringen komen te vervallen. Zo blijkt ook dat in 1990 geldt: "wie het oude niet eert, is het nieuwe niet weert". Een zorgeloos Nieuwjaar toege wenst, namens mezelf en ook namens de redactieraad. Mar tösgekoomen in et licht vergeet ik noot óns moe's gezicht. "Wè is dè hier toch mee die tas: zis himmol nat èn stinkt nor plas. En witte wè ónze vadder zeej? "Gooi hilt geneuk mar in de pleej!” Kortom: er dient zich een groep ouderen aan die ik voor het gemak maar "medio- ren" zal noemen, die nog van alles wil en dat ook kan. Een van die wensen is iets meer te weten te komen van een bepaald onderwerp via een soort onderwijs-leer vorm. Waarom? Omdat men er in geïnte resseerd is, omdat men in het verleden hoger onderwijs heeft gevolgd en op dat terrein bij wil blijven of omdat ouderen in het verleden de kans gemist hebben ho ger onderwijs te volgen. En ook wellicht om hun kennis en vaardigheden over te dragen naar hun omgeving en inisaties waarin ze werken of wil- Tilburg. Om mee te doen aan de cursus sen hoeft men geen speciale middelbare of hogere vooropleiding genoten te heb ben. Bij de Seniorenacademie gaat men er van uit dat de deelnemers over vol doende kennis en arbeids- en levenserva ring beschikken om de cursussen met succes te kunnen volgen. De cursussen omvatten acht tot tien bijeenkomsten van ongeveer twee uur op de KUB aan de Ho geschoolpan of in het gebouw van de Hogeschool Katholieke Leergangen Til burg aan de Pyreneeënweg. Natuurlijk moet men thuis ook aan de slag: zo’n 50 tot 80 uur in totaal met een uitschieter van 160 uur. Hoe men de cursus wil afsluiten, bepalen de deelnemers in overleg met de docenten. Afsluiten kan bijvoorbeeld door middel van een werkstuk, een evaluatie gesprek, een presentatie e.d. waarna men een certificaat krijgt. De kosten bedragen 200,- per cursus. Of alle cursussen doorgaan, is afhankelijk van het aantal deelnemers. Men streeft naar groepen van maximaal 25 personen. Seniorenwijzer Wordt eenmaal in de twee weken opgenomen in de Tilburgse Koerier Redactieraad Diny van Bladel-Verbunt Peter Elshout (eindredacteur) Joop Janmaat Jacques Joosten Ad Konings (voorzitter) Harry Strijbosch Ad de Vet Redactleraadsadres Redactieraad Seniorenwijzer, p/a Lange Schijfstraat 107,50< TT Tilburg, tel. 350505. Kopij Kopij kan opgestuurd worden naar het redactie-adres of naar de Tilburgse Koerier, postbus 10001,5000 JA Tilburg, tel. 368805. (om uit te knippen en te bewaren!!!!!) Ouderenorganisaties Katholieke Bond voor Ouderen (KBO): mevr. Van der Wal, Van Limburg Stirumlaan 95, tel. 672208. Algemene Nederlandse Bond voor Oude'" Van Kooten, St. Josephstraat 113, tel. 4380 Woonlastenoverleg Ouderen: mevr. Sant 96, tel. 425809. Overleg Tilburgse Ouderen (OTO): mevr. Van Loon-Hoes, Vermiljoenstraat 6, tel. 681366. Seniorenraad: per adres de Twern, Poststraat 22, tel. 360251 Organisaties voor hulp- en dienstverlening Pas 65: gemeentehuis afdeling Bevolking, maandag tot en met woensdag van 8.30u tot 16.00u, donderdag van 8.30u tot 19.00u en vrijdag van 8.30u tot 12.30u. Stedelijke Maaltijddienst: verstrekking van warme maaltijden aan ouderen die niet in staat zijn zelf een warme maaltijd te bereiden. Inlichtingen: Lange Schijfstraat 107, tel. 350505, al le werkdagen tussen 9.00u en 10.00u. De maaltijden kunnen thuis gebruikt worden of in Koningsvoorde, Gen. Smutslaan 242; Zonnehof, Prof. Gimbrèrelaan 30; Garsthof, Columbus- plein 15; Antonius van Padua, Paus Adriaanstraat 60; Kievits- laer, Reinevaarstraat 55; Wooncentrum, Hopliedenkade; Pa- rocheizaal Goede Herder, Postelse Hoeflaan 326; St. Jozef- zorg, Kruisvaarderstraat 40; de Boomtak, Boomstraat 81; Trefpunt Koningsplein, Koningsplein 251; Huize den Herd gang, Berlagehof 60; Huize de Heikant, Schubertstraat 700; Wijkcentrum de IJpelaer, Corellistraat 10; Buurtcentrum Lo ven Besterd, Koestraat 164 en buurtcentrum Westend, Ko ren bloemstraat 44. Opgave dient twee dagen van te voren te worden gedaan via het bovenstaande telefoonnumme Stichting Bejaardenwerk Tilburg (SBT): Lange Set 107, tel. 350505. Tilburgse Kruisvereniging: Lage Witsiebaan 2a, correspon- dentie-adres: postbus 1035 in Tilburg, tel. 636620. Kantoor uren: 8.30u tot 12.30u en 13.00u tot 17.00u. Stichting Gezinszorg: Stationstraat 5-5a, tel. 397911. Spreek uur alle werkdagen tussen 8.30u en 9.30u. Hulpcentrale/SOS: Spoorlaan 320, tel. 433584, dag en nacht bereikbaar. Hulpdienst Noord: De Schans 123, tel. 551093 tussen 9.30u en 11,30u. Instituut Maatschappelijk Werk, hoofdbureau Korvc,-,“!“ tel. 3688885. Buurtbureau's: Bureau I*' 246, tel. 551579; Bureau Oost, Gasthui Bureau West, Lage Witsiebaan 103, Bisschop Zwijsenstraat 14a, tel. 36) Kerkstraat 2 in Goirle, tel. 341515. D( van 8.30u tot 18.00u. Centrum Hulpverlening Slachtoffers Misdrijven: Bisschop Zwijsenstraat 14a, tel. 437584. Sociaal Raadsman: Gasthuisring 51, tel. 367110, spreekuur alle werkdagen tussen 9.00u en 12.00u. RIAGG Midden-Brabant, afdeling ouderen: Frans Siemer- spad 10, tel. 638155. Juridische EHBO: Stadsstraat 2, tel. 353135, spreekuur maandag tot en met donderdag van 14.00u tot 20.00u. De Smeetskrlng: gratis hulp bij belastingproblemen zoals vullen van belastingformulieren, alleen op afspraak. Afsp ken maken is mogelijk op maandag tot en met donderdag v 10.00U tot 11.00u en vrijdag van 9.00u tot 16.00u via I 368146. Vrijwllllgerscentrale: Spoorlaan 320, tel. 434572. Telefonisch bereikbaar tijdens kantooruren. Openingstijden van 13.00u tot17.00u. 't Gilde: ouderen dragen kennis over. Adres: Spoorlaan 320, inlichtingen op dinsdag en donderdag tussen 10.00u en 12.00u, tel. 434572. Gemeentelijk Informatiecentrum: Stadhuisplein 132, tel. 358575. Huisvesting Aanleunwoningen Gegadigden voor een aanleunwoning bij Huize Antonius van Padua en Huize St. Jozefzorg: aanmelden bij Woningbouw vereniging Samenwerking, Ringbaan Noord 165, tel. 366445. Gegadigden voor een aanleunwoning bij Huize Heikant: aan- mleden bij St. Verenigde Woningcorporaties, Joh. van Oister- wijkstraat 53, tel. 399883. Gegadigden voor aanleunwoning bij Huize Kievitshorst, Hui ze Bijsterstede, Huize Koningsvoorde en Huize Mariengaar- de: aanmelden bij Tilburgsche Bouwvereeniging, Nimrod- straat 30, tel. 633210. Gegadigden voor een aanleunwoning bij Huize Zonnehof of Huize de Herdgang: aanmelden bij de Vereniging voor Volks huisvesting Tilburg, Elzenstraat 85, tel. 620880. Huursubsidie: inlichtingen bij de dienst Publieke V Vincentiusstraat 102, op werkdagen van 9.00u tot 12. 428711. Gemeentelijke Indlcatlecommlssie: Lange Schijfstraat 107 (bij de SBT), spreekuur maandag, woensdag en donderdag van 9.00u tot 10.30u, afspraken buiten spreekuur tel. 361015. Geen gemoedelijk praatverhaal Stalpers heeft er zin om te beginnen met een groep. Hij verzorgd de cursus "Func tie van kunst in de samenleving". Waarom doet hij dat? ’’Eerlijk gezegd ben ik er voor gevraagd. Maar ik doe het heel graag want hoewel ik van huis uit socio loog ben, gaat mijn interesse heel sterk uit naar kunst. Ik ben er zelf ook aktief in. Het intrigeert mij in hoge mate hoe kunst en een samenleving als de onze met el kaar samengaan. Ik zie wel hoe het zal gaan maar de reakties tijdens de informa tiebijeenkomst geven me veel vertrouwen dat het een zinnige cursus zal worden. Ik ga geen gemoedelijk praatverhaal hou den. Ik zal vermoedelijk steeds met een probleemstelling werken en die verduide lijken in een inleiding waarna de cursisten er zelf mee aan de slag gaan, eventueel in discussievorm.” De Stichting Gezinszorg Tilburg- Goirle krijgt van de gemeente een be drag van 56.500,- ingaande op 1 ja nuari 1990 als bijdrage voor de dag opvang van ouderen. De komende drie jaar zal de gemeente dit intitiatief financieel ondersteunen. De bedragen voor de jaren 1991 en 1992 zullen worden vastgesteld op 1 oktober van dit jaar en 1 oktober 1991. Er zal dan gekeken worden naar de situatie dan en de mate van ondersteuningsbe- hoefte. De Tilburgse Kruisvereniging krijgt een eenmalige bijdrage van 40.000,- voor de voortzetting van het project voetverzorging. Op 1 oktober van dit jaar zal bekeken worden of voortzet ting van subsidie voor 1991 nodig is. De Stichting Bejaardenwerk Tilburg (SBT) krijgt een eenmalige subsidie van 25.000,- voor een half-time ad ministratieve kracht ten behoeve van de maaltijddienst voor ouderen. De Seniorenraad krijgt een budget van 22.750,- voor haar functioneren in het jaar 1990. De Seniorenwijzer tenslotte wordt ge subsidieerd met een bedrag van 26.000,- voor tijdelijke voortzetting. Vóór 1 juli van dit jaar wordt de Senio renwijzer geëvalueerd. tieke participatie in de sociale fil geschiedenis gezondheid”. Vooropleiding en afsluiting De Seniorenacademie Brabant is een ini tiatief van de KUB en de Hogeschool Ka tholieke Leergangen Tilburg. In navolging van seniorenacademies als in Groningen, Rotterdam en Nijmegen volgt nu dus ook

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1990 | | pagina 11