I o o 0 O 4 o Wij wensen onze lezers en lezeressen een zalig Kerstfeest en een voorspoedig en gezond 1990. God legt zijn masker af 1989-pagina 16 F ERS IS BV it 47 7771 {Hfe fefe Kerstfeest 1989 is een kerstfeest dat het begin kan zijn van een nieuwe tijd, een tijd met nieuwe verhoudingen en evenwichten. Dat die verhoudingen en evenwichten stabiel mogen zijn en dat ze bij voorbaat al niet gewantrouwd worden door sceptische geesten: dat mag de kerstwens zijn voor Kerstmis 1989! Een masker dient om te verbergen, een mens verduistert daarmee zijn gezicht, fijn Identiteit: ie weet niet wie er achter zit. - Viert Kerstmis, viert de liefde, viert God als nabij. Viert dit alles feestelijk en gezellig, met elkaar, menselijk. Menselijk en goddelijk liggen niet zo ver uit elkaar. G. WITLOX iBV 175 Iburg I s iBV 39 burg I. Dost 102a Iburg - Ook God droeg heel lang een masker, waarachter zijn ware aard verborgen bleef voor ogen en gedachten van mensen. «Ik ben er» heeft Hij gezegd, méér niet. En de schepping droeg zijn naambordje. Mensen wisten en geloofden wel, dat Hij er was, maar ze wisten niet wie Hij precies was en hoe. - Gerard Walschap formuleert het zo prachtig in «Houtekiet», de laatste woorden van dat boek. Houtekiet sluipt stilletjes, als hij ter kerke gaat, via de torentrap naar de galmgaten. Hij denkt daar dichter bij God te zitten dan in die «duffe kerk». «Hij keek rustig over de velden en in de lucht. En hij voelde zich één met die oneindigheid, waarin onzichtbaar voor woorden en gedachten dat fijne raadsel zweeft, dat ons allen boeien blijft in dit korte leven». - God heeft dit «raadsel» opgelost, Hij heeft zijn «masker» afgelegd in dat Kind van Betlehem. Die «God» blijkt eenvoudig goed te zijn, die Sterke zwak en machteloos, die Heilige gewoon, de Vreeswekkende een uitnodigende liefde. God en evengoed mens. «Wie Mij ziet, ziet de Vader», wie naar Jezus kijkt, weet wie en hoe God is. gezichten van gewone mensen zullen zijn. Van mensen zoals u en ik. Van mensen die gelukkig willen zijn. Die een wereld willen waarin niet één persoon het te zeggen heeft over velen maar een wereld waarin men samen beslist over elkaar en over eikaars toekomst. Die een wereld willen waarin geen oorlog is maar waar vrede getooid wordt met een koningsmantel en die geen enkel masker behoeft. Dit moet een kerstfeest worden zoals het ooit bedoeld was: een feest van vrede en niet van tijdelijke wapenstilstanden. Dit moet uxuruaisjuv ue giasnusi en een feest zijn van eerlijke de perestrojka inluidde. Op mensen, van mensen winterse tijden. A Oostblok-landen waaronder Bulgarije volgen: de maskers vallen, onverwacht snel. Wat er onder die maskers zit blijft voorlopig nog bedekt in de windselen van de toekomst maar de ware gezichten zullen getoond worden. En wat iedereen nu al weet is dat het de het einde van dit jaar is in Polen een regering gevormd niet met communisten maar met leden van de vakbond Solidariteit. In Berlijn, het symbool van de verdeelheid tussen Oost en West, is een muur afgebrokefr. Niet zomaar een muur. Nee, De Muur! In Tjechoslowakije beleeft de Praagse Lente van 1968 >rjaar in I I et jaar 1989 was een jaar dat begon met I de dood van een omstreden mens. De Japanse keizer Hirohito overleed begin januari. Een keizersmantel werd afgelegd, een masker werd begraven. Weinigen konden in die eerste maand vermoeden dat er in de loop van het jaar gewone mensen op zouden staan als vredesvorsten zonder koningsmantels, ongemaskerd. Samen stonden ze en staan ze bijeen in de landen ten oosten van ons: vol hoop en verwachting. In Rusland begon het eigenlijk al in maart 1985 toen Gorbatsjov de glasnost en zonder maskers. De vredesduiven vliegen uit, levende symbolen- op zoek naar veilige oorden. Het is goed dat we meer en meer omringd raken door landen waar ze ongehinderd en in volle vrijheid een plaatsje hopen te vinden.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1989 | | pagina 1