JAAROVERZICHT 1989 Kerst- puzzel Het jaar van Oost-Europa ■sfc. De prijzen 21100 N IT 11 ff I l-H Speurpuzzel 'Feestdagen' M Puzzelbladen T, ir 1989-pagina 12 Donderdag 21 december 1989 - pagina 13 DE TILBURGSE KOERIER BERLIJN-DE MUUR. - Wat wijze ïvrijd Nazomer De toekomst Herfst en winter ep: Tilburg haalde de landelijke pers met de aanpak ervan, (foto Geert Tilburg 45 jaar bevrijd. G E K K E N N E D E N N E A E E F K S 0 T S T S R E K E R E T L E K Y E G E N N E D G K U E R U R S E W E E L T R K N S K N E E I G K 0 Z N S 0 R R T T K T 0 G IALIST s E S T E G E V E W T K T N E U S U K K N P T T E I L P E A K D S E P L E E N T R D P E B M enlijk verschillen van gewone kruis- korte uitleg die u zal helpen bij het E S 0 E I E E N T N 0 R U A De namen van de winnaars worden be kend gemaakt in de uitgaven van de Til- burgse Koerier van donderdag 4 januari 1990. De prijswinnaars krijgen ook per soonlijk bericht van ons. Over de puzzel wordt geen corespondentie gevoerd. R S W s o F G N D K A S F H E O T E K E R S T F S W T T F C K E E G D E N N N N E N D E N 1 S I K E R P O E D E R U E G A T G S S R E K E K U T G N B è1 De overgebleven letters vormen een wens. BANKETLETTER CHAMPAGNE DENNEGEUR DENNENAALDEN DENNETAKKEN EERSTE KERSTDAG FEESTELIJK FEESTKLEDING FONDANT GEZELLIG KAARS KERSTROOS KERSTSTER KERSTSTOL KERSTSTUKJE KLOKKEN KOOPAVONDEN KOUD BUFFET PIEK POEDERSUIKER ters tribune september ,-aurpuzzels wezenli woordraadsels, volgt hier een kc Hondepoef van Loon) geen bal meer. De supports i een groots vuurwerk. Vuurwerk in s ien. De match moest gestopt worden. 1 “rijke mate zul ivi De ger in maart en rappen vc meer? Vast as niet aan. Lijkt dat u wat? Wat moet u ervoor doen? AMSTERDAM-NEDERLAND. - Ze zagen was gehuld in de rookkolommen van tijdens de wedstrijd Ajax-Austria Wit toen in razenc Duitsers mc Hongarije draad af ging neer, heid tussen BEIJING-CHINA. - De dappere jonge student haalde de wereldpers. Hij voerde een eenzame strijd tegen de tanks op het plein van de Hemelse Vrede. Even later werd hij weggetrokken door omstaanders en de tanks vervolgden hun weg bant en ook in Tilburg onstond com motie over het kunstonderwijs. Op 7 februari overleed het oud-gemeentr raadslid voor de Partij Midden P~ bant, de heer Jos van der Aa. In u maand werd ook met veel succes c Tilburgse Revue ’’Hemel en Aarde opgevoerd e kampioen s service-verzor berg ontstonco woners over de renovatieplai het bestuur. Een deel van de eisten meer invloed op die plannen. Lente In de maand maart drukte de olie maatschappij Exxon ons met de neus op het milieu. In Alaska liep een olie tanker van Exxon op een ijsberg. Een ware natuurramp was het gevolg in dit tot dan toe ongerepte natuurgebied. Duizenden vogels en vissen legden het loodje en de kapitein was in de olie. Tragisch. Zonder meer tragisch was moord op cameraman Coré La- I Een nieuwe loot aan de van-Dale-tak is het Handwoordenboek Hedendaags Neder lands. Ook hierin staan gangbare Neder landse woorden en begrippen in hun aktue- le betekenis vermeld. De gebruiker zal er vrijwel alles in aantreffen, wat zonder nade re uitleg voorkomt in de media, de vrije- tijdslectuur of in gewone studieboeken. Het handwoordenboek bevat circa 65.000 ingan gen en telt 1.248 pagina’s. Deze van-Dale- telg kost in de winkel 47,50. Wie modem Nederlands wil spreken of schrijven heeft met het Groot Woordenboek Hedendaags Nederlands een uiterst be trouwbare en volledige gids in handen. Dit woordenboek beperkt zich tot de gangbare Nederlandse taal, sinds circa 1950. Erg praktisch met z’n 95.000 trefwoorden en 1.596 pagina’s. De winkelwaarde bedraagt SNEEUW SPIJS STER WENSKAARTEN WITTE KERST WIJN bezielt mensen om massaal op een muur te gaan zitten? Als een muur een stad als Berlijn een generatie lang opgedeeld heeft in --ai_ j. -4.—segmenten en die muur wordt gesloopt, is er een reden itten. Op de achtergrond de Brandenburger Tor. Je uitlaten over de toekomst is natuur lijk een hachelijke zaak maar met een veilig vertrouwen kan ongetwijfeld ge steld worden dat in 1990 de ontwikke lingen in Oost-Europa en Rusland het jaarbeeld in belangrijke mate zullen bepalen. En verder? De gemeente- raadsverkiezingen in maart en natuur- Rampen- lijk de wereldkampioenschappen voet- irzaakten ballen in Italië. Nog meer? vast wel het psy- maar daar wagen we ons Zomer In mei en juni stond China in de alge mene belangstelling. Studenten de monstreerden tegen de regering en eisten ondermeer dat er een einde aan de corruptie zou komen. Alles ging goed tot begin juni het Chinese leger met veel geweld ingreep. Duizenden doden vielen er in Peking en wie kan zich niet die fötü herinneren van’ die ene Chinees voor de grote tank? Er werden veel gevangenen gemaakt. Be gin juni overleed ook de Iraanse leider Khomeini. Zijn dood veroorzaakte bij de inwoners van Iran veel droefenis, in sommige andere landen slaakte men zuchten van opluchting. Khomeini werd snel opgevolgd door Khameni. Met de nieuwe leider veranderde er in Iran niets wezenlijk. In de maand mei lanceerde Access BV plannen voor een multifunctioneel sportcentrum in het Stappegoor-gebied nadat de gemeente al eerder plannen bekend had gemaakt voor zo’n centrum in het Tivoli-gebied. Juni was ook een maand van ongeluk ken. Begin juni stortte in Suriname een vliegtuig neer met Nederlands- Suri naamse voetballers. Er waren 170 do den te betreuren onder wie Ruben Ko- geldans die voor Willem II uitkwam. In Rusland deed zich een gasexplosie voor waarbij twee treinen verwoest werden. Er vielen daar ongeveer 1000 doden. In deze maand maakte de ge meente Tilburg bekend een bedrijven- "rijs in te stellen, de nieuwe directeur «e Schouwburg Tilburg diende zich aan in de persoon van de heer N. van Gelderen, een delegatie van de ge- chiatrisch centrum Jan Wier veel op schudding in de buurt Armhoefse Ak kers. Eind oktober werd op in drukwekkende wijze herdacht dat Til- ’ran- burg 45 jaar bevrijd was. In november ichte presenteerde de gemeente het leentelijk Milieubeleidsplan en de Bedrijfsmilieudienst van start, leze maand werd ook de begroting 1990 door de gemeenteraad behandeld en werd de Lokale Databank een feit. college van B W opperde dat het gebied Moerenburg als derde mo gelijkheid in beeld kwam als vesti gingsplaats voor een multi-functioneel sportcentrum. En oh ja, in Nederland trad een nieuwe regering aan, een die gevormd wordt door het CDA en de PvdA. Huurwaarde forfait, wel of geen 100 km op ’s lands wegen, bezuinigen op defensie, wel of geen 16 weken flexibel zwangerschapsverlof? Ze zijn er weer druk mee bezig. En als laatste: Bush en Gorbatsjov ontmoetten elkaar op Malta. Het stormde buiten, binnen bleef het heel rustig en werd er gezellig en voor zover bekend, constructief ge praat. We zijn er weer met onze kerstpuzzel. Ook dit jaar is hij weer de moeite waard omdat het een leuke puzzel is maar ook om dat er geweldige prijzen mee te winnen zijn! De hoofdprijs bestaat uit de driedelige Grote Van Dale, hét Nederlandse woorden boek bestaande uit 3792 pagina’s. De twee de prijs bestaat uit het Groot Woordenboek Hedendaags Nederlands. Dit woordenboek telt 1596 pagina’s. De derde prijs tenslotte is het Handwoordenboek Hedendaags Nederlands. Dit woordenboek telt 1248 pagina’s. In september werden ingrijpende plan nen met betrekking tot de aanpak van het hondepoep-probleem bekend ge- lingen in Oost maakt. De ondememingsprijs Tilburg jaarbeeld in I werd gewonnen door Technoplast. Verder werden in oktober in Tilburg het Stadsbeheerplan en het Rampen plan gepresenteerd én veroorz de uitbreidingsplannen van he De Grote of «Dikke» van Dale is het oudste en grootste woordenboek van de Ne derlandse taal. Het is sinds meer dan een eeuw de onbetwiste autoriteit binnen ons taalgebied. Dit driedelige woordenboek be vat circa 230.000 trefwoorden en 3.792 pagi na’s. De winkelprijs van dit woordenboek bedraagt 255,-. meente Tilburg bezoc een andere delegatie van burgemeester Br aan. Nederland en o door droogte geteistei 1989. Het waterverbr gekende hoogte. Dat afname van ijsjes en tuurlijk was er weer de Tilburgse ker mis. Langzaamaan begon het toen te rommelen in Oost-Europa. Talloze Oost- Duitsers namen via ambassades hvee hermetisch afgesloten o.a. in Oostenrijk en Hongarije de wijk <>m op «en muur te gaan zitt naar het westen. Gigantische aantallen ontvluchtten de DDR. Vluchten via Tsjechoslowakije werd ook mogelijk en lange rijen Trabantjes stonden voor de grensposten. Op 7 .«.tij Midden Bra- van der Aa. In die met veel succes de ixcvuc ’’Hemel en Aarde” en Leo Visser werd wereld- grou,w die v°9r, de, IKO.N opnamen schaatsen in Oslo. In het maakte in E1 Salvador. Zijn dood zou pnjs in zorgingscentrum de Duijns- terug te voeren zijn op een ongelukkige van de ond beroering onder de be- samenloop van omstandigheden. In de er de renovatieplannen van maand maart werd in Tilburg ook een r. Een deel van de bewoners begin gemaakt met de voorbereidingen r invloed op die plannen. vo°r de herdenking Tilburg 45 jaar be- vnjd. Directeur L. de Brabander van de Schouwburg Tilburg riam ontslag. In april gebeurde op sportgebied ern stige zaken. In Engeland vielen tijdens de halve finale van de FA-cup die ge speeld werd tussen Liverpool en Not tingham Forest 200 doden. Iedereen mocht het stadion binnen. In Shef field, ook in Engeland waren tijdens een voetbalwedstrijd 94 doden te be treuren. De gemeente Tilburg presen teerde de Perspectiefnota 1990 en de zusters Clarissen verlieten Tilburg na een 100-jarig verblijf alhier. Winter Er was meer in 1989. We zijn snel ge neigd te vergeten. Het jaar 1989 begon met de dood van de omstreden Japan se keizer Hirohito. Zijn leven kon niet langer gerekt worden. In Nederland was in 1988 al een kleine rel ontstaan over wie van de regering zijn begrafe nis zou bijwonen. In de eerste week van januari stierf ook Johnny Jordaan, de koning van het levenslied. Libië kwam ook in het nieuws met de ont hulling dat het over een fabriek be schikte waar chemische wapens gepro- duceerd kunnen worden. En in het be gin van januari onspoorde in Boxtel een goederentrein met methanol. Er ontstond een grote brand. In de Til burgse Koerier verscheen de eerste af levering van een speciale autokrant: de Automaat. In de Verenigde Staten werd er van wacht gewisseld: Reagan af, Bush op. Overigens: Leo Visser werd Europees kampioen schaatsen, Gerard Kemkers werd tweede. In Half oktober de president van de DDR, de heer Honecker werd afgezet. De ontwikkelingen volgden elkaar in razendsnel tempo op. Oost- lochten naar het Westen, in je was de grens met prikkel- gesloopt enDE MUUR r. Het symbool van verdeeld- Oost en West, het tastbare De puzzel oplossen natuurlijk. De oplos sing bestaat uit een wens. Die wens moet u op een briefkaart schrijven. De briefkaart moet gestuurd worden naar het kantoor van de Tilburgse Koerier, postbus 10001, 5000 JA Tilburg. Uw oplossing moet uiterlijk dinsdag 2 januari om 12.00 ’s middags in ons bezit zijn. Als u de oplossing per brief verstuurd, zet dan linksboven op de enve lop: ’’kerstpuzzel”. Wij wensen u ontzettend veel puzzel plezier en natuurlijk veel geluk!!!! VALLETTA-MALTA. - Het weer was bijna spelbreker. Toch lukte het President George Bush om Sovjetleider Mikhail Gorbachov te ontmoeten op de Maxim Gorky. Zal hier later iets moois uit groeien? Zonder twijfel zal 1989 in de geschiedenisboeken worden bijgeschreven als een zeer belangrijk jaar. De ontwikkelingen van de laatste maanden in Oost-Europa, met name de teloorgang van het Stalinistische systeem en de roep om democrati sche regeringsvormen al dan niet in een sterker of afgezwakt communistisch jasje zullen geschiedkundigen nog jaren bezighouden. Maar niet alleen geschiedkundi gen zullen hun hoofden buigen over deze ontwikkelingen. Nu al beraden politici in Oost en West zich over de nabije toekomst en weten op dit moment niet meer te zeggen dan dat het daar (in Oost-Europa) allemaal heel hard gaat. Welke kant zal het opgaan in Oost-Duitsland, Polen, Tjechoslowakije, Rusland, Roemenië, Bul garije? Zullen de ontwikkelingen hun tot nu toe redelijk vreedzaam karakter be houden, zullen er escalaties optreden, wat voor regeringssystemen zullen er gehan teerd gaan worden? Wat zijn de gevolgen voor West-Europa, voor de Verenigde Staten, voor de NATO? Allemaal vragen waar niemand nu al een definitief ant woord kan geven. Integendeel: verwarring alom hoewel dapper geprobeerd wordt, in Oost én West, de eensgezindheid te bewaren. Op het einde van 1990 zullen we meer weten. Maar spannend is het wel, op deze manier het laatste decenium van de 20e eeuw in te gaan. gevolg van de tegenstellingen tussen twee systemen, opgericht in het begin van de 60-er jaren werd afgebroken!!!! De wereld schokte op zijn fundamen ten. Letterlijk gebeurde in San Fran- cisco, Amerika. De lang verwachte pres^, aardbeving deed zich daar voor, min- Germ der hevig dan menigeen voorspeld had ging maar toch nog ernstig genoeg om vele jn de doden de veroorzaken. In Nederland deden zich in september en oktober ook aardbevingen voor en wel op de Het voetbalvelden. De doelman van Austria Wien werd op 27 september bij een wedstijd tegen Ajax met een ijzeren staaf geraakt vanuit het pu bliek. En alsof dat nog niet genoeg was: op 22 oktober kon een trieste ba lans opgemaakt worden bij de wed strijd Ajax tegen Feijenoord: 14 ge wonden door twee fragmentatiebom- men. De roep om maatregelen tegen het voetbalvandalisme was een korte tijd sterk te horen. Nu, enkele maan den later praten we alweer alsof er niets gebeurd is over de risico-volle wedstrijd tussen Engeland en Neder land in juni 1990 te Sardinië in het ka der van de WK. Veiligheidsmaatrege len????? Toelichting Aangezien spet oplossen. Bij elke speurpuzzel staat een lijst woorden. Alfabetisch gerang schikt. Die woorden zitten kriskras verborgen in het letterdiagram. Met kriskras wordt bedoeld dat de woorden van links naar rechts kunnen staan; van rechts naar links; van boven naar beneden; van beneden naar boven of schuin van boven naar beneden en van beneden naar boven. De letters mogen meer dan één keer gebruikt worden. Als u alle woorden hebt weggestreept, dan blijven nog een paar letters over die niet gebruikt zijn. Deze letters vormen, van links naar rechts gelezen, een zin die betrekking heeft op het onder werp van de puzzel. lit Matagalpa en nder aanvoering ikx deed Japan ik Tilburg werd d die zomer van lik steeg tot on- ;old ook voor de risdranken. Na- m3

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1989 | | pagina 13