W I J Alleenstaanden met de kerstdagen Het woord is aan.... DW RST COLOFON de tilburgse koerier 88 POST SCRIPTUM NS E I Thuisblijven, naar de kinderen, naar vrienden of kennissen... Kerst-ins Lekker lezen met kerst S.O.O.N. Vergeetachtigheid Belbus voor Bijsterstede, Herdgang en Zonnehof Ouderen de Schans Praatlijn voor ouderen Yoga voor ouderen Volkstuinen jer 1989 - pagina 10 Donderdag 21 december 1989 - pagina 11 JS 79- 300 D serv/ce bedrijf (foto Geert van Loon) Alleen in alle drukte. LPG. on )0 uur 3.00 uur merk Rüd everbaar 1985 6.500,- -X Sedan 1987 18.500,- tant LPG ir. Ook hij huis. Even- ze Zij HET WOORD IS AAN... gen? pro- heeft komt 7100 GL3-drs 1.6GLS 3GL 2S .38 3S 1.6 H8 >0S .68 1.6 S Sedan GL Krom’ Iburg )9 84 84 s 198$; in v 90ep ndere merken 1 GTX nc Shuttle (de Bezige Bij) van igs verfilmd en staat weer volop in winterverhaal zoals de ondertitel dagen van 1946 worden er in be- issant en natuur- geschreven. In jectrum) zijn er s. diesel n J-ors. tt Combo diesel Dpel Ascona na 2-drs na 4-drs na4-drs. diesel Opel Vectra a Sedan Opel Manta a 1900 aCCGSI Opel Rekord rd diesel rd Caravan rd aut Dpel Senator to 2.5 E aut Opel Omega aa 4-drs. GL ga 23 diesel Jeep 4x4 '82-'85-'8^ '86' gemeente aangepast besluit seld is van de jsloten voorals- te voeren voor I en Zonnehof. "Vervoer voor 3 week dins- iicapten en 1987 18.500,- 1985 12.500.- 1984 9.950.- J 1985 11.500,- I 1983 9.500,- 1988 21.950.- 2 1986 13.750,- 1986 16 500.- 1986 14.500.- J 1985 12.500.- 1983 7 950.- 1987 18.950,- 3 1984 13000,- 1981 6.950,- 1984 11.250.-. J 1982 6.250.- J 1983 7.950,- 1983 5.800.- 3 1983 4 950.- 1986 16 900.- 1987 8 000,- J 1986 5 950.- 4 1987 9 750.- 3 1985 15.500.- 1986 19 250.- 1 1984 14.000.- j 1987 11 500.- j JIUS ionnaire >aren in de zorg- beste sigarenspe- ook de rokers van Het woord is aanis de titel van een rubriek waarin iedereen van 55 jaar en ouder aan het woord kan komen om de lezers te informeren over allerlei leuke, gezellige, interessante, opmerkelijke zaken. Schrijf iets op, maak een ver haaltje van ten hoogste 200 woorden en stuur dat op naar de redactie van de Se- niorenwijzer, per adres Tilburgse Koe rier, postbus 10001, 5000 AJ in Tilburg onder vermelding van "Het woord is aan....”. Inzenden betekent niet dat er automatisch geplaatst wordt. Deze keer is het woord aan een Tilburger die met Turken en Marok kanen sprak over het kerstfeest. jehouden wordt is niet groot. Op 24 december wordt er ian 4 in Tilburg een kerst-in ïhtingen telefoon: 674247. kerst-in georganiseerd in )1 in Tilburg. De kerst- in *■--'t de bezoekers theater aange- >r vervoer kan gezorgd wor- rijgen via de telefoon, num- nobielbedrijf APENDONK BV uisstraat 52 ID Berkel-Enschot 1 3-331206 het adres voor: IIEUWE Opel 2 Ie herstellen nstallaties id keunngsbedrijf APK F=>EL_^ >rgesteld drie bejaardentehui- en Zonnehof beter bereikbaar 7ii met het gewone openbaar i. In de nqta wordt verder voor- nieuw, aangepast vervoerssys- i. Verder zou, aldus de nota, de nieuw vervoersmaterieel beter gehandicapten er ook goed ge- Een Turk die ik sprak kende het kerstfeest. Het is een religieus feest van de christenen. Volgens hem heeft dat feest te maken met een pasgeboren kindje onder de denneboom. Als moslim wist hij er verder niet veel meer over te vertellen. Ik heb hem de symbolische betekenis van de denne boom proberen uit te leggen. Een Marokkaan wist meer te vertellen over het kerstfeest. Naar zijn me ning is dit een feest voor alle christenen. Hij is ervan op de hoogte dat dit feest ook op de scholen gevierd wordt, ook met Moslim-kinderen die het erg leuk vinden. Uit de Koran weet hij dat Jezus een een profeet was maar Mohammed was een goter profeet en dus veel heiliger. Hij doet niets meer aan zijn geloof net zoals veel christenen er niets meer aan doen. Een andere Turk waar ik mee sprak, vindt Kerstmis een feest van goede gaven omdat men van de werkgever een kerstpakket krijgt. Hij deelt dat pakket ieder jaar met zijn buren. Een Turks meisje wist heel wat over Kerstmis te vertellen. Zij kent veel na men uit het Oude Testament zoals Abraham, Mozes, Jezus en natuurlijk Mohammed die de grootste van allen is. Tot slot sprak ik via een tolk met een Marokkaan die net in Nederland was. Kerstmis zegt hem totaal niets. Zijn tolk daarentegen is goed op de hoogte van het kerstfeest en van andere wereldgodsdiensten; veel beter dan ik. Over cultuur gesproken! Een lezer. Het aantal kerst-ins dat in Tilburg gehoudc We hebben er twee kunnen traceren. C“ wijkcentrum de Reit, Westertorenlaar. shouden van 13.00u tot 17.00u. Inlichtinc p eerste Kerstdag wordt er ook een k de Montfortkerk in de Corellistraat 231 begint om 14.00u en duurt tot 22.00u. Er wordt' een afwisselend programma van dans, muziek en t boden. De toegang is er gratis en voor den. Informatie daarover kunt u verkri mer 553262. Seniorenwijzer Wordt eenmaal in de twee weken opgenomen in de Tilburgse Koerier Redactieraad Diny van Bladel-Verbunt Peter Elshout (eindredacteur) Joop Janmaat Jacques Joosten Ad Konings (voorzitter) Harry Strijbosch Ad de Vet Redactieraadsadres Redactieraad Seniorenwijzer, p/a Lange Schijfstraat 107, 5038 TT Tilburg, tel. 350505. Kopij Kopij kan opgestuurd worden naar het redactie-adres of naar de Tilburgse Koerier, postbus 10001,5000 JA Tilburg, tel. 368805. doen u kunt u Tilburg, zichzelf ontspan- ilichtingen bij de en mooie muziek. Als er iets op de te levisie of de.radio uitgezonden wordt dat haar de moeite waard lijkt, kijkt ze of luistert ze. Ze ziet wel hoe de kerst dagen haar zullen bevallen. Mevrouw Toonstra is 64 jaar, ook zij woont zelfstandig. Mevrouw Toonstra heeft voor de kerstdagen een aantal goede kennissen uitgenodigd bij haar thuis die ook alleen zijn. Zij verzorgt het kerstdiner. Ze haalt met haar ken- Persoonlijke invulling Heeft iedereen zijn of haar invulling van de komende kerstdagen ook echt zelf gekozen? Die vraag wordt door iedereen met 'ja' beantwoord maar in dat 'ja' klinkt bij sommigen onzeker heid door. "Je kunt wel van alles wil len maar als het niet gaat dan gaat het niet,” zo verwoordt een het gevoel van meerderen. Een gedwongen keuze dan? Een ander: "Ach, wat maakt het uit? Je probeert er iets van te maken. Je verzetten tegen de ouderdom en de gebreken die de leeftijd met zich mee brengt, heeft toch geen zin. Ouder worden is afscheid nemen. Ik denk dat dat eigenlijk voor ons allemaal geldt. Dat neemt niet weg dat ik de kerstda gen op mijn manier doorbreng. Ik pro beer het zo gezellig mogelijk te maken en of ik dat nou samen met anderen doe of alleen, dat is toch een persoon lijke zaak.” Lezen Voor hen die met de kerstdagen boe ken willen lezen die aansluiten op de kerst- en wintersfeer hebben we, in samenwerking met de Openbare Bi bliotheek Tilburg, enkele lees-sugges- ties in de rechterkolom van deze pagi na opgenomen. Wellicht treft u er iets in aan wat van uw gading is. Als u zich echt alleen voelt tijdens de feestdagen en u wilt met iemand pra ten maar u weet niet met wie, dan kunt u altijd (24 uur per dag) de Hulpcen trale bellen. Het telefoonnummer luidt: 013-433584. Mevrouw van Dingen is 82 jaar, woont in een verzorgingstehuis, gaat, net als veel mensen uit het te huis waar zij woont, met de kerstda gen naar haar kinderen. Dat doet ze al jaren. Wel maakt ze de kerkdienst in het tehuis mee. Waarom ze naar haar kinderen gaat, is voor haar heel duide lijk. Ze vindt het gezellig en haar kin deren vinden dat ook. Ze kan het zich nauwelijks voorstellen dat ze met de kerstdagen aleen zou zijn. De heer Zwiers is 75 jaar. woont in een verzorgingstehi als mevrouw van Dingen gaat hij met de kerstdagen naar zijn kinderen. Het zijn voor hem sfeervolle dagen en de kontakten met zijn kinderen vindt hij juist op die dagen heel belangrijk. Ze geven elkaar dan ook cadeautjes, niet met Sinterklaas maar met Kerstmis. Hij heeft er heel veel zin in. De heer Antonis is 77 jaar. Hij is frater en woont in hetzelfde verzorgingste huis als mevrouw van Dingen en me neer Zwiers. Met de kerstdagen gaat hij 's ochtends naar het klooster van zijn fraterorde. 's Middags gaat hij naar huis. Hij is van plan dan naar goede muziek te luisteren en wat te le zen want dat doet hij graag. Als het weer niet al te slecht is, loopt hij mis schien nog een blokje om, voor de be weging maar ook om zijn gedachten de vrije loop te laten gaan en om zich zelf -zoals hij dat uitdrukt- te verras sen. En misschien is er nog een aar dig programaa op de televisie. Meneer Damen is 84 jaar. Ook hij woont in een verzorgingstehuis. Hij kan niet meer lopen. Zijn kinderen wo nen in het buitenland. Hij blijft met de kerst thuis en verwacht ook niet zo veel van die dagen. Hij vindt het niet vervelend alleen te zijn, hij heeft er mee leren leven. Lezen is zijn grootste liefhebberij. Dat lukt hem nog prima gelukkig. Dat zal hij ook wel met de kerstdagen doen: veel lezen. Mevrouw Steurs is 60 jaar. Zij woont zelfstandig. Zij blijft thuis met de kerst dagen, heel bewust. Zij gaat niet naar haar kinderen want ze vindt dat ze het dit jaar maar eens alleen moet doen. Ze is van plan zichzelf wat te verwen nen met lekker eten, een goed boek, ze heeft een breiwerkje al klaar liggen Medewerkers van de Openbare Biblioptheek Tilburg hebben voor u enkele boeken in de sfeer van deze feestdagen op een rijtje gezet in de overtuiging dat lezen een prima vrijetijdsbeste ding is, zeker in deze donkere laatste dagen van het jaar. Je duikt weg in een boek en een andere wereld gaat voor je open. Voor het lenen van (kerst)boeken kunt u tussen Kerstmis en Nieuwjaar terecht bij alle vestigingen van de bibliotheek behalve bij de uitleenposten in de verzorgingscentra en de verpleeghui zen. De tekenint feestdagen werk in hc (Van Holk sfeer. Ant zijn v De Onder ouderen bevinden zich heel wat alleenstaanden. Som migen hebben daar echt voor gekozen, anderen kozen voor een leven met een partner en meestal dan ook voor een leven met kinderen. Hoe brengen die alleenstaande ouderen de ko mende feestdagen door? Gaan zij naar hun kinderen, doen zij iets met vrienden of kennissen, blijven zij alleen thuis en maken ze het zelf gezellig, gaan ze naar een kerst-in? Het kerstfeest is immers een bij zonder feest met een eigen sfeer, een sfeer die je overal om je heen proeft: in de winkels, op de radio en televisie, in de kerk, in kranten en tijdschriften, etc. Wij spraken met een aantal al leenstaande ouderen over de ko mende feestdagen. "Het liefst vieren de oudere mensen Kerstmis buiten de deur. Het is voor velen vaak een emo tionele tijd en dan is men toch graag bij elkaar voor de steun en de gezelligheid, meent Jet oor- thuys, directeur van de Stichting Senior Vakantieplan. Vele ouderen vieren Kerstmis het liefst thuis in de familiekring met kinderen en kleinkinderen. De laatste jaren zijn de kinderen echter niet thuis. Ze huren een huisje in de Ardennen of in de Eifel waar ze de feestdagen met hun eigen gezinnetje doorbren gen. Als je zo alleen of met z'n twee tjes de kerstdagen moet zien door te komen, duren de dagen lang. Je gaat onwillekeurig te rugdenken aan de gezelligheid van vroeger en je wordt wat ver drietig om de dingen die voorbij gaan en niet meer terugkomen. Daarom zijn die kerstarrange- menten speciaal voor ouderen een uitkomst. Je bent met leef tijdgenoten onder elkaar en zo druk bezig dat je geen tijd hebt om te piekeren. Is het dat wat je bedoelt Jet? Zeg het dan! De Stichting Samenwerkende Ouderen Organisaties Noord (S.O.O.N.) organiseert op woendag 27 december in de Ridders- hof, Leharstraat 110 in Tilburg-Noord een dansmiddag voor ouderen van 14.00u tot 17.00u. De entree bedraagt 1,- en de bezoekers wacht een leuke verrassing. De Unie van de KBO (Katholieke Bonden van Ouderen) een brochure uitgebracht over vergeetachtigheid. Hiermee de Unie tegemoet aan de groeiende vraag van leden naar infor matie over vergeetachtigheid en geheugenstoornissen bij oude ren. Het is de bedoeling dat de KBO-afdelingen in den lande de komende maanden themabijeenkomsten over vergeetachtigheid gaan organiseren. De brochure is verkrijgbaar voor 3,50 exclu sief verzendkosten bij de Unie KBO in 's-Hertogenbosch, Oranje Nassaulaan 1, telefoon 073-123475. Het college van burgemeester en wethouders van de cQ' Tilburg heeft nog geen besluit genomen over een aa.. vervoerssysteem voor ouderen en gehandicapten. Dat wil het college pas nemen als er een volledig bet aanbod mogelijkheden. Wel heeft het college bes nog voor een half jaar een zogeheten belbus in t de drie bejaardentehuizen Bijsterstede, Herdgang Het college reageert hiermee op de concept-nota gehandicapten en ouderen”. Het college heeft vorige dag over de concept-nota "Vervoer voor gehandi ouderen” vergaderd. In deze nota wordt ondermeer voor^ zen: de Bijsterstede, de Herdgang en te maken omdat deze drie tehuizen vervoer niet goed te bereiken zijn, gesteld in de loop van 1990 een n teem in heel de stad in te voeren, gemeente bij de aankoop van r! moeten bekijken of ouderen en gt bruik van kunnen maken. In de nota wordt verder opgemerkt dat veel ouderen en gehandi capten in de huidige situatie niet of nauwelijks van het openbaar vervoer gebruik kunnen maken. Bussen zijn niet makkelijk toe gankelijk voor deze groepen en het openbaar vervoer komt niet overal. Deelname aan het sociale leven wordt daardoor beperkt, zo staat in de concept-nota te lezen. Het besluit van het college wordt op 15 januari van het nieuwe jaar besproken in de raadscommissie voor Ruimtelijke Orde ning, Openbare Werken en Stadsbeheer. Opel Corsa L2Klrs.TR Opel Kadett 84’'86 "Ldrsdiese Kadett caravan nissen de gezelligheid zelf in huis. Ze heeft dat eerdere jaren ook al gedaan en het is haar en haar gasten heel goed bevallen. Daarom dit jaar weer. Zelf wat van maken Zijn ze eenzaam met de kerstdag* Hoewel alle geïnterviewden het p bleem van de eenzaamheid kennen - de een in sterkere mate dan de ander- zegt niemand zich echt eenzaam te voelen. Iedereen vindt dat je er wat van moet maken en dat je dat echt he lemaal zelf moet doen. Je moet zelf initiatieven nemen als je wat wilt, een ander doet het niet voor je, zo is de al gemene opvatting. Iedereen vindt ook dat het natuurlijk een heel persoonlij ke zaak is hoe je de kerstdagen invult. Of je wel of niet naar de kerk gaat, of je samen met anderen iets doet die dagen, of je alleen blijft zitten. Maar het moet wel je eigen keuze zijn, vin den ze. In het wijkcentrum de Schans, De Schans 123 in Tilburg-Noord is vrijdag 22 december heel wat te zien. De ouderen die deelne men aan de cursussen bloemschikken presenteren die dag tus sen 10.00u en 21.00u hun werkstukken in de gezellige ontmoe tingsruimte van het wijkcentrum. Om 14.00u krijgt de presentatie een extra accent door het kerstconcert van het ouderenkoor "de Kasteelzangers” dat in het wijkcentrum gehouden wordt. Het koor staat o.l.v. broeder Andreas. Belangstellenden worden nu ook al uitgenodigd voor de jaarlijkse nieuwjaarsinstuif op zon dag 7 januari, aanvang 15.00u in het wijkcentrum. Naast het el kaar toewensen van alle goeds voor het nieuwe jaar, kan men pok genieten van sfeervolle "live-muziek”. Bovengenoemde ak- tiviteiten worden georganiseerd door de Werkgroep Ouderen de Schans. Wist u dat er in Amsterdam sinds 1985 een praatlijn is voor ouderen. Die praatlijn is een telefonische hulpdienst speciaal voor ouderen. Op de telefoongesprekken kunnen ouderen be zocht worden en eventueel aanvullende hulp krijgen. Deze praatlijn is een initiatief van de Afdeling Amsterdam van Humani- tas en heeft als blijk van waardering onlangs een cheque ter waarde van 60.000,- ontvangen van de Stichting Hema Fonds 60 plus. Deze stichting stelt zich ten doel een bijdrage te leveren aan het behoud van zelfstandigheid van ouderen en stelt voor 1990 weer zo'n cheque beschikbaar voor een project of initiatief dat direct bijdraagt aan het behoud van zelfstandigheid van ouderen. Het adres van de stichting is: Stichting Hema Fonds 60 plus, postbus 7380, 4800 GJ, Breda, telefoon 076-715608. Bent u 50 jaar of ouder en wilt u ontspanningsoefeningen d.m.v. yoga? Iedere vrijdagmiddag van 14.00u tot 15.00u k daarvoor terecht bij de Stroom, Enschotsestraat 250 in T.. In een rustige omgeving kunt u onder leiding z nen en uw spieren weer soepel maken. Inli Stroom, telefoon 421720. Aktief zijn in een volkstuin is een goede manier om op oudere leeftijd de nodige lichaamsbeweging op te blijven doen. In Til burg zijn er zes volkstuinen: het Leypark, het Laar, de Hoflaan, de Dongense Weg, Tuinpark Noord en de Hazennest. Bij twee ervan, Tuinpark Noord en de Hazennest zijn nog percelen vrij die gehuurd kunnen worden. Iets voor u? Neem voor meer infor matie eens kontakt op een van de volgende personen: W. van Hest, tel. 674308, A. Geboers, tel. 435674 of P. van Beers, tel.673762. Jngen van Anton Pieck geven een sfeervol beeld van de -a-<—,n in vroeger tijden. Het overzicht van zijn leven en mm het boek "Anton Pieck, een 90-jarige ambac - "-Ikema Warendorf), brengt u ongetwijfeld in de goede naton Pieck vertelt in dit boek over de vele facet werk. kerstverhalen voor ouderen van Tjibbe Bijlsma in de bundel "Met de geur van vroeger” (J.N. Voorhoeve) herinneren aan oude tradities maar ze gaan tegelijk over herkenbare situaties en veranderingen in deze tijd. Een heel ander boek is "De Avonden” Gerard Reve. dit boek is onlanc de belangstelling. Het is een ook aangeeft: de laatste tien i schreven. Anton Tsjechov, Selma Lagerlöf, Guy de Maupasc lijk Charles Dickens hebben ook kerstverhalen "Kerstverhalen uit de wereldliteratuur” (Het Sp< enkele verzameld. ichtsman” ie go*pMAz ïtten van i

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1989 | | pagina 11