zr van de vrijwill a Vandaag internationale dag )S Dagopvang ’t Verzetje Het woord is aan.... COLOFON ÏS Alleen-samen-werken S.O.O.N. Seniorenacademie Brabant Overleden Viermaal verkocht Zwemmen voor 50-plussers Terra Nova POST SCRIPTUM t Eetpunt voor ouderen in Theresia Ouderengymnastiek in de Schans nkc^> Buurtcentrum de Spil Veiligheid in huis Kx’i r 1989-pagina 10 Donderdag 7 december 1989 - pagina 11 DE TILBURGSE KOERIER itrum Een lachende 50 zwemster hebben één ding met elkaar gemeen en dat is dat zij voor hun werkzaamheden die zij in georganiseerd verband verrichten niet betaald worden. Het leek de redactieraad van de Seniorenwijzer een goed idee eens te praten met een aantal ouderen die aktief zijn in het vrij willigerswerk. Het werd een gesprek met vier ouderen, alle maal dames en allemaal ouder dan 55 jaar. Om persoonlijke redenen wilden zij niet met hun echte namen vernoemd wor den, vandaar dat wij vier namen verzonnen. HET WOORD IS AAN... I tot burg. Als >62088. irkt i interieur mtal cur- inen zijn. ven), zijn van 54 in Til- een ge- jziek ge- i de Spil in de asstraat 1 ■rg 121605 Vrijwilligerswerk is andere mensen helpen. Waar is de tijd gebleven dat de leden van de bejaardenbond van meneer pastoor gratis mochten kaarten en biljarten in het patro naat? Om aan spullen te komen voor een loterij of een pakjes avond voor de leden onderna men de bestuursleden ware be deltochten langs de lokale mid denstand. Er werd gul gegeven door de winkeliers. Veel wegge vertjes waren echter moeilijk ver koopbare of overjarige produk- ten. Die werden gedurende het jaar speciaal voor "onze bejaar den opzij gelegd. De bejaarden een leuke verrassing en de win keliers een goed(koop) gevoel. Dat was de ware decembersfeer. Bij de V D kregen 60-plussers op 14 en 16 november van dit jaar 20% korting op hun aanko pen. Electrische apparaten, le vensmiddelen, cosmetica, rook- en horeca-artikelen en restau rant waren echter uitgesloten van de kortingsregeling. Er werd dus gul gegeven door 's lands grootste winkelier aan "onze se nioren Zo blijkt maar weer dat niet al leen vroeger maar ook in 1989 het Kerstkind met de Zwarte Piet blijft zitten. anders zijn dan zijzelf. Dat is gewoon niet waar." Alle vier komen ze tot de konklusie dat voor vrijwilligerswerk ind verstand en Isleven. Mevrouw Vandaag, donderdag 7 december, is het de internationale dag van de vrijwilliger. Op deze dag worden de vele medewerkers die op vrijwillige basis hun diensten aanbieden aan diverse in stellingen en organisaties met extra aandacht bejegend. Zo ook in Tilburg. Naar schatting zijn er in Tilburg maar liefst zo’n 40.000 vrijwilligers aktief in georganiseerd verband. Dat is heel veel maar er valt dan ook veel te doen in sportvereni gingen, belangengroeperingen, hulpverlening, in ziekenhui zen en verpleegtehuizen, in vakbonden, ouderenorganisaties, religieuze en culturele organisaties, etc. Al die vrijwilligers Mariazie- i oud-wet- met de idder in iber In april 1985 ging het dagopvangpro- ject voor ouderen ’t Verzetje van start In wijkcentrum d’n Heerd in de Pa- duastraat 3 van start. Vanaf die tijd tot nu toe hebben veel oudere bezoekers gebruik gemaakt van de aktivitelten die in 't Verzetje georganiseerd worden. Alle ouderen van plus 55 jaar uit de wijk Broekhoven z harte wélkom in het buurtcentrum de Spil, Heikestraat 5* burg op maandagmiddag 18 december om 14.00u voor r zellig samenzijn rond de feestdagen. Er wordt voor muz zorgd en de koffie staat klaar. Dit is de eerste aktiviteit in voor ouderen maar er zullen er beslist meer gaan volgen ir toekomst. Als u meer wilt weten over maandag de 18e, bel dan naar de Spil, telefoon 425729. In het zwembad aan de Ringbaan Oost is er elke vrijdag van 9.00u tot 12.00u gelegenheid voor ouderen om te zwemmen. Het is er dan een waar zwemparadijs. Het water is extra warm: heerlijk voor mensen met rheuma en nadere ouderdomskwalen. Het is er ook gezellig. Men vindt er kame raadschap, een leuk babbeluurtje, veel lach-plezier en natuurlijk doet men er aan verantwoorde beweging. Eens in het jaar wordt er ook een zwem- vierdaagse voor de deelnemers georganiseerd. Na afloop volgt er dan de medaille-uitreiking. Een aantal vaste bezoekers is dit jaar van plan samen een keertje uit eten te gaan en ieder jaar met carnaval is het er een dolle boel in het zwembad want dan wordt er in aangepaste kledij gezwommen. We hopen metz’n allen dat het zwembad open blijft! Ik zou willen eindigen met deze "dichtregel": Ontneem ons dat niet want dat doet ons veel ver driet! ,30u is er in het wijk- "•"-Noord een cursus 3re oudere die de met het wijk- telefoonnummers onder leiding van :n ook de zogehe- iten op voorraad, el van natte voe- in water, licht, Is, maar zonder amelijk voor een ssentieel: als we an jiet water de t toegevoegd, flo- riaal: en voor dat Tuincentrum Ro- Eind november is op 94-jarige leeftijd overleden in het I kenhuis de heer F.J.J. Hoogers. De heer Hoogers was houder van de gemeente Tilburg en was onderscheiden r eretekens van Ridder in de Orde van Oranje Nassau en Ric de Orde van Sint Silvester. De heer Hoogers is op 25 novemt begraven op het kerkhof "Heike” aan de Bredaseweg. drie zaken belangrijk 2 het te doen, een gezor een normaal gevoelslc Lastman: "Als je daarover beschikt dan kun je op zoveel plaatsen zoveel zinnige dingen doen.” Informatie Wilt u iets meer weten over vrijwilli gerswerk? Wat let u dan om kontakt op te nemen met de Vrijwilligerscen- trale aan de Spoorlaan 320 in Tilburg. Het telefoonnummer luidt: 434572. Men kan u daar alle gewenst informa tie geven over vele soorten van vrijwil ligerswerk. Eerst nadenken mis schien? Maar dan doen! Op 9 en 10 december preser Schans de toneelgroep Kolibr verkocht” van P. Barillet en J.i om 20.00u opgevoerd in wij' in Tilburg-Noord. De regie t stuk gaat het om een huis i vier keer van eigenaars ver het huis? Het stuk biedt een soms komisch, soms romantis welkom. De toegang is gratis. tenteert de werkgroep Ouderen de librie met het toeneelstuk "Viermaal J.P. Gredy. Het stuk wordt op beide /ijkgebouw de Schans, De Schans 123 s is in handen van Theo Janse. In het i dat viermaal verkocht wordt en dus srwisselt. Wat willen die mensen met bloemlezing van gebeurtenissen, isch en soms dramatisch. U bent ’t Verzetje is er voor ouderen die on dersteuning nodig hebben bij het zelf standig thuis functioneren en voor wie opname in een verzorgingstehuis (nog) niet nodig is. De redenen waar om men ondersteuning nodig heeft, kunnen heel verschillend zijn. Zo kan men zich eenzaam voelen, wat ver geetachtig raken, niet goed uit de voe ten kunnen, geen fut meer hebben om Iedere maandagmorgen van 10.30u tot 11.5 centrum De Schans, de Schans 123 in Tilburg-f Gymnastiek voor Ouderen en Senioren, leder week gezond wil beginnen, kan kontakt opnemen i centrum voor meer informatie. Dat kan via de telefc 564456 of 553800. Overigens: de lessen staan een deskundige docente. U heeft er iets over kunnen zien op het journaal vorige week woensdag en over kunnen lezen in de dagbladen: de Senioren academie. In Tilburg gaat er een van start en wel in het voorjaar van 1990 bij de Katholieke Universiteit Brabant (KUB). De Senio renacademie Brabant is een initiatief van de KUB en de Katholie ke Leergangen Tilburg. Beide onderwijsinstellingen gaan oude ren de gelegenheid bieden om samen met leeftijdgenoten onder leiding van bekwame docenten aan cursussen deel te nerven. Het aanbod bestaat o.a. uit cursussen over gezondheid, levens loop, politiek, kunst, sociaal beleid, filosofie, geschiedenis, enz. De cursussen zijn speciaal bestemd voor ouderen vanaf 50 jaar, ook voor hen ontwikkeld. Ze worden gegeven in het voor- en na jaar en duren ongeveer 10 weken, 2 uur overdag. Vindt u het een uitdaging om op het niveau van hoger onderwijs kennis en inzicht te verwerven? Dan bent u van harte welkom op de voor lichtingsbijeenkomst die gehouden wordt op dinsdag 19 decem ber van 15.30u tot 17.00u op de KUB in zaal Pz 25, Hogeschool- laan 225 in Tilburg. Als u eerst nog wat meer wilt weten dan kunt u bellen: 013-66"""" in het Steunpunt voor Oude- Iburg een eetpunt voor oude- r en ouder is er welkom. Met len voorzien in de behoefte van Ifstandig te blijven wonen. De laaltijd en de keuze uit de verant- 3n is ruim. Ook met diëten kan reke- Steunpunt voor Ouderen Theresia gebruikers. Zij die niet in staat zijn o.v.ên, kunnen gehaald en gebracht voeding. Gezellig natafelen behoort •r opgave en meer informatie kan “t voor Ouderen in de Nijverstraat jonnummer is 368307 of 355949. Zinnige dingen Werk voor vrijwilligers, ook voor oude re vrijwilligers, is er genoeg volgens de vier. Mevrouw Van Storen: ”lk vind het zo jammer dat veleSritdle,ouderen niet de stap durven të >éfteh om rióg iets te gaan doen. Er zijn zoveel moge lijkheden om nog wat te betekenen voor anderen. Het geeft zoveel vol doening.” Mevrouw Lastman: ”lk denk dat veel mensen aarzelen om het te doen omdat ze denken dat anderen De S.O.O.N. (Samenwer een nieuwe aktiviteit bet vindt plaats in de R.~ 22 november. De v*' vierde woensdag var. en 24 januari telkens en ouder is van harte zelf wat te ondernemen of nieuwe kontakten te leggen, etc. Als men dan regelmatig ergens haar toe gaat, naar ’t Verzetje in dit geval, en men daar samen met andere ouderen meedoet met diverse aktiviteiten en samen praat, dan komt veelal de fut weer te rug, krijgt men weer goede zin en ont moet men weer gezelligheid. De aktivi teiten die in ’t Verzetje georganiseerd worden, worden zoveel mogelijk afge stemd op dat wat men wil. Mogelijkhe den zijn onder andere: weven, breien, borduren, schilderen, glas-graveren, timmeren, lezen, verzorging van plan ten, etc. Maar er worden ook hersen- gymnastiek-spelletjes gedaan, er wor den gezamenlijk thema’s behandeld soms aan de hand van een film, er worden uitstapjes georganiseerd naar musea, de schouwburg, enzovoorts, er kan gezongen worden, er wordt nnastiek gedaan, teveel om al- op vrijwillige basis gebeurt maar dat het daarom zeker niet vrijblijvend ge noemd mag worden. De afspraken die gemaakt worden, moeten immers na gekomen worden want er wordt op gerekend. Twee van de vier dames waar wij mee spraken zijn aktief zijn voor de Zonne bloem. Het zijn mevrouw Essenveld en mevrouw Lindenbos. Zij vervoeren pa tiënten in het Mariaziekenhuis met bed en al naar de kapel op zondag om daar de eucharistieviering mee te kun nen maken. Beide dames doen dat al lebei al zo’n 12 V2 jaar en nog steeds met enthousiasme. In de praktijk bete kent het dat ze ongeveer eenmaal in de vier weken plusminus anderhalf uur in de weer zijn. Zij zijn met hun vrijwilligerswerk in aanraking geko men via hun echtgenoten die al eerder dan zij in het Mariaziekenhuis als vrij williger werkten. Tijdens hun bezighe den hebben ze eigenlijk nauwelijks kontakt met de patiënten maar dat neemt niet weg dat de patiënten de diensten van de vrijwilligers zeer op prijs stellen. De twee andere vrijwilligsters zijn via de Vrijwilligerscentrale aktief. De ene, Onder de noemer "Alleen-samen-werken” organiseren de Volkshogeschool Ons Erf, vormingsinstituut Noord-Brabant en het Platform van Organisaties voor Alleenstaanden (PLOA) van af 12 januari tot en met 29 april 1990 een cursus voor mensen die in Brabant aktiviteiten voor alleenstaanden willen organise ren. De cursus vindt deels plaats in Berg en Dal en deels in Til burg. Doel is het bevorderen van de deskundigheid betreffende alleenstaanden- emancipatie waaronder organisatorische vraagstukken, gesprekstechnieken, werving en public relations. Deelname kost 182,- per persoon. Aanmelden kan tot 15 de cember bij het PLOA, Mayweg 5, 5211 AA ’s-Hertogenbosch, te lefoon 073-134357 (maandag tot en met donderdag, vragen naar Lucy Platvoet). U kunt daar ook terecht voor informatie over an dere aktiviteiten van het PLOA, o.a. voor alleenstaande ouderen. mevrouw Van Storen is dat nu onge veer twee jaar. De andere, mevrouw Lastman is al twaalf jaar aan de Vrij willigerscentrale verbonden. Het werk dat zij allebei doen, is zeer verschil lend. Mevrouw Van Storen waakt bij terminale patiënten of demente oude ren in hun eigen huis, de ander -me vrouw Lastman is betrokken bij de te lefonische hulpdienst en kan inge schakeld worden voor huisbezoeken. De tijd die zij in het werk steken, is zeer wisselend en valt moeilijk aan te geven. De reden waarom zij voor vrij willigerswerk gekozen hebben, is niet gelijkluidend. Mevrouw Van Storen wilde, na een aantal jaren in het bui tenland gewerkt te hebben, niet in een gat vallen. Mevrouw Lastman werd ja ren geleden ontslagen toen ze trouw de maar ze wilde niet haar hele leven vullen met alleen huismoeder te zijn. Voor alle vier geldt wel dat zij andere mensen wilden helpen en dat willen ze nog steeds. Bovendien vinden ze het fijn om met anderen om te gaan. Tweede natuur Alle vier hebben ze de stellige overtui ging dat hun enigszins oudere leeftijd hen heel goed van pas komt bij het vrijwilligerswerk dat ze doen. Zaken als levenservaring en relativeringsver mogen waar ouderen doorgaans meer over beschikken dan jongeren, onder vinden veel waardering van de men sen waar zij mee in aanraking komen. En die mensen zijn in veel gevallen ook niet meer al te jong. Leeftijd schept een band, zo simpel is dat. Me vrouw Lastman drukt het treffend uit wanneer ze zegt: "Onze generatie heeft het zorgen niet verleerd. Bij ons is het een soort tweede natuur gewor den.” De andere drie vrijwilligsters zijn het daar roerend mee eens. Het loont wèl Eén van de belangrijkste kenmerken van vrijwilligerswerk is dat het niet be taald wordt, we zeiden het al. Me vrouw Van Storen: "Natuurlijk, dat is zo maar het loont wèl!” Volgens de vier bestaat de beloning, als we het dan zo mogen noemen, vooral uit dat gene wat je terugkrijgt: waardering. En over de verantwoordelijkheid van hun werk zeggen ze dat het weliswaar De informatiepost van het buurtcentrum de Boomtak organiseert op maandag 11 december in de Boomtak, Boomstraat 81 in Til burg samen met de Stichting Bejaardenwerk Tilburg (SBT) een informatie-ochtend over veiligheid in huis. De ochtend begint om 10.00U en een deel ervan zal gevuld worden met het verto nen van dia-opnames over ongelukken in huis. Door middel van een spel kunt u uw vragen beantwoorden en natuurlijk zijn er folders verkrijgbaar o.a. over hulpmiddelen en ander informatie materiaal. Iedereen boven de 55 jaar is van harte welkom. De toegang is gratis. Voor mensen die slecht ter been zijn en de in formatie-ochtend graag willen bijwonen, kan de SBT misschien vervoer regelen. Inlichtingen daarover via telefoonnummer 350505. U moet dan wel snel bellen! -31-kende Ouderen Organisaties Noord) is iviteit begonnen: een dansmiddag. Deze middag le Riddershof. De eerste keer was op woensdag volgende middagen zijn gepland op iedere 'an de maand, dus op woensdag 27 december van 14.00u tot 17.00u. Iedereen van 55 jaar welkom. De Volksuniversiteit Terra Nova start in januari een aar sussen die ook voor ouderen zeer de moeite waard kunr Een greep uit het aanbod: Nederlands (foutloos schrijven), bloemsierkunst, etsen, geschiedenis van de beeldende kunst, sterrekunde, kennismaken met de computer, tekstverwerken, tuinverzorging en muziek beluisteren en muziektheorie. Nieuw is de cursus archeologie die gegeven gaat worden door de ar cheoloog en historicus drs. J. Hendriks. Bij deze cursus staat de regio Midden-Brabant centraal. Voor meer inlichtingen en voor opgave kan men terecht bij Terra Nova, Nieuwlandstraat 44 in Tilburg, tel. 426269. Tussen Kerstmis en Nieuwjaar is Terra Nova gesloten. i»ca, uc öui luuwüurg, kan gezongen wordt aan gymnastiek gedaan, lemaal op te noemen. ’t Verzetje is geopend op maandag, woensdag en vrijdag. Men gaat er ’s ochtends naar toe (als men moeilijk op eigen gelegenheid kan komen wordt men gehaald en weer thuis ge bracht). Tussen de middag wordt er gezamenlijk een warme maaltijd ge bruikt en op het eind van de middag gaat men weer naar huis. Wat de kos ten betreft: een dag in ’t Verzetje kost 2,50 inclusief koffie en thee, materia len en uitstapjes. Het vervoer kost 3,- en een warme maaltijd 6,-. Op woensdag is er nog plaats voor oude ren. Wat denkt u, is ’t Verzetje iets voor u? Natuurlijk aarzelt u want is dat nou al lemaal wel nodig? Het liefst zou u geen beroep willen doen op anderen. Dat is begrijpelijk. Maar soms kan het heel goed zijn uw trots even aan de kant te zetten om uit een saaie, uit zichtloze situatie te geraken. Want dat is de ervaring bij ’t Verzetje: men heeft er veel aan, men krijgt weer zin in een heleboel dingen. En bovendien: het is gezellig ook! Als u als oudere of als familielid van een oudere meer wilt weten over de dagopvang bij ’t Verzetje dan kunt u het beste het telefoonnummer bellen van ’t Verzetje 435909. U kunt ook bellen naar de Stichting Bejaarden werk Tilburg, tel. 350505; naar het Projectbureau Tilburg-Oost, tel. 421207 of naar de Stichting Gezins zorg Tilburg/Goirle, tel. 397911 Seniorenwijzer Wordt eenmaal in de twee weken opgenomen In de Tilburgse Koerier Redactieraad Diny van Bladel-Verbunt Peter Elshout (eindredacteur) Joop Janmaat Jacques Joosten Ad Konings (voorzitter) Harry Strijbosch Ad de Vet Redactleraadsadres Redactieraad Seniorenwijzer, p/a Lange Schijfstraat 107, 5038 TT Tilburg, tel. 350505. Kopij Kopij kan opgestuurd worden naar het redactie-adres of naar de Tilburgse Koerier, postbus 10001,5000 JA Tilburg, tel. 368805. Bij voldoende belangstelling gaat i ren Theresia, Nijverstraat 42 in Tilt ren van start. Iedereen van 55 jaar het inrichten van dit eetpunt wil men ouderen om zolang mogelijk zelL» kosten bedragen ƒ6,- per mar“!!-‘ woorde en gezonde gerechten u. ning worden gehouden. Het is toegankelijk voor rolstoelgebruikers, zelf naar het eetpunt toe te komen, kuni worden tegen een kleine verges ook tot mogelijkheden. Voor o men terecht bij het Steunpunt 42. U kunt ook bellen. Het telefoc Het woord is aanIs de titel van een rubriek waarin iedereen van 55 jaar en ouder, u dus, aan het woord kan komen om de lezers te infor meren over allerlei leuke, gezellige, interessan te, opmerkelijke zaken. Ook berichten van of over ontmoetingsplaatsen voor ouderen, ge spreksgroepen, cursussen, bijzondere en leuke verhalen over hoe het vroeger was, hoe men zich op creatieve wijze uit een situatie redde, besprekingen van boeken, films, zelfgemaakte gedichtenhet kan allemaal. Schrijf iets op, maak een verhaaltje van ten hoogste 200 woor den en stuur dat op naar de redactie van de Se niorenwijzer onder vermelding van ”Het woord is aan....”. Inzenden betekent niet dat er automatisch geplaatst wordt.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1989 | | pagina 11