w I eenduidig naar buiten treden. '’Kwalitatief goed werk leveren en 1 i Nieuwe directeur J, van Slooten van de SBT: COLOFON Badminton Conditie Club H Brabantse spreekwoorden Toneel in de Baselaer POST SCR1PTUM Cursus gezondheids voorlichting werkt Vijf miljoen gulden extra voor ouderenhuisvesting Sinterklaas in de Garsthof en in Loven-Besterd 9.9S NIVON-afdeling Tilburg ”Een roepende in de woestijn” Trefpunt de Reit Ouder worden en zelfstandig blijven wonen Oud-stoottroepers w 989-pagina 10 Donderdag 23 november 1989 - pagina 11 DE TILBURGSE KOERIER model •urg. zaal 0134 srsoneel meent wonen itehuis HET WOORD IS AAN... Foto’s: Geert van Loon inie de wil jan Hen- I. 04255- ge- jr is cces al Ie leef- waar de ïnt. Een igba ■set wrkombinatie 7 De set bestaat >o/s- of n. Verstelbaar 'ting, twee losse ruime 'tness-mat. aal U&9S inget tendt werd gestart werden de rijkste, ten. W) Seniorenwijzer Wordt eenmaal in de twee weken opgenomen in de Tilburgse Koerier rier, pos aan....”. Het ruim boeren re- >.t zijn op- “lijkt door istenaar itoel van ikaat 195,- kingsprijs in excuus >pen te ver- jidelijk zijn. Kopij uopij kan opgestuurd worden tar het redactie-adres of naar >urgse Koerier, postbus ,5000 JA Tilburg, tel. Kopij kan H8c4I I IVl I de Tilbi - 10001 368805. Redactieraad Diny van Bladel-Verbunt Peter Elshout (eindredacteur) Joop Janmaat Jacques Joosten Ad Konings (voorzitter) Harry Strijbosch Ad de Vet In deze rubriek kunt ook u aan het laaltje van ten hoogste 200 woorden orenwijzer, per adres Tilburgse Koe- van "Het woord is ten, het uiten of Regelmatig worden er in de media artikelen geplaatst over ons Parkland Brabant, hoe mooi het is en dat het een bezoek meer dan waard is. Er is zelfs sprake van om bij de grote steden parkeerplaatsen aan te leggen om vandaaruit de grote "trekpleisters" te bezoeken via intern vervoer. Grootse plannen maar het echte natuurschoon blijft onbereikbaar voor de grote groep mensen die geen auto heeft, die niet meer durft of kan fietsen, laat staan het te voet kan doen. Twee voorbeelden: het bos- en vennenge- bied van de "Parel van Brabant", Oisterwijk en de Loonse en Drunense Duinen. Voor de eerder vermelde groep zijn deze gebieden onbereikbaar. Dat is schrijnend. Het is nog schrijnender dat er pogingen ondernomen worden om het openbaar vervoer verder in te krimpen zoals de NS van plan is door het reizen op seniorenreductiekaarten voor 9.00u te verbie den. Oplossingen? De gemeente Oisterwijk of de Stichting Parkland zou den in de zomer en in de weekends vanaf het station en de Lind op vaste tijden treintjes kunnen laten rijden naar Gemullehoeken en omgeving. Vanaf campings naar de markt gebeurt dat al door partikukier initiatief. aren de derde druk van uitgekomen. Het boek idos en M. Mandos. I bladzijden. Het bevat n uitdrukkingen, weerspreuken, bc; ijzen die tussen 1926 en 1986 in Brabant - _.i groot deel van de tekst wordt verduidelijl ninele pentekeningen die de Waalrese kuns n speciaal voor het boek maakte. Het boek is ver te boekhandel en kost 39,50. Wat dat betreft zal er een zware wissel op de creativiteit van het pen getrokken moeten worden,” zo de nieuwe directeur. Zojuist is in een oplage van 2000 exemplar het boek ”De Brabantse Spreekwoorden” i werd samengesteld door drs. H. Man< boek is in linnen gebonden en telt 650 b 6000 spreekwoorden, uitdrukkingen, gels en zegswijzen die tussen 1926 e getekend. Een c ruim 200 origin' René Coolen sr krijg baar in de Op de eerste dag, woensdag 15 november, dat hij officieel zijn werkzaamheden bij de Stich ting Bejaardenwerk Tilburg (voortaan te noemen als SBT) begon, hadden wij een gesprek met hem: de nieuwe directeur van de SBT, de heer J. van Slooten. De heer J. van Slooten is de opvolger van de heer F. de Kok die mede in verband rret een forse reorganisatie bij de SBT vertrokken is. De nieu we directeur is voornemens veel aandacht te schenken aan ce kwaliteit van de dienstverle ning van de SBT. ”Het werk dat de SBT levert moet kwalitatief goed zijn. We moeten met onze nstelling eenduidig naar bui ten treden en daarvoor is het nodig dat iedereen bij de SBT op één lijn zit. Daar ga ik aan werken: ik ga op de bok zitten om te proberen de paarden de goede kant op te laten lopen,” aldus Van Slooten De afkorting NIVON staat voor Nederlands Instituut voor Volks ontwikkeling en Natuurvriendenwerk. De Tilburgse afdeling van dit instituut organiseert op 26 november een excursie naar de Regte Hei. Om 11.00u vertrekt men vanaf de parkeerplaats op het Louis Bouwmeesterplein achter de schouwburg. En wilt u lid worden van het NIVON dan kan dat natuurlijk ook. Als u daar meer over wilt weten of over de aktiviteiten van deze instelling, bel dan met een met de volgende nummers: 675211 of 360541 verandering van zelfstandig v naar wonen in een bejaardent veel te grote sprong in één keer. Veel ouderen die in een bejaardentehuis wonen, raken geïsoleerd van de sa menleving. Ook daar zie ik werk voor de SBTvoorwaarden scheppen zodat die ouderen weer naar buiten komen en meedoen aan recreatieve en vor mende aktiviteiten. Op vrijwillige basis natuurlijk." Witte vlekken De heer Van Slooten heeft er zin in. "Natuurlijk, anders was ik er niet aan begonnen. Ik vind het heel boeiend om aan deze nieuwe baan te begin nen.” Een uitgesproken oordeel over de Tilburgse situatie met betrekking tot het ouderenwerk heeft hij nog niet. ”lk ga nader kennismaken met de ouderenorganisaties en ik ga me goed laten voorlichten door mijn medewer kers en mensen van buiten. Verder wil ik witte vlekken ontdekken en daar iets aan doen. Ja, deze nieuwe uitdaging pak ik graag aan!" Op vrijdag 24 november en zondag 10 december, beide keren om 20.00u, voeren de leden van de Toneelgroep de Baselaer de klucht "Samen Verder" op. Het is een nieuwe klucht die c schreven werd door Theo Akkermans en die tevens regisseur van de toneelvereniging. Theo Akkermans schreef met succc- meer kluchten voor oudere toneelspelers en kijkers van alle tijden. Het stuk speelt zich af in een dorpsgemeenschap w gemoedelijkheid hoogtij viert en waar iedereen elkaar ker prima vertrekpunt voor dol-dwaze avonturen. De voorstellingen worden gegeven in de Baselaer, Hoefstraat 175 in Tilburg. Toe gangsbewijzen kosten Fl 3,- en zijn verkrijgbaar aan de zaal of te bestellen via telefoon: 674507 of 670194 of 563010. Het woord is aanis de titel van een rubriek waarin iedereen van 55 jaar en ouder aan het woord kan komen om de lezers te informeren over allerlei zaken zoals daar zijn: initiatieven die men om zich heen genomen ziet worden, opmerkelijke gebeurtenissen, reacties op ac tuele politieke besluiten, berichten van of over ontmoetingsplaatsen voor ouderen, gespreks groepen, cursussen, bijzondere en leuke verha len over hoe het vroeger was, hoe het vroeger op het werk was, hoe men zich op creatieve wij ze uit een situatie redde, besprekingen van boeken, films, zelfgemaakte gedichtenTe veel om allemaal op te noemen. Maar bovenal .geldt dat het een gezellige rubriek mag zijn. woord komen. Schrijf iets op, maak een verh< en stuur dat op naar de redactie van de Seniorenwijzer, per istbus 10001, 5000 AJ in Tilburg onder vermelding De redactieraad zal alles wat ingezonden wordt uiteraard eerst leze beoordelen op bruikbaarheid en duidelijkheid voor de lezers en dan beslui het wel of niet geplaatst wordt. Het openen van het Ijzeren Gordijn met als hoogtepunt het openbreken van de Berlijnse Muur is een historische gebeur tenis. Niet omdat gebleken is dat het communisme een mislukking is maar omdat de geschiedenis na 50 lange jaren zijn schuld gaat inlossen. De dood van on telbare, onschuldige mensen die zijn gesneuveld in de Tweede Wereldoorlog krijgt eindelijk zin en betekenis. Zij hebben hun hun leven gegeven voor de vrij heid, dezelfde vrijheid die nu door miljoenen in Oost-Europa moedig wordt opgeëist. Velen in Oost en West, vooral ouderen, beseffen dat vader, moeder, broer, zus, echtgenoot of ver loofde niet voor niets zijn omge komen. Het Trefpunt van en voor ouderen de Reit, Westertorenlaan 4 in Tilburg organiseert op dinsdag 28 november een Sint Nicolaas middag. De Sint zal die middag zijn opwachting maken in het trefpunt en brengt natuurlijk iets mee. De middag begint om 14.00u. Inlichtingen bij Ria van de Wiel, telefoon 634247. Veranderingen Uiteraard is het de vraag of ouderen in Tilburg iets gaan merken van de ver anderingen bij de SBT. Van Slooten: "Nee, op korte termijn niet. Het moet wel duidelijk zijn wat ouderen van de Begin november is de Badminton Conditie Club Terra Nova in het Pellikaan Sportcentrum aan de Rueckertbaan 219 in Tilburg een nieuwe sport- en spelgroep gestart. Iedere maandag tussen 12.00u en 13.00u kunnen ex-hartpatienten en mesnen vanaf 40 jaar en ouder die op recreatieve wijze aan gym en sport willen doen onder leiding van een docent gymnastiek en een fysiotera- peut(e) hun sportieve drang uiten. Het uur wordt gevuld door een warming-up, een gedeelte conditietraining en badminton spelen. De kosten bedragen per vol seizoen 187,50. Inlichtin gen bij Terra Nova, tel. 426269. Van de oude situatie bij de SBT is Van Slooten enigszins op de hoogte maar daar wil hij niet al te diep op ingaan. "Ik weet dat er kritiek was maar we hebben weer krediet gekregen bij de diverse instellingen. Dat krediet moe ten we nu waarmaken. Ik wil met een schone lei beginnen en me niet afzet ten tegen de erfenis van het verleden. Die erfenis is overigens geer om zaken die niet goed lope anderen. Dat moet ook dui Volgende week vrijdagmiddag 1 december wordt er in het wijk centrum Kievitslaer, Reinevaarstraat 55 in Tilburg een informa tiebijeenkomst gehouden over huisvesting. De informatiemiddag begint om 14.00u en wordt georganiseerd door de Stichting Be jaardenwerk Tilburg. De middag is speciaal bedoeld voor oude ren die nog langer zelfstandig willen blijven wonen maar die al op problemen stuiten of dat in de nabije toekomst dreigen te doen. Mogelijke problemen zijn: de woning is niet helemaal aan gepast aan uw wensen en behoeften, de woonlasten worden te ’hoog, u voelt zich niet veilig in uw woning, et. Er zal die middag een dia-klankbeeld worden vertoond, er is allerlei informatie voorhanden en met behulp van een door u zelf in te vullen knel- puntenlijst kunt u gericht antwoord krijgen op uw vragen. Meer informatie over deze middag kunt u krijgen bij Ouderenwerk West, tel. 683961. De Tilburgsche Bouw Vereeniging (TBV) trekt in de periode 1990 tot en met 1995 een bedrag van 5 miljoen gulden extra uit voor ouderenbeleid. Dat betekent dat per jaar bovenop de normale uitgaven voor ouderenbeleid een bedrag van 1 miljoen bijkomt. Uit dit nieuws blijkt dat de TBV oude renbeleid zeer serieus neemt. Dat blijkt ook uit het feit dat de TBV van daag, donderdag 23 november de 5000e woning in gebruik neemt. Het gaat om een woning in het nieuwe complex aanleunwoningen bij het ver zorgingstehuis Koningsvoorde. Dit complex aan het Steve Bikohof is on langs gereed gekomen. Overigens be hoort ongeveer 30% van alle aanleun woningen in Tilburg tot het TBV-bezit Deze twee nieuwsfeiten, 5 miljoen extra voor ouderenbeleid en de inge bruikname van de 5000e woning, grijpt de TBV aan om het in 1988 sa men met de andere Tilburgse woning- bouw-corporaties afgesproken oude renbeleid daadwerkelijk gestalte te ge ven. Dat gebeurt onder de noemer "Wonen In het kader van "Wonen ”gaat de TBV dus in de periode van 1990 tot en met 1995 extra geld uitge ven; 1 miljoen per jaar. In 1990 zal dat geld ondermeer gebruikt worden voor een onderzoek naar de verhuur baarheid op langere termijn van de woningen van de TBV waarbij de huurders betrokken zullen worden, aan maatregelen om het woningbezit van de TBV concreet af te stemmen op de verlangens van de oudere huur ders en aan voorzieningen waarin ouderenzorg- instellingen hun dien sten onder handbereik van ouderen aan kunnen bieden. Een van die voor zieningen is de mogelijke realisering van een paviljoen tussen de aanleun woningen aan het Steve Bikohof en de andere aanleunwoningen van Ko ningsvoorde. Dat paviljoen zou als ontmoetingsruimte voor de bewoners van de aanleunwoningén en als cen trum van zorg- en dienstverlening moeten fungeren. Het zou ook ge bruikt kunnen worden als tijdelijke op vang van ouderen. Ook zou het pavil joen onderdak kunnen bieden aan de Stichting Gezinszorg Tilburg- Goirle voor de dagverzorging van oudere ge handicapten. De TBV wil als financier- der van het te bouwen paviljoen optre den voor een bedrag van 500.000,-. Voor de komende vijf jaar staan in het kader van "Wonen ondermeer het volgende op het programma: een huismeester bij alle complexen aan leunwoningen van de TBV en mogelijk ook bij complexen ouderen woningen waar nog geen huismeester is, reno vatie van woningen volgens de eisen van aanpasbaar bouwen en eventuele overname van de exploitatie van wo ningcomplexen voor ouderen van niet-winstbeogende instellingen. De cursussen gezondheidsvoorlichting voor ouderen die o.a. de Tilburgse Kruisvereniging verzorgd worden, kunnen een bijdra ge leveren om veranderingen teweeg te brengen in de houding en leefgewoonten van ouderen, wat er uiteindelijk toe moet lei den dat zij zo lang mogelijk gezond en zelfstandig kunnen blij ven. Dat is de konklusie van een onderzoek dat de Weten schapswinkel en de sectie Gezondheidszorg van de Katholieke Universiteit Brabant (KUB) uitgevoerd hebben. Deze twee instel lingen van de KUB hebben samen met de Tilburgse Kruisvereni ging cursussen gezondheidsvoorlichting voor ouderen ontwik keld, aangeboden en geëvaluueerd. Doelgroep waren zelfstan dig wonende Tilburgse ouderen van 55 jaar en ouder. Het pro ject werd gestart in september 1987 en beëindigd in mei 1988. Daarna werden de resultaten onderzocht. Die resultaten met als belangrijkste, bovenvermelde konklusie, zijn onlangs bekend gewordt Met die paarden bedoelt hij de mede werkers van de SBT. Van Slooten: "Onze medewerkers zijn allemaal mensen met een goede opleiding, ze zijn vakkundig. Samen zullen we de goede richting moeten vinden en de uitvoering op een professionele ma nier gaan invullen. Mijn taak hierin zal met name een coördinerende zijn. "Volgens Van Slooten breekt voor de SBT een nieuwe fase aan. Het verschil met de oude situatie zal vooral zijn: meer eenduidigheid en meer kwaliteit. Ouderen-emancipatie De heer Van Slooten is een groot voorstander van ouderen-emancipa tie. "De tijd dat instellingen heel sim pelweg voor ouderen zorgden is voor bij. Nu ligt het meer in de sfeer van mogelijkheden aanbieden. Ouderen zijn heel goed in staat voor zichzelf te zorgen, soms hebben ze daar wat hulp bij nodig. Die hulp kan de SBT bieden en daar samen met de ouderen vorm aan geven. Maar ouderen emancipatie betekent méér voor mij. Het houdt voor mij ook in dat de le venservaring en vakkennis van oude ren doorgegeven moet worden. Wij kunnen van hun leren. Dat besef is er nog te weinig, zowel bij de ouderen als bij de jongere generaties. Zo’n project als het Gilde is daar een goed voorbeeld van. Op dat gebied kan nog een heleboel gebeuren. Dat geldt ook voor het wonen van ouderen. Ik ben een groot voorstander van nieuwe woonvormen voor ouderen zoals bij voorbeeld de woongemeenschap "Samen Verder”. Ouderen moeten als het kan, zolang mogelijk zelfstandig blijven wonen en als dat niet kan dan samen met andere ouderen. Bejaar dentehuizen en ook verzorgingstehui zen zijn natuurlijk goede voorzienin gen maar veel bejaarden zijn daar nog helemaal niet aan toe. Bovendien is de In december 1944 kwamen 160 mannen uit Tilburg, Goirle en Hilvarenbeek in Nieuwkerk aan de Belgische grens bijeen om een compagnie stoottroepen te vormen die aktief ging deelne men aan de verdere bevrijding van Nederland. De compagnie kreeg de naam 12 Compagnie Stoottroepen, Regiment Brabant. Ongeveer 75 oud-leden van die compagnie zijn nog in leven. Voor hen wordt op vrijdag 15 december om 15.00u een reür georganiseerd in "De Ouwe Kuyp” in Hilvarenbeek naast kerk. De reünie duurt tot ongeveer 22.00u. Zij die de reünie len bijwonen, worden verzocht zich aan te melden bij Ja drickx, tel. 013- 673931 of bij Harry van Pinxteren, tel. 3028. De Aktiviteitencommissie van het Dienstencentrum de Garsthof organiseert op donderdag 30 november om 14.00u een gezellige Sinterklaasmiddag in de Garsthof, Columbusplein 15 in Tilburg. Uiteraard zullen de Sint en zijn Pieten de aanwezigen met een bezoek vereren en enkele mensen zullen een optreden verzor gen met muziek, dans en voordracht. Het zangkoor "de Kasteel- zangers” omlijsten het geheel muzikaal. De entree bedraagt 2,-. De Garsthof is toegankelijk voor rolstoelgebruikers. Kaarten voor deze middag zijn vanaf heden verkrijgbaar bij de Garsthof en ook telefonisch te bestellen via tel. 435422. Voor vervoer kan eventueel gezorgd worden. Ook daarvoor kunt het het boven staande telefoonnummer bellen. In het buurtcentrum Loven-Besterd in de Koestraat 164 komt de Sint met zijn Pieterbazen ook op bezoek en wel op donderdag 30 november om 14.00u. Er is ook muziek en wel van de Drive-in Show van American Eagle. E.e.a. wordt georganiseerd door de Aktiviteitencommissie voor Ouderen van het buurtcentrum Lo ven-Besterd. Alle ouderen zijn er welkom. Redactieraadsadres Redactieraad Seniorenwijzer, p/a Lange Schijfstraat 107, 5038 TT Tilburg, tel. 350505. SBT kunnen verwachten en wat niet maar dat is op dit moment nog moei lijk aan te geven. Dat heeft ondermeer te maken met het feit dat ouderen daar zelf een rol in spelen. Je zou wel kunnen zeggen dat de SBT de smee rolie moet zijn in bepaalde processen. Anders gezegd: ouderen geven aan wat er zou moeten gebeuren en de SBT pakt dat samen met die ouderen op. Maar soms zal de SBT ook aanja ger moeten zijn door nieuwe ontwik kelingen te vertalen in het werk ten behoeve van ouderen. Dat kan dan re sulteren in het opzetten van projecten die na verloop van tijd als ze goed draaien, voortgezet kunnen worden door anderen of andere instellingen. Een voorbeeld van zo’n nieuwe ont wikkeling is de eerste generatie oude re allochtonen. Over vijf jaar krijgen we daar mee te maken. Daar moeten we nu al over nadenken in de zin van: hoe gaan we daar mee om en welke voorzieningen zijn nodig?” X ■w

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1989 | | pagina 11