SAAB IN MALMO I Eerst de mens dan pas de auto Lf bij Opel SCHADE? Ga bij Dr. Car te raden! Recycling air-conditioners Crono op herhaling Automobiel AN EEN 'AN DE )EALER ZUID-OOST Dr.Car is Agenda 1990 Uw SAAB-dealer ,T, X Automobielbedrijf ZUID-OOST /E 109 ge.v. ber 1989-pagina 8 DE TILBURGSE KOERIER DE AUTOMAAT - Donderdag 9 november 1989 - pagina 9 MGEN VOORBEHOUDEN Paradijs OCCASIONS ig onderweg, Hoevenseweg 92d, Tilburg, tel. 013-321405 MS 1.00 uur >n 013-321405 Officieel dealer voor Tilburg en omstreken werkeloosheid in Zweden is zo laag, dat een bedrijf er verstandig aan doet zijn werknemers het zo goed mo gelijk naar de zin te maken. En dat heeft Saab goed be grepen. an de :e zekerheid, ;n aan oorwaarden: 3-420143 Postbus 4136 5004 JC Tilburg Dijksterhuisstraat 80 Tilburg [AUSTIN ROVERIJ Autobedrijf Hoevenseweg 92d Tilburg Telefoor e gaan zitten en ngs, de nieuwe maf 22395,-. ien zodoende werknemers communicatie- gehouden en ijkheden tot 6 ’83 6-79 Onlangs bracht ik een bliksembezoek aan de splinter nieuwe fabriek van Saab in Malmö. Een fabriek die duidelijk de Zweedse mentaliteit weerspiegelt als het gaat om een sociaal aanvaardbaar werkklimaat. De waarvan men aanneemt dat zij de ozonlaag rond de aar de aantasten. Ter bescherming van het mi lieu gebruikt Opel al cad- miumvrije, in water oplosba re lakken. Remblokken, rem- voeringen, koppelingsplaten en pakkingen zijn asbestvrij. De door Opel op de markt gebrachte spuitbussen met onderhoudsmiddelen bevat ten geen schadelijke drijf- gassen. Het complete Opel- programma is uiteraard le verbaar met een geregelde katalysator. Eind november verschijnt weer de Automobiel Agenda. Het is een luxe, in fijn kunstleer uitgevoerde planagenda voor op het bureau van het formaat 20 x 29 centime ter. De agenda is lichtgrijs van kleur met witte opdruk. Naast de praktische indeling is er maar liefst 150 pagina's vakgerichte in formatie opgenomen. Dit varieert van actuele autotechniek, bran cheorganisaties, leasing, automa tisering, onderdelen, werkplaats inrichting, brandstoffen tot ver keer en milieu. Deze informatie is samengesteld onder redaktie van Mario Vos. De Automobiel Agen da 1990 is te bestellen bij Uitgeve rij Denhatex, Postbus 34130, 3005 GC Rotterdam, telefoon 010- 4224866, fax 010-4611936. de SXI aan, die in de Crono een eigen sportieve bekleding heb ben, en voorzien zijn van zachte hoofdsteunen. Aan de buitenzijde valt de SXI- grille op, die evenals de 2 buiten spiegels in carrosseriekleur is ge spoten. De SXI-spoiler achterop ontbreekt evenmin, en het geheel wordt gecompleteerd met Crono- striping en rode merkemblemen. Het kleurengamma omvat naast rood, wit en zwart 1 metallic kleur Het succesvolle aktiemodel van vorig jaar, de Seat Ibiza Crono wordt dit jaar herhaald. De Crono is voorzien van een 1.2 liter motor of een 1.5 liter injectie- motor met geregelde 3-weg kata lysator. Beide auto's hebben een groot aantal extra's die ten dele aan de sportieve Ibiza SXI ontleend zijn. Zo treffen We in het interieur o.a. het 4-spaaks sportstuur en de ex tra geprofileerde kuipstoelen uit auto wordt een aantal bakken ge plaatst waarin belangrijke onder delen van begin af aan worden meegevoerd. Vervolgens komt de auto bij acht verschillende sta tions, twee voor het chassis, voor het interieur, de deuren, de ra men, de motor en ophanging en de afwerking. Als een auto op één bepaald station klaar is, wordt er op een grote rode knop gedrukt. Het computersysteem weet dan dat dit exemplaar naar de vol gende groep kan. Is die volgende groep er klaar voor, dan wordt de auto automatisch opgehaald door een tele-geleide kar. Je komt dan ook in de fabriek regelmatig half afgebouwde Saabs tegen op weg naar de voltooiing. Bij de productie staat de kwaliteit boven de snelheid. Ieder produc tieteam is een zelfstandige een heid en beschikt ook over een eigen computer. Iedere workshop heeft ook zijn eigen voorraad die door de mensen zelf vanuit het grote magazijn wordt aangevuld. Aan al deze maatregelen ligt de grondslag om de status van een fabrieksarbeider in een autofa- briek te verhogen beter geschoolde i aan te trekken. De coi lijnen zijn zeer kort ge er zijn vele mogelijkh. overleg. Row-boat Teamwerk is dan ook het tover woord bij Saab, in tegenstelling tot het monotone alleen werken aan de lopende band. De mens is bij Saab dan ook een deelnemer in de ploeg van een row-boat (roeiboot) en niet een opzichzelf staande robot. Zweden heeft duidelijk met een andere arbeidstructuur te maken dan wij in Nederland. Het absen teïsme is gemiddeld zo'n 25% en dat moet omlaag naar 15%. Van die 25% gaat het voor 10 tot 11% om mensen die in militaire dienst, op studieverlof of in blijde ver wachting zijn. Het aandeel vrou welijke werknemers is in Malmö op dit moment 25%. Je komt in de fabriek allerhande nationaliteiten tegen. In totaal zijn er veertig ver schillende talen die er gesproken worden. Iedereen spreekt echter Zweeds en de meeste kunnen zich ook heel behoorlijk in het Engels redden. Op dit moment werken er 1100 mensen in de productie en 125 op kantoor. Er wordt nu maar met één dagploeg gewerkt, maar daar komt binnenkort een tweede shift bij. De fabriek was bij ons be-, zoek 2 maanden van start en pro duceerde zo'n 20 auto's per dag. De maximale capaciteit moet bin nen 3 jaar op 180.000 auto's per jaar komen. Op dit moment wor den nog veel componenten aan gevoerd. De carrosseriën komen uit Trolhettan, terwijl de motoren in de fabriek in Södertalje worden gemaakt. Er is rond de nieuwe fa briek in Malmö echter de ruimte om binnen enkele jaren deze de len zelf te gaan maken. die tot dusver uitsluitend aan de Ibiza SXI en de Malaga Injection waren voorbehouden. Europa blue. De meerprijs van de Ibiza Crono ten opzichte van de Ibiza XL is tot 200,- beperkt gebleven, zodat de Ibiza Crono 1.2 19.195,- kost en de Crono 1.5i 20.995,-. Deze «nog sportievere Ibiza's» zijn bij uw Seat-dealer, Automo bielbedrijf ZUID-OOST b.v., Hoe venseweg 92d, te zien. De automobielfabrieken van Saab maken deel uit van de Saab/Sca nia groep, het vierde grootste be drijf in Zweden. Voor de groep werken maar liefst 50.000 mense waarvan 40.000 in Zweden zelf. Daarentegen bevindt tweederde van de klanten zich in het buiten land. Begrijpelijk dat de export voor Saab/Scania erg belangrijk is. Scania vrachtwagens worden naast Zweden ook in Nederland, Argentinië en Brazilië gebouwd. Hi-tech Saab staat voor Svenska Aerop- lan Aktiebolaget, oftewel de Zweedse vliegtuigfabriek. Saab is aanvankelijk begonnen als pro ducent van militaire toestellen, maar maakt al weer enige tijd met succes in samenwerking met Fair child de 340. Er zijn er inmiddels meer dan 250 van verkocht. Naast de auto's, vrachtwagens en vlieg tuigen zijn er in de Saab/Scania groep nog een aantal Hi-tech be drijven. Over de toekomst van Saab wordt veel gespeculeerd. Wordt het be drijf door Ford overgenomen, of blijft het toch zelfstandig voortbe staan. In ieder geval heeft de di rectie een programma opgesteld om de kosten terug te dringen. Hiervan moeten in 1990 en 1991 de eerste effecten te voelen zijn. Eén van de manieren om de kos ten op lange termijn terug te drin gen is de nieuwe fabriek in Mal- mö. Met regeringssteun werd een scheepswerf overgenomen. Op de vloeren waar voorheen grote zee schepen in elkaar gelast werden, staat nu een hypermoderne fa briek waar over enkele maanden per dag zo'n 140 auto's gemaakt moeten worden. Het lopende band principe is er niet meer. Saab hoopt hiermee goed opgeleide jonge mensen aan te trekken. Eén man is niet meer verantwoordelijk voor het aandraaien van één schroefje, maar in teamverband wordt een deel van de auto in elkaar gezet. De auto komt volledig in elkaar gelast binnen. De deuren, motor kap en achterklep worden er af gehaald en voorzien van het wa- gennummer. Voltooiing Verder krijgt de kale carrosserie nu een kaart waarop de exacte specificaties komen te staan. In de Begin volgend jaar zal Opel voor zijn Europees dealemet een nieuw recycling-appa- raat voor koelmiddelen in air-conditioningsystemen be schikbaar hebben. Met dit apparaat ACR-3 genaamd, kunnen bij het vullen van air conditioners geen koelmid- deldampen in de atmosfeer terecht komen. Tevens reinigt dat systeem het gebruikte koelmiddel, zodat het op nieuw gebruikt kan worden. Het koelmiddel dat ook wordt gebruikt in koelkasten bevat chloor-fluor-koolwaterstoffen Als je rondwandelt in deze fabriek waan je je bijna in een paradijs. Alles is lekker licht, en op ver schillende plaatsen zijn er com plete tuinen aangelegd (binnen) met waterpartijen en vijvers. Ieder team kan zich rustig terugtrekken in hun eigen koffiehoek met televi sie en een complete keuken met magnetronovens. Ook mogen ze zelf hun kleding uitzoeken. Saab heeft daartoe bij werkkleding-fa- brikant Snickers een complete set laten ontwepen van korte en lan ge broeken, shirts met korte en lange mouwen, jacks, bodywar mers en noem maar op. De kle ding wordt van de naam van de eigenaar voorzien, zodat hij altijd zijn eigen kledij terug krijgt. Ik heb in de laatste jaren toch al heel wat autofabrieken gezien. Iedere keer weer dacht ik "hier zou ik nooit willen werken". Echter na het bezoek aan Saab in Malmö heb ik een heel andere kijk op autofabrieken gekregen.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1989 | | pagina 33