s Ons milieu toen en nu 95 195 We zijn er allemaal voor verantwoordelijk COLOFON Nieuwe directeur SBT Ouderen en ouder worden Zonnebloem Modeshow Toneel in de Baselaer J Ouderenkoor de Reit POST SCRIPTUM Geld voor ouderenbeleid ff I De eerste «Het woord is aan...» een tennisser Radio Tilburg zoekt medewerkers Seniorenprogramma Teken- en schilderclub de Reit 55+ Al in de VUT met pensioen of bijna? Donderdag 9 november 1989-pagina 11 DE TILBURGSE KOERIER 1989-pagina 10 werking. I bedt rijnlijk TEN. TOVER. j <1 18 kt Joval. n van sterk euren. rers voor een prijs. In vele ose en zwart. 2 modellen. n ter hand te nemen en aan het ren te slaan. Aan u is het INog een opmerking, die be treft de lengte. Uw ontboezeming mag niet meer dan 200 woorden tellen, an ders wordt het echt te lang. Rokende schoorstenen en op het land werd verbouwd. Was dat toen allemaal wel zo gezond (foto Gemeente Archief Tilburg) HET WOORD IS AAN... jark met een v ïf centrum van ;n voor >ij trein- Eind oktober heeft de Gemeentelijk Milieu B< it, Waal- >n jes Joosten mings (voorzitter) "trijbosch General t van de verkc Zonnebloem er Seniorenwijzer Wordt eenmaal in de twee weken opgenomen in de Tilburgse Koerier iets bij liets. Redactieraadsadres Redactieraad Seniorenwijzer, p/a Lange Schijfstraat 107, 503f TT Tilburg, tel. 350505. lidspro- betaalt igeld voor deze ten- >r personen het maken Aanstaande Baselaer, klucht "Si te wor'1— rij ksdcmiM’ thee van. Redactieraad Diny van Bladel-Verbunt Peter Elshout (eindredacteur) Joop Janmaat Jacqut Ad Kor Harry Strip Ad de Vet De redactieraad zal alles wat ingezon den wordt uiteraard eerst lezen, het beoordelen op bruikbaarheid en dui delijkheid voor de lezers en dan be sluiten of het wel of niet geplaatst wordt. Bij deze wordt u uitgenodigd de pen schrijve woord.. U kunt uw bijdrage dactie van de f adres Tilburgse 10001, 5000 JA Tilbl' ding van "Het woord sprekingen van boeken, films, zelfgemaakte g< ia! op te noemen. Maar bovenal geldt dat het een gezellige rubriek srtorenlaan 4 plussers gestart, men zich iedere irnen in de te- zijn van harte welkom. Iets p een woensdagmiddag. Als it u bellen naar 630406 of eiger belooft laer. De t u dar ingst'- in bedrari ipzetten rele aktivitei- _T wijkteam >rt een bedrag t opzetten van ?ren in de wijk Het werk neemt hen volledig in beslag. Man en vrouw werken beiden. Ze hebben eerlijk ge zegd te weinig tijd voor elkaar. Ook de kinderen komen aan dacht te kort. Het is een eeuwig heid geleden dat ze hun beste vrienden hebben gezien. Die hebben het ook erg druk, van daar. Er moet hard gewerkt worden op kantoor. Als je bij wilt blijven, moet je regelmatig een cursus volgen. In de avonduren en soms ook in het weekeinde moet er gestudeerd worden.' Er is maar weinig tijd voor echt leuke dingen: lekker televisie kijken, een goed gesprek, op bezoek bij familie en kennissen. Dit jaar zijn ze voor het eerst geen vier maar zes weken op va kantie geweest: een geheel ver zorgde safari in Kenya. Het was wel duur maar ze werken er per slot van rekening het hele jaar voor. Deze veertigers staan over vijf tien jaar plotseling voor hun VUT of pensioen. Dan hebben ze een zee van vrije tijd. Ziet u de bui ook al hangen? je sturen naar het re- Seniorenwijzer, per Koerier, postbus >urg onder vermel- d is aan....” Het valt niet mee om oud te worden en toch "jong" en gezond te blijven. We zijn zo gauw geneigd, vooral als je wat ouder wordt, om te zeggen: "Ik ben bek en bek af, zou dat wel goed zijn voor mijn hart?" Maar kijk eens om u heen: nooit is er zoveel aan sport gedaan: voetbal, tennis, zwemmen, atletiek, rol schaatsen op het fietspad, enz. Vroeger was je met je 30 afgeschreven en kon je een buikje gaan kweken. Dat is er tegenwoordig niet meer bij. Ik krijg de in druk dat als je op een verantwoorde manier aan sport doet, je heel gezond ouder kunt worden. Ons hart kan wel een stootje hebben. Ga maar eens kijken 's maandags- en donderdagsmiddags in de zomer bij de Jonge Hertog op de tennisbaan en 's winters van 12.00u tot 13.30u in de Hiltenhal of Hispohal in Hilvarenbeek: allemaal boven de 60, eentje wordt er al 80. en niet pol lepelen maar echt een behoorlijk partijtje. Zo kan het ook! Overigens: op de grond achter het oude Sint Elisabethziekenhuis zou heel goed een tennisveldje aangelegd kunnen worden nu Aabe de tennisbanen heeft omgeploegd. En wat dacht u van een leuk Tivolipark met een vijvertje? De helft van het park ligt er toch al. Mooi wat groen in het centrum van de stad en eens een keer geen stenen. Zo kan Tilburg de schoonste stad blijven. Het woord is aanis de titel van een nieu we rubriek die de Seniorenwijzer met ingang van deze uitgave gestart is. In deze rubriek kan iedereen van 55 jaar en ouder aan het woord komen om de lezers te informeren over allerlei zaken zoals daar zijn: initiatieven die men om zich heen genomen ziet worden, opmerkelijke gebeurtenissen, reacties op ac tuele politieke besluiten, berichten van of over ontmoetingsplaatsen voor ouderen, ge spreksgroepen, cursussen, bijzondere en leuke verhalen over hoe het vroeger was, hoe het vroeger op het werk was, hoe men zich op creatieve wijze uit een situatie redde, besprekingen van boeken, films, zelfgemaakte gedichten...... Tej/eel om allemaal op te r.ïz *"Z wordt. Op 28 oktober nam het Ouderenkoor de Reit deel aan een zang- concours samen met 13 ouderenkoren. Het optreden van het Tilburgse ouderenkoor was een succes. Er werd een diploma behaald en een beker voor de eerste prijs. Volgende keer wil het Ouderenkoor de Reit weer aan dit concours deelnemen maar dan als gemengd koor. Daarvoor worden mannen van harte uit genodigd het koor te komen versterken. Voor deelname kunt u zich aanmelden bij mevrouw N. Jansen, Abdij van Rijnsburg- plein 49 in Tilburg, telefoon 680881. Het koor repeteert iedere woensdagmorgen van 10.00u tot 11.30u in het wijkcentrum de Reit, Westertorenlaan 4. U kunt daar pok komen luisteren als in interesse heeft. Kopij Kopij kan opgestuurd worden naar het redactie-adres of naar de Tilburgse Koerier, postbus 10001,5000 JA Tilburg, tel. 368805. stofdeeltjes waaiden met de wind mee over de stad. De schone was die dan buiten hing te drogen, ging vaak vuiler weer naar binnen. In de fabrieken stonk het vaak maar dat hoorde er bij. Bij de diverse fabricage-processen werden produkten gebruikt die beslist niet allemaal even gezond waren. En wat gebeurde er met de afvalstoffen uit de fabrieken? De bodemverontrei nigingen in de stad die de laatste jaren bekend zijn geworden op de plaatsen waar fabrieken stonden, spreken boekdelen. En dan de blauwsloten: we herinneren ons die nog wel. De kleur van het water in die sloten was meest al blauw maar wisselde al naar gelang het spul wat er in terecht kwam. Ver der bevatte dat water diverse zuren, basen en vetten. In huis was het ook niet altijd even schoon. De kachels werden gestookt met turf, hout en steenkool. De ver branding was niet altijd geweldig, de rookafvoer evenmin. Kolendampver giftiging kwam regelmatig voor. Het privaat (de wc) was meestal buiten en dat was maar goed ook want de stank uit de beerput was soms niet om te harden. Nee, zo gezond was het alle maal niet. dinsdagmiddag 14 november om 14.00u treedt in de 'laor, Hoefstraat 175 de eigen toneelvereniging op met de ii 'Samen verder”. Het belooft een ontspannende middag arden daar in de Baselaer. De toegangsprijs bedraagt een iaalder en daar krijgt u dan ook een gratis kopje koffie of Alle ouderen zijn van harte welkom. Op 1 november is in het wijkcentrum de Reit, Wester in Tilburg een teken- en schilderclub voor 55 pluss Onder leiding van de heer Van Lieshout kan r..«. woensdagmiddag tussen 14.00u en 16.00u bekwar ken- en schilderkunst. Nieuw leden z: voor u? Ga eens vrijblijvend kijken op u van te voren meer wilt weten, kunt 634247. Het college van burgemeester en wet houders van de gemeente Tilburg heeft in een vergadering op 31 okto ber besloten de restantbudgetten voor ouderenbeleid te verdelen over een achttal aanvragen die dit jaar nog gedaan zijn. Het gaat om een bedrag van alles bijelkaar ongeveer 150.000,-. Het totale restant bedraagt bijna 300.000,-. De helft wordt dus, als het aan B W ligt, uitgegeven aan acht projecten. De andere helft, zo stellen B W voor, wordt overgehe veld naar 1990 en moet dan besteed worden aan het oplossen van de ver- voersproblematiek van ouderen. B W willen ook dat er In 1990 één bud get voor het Ouderenbeleid komt. Het besluit van B W zal morgen, vrijdag 10 november, besproken worden In de raadscommissie van Sociale en Culturele Zaken en op 27 november in de gemeenteraad De acht aanvragen die B W wil ho noreren zijn de volgende. Het Maria- ziekenhuis krijgt een eenmalige bij drage, een soort aanmoedigingssub- sidie van ƒ20.000,- voor het opzetten van een polikliniek psych-geriatrie in het ziekenhuis. De Stichting Bejaar- denwerk Tilburg (SBT) ontvangt een bedrag van 13.720,- voor de uitvoe ring van het project sociale alarmering tot 1 september van dit jaar. Abusieve lijk was dit verzoek van de SBT niet eerder in behandeling genomen en de SBT had het bedrag zelf zolang voor geschoten. Dan krijgt, als het aan B W ligt, de Volksuniversiteit Terra Nova een bedrag van 10.500,- voor het opzetten van drie studiekringen voor ouderen gedurende het cursusjaar 1989-1990. De Stichting Goede Her der in oprichting ontvangt structureel een bedrag van 25.000,- voor de ex ploitatie van een tref- en steunpunt voor ouderen in de voormalige paro chiezaal de Goede Herder. De Til burgse Bouwvereniging krijgt 10.316,28 als eenmalige bijdrage in de kosten van de inrichting (meubilair) van de gemeenschappelijke ontmoe tingsruimte in de Bijsterhof. Het ver zorgingstehuis Koningsvoorde ont vangt jaarlijks een bedrag van 25.000,- voor de exploitatie van een steunpunt in het tehuis voor oudere wijkbewoners. Het verzorgingstehuis de Bijsterstede ontvangt een bedrag van 25.000,- voor het opzetten van wijkgerichte sociaal-culturele ten. Tenslotte krijgt het SBT Tilburg Noord binnenkor van 20.000,- voor het een trefpunt voor ouder Stokhasselt. De Lokale Omroep Radio Tilburg start in januari een programma dat speciaal bedoeld is voor ouderen. Dat Senioren-programma zal waarschijnlijk op maandagmorgen tussen elf en twaalf uur worden uitgezonden. Daarmee krijgt de huidige Seniorenrubriek van de maandagmiddag-editie eindelijk een waardige opvolger. Geprobeerd wordt in het nieuwe programma samen te werken met de Seniorenwijzer die u nu aan het lezen bent. In het nieuwe Seniorenprogramma komen allerlei actuele zaken aan de orde maar ook meer algemene zaken zoals veiligheid, gezondheid, vrije tijd, huisvesting, financiën en dienstverlening. Het is bovendien de bedoeling regelmatig een oudere Tilburger of Tilburgse in het zonnetje te zetten, iemand die zich verdien stelijk heeft gemaakt of in het nieuws is gekomen. Andere rubrie ken zullen de aktiviteitenkalender en een vakaturebank voor vrij willigers zijn. De voorbereidingen voor het nieuwe Seniorenpro gramma van Radio Tilburg zijn in volle gang. Zo is Radio Tilburg nog op zoek naar enkele 50-plussers die aan het nieuwe pro gramma willen meewerken. Het gaat daarbij vooral om redactie werk zoals het uitzoeken van onderwerpen, het schrijven van teksten en het maken van reportages. Om dat werk te kunnen doen, krijgen de nieuwe vrijwilligers bij Radio Tilburg een inter ne opleiding. Interesse? Schrijf dan een briefje naar Radio Til burg ter attentie van Karei Luiijf, postbus 555, 5000 MB Tilburg. werd onverpakt verhandeld. Verse groente haalde je uit je eigen tuin, je kocht ze aan de deur of op de markt en als ze verpakt werden dan gebeur de dat in oude kranten. De groente en fruit uit eigen tuin die je over had, wer den geweckt, gedroogd of ingemaakt in potten. Groente- en fruitafval ver dween op de mesthoop of werd aan de kippen en de konijnen gevoerd of meegegeven aan de schillenboer. Naar de mesthoop gingen ook de uit werpselen van het kleinvee. Je had dan twee mesthopen: een oude en een nieuwe. De oude werd in het na jaar afgegraven en uitgestrooid in de tuin die dan werd omgespit. Dan had je nog de voddenboer die zo nu en dan eens langs kwam en voor oud ijzer was ook genoeg belangstelling. Met huishoudelijk afval werd dus heel verstandig omgegaan. Plastic, blik, fo lie: het bestond allemaal nog niet. Op dat gebied waren er dus nauwelijks (milieu)problemen. Blauwsloten Op andere gebieden waren die er wel. Vlak voor en na de oorlog waren er in Tilburg meer dan 40 fabrieken die wol len stoffen vervaardigden, verfden, apprêteerden, bewerkten of verwerk ten. Dat betekende evenveel fabrieks schoorstenen die de rook moesten af voeren van de met steenkool gestook te ketels. Dan had je nog de gasfa briek die gebruik maakte van cokes. Die cokes moest gebroken worden. Dat gebeurde in de open lucht. Kleine Aanstaande zaterdag 18 november van 13.00u tot 18.00u is er weer de jaarlijkse tentoonstelling en verkoop van artikelen van de Zonnebloem in de hal van het verzorgingstehuis Konings voorde in de Generaal Smutslaan 224 in Tilburg. Met de op brengst van de verkochte artikelen worden andere aktiviteiten van de Zonnebloem en het Ziekenapostolaat gesteund. De Aktiviteitencommissie voor Ouderen Loven Besterd organi seert op donderdag 16 november om 14.00u in het buurtcen trum Loven Besterd, Koestraat 164 in Tilburg een mode-show in samenwerking met modehuis Marto. Omdat deze show speciaal voor ouderen wordt gehouden, zal er beslist wel iets bij zitten voor u. Kom gerust en kijk mee. Het verplicht u tot ni Zo’n 50 jaar geleden was er geen plastic. Problemen om die stof af te breken bestonden dus niet. Karton kende men nauwelijks en de kranten waren maar enkele pagina’s dik. Tijd schriften waren er ook niet zo veel. Al dat papier werd altijd nog wel een keer gebruikt; als verpakkingsmate riaal of het werd opgestookt. De melk boer kwam langs de deur. Je kon fles- semelk kopen, op de fles zat statiegeld maar je kon ook losse melk kopen, di- rekt in de pan of in de kan. De bakker kwam ook langs de deur, het brood Veel begrip Zoals gezegd: voor een schoner mi lieu zijn we allemaal verantwoordelijk. Het is goed dat de gemeente daarom een beroep op iedereen doet om zijn of haar steentje er aan bij te dragen. Wij vroegen wethouder Van Hassel van Volkshuisvesting en Milieu of er in het Gemeentelijk Milieu Beleidsplan ook aandacht is voor ouderen. Is er rekening met deze groep gehouden? De meeste ouderen willen immers graag hun bijdrage leveren maar als dat bijvoorbeeld betekent dat zij een heel eind moeten lopen om een sta peltje oude kranten ergens kwijt te kunnen, dan wordt het natuurlijk moeilijk. Van Hassel: ”We proberen in het Gemeentelijk Milieu Beleidsplan zeker rekening te houden met oude ren. Per 1 januari 1991 gaan we over tot gescheiden inzameling van groen te-, fruit- en tuinafval. Iedereen krijgt daarvoor een container er bij. Op een nog nader te bepalen datum gaan we ook over tot gescheiden inzameling van chemisch afval in milieuboxen. We willen ook bijvoorbeeld bij com plexen van aanleunwoningen meer voorzieningen plaatsen zodat ouderen op eenvoudige wijze hun materialen kwijt kunnen. Daarnaast stimuleren we in het plan onder andere het ge bruik van het openbaar vervoer. Dat is voor ouderen natuurlijk ook heel inte ressant. Zij zijn immers zeer sterk ge baat bij een goed openbaar vervoers net. We willen eveneens zorger goede parkeermogelijkheden bij stations en bushaltes zodat die ook voor ouderen goed bereikbaar zijn.” Wethouder Van Hassel verwacht ove rigens vooral van ouderen veel begrip voor de maatregelen om een schoner milieu na te streven. ’’Ouderen leven bewuster, ze schaffen over het alge meen duurzamere goederen aan dan generaties na hen. Zij verspillen niet want zij hebben andere tijden meege maakt,” aldus wethouder Van Hassel. gemeente het beleidsplan ge presenteerd. In dat plan worden 92 maatregelen op een rijtje gezet om tot een schoner milieu in Tilburg (en naaste omgeving) te komen. De gemeente neemt de zorg voor een schoner milieu serieus op, zo zou je kunnen konkluderen. Dat is een goede zaak. Die zorgzame houding van de gemeente staat of valt echter met de medewerking die iedereen In Tilburg aan dat plan en de 92 maatregelen zou moeten geven. Want een ding is duidelijk: we zijn samen verantwoordelijk voor ons milieu. Dat was vroeger zo en dat is nog steeds zo. Dat neemt niet weg dat er in de loop der jaren op milieu gebied heel veel veranderd is. De vervuiling is zichtbaar geworden. Was dat vroeger ook? Hoe ging men vroeger eigenlijk met het mi lieu om Bij de Stichting Bejaardenwerk Tilburg (SBT) treedt per 15 no vember de nieuwe ditrecteur de heer J. van Slooten in dienst. J. van Slooten werd geboren in 1942 te IJmuiden. De nieuwe direc teur is tot 1981 werkzaam geweest bij Hoogovens IJmuiden o.a. als hoofdmedewerker van de hoofdafdeling Personeel en Orga nisatie. Vanaf 1981 tot aan zijn benoeming bij de SBT was de heer Van Slooten districtsbestuurder voor de vakcentrale CNV in Noord Brabant. Hij was belast met de portefeuilles Sociaal Eco nomische Zaken, Sociale Zekerheid en Arbeidsmarktbeleid. Vanuit deze werkzaamheden vervulde hij diverse bestuurs- en adviesfuncties. De heer Van Slooten woont in Someren, is ge huwd en heeft een zoon. In de volgende Seniorenwijzer gaan wij nader op de benoeming van J. van Slooten tot directeur van de SBT in. Als u uit het arbeidsproces stapt, gebeurt er een heleboel. De een komt tot leven, de ander voelt zich afgedankt, voor de een is het een bevrijding, voor de ander een verenging van het leven. Wat u er ook aan beleeft, pijn of vreugde: het belangrijkste is hoe u er mee om gaat. De heer J. Molenaar, pastor en drie jaar geleden zelf met de VUT gegaan wil een groep starten voor hen die zich in het bovenstaande herkennen, eventueel samen met de echtgenoten van de betrokkenen. Op vier maandagavonden, 20 en 27 november en 11 en 18 december van 19.30u tot 22.00u komt men dan bij elkaar in de Sprengk, Lange Nieuwstraat 191 (het oude klooster van de Clarissen). Heeft u belangstelling, neem dan kontakt op met de heer Molenaar, telefoon 367264. De kosten bedragen 7,50 per avond. In de maand november is er in het filiaal ’t Sant van de biblio theek in de Beneluxlaan 74 in Tilburg een tentoonstelling te zien over "Ouderen en ouder worden”. In die tentoonstelling wordt informatie gegeven over de diverse mogelijkheden van de bieb, speciaal voor ouderen. Wist u bijvoorbeeld dat als u ouder bent dan 65 u voor vijf gulden per jaar lid kunt zijn van de bieb, dat de bibliotheek boeken heeft met extra grote letters voor mensen die de kleine lettertjes slecht kunnen lezen, dat er in de bieb heel veel informatie te krijgen is over ouder worden zoals gezondheid en financiën en dat de bieb een speciale bezorgdienst van boe ken aan huis heeft voor mensen die vanwege gezondheit blemen aan huis gebonden zijn. Voor die bezorgdienst t men, inclusief het abonnement op de bieb en het leent boeken, alles bijelkaar 15,- per jaar. In het kader van toonstelling is het ook mogelijk voor groepen en voor een rondleiding te krijgen in de ochtenduren. Voor I van een afspraak daarvoor en voor meer informatie kunt u bellen naar ’t Sant, telefoon 671597.(apart artikel)

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1989 | | pagina 11