E. BMW 518 i ra E P S S M R E R Model Oort VW-primeur voor schoner milieu n I Keuze uit 70 occasions EERSTE GOLF MILIEU DIESEL diverse types en merken o’s V Passat nu ook grijs et DE AUTOMAAT - Donderdag 26 oktober 1989 - pagina 7 >er 1989-pagina 6 DE TILBURGSE KOERIER Garantie Jen De 1 RINGBAAN-NOORD 65 TELEFOON 013-321411 HOGE INRUILPRIJZEN :iens in 1 enbeek r JO rR/5KJ velaars hebben er de 1.9 liter de bekende 1.6 BOVAG auto's diesel- s in volle stelde Bedri|fsB wagens p 12 mnd. 12 mnd. 12mnd. 12mnd. 12mnd. 12mnd. 12mnd. 12 mnd. 12 mnd. 12 mnd. 3 mnd. 12 mnd. 3 mnd. 3 mnd. 12 mnd. 12 mnd. allemaal landgescn Benzine- it de 1.1 12 mnd. 12 mnd. 12 mnd. 3 mnd. 12 mnd. 3 mnd. 12 mnd. 12 mnd. 3 mnd. 3 mnd. 12 mnd. 12 mnd. 12 mnd. 12 mnd. 12 mnd. 12 mnd. 12 mnd. 12 mnd. 3 mnd. 3 mnd. 12 mnd. 12 mnd. 3 mnd. 3 mnd. 3 mnd. 3 mnd. 3 mnd. De Volkswagen Passat Variant is vanai nu ook op grijs kenteken le verbaar. De auto is gebaseerd op de CL-uitvoering en is voorzien BMW heeft een slimme zet ge daan om de 5-serie ook als vier cylinder op de markt te brengen. De auto heeft dezelfde uitstekende eigenschappen als zijn zescylin- der broertje maar heeft een vrien delijkere aanschafprijs. Met het plan Oort in zicht lijkt de 518i een zeer hoopvolle toekomst tegemoet een volledige Mindering lever baar. De laadlengte is 1,80 meter bij een breedte van 1,35 meter en een hoogte van 0,80 meter. Het laad vermogen bedraagt 500 kg. Een ideale auto voor vertegenwoordi- U moet NOOIT zómaar een occasion kopen. Daarom bent u bij uw V.A.G.-dealer aan ’t juiste adres. 90 pk en v 112 pk, be baar met katalys Automobielbedrijf Adriaan van de Ven Tilburg B.V. Als het gaat om technische verbeteringen aan auto's om daarmee de milieuvervuiling in te perken, lopen de Duitse autofabrikanten voorop. Onze oosterburen hebben bijvoorbeeld in het Ruhrgebied met veel smog te maken, zodat ze wel gedwongen zijn oplos singen te zoeken. Volkswagen levert zijn complete gamma auto's met benzinemotoren met een kataly sator en doet dat eigenlijk al enkele jaren. De nieu we 1.9 liter dieselmotor uit de Passat mag ook tot de schoonsten gerekend worden, terwijl het merk nu ook in ons land met de zogenaamde milieudiesel op de markt is gekomen. De zakelijke automobilist wordt op de hielen gezeten door meneer Oort. Door een aantal onvriendelijke maatregelen zullen zowel mensen met een priv-auto die een kilometervergoeding ontvangen als mensen met een auto van de zaak of lease-auto vanaf belas tingjaar 1990 geconfronteerd worden met een aantal auto- onvriendelijke regels die alleen maar geld kosten. Het lijkt er in ieder geval op dat vrijwel niemand met een auto van de zaak nog onder de zogenaamde 20% bijtelling uit kan komen. Het kan daarom interessant zijn om een auto met een lagere aanschafprijs te gaan rijden. markt worden voorgesteld. Drie landen immers met een auto-on- vriendelijk belastingsysteem. De prijs is uiteraard lager uitge vallen dan het bedrag wat voor de 5201 optafel moet komen. Voor f.56.900, staat de nieuwe BMW 518i bij u voor de deur. En dat is zo'n negenduizend gulden minder dan de 520i. En negenduizend gulden scheelt altijd weer f.1.800,= per jaar in de bijtelling. Overigens is de motor het enige verschil met zijn grotere broer. D<= uitrusting van beide auto's komt volledig overeen. Dat wil zeggen een 80 liter brandstoftank, in de carrosseriekleur gespoten bum- BMW introduceerde onlangs de 518i, de eerste viereylinder-versie van de populaire 5-serie. De auto heeft de uit de 318i afkomstige 1796 cc injectiemotor van 113 pk. Deze moeten de 1330 kg wegende auto van zijn plaats krijgen en dat blijkt heel behoorlijk te gaan, ze ker in vergelijking met de 2 liter 6 cylinder 520i. scoren slecht als het gaat om de uitstoot van roet en de poly cyclische, aromatische kool waterstoffen, die de bekende "dieselgeur" geven. Volkswagen startte begin dit jaar een proef bij de Duitse Bundespost in West- Berlijn met een aantal milieudiesels. De resultaten bleken zeer posi tief, zodat het merk besloot de Golf en Jetta met turbodiesel- motor en katalysator direkt voor modellenjaar 1990 in pro ductie te nemen. De kat-diesel voldoet wat betreft emissie- waarden volledig aan de US 83-normen. Daarnaast hebben de Volkswagen technici de uit stoot aan roetdeeltjes en ande re schadelijke stoffen flink we ten te beperken. Er bestaan Vreemd eigenlijk dat juist een Duits merk als eerste met een schonere dieselmotor is geko men. In Duitsland zelf maken diesels maar een heel klein deel uit van de totale autover kopen. De discussie rond de voor- en nadelen van motoren is nog steeds gang. Een goed afgestelde diesel produceert echter veel minder schadelijke stoffen, dan een benzinemotor zonder katalysator (minder kooldioxi de, koolwaterstoffen, koolmo- noxyde en stikstoloxyden). Roetdeeltjes Benzinemotoren zijn de diesels nu echter voorbij gestreefd na de algemene invoering van de katalysator. Dieselmotoren verschillende systemen om roetdeeltjes weg te filteren, maar het is natuurlijk veel be ter om ze in het geheel niet te laten ontstaan. Daarom heeft de 1.6 liter diesel een uitlaat- gasturbolader gekregen, waardoor de verbranding (vanwege de drukvulling) vol lediger is, zelfs bij volle belas ting. Door tenslotte het monte ren van de oxydatiekatalysa- tor wordt maar liefst 50% van 151 km/u te behalen en trekt binnen 16,9 seconden van 0, naar 100 km/u. Een andere verrassende eigenschap van de Golf en Jetta met milieu-die- selmotor is wellicht de meer prijs. Ten opzichte van de ge wone 1.6 diesel met 5-bak dient slechts f.990, bijbetaald te worden. Voor dit bedrag is de eigenaar vriendelijker voor het milieu en levert de auto meer prestaties. Verdienste Het vermogen van de 520 is met 129 pk wat hoger, maar het kop pel van beide motoren is vrijwel gelijk. Bovendien wordt het maxi male koppel bij de 518 bij een iets lager toerental bereikt. De 4 cylin der bewijst vooral ook onderin bij zonder pittig te zijn, zodat het rij den met deze telg uit de 5-serie ze ker geen straf is. Een gróte ver dienste van de 4 cylinder is ook de enorme stille en rustige loop, die de 518i tot een begerenswaardig automobiel maakt. De prestaties van de 518i vallen zeker niet te gen. Als topsnelheid wordt 192 km/u (203 km/u) opgegeven, ter wijl de acceleratie van 0 tot 100 in 12,8 seconden (11,9 sec.) plaats vindt. De tussen haakjes vermeld de gegevens betreffen de hand- geschakelde BMW 520i. pers, groen getint glas, centrale vergrendeling, verlicht dash boardkastje, gereedschapcasset- te, in hoogte verstelbare voorstoe len met zithoekverstelling voor de bestuurder, gordelhoogte verstel ling, toerenteller, analoog klokje en elektrisch verstelbare buiten spiegels. Kortom een complete auto waaraan geen belangrijke zaken ontbreken. Zonnetje De stoelen zitten, zoals we van BMW gewend zijn behoorlijk hard, maar wennen snel en geven uitzonderlijk veel steun. De vijfver- snellingsbak schakelt als een zon netje, uitermate licht en exact. De BMW 518i is een auto die spe ciaal voor de Nederlandse markt is ontwikkeld. De auto zal binnen kort ook op de Italiaanse en Deen- te gaan. de polycyclische, aromatische koolwaterstoffen weggevan gen en 'stinkt' deze dieselmo tor duidelijk minder. Vriendelijk Ten opzichte van de 1.6 liter diesel levert de kat-diesel 4 pk meer, exact 60 pk die bij 4500 tr/min bereikt worden. Ook het koppel nam van 100 Nm toe tot 110 Nm tussen 2400 en 2600 tr/ min. De auto weet een top van van 3/4 blindering. Hiervoor is gebruik gemaakt van grijs metal lic platen die de indruk geven van een normale ruit. Tegen een meer prijs van f .275, exclusief BTW is gers, koeriersdiensten en service- monteurs. De Passat Van is naar keuze te leveren met vier verschil lende motoren, allemaal gekop peld aan een handgeschakelde vijfversnellings. Benzinerijders kunnen kiezen uit de 1.8 liter van 90 pk en de 1.8 krachtbron van i, beide uiteraard ook lever- een geregelde drieweg- /sator. De dieselaars hebben de beschikking over de 1.9 liter diesel van 68 pk of de bekende 1.6 liter turbodiesel met een vermo gen van 80 pk. De standaarduitrusting omvat on dermeer warmtewerend glas, bre de stootlijsten, halogeen koplam pen, 2 achteruitrijlampen en twee van binnenuit te verstellen buiten spiegels. De Passat Variant Van is er met 1.8 liter benzinemotor vanaf f.25.650,= exclusief BTW en als turbodiesel voor f.32.700,=. Een ander nieuwtje op bestelwa genvlak van Volkswagen is dat de Golf Van nu voortaan ook te leve ren is met de zogenaamde milieu- diesel. Deze turbodieselmotor is gekoppeld aan een oxydatie-ka- talysator volgens US-norm. Volks wagen vraagt hiervoor een meer prijs van f.635, excl. BTW ten op zichte van de Golf Van met 54 pk dieselmotor en vijfbak. p I

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1989 | | pagina 49