WIJ: 1 Hulp bij rouwen is niet v EID )AG Informatie en discussie over huursubsidie COLOFON dig F Fusie Kruisverenigingen en Gezinszorg in de maak 'DING EN r r r JLnJ ONEN POST SCRIPTUM 'EN Gesproken lectuur Ouderdomspensioenen in de EG Lezing KBO n 11 i i i i i i i i i i „„.Jen cf naar de ostbus 10001I 368805. Musical voor ouderen Werkgroep Ouderen de Schans Ouderentoneel in Tilburg-Noord Samen verder n 11 I I Niet lezen, dan luisteren! ber 1989 - pagina 10 DETILBURGSE KOERIER Donderdag 26 oktober 1989 - pagina 11 ir cobs diabe- n van een elijk). >as ELEN BS L p/a Lange Schijfstraat 107, 5038 i uur België I i) INGEN, jeval is.” Vok eren bij de fi rolehulpmid- laatste nieuwe oncentratie i met een lend haal iwild hebben, aan toege- Gecompliceerd Zowel Lies als Wim signaleren dat na het wegvallen van de partner, de an der nogal eens in een eenzame positie is een c en moes verzor ie reet ihad i de I Tilburg 092 losium: IKELEN geves- 9t inge- zoek naar een nieuwe wordt er gedacht. Tja, t maal heel gec< een ouder bijve lijk met zijn Wim en Lies leggen tien jaar geleden bec gespreksgroeper Noord, later in Tilt voor t ving Iemand een van uw rus- dan ver- Vanaf 1984 is aan 34 patiënten van 55 jaar en ouder een ruilhart geweigerd. Als reden voor deze weigering wordt door chirurgen medegedeeld dat er een groot te kort is aan donorharten. Daardoor kunnen alleen patiënten met de beste levensverwachtingen gehol pen worden. De donoren zouden ook niet anders gev *--*-*—- wordt er laconiek voegd! Door zo te handelen, wordt een derde van de Nederlandse bevol king enkel vanwege een willekeu rige leeftijdsgrens uitgesloten van noodzakelijke hulp. Dat is vol strekt onaanvaardbaar! Ouderen en aankomende oude ren: laat op uw codicil aantekenen dat u bij uw overlijden uw hart al leen maar beschikbaar wilt stellen aan personen van 55 jaar en ouder. Zo vergroot u voor elkaar de kans dat ook u na uw 55ste le vensjaar in aanmerking komt voor een ruilhart. Op deze wijze steekt u elkaar letterlijk een hart onder de riem. In Grave is het Centrum voor Gesproken Lectuur g- tigd. Dit centrum levert aan abonnees cassettes met sproken teksten van tijdschriften en nationale en interna tionale nieuwsfeiten. Het centrum geeft een catalogus (in druk en op cassette) uit waarin duidelijk vermeld wordt om welke tijdschriften het gaat en wat de prijzen zijn. Wat dat laatste betreft: die vallen wel mee vanwege subsidies van de overheid. Wilt u meer weten? Neem dan kontakt op met het Centrum voor Gesproken Lectuur, postbus 24, 5360 AA in Grave, tel. 08860- 71234. Wist u dat in Denemarken, Frankrijk, Duitsland, Engeland en ook in Nederland alleenstaande gepensioneerden na aftrek van belastingen meer dan 83% van het netto-salaris dat zij gedurende hun aktieve jaren verdienden (ook weer na aftrek van belastingen) ontvangen? In veel andere lan den van de Europese Gemeenschap ligt dit percentage aanzienlijk lager. Op donderdagochtend 9 november om 10.00u wordt er in het Zalencentrum "Wit Paardje”, Lijnsheike 8 in Tilburg een lezing gehouden die georganiseerd wordt de Katho lieke Bond van Ouderen Tilburg. De rechter van de arron dissementsrechtbank te Arnhem, mr. P. Pulles zal de le zing verzorgen. Hij zal het hebben over de organisatie van de rechterlijke macht (welke instanties zijn er en wat behoort tot hun competentie), wat zijn de dagelijkse werkzaamheden van een rechter en hoe werkt hij? Mr. Pulles zal ook aandacht schenken aan onderwerpen die speciaal voor ouderen van belang zijn zoals ondermeer: erfrecht, strafrecht en euthanasie. Er is ook gelegenheid tot het stellen van vragen. waarde om aan zo’n gespreksgroep mee te doen is wel dat men het eerste verdriet al wat verwerkt heeft. Men moet immers in een groepsgesprek ook kunnen luisteren naar anderen. De gespreksgroepen van het Instituut Maatschappelijk Werk en het Deke naal Centrum gaan tweemaal per jaar van start: in het voorjaar en het najaar en strekken zich uit over tien bijeen- De najaarsgroepen zijn on start. Aan het samenstellen gaat eerst een soort vooraf met de bege- gesprek wordt onder- of een groepsgesprek Naar onlangs bekend Is studeren de Gezinszorg Tilburgse Kruisvereniging gionale Kruisvereniging O[ Er is een speciale ondei missie ingesteld die eind dit jaar met een rapport over de mogelijke fusie naar buiten komt. De reden van de mogelijke fusie wordt Ingegeven door de voorstellen van de commissie Dek ker en door de grote ontwikkeling van het aantal bejaarden. (foto A. Konings) komt te verkeren. Lies: "Het bezoek stopt plotseling. Een alleenstaande vrouw wordt als bedreigend ervaren want ”ze zou weleens zoekende kun nen zijn” en voor alleenstaande man nen geldt hetzelfde.” Wim: "Alleen staande mannen gaan bovendien an ders met hun verdriet om. Ze zijn meer naar binnen gekeerd. Dat bemoeilijkt het praten erover. En de algemene op vatting is dat mannen zeker niet te lang moeten treuren. Doen ze dat wel dan denkt men: "daar gaat ie weer". En als ze willen praten dan mogen ze dat beslist niet te vaak met vrouwen doen want ze zijn dan vast en zeker op partner, zo het kan alle- “compliceerd zijn. Zo kan ijvoorbeeld ook heel moei- i of haar kinderen praten over het verlies van de partner want kinderen hebben hun eigen rouwpro ces dat anders is. Het verlies van een vader of moeder is een ander verlies dan het wegvallen van de vaste part ner." Tweemaal per jaar In de gespreksgroepen komen dat soort onderwerpen maar ook zaken die met de toekomst te maken hebben en eenzaamheid aan de orde. Overi gens: de onderwerpen worden door de groepsleden zelf gekozen. Voor- Morgen, vrijdag 27 oktober om 14.00u brengt in de Base- laer in de Hoefstraat 175 in Tilburg de landelijke theater groep "Pommodoro” de musical "Onder de Meidoorn” voor het voetlicht. De toegangsprijs bedraagt 2,50. Te lefonisch kunt u toegangskaarten bestellen via nummer: 421207/436361. De voorstelling wordt mogelijk gemaakt door de organisatorische inspanningen van de aktivitei- tencommissie voor Ouderen Groeseind, Hoefstraat en de Stichting Bejaardenwerk Tilburg. De nieuwe aktiviteit van de Werkgroep Ouderen de Schans, de cursus "tekenen en schilderen voor ouderen" groot succes. Binnen een week zat de cursus vol est er een wachtlijst worden aangelegd! Voor die wachtenden is er nu goed nieuws: de werkgroep start een tweede cursus en wel op donderdagmorgen van 10.00u tot 11.30u. De eerste bijeenkomst is op 2 november. De eigen bijdrage is 10,-. Er wordt gewerkt met krijt, inkt, potlood, houtskool, waterverf en gouache. Op wijkcen trum de Schans is een basispakket aanwezig en wordt u deskundig voorgelicht over de aanschaf ervan. Mensen die op de wachtlijst staan, krijgen automatische bericht over deze tweede cursus. De cursus gaat overigens ge geven worden in het wijkcentrum, de Schans 123 in Til- burg-Noord. Voor vragen kunt u bellen: 564456/553800. Op vrijdag 3 november om 14.00u vindt er in de Garsthof, Columbus- plein 15 In Tilburg een informatie- en discussiebijeenkomst plaats voor ouderen over het onderwerp huursub sidie. De bijeenkomst wordt georgani seerd door het Woonlastenoverleg Ouderen Tilburg en de Stichting Be jaardenwerk Tilburg. De Initiatiefne mers zijn de heren Cruijssen en Maas en mevrouw Santegoets van het Woonlastenoverleg Ouderen Tilburg. Wij spraken met hen over de aanlei ding van de bijeenkomst. Uit voorspellingen komt naar voren dat het aantal bejaarden in de Neder landse samenleving in de toekomst sterk zal stijgen. Al die bejaarden kun nen niet terecht in een verzorgings- of verpleegtehuis dus moeten de moge lijkheden tot thuiszorg uitgebreid wor den, aldus de heer Koertshuis, direc teur van de Gezinszorg. Om dat te be reiken, moeten de krachten van de Kruisverenigingen en de Gezinszorg gebundeld worden. Koertshuis: "Er kan dan beter, goedkoper en ruimer gewerkt worden in de thuiszorg. Wat dat laatste betreft: we kunnen dan een breed dienstenpakket aanbieden, bre der dan nu het geval is.” Volgens hem is de groep ouderen bij de fusie sterk Op woendag 8 november verzorgt de ouderentoneel groep De Reit een toneelmiddag in het Wit Paardje, Lijns heike 8 in Tilburg-Noord, aanvang 14.00u. Het stuk dat opgevoerd gaat worden, is getiteld "Het antiek van ome Toon” en het is geschreven door mevrouw Reuwer in Til- burgs dialect. Korte inhoud: in het gezin De Bont is ma de baas, pa is een volgzaam type, dochter Jet is zijn oogap pel en dochter Lot is de lieveling van ma. Lot komt voor de zoveelste maal een nieuw vriendje voorstellen. Ma is helemaal verrukt van hem, pa reageert terughoudender. En dan is er de erfenis van ome Toon. Ome Toon is on langs overleden en heeft aan ma iets nagelaten maar ook aan haar zuster Sjaan. Dat is allemaal aanleiding tot heel wat verwikkelingen. Iedereen van 55 jaar en ouder is van harte welkom bij deze opvoering. De entreeprijs bedraagt 1,- en een kopje koffie is er voor niets. Het stuk wordt al eerder, om precies te zijn op 31 oktober, opgevoerd in het Wit Paardje maar dan voor leden van de Tilburgse Ontspanningsvereniging voor Minder-validen ’’Onderling Contact”, aamvang 19.45u. komsten. langs gestart. van de groepen selectiegesprek leiders. In dat o meer bekeken of een groepsgesprek voor de betreffende nut kan hebben. Wim Timmermans: "Bij het samenstel len van de groepen houden we heel goed rekening met de ernst van de problematiek. Het verlies van een kind levert andere vragen op dan het ver lies van een partner bijvoorbeeld. Ook houden we rekening met de leeftijd: oud of jong maakt verschil. We gaan daar heel zorgvuldig mee om.” Lies Schuurmans: "Het kan zijn dat iemand zich voor de gespreksgroep aanmeldt maar dat in goed overleg besloten wordt om door middel van individuele gesprekken met iemand van ons insti tuut verder te gaan.” Als u na lezing van dit artikel behoefte voelt om over uw verdriet naar aanlei ding van het overlijden van een dier bare met anderen te praten, neem dan eens kontakt op met het Instituut Maatschappelijk Werk (telefoon 368885), het Dekenaal Centrum (tele foon 423706) of de Stichting Bejaar denwerk Tilburg (telefoon 350505). U kunt natuurlijk ook uw huisarts bena deren of een van de pastoraal werkers in uw parochie. En wat u ook kunt doen is de stoute schoenen aantrek ken en met een goede bekende een afspraak maken. Blijf er niet alleen mee rondlopen. Deze raad houdt te vens een verwijzing naar anderen in. Als er iemand in uw omgeving een dierbare verloren heeft - en waar is dat niet het geval?- sta er dan voor open, probeer begrip op te brengen voor het verdriet van de ander. U kunt daar iemand geweldig mee helpen! gebaat. "Zij kunnen dan bij één cen traal adres terecht voor alle soorten van dienstverlening en hoeven dus niet meer diverse loketten en instan ties af te gaan", aldus de heer Koerts huis. Wat de betalingen betreft is er mo menteel een verschil tussen de Kruis verenigingen en de Gezinszorg. Bij de Gezinszorg wordt achteraf voor de diensten naar draagkracht betaald. Bij de Kruisverenigingen betaalt men kontributie. Dit verschil in betaling hoeft volgens de heer Koertshuis de fusie niet in de weg te staan: ”Als de fusie doorgaat, komt er straks één systeem.” De fusie levert volgens de directeur van de Gezinszorg Tilburg financiële voordelen op. "Er kan dan bezuinigd worden op algemene kosten en op en kele diensten omdat de situatie nu zo is dat sommige diensten van de de verschillende instanties elkaar over lappen. Dat kunnen we met de fusie uitzuiveren. Als de fusie doorgaat zal daar natuurlijk ruime bekendheid aan gegeven worden, evenals aan de ver anderingen die de fusie met zich mee brengt,” zo besluit de heer Koerts huis. De heer Cruijssen: "Aanleiding voor de bijeenkomst zijn de plannen van de regering om de hoogte van de huur subsidie te verminderen door het in voeren van de zogeheten 250,- norm. Hogere subsidies dan dat be drag zijn dan niet meer mogelijk. Wel gaan de huren met vermoedelijk 3% omhoog. We worden dus dubbel ge pakt. De regering doet hier de oude ren een groot onrecht mee. Veel ouderen moeten immers rondkomen van een karige AOW en de ene bezui nigingsmaatregel na de andere vliegt je om de oren. En dan nu dit. Het houdt nooit op terwijl het juist de ouderen zijn die de huidige welvaart mogelijk hebben gemaakt. De rege ring zou er goed aan doen de groep ouderen te ontzien.” Mevrouw Santegoets is het daar roe rend mee eens: "In Tilburg wonen tus sen de 15.000 en 16.000 bejaarden. Het wordt tijd dat zij zich laten horen en de regering duidelijk maken dat het zo niet langer kan. We moeten iedere dubbeltje omdraaien voor we het uit geven. En al zou het maar om een tientje gaan, dat is voor ons hetzelfde als het om 100 gulden zou gaan bij iemand die redelijk verdient. Nee, de regering laat ons ouderen ontzettend in de steek!” De heer Maas: ”lk vergelijk het met het groene milieu. Dat is vernield. Het grijze milieu en daar bedoel ik ons ouderen mee, dat milieu wordt door de regering naar de knoppen gehol pen, daar hebben ze in Den Haag geen geld voor over. Wij ouderen zijn weer eens de klos.” De bijeenkomst van vrijdag 3 novem ber wordt bijgewoond door het PvdA Tweede Kamerlid de heer de Pree, door een vertegenwoordiger van het ministerie van Volkshuisvesting, door de directeur van ce Vereniging Volks huisvesting Tilburg de heer Scheffers en door de heer van Wezel, consulent van de Landelijke Overleggroep Be langengroepen Huisvesting. De mid dag is bedoeld om ouderen meer in zicht te geven in de mogelijke gevol gen van de voorgestelde regerings maatregelen op het gebied van huur subsidie. Op dinsdag 31 oktober van 19.30u tot 22.00u organiseert de vereniging "Samen Verder” die zich inzet voor gehan dicapten en partners in de provincie Noord- Brabant (niet te verwarren met de Tilburgse woongroep "Samen Ver der” uit de Trouwlaan) een informatie- en kontaktavond voor mensen die een herseninfarct of beroerte geh hebben. De avond wordt gehouden in het gebouw van GG GD in de Burg. Suysstraat in Tilburg. Op deze avond zal door een deskundige uitgelegd worden wat een beroerte precies is en het belang van aangepaste bewe ging wordt belicht. Er is gelegenheid tot het stellen van vragen. De toegang is gratis. Voor meer informatie kunt u bellen naar het secretariaat van "Samen Verder”, me vrouw Godfriet, tel. 040-445386. Het adres luidt: Fuutlaan 41,5613 AA in Eindhoven. voelbaar wordt en dat kan jaren aan houden. Dan ervaart men de leegte die achter is gebleven pas goed. Wim Timmermans: "Bovendien zitten veel mensen nog met vragen. In bepaalde gevallen verwijten ze zichzelf iets of - en dat kan ook- voelen ze opluchting na het overlijden van een dierbare. Dat laatste is niet zo vreemd als bij voorbeeld de overledene een lang ziekbed heeft gehad en door de ziekte zich anders ging gedragen. Men heeft dan wel zonder tegenzin de zorg voor de zieke of stervende op zich geno men en men vindt het overlijden be slist heel erg maar toch is er iets van opluchting. Mag je zo’n gevoel heb ben? Dat is voor hen dan een heel be langrijke vraag waar ze samen met an deren in de gespreksgroep over pra ten. En dan kan men tot de ontdekking komen dat men niet de enige is die dat met soort gevoelens zit.” Afscheid nemen Wim Timmermans en Lies Schuur mans zijn het erover eens dat de wijze van afscheid nemen van de dode van groot belang is in het proces van rouwverwerking. Soms wordt alles ge regeld door de kinderen of andere fa milieleden, zeker als de dood heel on verwacht is gekomen. Wim Timmer mans: "Later realiseert men zich pas goed wat er allemaal gebeurd is, hoe het gegaan is en dan komt de spijt er niet persoonlijker bij betrokken ge weest te zijn. Gelukkig wordt men er zich steeds van bewust dat dat af scheid nemen echt belangrijk is. Je ziet het ook: er zijn oude rituelen ver dwenen maar er zijn ook nieuwe voor in de plaats gekomen. De afscheids- dienst in de kerk of in het crematorium wordt meer en meer persoonlijk inge vuld. Familieleden gaan voor in een gebed of spreken een tekst uit, de do de wordt door kinderen of andere fa milieleden naar de laatste rustplaats gedragen. Soms wordt de dode weer thuis opgebaard. Dat kunnen heel be langrijke momenten zijn waar men la ter met een goed gevoel aan terug kan denken.” geworden, Tilburg, de ing en de Re- op een fusie, ierzoekscom- I Seniorenwijzer Wordt eenmaal in de twee weken I opgenomen in de Tilburgse 1 Koerier I Redactieraad Diny van Bladel-Verbunt Peter Elshout (eindredacteur) Joop Janmaat Jacques Joosten Ad Konings (voorzitter) Harry Strijbosch Ad de Vet Redactieraadsadres Als er in uw directe omgevli overleden Is -uw partner, r kinderen of een broer of zi oorzaakt dat veel verdriet. Dat verdriet verdwijnt niet zomaar terwijl het ge wone leven na verloop van tijd zijn gangetje weer gaat. U moet verder, u wilt verder maar steeds lichten op stil le momenten herinneringen in uw ge heugen op, ongevraagd, ongewild. U voelt dan verdriet, u wilt huilen, er over praten. Maar met wie? Zouden ze u niet een zeurkous vinden door er weer mee aan te komen? U bent bezig met wat tegenwoordig met een mooi woord rouwverwerking genoemd wordt. We spraken daarover met Lies Schuurmans, staffunctionaris van het Instituut Maatschappelijk Werk (IMW) en Wim Timmermans van het Deke naal Centrum (DC). Beiden zijn zij verbonden aan de gespreksgroepen "Rouwverwerking” die georganiseerd worden door het IMW en het DC. i -1 Ujf dat ongeveer I tien jaar geleden begonnen werd met die gespreksgroepen. Eerst in Tilburg- Noord, later in Tilburg-Zuid en nu voor heel Tilburg. Lies Schuurmans: ”ln die groepen praten mensen die iemand uit hun naaste omgeving ver loren hebben onder deskundige lei ding met elkaar. Er is duidelijk behoef te aan dat soort gesprekken want veel mensen blijven zitten met een heel verdrietig gevoel na een overlijden waar ze geen kant mee op kunnen. Met familie, vrienden en bekenden er over praten, kan in het begin wel maar na een paar maanden wordt het verve lend gevonden steeds hetzelfde ver haal te moeten aanhoren. Terwijl na enkele maanden het verdriet pas echt I Redactieraad Seniorenwijzer, p/a Lange Schijfstraat1 n7_ TT Tilburg, tel. 350505. I Kopij Kopij kan opgestuurd worden naar het redactie-adres of ni I Tilburgse Koerier, pos L 5000 JA Tilburg, tel. 3 Vanuit de Netwerkgroep van en voor slechtziende en blin de ouderen in Tilburg is een nieuw initiatief ontstaan om mensen met een leeshandicap meer mogelijkheden te ge ven informatie tot zich te nemen. Gedacht wordt aan een cassetteband van een uur waarop uittreksels van teksten van o.a. de Tilburgse Koerier en uitzendingen van Radio Tilburg zijn ingesproken. Voordat dit initiatief verder uit gewerkt wordt, is in overleg met de gemeente Tilburg be sloten bij toekomstige luisteraars de belangstelling voor een dergelijke informatiecassette te peilen. Heeft u be langstelling, neem dan kontakt op met Jacqueline Pulles. Zij is ’s morgens te bereiken tussen 9.00u en 12.00u via tel.nr. 630786. Als u in uw omgeving mensen kent waar van u denkt dat dit bericht voor hen van belang is, licht ze dan in zodat zij kunnen reageren. ÓS Sommige herinneringen laten u nooit meer los.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1989 | | pagina 11