IAN 5MIL€ SAVÊ nr. 39 SAVE r SMILE c Tilburgse voorstellen voor Oost-Europa-beleid erg de moeite waard Geld uit de muur Brigade Prinses Irene Monument Kon. Ned. I INRUIL-AUTOSHOW T urnhout-Tilburg MAGAZIJN VERKOOP nu tot 80% korting op onze magazijn-voorraad van 3 SAVE SMILE winkels m IM1 1 Oplage91.555 ex. Onafhankelijke Poolse journalist: Scholen in Huibeven geopend 25jaar op televisie Busdienst 3 .5 halen. 4 betalen! JCIA )T IILWAARDE. WATERBEDDEN LEO NAAIJKENS 1 w Autobedrijf VAN DORST DEBABYBOETIEK «De Klinkert» Van Lieshout 65 jaar 1 Koerier |de«l /isse- lCU- «uviraiaau ucci ach- actuele ontwikkelingen zen i zijn: UH’ Ui be- 211a EN es Lees verder op biz. 5 Teiefoonstraat 34A (zijstraat Heuvelstraat t.o. Blokker) utes kurkcentrum WEEKENDRECLAME et een Aflevering 5 GELD VERDIENEN Donderdag 12 oktober 1989 33e jaargang nr. 1630 Het monument van de Prinses Irene Brigade tegenover het Paleis-Raadhuis. (foto Geert van Loon) Bnd uiterst et inruil kan )etaling. Vrijdag 13 okt. van 9.00-21.00 u. Zaterd; van 9. Besterdplein 2, Tilburg - Tel. 425705 Parkeren voor de deur Plusstraat 96 Tilburg - Tel. 013-363369 Wo. 9-18 uur, do. 13-21 uur, za. 9-17 uur JT Vrijdag en zaterdag CHOCOLADEBOLLEN -tel. 013-321316 j VERF DUITSE KWALITEITSVERF voor binnen en buiten - kg bus 12,50 OKTOBER-RECLAME 3 kg 30,- ALLEENVERKOOP: J. VAN LOON-OTTEN Hasseltstraat 178 (hoek van Hogendorpstraat) 7; 5 m LU Keuze uit ruim 300 inruilwagens Stationsstraat 25, Rijen - 01612-28200 Zie pag. 16 verschijnt In Riel, Loor Berkel E Moergestel en Hl Zie bijlage Groot in de kleine baby-maatjes Koestraat 109, Tilburg ’s maandags gesloten Hoetstraat 151 Oerlesestraat 21 pag. 15 pag. 15 pag. 17 pag-19 J rdag 14 okt. 1.00-18.00 u. Zondag 15 okt. van 9.00-18.00 u. Op 24 september 1924 ging Peeters uit Turnhout van start een busdienst Tumhout-Poppel, die Een aantal Tilburgers met grote belangstelling voor het openbaar ver voer wil dit niet ongemerkt voorbij laten gaan. Zij zullen de bus van Jan Peeters N.V. zondag om circa 10.45 uur aan de grens verwelkomen. Daar bij zal een attentie worden overhan digd aan de chauffeur. Het gezel schap zal voorts in de bus plaatsne men om het resterende traject naar Tilburg af te leggen. Ook uw adres voor geboorte-, doop- en bruidsuikers Uw warme bakker Reeds meer dan 100 jaar Uitgave: De Tilburgse Koerier bv Dir. T. de Beer-Douwes Oprichter: J.H.G. de Beer In geheel Tilburg, Golrle, an op Zand, Udenhout, I Enschot, Olsterwljk, 'illvarenbeek MODESCHOENEN met goede pasvorm o.a. Anita - Jacobs - Wings SCHOENHANDEL TROMMELS Hasseltstraat 174, TILBURG Telefoon 432126 apen. rana- svuien er ;rs beho- solda- van Ad d ‘e. Die- school d.r tten ze steken Briga- niet in moeten «•nstand ie och- Bus 101126 van Peeters op de Oude Goirleseweg bezig aan één van z’n vele thuisreizen. ïmber 1944: mui zich over- zo staat in het sn. Vijf verhalen Fweede Wereld en. Aan augus irder. ™na o t derlandsch Brigac schitterende wijze Het monumei.. Irene Brigade is Ang*1' in 1 uui school denkir ment loop mativ ren er er in sp SErifkESS Pneumatiek k tilburg. jules verneweg 14 -1 «Waarschijnlijk zullen begin 1990 in Po len gemeenteraadsverkiezingen plaats vinden. Dan zullen ook op lokaal niveau democratisch gekozen volksvertegen woordigers aan het werk gaan. Dan wor den stedenbanden tussen Nederlandse en leenten van groot belang. Van "en we leren hoe we de lokale vorm zouden kunnen geven». -i- ■'I]owskj, re. ,..e katholie- szachny. Op erkelijk Vre- ef hij tijdens dat het een uitbreiding ce van uw bank iruu dergelijke service een de banken betekende personeel nodig i werd er niet harde Jan liep tot aan de Belgisch-Nederlandse met grens. Drie weken later, op 15 okto- ber, wordt de lijn doorgetrokken naar Tilburg. De buslijn bestaat a.s. zon dag dus precies 65 jaar. De dienst van busonderneming Peeters staat helemaal los van de BBA. De BBA vermeldt de buslijn echter in haar dienstregeling als extra service. slechts 8 dagen... X.X v a- vrüdag 12.00 u. HbJP H Moschino - Goanna - Chevignon - Closed Boneville - El Charro - Lee T revor div- schoenen, etc. bestuur. «Zonder dat we het Neder landse model kunnen of willen kopië ren, we kunnen in ieder geval leren van jullie ervaringen». In de tweede plaats benadrukt hij het belang van uitwisse lingen van mensen met een gelijke ach tergrond: leraren en journalisten maar bij voorbeeld ook dienstweigeraars, die kortlopende vredes- en milieuprojec- in de partnergemeente zouden innen realiseren. In de derde - economische contacten. In L van zogenaamde «joint-ventures» kun- bedrijven samen werken. In de na bije toekomst zullen gemeenten daar bij waarschijnlijk een actieve rol spe len, aldus Kozlowski. Apart noemt hij, als vierde punt, de kerkelijke uitwisse lingen. «De kerken in Polen kunnen veel leren van de parochiestructuur hier in Nederland, over de rol van de leken bijvoorbeeld. En ik denk dat Ne- latie niet afleen met de huidige derlanders kunnen leren van de leven machthebbers contact onderhouden, de spiritualiteit die je in de Poolse ka- maar ook met deze burgercomité’s en, tholieke kerk kunt tegenkomen», als het eenmaal zover is, nieuw geko- Als vijfde punt wijst hij op specifie- raadsleden. En laat het duidelijk ke samenwerkingsverbanden. Een Vre- zijn momenteel geen politieke desweek, gelijktijdig in beide gemeen- 0^“! jen». ten te houden, lijkt hem een zinvol en bange werkbaar idee. «En zou het niet mooi het si zijn, als er in het kader van een steden- de ge] 'ouden band met enige regelmaat een bulletin wjj ge zou verschijnen, onder verantwoorde- lijkheid van een redaktie die deels uit Nederlanders en deels uit Polen be- staat?» U werd met zachte dwang aange zet tot het plukken van geld uit de muur. U werd daartoe verleid om- iding van de servi- inhield. Dat een besparing bij -er is immers minder personeel nodig achter de balies- werd er niet hardop bij ver teld. De banken vertelden u ook niet toen u uw nieuwe pasje en uw eigen vier cijfertjes kreeg dat in geval van storing men geen passend alterna tief kan bieden. Zo zie je maar hoe je als klant voor een service-verle- ning die mede ontstaan is uit bezui nigingen uiteindelijk de rekening zelf betaald. Morgen, vrijdag 13 oktober kunt u om 14.30 u. en om 18.00 u. kijken naar de documentaire «De Klinkert 25 jaar thuislozen in Tilburg». In deze documentaire wordt een beeld geschetst van woners van De Klinkert. Verder is het ontstaan en de ontwikke ling van De Klinkert in de docu mentaire verwerkt. De documentaire is gemaakt door medewerkers van de lokale otnroep Tilburg in opdracht van De Klinkert en duurt ongeveer 25 minuten. De uitzending is te zien op ka naal 8 van de Centrale Antenne Inrichting Tilburg, waarop nor maal gesproken de Tilburgse Ka belkrant is te lezen. iktober 1989 - pagina 12 >w DeWffl - I ZT t t De automaat is ’’tijdelijk” buiten gebruik vanwege een technische sto ring. U heeft er dan een probleem bij in uw hoofd en hoe gaat u dat op lossen? De bank ingaan en met je pasje je geld opvragen is er niet bij als u op dat moment niet in het bezit bent van een geldig identiteitsbewijs of als de bank gesloten is. U zou bij een andere bank-terecht kunnen als u bij uw bank vier speciale cijfertjes had aangevraagd om daarmee bij alle banken in heel Nederland met uitzondering van de Postbank geld op te kunnen nemen via zo’n muur- automaat. Dat had u niet gedaan natuurlijk. Dan zijn er nog enkele andere kantoren van uw bank waar een geldautomaat is. U moet daar voor wel op pad en maar hopen dat een van die geldspugers het wel doet. Echt vriendelijk zijn die alter natieven niet, zeker niet als u drin gend om geld verlegen zit. De Tilburgse Koerier zoekt nog enkele mensen vanaf 15 jaar die voor ons donderdag ’s middags de krant willen bezorgen. Omgeving: Oerle - Armhoef - Huibeven en Moergestel. Wij brengen de kranten bij u thuis. Interesse? Bel: 04255-1762 (na zes uur). Op 27, 28 en 29 oktober is het feest in Tilburg. Dan wordt het feit gevierd dat Tilburg 45 jaar geleden bevrijd werd van de Duitse overheersing. Als aanloop tot dat feest is de Tilburgse Koerier enkele weken geleden gestart met een serie die uit zeven wekelijkse afleveringen bestaat. In deze serie wordt aandacht geschon ken aan de Tilburgse oorlogsmonumenten en wel die welke door Tilburgse basis scholen geadopteerd zijn. Deze week belichten we het monument van de Konink lijke Nederlandse Brigade Prinses Irene dat te vinden is op de hoek Stadhuis- plein/Bisschop Zwijsenstraat tegenover het Paleis-Raadhuis. Parallel aan deze serie loopt een verhalenreeks van de hand van G. Kobes over de algemene begraafplaats Vredehof aan de Gilzerbaan waar 76 geallieerde mili tairen zijn begraven. Elders in deze Tilburgse Koerier treft u daarvan de vierde aflevering aan. Poolse gemt jullie kunner democratie voi Aan het woord is Maciej Kozlon dacteur van het onafhankelijke k ke weekblad Tygodnik Powszacl uitnodiging van het Interker1-” desberaad (IKV) verbleef LEES VERDER IN DIT NUMMER: Rondom Hart van Brabant, pag. 3 Filmspag. 3 Cursussenpag. 5 Vredehof deel Vpag. 5 Gemeen tenieuwspag. 7 Kuituur/Amusement pag. 9/10 Uit-agendapag. 10 Harmonie Orpheus 125 jaar pag. 10 Senioren wijzer... pag. 11 Aktie zuinig stokenpag. 15 B W-besluitenpag. 15 Onenigheid Centrummarkten Politieberichten... Parochienieuws... ^JSport de Vredesweek in 1989 in Nederland. Wij spraken met hem over de rol van ste denbanden ter bevordering van de ont spanning in Europa. Er zijn momenteel 25 van deze contacten tussen Poolse en Nederlandse gemeenten. De Adviesraad Mondiale Bewustwording heeft het ge meentebestuur van Tilburg voorgesteld de komende jaren projecten tussen groe pen en instellingen in Tilburg en Leipzig (DDR) en Krakov (Polen) te ondersteu nen. Mogelijk resulteert dit in 1991 in een besluit tot een stedenband met één van beide steden. Gisteren woensdag 11 oktober heeft burgemeester Brokx het nieuwe scholencomplex aan de Giekerkstraat (Reeshof) officieel geopend. In dit complex zijn on dergebracht de katholieke basis school «De Wegwijzer», de bij zonder neutrale basisschool «Jan Ligthart-Huibeven» en de open bare basisschool «De Heerevel- den». Deze scholen van verschil lende richting zijn ondergebracht onder één dak, waardoor een flexibel gebruik van de lokalen en de gemeenschapsvoorzienin gen mogelijk wordt. Het nieuwe scholencomplex ligt aan de westkant van de wijk Huibeven. Met de bouw is een jaar geleden begonnen. De scho len hebben ieder de beschikking over zeven permanente lokalen. I| S1GF transportwi^len Houdt u er ook zo van even tus sendoor lekker wat geld uit de muur te plukken met een eenvoudig pasje en vier cijfertjes die u in uw hoofd heeft gestampt? Steeds bang natuur lijk om die cijfertjes te vergeten op het moment dat ze ingetoetst moe ten worden. Meestal blijkt die angst ongegrond: het vergeten valt wel mee. Toch hebben de laatste tijd slimme uitvinders veel publiciteit ge kregen met hun manieren om die vier cijfertjes op een makkelijke manier te onthouden: vier cijfertjes gekombineerd tot een vier-letterig woord zoals bijvoorbeeld help, nood, geld, enzovoorts. Leuk allemaal en de banken denken mee. Het is maandag 4 septen de Duitse troepen trekken haast terug uit Tilburg, boekje ’’Gewone menser over Tilburgers in de Tweede V oorlog” van Ad de Beer te lezer dit boekje refereerden wij al eerde.. Het boekje is verspreid onder de basis scholen in Tilburg en wordt daar ge bruikt als leermateriaal over de Twee de Wereldoorlog. Ad de Beer schrijft verder dat juist op 4 september de geallieerden hun opmars stoppen van wege gebrek aan munitie en benzine. Hadden ze dat gebrek niet gehad dan was Tilburg vermoedelijk binnen enke le uren bevrijd geweest. Nu kunnen de Duitsers zich herstellen. Toch is de si tuatie voor de Duitsers onhoudbaar, zo schrijft Ad de Beer. De nederlaag van de Duitsers is nog slechts een kwestie van tijd. Maar gedurende die tijd zullen zij hun huid duur verkop Op 25 oktober vallen de eerste gra ten in Tilburg: de bevrijders komei nu echt aan! Tot die bevrijders be ren ook Nederlandse soldaten: s ten van de Prinses Irene Brigade. zelfde dag omstreeks 12.00u zitter achter de Leij. De volgende dag 1 de soldaten van de Prinses Irene de de Ley over maar slagen er Tilburg binnen te trekken. Er t versterkingen komen, de tegens van de Duitsers is te groot. In de tend van 27 oktober worden de solda ten van de Prinses Irene Brigade afge lost. Zij hebben de spits afgebeten. Diezelfde middag trekken soldaten van de 15e Schotse Divisie de stad bin nen: Tilburg is bevrijd! Ter ere van de grote inzet van de soldaten van de Prinses Irene Brigade is het monument opgericht tegenover het Paleis-Raadhuis. Op het monu ment is een plaquette bevestigd met het volgende opschrift: ’’Vertrouwend op God, onzen onbuigzamen wil en overwinning onzer bondgenootscht Waar die banken toch ook eens aan zouden moeten denken -en veel meer dan nu het geval is- is aan het al dan niet tijdelijk buiten gebruik zijn van de automaat die het geld uit de muur spuugt. Want daar sta je dan: met je pasje in je hand, je vier cijfertjes in je hoofd plus in datzelf de hoofd ook nog het bedrag dat je op wilt nemen en dangeen geld. redactie-advertentie-afdeling en administratie N.S. Plein 14 - 5014 DA Tilburg Postbus 10001 - 5000 JA Tilburg Tel. 013/368805 Fax. 013/359985 slultingstermljn voor advertenties en redactie dinsdagavond 22.00 uur Tot voor kort waren deze steden banden niet goed bekend bij de Poolse bevolking. De mensen voelden zich immers niet écht vertegenwoordigd door het gemeentebestuur waarin al leen communisten zitting hadden. «Als de mensen hun eigen vertegen woordigers kunnen kiezen, krijgen ze invloed. Dan zullen ze ook geïnteres seerd raken in uitwisselingsprogram- ten ma’s». Ook op gemeentelijk niveau kun zullen, aldus Kozlowski, coalities ge- vormd worden na de gemeenteraads verkiezingen. «Zoals ook hier in Ne- nen bedriji derland gebruikelijk is». Hij denkt dat bije toekor de «burgercomité’s» hierbij een be langrijke rol zullen vervullen. In deze comité’s werkt Solidamosc samen met andere onafhankelijke groepen en in stellingen. Kozlowski: «Het ligt voor de hand dat Nederlandse gemeentebe sturen en delegaties in de huidige si tuatie niet alleen met de huidi** ‘ithebbers contact onderhouden, ook met deze burgercomité’s e" .et eenmaal zover is, raadsleden. En laat zijn: er zijr beperkingen». Concrete activiteiten Welke concrete activiteiten zouden in de ogen van Kozlowski in de ko mende periode ontwikkeld moeten worden? In de eerste plaats noemt hij de discussie over vormen van lokaal Een stedenband met Krakov? «De voorstellen van de Adviesraad sluiten goed aan bij mijn eigen gedach ten. De Adviesraad heeft oog voor de 1 en lanceert voorstellen voor interessante en ver nieuwende activiteiten. Ik hoop dat uproiec ^et gemeentebestuur positief reageert T Lden °PTdezer”ota’-. v rde plaats: Tegelijkertijd vraagt Kozlowski zich het kader we a‘ 6611 stedenband met Krakov lires» kun- haalbaar is. In de eerste plaats wijst hij erop dat Krakov een stad is met 800.000 inwoners. «Een stad met een heel ander karakter dan Tilburg». Daarbij heeft de gemeente Krakov al enkele internationale contacten die veel aandacht vragen. Er zijn steden banden met onder andere Kiev in de Sovjetunie en Nürnberg in de Bonds republiek Duitsland. «Zoals ik het ge meentebestuur van Krakov ken, vraag ik me af of ze veel interesse zullen heb ben in een stedenband met Tilbt Misschien zou een stedenband met een stad als Tamov, niet zo ver bij Krakov vandaan, wat meer voor de hand 1~ Maar veel zal natuurlijk ook gen van de aantrekkingskracht en het succes van de projecten, waarmee de gemeente Tilburg een eerste aanzet wil geven tot een actief ontspaningsbe- pelijke wapens zal het U gegeven zijn eenmaal als zegevierende bevrijders van Nederland met dit vaandel den Nederlandschen bodem te betreden. Aan de opdracht, vervat in de op 27 istus 1941 door Koningin Wilhel- a gesproken woorden heeft de Ne- indsch Brigade ’’Prinses Irene” op ijze voldaan.” aent van van de Prinses Brigade is geadopteerd door de ngela Basisschool uit de Elzenstraat Tilburg. De afgelopen jaren heeft de 1 steeds meegedaan aan de her- ukingsbijeenkomsten bij het monu- *nt. Op de Angelaschool zijn in de >p der jaren ook oud-strijders infor- itie komen geven over de oorlogsja- ;n de bevrijding. Bovendien hangt i het schoolgebouw een plaquette van het monument. Ook deze maand schenkt de Angelaschool aandacht aan de bevrijding. In de week van 23 okto ber wordt er gewerkt met het thema: ’’Vrijheid, wat is dat?” Daarbij zal ge bruik worden gemaakt van het boekje J de Beer. En natuurlijk is de „_.iool d.m.v. groep 7/8 aanwezig op 28 oktober tijdens de herdenking bij het monument. Met al deze aktivitei- ten wil de Angelaschool de kinderen wijzen op het kostbare goed dat vrij heid is en dat daar in het verleden veel offers voor gebracht zijn. 9’

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1989 | | pagina 1