o I d» Tweedeling toeristische attracties in regio 13e Interpolis Schaaktoernooi van start nr. 35 ^eïk] Op cursus 25 Jaar de Klinkert SAVG 5 halen. 4 betalen!! K. v.K. over nota Toeristische hoofdstructuur Parkland: SMILE Kunst, sport en ’’Artsen zonder Ja..Tnaar" Van Lieshout Grenzen” Aflevering 1 rrri 11 1LULU er 1989-pagina 10 De Koerier -***■ Oplage: 91.250 ex. .pag. Tilburg -674925 Groei verwacht van verblijfsrecreatie in de regio, maar de vraag is waar? Piusstraat 96 - Tilburg - Tel 013-363369 de ^^^==========js> In z’ZrzzZxzz/ Ijaar HANDSOME ■&T kurkcentrum WEEKENDRECLAME Besterdplein 2, Tilburg Tel. 425705 Parkeren voor de deur liet adres voor «ringen Bes n kleine Donderdag 14 september 1989 33e jaargang nr. 1626 De veiling werken van mat Wit Lir VAN DORST deelt uit Zie onze advertentie pag. 24 LEES VERDER IN DIT NUMMER: .AM- JITEN schokdempers Mee verbinc een Autobedrijf VAN DORST Stationsstraat 25 RIJEN KUNSTIJSBAAN ah f/ar Zie pag. 18 SEPTEMBER-AANBIEDING WIJZONOL 15 KORTING J. VAN LOON-OTTEN Hasseltstraat 178 (hoek van Hogendorpstraat) l tilburg. Jules vernewe Vrijdag en zaterdag APPELPUNTEN alledag. u jheid is een Ad de Beer ige als voortreffe Ledenvergadering dinsdag 19 september aan vang 20.00 uur in De Postelse Hoeve Dr. Deelenlaan 10 Tilburg Zie bijlage irgse de J.P. idelijk t van de voor de zonder zijstraat Heuvelstraat I Bel 013-362066 voor het I huizen-verkoopplan, een I gratis adviesrapport over de I verkoopkansen van uw huis. HZ Penners Schoenmakers QjJ hJ Woningmakelaardij Willem ll-straat 31, 5038 BA Tilburg, 013-362066. Ook uw adres voor geboorte-, doop- en bruidsuikers Uw warme bakker Reeds meer dan 100 j Hoefstraat 151 Oerlesestraat 211a koud is want er zijn te weinig kolen. En J- vechten in de buurt van Til- igen die neergeschoten g zal dat allemaal nog Gary Kasparov, de gedoodverfde winnaar van het 13e Interpolis Schaaktoem<x>i. ™LI» Uitgave: De Tilburgse Koerier bv Dir. T. de Beer-Douwes Oprichter: J.H.G. de Beer verschijnt In geheel Tilburg, Golrle, Rlel, Loon op Zand, Udenhout, Berkel Enschot, Olsterwljk, Moergestel en Hllvarenbeek Pneumatiek veg 14 tel. 013-321316 j Rondom Hart van Brabantpag. 3 Films Gemeentenieuws..pag. 7 Kuituur/ Amusement pag.9/ 11 Senioren wijzer., pag. 10 Uit-agendapag.l 1 Cursussenpag. 12 Feestweek Goirke’s Belangpag. 13/ 14/15 Politieberichtenpag. 14 B&W-besluitenpag. 15 Parochienieuwspag.21 Sportpag.23/ 25 new wintercollection 1989-1990 V 1 1 nota ’’Toeristische is gesituëer rkland” van de alleen dan tamer van Koop- tisch prodi peil blijven den. «oor Midden-Brabant heeft onlangs ddng tot de toeristische hoofdstruc- icht aan het bestuur van de Stichting voorstellen die de Grontmij N.V. in J” i—De Grontmij in de specifieke tot uitdrukking moes- de voorgestelde toe- ibar.t in een ’’rugge- De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor z’n opvattingen kenbaar gemaakt met betrekking tuur van Parkland Brabant. In een reactie gerit Parkland gaat de Kamer ondermeer in op de v de nota "Toeristische hoofdstructuur Parkland” heeft vastgelegd, had als opdracht een toeristische hoofdstructuur op te stellen, waarin toeristische mogelijkheden van Parkland Brabant ruimtelijk tc ten komen. Volgens de Kamer van Koophandel (K.v.K) leidt i ristische hoofdstructuur tot een tweedeling van Midden-Brabant graat” met de grote toeristische attracties en een zgn. ’’groene kamer” met (klei- derlinge verbindingen bestaan. Dit nere) bedrijven die zich traditioneel richten op verblijfsrecreatie. wordt een belangrijke voorwa 1 voor het stimuleren van het toerisme in Midden-Brabant genoemd. In reactie op de nota hoofdstructuur Park^.^ Grontmij doet de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Midden- Brabant een aantal voorstellen. In dit gaat over gewone n dat zij niet li’ blijven kijken en uv laten gaan. Zij kwa- i van hen was Coba i ge- burg 'erduikers in huis, ven? werden door de lat zij haar leven Op 9 juli 1944 rs gearresteerd vorden bij haar mstraat doodgescho- naar het Ravens- van Berlijn treurnis om de 300 Tilburger loor vergas- oorlog om het leven kwamen. 1 de Beer is een t is een aanwinst onderwijs maar leens stilstaat bij j. Dat alledaagse een verworvenheid, op een even ffelijke wijze redactie-advertentie-afdeling en administratie N.S. Plein 14 - 5014 DA Tilburg Postbus 10001 - 5000 JA Tilburg Tel. 013/368805 Fax. 013/359985 slultlngstermljn voor advertenties en redactie dinsdagavond 22.00 uur De eerste ronde wordt gespeeld morgen vrijdag 15 september. De vol gende rondes zijn op 16, 17 en 18 sep tember terwijl 19 september de afge broken partijen worden gespeeld. De vijfde tot en met zevende ronde wor den gespeeld op 20, 21 en 22 septem ber en op 23 september staan weer de afgebroken aprtijen op het program ma. De achtste tot en met tiende ron den volgen op 24, 25 en 26 september en de 27e is weer voor de afgebroken partijen. De elfde tot en met de der tiende ronde vallen op 28, 29 en 30 september, de afgebroken parijen op 1 oktober en de 14e ronde staat op 2 ok tober gepland. De sluiting van dit 13e Interpolis Schaaktoernooi is op 3 ok tober. Alle ronden beginnen om 14.00u, ze eindigen uiterlijk om 20.00u en zijn voor publiek toegankelijk. Op de dagen dat de afgebroken partijen worden gespeeld, wordt er geen pu bliek toegelaten. Het toernooi wordt gehouden in het Interpolisgebouw, Conservatoriumlaan 15 in Tilburg. Het grootste deel van de bestaande -kleine en middelgrote- verblijfsrecrea tie-bedrijven bevindt zich in de ’’groe ne kamer”, de meer landelijke gebie den in de regio. Volgens de nota van de Grontmij zou hier geen of slechts een beperkte uitbreiding van het aan tal verblijfseenheden mogen plaatsvin den. Deze uitbreiding wijst Grontmij toe aan het gebied, waarin zich de grootste attracties bevinden. verband met het voorgaande staat de Kamer van Koophandel zeer kritisch tegenover de voorstellen voor uitbreiding van het verkeersnet in de regio. Nieuwe infrastructuur wordt ’’niet noodzakelijk” genoemd. De or ganisatie ziet eerder een rol weggelegd voor tijdelijke capaciteitsmaatregelen. De Kamer noemt o.a. opvangfacilitei- ten zoals geconcentreerde parkeerac- comodatie, met ’’shuttlediensten” die de verbindingen tot stand brengen. Een meer adequaat aanbod van open baar vervoer met een hoge attractie- waarde past eveneens in deze opvat ting. Vandaag, donderdag 14 september, vinden de opening en de loting van het 13e Interpolis Schaaktoernooi plaats op stadhuis van Tilburg. Dit 13e toer nooi belooft weer zeer spannend te worden. Het deelnemersveld is zo sterk dat het de hoogste FIDE-categorie ver tegenwoordigd. De deelnemers zijn: Kasparov, Ivanchuk, Kortschnoj, Lju- bojevic, Agdestein, Sax, Hjartarson en Jeroen Piket. - Op 27, 28 en 29 oktober is het feest in Tilburg. Dan wordt het feit gevierd dat - Tilburg 45 jaar geleden bevrijd werd van de Duitse overheersing. Als aanloop tot t dat feest start de Ti,burSse Koerier deze week met een serie die uit zeven weke- WATERBEDDEN lijkse afleveringen zal bestaan. In deze serie wordt aandacht geschonken aan de Tilburgse oorlogsmonumenten en wel die welke door Tilburgse basisscholen ge- LEO NAAIJKENS adopteerd zijn. We beginnen de serie met de bespreking van een bijzonder boekje, het boekje ’’Gewone mensen. Vijf verhalen over Tilburgers in de Tweede Wereld- o tT!1Koorlog”. Dit boekje is geschreven door Ad de Beer die sinds 1972 verbonden is als leraar Geschiedenis aan de Hogeschool Katholieke Leergangen Tilburg en het is tot stand gekomen in een samenwerking tussen die onderwijsinstelling en de ge meente Tilburg. Het boekje is de Tilburgse bijdrage aan het landelijk project "Adopteer een Monument" van de Stichting Februari 1941 en is speciaal bedoeld voor groep 8 van het basisonderwijs. Parallel aan deze serie starten we deze week ook met een verhalenreeks van de hand van G. Kobes over de algemene begraafplaats Vredehof aan de Gilzerbaan waar 76 geallieerde militairen zijn begraven. Elders in deze Tilburgse Koerier treft u daarvan de eerste aflevering aan. Genuanceerd In essentie wordt de koppeling die de Grontmij aanbrengt tussen de eco nomische ontwikkelingsmogelijkheden van de verblijfsrecreatie en de ver voersstructuur ter discussie gesteld. In de ogen van de K.v.K. is echter van groter belang, dat tussen de toeristi sche elementen in de regio goede on- ig betreft kunst- .._i ondermeer Her- lan Brood, Jan van Diemen, firn Hoogstraten, Leentje inders en anderen. Al deze werken hebben met elkaar ge meen dat ze iets over sport to nen. De kunstwerken staan momenteel nog tentoonge steld in de etalages van de winkels in de Schouwburgpro- menade. De veiling vindt plaats in de Tilbur schouwburg en staat o.l.v. bekende veilingmeester Glerum. Het moge duk zijn dat de opbrengst veling bestemd is v stichting ’’Artsen Grenzen”. Diezelfde dag om 13.00u treedt in de schouwburg de groep Flairck op. De groep wordt voor deze gelegenheid aangevuld met Rogier v.d. Ven en Mathijs Mégenkamp, twee studenten-piamsten. De veiling en de tentoonstelling zijn aktiviteiten van het Til burgse studenten-dispuut Cartouche. Sport, kunst en ’’Artsen zonder Grenzen” worden op een bijzondere manier met el kaar in verband gebracht aan staande zaterdag 16 septem ber. Om ll.OOu zullen dan di verse bijzondere kunstwerken geveild worden in de Tilburgse schouwburg. Om 13.00u vindt er in de schouwburg in het ka der van deze veiling een optre den plaats van de groep Flairck. Het boekje opent met een voorwoord van de burgemeester van Tilburg, mr. G. Th. Brokx. In een inleiding schets de auteur, de heer A. de Beer, vervol gens de bezetting van Tilburg die een feit was op 12 mei 1940 in klare, helde re taal. Dan volgen de vijf verhalen, verhalen over gewone Tilburgers in de oorlog. Het eerste verhaal gaat over de ver volging van de Joden. Natuurlijk woon den in Tilburg ook Joden, ongeveer 170. Wat gebeurde er met hen want de Duitsers vonden Joden een minder waardig volk. Uit Tilburg werden 1'”’ Joden weggevoerd naar - kampen, 105 keerden nooit meer te rug Het tweede verhaal Tilburgers die vonden zaam toe konden Ir*' Duitsers hun gang li men in verzet. Een Pulskens, ook wel tante Coba noemd. Zij nam onderdi mensen die gezocht we Duitsers. Zij wist dat daarmee riskeerde. Cr wordt zij door de Duitsers en enkele onderduikers wo> in huis in de Dieper ten. Coba Pulskens wordt v rouwenconcentratiekamp brück gevoerd ten noorden v waar zij in februari 1945 door vergas sing om het leven wordt gebracht Het derde verhaal gaat over het le ven in de bezette stad: over het gevaar, het eten dat op de bon is, het gebrek aan goede voeding en kleding, enz. En dat duurt maar voort. Op school mer ken de kinderen het ook dat het oorlog is. De kachel mag bijvoorbeeld niet meer hard gestookt worden als het k 5KF transportwielen AW W tiltxjrg |ules/i^nêweg. 14 - td.013 321316 J Hijgend komt hij binnen, net te rug van de les Autogene Training. Hij vond van zichzelf dat hij die cursus moest volgen want de stress op zijn werk werd hem echt te veel. Hij had last van een te hoge bloed druk en slaapstoornissen. Hij had er lang over nagedacht want als rechtgeaarde, nuchtere Nederlan der geef je je niet zomaar over aan zoeits als Autogene Training. Daar slaap je enkele nachtjes over, nou ja: slapen Sinds hij die cursus volgt, voelt hij zich veel beter, veel aktiever. Op die cursus is hij in kontakt ge komen met andere cursussen waarvan hij er enkele volgt. Hij doet nu aan Voetreflexologie, Bach Remedies (heeft niets met muziek te maken!) en volgt een cursusje Polariteitsmassage om zichzelf meer in evenwicht te bren gen. Tussen de bedrijven door neemt hij ook nog even een cursus Metamorfose Massage mee. En om de harde realiteit van alledag niet uit het oog te verliezen, heeft hij om informatie verzocht over de commerciële talencursus Spaans. Immers: de grenzen gaan binnen kort open en dan wil hij wel een vreemd woordje mee kunnen spre ken, ook op zijn werk. Hij heeft het er wel druk mee gekregen met al die cursussen maar hij leert er veel van. Zo langzaamaan wordt hij er een heel ander mens van: een bewust levend mens. Alleen: zijn spijsvertering laat de laatste tijd te wensen over. Hij heeft last van obstipatie, verstopping zoals dat in het goed Nederlands heet. Daar staat hij nu thuis aan de keukentafel, gauw even eten, hap slik en dan naar de lezing over een cursus Vuurdansen. Dat is iets nieuws. Het schijnt dat je in die cursus kunt leren je zelf te trans formeren door met blote voeten over gloeiende sintels te lopen. Dat lijkt hem geweldig interessant. Als hem dat zou lukken: zichzelf te transformeren en waarin! Alleen, die gloeiende sintels: zou dat geen pijn doen? Uit een aankondiging over die lezing heeft hij echter op gemaakt dat als je het echt wilt, over die sintels lopen dus, je er niets van voelt. Je moet gewoon je angst overwinnen zoals je in het dagelijkse leven zoveel angsten moet overwinnen, zo las hij. Dat klonk hem aannemelijk in de oren. Na de lezing had hij besloten zich aan te melden voor die cursus Vuurdansen. De eerste avond dat Bij S‘në’ 's desastreus voor hem verlopen. Hij verbrandde zijn voe ten. Dat was nog niet zo erg. Erger was dat hij in de auto op weg naar huis plotseling vreselijk hard moest remmen om een ongeluk te voorkomen. Dat remmen ging hem niet makkelijk af met verbrande voeten. Het gevolg was dat hij te gen een vrachtwagen botste en met een gebroken rechterbeen, een uit de kom geschoten rechterarm, drie gekneusde ribben, een beschadigd strottehoofd en een zware hersen schudding opgenomen moest wor den in het ziekenhuis. Daar ver baasde het verplegend personeel zich zeer over zijn verbrande voet zolen. De Ambulancedienst had tenslotte niets gemeld over brand wonden. Hij denkt er nu over na hoe hij dat het verplegend personeel kan duidelijk maken. Hij denkt ook na over de zin van zijn verdere leven. Dat doe je weleens meer als je ge dwongen plat moet liggen en je niet in mag spannen. In de week van 9 tot 13 oktober viert de Klinkert het feit dat deze instelling 25 jaar bestaat. Het wordt een feest voor de bewoners en de medewerkers. Om alle Til burgers mee te laten feesten, kunt u vanaf deze week een viertal ar tikelen in de Tilburgse Koerier aantreffen waarin naast de ge schiedenis van de Klinkert ook aandacht geschonken wordt aan de bewoners en de toekomst van dit tehuis. Leest u de eerste afle vering op bladzijde 25 van deze Koerier. de luchtgevev».E. burg, de vliegtuig worden, hoelang duren........ Het vierde verhaal is een verhaal waarin heel veel emoties spelen: het gaat over de bevrijding van Tilburg. Maar iedere bevrijding, zeker een be vrijding van vreemde overheersers, gaat gepaard met geweld. De bevrijding be tekent ook de dood: er wordt gevoch ten, hard gevochten, er wordt vernield. De Duitsers laten een puinhoop achter. Tilburg is bevrijd op 27 oktober 1944 concentratie- maar heeft daar zware offers moeten mt meer te- brengen Het vijfde verhaal tenslotte gaat over zij niet lijd- de hongerwinter van 1945. Alleen het kijken en de zuiden van Nederland was bevrijd in 1944. Het noorden zou pas later vrij worden. In die winter van 1945 was Til- dan wel vrij maar zou het vrij blij- Die angst bleef en de Duitsers ga ven voeding aan die angst door Tilburg van over de Maas, daar lag de frontlijn, te beschieten. Ook al waren er in Til burg geen Duitsers meer, toch vonden nog vele Tilburgers de dood door be schietingen. Op 4 mei 1945 is heel Ne derland bevrijd. Reden genoeg om te feesten maar ook reden genoeg voor --ers die in de „orlog om het leven kwamen Het boekje van Ad bijzonder boekje. Het niet alleen voor het onderwij voor iedereen die welt het leven van leven in vrij! Dat maakt eenvoudige duidelijk. kader wordt o.a. een meer genuanceer- zaarde jde zóne-indeling van het Parklandge- ïrisme bied bepleit. Ook voor de gebieden, waarin momenteel de verblijfsrecreatie jrd. Volgens de K.v.K. kan i de kwaliteit van het toeris- lukt in Midden-Brabant op zen of wellicht verbeterd wor- Uit de reactie op de genoemde nota blijkt, dat de K.v.K de aanpak van de Grontmij te beperkt vindt. Wat in de ogen van de Kamer vooral ontbreekt, is een actief beleid op het gebied van natuur- en landschapsbouw en de in passing van toerisme en recreatie hier in. Konkreet worden in dit verband de volgende elementen genoemd: de (her)inrichting van bepaalde landschappelijke gebieden met het oog Op de meer recreatieve funkties; aandacht voor overgangsgebieden om meer eenheid te krijgen; wegnemen van negatieve externe ef fecten van de landbouw in het buiten gebied i.v.m. de toeristisch-recreatieve ontwikkeling; afstemming van de bebouwing op de landschappelijke invulling; en de aanpak van de stadsranden. Wat dit laatste betreft pleit de K.v.K. in het bijzonder voor aandacht aan de over- gang van bebouwd naar onbebouwd gebied en aan de recreatieve ontslui ting, ondermeer via fietsroutes en wan delpaden. Verkeersnet De door de Grontmij voorgestane zonering zal er toe leiden, zo zegt de K.v.K...”dat de kleine en middelgrote bedrijven in de sektor verblijfsrecreatie nauwelijks expansiemogelijkheden zul len krijgen”. De reden hiervoor is de grote nadruk die op basis van het structuurplan van de Grontmij komt te liggen op de hoofd(infra)struktuur.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1989 | | pagina 1