AL 25 jaar de Klinkert II Baby-Home voor het liefste, het beste Ben’s Parket Service officieel van start Morg< BER ’t Gilde :R i De Klinkert. Hoe is het begonnen? t J •VYONEX Trein steeds aantrekkelijker in woon/werkverkeer Tilburg krijgt teletext service Goirte Gescheiden huisvuil Baby-Home s_ Overheid komt tegemoet in kosten deeltijdstudie LOTOX SPORT DE TILBURGSE KOERIER Donderdag 14 september 1989-pagina 19 Gember 1989 - pagina 1| N' TUINCENTRUM ZkA ielname Foto: Geert van Loon j, prik- sleeën, ijs- eten, spelregelde- in needoen om 20.00 uur jrderden tot het DE NOORDHOEK DE KLINKERT r IEDEREEN WEET HET LOTOX-SPORT HEEFT HET! uur. or schaatslessen, PLEZIER IN BADMINTON BEGINT BIJ EEN GOED ADVIES BRIEVEN VAN LEZERS 55,- dag sbank en ideld werd “r in aan ruim dui- Kapt. Hatterasstraat 1 5015 BB Tilburg Tel. 013-421605 Industrieterrein Loven Uw speciaalzaak voor aanstaande ouders Totale inrichting van babykamers. Alsook kinderwagens, buggy’s en een enorme keuze cadeau-artikelen Een bezoekje meer dan waard Willem II-straat 59, Tilburg (zijstraat Heuvelstraat naast Peek Cloppenburg) en uw men op maximt king, terwi langere termijn een lossing te bereiken wil inzetten in de voor 116 dub- ’eter de Mooy voor iedereen in renoveert Dveral in Europa. De WOODBOY -vakban i parket- en plankenvloeren ovt ertificaat. is schaatsen ter ing. gemeente Tilburg met plannen om van re plannen hieldeh in dat een tder de slopershamer moest vallen. In r bevonden zich nogal wat pensions en logemen- na onderzoek, was een groot aantal ouderen, voor- >ep - warme worst worst, it de mogelijkheid vinnen, jrs van het eerste 1 1964 werd de eerste di- .loemd. In juli konden de oners hun intrek nemen in huis. De kapaciteit was 24 Rijk 21&jaar», die cursus-, college- of lesgeld Informatise- heel of gedeeltelijk vergoed. een onder- - - Onder men dat met 70% zal 1 8 rniljo onaant voor 1 en ronc SS, 1990. jving anuari1990. Laat U daarom adviseren door mensen die vanuit hun jarenlange ervaring in topbadminton weten waar ze over praten. Wij hebben een fantastisch assortiment, oa- <H> carlton That's the name ot the game ADIDAS S.P. iber van dat jaar was het weer bak». Regelmatig konden men sen niet geholpen worden. Er werd weer verbouwd. Ook werden de gan- een gen te klein om te eten en te wonen. Er oude werd een groot eet-/woonzaal ge bouwd. Toen deze klaar was, werd op 20 juni 1966 de Klinkert officieel ge opend door staatssecretaris Egas v<ui het toenmalige ministerie van C.R (nu W.V.C.). Na een keer uitgebreid. Eind t maximum van 80 bedden bereikt. Buiten de 3-persoonskamers waren er nu 20 redelijke éénpersoonskamers en I Nederland» wijzen er v< toekomst wordt. Als we v Zonnedauw 15 in Goirle offi- illige keuze van de voormalige --o. kersverse ondernemer en hij hier aan toe: ’’Parket en planken vloeren maken deel uit van de woonstijl Johan Bensing maakt hiermee zijn verwachting kenbaar, dat voor dit soort en rooskleurige toekomst is weggelegd. In dit verband wijst hij er o.a. op, Jlen gaan worden. Veel ontwikkelingen in «vervoerend Nederland» wijzen er volgens de NS op, dat de trein het vervoermiddel van de toekomst wordt. Als we willen voorkomen dat het wegennet dichtslibt en het milieu nog verder wordt aangetast moet er alles aan worden gedaan om van automobilisten vaker treinreizigers te maken. Dat is het standpunt van NS en ook de overheid begint deze zienswijze steeds meer te huldigen. Eind april rekteur benoc eerste bewone het nieuwe hu plaatsen. van een compleet en eenvoudig doe- het-zelf systeem. Hier ligt ook in beslo ten de huur van de noodzakelijke ma chines en andere benodigdheden. Ben’s Parket Service maakt deel uit van de Europese ’’Woodboy-keten” en werkt volgens strenge kwaliteitsnor men. De consument zal niettemin kun nen rekenen op alleszins betaalbare prijzen. 'T IS NU BOLLENTUD. PLANT ZE! Zomerlange bloemenpracht op alle plaatsen van uw tuin, balkon of terras. Droomt u daar ook van? Dan moet u toch ook even aan het werk. Er is bij ons keuze te over. Om maar iets te noemen: tulpen, hyacinten, sneeuwklokjes, narcissen, krokussen etc. Verkrijgbaar in kleine en snijvoordelige grootverpakkingen. gaan werken, tebben dat ze er i Dt, kunnen deeltijdstudie hun 1 opfrissen. De hoogte van de tegemoetkoming is afhankelijk van het inkomen van u v partner. Iemand met een inko- ip bijstandsniveau komt voor een vale tegemoetkoming in aanmer- rijl de hoogte van de toelage Pionierswerk De personele bezetting was bij aan vang minimaal. De zorg was in handen van de direkteur, een assistent en twee nachtportiers. Voor de maaltijden groot ge- zorgden de Zusters Clarissen. Aanvan- i net oude kelijk waren er niet zoveel bewoners, maar na de vakantie en tegen de win ter liep het vol. Men zag dat de Klin kert een goed alternatief was voor een logement of pension. In november 1964 waren alle 24 plaatsen bezet. ging en verpleging kon geven, werd uiteindelijk de oude pastorie van de Noordhoekse kerk. De kerk was nog in gebruik, maar de pastores waren reeds bij de pastorie van het Heike ondergebracht. In april 1971 opende wethouder van Zon huize Pun «de Noordhoek». «De Noordhoek» dat heeft een heel nuttige funktie vervuld. 1 gauw waren de 30 bedden bezet, lak deden artsen of ziekenhuizen een roep op de Noordhoek om iemand op te nemen die niet direkt in een er kend verpleegtehuis terechtkon. De ,rg mocht in Noordhoek werd in het kader van de worden bij- A.W.B.Z. door de ziekenfondsen er- ’ezocht naar kend waardoor een eventuele financië- meer verzor- le drempel werd overgeslagen. Na vele vergaderingen werd er in (-” april 1964 een stichting in het leven ge- een roepen om een dérgelijk huis in Til- het burg op te zetten. In de Lange Nieuw- Buit straat die bestraat was met klinkers en in de volksmond ook wel «Klinkert» genoemd. De stichting kreeg de naam: Stichting de Klinkert. media en nieuwe diensten. Afgelopen dinsdag, 12 september, ging de Regio nale Interactieve Teletext Service (RITS) Tilburg van start. De officiële opening werd ’s middags verricht door wethouder Krosse, plaatsvervangend wethouder van Economische zaken Er werd toen geopperd een zoge- eetkamer, dus werd er gewoond en ge- 16 éénpersoons-«celletjes». De perso- naamd «Halfweg-huis» op te zetten, geten op de gang. In februari 1965 nele bezetting was in de loop van de Het tehuis moest in eerste instantie werd er uitgebreid tot 40 bedden. In tijd aangepast. 3embl.V De Noordhoek gen wonen, er een gevoel van veilig- sen niet geholpen worden. Er werd Na alle verbouwingen kondigde zich heid kunnen vinden. Door hulp en be- weer verbouwd. Ook werden de gan- een nieuw probleem aan. Vooral de geleiding konden de bewoners voorbe- gen te klein om te eten en te wonen. Er oudere «Koningswei-bewoners» die reid worden op de overgang naar ge- werd een groot eet-/woonzaal ge- opgenomen waren, begonnen te «ver- wone kosthuizen, als zij daartoe ten- bouwd. Toen deze klaar was, werd op grijzen». Hun verzorgingsbehoeftig- Al minste in staat waren en dat ook wil- 20 juni 1966 de Klinkert officieel ge- heid werd groter en in de Klinkert was Vaa den. opend door staatssecretaris Egas van onvoldoende accommodatie en des- berc ministerie van C.R.M. kundigheid om hen passende verzor- de opening is er nóg ging te ’ebreid. Eind 1968 werd Van de gemeente Tilburg a van 80 bedden bereikt, de Lange Nieuwstraat niet w< -anskamers waren er gebouwd. Er werd dus gez een huisvesting waar men me De stimulering van telematica-toe passingen is in Tilburg al sinds enkele jaren een speerpunt van gemeentelijk beleid. Het begrip telematica wijst op het samengaan van telecommunicatie en informatica. Samen met de grote steden in de randstad loopt Tilburg voorop op het gebied van de nieuwe Dit Bed-bad-brood... een tehuis Bed, bad, brood waren de eerste voorzieningen van de Klinkert. Dat was in de begintijd ook het uitgangs punt. Heel belangrijk hierbij was, en t staat nóg hoog in het vaandel van de Klinkert, dat de bewoners er zich THUIS kunnen voelen. Al was er in het begin nauwelijks sprake van priva cy, er werd van alles gedaan om de be woners het zo goed mogelijk naar de zin te maken. Dit was in het kort de ontstaansge schiedenis van Stichting de Klinkert. In de volgende afleveringen gaan we in op de huidige situatie en de toekomst. Al een tijdje zijn er de «huisvuilbol- len* op het Fatimaplein (en elders in de stad geplaatst). Dat is goed voor ons mi lieu, maar om goed van deze mogelijk heid gebruik te maken moet je wel wat moeite doen. Vooral lastig vind ik het sorteren van mijn huisvuil in aparte hoe veelheden die zó de bollen ingekieperd kunnen worden. Een rijtje kartonnen dozen of oude plastic boodschappentas sen in de keuken voldeed wel, maar op den duur vond ik dat een rommelig ge zicht en het nam wat plaats in (wie heeft een zeer ruime keuken Mijn huisgenote bedacht een mooie oplossing voor dit probleem. Zij zette een 4-tal stapelkratten met open zijkan ten in de hoek van de keuken neer. Deze kratten van wit plastiek zijn in veel huis- houdwinkels te krijgen en hebben als voordeel dat je er een torentje van kunt maken (bespaard vloeroppervlak) terwijl iedere krat toch toegankelijk blijft om er huisvuil in te werpen of uit te halen. Wij vonden dit bovendien een veel beter ge zicht. Op een of andere manier kwam je er sneller aan toe om hierin het geschei den afval te doen. Het ziet er officië ler* uit dan een rij slordige plastieken zakken. Omdat de inhoud zichtbaar blijft besef je veel beter wat er allemaal in een huishouden door wordt gedraaid. Vooral de krat waarin plastiek moet is zéér snel vol. Je schrikt daarvan. Na twee weken haal ik de kratten leeg en doe de inhoud in oude boodschappentas sen om ze gemakkelijk naar de «bollen* te brengen. Bij de «bollen* aangekomen schud ik de tassen leeg in desbetreffende afvalbol en neem ze weer mee voor her- bruik. Ik ben zelf geen uitslover, maar op deze manier is het heel goed te doen. Voor de indeling van de kratten heb ben wij het volgende bedacht: 1) karton, 2) blik (ijzer), 3) glas, 4) plastiek. Gewoon papier doen wij apart voor de ophaaldienst van de drumband «Fati ma*. Tot slot: de beslissing om consequent gescheiden huisafval te sorteren is voor ons nu gemakkelijker te maken. Toch zijn er wellicht betere ideeën voor dit probleem. Wie heeft zo’n idee en wil dat publiceren zoals wij dat gedaan hebben Het welslagen van de «bollen* zou daar bij gebaat zijn. De werkgroep ’t Gilde publiceert op 21 september a.s. de vijfde Gilde-Gids, in de Tilburgse Koerier. In deze Gilde- Gids bieden oudere stad/streekgenoten hun kennis en ervaring, opgedaan in hobby of beroep, belangeloos aan. Strenge normen Ben’s Parket Service heeft een om vangrijke en unieke collectie moderne kwaliteitsvloeren in huis, waaronder de lamel en kunststof laminaat. Ook de doe-het-zelver zal in de zaak van Johan Bensing aan zijn trekken komen, getuige de beschikbaarheid Vele mensen die vanwege hun leeftijd, werk, kinderen of andere omstandig heden niet meer in staat zijn een volledige studie te volgen, zouden eigenlijk best nog wel eens in deeltijd de studieboeken ter hand willen nemen. Dat is mogelijk zonder dat de kosten een struikelblok hoeven te zijn. Als u zelf niet voldoende geld hebt om cursus- of studiegeld te betalen, kan het Rijk u in de studiekosten van al lerlei deeltijdstudies tegemoet komen. Dat geldt voor zowel schriftelijke cursussen die thuis worden gevolgd, als voor dag- en avondopleidingen waarvoor weer in de schoolbanken moet worden plaatsgenomen. Het bedrag dat het Rijk aan de studie meebetaalt, is een gift en hoeft dus niet te worden terugbetaald. De tegemoetkoming van het Rijk afneemt naarmate het inkomen van de valt onder de regeling «Tegemoetko- studerende hoger is. Niet alleen het ming Studiekosten vanaf 21 jaar», die cursus-, college- of lesgeld wordt ge wordt uitgevoerd door de Informatise- heel of gedeeltelijk vergoed. Eveneens ringsbank in Groningen, een onder- is er een vergoeding voor de benodigde deel van het ministerie van Onderwijs boeken en leermiddelen. Bovendien en Wetenschappen. kan de Informatiseringsbank een deel De regeling is bestemd voor ieder- van de eventuele reiskosten en het exa- een van 21 jaar of ouder die naast werk wil gaan leren. Ook voor zoekenden die zich willen bi de regeling uitermate gesch voorbeeld via een computercvr<!' ten grote groepen wert positie op de arbeidsm ren en daarmee hun k« baan te vergroten. Een andere groep die dankbaar van de regeling gebruik maakt is die van de herintredende vrouwen. Vrouwen die weer willen gaan werken, maar toch het idee hebben dat ze er te lang zijn uitgeweest, kunnen met een cursus of deeltijdstudie hun kennis waar nodig opfrissei NS wil Rail 21 in fasen invoeren. in Nederland ge- Rond het midden van de jaren negen laag. Rondom de tig wordt de eerste stap gezet. Het to- i de forensen per iaie plan zou rond 2015 voltooid kun- -In toekomst nen zijn. Dat jaar lijkt nog mijlenver ieel rondom de steden en Van ons verwijderd. Maar aanleg van Nederland groeien. Daar nieuwe spoorbanen of verbreding van bestaande spoorlijnen kost veel voor- bereidings- en uitvoeringstijd. NS is dan ook permanent bezig met werkzaamheden aan het spoorwegnet. Het bedrijf probeert in de komende tien-twaalf jaar alle bestaande knel punten in het ruim 2.800 kilometer .ange spoorwegnet uit de weg te rui men. Allerlei werkzaamheden zijn al in gang gezet. Op korte termijn kan NS lige infrastructuur en de Gi net «treinpark» een bep^ verwerken. In de ochte nu op sommige trajecter trein. Om de ergste drukte op te vangen huurt NS ondermeer extra materieel bij buitenlandse spoorweg pijen. De vertrouwde «hondekop» wordt gemoderniseerd en langer op de baan gehouden. Ook zal NS een aantal gerichu :s houden die mgen zoveel om- ook zijn maatrege- prte termijn op Eind jaren vijftig, begin zestig kwam de Tilburg een moderne stad te maken. Dezt deelte van de oude binnenstad on<f centrum lag de Koningswei en hier ten. Onder de bewoners, bleek namelijk mannen. Voor deze mensen moest een oplossing gezocht worden. Omdat er zoveel oude ren (65+) onder de logementbewoners waren, werd in eerste instantie gedacht de ze mensen onder te brengen in bejaardentehuizen. Van dit idee kwam men echter ai snel terug, gezien de moeite die de betrokkenen meestal hadden met orde, re- Veel privacy hadden de bewoners gelmaat en voorschriften. Er moest naar iets gezocht worden waar deze toch wel niet. Men sliep met drie mannen op bijzondere groep zou kunnen wonen en leven. één kamer. Er was ook geen woon- of Besterdplein 19. Tilburg - Tel 013-432306 Wagnerplein 70. Winkelcentrum Tilburg Noord is er een boeken kan de I van de eventuele reiskosten e het mengeld vergoeden. Gemidc werk- het afgelopen studiejaar per rijscholen is meriting komend persoon ru schikt. Bij- zend gulden uitgekeerd. „nputercursus we- Het is overigens zo, dat de Informa- -rkzoekenden hun tiseringsbank geen toelagen verstrekt smarkt te verbete- voor meer vrijblijvende cursussen als kans op een vaste 660 cursus handwerken of postzegel- verzamelen. Bovendien is de school of het opleidingsinstituut waar men de cursus op opleiding wil gaan volgen van belang. Zo kan niet voor elke par ticuliere school een tegemoetkoming worden verkregen. Wilt u meer weten over de regeling «Tegemoetkoming Studiekosten vanaf 21 jaar», dan kunt u zich wenden tot het Regionaal Steunpunt Studiefinan ciering. Daar is het benodigde aan vraagformulier verkrijgbaar, evenals bij de meeste scholen. Het Tilburgse steunpunt is te vinden in gebouw N (kamer 24) van de KUB, Hogeschool- laan 225 in Tilburg. Tel. 06-3212154. IS bij de hui- omvang van tendsnt'f i Fhet Morgen gaat ex-topsporter Johan Bensing aan de Z< in dA ciëel van starl met Bt‘n’s Parket Service. Geen toevallif motorcrosser. ”De houten vloer is in”, zo zegt de ke «2 voegt hier aan toe: ’’Parket en nlanken vloeren makei «hondekon» dat °ude woninRen °P 8ro,e schaal vernieuwd zuil Het is natuurlijk van groot belang, dat een parket- en planken vloer vak- te kundig wordt gelegd. Wat dat betreft zal Ben’s Parket Service ongetwijfeld een vertrouwd adres zijn. Als timmer- man-meubelmaker heeft Johan Ben sing een uitstekende basis gelegd op goedkoper reizen is. Dit zijn maatrege- zijn vakgebied. Daar komt bij, dat len om de drukte op korte termijn op Bensing de laatste maanden een oplei- te vangen. ding heeft gevolgd tot ”Woodboy-vak- Om voor de langere termijn een man”. Hierdoor kan hij een uiteenlo- structurelere oplossing te bereiken wil pend dienstenpakket aanbieden: schu- NS meer dubbeldekkers inzetten in de ren, herstellen, leggen, lakken, boenen, ochtendspits. Een order voor 116 dub- etc. Daarnaast is Johan Bensing bij beldeks-rijtuigen en 38 nieuwe loco- uitstek een persoon, bij wie de klant motieven loopt bij de Duitse treinenfa- voor deskundig onderhoudsadvies te- brikant Talbot. Eind 1991 zullen de recht kan. eerste dubbeldekkers uit deze serie worden afgeleverd. R. Visser Leenherenstraat 55 Tilburg Iedere belangstellende kan daarvan gebruik maken, ’t Gilde Tilburg be staat inmiddels drie jaar. Meer dan 50 ouderen hebben zich ingeschreven met hun aanbod. 360 personen of instellin gen hebben hiervan gebruik gemaakt. De werkgroep ’t gilde zoekt dringend uitbreiding. Er wordt gezocht naar en kele personen die ouder zijn dan 50 jaar, tijd hebben en meer bekendheid willen geven aan ’t Gilde bij ouderen en organisaties. Wilt u informatie over ’t Gilde? ’t Gilde is gehuisvest bij de Vrijwilli- gerscentrale, Spoorlaan 320, 5038 CC Tilburg. Telefoon 013-434572. Op dinsdag en donderdag van 10.00-12.00 uur is er iemand aanwezig. Het aandeel van de trein in het ver voer van forensen is in Nederland Be middeld 6% en dat is 1 steden reist 40% van trein naar het werk. In moet dit aander' -J in de rest van T zijn verschillende redenen voor. Bij ongewijzigd beleid schat men dat het autoverkeer in 2010 met 70% zal zijn toegenomen tot circa 8 miljoen perso nenauto’s. Dit zou onaanvaardbare consequenties hebben voor het milieu en het leefklimaat in en rondom ste- pü den. Bovendien zou zo’n sterke groei iar van het «autopark» een enorme aan slag doen op de beperkte ruimte in ons land, zo vinden de nederlandse Spoor wegen. De trein kan uitkomst bieden. Maar dan moet het spoorwegnet op dige*ir verschillende punten worden verbe- jje( a( terd. Om automobilisten zover te krij gen om met de trein te gaan, moeten NS en overheid reizen per trein aan trekkelijker maken. Rail 21, sporen naar een nieuwe eeuw, het toekomstplan van NS doet een aantal suggesties voor grootschali ger en moderner openbaar vervoer. Er moet een drietreinensysteem komen met een Intercity Eurocity met voor de lange afstand en met veel hogere «mijd de spits»-campagnes ^vuuv.i snelheid dan de Intercity-treinen van mensen ertoe moeten bren°en zo nu. Daarnaast voorzien de plannen in mogelijk buiten de spits te reizen, een Interregionet dat vergelijkbaar is dat het dan prettiger en vaak met het huidige Intercitynet. Als derde goedkoper reizen is. Dit zi onderdeel van Rail 21 staat de intro- len om de drukte op kort ductie op stapel van zogenaamde agglotreinen die min of meer vergelijk baar zijn met de huidige stoptreinen. Dit drietreinensysteem resulteert in hogere reissnelheden, hogere frequen ties en meer directe verbindingen. Een belangrijke andefe voorwaarde voor beter openbaar vervoer in ons land is de onderlinge afstemming van dienst regelingen van trein en bus. geven, de ge" inge: iwd.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1989 | | pagina 19