Grootouders en kleinkinderen een bijzondere relatie i w Tweede kans OPENING TREFCENTRUM VOOR OUDEREN IN DE REIT J COLOFON •tl ’t Gilde 40 j Volksdansen Bat1 Bewust ouder worden Modeshow POST SCR1PTUM Thema-ochtenden voorKBO-leden Live Cha De ”Ur Dat gaat naar Den Bosch toe Teleac Tilburg 45 jaar bevrijd Ontspanningsa vond w - DE TILBURGSE KOERIER Donderdag 14 september 1989 - pagina 10 DE TILBUF recht al var Foto: Geert van Loon Gezellig bljelkaar In het nieuwe trefcentrum Hé unk com Er hangt een waas van roman tiek rond het grootmoeder schap. We kennen allemaal het beeld van de lieve oma die met een hemelse glimlach sokjes breit voor haar eerste klein kind. En opa: die gaat stoer en overmoedig met zijn kleinzoon voetballen. De volgende mor gen loopt hij wel krom van de spierpijn, het is echter niet alle maal rozegeur en maneschijn. Achter de lieve glimlach van oma gaat vaak ergernis schuil over het brutale gedrag van de kleinkinderen, hun gebrek aan respekt voor het ouderlijk ge zag en hun al te vrije opvattin gen over allerlei zaken. Maar je mag je er niet bemoeien dus de glimlach verkrampt een beetje en je doet net alsof je niets ziet. Het is niet te ontkennen dat er tussen grootouders en klein kinderen een bijzondere band kan bestaan die in geen andere relatie te vinden is. Wat is dan dat speciale? joed we- i waren. elkaar om ■chtingen: Foto: Geert van Loon Grootmoeder en kleinkind, een bijzondere relatie je ma- door steeds g 26 nge- een Pure Bester Hulppr De op verkoop programi reld waai geleden i grootouder jheid dat je nag gaan zonder leid voor de op- ‘.dcrcr. voelen a en oma snel lige”. Als het straf heeft ge- Er is reden tot feestvieren voor oude ren in de Relt. Een jarenlange inzet van ouderen voor het verkrijgen van een eigen ontmoetingsruimte is niet voor niets geweest want die ruimte is er nu. Het ontmoetings- of trefcen trum is gevestigd In het voormalige parochlegebouw van de Relt, Wester- torenlaan 4 en vormt een onderdeel van het wijkcentrum dat eveneens nieuw is. Vandi om 22.CX Chateau burg. Deze nummer (zang, gi Pjotr v Nieuwst (toetsen; Er wo donderd houden, of muzik Bij de geboorte van een kind spelen twee vragen een heel belangrijke rol: is de baby gezond en op v Het is erg begrijpelijk dat langrijke wie lijkt hij? t de ouders Op m De Von Tilburg Morton sition”. voerde gevoerd Kees 1 Compos wordt t noemd, 1987) h< De Von De Werkgroep E september een gaan wordt op gesprek over dag 5 oktobc Dan staat ving" centra, den. Beide Columl tot 12.( een die ming in J 't Gilde per beter bekent »rst meer wilt weten, aan de Spoorlaan j van 10.00u tot 12.( ezig om u te infor luidt: 434572. Seniorenwijzer Wordt eenmaal in de twee weken opgenomen in de Tilburgse Koerier. Redactieraad Diny van Bladel-Verbunt Peter Elshout (eindredacteur) Joop Janmaat Jacques Joosten Ad Konings (voorzitter) Harry Strijbosch Ad de Vet Redactieraadsadres Redactieraad Seniorenwijzer, p/a Lange Schijfstraat 107, 5038 TT Tilburg, tel. 350505. Kopij Kopij kan opgestuurd worden naar het redactie-adres of naar de Tilburgse Koerier, postbus 10001,5000 JA Tilburg, tel. I 368805. Door de Katholieke Bond van Ouderen 19 september en 9 november thema-ochtt Zalencentrum 't Wit Paardje, Lijnsheike telkens om 10.00u. Op 19 september zal pt ben over de katholiciteit van de KBO. Op rechtbankdeskundige een inleiding t al van belang zijn voor ouderen. Beic gankelijk. Verdere inlichtingen bij de heer Aanstaa 21.00u woi straat 13 ii houden on Hoe dat ni in nog voll het gedoer is nog lan| min is er in de Bati in Bat Cat over lateri kend dat kinderen die niet met oude ren in kontakt komen omdat ze geen grootouders hebben of in een buurt wonen voor alleen maar jonge gezin nen, dat die kinderen moeilijk vat krij gen op tijd en tijdsperspektief. Ze kun nen zich maar moeilijk een voorstel ling maken van hun levensloop. De eindigheid van het leven hebben ze niet in hun omgeving kunnen ervaren. Daarom is het ouder worden en oud zijn als opa en oma voor het kind een onmisbaar element in het opbouwen van een eigen levenslijn: ik word eens oud, net als opa en oma en ga uitein delijk dood. En daarom: grootouders en kleinkinderen zijn de schakel tus sen begin en eind. Ze maken de cirkel van het leven rond. Bewust Ouder Worden organiseert op dinsdag 1 bijeenkomst waarin door pater P. Deenen ing het thema: "Ik geloof het onderhand wel”, e sr geloven en bidden in deze (leef)tijd). Op donder eer organiseert de wekrgroep nog een bijeenkomst. het thema "Ouderen in de hedendaagse samenle- traal. Prof. J. Stalpers zal daar een inleiding over hou- i. Beide bijeenkomsten vinden plaats in de Gartshof aan het umbusplein 15 in Tilburg, ze beginnen om 10.00u en duren J".00u. Men hoeft zich van te voren niet op te geven, leder- 55 jaar of ouder is, is van harte welkom. Als tegemoetko- de kosten wordt een vergoeding van 1,50 gevraagd. Op maandag 18 september om 14.00u org< tencommissie Ouderen Hasselt een modes hoeve in de Hasseltstraat 256 in Tilburg. C 13.30u. Toegangskaarten zijn af te halen, zijn, bij mevrouw Didden op woensdag- Kasteelhoeve. Wees er vlug bij want vol zoeker is er gratis koffie of thee met koe gratis verloting. Men kan er terecht voor een praatje, een kopje koffie, men kan er een kaartje leggen en informatie en advies inwinnen overallerlei zaken die voor ouderen van belang zijn. Men kan er ook trecht om mee te doen aan geor ganiseerde aktiviteiten zoals de hand- werkclub, het zangkoor, soosmidda- gen, kursussen, etc. Hier volgt een mededeling voor de reizigers. Dames en heren: willen alle per sonen van 65 jaar en ouder die reizen tegen een gereduceerd tarief, zich tot 9.00u zo min mo gelijk ophouden op de perrons. Zij hinderen de andere reizigers die op weg zijn naar hun werk. Ter compensatie van het onge mak wordt alleen vandaag aan alle oudere reizigers een gratis kopje koffie met spoorpunt aan geboden in de stationsrestaura tie. Einde bericht. Hier volgt een nagekomen be richt. Dames en heren: het perronver- bod geldt alleen die ouderen die tegen gereduceerd tarief reizen. Ouderen die reizen tegen het normale tarief kunnen ongehin derd van de perrons en treinen gebruik maken. Einde dienstmededeling. De Stichting Teleac heeft onlangs de najaarsgids uitgebracht waarin heel veel cursussen worden aangekondigd die op de ra dio en of televisie te volgen zijn. Het aanbod bestaat uit o.a. de volgende cursussen: Portugees, Spaans, Engels, Schrijvers van de Nieuwe Tijd, Het fantastische in de kunst, Geschiedenis van de Gnosis, Geschiedenis en Archeologie van de Bijbel, Genealogie, Zelf mode maken, De twaalf provincies, Gemeentewijzer, Rechtswijzer, De sterren, De planeten, Klassie ke mechanica en Muziek in de Nederlanden. Voor blinden en slechtzienden worden geregeld cursusboeken voorgelezen op cassette of omgezet in braille. Informatie daarover kunt u krijgen bij de Studie- en Vakbibliotheek voor visueel en anderszins ge handicapten, Molenpad 2,1026 GM in Amsterdam, telefoon 020- 266465. De najaarsgids van Teleac kunt u aanvragen bij de Stichting Teleac, Jaarbeursplein 15, postbus 2414, 3500 GK in Utrecht, telefoon 030-941411 Dit j: stuurde. I choslowal tweede wi belangrijl 120 miljo De opl in Neder miljoen - dat is vo< den vrijv weer inze wenskaar ding om voetlicht zullen vr die al veil om wens] hele ontv ben meeg proberen iets van zichzelf in hun kin deren te ontdekken. Het zijn immers hun kinderen. Vaak wordt echter ver geten dat de wetten van de erfelijkheid geen rekening houden met de gevoe lens van ouderlijke trots. Zo kunnen bepaalde erfelijke eigenschappen een generatie overslaan. Het kan dus heel goed mogelijk zijn dat grootouders iets van zichzelf terugzien in hun kleinkinderen. (KBO) Tilburg worden op :htenden gehouden in het 8 in Tilburg, aanvang oater W. Sluijs het heb- Op 9 november zal een houden over zaken die voor- ide ochtenden zijn gratis toe- »r Verspeek, tel. 684010. In het trefcentrum hebben de ouderen het voor het zeggen. Het is een zelf standige ruimte die bestaat uit een grote huiskamer voor zo’n 60 mensen, een kantoortje en spreekkamer, een garderobe en een keukentje. Er kan ook gebruik worden gemaakt van de andere voorzieningen in het wijkcen trum zoals bijvoorbeeld de hobby- ruimte. Het nieuwe trefcentrum staat open voor alle ouderen vanaf 55 jaar. janiseert de Aktivitei- jshow in de Kasteel- De zaal gaat open om .«a, zolang ze voorradig - en vrijdagmiddag in de )l is vol! Voor iedere be- >ek. Er is bovendien een Op woensdag 27 september organiseert de Werkgroep Ouderen Sint Anna samen met de Stichting Bejaardenwerk Tilburg en de Katholieke Bond van Ouderen een busreisje voor 55 plussers. De reis voert naar Den Bosch alwaar de veemarkt in de Braban- thallen en de Sint Jan bezocht worden. Via een toeristische rou te arriveert men om ongeveer 15.30u weer in Tilburg Om 8.30u vertrekt men per bus bij het buurthuis Sint Anna in de Capucij- nenstraat 78. Men moet zelf een lunchpakket meenemen. Infor matie en aanmelden bij de heer Jonkers, tel. 350430. De Werkgroep ’t Gilde publiceert op 21 september aanstaande de vijfde Gilde- Gids in de Tilburgse Koerier. In deze Gilde-Gids bieden oudere stad- en streekgenoten hun kennis en ervaring die ze opgedaan hebben in hun hobby’s of beroepen, belange loos aan anderen aan. Iedere belangstellende kan daar gebruik van maken, ’t Gilde Tilburg bestaat inmiddels al drie jaar. Meer dan 50 ouderen hebben zich ingeschreven met hun aanbod en zo’n 360 personen en instellingen hebben hiervan gebruik ge maakt. Toch blijkt nog steeds dat ’t Gilde niet bij iedereen be kend is. Daarom zoekt de Werkgroep ’t Gilde personen van 50 jaar en ouder die tijd hebben ’t Gilde beter bekend te maken bij ouderen en instellingen. Als u eerst meer wilt weten, ga dan een langs bij de Vrijwilligerscentrale aan de Spoorlaan 320 in Til burg. Op dinsdag en donderdag van 10.00u tot 12.00u is daar steeds iemand van ’t Gilde aanwezig om u te informeren. U kunt ook bellen. Het telefoonnummer li Er zijn 2,2, miljoen vrouwen In Neder land die ouder zijn dan 50 jaar. Sa men hebben zij een schat aan erva ring en energie. Wat kunnen ze daar mee doen? Onder de redactie van Marja Pijl schreven een aantal vrou wen hierover In het boekje "Tweede kans" dat uitgegeven wordt bij de SDU uitgeverij in Den Haag, 1989. Veel ouderen hebben het meegemaakt: de bevrijding van Til burg op 27 oktober 1944. Voor hen die die bevrijding heel direct hebben meegemaakt maar ook voor hen die er niet bij waren or ganiseert de Openbare Bibliotheek Tilburg samen met de Til- burgse Koerier een verhalenwedstrijd. Vertrouw u belevingen ten tijde van de bevrijding toe aan het papier, maak er een ver haal van van ten hoogste 1500 woorden. Stuur dat op naar de bibliotheek, Koningsplein 15038 WG Tilburg onder vermelding van "Verhalenwedstrijd”. De inzendingen worden door een des kundige jury beoordeeld en de beste verhalen worden gehono reerd met geldprijzen van 25,- tot 200,-. Het winnende ver haal wordt bovendien opgenomen in de Tilburgse Koerier en op een speciale literaire avond in oktober worden de vijf beste ver halen voorgelezen door de inzenders zelf. Deze wedstrijd wordt georganiseerd in het kader van "Tilburg 45 jaar bevrijd". Meer informatie over de "Verhalenwedstrijd” kunt u verkrijgen bij alle filialen van de bibliotheek in Tilburg. Overigens: een fantasiever haal over de bevrijding van Tilburg mag ook! leder jaar wordt er in de Garsthof op het Columbusplein 15 in Tilburg een ontspanningsavond voor ouderen gehouden. Dit jaar zal dat zijn op 26 oktober. Voor deze avond zoeken de orga nisatoren mensen vanaf ongeveer 50 jaar en ouder die hun kun nen willen tonen aan een groter publiek. Het gaat om optredens met muziek, zang, voordracht, declamatie, etc. Alle ouderen die op 26 oktober willen optreden kunnen zich aanmelden bij de Garsthof op bovengenoemd adres, telefoon 435422. U moet dan uw naam vermelden, uw adres en het soort van optreden. Er zijn geen kosten aan verbonden en voor vervoer kan gezorgd wor den. Het gaat er beslist niet om wie het beste voor het voetlicht komt, het plezier in het optreden is veel belangrijker Leven doorgeven Als we om ons heenkijken zien we bij alle planten en dieren een voortduren de en vaak taaie strijd om te overleven en om de soort in stand te houden. Wij mensen zijn een onderdeel van die zelfde natuur. Het is dan ook niet ver wonderlijk dat de zorg voor het nage slacht een heel diepe drang is.Daarom is het voor heel veel oudere mensen een diepdoorleefde gelukservaring te zien hoe zij via hun kinderen het leven doorgeven aan een volgende genera tie. Opnieuw Een andere, bijzondere reden waarom er tussen grootouders en kleinkinde ren zo’n speciale band kan bestaan, is het feit dat de grootouders met de komst van kleinkinderen de ervarin gen van het eigen ouderschap weer beleven. Zij hebben met vallen en op staan hun kinderen opgevoed. Nu ze op die periode terugkijken, komt het vaak voor dat ze maar al te go ten wat hun tekortkomeningen In de bundel "Tweede kans” wordt vooral aandacht geschonken aan mo gelijkheden die binnen het bereik van de huidige 50+ vrouwen liggen, met name binnen het bereik van vrouwen tussen de 50 en 65 jaar. Vele van die vrouwen zijn opgegroeid met het idee dat hun taak in het gezin zou liggen. Dat is niet meer zo vastomlijnd tegen woordig, er zijn dingen in de samenle ving veranderd. Om die vrouwen een hand te bieden en om ze meer motiva tie mee te geven, is de bundel vooral geschreven. Hoofdstuksgewijs wor den diverse onderwerpen door ver schillende vrouwen belicht. In hoofd stuk 1 worden de 50+ vrouwen nader beschreven: wie zijn ze? In het tweede hoofdstuk wordt de inkomenspositie nader beschouwd en de schrijfster van dat hoofdstuk komt ondermeer tot de konklusie dat oudere vrouwen niet inkomensafhankelijk zouden moeten zijn van anderen. Zaken als trouwen in gemeenschap van goederen, eigen vermogen, erfrecht, etc, passeren in dat hoofdstuk de revue. In het derde hoofdstuk wordt geschreven over een betere verdeling van de verzorgende arbeid. Die arbeid heeft namelijk een grote ekonomische waarde en draagt in belangrijke mate bij aan de nationa le ekonomie. Zweden als voorbeeld genomen voor Nederland om te laten zien dat het anders kan. In het vierde hoofdstuk worden gezondheidspro blemen, lichamelijke en geestelijke, belicht van die groep vrouwen tussen de 50 en 65 jaar. Dat er voor de oplos sing van die problemen meer nodig is dan enkel een receptje van de dokter maakt de betreffende schrijfster zeer duidelijk. In hoofdstuk vijf wordt aan dacht geschonken aan vrijwilligers werk voor 50+ vrouwen en in hoofd stuk zes wordt ingegaan op vriend schappen tussen 50+ vrouwen. In hoofdstuk zeven, acht en negen ko men de ervaringen van vrouwen zelf aan bod. In hoofdstuk tien tenslotte wordt een afsluiting gegeven, belang rijke zaken op een rijtje gezet en een perspektief geschetst. Een boekje dat de moeite waard is voor 50+ vrouwen die midden in het leven hebben gestaan en er weer mid den in willen (komen te) staan. Opening Uiteraard wordt de opening op pas sende wijze gevierd. Op 22 september vindt de officiële opening plaats van zowel het wijkcentrum als van het tref centrum. Op 24 september is er feestelijke open dag van 12.00u tot 17-OOu. Diverse aktiviteitengroepen zullen zich dan presenteren en er is volop muziek. Op 28 september is er speciaal voor de ouderen een fesste- lijke middag in het trefcentrum. U bent daarbij van harte welkom. Ze zouden het nog zo graag een keertje overdoen en dan beter.... Via hun kleinkinderen krijgen ze een soort herkansing. En de opa’s: die hadden vroeger weinig tijd voor hun eigen kin deren. Nu ze ouder zijn, hebben ze die tijd wel. Beter doen dus en dat leidt weleens tot verwenning. Bovendien verkeer je als c in de gelukkige omstandig! met je kleinkind om m?g g' de verantwoordelijkheid voor de c voeding te dragen. Kinderen voel dat aan en verheffen opa tot hun "beschermheilig kind stout is geweest en s kregen, kun je als grootouder troos ten. En soms kun je het opnemen voor je kleinkind. Waardevolle plaats Dat grootouders een waardevolle en bijna noodzakelijke plaats in kunnen nemen in het leven van een een klein kind, staat vast. Immers: de enigi nier hoe we kunnen leven is ouder te worden,gewoon ouder worden. Uit onderzoek is be- Het jaarlijkse Volksdansfestival voor Ouderen dat op zaterdag 23 september van 10.00u tot 17.00u in de Tilburgse stadsschouw burg gehouden wordt, zal dit jaar een lustrum-festival zijn. Voor de vijfde keer namelijk zal dan de schouwburg weer geheel ter beschikking staan van zo’n 700 ouderen. Dit festival, speciaal voor 55 plussers, is altijd heel gezellig want vele ouderen die aan volksdansen doen, ontmoeten elkaar dan op die dag. De beken de Jo Hoogendoorn zal rond 14.00u een gastoptreden verzor gen. Voor degenen die nooit aan volksdansen gedaan hebben, is dit festival een uitstekende gelegenheid om er mee kennis te maken. U kunt dan al kijkend en dansend tot de ontdekking ko men dat volksdansen een leuke bezigheid is en nog gezond bo vendien. Overigens start aanstaande vrijdag 15 september in de Baselaer in de Hoefstraat een cursus volksdansen voor ouderen. Ieder een die 55 jaar of ouder is, kan er aan meedoen. Iedere vrijdag middag van 14.00u tot 15.30u komt men bij elkaar om lekker te (leren) volksdansen. Aanmelden en inlichtingen: telefoon 681462. k

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1989 | | pagina 10