2 gaatje T JK Verstandig zelfstandig met groenten en fruit Gildefeest Oud Hertogdom Brabant in Goirle Nieuw sprookje in de Efteling«Het Volk van Laaf» L ETTE ftten Nanda Boers 40 jaar op KUB ,s Kaas in het nieuws Efteling investeert fors in nieuw sprookje OOK VOOR HAAR! ubclcn Pelgrimshoeve bestaat 40 jaar 5» b.v. ’t „zolderke” nassaustraat 6F tilburg tel. 013-434268 buslijn 1 stopt voor de deur Tilburg wijnstad terug van vakantie! SCHÜURKES - itus 1989 - pagina 16 DE TILBURGSE KOERIER Donderdag 31 augustus 1989 - pagina 17 N’ TUINCENTRUM ff imakerij 'tenfondsen everen zoals: s gesloten r alle SDIPLOMA’S rijbewijs st. hoi ooi te sji niet tel. 420774 De vendelgroet in de kerk. te hi sluit uke korting 9 YVddiup UllgCVCCl VCCllltl en 22^2^ e welkom. 3-422838 Een getekende impressie van het dorp van «het Volk van Laaf». DE KAPPER ZONDER AFSPRAAK 1 /V.K. 8/89 UW VLOERBEDEKKING SPECIALIST Varitex Varodem Glatt-Elast Kapt. Hatterasstraat 1 5015 BB Tilburg Tel. 013-421605 Industrieterrein Loven van 16.30-18.30 uur een receptie aan in de Portrettenzaal (gebouw A) van de universiteit. De Pelgrimshoeve met op de voorgrond de heer Bogers. Bogers is ve de Pelgrimshoeve en treedt aanstaande zondag af na een groot aant functie tot volle tevredenheid van iedereen vervult te hebber Foto: Geert van Loon lijn er exclusieve iels (ook gordijnen, vitrage, tafelkleden zonwering en matrassen) voorzitter van ntal jaren die Ml. Studeren en op kamers gaan betekent voor velen de aanschaf van leuke en bruikbare spulletjes. Z -- - -- dentenleven in. ’s O<’ gen. ’s Avonds koken voor jezelf of vrienden. Na een week van zelfstandighei staat het weekend voor de deur. Dikke tassen vol vuil wasgoed worden vrolijk voor de wasmachine gezet. In die dagen zorgt het «thuisfront» voor aanvulling van de broodnodige vitamines. Zo wordt weer voor de hele week ingehaald. Op zondag is de grote uittocht, met tassen vol schone was en ondersteunende voedingsmiddelen Kruiden Een handige kruidenwijzer is het boekje «Tuinkruiden». Een duidelijke uitleg over de verschilende tuinkruiden met enkele bijbehorende recepten. In het boekje staat ook aangegeven wat de zoutvervangers zijn. Een stap in de goede richting. Goed en verstandig zonder verlies van smaak. jaren op hun gemak gesteld. Nanda Boers is nl. ook belast met de organi satie en het protocol rondom academi sche zittingen en vooral regelingen die gelden bij promoties, ofwel: bij de ver dediging van academische proefschrif- zij de ten. rector- Het College van Bestuur van de KUB biedt mevrouw Boers morgen Groenten en fruit Tegenwoordig is er een uitgebreid assortiment groenten en fruit te koop. De minder bekende soorten nodigen uit tot experimenteren. Leuk om eens een ander toetje op tafel te zetten. Voor als er vrienden komen eten of ge woon voor jezelf. Het boekje «Bijzon dere Groenten en Vruchten uit bin nen- en buitenland» geeft uitgebreide informatie en bevat overheerlijke, makkelijke recepten-tips voor deze bij zondere soorten. Wie likt er niet zijn vingers af bij een kiwi-vruchtensalade of een avocadopasteitje. Een boekje vol met vitaminerijke recepten. Peulvruchten Met een altijd te krap budget, toch een gezonde maaltijd. Het boekje «Peulvruchten, meer dan bonen al leen» is hiervoor de uitkomst. Een peulvruchtengerecht ter vervanging van vlees, zorgt voor voldoende eiwit ten. Het is dus niet erg om 1 of 2 keer De I septeml bantse kuituur wordt voor de belang stellenden ten toon gespreid. Naast de kleurrijke optocht der deelnemende gilden, hun demonstratie van eeuwen oude tradities en spelen, is het ook de tentoonstelling van het zilver en de beeldende kunst die deze dag bijzon der waardevoj doet zijn. Op zondag 3 september a.s. zal een unieke gebeurtenis plaatsvinden wanneer 87 schuttersgilden uit Vlaams Brabant, de provincie Antwerpen en Noord-Brabant (het vroegere gebied van het Oud Hertogdom Brabant) in Goirle bijeenkomen om met elkaar te verbroederen en de diverse streekeigen disciplines te demonstreren in de kleurrijke Bourgondische stijl. Uniek omdat voor het eerst in de eeuwenoude gildegeschiedenis alle disciplines binnen dit oude kultuurgebied op dezelfde plaats gedemonstreerd gaan worden, zoals het beoefenen van de diverse wapenspelen, de verschillende manieren van vaandelzwaaien en de ongelooflijke rijkdom aan authentieke Brabantse volksdan sen waarvan er een uit de Germaanse tijd. Vrijdag 1 september:feestelijke mid dag voor alle ouderen en zieken uit de wijk van 14.00u tot 17.0 met tal van werking van het oudere ud. Vrijdag 1 Hermenieke”. s jeugd vanaf 211 met de Avro 3 Rc dag 2 september is dag voor in de week vlees weg te laten. De titel van hét boekje geeft aan dat er meer bestaat dan de bekende bruine boon of erwt. Hierin dus alle soorten op een rij. Na de gildencongressen, waarvs het eerste in 1979 op initiatief van l Mauritiusgilde in Goirle werd niden, gevolgd door drie andere Goirle, één in Schoten en het laatste i Leuven, is het opnieuw het St. Mauri tiusgilde dat met dit nieuwe initiatief heeft durven komen. T IS NU BOLLENTIJD. PLANT ZE! Zomerlanc een groot rtiment bronzen, ing en fumé hang-, I- en tafellampen ns zijn alle kappen erkrijgbaar ampen met en sr halogeen en afeis in messing en voor de week. Daarna moeten weer de eigen boterhammnen gesmeerd worden. Na toegezonden, een dag druk bezig zijn nog snel de winkel binnenschieten voor de dagelijkse boodschappen. Wat te nemen Bloemkool, wortelen of witlof. En dit allemaal bin nen het budget. Om daar een handje bij te helpen is de groenten- en fruitkalender uitgegeven. Deze is gratis verkrijgbaar bij de Stichting Propaganda Groenten en Fruit. Deze kalender geeft aan wanneer bepaalde groenten- en fruitsoorten het meest verkrijgbaar zijn. En dus goedkoop. keinde in de Pel- bewoners van de Het feestpro- >t uit. Middeleeuwen herleven op 3 Programma iber. De rijkdom van onze Bra- Met welk een resultaat; 130-tal de belang- SpOntane voorinschrijvingen waarvan a. Naast de 87-tal is overgebleven. Letterlijk alle leden van het St. Mauritiusgilde hebben vijf jaar lang alles gedaan om dit groots en kostbaar festijn mogelijk te maken, met steun van overheid en bedrijfsleven. Zondag 3 september zal hun werk bekroond worden met een H. Mis in de St. Janskerk met als hoofdcelebrant “et Mgr. J.T. Ter Schure, gevolgd door een f?' gezamenlijke koffietafel voor de vele eregasten waarna de erewijn op het in nieuwe gemeentehuis zal worden aan- ln' geboden. Om 13.00 uur stipt vertrekt de optocht door het dorp naar het feestterrein achter de St. Janskerk, waarna de diverse spelen en de ver broedering beginnen. Het St. Mauri tiusgilde heeft de eer zeer vele voor aanstaande officiële buitenlandse gas ten op dit feest te mogen ontvangen. Vanuit de gehele wereld. Nog nooit is er een gildefeest ge weest waar onze Brabantse kuituur, op zo’n grootse wijze gedemonstreerd, een dergelijke belangstelling heeft mogen genieten. Iedereen is welkom, de toegang is gra tis en het feest overweldigend. Dit is Brabant op z’n best, uniek in vele op zichten. Juist daarom zo schoon, een bezoek meer dan waard. goede len als 'rankrijk deze wij- weet ik is in ieder geval de moeite waard ze minstens ééns te hebbe" ao- proefd. Voor een fles kunt u *xv. best bij het Maison du Vin lar0'*”0" Ik ben ervan overtuigd dat st uitgebreide assorting uit de Verenigde State _ij Nederlands bijna g in het nieuwsAls u een dezer dagen weer importeur André eens bij ons in de winkel bent, zult u zien gelopen maandag dat onze delicatessen-afdeling fors uitge breid is. Ga bijvoorbeeld eens op avontuur met mosterd. Niet alleen smaakt mosterd lekker bij een blokje Goudse kaas, u kunt er nog veel meer dingen mee doen. Runderlap pen dik met mosterd besmeren voor het bakken bijvoorbeeld... het pittige van de mosterd verdwijnt, en het rundvlees krijgt een heerlijke smaak. Als U een koud ge haktbrood als onderdeel van een koud buf fet geeft, serveer er dan eens mosterd bij. Uw enige probleem is dan nog welke mos terd? Mosterd met groene peper? Met bier? Whisky? Of misschien mierikswor tel Elke mosterd geeft net weer een ander accent aan uw gerecht. Wist u overigens, dat er heel wat meer soorten olie bestaan dan zonnebloem- en olijfolie. Bij ons kunt u nu ook olie kopen, die geperst is uit walnoten, hazelnoten, druivenpitten, pistachenoten en ga zo maar door. Natuurlijk frituurt u niet in deze ex clusievere soorten, ze zijn bedoeld om uw salades mee aan te maken. Ga eens op avontuur in de keuken Pro- kaal». Dit jaar was beer eens een flesje cassis- of champagne- middelbare hotelschool azijn, verras uw gasten met kleine maïskolf- de uitverkorene. Zij ka Jes,blijde borrel, of eet eens een beschuitje week maandag beginne met Bitter Lemon Marmelade bij het ont- gen van de Natuurlijk zijn deze produkten ook ge- j a^r, ^°?eJlt; schikt als kadootje voor keukenprinsen en de Wissel Bokaal princessen. U begrijpt, dat ik benieuwd ben Misschien denk naar tips, recepten en verhalen die te maken strijd alleen bes hebben met onze nieuwe produkten, Loop maar dit is niet eens binnen en vertel ons uw ervaringen dit jaar enkel v Tot de volgende week meededen aan Fons van den Hout toch moeilijke Geestelijk vader van het nieuwe sprookje, dat jong én oud zal boeien, is Ton van de Ven, die jarenlang met An ton Pieck het gezicht van de Efteling bepaalde. Volgens van de Ven zoekt het Brabantse park al enige tijd naar een breed platform, waarop zij haar wens naar een niet alledaags project, met als basis een nostalgisch sprookje dat iedereen aanspreekt, kon uitbou wen. «Omdat wij geen geschikt be staand sprookje konden vinden, heb ben wij er zelf één bedacht, dat ons al le mogelijkheden biedt onze gasten een attractie van formaat en geheel eigen uitstraling te laten, beleven.» In het nieuwe sprookje staat «het Volk van Laaf» centraal. De Laven zijn aan doenlijke wezentjes, die na duizenden jaren geleden uit het koude hoge noor- Zelfstandig wonen betekent een gro tere vrijheid. Maar ook een stuk zelf- verzorging die men niet gewend is. Het is duidelijk dat hier goed mee moet worden omgegaan. Dat dit op een een voudige en toch gezonde manier kan, blijkt uit een aantal boekjes die de SPGF heeft uitgegeven. Zeker een handig hulpmiddel voor de student. Als eerste het boekje «Varieer Combineer met Groenten en Fruit Een boekje met basisbereidingen van et daarbij een aantal varia- leden. Variatie staat aan de van een goede voeding. En met nog lekker ook. Denk een heerlijke en makkelijke preitaart of een koolschotel met kaas. Ook handig zijn de menu-samenstel- lingen voor elk jaargetijde. Morgen herdenkt mevrouw Nanda Boers uit Tilburg het unieke feit, dat zij 40 jaar in dienst is van de Katholie ke Universiteit Brabant (KUB). Nan da Boers is al meer dan 20 jaar secreta resse van zeven opeenvolgende recto- res aan de KUB. Momenteel is zij de toegewijde secretaresse van recU. magnificus Prof.dr. Ruud de Moor. In haar functie is mevrouw Boers velen behulpzaam binnen en buiten de Tilburgse universiteit. Honderden ze nuwachtige promovendi heeft zij al die «.vu.cijnge bloemenpracht op alle plaatsen van uw tuin, balkon of terras. Droomt u daar ook van? Dan moet u toch ook even aan het werk. Er is bij ons keuze te over. Om maar iets te noemen: tulpen, hyacinten, sneeuwklokjes, narcissen, krokussen etc. Verkrijgbaar in kleine en snijvoordelige grootverpakkingen. p kamers gaan betekent voor velen de aanschaf van leuke en Een nieuwe start vraagt om een pas es. Als eenmaal het studiejaar begonnen is zet zich ook het stu- sende aanbieding. Deze vier boekjes Ochtends opstaan, studeren, zelf voor je natje en droogje zor- zijn daarom samen verkrijgbaar voor >ken voor jezelf of vrienden. Na een week van zelfstandigheid 15,- door overmaking van het bedrag 1-J- Jrui-i— x-n-i-a-un-Op gironummer 42.57.200 t.n.v. Stich ting Propaganda Groenten en Fruit in Den Haag, met vermelding van 1 aanbiedingsset». Daarna worden toegezonden. Uiteraard met de grat groenten- en fruitkalender. De directie van het park denkt in de Laven een project te hebben gevonden dat naadloos aansluit op de Efteling- parkfilosofie. De plannen voor de nieuwe Eftelingattractie zijn volgens van diverse zijden zeer goed 1, hetgeen zou kunnen resul teren in nieuwe projecten met de La ven, zelfs over de eigen parkgrenzen heen. De lokatie van de nieuwe attrac tie in het park bevindt zich ter hoogte - van de voormalige speeltuin. Het voor de nederzetting van «het Volk van Laaf» vrijgemaakte terrein beslaat een oppervlakte van anderhalve hectare. Waarop ongeveer veertien sprookjes- w w J «Laafse stijl» zullen verrijzen. «De lokatie, die voor lopig is omgedoopt tot «het Laven Laar», aldus Beek, «zal straks min stens drieduizend gasten per uur kun nen herbergen, die temidden van het olijke «Volk» ook nog veel speeltuin- toestellen zullen terug vinden, omdat groenten met ze in het Laven Laar worden geïnte- tiemogelijkhe greerd. Tevens zal onze gasten de mo- basis van eet gelijkheid worden geboden om in een combineren den voor de toen opkomende Ijstijd te «slakkegang» de nederzetting te gaan maar aan zijn gevlucht, via allerlei onderaardse verkennen via een ludieke monorail, omzwervingen in de Efteling zijn be- die zich zelfs door de Laafse ge land. houwtjes slingert.» Ontmoetingscentrum de Pelgrims hoeve in de Tilburgse parochie van het dag voor alle ouderen en zieken uit de Allerheiligst Sacrament bestaat 40 jaar. wijk van 14.00u tot 17.00u met mede- Dat gaat gevierd worden met tal van werking van het ouderenorkest ”Ons aktiviteiten voor jong en oud. Vrijdag 1 Hermenieke”. ’s Avonds is er voor de september beginnen de festiviteiten en jeugd vanaf 21.00u een disco-avond ze duren voort tot en met zondag 3 sep- met de Avro 3 Road Show. Op zater- tember. dag 2 september is er een vrolijke mid- De Pelgrimshoeve werd in 1949 op- dag voor de basisschooljeugd van gericht als ontmoetingsruimte voor al- 14 00u tot 17 00u met allerlei spelletjes le parochianen van de Sacramentspa- en een gratis verloting. Op zondag 3 rochie. Ook thans vervlt het deze funk- spetmber wordt de feestdag begonnen tie nog. Maar er gebeurt meer in de om lk30u met een sfeervolle eucharis- Pelgrimshoeve. In de afgelopen tijd tieviering in de kerk van het AUerhei- zijn de grensen wat ruimer geworden hgst Sacrament. Voorganger is pastoor en ook voor de wijk Armhoefse Akkers Witlox. Van 13.00u tot 17.00u is er die worden er in de Pelgrimshoeve aktivi- middag in de Pelgrimshoeve een offi- teiten georganiseerd zoals bijvoorbeeld ciële feestelijke ontmoetingsbijeen- met carnaval. komst voor alle bewoners van de wijk. Feest dus dit weekeinde in de Pel- Dan vindt er ook een super-lotérij grimshoeve voor alle bewoners van de Plaats waar u niets voor hoeft te doen. Sacramentsparochie. Het feestpro- En zo wordt 40-jaar de Pelgrimshoeve gramma ziet er als volgt uit. gevierd. Familiepark «de Efteling» bouwt voor het volgende seizoen aan een nieuwe at tractie «in traditioneel oude stijl». Voor het project, dat goeddeels in eigen beheer wordt uitgevoerd, heeft de directie zo’n vijftien miljoen gulden gereserveerd. Met de bouw is in juli reeds gestart. Rond mei 1990 verwacht het park er mee gereed te zijn. In het nieuwe sprookje staat «Het Volk van Laaf» centraal. Volgens de directie wil het Kaatsheuvelse familiepark zich op een bijzonder de directie unieke en creatieve wijze bij haar bezoekers presenteren door de oude vertrouwde succesformule een geheel nieuw leven in te blazen. «Wij hebben inderdaad beslo ten terug te grijpen op ons eigen, romantische Efteling-karakter, een herwaarde ring van de onsterfelijke sprookjeserfenis», aldus directeur Paul Beek. Na een tijdje met vakantie te zijn ge weest, volgen voortaan weer om de twee weken berichten uit de wereld die wijn heet. Tijdens de augustusmaand ligt deze wereld nagenoeg plat. Wijn domeinen uit Frankrijk zijn gesloten, I transportondernemingen in Nederland (vooral in Tilburg is men gespeciali seerd in het vervoeren van wijn; denkt u maar aan Verhoeven Expediteurs) liggen zo goed als lam en uw slijter heeft het ook niet bepaald druk. Niet alleen vanwege het feit dat de meeste klanten op vakantie zijn, maar ook omdat de velen die naar het buiten land zijn geweest het nodig vonden om hun eigen wijn te «importeren». Langs de vele wegen die door Frankrijk lei den, kan men wijn kopen. Ik heb dit nog nooit gedaan omdat het mij afge raden is. Mijn vader leerde mij dat de betere wijnproducenten niet langs de weg hoeven te staan, daar zij al naar het buitenland exporteren. Het is eer der de kleine wijnboer die met een ma tig produkt langs de weg staat te ven ten. Is men ervan overtuigd dat men in bijvoorbeeld Frankrijk een topkwali teit heeft gekocht, dan is het betreffen de produkt ook in Nederland te koop en meestal goedkoper! Dus... koop uw wijn in Nederland bij een vakman, dan bent u beter af. Het kost u minder en u hoeft niet met zware flessen te sjou wen. We hebben het dan nog niet ge had over de spanningen en irritaties die kunnen ontstaan bij de grensover- gangen omdat er «gesmokkeld» wordt. Bent u eigenwijs en vindt u het leuker, spannender, goedkoper en gezelliger om uw eigen wijnen te importeren, val dan na twee of drie maanden uw slijter niet lastig met een lege fles met daarop het etiket van uw geïmporteerde wijn omdat u er meer van wilt hebben. Heb begrip voor het feit dat niet elke wijn in Nederland geïmporteerd kan wor den en word dus niet kwaad als de vakman uw produkt niet in huis heeft. Hij heeft vast een goed en passend al ternatief. De laatste week van augustus waren twee grote Tilburgse wijnimporteurs al druk bezig om het nieuwe seizoen goed te starten. Bij het Maison du Vin van de heer Joop van de Kant was het zeer druk toen hij een serie wijnen uit de Verenigde Staten presenteerde. Uit ge heel Nederland waren journalisten en leden van de Gastrovino-groep naar Tilburg gekomen om het uitgebreide assortiment van wijnen uit het nieuwe wijncontinent te proeven. Op de lijst waren drieëndertig types vermeld die I stuk voor stuk deskundig werden ge test. Er waren wat mindere wijnen bij I maar ook zéér interessante. Over de I gehele linie kan worden geconcludeerd I dat de goedkopere wijnen relatief duur waren en dat de goede tot zeer g? wijnen dezelfde prijzen noteerden die van de topdomeinen uit Fr; en Italië. Of het interessant is dt nen «en masse» te importeren, niet. Het is in ieder geval de iard ze minstens ééns te hebben ge- oefd. Voor een fles kunt u wel het i langsgaan. ze daar het meest uitgebreide assortiment van wij nen uit de Verenigde Staten hebben. Bij Nederlands bijna grootste wijn importeur André Kerstens was het af gelopen maandag niet alleen interes sant maar ook spannend. Een zevental jongedames strijdde om de «Truus Hooft Award»: een trofee voor de bes te leerling drankenkennis van een van de zeven middelbare hotelscholen uit Nederland. Een wijnwedstrijd op na tionaal niveau waarbij mevrouw Truus Hooft centraal staat. Zij is de cursus leidster van de Nederlandse Wijnaca demie en voor haar verdiensten voor de Nederlandse wijnwereld wordt zij momenteel geloofd door middel van een wedstrijd die genoemd is naar haar naam. De zeven dames moesten zowel een organoleptische test (proeven dus) als een theoretische test ondergaan. De winnares van deze testen werd be- loond met een volledige cursus aan de Nederlandse Wijnacademie. De school of docent van de winnares komt in het bezit van de «Truus Hooft Wissel Bo kaal». Dit jaar was Els Engel van de ipagne- middelbare hotelschool uit Groningen aïskolf- de uitverkorene. Zij kan al volgende week maandag beginnen met het vol- - gen van de cursus voor vinologen. Haar docent, de heer Jan Otter, nam aal mee naar zijn school. ienkt u nu dat deze wed- bestemd was voor dames, 1-t waar. Het geval wil dat jaar enkel vrouwelijke kandidaten ededen aan deze gezellige, maar mvü moeilijke wedstrijd. Paul VERB1N I Onze zaak is uitgebreid met een aparte moderne DAMES-KAPSALON DAMES- EN HEREN KAPSALON Korvelseweg 108D-110 TILBURG - TEL. 013-430453 a r

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1989 | | pagina 17