n Meer Bewegen voor Ouderen J Projekt Sociale Alarmering Tilburg J COLOFON ro?° Scalare Doorgaan, ook al is het soms moeilijk Vrouwen Dahliashow i Rikken in LovenBesterd POST SCRIPTUM 5O?° 50®° Veiligheid thuis en onderweg Ontmoetingsdag KBO Bowlen 50 plus Beter slapen, gezondheid en ziekenverzorging thuis Gym, spel en dans wJI detilburgse koerier Donderdag 31 augustus 1989 - pagina 11 stus 1989-pagina 10 eet hoek urg. WW/ >OORN linuten per uur. teams. tueel -1138 ber id er de rkooptpry S. Op 6 september kunnen we weer meebeslissen over de samen stelling van de Tweede Kamer. jcies weten Ouderen in- rin< de eieren c een rikmi ze cursussen, ook voor aanmel- i Tilburgse Kruisverenging, tel. k I M West, gen, MetsE imber e geinteres- in 350 in Til- .i II straat 1e I het hebben n op te ne- jderen die rullen dan ook ^rder verandert Alleen verder Dat nieuwe systeem is niet alleen meer bedoeld voor ouderen zoals dat nu wel het geval is. Iedereen die met dit alarmeringssysteem geholpen kan worden, kan in principe er in opgeno men worden. Het ligt in de bedoeling Berkel-Enschot, jestel: Regionale tderen Oisterwijk C KAC1 HE jn I, tel. 435422. Uiteraard hou- op de hoogte over mogelijk itwikkelingen! 1 Seniorenwijzer I Wordt eenmaal in de twee weken opgenemen in de Tilburgse Koeriei. I Redac'ieraad I Diny vin Bladel-Verbunt - Peter Elshout (eindredacteur) I Joop Janmaat Jacques Joosten I Ad Konings (voorzitter) I Harr/ Strijbosch Ad ce Vet I Recfectieraadsadres I Recactieraad Seniorenwijzer, p/a Lange Schijfstraat 107, 5038 I TTTilburg, tel. 350505. Kopij Kopij kan opgestuurd worden I naar het redactie-adres of naar 1 de Tilburgse Koerier, postbus I 100015000 JA Tilburg, tel. I368805 De Aktiviteit voor ouden 14.00u, Koestrai name kost 2,50. De heer Bouman van de Gemeentepolitie Tilburg geeft op woensdagmiddag 6 september op verzoek van de Algemene Ne derlandse Bond voor Ouderen (ANBO) afdeling Tilburg voorlich ting over inbraakpreventie en andere onderwerpen betreffende de veiligheid in huis en op straat. De voorlichtingsbijeenkomst vindt plaats in de Postelse Hoeve, Dr. Deelenlaan 10 in Tilburg, aanvang 14.00u. Niet-leden van de ANBO die graag de bijeen komst bij willen wonen, zijn van harte welkom maar dienen wel fl. 2,50 entree te betalen. maandag 4 septer en overige geint< ian de Spoorlaan raat, vanaf de Willem >ning en hij zal t iting en het voorkomen 554781. De aquariumvereniging Scalare houdt op om 20.00u een bijeenkomst voor leden seerden in het gebouw van de NCB at burg (ingang via de Telegraafstrj poort links). Gastspreker is de heer Kor over lekkende bakken, veiligheid, inricht van pech met uw bak. Inlichtingen tel. 013-5Ï snel bij je op bezoek als je alleen bent. Dat betekent dat jij er op uit moet als je mensen wilt zien. Dat leidt, als je niet oppast, tot een heel onrustig le ven. Nee, als je alleen bent, is het niet makkelijk regelmaat in je leven te hou den.” Voor de tweede maal dit jaar wordt er door de Katholieke Bond van Ouderen (KBO) een ontmoetingsdag gehouden en wel op woensdag 13 september aanstaande. Waren op 13 mei van dit jaar de leden van de KBO van het noordelijk stadsdeel een dag bij elkaar, op 13 september is het de beurt aan de leden die in het zuidelijk stadsdeel van Tilburg wonen. Het programma van dezte dag die gehouden wordt in ”t Wit Paardje, Lijnsheike 8 in Tilburg-Noord begint om 10.00u met een eucharistieviering die celebreerd wordt door deken L. Bijl. Het Herderkoor zorgt voor de muzikale omlijsting. Dan wordt er een welkomswoord gespro ken door de voorzitter van de stedelijke bond, mevrouw M. Puij- enbroek. Vervolgens zal het woord gevoerd worden door de heer S. van Bijsterveld, voorzitter van de landelijke bond ’’Unie KBO”. Na de lunch is er tijd voor amusement met een optreden van de Gimba Hawaiians, ’t Hermenieke en er is een loterij. Om 17.15u wordt de ontmoetingsdag afgesloten. Deelname kost 20,- p.p. inclusief lunch, een kopje koffie en een drankje. Opga ve kan uiterlijk tot en met 2 september bij J. Veltman, Stadhuis plein 205 in Tilburg, tel. 420529. Voor hen die met vervoerspro blemen zitten kan een regeling worden getroffen. Inlichtingen daarover bij mevrouw T. van der Wal, Van Limburg Stirumlaan 59 in Tilburg, tel. 672208 het reeds bestaande systeem men in het nieuwe. Alle ouc nu aangesloten zijn, zul aangesloten blijven. Ver< er nog wat. De SBT zal met het nieuwe systeem niets meer te maken hebben, wel de gezinszorg en de kruisvereni ging, die blijven erbij. Uitgangspunt van de SBT is dat degene die nu aan gesloten zijn op het huidige systeem goed en zorgvuldig zullen worden overgedragen naar het nieuwe alar- meringsprojekt. Iedereen die belangstelling voor het. alarmeringssysteem heeft of vragen heeft, kan daarvoor terecht bij het se cretariaat van het Sociale Alarme- igsprojekt in het dienstencentrum j Garsthof aan het Columbusplein 15 in Tilburg, den wij u nieuwe ont De werkgroep Vrouwen 50+ organiseert een cursus voor vrou wen van 50 jaar en ouder. Het doel van de cursus is in de eerste plaats vrouwen te ondersteunen bij het zoeken naar mogelijkhe den om hun leven nieuwe inhoud te geven nadat de taken van huisvrouw en moeder grotendeels zijn of binnenkort weg zullen vallen. Samen nieuwe ideeën opdoen, elkaar stimuleren, zelfver trouwen ontwikkelen: daar gaat het in deze cursus vooral om. De cursus start op dinsdag 19 september om 9.30u, hij bestaat uit 12 bijeenkomsten en wordt gegeven in het Vrouwencentrum, Nieuwlandstraat 43 in Tilburg. Voor meer informatie kunt u bel len: 013-681105 (Bep) of 013-672863 (Carla). iten Commissie Loven-Besterd organiseert speciaal op donderdagmiddag 7 september, aanvang ■niddag in het buurtcentrum Loven-Besterd in de lat 164 in Tilburg. Er zijn mooie prijzen te winnen. Deel- Aanstaande zondag 3 september van 10.30u tot 17.00u houdt de Tilburgse Dahlia- vereniging Flora een open dag op haar com plex aan de de Baroniebaan 1 tegenover de Delmerweg onder het motto ’’bloeiende en beeldende kunst”. Dat motto is terug te vinden in de prachtig bloeiende dahlia’s en in de schitterende bloemsierstukken die er te zien zijn. Bovendien presenteren di verse amateur-kunstenaars hun kreativiteit in diverse technie ken. Het beeldende element is dus zeker ook aanwezig op de open dag. Voor iedereen maar zeker ook voor de ’’senioren” is er tijdens de open dag van aanstaande zondag veel te zien en te leren. Het kweken van dahlia’s kan ook uw hobby worden. In lichtingen telefoon 672203. Het bowlen voor 50 plussers is in Nederland uitgegroeid tot een veel beoefende sport. Dat is ook niet zo vreemd want bowlen kan men het hele jaar door en het vraagt weinig lichamelijke in spanning. Ouderen die deze (kegel)sport nog niet kennen wor den iedere dinsdagmiddag in de gelegenheid gesteld nader ken nis te maken met dit spel in Bowling Kempenhof te Hilvarenbeek. U kunt daar zo binnenlopen. En het is misschien ook goed om te weten dat deze maand de competities weer beginnen. Wilt u eerst meer weten voor u een kijkje gaat nemen, bel dan naar Bowling Kempenhof, tel. 04255-2928 of naar de voorzitter van de Beekse 50+ Bowlers, de heer Dankers, tel. 013-700439. Er zijn mensen die er voor kie zen alleen door het leven te gaan. Er zijn ook mensen die ongewild alleen komen te staan. Heel wat ouderen zijn in die laatste groep te vinden. Het alleen komen te staan kan twee oorzaken hebben: het verlies van de partner vanwege overlij den of vanwege echtscheiding. In beide gevallen moet je al leen verder, zonder de steun van een vertrouwd iemand naast je. En dan kom je, vech tend met je verdriet, ook nog eens tot de ontdekking dat je een heleboel moet leren en dat je een aantal dingen gewoon niet kunt. Velen merken echter gaandeweg dat ze verder ko men, bijleren, dingen gaan on dernemen waar ze vroeger niet aan toe kwamen, dat ze sterker worden en ondanks moeilijke momenten het leven de moeite waard vinden te leven. Ze ma ken er iets van. We spraken hierover met twee alleenstaan de vrouwen. Mieke S. is 66 jaar, sinds vijf jaar we duwe. Ze heeft drie uitwonende kinde ren: een in Tilburg en de overige twee buiten Tilburg. Trees K. is 55 jaar, vijf jaar gescheiden en moeder van vier uitwonende kinderen. Twee daarvan wonen in Tilburg, de andere twee el ders in Nederland.Trees: ”Er zijn van die dagen dat ik er vreselijk de pest in heb maar ik slaag er steeds meer in mijn evenwicht te vinden.” Ze draait er om niet omheen en geeft grif toe dat ze het de eerste jaren heel moeilijk ge had heeft. "Maar ik heb geleerd, ge leerd om hulp te vragen, om bezighe den te vinden, om een nieuwe draai aan mijn leven te geven. Ik moet het zelf doen, daar ben ik wel achter ge komen.” Mieke: "Iedere ochtend moet ik mezelf aanpakken, mezelf moed in spreken. Ik heb me altijd heel veilig gevoeld in de relatie die ik met mijn man had. Nu hij overleden is, sta ik er alleen voor. Ik heb wel een goede band met mijn kinderen maar die heb ben ook hun eigen leven. Je moet het inderdaad zelf doen.” In hetzelfde schuitje Zowel Mieke als Trees hebben in de loop der jaren geleerd hun problemen niet tot het wereldprobleem te maken. Mieke: "Iedereen heeft wel iets en met ons zijn er zovelen die in hetzelfde schuitje zitten.” Trees: "Zelfmedelij den mag maar daar moet je niet in blij ven steken. Met zielig doen kom je er niet. Daarmee stoot je op den duur mensen van je af en dan kom je in een cirkel terecht waar je heel moeilijk uit kunt komen.” Beiden hebben naar be zigheden gezocht om de leegte op te vullen en hebben die ook gevonden. ’’Soms heb ik het gewoon te druk,” vertelt Mieke. Je kunt, als je wilt, veel te doen krijgen want ze weten dat je alleen bent en dan denkt men dat je over genoeg tijd beschikt." Trees: ’’Bovendien komen anderen minder urg: Stichting Bejaardenwerk ïolumbusplein 15, 5021 SG in I, tel. 013-435422, vragen naar wyzen. Sinds een aantal jaren bestaat er in Tilburg het Projekt Sociale Alarme ring. Dit projekt wordt uitgevoerd door de Tilburgse Kruisvereniging, de Gezinszorg en de Stichting Bejaar denwerk Tilburg (SBT) en omvat het uitgeven en beheren van alarmerings- apparaten in Tilburg. Het uitgeven en beheren gebeurt door de SBT. Met het projekt wordt beoogd de zelfstandig heid van ouderen zo lang mogelijk in stand te houden. Over enige tijd, naar verwachting begin 1990, gaat er in Til burg een ander alarmeringssyteem werken. Van dat recht moet natuurlijk iedereen gebruik maken. Vooral ouderen. Want de samenleving vergrijst en er moeten mannen en vrouwen in onze volksverte genwoordiging gekozen wor dendie de problematiek kennen en er iets aan zullen doen. Er ko men steeds meer "jonge broek jes" in de Tweede Kamer, snelle pakken, vlotte babbels. Als ze verstandig zijn zorgen ze er na tuurlijk voor dat er een goed ouderenbeleid komt want ze worden zelf ook ooit verzor gingsbehoeftig.Maar neem het zekere voor het onzekere en stem op een oudere. De Tilburgse Kruisvereniging organiseert in het najaar een drie tal cursussen die speciaal voor ouderen bedoeld zijn. Het zijn de cursussen: "beter slapen”, "gezondheid en ouder worden" en ’’ziekenverzorging thuis” De cursus ’’beter slapen” is bedoeld voor ouderen die last hebben van langdurige slapeloosheid en bestaat uit 8 wekelijkse bijeenkomsten op maandagmiddag of maandagavond in het hoofdkantoor van de Tilburgse Kruisvere niging aan de Lage Witsiebaan 2a in Tilburg. De cursus ’’ge zondheid en ouder worden” is bedoeld voor alle ouderen die gezond nog ouder willen worden. Bij deze cursus gaat het ook om 8 wekelijkse bijeenkomsten. Aan bod komen onderwerpen als lichamelijke en geestelijke aspecten van het ouder worden, omgaan met medicijnen, meer bewegen, gezonde voeding en veiligheid in en om het huis. Verschillende deskundigen zullen deze onderwerpen nader belichten en veel tips geven. Beide cursussen kosten elk voor leden van de Tilburgse Kruisvereni ging 30,-. Niet leden betalen voor iedere cursus 70,-. Dan is er nog de cursus "ziekenverzorging thuis". In deze cursus die bestaat uit 5 wekelijkse bijeenkomsten wordt ondermeer aan dacht geschonken aan de lichamelijke verzorging, het gebruik van hulpmiddelen, het toepassen van tiltechnieken en voeding en medicijngebruik. De cursus wordt gegeven door een wijkver pleegkundige en een wijkziekenverzorgende en zal bij voldoen de belangstelling plaatsvinden in het hoofdkantoor aan de Lage Witsiebaan of in een van de wijkgebouwen. De deelnamekosten voor deze cursus bedragen voor leden 20,- en voor niet-leden ƒ50.-. Voor meer informatie over dezt ding, kunt u bellen naar de 636620, afdeling cursussen. In de Seniorenwijzer van 3 augustus l.l. stond een Informatief artikel over meer (deskundige) leiding bij het Meer Bewegen voor Ouderen (MBvO). Naar aanleiding van dat artikel belden heel veel oudere lezers en lezeressen naar het consulentschap voor MBvO in Brabant dat in Berkel-Enschot ge vestigd is. Men stelde vooral vragen als: ’’Waar en wanneer is het?”, ”Wat kost het?”, ”Wat komt er allemaal bij kijken?”, ”Wat heb ik er voor no dig?”, "Voor wie is het bestemd?” en ’’Waar kan ik me aanmelden?” Het consulentschap kon op al deze vragen niet onmiddellijk het juiste ant woord geven, vooral omdat een over zicht van het plaatselijk aanbod van MBvO ontbrak. Dat overzicht is er nu wel en dat vindt u onder aan dit arti kel. Voor hen die niet pree wat Meer Bewegen voor Oi houdt, deze korte uitleg. Meer Bewegen voor Ouderen is een verzamelnaam voor bewegingsaktivi- teiten en bedoeld voor mensen van 65 jaar en ouder. Het gaat vooral om gymnastiek en spel, volksdansen, wa- tergymnastiek en zwemmen. Soms zijn er speciale 55+ groepen. Bij Meer Bewegen voor Ouderen gaat het niet alleen om de fitheid maar ook om het plezier en het kontakt met anderen. De lessen worden gegeven door lei ders en leidsters die allemaal een bij zondere opleiding daarvoor gevolgd hebben. Ze houden terdege rekening met uw mogelijkheden en onmogelijk heden. Wilt u meer weten? Neem dan kontakt op met een van de volgende adressen. Voor Goirle, Alphen en Riel: Stichting Gecoördineerd Ouderenwerk, post bus 207, 5050 AE in Goirle, tel. 013- 342553, vragen naar P.GiIs. Voor Udenhout, Oisterwijk en Moergt Stichting Welzijn Out e.o., Stationsstraat 5, 5061 Oisterwijk, tel. 04242-82404. Voor Hilvarenbeek: Stichting Welzijn Ouderen, Theresiastraat 13, 5087 BV in Diessen, tel. 04254-2595, vragen naarG. Koekkoek. Voor Loon op Zand: Regionale Stich ting Bejaardenwerk Midden-Brabant- postbus 144, 5100 AC in Don- nar\ tel. 01623-14416, vragen naar J. Voor Tilburt Tilburg, Cc. Tilburg, J. Panhi Aanstaande maandag 4 september om 16.00u wordt er weer ge start met gymnastiek en spel voor 50 plussers in de gymzaal van de Sint Maartenschool in de Prof. Verbernelaan 5 in Tilburg. Een dag daarna, dinsdag 5 september om 13.30u begint de Volks dansgroep St. Maarten 55+ook in de gymzaal van de gelijkna mige school eveneens aan het nieuwe seizoen. Voor meer in lichtingen over beide aktiviteiten kunt u bellen naar de Aktivitei- tencommissie De Reit, tel. 630406. Verantwoordelijk Nieuw voor Trees en Mieke is het ge voel van verantwoordelijkheid voor zichzelf. Trees: ”Je moet goed voor jezelf zorgen want je bent verantwoor delijk voor je zelf. Je moet op je eten letten maar ook moet je toch wel iets regelen in het geval er iets met je zou gebeuren. De buren bijvoorbeeld de sleutel van je huis geven, een telefoon naast je bed, dat soort dingen.” Mie ke: Tja, het eten is voor mij een el lende. In het begin had ik lekker ge kookt voor mezelf. Dan stond het op tafel en ik kreeg geen hap door mijn keel. De hele boel kieperde ik dan weg. Nu gaat het wel maar het liefst eet ik toch met anderen.” Uitdaging "Het is vervelend dat je je ervaringen niet direct kunt delen met iemand," vindt Mieke. En ze vervolgt: "Ik ben op vakantie geweest met een van mijn kinderen. Dat was heel leuk en ik heb genoten. Toen kwam ik thuis en daar zat ik, alleenTrees: Dat had ik ook maar misschien heeft iedereen dat wel die van vakantie terugkomt, even een terugslag. Dat kan toch? Voor mij is het alleen staan een uitda ging geworden: als je het zelf niet doet, leef je niet. En wat ik straks zei over mijn evenwicht vinden, ik denk dat dat voor iedereen geldt die alleen door hèt leven gaat. En wat is er mooi er en wat geeft je meer kracht en zelf bewustzijn als je ontdekt dat je iets nieuws geleerd hebt.” Mieke is het daar roerend mee eens: "Mijn man heeft me altijd enorm gestimuleerd om niet alleen bezig te zijn met het huis houden en mijn verlegenheid te over winnen. Als hij me nu zou zien, zou hij trots op me zijn. Dat geeft me kracht!” In hun eentje Zowel Trees als Mieke zijn kort na het moment dat ze alleen kwamen te staan, verhuisd. Het nieuwe huis moest ingericht worden, er moest ge klust worden en vooral: ze moesten in hun eentje wennen aan de nieuwe omgeving. Het kostte ze alletwee heel wat energie en soms nog. Toch knok ken ze door, op eigen kracht, op basis van vertrouwen in zichzelf. Hulp Mieke en Trees zijn zelf hun eigen weg gegaan, zonder hulp van een of andere instantie. Zij hebben die hulp niet nodig gehad. Het kan zijn dat u het niet alleen redt. Schroom dan niet en neem kontakt op met bijvoorbeeld het maatschappelijk werk, een pastor, de Stichting Bejaardenwerk Tilburg, de HulpcentraleOverigens: de Stichting Losvast, postbus 5021post code 5201 GA in ’sHertogenbosch heeft enige tijd geleden een heel nut tig boekej voor alleenstaanden uitge geven. Het boekje heet: ’’Alleen in huis, help u zelf”. Het bevat tips voor alleenwonenden en voor mensen die langdurig alleen in huis zijn. 'z V'

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1989 | | pagina 11