Studeren op oudere leeftijd waarom niet? :ur Gehandicaptenorganisatie geeft politieke partijen suggesties n r. :rs 1ST I II COLOFON Wisseling redactiezetel - De Schans I al Volkstuinvereniging ’tLeypark De Steltenberg Solo ’90 Zonnehof heeft gesloten tv-circuit Gespreksgroepen Bejaardenbingo POST SCR1PTUM 1 Subsidieregeling aanpassing woningen gehandicapten ,TT1W 989-pagina 10 DE TILBURGSE KOERIER Donderdag 17 augustus 1989 - pagina 11 wvergunning encer je i i x te kennen werk in de stelling gaat turele zaken Het Zelf Jarkt Steeds meer mensen besluiten op oudere leeftijd aan de een of andere studie te beginnen. Daarom en omdat het nu de tijd is dat diverse cursussen gaan starten, heeft de redactieraad van de Seniorenwijzer deze week gekozen voor een artikel over ouderen en studeren. Het is echter ondoenlljk om het totale aanbod van cursussen die in Tilburg en omgeving verzorgd worden, op een rijtje te zetten. Daarom beperken we ons noodgedwongen tot enkele onderwijsinstellingen en organisaties zoals de Katholieke Universltelt Brabant (KUB), de Hogeschool Katholieke Leergangen Tilburg en Terra Nova. Het POG verzoekt de politieke In een begeleidend schrijven i gesties ter harte te nemen. "Het aanbod in Nederland sken met de ons omrin< ronduit gezegd heel r. 119.- 129.- 139.- 154.- 237.- ~T1 Tel. 426245 lateuristische >asis verorde- kunstbeoefe- iteria en uit- Met dit manier zolder, gaat. In deurpla- Seniorenwijzer Wordt eenmaal in de twee weken op genomen in de Tilburgse Koerier Op zondag 20 augustus houdt de Volkstuindersvereniging ’t Leypark een open dag. De poorten van het complex gaan om 11.00u open en blijven geopend tot 17.00u. De vereniging telt momenteel 128 leden waarvan er 92 ouder zijn dan 50 jaar. Interesse? Ga dan eens kijken. Het is beslist de moeite waard! /steem. impele ikamer, ig meegj l.m.v. dc aar zijn. G ijs 1 miljoen) in reeds vervan- Onder deze noemer wordt op 2 lijk congres gehouden voor alk gres wordt de balans opgt in de samenleving en zulk het ontwikkelen van plannen voor de gres is bedoeld voor organisaties van en voor alleensstaan- den, beleidsmakers en geïnteresseerde alleenstaanden. ingen kunt u krijgen bij het Platform van Organi- Alleenstaanden, Mayweg 5, 5211 AA in ’s-Herto- igsplan voor ats aan NS- 1 tot 15 sep tum 1 augus- igustus. im bij Ener- ve voorzitter igzoekenden ipvolger van :1 in oud pa ten geen af- andgevaar te iciêle mede- plan respec- elweg; WT grootonder- plan 24 wo- ouwplan 12 ouwplan 63 Zo officieel zal het er het bij het Hoger Onderwijs Voor Ouderen beslist niet aan toe gaan! Voor iedereen boven de 50 Paul Overmeer vertelt dat er bij oude ren al jaren interesse is voor hoger onderwijs. "Het aanbod in Nederland is, vergeleken met de ons omringende landen, ronduit gezegd heel mager. ledrag van :e bedanken ds verrichte afbouw c.q. estuur in de Aanstaande maandag wordt er van 14 00u tot 17.00u een bingo voor bejaarden gehouden in het Kievitslaer, Reine- vaarstraat 55 in Tilburg. De bingo wordt georganiseerd door de bejaarden- en gepensioneerden vereniging "Wandelbos”- Tilburg. De prijzen bestaan uit levensmiddelenpakketten. „,i g« Meer inlichtingen kunt u krijt saties voor Alleenstaanden, I genbosch, tel. 073-134357. Op 28 september organiseert de Provinciale Begeleidings commissie van het onderzoek en het Netwerk een studiedag voor visueel gehandicapten ouderen. In deze commissie zijn vertegenwoordigd: de Steltenberg, Centrum Theofaan, de Wetenschapswinkel van de KUÈ, het IVA en het BOZ. De dag vindt plaats in de aula (in gebouw A) van de Katholieke Uni- versiteit Brabant en begint om 9.30u. Om 16.15u wordt de dag afgesloten. De studiedag heeft tot doel informatie te ver strekken over de toepassing van de zogenaamde netwerkge- dachte op het gebied van zelforganisatie van en hulpverle ning aan visueel gehandicapte ouderen. Bovendien wordt met deze studiedag beoogd een discussie tot stand te bren gen tussen hulpverleners, beleidsmakers en visueel gehan dicapte ouderen over nieuwe mogelijkheden ter handhaving van de zelfstandige woon- en leefsituatie van deze ouderen. De studiedag is vooral bestemd directies, staffunctionarissen en medewerkers van instellingen die met visueel gehandi capte ouderen te maken hebben. Het ministerie van Volkshuisves ting, Ruimtelijke Ordening en Mi lieubeheer heeft de subsidiere geling voor aanpassingen van woningen voor gehandicapten veranderd. Vanaf 1 januari van dit jaar hebben de gemeenten de bevoegdheid zelf te beslissen over subsidie-aanvragen tot 45.000,- per geval. Voorheen lag de grens op 15.000,-. De rege ling heeft tot doel met overheids subsidie woningen bouwkundig en woontechnisch aan te passen aan de persoonlijke omstandig heden van de gehandicapte. Noodzakelijke verhuizingen val len ook binnen deze regeling. Met de regeling wordt beoogd gehandicapten zolang mogelijk zelfstandig te laten wonen. Bij de gemeente en bij de ouderenor ganisaties kan men u meer ver tellen over deze regeling. De laatste tijd heeft de adoptie van kinderen in de Derde Wereld vooral via de televisie volop aandacht. Het gevolg is dat iedereen nu weet wat het ’’Foster Parents Plan” is. Het leden aantal van die organisatie is na die publiciteit enorm toegenomen. Dat was te verwachten want het finan cieel adopteren van zo’n klein, hulpe loos kindje is niet alleen vertederend, maar je krijgt dat blije gevoel een goed mens te zijn. Tijdens mijn vakantie in Engeland viel mijn oog op een krantebericht met de kop: ’’Adopt a Granny”. Wat in goed Nederlands betekent: ’’Adop teer een Grootje”. De bedoeling van deze Engelse organisatie die overi gens niets met Foster Parents te ma ken heeft, is bejaarden in de Derde Wereld financieel te adopteren zodat ze niet in vaak doffe armoe hun laat ste levensfase moeten slijten. Het is niet te verwachten dat het ledenaan tal van die organisatie enorm zal toe nemen want zo’n kliene, hulpeloze bejaarde geeft je geen vertederend gevoel. Je krijgt dat knagende schuldgevoel datje veel te laat een goed mens bent geworden. 26 augustus in Ede een lande- lleenstaanden. Tijdens dit con- jemaakt betreffende alleenstaanden len aanzetten gegeven worden voor 90-er jaren. Het con- Het werd hoog tijd dat er in Nederland meer aandacht voor hoger onderwijs voor ouderen kwam. In Groningen, Rotterdam en Nijmegen worden er nu cursussen gegeven en in januari dus ook in Tilburg. In welke vorm de cur sussen hier gegeven gaan worden is nog niet helemaal zeker. We denken in elk geval aan hoorcolleges met de mogelijkheid tot respons en aan hoor- en werkcolleges. Er zullen geen oplei dingseisen gesteld worden; iedereen die ouder is dan 50 jaar kan zich aan melden. We zullen wel een intake-ge- sprek houden met de belangstellen den. Voorts zijn de cursussen niet di- ploma-gericht maar er zal bijna wel zeker een bepaalde eindtoets afgeno men worden. Dat kan bijvoorbeeld in de vorm van een verslag of een refe raat,” aldus Paul Overmeer. noemd. In zo’n beleid wordt binnen het normale beleid rekening gehou den met mensen met een handicap. Daarmee wordt voorkomen dat er al lerlei speciale voorzieningen voor mensen met een handicap getroffen moeten worden. ■Het POG wijst de politieke partijen op een aantal punten die zeker in het ver kiezingsprogramma moeten worden aangekaart. Een belangrijk punt is vol gens het POG het instellen van een plaatselijk gehandicaptenplatform dat nauwe kontakten onderhoudt met de gemeente, voor zover dat nog niet ge beurd is. In 'ftlburg bestaat zo’n plat form al. Voorts pleit het POG ervoor dat in iedere gemeente één wethouder met de coördinatie van het gemeente lijk gehandicaptenbeleid belast wordt. ven geroepen waarin behalve de KUB en de Leergangen ook de ouderen bonden en de gemeente Tilburg verte genwoordigd is. "Paul Overmeer: "Dat overleg loopt heel goed en ieder een is erg enthousiast.” Mariese Pols: ”En wij niet in het minst!” Dit najaar zullen de KUB en de Leer gangen een brochure uitgeven over Hoger Onderwijs Voor Ouderen (HO- VO). Als die brochure uit is, zal daar in de Seniorenwijzer aandacht aange schonken worden. 1 dat college ;verzoek van es zou moe- Tilburg een stituut) aan- ïl Tilburgers iek Tilburgs )ten aan de org (11 sep- een pre-ad- w pr isadres j Seniorenwijzer, p/a -‘raat 107, 5038 TT De Stichting Vrienden van het bejaardencentrum Zonnehof heeft het mogelijk gemaakt dat er in het bejaardencentrum aan de Prof. Gimbrèrelaan 30 in Tilburg een gesloten televi- siecircuit is gekomen. Hierdoor kunnen de bewoners nu alle televisie-uitzendingen die via de Tilburgse kabel worden doorgeseind in hun eigen kamer volgen. Het volgende doel van de vriendenstichting is de aanschaf van een mobiele ca mera. Daarmee kunnen bijzondere gebeurtenissen in het be jaardencentrum opgenomen worden en zijn dan door alle bewoners in alle kamers te volgen. Terra Nova De Volksuniversiteit Terra Nova in de Nieuwlandstraat in Tilburg geeft al ge ruime tijd diverse cursussen voor ouderen, vooral op creatief, sportief en sociaal-cultureel vlak. Nieuw is dat Terra Nova met ingang van 2 oktober van dit jaar start met Studiekringen van en voor Ouderen. Zo’n Studie kring van en voor Ouderen, vorig jaar besteedden wij in de Seniorenwijzer daar al aandacht aan, is een aktiviteit voor mensen van 55 jaar en ouder die een zinvolle vrijetijdsbesteding zoeken en graag regelmatig met leeftijdsge noten in kontakt willen komen. Terra Nova begint in oktober met één stu diekring. Bij voldoende belangstelling zal er uitgebreid worden. De leden die deelnemen aan de studiekring bepa len zelf in welk onderwerp zij geduren de een bepaalde periode zich zullen verdiepen. Voorbeelden zijn: Toegan kelijkheid van gebouwen, Verkeersvei ligheid, Ouderenbeleid, etc. Een bij zondere vooropleiding is niet nodig. Voor meer informatie kunt u kontakt opnemen met Terra Nova, tel. 426269. Het Instituut Maatschappelijk Werk (IMW) Tilburg-Goirle start in de maand oktober met groepsgesprekken voor alleen staanden. De bijeenkomsten zijn bedoeld voor voor iedereen die moeite heeft met het alleen-staan. Aan de hand van on derwerpen die door de deelnemers zelf gekozen worden, vinden er onder begeleiding van twee maatschappelijk wer kers van het IMW gesprekken plaats, de groepen zullen be staan uit ongeveer tien personen. Bij genoeg aanmeldingen komt er ook een groep van oudere mensen. U kunt zich tot 15 september voor zo’n groep aanmelden bij het IMW, Kor- velplein 11 in Tilburg, tel. 368885, vragen naar mevrouw Rei- zevoort. Tot 15 september kunt u zich ook aanmelden voor de rouw- verwerkings- gesprekgroepen. In deze groepen komen men sen bijelkaar die de dood van hun partner, kind, vriend of vriendin moeilijk kunnen verwerken en de behoefte voelen er met anderen over te willen praten. De gespreksgroepen rouwverwerking worden georganiseerd door het IMW en het Dekenaal Centrum. Voor meer informatie kunt u daar te recht. Het telefoonnummer van het Dekenaal Centrum is: 423706, vragen naar de heer Timmermans. Het Provinciaal Overleg Gehandicap tenbeleid Noord-Brabant (POG) lijkt het spreekwoord "regeren Is vooruit zien” heel letterlijk te hebben geno men. Hoewel landelijk op dit moment de belangstelling vooral uitgaat naar de Tweede Kamerverkiezingen die In september plaatsvinden, richt het POG zijn aandacht al op de gemeen teraadsverkiezingen die In maart 1990 gehouden zullen worden. Alle politie ke partijen In de Noord-brabantse ge meenten ontvingen kortgeleden van het POG de notitie "Suggesties voor een Inkluslef gemeentebeleid ten aan zien van burgers met een handicap”. partijen de sug- In Tilburg is dat eveneens al het geval. Aandachtspunten binnen dat gemeen telijk gehandicaptenbeleid moeten volgens het POG ondermeer zijn: ver keer en vervoer, zelfstandig wonen, sport- en recreatiedeelname, deelna me aan onderwijs en vorming en infor matie aan gehandicapten. Op de KUB spraken wij met drs. Ma riese Pols, coördinator van de Weten schapswinkel en projectleider van het vooronderzoek Hoger Onderwijs Voor Ouderen (HOVO) en dr. Paul Over- Voorzichtige start Zowel Mariese Pols als Paul Overmeer benadrukken dat er in januari voor zichtig gestart zal worden. Pols: "Het is voor ons ook nieuw en we willen geen valse verwachtingen wekken. Daarom beginnen we bescheiden zo dat we gaandeweg kunnen bijstellen als dat nodig mocht zijn." Overmeer: ’’We verwachten ruime belangstelling, immers: in Groningen, Rotterdam en Nijmegen loopt het heel goed.” "En je kunt het zeker niet elitair noemen, dat Hoger Onderwijs Voor Ouderen”’ zo vult Mariese Pols aan.” Uit onderzoek in Groningen is namelijk gebleken dat mensen met en zonder een speciale vooropleiding zich aanmelden.” Er is een Tilburgse overleggroep Ho ger Onderwijs Voor Ouderen in het le- Het POG heeft gekonstateerd dat de burgers met een handicap waaronder veel ouderen, in een achtergestelde positie verkeren ten opzichte van bur gers zonder handicap en dat er nog veel gedaan moet worden om die ach terstand weg te werken. Het voeren van een beleid dat daar opgericht is, wordt wel een inklusief beleid ge- '""A De redactieraad van de Seniorenwijzer 'i heeft een wijziging ondergaan. Tjeerd Bakker die namens het Instituut Maat schappelijk Werk (IMW) Tilburg-Goirle een plaats innam in de redactieraad, heeft te kennen gegeven in verband met het aanvaarden van een andere baan zijn werkzaamheden voor de Se niorenwijzer te beëindigen. Hij is direc teur geworden van de regionale Kruis- Harry Strijbosch organisatie Zuid- Oost Utrecht. Tjeerd Bakker wordt opgevolgd door Harry Strijbosch (68 jaar) die bestuurslid is van het IMW. De redactieraad is Tjeerd Bakker zeer erkentelijk voor zijn altoos stimulerende, positieve en hartelijke bijdragen. In het buurthuis De Schans, De Schans 123 in Tilburg-Noord starten binnenkort een aantal aktiviteiten voor ouderen. De aktiviteiten worden georganiseerd door de Werkgroep Oude ren De Schans. Het gaat om de volgende aktiviteiten: oude- rengymnastiek op de maandagmorgen (start 4 september), tekenen en schilderen voor ouderen op de woensdagmor gen (start 6 september), bloemschikken op de donderdag middag (start 7 september) en keramiek beschilderen op de vrijdagmiddag (start 15 september). Bovendien is er iedere maandagmiddag om 14.00u een ouderenbingo, op donder dagmiddag vanaf 14.00u wordt er gerikt, op woensdagmid dag is de volksdansgroep "The Good Old Days" aktief en iedere middag in de week vanaf 13.30u wordt er gebiljart. Wilt u meer weten over deze aktiviteiten en over de kosten die er aan verbonden zijn: neem dan kontakt op met De Schans, tel. 564456/ 553800. meer, vakgroepleider Maatschappij leer aan de Hogeschool Katholieke Leergangen Tilburg en namens die in stelling nauw betrokken bij de ontwik keling van Hoger Onderwijs Voor Ouderen in Tilburg. Beide onderwijs instellingen zijn hard bezig het moge lijk te maken mensen van 50 jaar en ouder cursussen aan de KUB en de Leergangen te laten volgen. Mariese Pols: "Wij hopen in januari 1990 voor zichtig te kunnen starten met enkele cursussen die acht weken in beslag gaan nemen en waarvoor men over dag twee uur per week naar de KUB komt of naar het gebouw van de Leer gangen aan de Pyreneeënweg.” En kele voorbeelden van mogelijke cur sussen zijn: Gezondheid en Wonen, Sociale Zekerheid met een onderwerp als de toekomst van AOW, Ouderen en Vrijetijd, Maatschappelijke en Poli tieke Participatie voor Ouderen en Geschiedenis van de Westerse Sa menleving. De cursussen zullen ver zorgd worden door (ex)-docenten van de KUB en de Leergangen en kunnen gevolgd worden door 50-plussers uit Tilburg en omgeving. De kosten voor een cursus zullen tussen de ƒ150,- en 225,- gaan bedragen. Mariese Pols: "Die kosten mogen echter geen belet sel zijn voor iemand die heel graag wil en het niet kan betalen.” I Redactieraad Diny van Bladel-Verbunt I Peter Elshout (eindredacteur) Joop Janmaat Jacques Joosten I Ad Konings (voorzitter) I Harry Strijbosch Ad de Vet I Redactieraad! I Redactieraad Lange Schijfstraat -- I Tilburg, tel. 350505. I Kopij kan opgestuurd worden naar I het redactie-adres of naar de I Tilburgse Koerier, postbus 10001, I 5000 JA Tilburg, tel. 368805.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1989 | | pagina 11