w I J Z E Ouderentoneel mag gezien en gesteund word Ib I IJ Mo;- 1 ^7 Maaltijddiensten in Goirle, Riel en Alphen J COLOFON Vrouwen 50+ Bedevaart naar Kevelaer Raad voor het Ouderenbeleid POST SCRÏPTÜM Fietstochten de Baselaer en de Garsthof Spreekuren en telefoonnummers EN Volkstuinvereniging ’tLaar Meer leiding voor Meer Bewegen voor Ouderen Medio juni werd aan 20 cursisten, 19 ervan komen uit Brabant, het diploma "Leider Meer Bewegen voor Ouderen- gymnastiek en spel” uitgereikt in het gebouw van de Provinciale Noord- Brabantse Kruisvereniging in Tilburg. Dit diploma wordt erkend door het mi nisterie van WVC. Parkeerontheffingen Belastingen 65 plussers s 1989-pagina 8 DE TILBURGSE KOERIER Donderdag 3 augustus 1989 - pagina 9 I 1 toneel gestaan, dat maakt niets uit.' rscht anise ietH a I -y t ff verzorgingstehuizen of voor 50 bur per I noer Een scène uit het successtuk "De Meid” op de planken gezet door de ouderentoneelgroep "de Garsthof’. ek rij lie niet i ibedevj n kar Goirlesewt ver veel jen /an i over bereikbaarheid via het .368885. Z631760 mu lodag gustus er immissie voor >or ouderen var "fietsen h heo Perry er taf 11.00u o kontakt op Egmondstr. 672742. postbus 10001, al. 368805. speelt i/orden De ouderentoneelgroej Garsthof” heeft geer dachtig hun opvatting samen. Samen kiezc.. /en commentaar is de repetities. daarvan Stichting >irle, groep Reit k« de spet heeft d repetitie- en sper menteel heeft de w vonden in het Hooge een noodoplossing. neelgroep zijn leden alhoewel ze in het stuk dat nu ingestu deerd wordt niet meer mee kunnen spelen. Toch interesse? Neem dan o mevrouw Vrinds,Abdij van traat 33 in Tilburg, telefoon augustus en ember) organi- Groeseind en ilaer, Hoef- ietstochten Imans. Het vertrek reffende dinsdag lie dag door- ln het begin was het even aftasten: wat moet die journalist van ons? Hij moet niet zoveel. Hij wil iets schrijven over ouderentoneel en zat daarom aan tafel met drie leden van de Ouderentoneelgroep "de Garsthof”: mevrouw v.d. Wouw en de heren v.d. Sande en Snijders. Voor alledrie is hun toneelgroep heel belangrijk: ”Je blijft er geestelijk fit bij, je bent er twee ochtenden in de week uit want dan repeteren we en het is heel erg gezellig. Dat laatste staat voorop,” aldus de heer v.d. Sande die 76 jaren telt en al 20 jaar lid is van de ouderentoneelgroep "de Garsthof”. De heer Snijders, 70 jaar: ”We beslissen alles samen, alle tien de leden hebben even veel en even weinig in te brengen. Dat gaat al jaren zo en het werkt heel goed.” Mevrouw v.d. Wouw, 75 jaar: ”We zouden heel graag meer leden hebben. Ze kunnen zich zo aanmelden al hebben ze nooit op het tonAAl aestaan dat maakt niat« uit In het Post Scriptum van de vori ge Seniorenwijzer werd op die plaats het idee gelanceerd uw huis te verhuren aan toeristen tij dens de Tilburgse kermis via de VVV. Dat idee was als grap be doeld. Kennelijk heeft niet ieder een die grap doorzien. Wij vin den het vervelend de indruk ge wekt te hebben dat het om een serieuze zaak zou gaan. Bij deze onze verontschuldigingen daar voor. Toch is er over na te den ken of volgend jaar deze "grap" niet serieus uitgevoerd zou kun nen worden. En dat is geen grap! lorgani- rond te krij- trekken voor ;p "de ïn regisseur in- ing: we doen alles jen zij een stuk en geven commentaar op eikaars spel tij dens de repetities. De leden van de to neelgroep regelen het allemaal zelf. "We moeten wel," aldus de heer v.d. Die groei van het aantal maaltijddien sten heeft te maken met de toenemen de vergrijzing van de bevolking en met het overheidsbeleid dat er op gericht is ouderen zolang mogelijk zelfstan- ding te laten wonen. In Goirle worden, om de groei aan te kunnen, eetpunten voor ouderen ingericht. In verzor gingstehuis "de Schakel" bestaat al enkele jaren zo’n eetpunt. Vanaf 1 mei is er een bijgekomen en wel in verzor gingstehuis "Vennerode”. Vanaf 11 augustus komt er nog een bij in café- restaurant "Hof van Holland" in het centrum van Goirle. Dat eetpunt zal om 11.30u worden geopend door bur gemeester A. van de Wildenberg. Al met al betekent dit een forse uitbrei ding. Ouderen die van deze voorzie ningen gebruik willen maken, kunnen zich aanmelden bij de Stichting Gecoördineerd Ouderenwerk Goirle, Alphen en Riel, postbus 207, 5050 AE in Goirle, tel. 342553. In verband met deze uitbreiding zoekt de eerder genoemde stichting vrijwilli gers (gastvrouwen, gastheren en chauffeurs) die beschikken over vrije- tijd tussen 12.00u en 13.30u om sa men met anderen de maaltijddiensten te verzorgen (niet koken!). Inl. via het hierboven vermelde adres en tele foonnummer. Aanstaande zondag 6 augustus houdt Volkstuinvereniging 't Laar haar jaarlijkse open dag van 12.00u tot 17.00u. Er zullen enkele demonstratiestands op het complex staan die met aktivi- teiten in een volkstuin van doen hebben. Ook zal er volop infor matie gegeven worden over hoe men lid kan worden van de volkstuinvereniging en wanneer men een tuin kan huren. Volks tuin 't Laar kan men bereiken vanaf Tilburg, Goirleseweg, twee de zijweg rechts, einde asfaltweg. Het adres is Katsbogte 6. In lichtingen telefoon 425745. Tilburgse Kruisvereniging, Lage Witsiebaan 2a, tel. 636620, be reikbaar van 8.30u tot 18.00u Stichting Gezinszorg, Stationsstraat 5-5a, tel. 397911, spreekuur van 8.30u tot 9.30u. Hulpcentrale (onderdeel van de Vrijwilligerscentrale), Spoorlaan 320, tel. 433584, dag en nacht bereikbaar ook in het weekeinde. Stichting Bejaardenwerk Tilburg, centraal bureau, Lange Schijf- straat 107, tel. 350505, spreekuren maandag tot en met donder dag van 9.00u tot 10.00u. Maatschappelijk Werk, inlichtingen centraal bureau, Korvelplein 11tel.J Al enige tijd wordt het ouderwerk in Goirle gekonfronteerd met een sterke toename van aanvragen van ouderen voor de maaltijddienst. In 1986 wer den er elke dag 35 maaltijden ver strekt. Inmiddels is dat aantal geste gen tot 60 per dag. Een uitbreiding van eetpunten is dan ook zeer ge wenst. Aan de realisering wordt hard gewerkt door de Gecoördineerd Ouderenwerk Goi Alphen en Riel. De regering moet zo snel Ouderenbeleid instellen. Ouderenbeleid in zijn advies "Raad over Raad” dat onlangs aan minister Brinkman werd overhandigd. De definitieve Raad zou volgens dit advies moeten bestaan uit 15 leden die niet namens bepaalde groeperingen in de Raad zitten maar als onafhankelij ke deskundigen. Zij zullen zich vooral bezig moeten houden met adviezen betreffende de positie van ouderen en met adviezen over de onderlinge afstemming van het beleid van verschillende ministeries. Daarbij gaat het naast zaken als zorg en hulp ook om onderwerpen als huisvesting, recreatie, openbaar vervoer, belasting en sociale zekerheid. De definitieve Raad zou ook moeten kunnen adviseren naar lagere overheden. Minister Brinkman heeft in een eerste reaktie te kennen gegeven het eens te zijn met de opvatting van de voorlopige Raad dat een definitieve Raad "breed" moet kunnen adviseren. kontakt op busplein 15, er weinig voor om gaan staan, u bent misschien kunt lichting gaar gordijndecor te doen I Seniorenwijzer I Wordt eenmaal in de twee weken opgenomen in de Tilburgse Koerier I Redactieraad 1 Tjeerd Bakker I Diny van Bladel-Verbunt Peter Elshout (eindredacteur) Joop Janmaat I Jacques Joosten Ad Konings (voorzitter) Ad de Vet I Redactieraadsadres 1 Redactieraad’Seniorenwijzer, p/a Lange Schijfstraat 107, 5038 TT Tilburg, tel. 350505. Kopij I Kopij kan opgestuurd worden naar I het redactie-adres of naar de Tilburgse Koerier, p I 5000 JA Tilburg, tel In Noord-Brabant zijn nu ongeveer 270 personen officieel bevoegd om leiding te geven aan "Meer Bewegen voor Ouderen”-groepen. Die 270 zijn hard nodig, zeker omdat het provin ciebestuur het serieus meent met het welzijn van de ouderen. Immers: mede als gevolg van de vergrijzing en de grotere bekendheid met het Meer Be wegen voor Ouderen (MBvO), is er een groeiende behoefte aan meer deskundige leiding bij de wekelijkse lessen in het kader van MBvO. Door het gecoördineerd ouderenwerk worden thans in alle plaatsen in Noord- Brabant MBvO-aktiviteiten ge organiseerd maar ook door de oude- Elke tweede en vierde dinsdag van de maanden september (8 en 22 augustus en 12 en 26 septer seert de Aktiviteitencommissie voor Ouderen G Hoefstraat fietstochten voor ouderen vanuit de Basel; straat 175 onder het motto: "fietsen houd je fit”. De fie staan onder leiding van Theo Perry en Jan Zijlm is steeds om 13.30u. Vanaf 11.00u op de betre kan men bij de Baselaer informeren of de tocht di gaat. Het telefoonnummer is 421207 en 436361 Op dinsdag 8 augustus aanstaande wordt er vanuit de Garsthof, Columbusplein 15 ook een fietstocht voor ouderen georgani seerd. De tocht gaat in de richting van Udenhout, Berkel-En- schot en bij de Rustende Jager wordt een rustpauze ingelast. Om 13.30u vertrekken de deelnemers bij de Garstshof. Voor in lichtingen kunt u bellen: 435422. het perfecte. Dat kan niet, daar zijn we te oud voor en dat weten we. We wil len een goed stuk op de planken zet ten waar we zelf veel plezier en gezel ligheid aan beleven. Daar gaat het om!" Mevrouw v.d. Wouw: "En daar zouden we heel graag nieuwe leden bij willen hebben.” Snijders: "Ze moe ten het graag doen, dat is de enige voorwaarde die we stellen. En die drempelvrees: ach, daar stap je toch overheen. Trouwens: echtparen kun nen ook samen bij de vereniging ko men.” Mocht u interesse hebben om de ouderentoneelgroep "de Garsthof” te komen versterken, neem dan eens met de Garsthof, Colum- tel. 435422. Ook al voelt u op de planken te toch welkom want it u wel iets met de be- m doen of meehelpen met )rs te maken. Er is zoveel renbonden, het plaatselijk kruiswerk. Inmiddels doen meer dan 27.000 Brabantse ouderen vanaf 55 tot 103 jaar in onge veer 1300 groepen mee aan MBvO. In die groepen kan er meestal een keuze gemaakt worden uit gymnastiek, volksdansen, zwemmen en diverse spelsporten. Bovendien zijn er vaak groepen van verschillend niveau zo dat iedereen aan zijn trekken kan ko men. Vanwege de eigen bijdrage hoe ven ouderen het niet te laten: gemid deld kost deelname 1,25 per keer! Doel van de aktiviteiten in het kader van MBvO is dat ouderen zolang mo gelijk beweeglijk en mobiel blijven, niet alleen lichamelijk maar ook in geestelijk en sociaal opzicht. Wilt u meer weten over het Meer Bewegen voor Ouderen, neem dan eens kontakt op met de organisatie. Die is te berei ken via telefoonnummer 013-431014. Na 1 augustus is het telefoonnummer: 013-339109. De gemeente Tilburg kent drie parkeerregelingen voor invaliden: de plaatselijke ontheffing die alleen geldig is in Tilburg; de lan delijke parkeerontheffing die geldig is in heel Nederland en de individuele parkeerplaats bij het woon- of werkadres. Van de re gelingen kan alleen gebruik worden gemaakt op medische indi catie. Dat wil zeggen dat een onafhankelijke arts van de GG en GD (dus niet uw huisarts), u oproept op uw verzoek voor een medisch onderzoek. De kosten van dat onderzoek zijn voor uw eigen rekening. Ook eventuele aanlegkosten (bij een individuele parkeerplaats) zijn voor rekening van de aanvrager. Alle parkee rontheffingen moeten worden aangevraagd bij het Parkeerbu- reau van de dienst Publieke Werken van de gemeente Tilburg in de Vincentiusstraat 102 in Tilburg. Aanvraagformulieren zijn daar verkrijgbaar maar ook bij het Gemeentelijk Informatiecen trum op het Stadhuisplein. De Baselaer en de Reit Dat geldt ook voor de Toneelgroep de Baselaer die in januari 1990 vijf jaar bestaat, momenteel elf leden telt en wekelijks repeteert in de Baselaer op maandagmiddag. Vooral herenleden vanaf 55 jaar zijn van harte welkom. Deze toneelgroep speelt enkel stuk ken die door de eigen regisseur, de heer Theo Akkermans, geschreven worden. Kontaktpersoon is mevrouw Van Helvert, Kruizemuntweg 100 in Tilburg, telefoon 670194. Dan is er nog de Ouderentoneelgroep de Reit in Tilburg. Deze groep bestaat al elf jaar en telt nu twaalf aktieve le den. De stukken die de groep s zijn uit het leven gegrepen en w< geschreven door twee leden van de zelf. Ouderentoneelgroep de tampt met één groot probleem: eelaccommodatie. In al die jaren de groep nooit echt een eigen celruimte gehad. Mo- J groep onderdak ge- 1 Veer maar dat is Ook bij deze to- van harte welkom Vanaf 1 januari 1990 wordt de loon- en inkomstenbelasting anderd. De regels worden eenvoudiger en bovendien gaan Nederlanders minder belasting betalen. Om die verandering^ aan een breed publiek bekend te maken, heeft het ministerie v; Financiën een aantal brochures uitgebracht voor diverse doel groepen: werknemers, (kleine) zelfstandigen, werkgevers en 65 plussers. In de brochure die bestemd is voor 65 plussers is heel duidelijk rekening gehouden met de oudere lezer: er is namelijk een vrij grote letter gebruikt. De brochure die heet "De nieuwe loon- en inkomstenbelasting voor 65-plussers” is gratis verkrijg baar op postkantoren en bibliotheken. mogelijk een definitieve Raad voor het Dit stelt de Voorlopige Raad voor het i advies "Raad over Raad" dat onlangs /erd overhandigd. De definitieve Raad ten bestaan uit 15 leden die niet ■J“ Raad zitten maar als on; vooral bezig moeten hc jositie van ouderen en met ar g van h< laast zt reacties op. Een heleboel oudere mensen herkenden zich in het stuk en beleefden oude tijden opnieuw. Het is toch prachtig als een ouderentoneel groep zoiets kan bereiken!” Dat suc ces staat in schril kontrast tot de in spanningen die de leden van ”de Garsthof” moeten leveren om een stuk op te voeren. De weinige kontri- butie die ze betalen en het gebrek aan financiële ondersteuning van oude renorganisaties en de gemeente ma ken het niet mogelijk grote decors te maken, voor een goede belichting te zorgen, etc. De heer Snijders: ”We rit selen van alles bij elkaar en meestal lukt dat wel maar het vraagt veel tijd en improvisatietalent.” Hij wordt daar in bijgevallen door mevrouw v.d. Wouw: "Een lapke stof betalen we uit eigen portemonnee. En neem het ver voer als we ergens op moeten treden. We moeten dat zelf organiseren en natuurlijk kost dat ook geld. We heb ben het er graag voor over maar het valt niet altijd mee.” Goede begeleiding Over de positie van het ouderentoneel verwoordt Jan Smeets de mening van het BCA. Die mening is heel duidelijk. Smeets: "Wij hebben de strijd voor de erkenning van het ouderentoneel eigenlijk opgegeven. We hebben steeds geprobeerd bij ouderen; saties een voet aan de grc gen om tijd en geld uit te tn een goede begeleiding van de oude rentoneelgroepen. Daar is geen be langstelling voor. Dat houdt in dat za ken als ondersteuning bij regie en re pertoirekeuze niet mogelijk zijn. Het BCA adviseert daarom ouderentoneel groepen het voorvoegsel ’’ouderen” te laten vallen zodat ze niet meer on der het bejaardenwerk en de bejaar denzorg vallen. Dan zijn er namelijk wel mogelijkheden voor subsidie." Goede verstandhouding Toch hebben de leden van de oude rentoneelgroep "de Garsthof” er ple zier in met toneel bezig te zijn en hou den dat plezier ook. "We hebben een heel goede verstandhouding met el kaar," aldus meneer v.d. Sande, "en dat willen we zo ook houden.” De heer Snijders: ”We streven niet naar Ik heb altijd gedacht dat de zo genaamde "lighf'-produkten ge kocht werden door vrouwen van middelbare leeftijd die ontevre den zijn met hun uiterlijk. Ze we ten van gekkigheid niet wat ze moeten doen om de eerste ver ouderingsverschijnselen te ca moufleren. Dacht ik. Omdat de light-produkten aan zienlijk duurder zijn dan hun vet te broertjes en zusjes, zijn het vooral de dames uit de gegoede kringen die zich deze luxe kun nen permiteren. Dacht ik. Wie schets mijn verbazing toen ik las dat de vetarme light-le- vensmiddelen het meest gekocht worden door vrouwen van rond de 60 jaar, wonend in de zuidelij ke provincies. Na het verzorgen van vaak grote gezinnen, heb ben ze eindelijk de tijd om wat aandacht aan zichzelf en hun uiterlijk te besteden. Denk ik. De werkgroep Vrouwen 50+ organiseert in september een cur sus voor alle vrouwen boven de 50 jaar die met de vraag zitten; "wat wil ik nu?” Het doel van de cursus is in de eerste plaats zoeken naar mogelijkheden om uw leven nieuwe inhoud te ge ven nadat de taken van huisvrouw en moeder of werkende vrouw grotendeels zijn weggevallen of binnenkort weg zullen vallen. In deze cursus wordt stil gestaan bij wat er geweest is, wat u gewild had, bij wat u kunt en welke mogelijkheden er zijn een nieuw begin. De cursus staat open voor vrouwen van tot 70 jaar, vindt plaats op het adres Nieuwlandstraat 43 in Til- jrg en bestaat uit 12 bijeenkomsten. De kosten bedragen ƒ2,- ;r bijeenkomst. Inlichtingen en aanmelden op het eerder ge damde adres, tel. 672863/436845. Sande, "want we krijgen geen cent subsidie.” Dat betekent dat naast het kiezen van een stuk -altijd een stuk van een Nederlandse toneelschrijver- het instuderen en repeteren ervan, de leden ook zelf het decor en de attribu ten maken. Dat gebeurt allemaal in de Garsthof aan het Columbusplein in Tilburg. De ouderentoneelgroep heeft daar de beschikking over een goede zaal, kleedkamers, een kelder. In de Garsthof vinden de meeste voorstel lingen plaats. De groep treedt op ver zoek ook wel op in verzorgingstehui zen en voor andere instellingen van ouderen. De heer v.d. Sande moet wel van het hart dat de medewerking die de toneelgroep krijgt van ouderenor ganisaties en de gemeente minimaal is.” Zij vinden zaken als "Meer Bewe gen voor Ouderen” kennelijk veel be- langrijker,” aldus de heer v.d. Sande. Succes Een successtuk van "de Garsthof” was ”De Meid” van Herman Heijer- mans. Jan Smeets die als provinciaal toneeladviseur verbonden is aan het Brabants Centrum voor Amateurto neel (BCA) over die produktie: "Dat was een zeer mooie uitvoering. De voorstelling riep bij het publiek veel De Tilbursche Broederschap van Onze Lieve Vrouw van Keve laer organiseert op 20 augustus weer de bekende bedevaart naar Kevelaer. De bedevaart wordt met de bus gemaakt. De bus- sen vertrekken om 7.45u bij de Heikese kerk. Daarvoor hebben zij een aantal opstapplaatsen aangedaan, verspreid in Tilburg, Goirle en Moergestel. U kunt natuurlijk ook opstappen bij de Heikesekerk. De geestelijk leider van de bedevaart is de heer drs. J. Heeffer. De algemene intentie van deze 252e busproces- sie naar Kevelaer is: ”De verdieping van het geloofsleven bij de jeugd”. De Nieuwe Koninklijke Harmonie zal de bedevaartgan gers vergezellen terwijl de gezangen tijdens de vieringen ver zorgd worden door het gemengd koor Groot Broekhoven. U kunt zich tot 15 augustus voor deze bedevaart opgeven via het algemene informatiepunt, tel. 013-681342. Op 2 en 3 september aanstaande wordt ook de Kerkelijk Erken de Rijwielbedevaart Tilburg-Kevelaer georganiseerd. De fietsers vertrekken op 2 september om 5.45u bij de Mariakapel in Tilburg en komen op 3 september om 17.00u weer in Tilburg aan. De in tentie van deze bedevaart is: "Dat de gelovigen zich inzetten voor een gezonde democratie”. Geestelijk leider is pater Hen driks. Deelnemers voor deze fietsbedevaart kunnen zich tot en met 8 augustus aanmelden bij de heer M. Jansen, Baarleseweg 44 in Alphen, tel. 04258-1247 of bij de heer J. Bertens, Piusstraat 277 in Tilburg, tel. 013-424225. Zij die niet per fiets kunnen, wor den in de gelegenheid gesteld deze bedevaart per bus te maken. Geïnteresseerden kunnen zich hiervoor tot en met 20 augustus opgeven bij de twee eerder genoemde personen. F

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1989 | | pagina 9