Verder verval Hasseltplein bedreigt leefbaarheid I PRUIMIN t V nr. 27 Thuis Wordt Ridder of Jonkvrouw van het Land van Ooit Matagalpees Dagboek O blijven Bewoners vragen om passende maatregelen Oplage91.000 ex. &- rno- Kermis- morgen voor gehandicapten SMIL€ SAVE 5 halen, 4 betalen! WATERBEDDEN LEO NAAUKENS 50 tot 85% VERF-BEHANG GRATIS ypogets |S| juidelieiï OPRUIMING van goede SCHOENEN 10 tot 50% korting Schoenhandel TROMMELS Hasseltstraat 174, TILBURG I i s i DEBABYBOETIEK Van Lieshout 9 s@ Koerier ‘SnafMt u mee deze (foto: Geert van Loon). Piusstraat 96 - Tilburg Tel 013-363369 (Lees verder blz. 5) creat ilbur Dag ézierü de eerst Speciale aktiviteiten Vrijdag 9 juni 1989 Hoef: Oerle 11a (Lees verder blz. 3) Telefoonstraat 34 kurkcentrum 'EEKENDRECLAME d Ridder ”Graniet-Sterker-Dan-Ik-Kan-Niet” slaat je tot Ridder of Jonkvrouw in het Land van Ooit. Donderdag 6 juli 1989 33e jaargang nr. 1618 lein en in het sluiproute gezien LEES VERDER IN DIT NUMMER euren. Het toef te aan Besterdplein 2, Tilburg - Tel. 425705 Parkeren voor de deur Wederom kochten wij een FABRIEKSPARTIJ gouden en zilveren sieraden met kortingen van Vrijdag en zaterdag BRIOSSEN J. VAN LOON-OTTEN Hasseltstraat 178 (hoek van Hogendorpstraat) ZIE BLZ. 18 BESTERDPLEIN 32 WESTERMARKT 21 Ook 's maandags geopend! DeTnüfejj -WeMlad o van een dag om tiviteiter te beta Zie bijlage K Groot in de kleine baby-maatjes Koestraat 109, Tilburg 's maandags gesloten Ook uw adres voor geboorte-, doop- en bruidsuikers Uw warme bakker Reeds meer dan 100 jaar Het Hasseltplei bijzonder de sh vanaf de westzijde. afstraat 151 rlesestraat 211 ing. Dat is de stellige de oorspronkelijke ideeën o reniging leefbaarheid "groene long” van Hasseltplein het Bokhamergebied weinig is bleven. De bewc ook in het gebi plein stukken even struktureel De verkeersdr over de T in tot aan rgebied weinig is overge- swoners wijzen erop, dat >ied rondom het Hasselt- i zgn. struktureel groen t1 zijn verdwenen. iruk wordt zorgelijk ge- f Uitgave: De Tilburgse Koerier bv'X Dir. T. de Beer-Douwes Oprichter: J.H.G. de Beer rheid op en om het Hasseltplein is in het gedir~ m de bewoners, vertegenwoordigd in de Vereni„...„ Enerzijds hopen zij, dat de cultuur-historische waarde van het ge- verloren zal gaan. Daarnaast wensen zij, dat de leefbaarheid van niet verder onder druk komt te staan. juren, dat bij een deel van de nieuwbouw weinig of geen reke- t het oorspronkelijk dorpse karakter van het gebied. Verder aadtplein geconfronteerd met verkeers- en geluidsoverlast. Fietsers gebruiken het plein als sluiproute van Hasseltrotonde naar Dr. Deeleniaan en te rug. Verder nemen veel automobilisten het niet zo nauw met de snelheid en het geldende parkeerverbod. redactie-advertentie-afdellng en administratie N.S. Plein 14 - 5014 DA Tilburg Postbus 10001 - 5000 JA Tilburg Tel. 013/368805 Fax. 013/359985 slultlngstermljn voor advertenties en X. redactie dinsdagavond 22.00 uur 'i: Pneumatiek k tilburg. Jules verneweg 14 lel. 013-321316 De leefbaar! overtuiging van Hasseltplein”. Ener bied niet geheel vv. hun woonomgeving De bewoners betrei ning is gehouden met wordt het Hasseltplein ATTENTIE ATTENTIE De grootste verkoop aller tijden van HOLLANDSE SCHILDERIJEN in lijst, meer dan 200 stuks Op zaterdag 8 juli van 10 tot 17 u. Zaal Pas Buiten Schouwburgring 2, Tilburg (zie ook verder in dit blad) Tot ziens bij ALUWA-EXPO Voor vervoer r kermis dient u zei wijl de begeleidin den beperkt tot L zinslid. Er is een leerkrachten, verlaagd. De ïzoeken voldoende. En ntal en- na de revolutie te, aardige en ijverige kinde- geleverd op onderwijsgel kinderen zitten op stoeltjes tal mensen dat niet kan 1< i verbrede leuning. Daarop ven is drastisch terugge het is haast onmogelijk geld te blijven uitgeven a noemd. Parkeerverboden worden ge negeerd en de snelheid van het gemo toriseerd verkeer is vaak te hoog. Ver der hebben de bewoners last van het vrachtverkeer t.b.v. de Postelse Hoeve en de firma C. Swaans. Laatstgenoem de heeft geen ontsluiting aan de Dr. Deeleniaan. zijstraat Heuvelstraat! Soms worden er ruiterfestijnen ge houden op de Chakkar in het Land van Ooit zoals op zaterdag e: 8 en 9 juli en zaterdag en zon< 16 juli. Er worden daar dan polo-wedstrijden gehouden tu gische en Nederlandse topspei wedstrijden beginnen telkens 14.00u en het zal er spektakulair toe gaan! Zeer speciaal is ook de paa denparade van 17 juli tot en met augustus. In die periode vindt iedere dag om 14.00u in een groot openlucht theater een paardenparade plaats met de grootste en de kleinste paarden van de wereld. Dan is er nog een bijzonde re attraktie in het Land van Ooit en wel van 8 augustus tot en met 4 sep tember. In die periode vindt in de groot verloop onder de openluchtarena een origineel ridd Hun salaris is onlangs spel plaats door de beroemde Frai beroepsopleiding is on- riddergroep ’’Spectacle de Chevak toch heeft de regering de France”. Het is een spel in de vorm een enorme inspanning van een Riddertoemooi dat dan iedere ïbied. Het aan- dag om 14.00u begint. Voor al deze ak- lezen en schrij- tiviteiten hoeft men geen extra entree teruggebracht. Maar te betalen. )rimogelijk steeds meer aan onderwijs. In Brabant tussen Drunen en Vlijmen ligt een heel bijzonder land: het Land van Ooit. In dat Land van Ooit wonen Servan- ten. Briljanten, Krokanten, Vivanten, Lijfeigenen en nog veel meer rare gasten. Er woont ook een Gouverneur, er wonen reuzen: het is echt een heel bijzonder land met prachtige plekjes waar het goed toeven is. Kinderen die de Tilburgse Koerier lezen, kunnen Ridder of Jonkvrouw worden van dat Land van Ooit. Dat is nog bijzonderder dan bijzonder want andere kinde ren kunnen dat namelijk niet. Hoe wordt je Ridder of Jonkvrouw van het Land van Ooit? Lees daar over meer in dit onder staande verhaal. Lees dat je tot Ridder of Jonkvrouw geslagen kunt worden door de Ridder ”Graniet-Sterker-Dan-Ik-Kan- Niet”, de meest geweldige ridder van het Land van Ooit. Lees dat wanneer je tot Ridder of Jonkvrouw geslagen bent, je als bewijs daarvan een button krijgt en lees dat je bovendien als Ridder of Jonkvrouw korting krijgt op de entreekosten in het Land van Ooit. Bijzonder nietwaar? idder van het Land van -jgt en lees dat je bov« Aan het eind van de vorige aflevering van zijn Matagalpees dagboek beschreef wethouder J. Timmermans zijn ervaringen tijdens een bezoek aan een kleuterschool in Matagalpa op 9 juni j.l. Aan het begin van dit derde deel van het dagboek vertelt de heer Timmermans over de lagere school, die hij aansluitend op deze vrijdag bezocht. kapel. In het verlengde hiervan wordt een aantal wensen geformuleerd. Te- e voorgesteld om de gesignaleerde pro- Een bijzondere aktie in een bijzonder land blemen aan te pakken. Voorzitter H. Veltmeijer van de Vereniging Leef- I 1 baarheid Hasseltplein vertelt: ”We zouden het liefst zien dat het pleintje geheel werd geïsoleerd van de buiten- K 7 1 J •11 PT 1 wereld. We weten dat dit niet haalbaar is. We pleiten er echter wel voor, om de ideale situatie zoveel mogelijk te be naderen. Een aantal zaken willen we graag aangepakt zien: de sluiproute voor fietsers van de rotonde naar de Dr. Deeleniaan en terug, de toenemen de verkeersdruk en parkeerproblemen op het Hasseltplein en de geluidsover last vanaf de Gorichemse baan. Verder zien we graag een eind komen aan de verdwijning van het van karakteristiek en sfeerbepalend groen. We vragen tenslotte ook aandacht voor de archi- tektuur, die naar onze mening zoveel mogelijk in overeenstemming moet zijn met de oorspronkelijke bouwstijl”. Ontoegankelijk De bewonersvereniging heeft tot haar spijt moeten vaststellen dat van In dat land wordt jouw fantasie wer kelijkheid want de kinderhand regeert er. De volwassenen worden er geduld bij de gratie van het kind. Het begint al bij de aankomst in het Land van Ooit. Een mistroostige en bouwvallige kasteelmuur en een zware toegangs poort is de eerste kennismaking met het Land van Ooit. Wat ligt er achter? Een prachtige Koningssael waarin iedereen hartelijk welkom wordt gehe ten door de Gouverneur in hoogst eigen persoon. Vandaaruit begint de ontdekkingstocht door het Land van Ooit. In een dag mag je het land ver kennen en die verkenning is de moeite waard, geloof dat maar! Evenals de afgelopen jaren krij gen ook dit jaar de gehandicapten weer een speciale «Kermismor- gen» aangeboden door de kermis exploitanten en een aantal horeca bedrijven. De organisatie van deze morgen berust bij de Stichting Werkgroep Recreatie Gehandicapten Gewest Tilburg, daarbij gesteund door het Rode Kruis, de gemeentepolitie en een groot aantal vrijwilligers. Voor veel gehandicapten is dit de enige manier om rustig van de kermis te kunnen genieten aange zien er alle tijd genomen wordt voor in- en uitstappen en de vele attracties met aangepaste snelheid zullen draaien. Dit jaar vindt deze kermismor- gen plaats op dinsdag 25 juli van 11.00 tot 14.00 uur. Alle thuisver- blijvende gehandicapten uit het gewest Tilburg kunnen zich opge ven bij de heer J. Horsten, Kor- velseweg 204, Tilburg; telefoon 013-365584. (Bij voorkeur tussen 18.00 en 20.00 uur). naar en van de elf te zorgen, ter- ling dient te wor- één ouder of ge- En toch zal dat moeten gebet land heeft steeds meer behc goedgeschoolde mensen. (Lees verder blz. 5) SICS3" transportwielen (f]B t.lburq lules.vernev verschijnt In geheel Tilburg, Golrle, Rlel, Loon op Zand, Udenhout, Berkel Enschot, Oisterwljk, Moergestel en Hllvarenbeek Rondom Hart van Brabantpag. 3 Tilburgse Mijmeringen (6) pag. 3 Wijnpraatjepag. 5 Gemeentenieuwspag. 7 Kuituur/Amusementpag.9 Seniorenwijzer. pag. 11 Uit-agendapag. 13 Barbecuenpag. 13 Politieberichten...pag. 14 Parochienieuws..pag. 17 B W-besluitenpag. 19 Sportpag. 19 Doet u mee aan de grote volksver huizing deze maand? Of blijft u thuis omdat u al op vakantie geweest bent, naar Japan bijvoorbeeld. Of kunt u zich de extra vakantie-uitga- ven niet permitteren omdat u eigen lijk een nieuw bankstel of een zitje nodig heeft? Het kan natuurlijk ook zijn dat u gewoon geen zin heeft om er op uit te trekken. Dat is nog niet zo’n gekke gedachte want op vakan tie gaan is ook niet alles. Het begint eigenlijk weken voor je vertrekt. Je hebt van alles moeten regelen: va kantiebestemming reserveringen, verzekeringen, de auto moest nog een beurt hebben, gaat de oudste nou wel of niet mee, etc. Uitgeput stap je op de dag van vertrek de auto in: de vakantie is begonnen. Nou vergeet dat maar want dat vakantiegevoel duurt maar even. Zodra je in de buurt van de grens komt, begint het gelazer. Geheid dat je in een file be landt en met een beetje pech moet je ten overstaan van de dounaniers al je spullen uitpakken. Dat levert een heleboel oponthoud en vooral chage- rijn op. Als dat allemaal goed gaat, kom je in het buitenland. Tot hoever rij je door? Wedden dat minstens de helft van de mannelijke vakantie gangers daar ruzie over krijgt met hun vrouwelijke wederhelft? En waar wordt er overnacht? In gebrek kig steenkolen-buitenlands-Neder- lands moet er dan iets geregeld wor den dat vooral niet te duur mag zijn. ’’Uitgerust” wordt de volgende dag de reis weer aanvaard en na een tocht die weer wat langer duurde dan verwacht werd omdat er min stens één wegomleiding in zat en ze ker ook één verkeerde afslag wordt het vakantie- adres bereikt. Op de camping blijkt het eivol te zijn of in het hotel valt de kamer toch wel te gen maar vooruit: het is vakantie. Het probleem van de file komt weer terug voor de toiletten die verre van schoon zijn en in de winkel maar vooruit: het is vakantie. De zee is niet zo blauw meer als jaren geleden en het strand lijkt in niets meer op de lokkende, rust-b^joverufi vlakte van goudgeel zand. Blote, rode lij ven, harde popmuziek en een geur van zonnebrandolie bepalen op zeer indringende wijze het beeld, het ge hoor en de reuk. Daar zit je dan, denkend aan huis, aan je luie stoeltje en een koel en goedkoop pilsje, aan de rust die je zo node mist, aan je eigen bed dat zo lekker ligt en intussen maak je je al weer druk over de terugreis: zal die tocht wel goed verlopen? Het alternatief? Thuisblijven, heel gewoon thuisblijven. Een beetje fiet sen, zo nu en dan een uitstapje in de omgeving een filmpje pikken, wat zwemmen, een keer lekker eten Mogelijkheden te over. Dag vakantiegangers, heel veel plezier!!!!! De Hasselt is één van de oorspron kelijke Tilburgse buurtschappen. Het Hasseltplein werd ingericht volgens een zogeheten ’’Frankische driehoek”. De bekende Hasseltse kapel dateert van omstreeks het jaar 1500. De situa tie op en om het Hasseltplein zal tot aan de jaren ’30 van deze eeuw weinig verandering ondergaan. Vooral in de periode 1962-1970 is het oorspronkelijke karakter van het plein in de ogen van de bewoners in grijpend aangetast. Dan worden nl. het Maria ziekenhuis, De Hazelaar en de qua architektuur volledig uit de toon vallende brandweerkazerne gebouwd. Een aantal mooie boerderijen moet hiervoor wijken. Ook de prachtige boerderij Fouchier wordt afgebroken. In deze tijd worden o.a. de aanliggen de rotonde en de 4-baans verbinding richting Dongen (Rueckertbaan) ge realiseerd. Door verlegging van de Dr. Deeleniaan wordt de oorspronkelijke Frankische driehoek drastisch ver kleind. Vanaf het begin van de zeventiger jaren vindt enig herstelwerk plaats. De huidige problemen hebben in de op vatting van de bewoners echter een verder verval ingeluid. Benaderen Onlangs heeft de Vereniging Leef baarheid Hasseltplein een rapport aangeboden aan wethouder R. van Eij- keren van Ruimtelijke ordening. In dit rapport geven de bewoners hun visie op de ontwikkeling van het unieke woongebied rondom de even unieke De lagere school die we bez herbergt wederom een groot aanu, thousiaste, aardige en ijverig- --J- ren. De 1 - met één verbrede leuning. Daarop wordt het schrift gelegd, waarin met potlood wordt geschreven. Dan kun je d<x tekst tenminste uitvegen en heb je weer ruimte voor een volgende op dracht. Er zitten twee klassen in één lokaal. De ene juffrouw gebruikt het bord tegen de ene wand, de andere juf frouw het bord tegen een andere wand. Op zondag zie ik hetzelfde verschijnsel op een school voor kinderen van de in dianen. Veertig kinderen kijken de ene kant op, veertig andere kinderen de andere kant. Het schoolbord is in de muur ingemetseld. Dan kan niemand het meenemen om te benutten bij de bouw van een huis.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1989 | | pagina 1