nodig is Dagverzorging wanneer het echt Kaart plussers Een volkstuin: u neemt er wat van mee! COLOFON 1U 1 n A POST SCRIPTUM 25,- 69,- 09,- B.V. ^rerS Volksdansinstuif 55+ Extra geld voor bejaardenoorden Bedevaart Scherpenheuvel Educatieve Omroep Kasteelhoeve Ondersteuning Seniorenraad Geneesmiddelen i 989-pagina 10 DE TILBURGSE KOERIER Donderdag 6 juli 1989 - pagina 11 o j een volkstuin te nemen: rmlng oppel», I TV 70 CM beeldbuis! burg, tel. 397911. U kunt er ook eens over praten met de wijkver pleegster, de bejaardenverzorgende of de huisarts. ng M I I I I I I I I I I l I I I I Video >in 340/341 }27 369239 /eken Koerier op met de Tilburc -42.53.10 Ige beeldbuis >geh|kheden üng met functie- hxd): I red act ie-adres c 1 Koerier, postbus Tilburg, tel. 3G3Ï J* Een oudere die ge bruik maakt van de dagverzorging in het verzorgingstehuis St.-Jozefzorg wordt geholpen door een leidster. Foto: Geert van Loon Dagprogramma Bij het opzetten van een dagpro gramma voor de oudere die van de mogelijkheid tot dagverzorging ge bruik maakt, wordt zoveel mogelijk rekening gehouden met de wensen van. de betrokkene. Toch is er een soort algemeen programma, 's Mor gens wordt begonnen met geza menlijk koffiedrinken en een gezellig praatje. Daarna is er gelegenheid voor aktiviteiten zoals knutselen, handwerken, breien, spel, praten Er zijn nogal wat ouderen die zelfstandig wonen maar die eigenlijk niet meer in staat zijn goed voor zichzelf te zorgen. Voor hen is er de mogelijkheid tot dagverzorging via de verzorgingstehuizen Kievitshorst, Koningsvoorde, Hei kant en St. Jozefzorg in Tilburg en Vennerode in Goirle Daar kunnen zij dan gebruik maken van een aantal voorzieningen zoals ondersteuning bij het ge bruik van hulpmiddelen, ze kunnen er de maaltijden gebruiken, zich (laten) baden, meedoen aan creatieve aktiviteiten, wandelen, enz. Ze komen er ook andere ouderen tegen die met dezelfde problemen te kampen hebben als zijzelf. Die zelfde situatie en ervaringen kunnen een band geven zodat ook de mogelijke eenzaamheid wat doorbroken wordt. Ouderdom komt met gebreken maar voor bejaarden in het westen staan daar enkele priveleges tegenover. In een groot aantal landen in Euro pa bestaan er wettelijke voorzienin gen voor ouderen en in sommige landen, waaronder Nederland, kent men de 60 of 65 plus kaart. Zo’n kaart biedt de houder bepaalde voordelen zoals kortingen op het openbaar vervoer, in theaters en bioscopen en bij culturele gebeurte nissen. Als alles goed gaat, zullen burgers van de Europese Gemeen schap die ouder zijn dan 60 jaar vanaf 1 januari 1991 kunnen profite ren van de voordelen die de lidstaat waarin zij op dat moment zijn aan senioren biedt. Of ze de nationaliteit van dat betreffende land wel of niet hebben maakt dan niet meer uit. De Informatie Wilt u meer weten over dagverzor ging voor ouderen, over wat het kost, waar men zich kan aanmelden en wat precies de mogelijkheden zijn: neem dan kontakt op met de heer F. Pasmans. U kunt hem berei ken bij de Stichting Gezinszorg Til- burg-Goirle, Stationsstraat 5 in Til- I44 oopavon^. In Tilburg zijn zes volkstuincomple xen waar alles bij elkaar zo’n 800 mensen, vooral ouderen, heel wat uurtjes doorbrengen met het telen van groentes, aardappelen, etc. Die zes volkstuinen zijn: Tuinpark Noord, Tuinpark Hazennest, het Leijpark, de Hoflaan, het Laar en de Dongenseweg. Op gezette tijden houden de volkstuinen open dagen. Het Laar houdt een open dag op zondag 6 augustus en het Leijpark houdt er een op zondag 20 augus tus, beide van 's ochtends 10.00u tot ’s middags 17.00u. Alle belang stellenden zijn dan van harte wel kom om daar eens een kijkje te ne men en zich te laten informeren over het tuinieren in een volkstuin. neem dan kontakt secretaris van de Tilburgse Bond van Volkstuinvereni gingen, de heer Van Hest, Goeman Borgesiusstraat 2, 5042 RL in Tilburg, tel. 674308.U moet zich wel reali seren dat het bijhouden van een volkstuin heel wat tijd vraagt. En mocht u het nog niet weten: bezig zijn in een volkstuin is gezond, gezellig en u neemt er nog wat van mee naar huis ook! Twee groepen De dagverzorging in de vijf eerder genoemde verzorgingstehuizen richt zich op twee groepen ouderen die door hun handicaps en kwets baarheid moeilijk zelfstandig kun nen leven en geen gebruik kunnen maken van voorzieningen in de eigen omgeving zoals wijkcentra, socipëpteiten. Vaak gaat het ook om ouderen die nauwelijks meer kon takten hebben met de familie en de buren. Die twee groepen zijn: oude ren met een lichamelijke handicap en ouderen met een geestelijke han dicap. Bij lichamelijke handicaps gaat het bijvoorbeeld om verlammin gen, algëmene lichamelijke zwakte, gezichtsvermogen en dergelijke. Voorbeelden van geestelijke handi caps zijn onder andere vergeetach tigheid, verwardheid en inaktivi- teit.Tijdens de dagverzorging kun nen ouderen echt verzorgd worden maar ze kunnen ook begeleid wor den. De verzorging kan zich richten op hulp bij het baden en medicijnge bruik, de begeleiding kan deelname inhouden aan aktiviteiten in de da- geverzorging en het verzorgingste huis, het leggen van kontakten met andere ouderen, etc. Voor een goed begrip: dagverzorging is iets anders dan dagverpleging. Bij dat laatste gaat het om medisch verzorgende en behandelende hulp aan ouderen in een verpleegtehuis. De ouderen die aan de pleinen wonen waarop binnenkort de kermis weer losbarst, zijn zeer te benijden. Zij kunnen namelijk rekenen op een gratis vakantie met zakgeld toe in een huisje midden in de natuur. Het enige wat ze moeten doen is naar de l/W stappen en zeggen dat ze in het kader van de aktie "Til burg, stad van de toekomst" hun woning willen verhuren aan toeristen. Deze komen massaal naar de grootste kermis van de Benelux en willen graag over nachten met uitzicht op het sprankelende spektakel. Je vangt voor tien dagen met ge mak Fl 1000,. Dat is ruim vol doende voor anderhalve week gezond genieten in het eigen Brabant: immers het varkens- mestprobleem sch ijnt opgelost te zijn en de splinternieuwe "academie voor ouderen" zet een kursusbus in die op uw va kantieadres langs komt om u te begeleiden bij de studie naar uw keuze. Het begrip dagverzorging is vrij nieuw. Ongeveer twee en een half jaar geleden startte de Stichting Gezinszorg Tilburg- Goirle samen met het verzor gingstehuis de Kievitshorst in de Beneluxlaan dagverzorging voor ouderen in dat tehuis. Lang zaamaan is de dagverzorging uitgebreid naar andere verzor gingstehuizen. De dagverzor ging voor ouderen is een onder deel van de hulpverlening en de begeleiding die de Stichting Gezinszorg geeft in nauwe sa menwerking met instellingen als het Instituut Maatschappelijk Werk, de Kruisvereniging maar ook met de ziekenhuizen en het RIAGG. kaart die u in Nederland gekregen hebt, geldt dus ook bijvoorbeeld in Frankrijk als u daar op vakantie bent. De Europese Commissie heeft onlangs de invoering van zo’n 60+ kaart voorgesteld met het doel de si tuatie van ouderen te verbeteren en het toerisme binnen de Europese Gemeenschap te bevorderen. Een bijkomend effekt kan zijn dat oude ren meer het gevoel krijgen Europe aan te zijn met de andere Europea nen. Als de voorstellen van de Com missie door de Europese Minister raad worden goedgekeurd, zal elke lidstaat op moeten geven welke voordelen en kortingen de houder van de bewuste kaart geniet in zijn land. Aan de hand van die gegevens zal dan een gids voor bejaarden worden samengesteld. Zo kan men u ondermeer vertellen dat de pachtsom van een volkstuin ongeveer 0,50 per vierkante me ter per jaar kost, te betalen aan de gemeente Tilburg. Daarnaast wordt van u nog een bescheiden bijdrage gevraagd voor de Tilburgse bond van Volkstuindersverenigingen waar alle tuinen bij aangesloten zijn. Men kan u ook vertellen dat de wachtlijs ten voor een volkstuin nagenoeg tot nul gereduceerd zijn en dat de Til burgse Bond een maandblad uit geeft waarin diverse informatieve mededelingen zijn opgenomen die voor een volkstuinder van belang zijn. Men zal u ongetwijfeld ook wij zen op de mogelijheid om centraal een aantal zaken in te kopen zoals zaaigoed, organische mest, bonen stokken, en dergelijke. Voorts zal men u wijzen op het feit dat bijna iedere volkstuin nog een eigen win kel heeft en dat men zeer terughou dend met bestrijdingsmiddelen om gaat. De voorkeur wordt gegeven aan zogeheten biologischdynami- sche teelt. Dat klinkt heel ingewik keld maar dat is het absoluut niet.Wilt u meer weten over het tui nieren in een volkstuin, wilt u met een groep eens een keer rondgeleid worden, speelt u met de gedachte Als een oudere echt hulpbehoevend wordt maar om bepaalde redenen niet opgenomen wil of kan worden in een verzorgingstehuis kunnen er thuis problemen ontstaan. Mensen in de directe omgeving partner, kin deren kunnen de hulpvraag niet meer aan: de belasting wordt voor hen te zwaar. Een beroep op een hulpverlenende instantie ligt dan voor de hand. Dagverzorging kan dan een oplossing zijn. De dagver zorging zal er op gericht moeten zijn de betrokken oudere op zo’n manier te ondersteunen dat hij of zij zolang mogelijk thuis kan blijven wonen en zo lang mogelijk zelfstandig kan blij ven. Ter afsluiting van het volksdansseizoen is er aan staande zaterdag 9 juli van 11.00u tot 13.00u in het dienstencentrum de Garsthof aan het Columbus- plein 15 in Tilburg een extra volksdansinstuif voor 55 plussers. De instuif staat onder leiding van Nettie T|3ö0nissen en u bent van harte welkom. De minister van Welzijn, Volksgezondheid en Cul tuur, de heer Brinkman heeft onlangs besloten voortaan ieder jaar Pf P8,2 miljoen toe te voegen aan het bestaande budget voor bejaardenoorden. Die extra gelden stelt de minister beschikbaar omdat de eigen bijdragen van bewoners van bejaarden zijn achtergebleven bij de verwachtingen. De gelden zullen volgens de gebruikelijke sleutel verdeeld wor den over alle provincies. Minister Brinkman heeft een deel van de voorgestelde wijziging op de Wet op de Bejaardenoorden ingetrokken. Het betreft dat deel dat het mogelijk zou maken voor bejaardenoor den ook zorg aan huis te verlenen aan ouderen. Het gaat dan om ouderen die een positieve indicatie voor opname in een bejaardenoord gekregen heb ben. Brinkman heeft dit gedaan omdat hij bang was dat anders de hele wijziging van de Wet op de Be jaardenoorden op de lange baan geschoven zou kunnen worden. Het voorstel is namelijk niet door alle partijen met instemming ontvangen. I I Seniorenwijzer Wordt eenmaal in de twee we I opgenomen in de Tilburgse I Redactieraad Tjeerd Bakker I Diny van Bladel-Verbunt I Peter Elshout (eindredacteur) Joop Janmaat Jacques Joosten Ad Konings (voorzitter) Ad de Vet Redactieraadsadres Redactieraad Seniorenwijzer, p/a I Lange Schijfstraat 107, 5038 TT I Tilburg, tel. 350505. Kopij I Kopij kan opgestuurd worden naar het I redactie-adrep of naar de Tilburgse ^JS 10001,5000 JA 368805 Op dinsdag 22 augustus gaan bejaarde en gehandi capte pelgrims uit MiddenBrabant naar de Belgi sche bedevaartplaats Scherpenheuvel. Iedereen die 65 jaar of ouder is kan aan deze bedevaart deelne men, maar ook zij die nog geen 65 zijn maar wel een handicap hebben. De bedevaart is geheel aange past aan mobiliteit van de deelnemers. De bede vaartgangers worden begeleid door een priester, een arts, een verpleegkundige, bejaardenverzorgers en helpers. Voor meer informatie, ook voor aanmel dingen, kan men zich tot 1 augustus wenden tot A. v.d. Corput, Pastoor Van Beurdenstraat 10 in Til burg, tel. 013359162. De Educatieve Omroep RVU zendt regelmatig op Radio 5 interessante programma’s uit. Er is bijvoor beeld een serie waarin de grote componisten be licht iedere woensdag tussen 9.30u en 10.00u be- licht worden. Op dinsdag 25 juli van 9.30u tot 10.OOu is er een uitzending die gaat over rust, stilte en over last. Naast uitzendingen maakt de RVU bij haar pro gramma’s ook brochures. Enkele titels zijn: "Een zaamheid”, ’’Vrouwen rond de vijftig" en "Ze wordt zo vergeetachtig”. De brochures zijn te bestellen bij de RVU, postbus 1950, 1200 BZ in Hilversum, tel. 03540551 De bingo van vandaag die georganiseerd door de aktiviteitencommissie Ouderen Hasselt in de Kas teelhoeve in de Hasseltstraat in Tilburg gaat niet door wegens werkzaamheden aan de zaal. De eerst volgende bingo wordt wordt gehouden op donder dag 17 augustus. Per 1 april heeft het Tilburgse college van B W de heer F. de Kok benoemd tot speciaal adviseur oude renzaken bij de gemeente Tilburg en hem de op dracht gegeven om de Seniorenraad ondersteuning te bieden. De heer De Kok was voorheen directeur van de Stichting Bejaardenwerk Tilburg. De Kok heeft vorige week in overleg met de Seniorenraad een voorstel gedaan in de vorm van een programma om meer zicht te krijgen op en kennis te maken met de plaatselijke voorzieningen en aktiviteiten op het terreine van ouderen welzijn. In dat programma is het werkveld van de Seniorenraad opgesplitst in vijf aandachtsvelden: Maatschappelijke Dienstverlening en Gezondheidszorg; Sociaal Cultureel Werk en Meer Bewegen voor Ouderen; Huisvesting; Verkeer, Vervoer en Veiligheid en Voorlichting en Informatie. In september zullen 2 of 3 leden van de Senioren raad zich per aandachtsveld gaan oripëfinteren en kontakten leggen met een aantal instellingen en or- ganisaties.riSpreekuren en telefoonnummers Til burgse Kruisvereniging, Lage Witsiebaan 2a, tel. 636620, bereikbaar van 8.30u tot 18.00u.Stichting Gezinszorg, Stationsstraat 55a, tel. 397911, spreek uur van 8.30u tot 9.30u. Hulpcentrale (onderdeel van de Vrijwilligerscentrale), Spoorlaan 320, tel. 433584, dag en nacht bereikbaar ook in het week einde. Stichting Bejaardenwerk Tilburg, centraal bu reau, Lange Schijfstraat 107, tel. 350505, spreeku ren maandag tot en met donderdag van 9.00u tot 10.00u.Maatschappelijk Werk, inlichtingen over be reikbaarheid via het centraal bureau, Korvelplein 11 tel.368885. Via de zogeheten "medicijnlijn” van de Consumen tenbond is duidelijk geworden dat aan het verstrek ken van informatie over medicijnen en medicijnge bruik nog heel wat schort. Veel bijsluiters voldoen niet; ze zijn in te moeilijke taal opgesteld, de letter grootte is meestal te klein, het komt voor dat ze on volledig zijn of zelfs geheel ontbreken. U doet er daarom verstandig aan wanneer u medicijnen voor geschreven krijgt in gevallen van onduidelijkheid bij de apotheek om nadere uitleg te vragen. Bij herha- lingsrecepten wordt op het etiket vaak vermeld: "ge bruik bekend”. Voor wie is echter dat gebruik be kend: voor de apotheker, voor de huisarts of voor u? Als het gebruik voor u niet bekend is, vraag het dan aan de apotheker of aan uw huisarts. Zij moeten u goed voorlichten. met elkaar, etc. Dan wordt er samen de middagmaaltijd gebruikt, 's Mid dags kunnen er weer diverse aktivi teiten gedaan worden met tussen door koffie of thee. In de regel be gint het programma om 10.00u en eindigt om 16.00u.De dagverzorging is mogelijk voor een tot drie dagen in de week.Het vervoer naar en van het verzorgingstehuis wordt bij voorkeur verzorgd door de familie. Als dat niet kan, is het mogelijk dat er vanuit de dagverzorging vervoer geregeld wordt.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1989 | | pagina 11