o Tilburgse kermis komt er aan! s nr. 25 Matagalpees Dagboek Q De grootste, de mooiste en de beste s Eg Bijzondere expositie in café Cher Ej Oplage90.900 ex. FORAftt a Interessant Waterverbruik bereikt recordhoogte SMILE SAVE WATERBEDDEN LEO NAAUKENS VERF-BEHANG DEBABYB0ET1EK Van Lieshout 2 Een miljoen voor kinderopvang 1 I li 1989-pagina 10 De Koerier pag. 3 1 UUR FOTOSERVICE, igen) Leuke bijverdiensten Maakt u zich maar weer op voor de Tilburgse kermis, het is bijna zover!!! Piusstraat 96 - Tilburg Tel 013-363369 Zie onze advertentie pag. 16. 674925 211a kurkcentrum VEEKENDRECLAME Uw kleurenfoto’s ontw. en afgedrukt in 1 uur Vrijdag en zaterdag Vruchtenbroodjes Donderdag 22 juni 1989 33e jaargang nr. 1617 Besterdplein 2 Tilburg - Tel. 425705 Parkeren voor de deur LEES VERDER IN DIT NUMMER AM- IITEN wor- kon- jkheid a aan je: De Til bum )ir. T. de Beer Interesse? Bel tel. 04255-1762 na 18.00 uur. Autobedrijf VAN DORST Stationsstraat 25, RIJEN ;n maandag 1 Tilburgsche Piusplein 2 Tel. 013/35.34.76 (t.o. aanbouw McDonalds) Cool down swimming shorts T-shirts J. VAN LOON-OTTEN Hasseltstraat 178 (hoek van Hogendorpstraat) ;Ë(3Blj0aB5(]3 -tel. 013-321316 j Keuze uit ruim 300 INRUILAUTO’S Al vele KOOPJES Schoenhandel TROMMELS Hasseltstraat 174, TILBURG Zie bijlage lieuwprijs: 24.950,- k Hoefstraat 151 Oerlesestraat 21 t het om,’ aldus de heer Feld- ie gemeentelijke kermispro- Groot in de kleine baby-maatjes Koestraat 109, Tilburg ’s maandags gesloten Daar gaat brugge, dt jektleider. wezig 1 is teruf Anesi i door de dat hij he expositie Deze foto werd vorige week gemaakt toen de heer Anesi (links) in Den Haag ont vangen werd door de Gevolmachtigde Minister van de Nederlandse Antillen de heer E.A. van Jesserun. Ires voor geboorte-, doop- en bruidsuikers L/w warme bakker Reeds meer dan 100 jaar mgeveer kermis Tilburg miljoen aan Terrassen Omdat de opstelling van de k1 sattrakties dit jaar wat ruimer i voorgaande jaren kunnen de terrassen optimaal benut worden. De Tilburgse redactie-advertentie-afdeling en administratie: N.S. Plein 14 - 5014 DA Tilburg Tel. 013/368805 Fax 013/359985 slultlngstermljn voor advertenties en redactie dinsdagavond 22.00 uur Pneumatiek II (fëlijDOMÜiïL Lk tilburg. jules verneweg Over de kermis van heleboel interessante zake,. Hoeveel attrakties zijn er, wat nieuwste, waar staan ze, hoe met de terrassen, hoe gaat het i vervoer van al die bezoekers, wat voor bijzondere nevenaktiviteiten worden er georganiseerd, wat is de verwachte brengst voor de gemeente, etc, etc. het kort wordt in dit artikel ingegaan op een aantal van die vragen met de wetenschap dat de Tilburgse Koerier in de editie van 14 juli nog uitgebreid aandacht zal schenken aan de Tilburg se kermis. Afgelopen maandag 19 juni no teerde de Tilburgsche Waterlei ding Maatschappij een nieuw re cord. Het waterverbruik van alle aangeslotenen in Tilburg en Goirie bedroeg die dag maar liefst 56.861 kubieke meter. Ter illus tratie: in 1988 ging er op een zeer bijzondere dag in juni 50.653 ku bieke meter water door de kranen. Op zondag 9 juli wordt in café Cher op het Piusplein in Tilburg en bijzon dere expositie geopend van de heer A nesi, een zeer bekende kunstenaar uit jracao. Er zullen ongeveer 15 werken van zijn hand te zien zijn. De heer Anesi zal zelf niet bij de opening aan- 5KF transportwielen k tilburg jules,verneweg 14 lel 013 321316 tiële liftmogelijkheid gezien. En dus hangen mensen aan laadbakken van vrachtauto’s, terwijl alle zitplaatsen al zonder meer in beslag zijn genomen. Ook rijdt men in massa’s mee met de open wagons van de treinen. Het bord je met daarop aangegeven het maxi maal aantal buspassagiers wordt als een curiositeit gezien. Vanuit de lucht Mat en glans, form. 10x15 cm, voor een scherpe prijs. (Ook voor nabestellingen) Randaktiviteiten De brunch die vorig jaar werd geïn troduceerd voor de kermisexploitanten en iedereen die samen met anderen een lekkere broodmaaltijd wil nuttigen de Korte Heuvel gaat ook dit jaar er door en wel op zondag 23 juli en misschien ook op zondag 30 juli. Die laatste datum is afhankelijk van de pu blieke belangstelling voor de brunch, draait de kermis 1 voor de geest p donderdag 2' straattheaterfestival p de Korte Heuvel n de Paleisring Jj is er ook een speciale dag die georganiseerd wordt Nederlandse Kennisbond. In jeltent op het Pieter Vreedeplein .1 ’s middags aktiviteiten voor in. De opstellingvan de daardoor dit jaar iets geh£ lat de kermisexploitan- wor.' 'cunnen bouwen en kermispubliek is opstelling ook prettiger er meer loopruimte ge valt ook op dat het land op vele plaat sen vruchtbaar is, zeker als er ge sproeid kan worden. Ik zie dat de ont bossing dramatische vormen aan gaat nemen en dat het meer van Managua aan de oevers sterk is vervuild. Wethouder Dijkstra van Socia le Zaken verwacht dat er vanaf 1990 een bedrag van ƒ980.000,- beschikbaar zal zijn om daarmee het enorme tekort aan kinderop vang in Tilburg aan te pakken. Het bedrag wordt door het Rijk beschikbaar gesteld en komt vrij uit de zogeheten Operatie Oord (hervorming van het belastingstel sel). Nieuwe attrakties Dit jaar zijn er flink wat nieuwe ?♦- trakties te zien en te beleven op de Tu- burgse kermis. Een daarvan verdient de volle aandacht: een enorme dans tent van 60 bij 18 meter c wordt op het parkeerten-... Spoorlaan tegenover de Amrobank naast de spoorlijn. De danstent bestaat uit vier afdelingen met elk een eigen sfeer. Zo is er een bruin café in, een Engelse pub, een Hollywoodcafé en een café uit de jaren 20. Deze enorme danstent is een initiatief van de heer J. Migchelbrink van café Review op de Heuvel die ook de orgeltent op het Pie ter Vreedeplein voor zijn rekening neemt. Van gemeentewege is men enorm te spreken over dit initiatief. ’’Zoiets verdient navolging,” merkte een medewerking van de gemeente Til burg op bij de presentatie van de Til burgse kermis afgelopen maandag. Bij de danstent komt ook nog een grote kunnen zijn omdat hij dan weer iggekeerd naar Curacao. De heer is op het kunstzinnige pad gezet Fraters van Tilburg. Vandaar teel veel waarde hecht aan een e in Tilburg. Vil- Vervoer Bezoekers van de Tilburgse kermis morme dans- wordt aangeraden om niet met de die geplaatst eigen auto te komen. Het advies is om rrein aan de de fiets te pakken of gebruik te maken van het openbaar vervoer. Dit vanwe ge verkeersoverlast in de stad en zorg om het milieu. Voor hen die toch met uuuc de auto komen heeft de gemeente spe- „ewe ciale verkeersvoorzieingen getroffen. ju Het is bijvoorbeeld zo goed als zeker den dat er bij het Mollerinstituut aan de rand van Tilburg geparkeerd kan den. Vandaaruit pendelt een bus stant op en neer naar de kermis. verschijnt in geheel Tilburg, Goirie, Riel, Loon op Zand, Udenhout, Berkel Enschot, Olsterwljk, Moergestel en Hllvarenbeek Galaconcert Kon. Harmonie Orpheuspag. 3 Films3 Rondom Hart v. Brabant.. Campagne tegen criminaliteitpag. 5 Gemeentenieuwspag. 7 Kuituur/Amusementpag. 9/10 Uitagendapag. 10 B W besluitenpag. 10 Seniorenwijzer... pag. 11 Politieberichtenpag. 13 Parochienieuwspag. 15 Sportpag. 17 Volgens de heer Wentzel, direc teur van de Tilburgsche Waterlei ding Maatschappij kan het be drijf de vraag naar water goed aan. ”Dat neemt niet weg dat mensen er verstandig aandoen het water niet te verspillen,” aldus de heer Wentzel. zijstraat Hauvelstraatl Verwacht wordt dat onj 450.000 mensen de Tilburgse zullen bezoeken. De gemeente ontvangt in totaal ƒ2,5 staangelden. Ruimer Dit jaar zullen er op de Tilburgse kermis zo’n kleine 250 attrakties staan, ongeveer net zoveel als vorig jaar. Het kennisterrein zal dit jaar groter zijn omdat de hele Besterdring tot aan het Besterdplein er bij betrokken wordt. De gemeente beoogt daarmee dit jaar een echt lint van kermisattrakties in de °P d stad te krijgen: een lint dat zich uit- weer strekt van het Koningsplein via de Pa- misschien ook leisring naar de Heuvel en de Heuvel- laatste datum is ring en dan via het NS plein en de Bes- blieke belangstelt terdring eindigt (of begint zo u wilt) op Dinsdag 25 juli het Besterdplein. De opstellingvan de ochtends speciaal attrakties kan daardoor dit jaar iets gehandicapten, op ruimer zijn zodat de kermisexploitan- wordt er een straatt ten makkelijker op kunnen bouwen en ganiseerd op uv afbreken. Voor het kermispubliek is Piusplein en de die ruimere opstelling ook prettiger ló.OOu. Die dag is i want er kan er meer loopruimte ge- seniorendag die creëerd worden. door de f de orge vinden ouderen plaats. dit jaar zijn een video-muu taken te melden, plaats zal t zijn de misattrakties zit het de danstent en d' met het komen, plaats bi mensen. Nieuwe attrakties zijn voorts het op- Europarad op het Piusplein/Paleis- In ring, de Super Nova op de Paleisring, de Time Bingo ook op de Paleisring, Flip de Kip op de Besterdring, de Psy cho op de Heuvelring, de Monsters op het Piusplein, de Thrillershow op de Heuvelring, de Octopussy op de Pa leisring en de Alien op de Besterdring. Natuurlijk zijn er ook diverse nostalgi sche attrakties op de Tilburgse kermis aanwezig. Uitgave: De Tilburgse Koerier bv Dir. T. de Beer-Douwes Oprichter: J.H.G. de Beer Het is daar voor wel nodig, zo vindt de wethouder, dat er meer inzicht gekregen wordt over de manier en de mate waarin kinde ren uit die leeftijdsgroep opge vangen worden in het informele circuit; bijvoorbeeld bij buren, kennissen of familie. Ook speelt Dijkstra met het idee om via het Jeugdwerkgarantieplan of andere maatregelen de kosten van kin deropvang te drukken. Dijkstra wil ook bekijken of het partiku- lier initiatief ondersteund kan of moet worden, bijvoorbeeld d.m.v. stimuleringssubsidies. Overigens heeft wethouder Driessen in zijn hoedanigheid van directeur van de Tilburgse Water leiding Maatschappij Holding zeer recentelijk gemeld dat in 1989 en mogelijk ook in 1990 de drinkwatertarieven niet verhoogd zullen worden. De volgende jaren verwacht Driessen wel een stij ging in verband met hogere per soneels- en materiaalkosten, uit breiding van het buizennet, het ontwikkelen van een tweede wa terwingebied en de aankoop van gronden. Volgende week komt de Til burgse Koerier uitgebreider terug op de Tilburgsche Waterleiding Maatschappij. tur zodat dit een bijzondere 1 worden in het lint van ker- zeker als men weet dat de terrassen die er bij rieden aan ruim 2000 Met dat geld, zo is de verwach ting, kan vooral de opvang van 0 tot 4-jarigen uitgebreid worden. bes- I -g, de ook dit jaar horeca is zo een integraal onderdeel van de Tilburgse kermis. Dat geldt overigens ook voor de diverse randak tiviteiten. ”Het gaat om één produkt: de Tilburgse kermis. Dat brengen we naar buiten. Een kermis zonder attrak ties is natuurlijk geen kennis maar een kermis zonder randaktiviteiten is ook niet geweldig. Het hoort bij elkaar. Een Tilburgse delegatie bracht onlangs een bezoek aan Matagal- pa, de Nicaraguaanse stad waar mee Tilburg een officiële steden band onderhoudt Eén van de ver tegenwoordigers van onze stad was wethouder J.G. Timmermans van Onderwijs, Sport, Recreatie en Gezondheidszorg. Tijdens zijn verblijf in het Midden-Ameri- kaanse land heeft hij zijn ervarin gen vastgelegd in een dagboek. De Tilburgse Koerier zal dit dag boek de komende weken in een aantal afleveringen publiceren. In deze editie de eerste bijdrage van de heer Timmermans. Over enkele weken is het weer zover de Tilburgse kennis. Om precies te zijn zal Tilburg van 22 juli tot en met 30 juli ondergedompeld worden in een kennis roes. Natuurlijk zullen alle Tilburgers de kennis bezoeken maar ook veel mensen van buiten de stad zullen zich op de Tilburgse kermis laten zien. Dat hoeft geen verwondering te wekken als men weet dat de Tilburgse kermis de mooiste en de grootste is van heel de Benelux en misschien wel van heel West Europa. Sterker nog: de Tilburgse kennis is niet alleen de grootste en de mooiste: hij is ook de fr te! Dat heeft alles te maken met de inspanningen van de gemeente Tilburg, kermisexploitanten en een aantal enthousiaste ondernemers om er t weer wat geweldigs van te maken. «De Tilburgse Koerier» zoekt enkele jongelui vanaf 15 jaar die voor ons één keer per week de krant willen bezorgen. Omgeving Goirke en Centrum. Wij brengen de krant bij U thuis. Voor juli en augustus zoeken we vakantiehulpen. inch, ris ’s ;s telijke 27 juli T geor- ;1, het Woensdag 7 juni 1989. Het is acht uur plaatselijke tijd als het vliegtuig, na een ruime en lage bocht over stad en meer van Managua, landt op het vliegveld van de hoofd stad van Nicaragua.Door deze wijze van aanvliegen kan ik met eigen ogen constateren dat Managua geen stads hart heeft, maar dat op die plaats slechts een aantal ruïnes resten die als herinnering dienen aan de grote aard beving van 1972. De herbouw op de oorspronkelijke plek is nooit ter hand genomen, want de toenmalige dictator Somoza heeft de hulpgelden uit het buitenland voor eigen doeleinden aan wend. Met woekerwinsten heeft hij jlings door hem aangekochte gron den rondom de stad per perceel ver kocht, waarna de kopers de bouw van het huis weer aan een bouwbedrijf van diezelfde Somoza ’’gunden”. De kwali teit van het bestaan in Nicaragua met eigen ogen ziende, kan ik niet invoelen hoe iemand zijn volk zo kan uitbuiten, Ane maar het is helaas wel de werkelijkheid Cur ei?U geweest. Dat er alles aan gedaan is om JLSocc^ hd regiem te laten verdwijnen is zeer begrijpelijk. Intussen is Managua nog steeds een stad zonder een herkenbaar centrum, maar het totale oppervlak is wel enorm uitgebreid. Niet alleen had den de dakloos geworden inwoners be hoefte aan uitbreidingswijken, ook de revolutie en de daarop volgende oorlog brachten veel mensen er toe van het platteland naar de stad te trekken. Door de wijze van bouwen, enkel laag- bouwwoningen, is er behoefte aan heel veel ruimte. In zo’n breeduitgelegde stad ontstaan snel vervoersproblemen. Elk vervoermiddel dat zich op straat durft te begeven wordt als een poten- Mensen gebruiken de taal om hun omgeving te ordenen. Woor den hebben een bepaalde betekenis gekregen. Een woord verwijst naar een deel van onze omgeving. Als we een gesprek voeren over een bolvormige oranjekleurige vrucht hoeven we niet met zijn allen naar de groenteman om aan te wijzen wat we bedoelen. Het woord sinas appel doet wonderen, want we den ken vrijwel meteen aan kenmer ken als vrucht, bolvormig, schil, oranje, etc. Via de taal dragen we onze cultuur over op volgende ge neraties. Taal is dus belangrijk. In deze moderne tijd hebben we o.a. te maken met een stormachti ge ontwikkeling van de techniek. Onze samenleving wordt steeds in gewikkelder. Als onze taal hier door minder eenvoudig wordt is dat begrijpelijk en vermoedelijk zelfs onoverkomelijk. Helaas zijn er lieden die hier op eigen initiatie] een schepje bovenop doen. Zij me nen de dingen en vooral ook zich zelf extra interessant te moeten maken. Daarbij maken zij de taal echter voor veel mensen minder toegankelijk. Voor hen is vanzelf sprekend niet vanzelfsprekend maar "evident”. Is dit nu allemaal zo nodig, vraag je jezelf dan af. Nee dus. Een ’’sales- manager” blijft zich gewoon bezig houden met de verkoop en een persoon die een machine bedient krijgt aan het eind van de maand geen cent meer als hij of zij ’’machine-operator” wordt genoemd. Het klinkt wel in teressant, maar met dit als maat staf zijn we allemaal ’’hygiënische installatie technicus” als we ons toilet doorspoelen. Slimme mensen die interessante dingen doen spreken doorgaans de taal van gewone mensen en maken zich niet gewichtiger dan noodza kelijk. Zij hoeven een gebrek aan intelligentie en capaciteiten niet te verbergen achter allerlei in drukwekkende titels en benamin gen. Zonder de indruk te willen wekken dat wij nu zo slim zijn be loven we plechtig, onszelf in elk geval tot 1992 geen ’’public com munication officers” te noemen. O kAï F

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1989 | | pagina 1