werkgroep zet zich in voor meer veiligheid Ouderen en verkeer. Senioren en de radio Hi COLOFON Dag-opvang Zonnehof Fietstocht de Baselaer Vliegende brigade Eigen werk rtbal ova POST SCRIPTUM Busreis naar de Kroondomeinen VVN ook voor Tilburgse ouderen I I I I Helpende hand Ouderen informatiemiddag I Donderdag 22 juni 1989 - pagina 11 DE TILBURGSE KOERIER -pagina 10 len «De Ein- sten speciaal Communicatie De situatie bij de Baselaer In de Hoefstraat. (foto Geert van Loon) Krantehouder nenwerkings- tie-adviesbu- eke bedrijfs- iensten. I I I I I I I I I J< I J< I I I I I Kopij redac I I irobleem «5 oplos- is ook ds we I I I I I I I I I I I I I I I I I gehouden iars. schrijven en tele- lijken. De proble- mevrouw A. de Jonc tel. 676307 of met 211441. o doen >5938/4; sn o.a. in met voorstel met woningbouw SMB-gebied, mende jaren eiggn bevol- 26 j nodige uitk jopvang. Ie velko 'gemakken al grotendeels ’roblemen met een minder gehöorvermogen, jlazen en geluids- an worden over- u in dit hoofdstuk van /ijzer, p/a Lange r Tilburg, tel. in die uitzending r met de leeftijd van dt op stu- xincipe jf bele- nu geplande ie OV-Jaar- te vervallen, koppeld aan vorming rijk definitieve kraad Stok- 457,46; der- n. rwegen Til- i werk” c >n). In pri id of rekening le luisterat In het kader van de rubriek "Eigen werk” komen deze week aan het woord twee oudere deelnemers aan de fietstochten die de Stichting Bejaardenwerk Tilburg op de zondagen 25 juni, 2, 9, en 16 juli organiseert vanuit de Ba selaer. De beide deelnemers willen alleen met hun initia len in de krant. Het gaat om T.P. en J.Z. COLOFON Seniorenwijzer Wordt eenmaal in de twee weken opgenomen in de Tilburgse Koerier Redactieraad Tjeerd Bakker Diny van Bladel-Verbunt Peter Elshout (eindredacteur) Joop Janmaat Jacques Joosten - Ad Konings (voorzitter) Ad de Vet Redactlemedewerker Paul van Keulen Redactieraadsadres Redactieraad Seniorenwij Schijfstraat 107, 5038 TT 350505. Kopij Kopij kan opgestuurd worden naar het edactie-adres of naar de Tilburgse Koerier, NS-Plein 14, 5014 DA Tilburg, tel. 368805. □alen in principe zelf het progr a.s zeker vast dat samen koker or.dGrdGlar. var. dat programma zullen zijn. Daarnaast -__.__3nhejd om j zijn en oude herinneringen op aantal groe- Toermalijn» reenkomsten :spectievelijk aat en Eik en verstande orden, zodra worden. Nu realiseren en 41.600,- en luur van on- Wijkkrant erstraat voor Eventuele lijk van reac- Aanstaande dinsdag 27 juni organiseert de Stichting Be jaardenwerk Tilburg (SBT) vanauit de Baselaer in Hoef straat 175 een fietstocht voor ouderen. Om 10.30u ver trekken de deelnemers. De fietstocht heeft een lengte van 40 km. Belangstellende*) kunnen zich vr 25 juni inschrij ven bij de Baselaer, tel. 421207/436361 gevallen ver- ;r schooljaar 4- en MLK- neente te la- aatregel van 'huizing niet lichtstbijzijn- Een grote groep verkeersdeelnemers Is ouder dan 55 jaar. Niet alle verkeersvoorzle- nlngen zijn afgestemd op deze groep en niet Iedere verkeersdeelnemer houdt reke ning met de 55 plussers die zich wat minder makkelijk In het verkeer bewegen, niet vlot meer achterom kunnen kijken, Iets langzamer reageren en dus wat meer tijd no dig hebben, wat angstig zijn als het druk Is, etc. Dat leidt maar al te vaak tot kleine en grote ongelukken. In Tilburg Is er een werkgroep die daar aandacht voor heeft en er wat aan probeert te doen. Bedoeld wordt de stedelijke werkgroep Ouderen en Ver keer die officieel opgericht werd In 1988. In die werkgroep hebben oudere Tilburgers zitting die allemaal wel op de een of andere bijzondere manier met het verkeer te ma ken hebben (gehad). De werkgroep behandelt verkeersklachten die Ingediend wor den door oudere Tilburgers, adviseert en geeft voorlichting. T.P.: "Zoals zo vaak al is gezegd: bewegen op de fiets is niet al leen gezond voor de spieren maar ook voor de geest. De zondag is een lange, stille dag voor veel ouderen. Tijdens het fietsen kun je zo lekker kletsen met iedereen. En als er niet gepraat wordt dan kun je om je heen kijken naar het voorbij glijdende landschap. J.Z.: ”We genieten eindeloos, het doet een mens zo goed. Fietsen is voor iedereen: hedde vruurger gestaon aon de lopende baand of waarde fabrikaant, iedereen hee wel us unne lekke baand. Vroe ger moesten we allemaal werken en nog eens werken. Nu kunnen we genieten op zo’n fietstocht. De geestelijke accu is weer opgela den na zo’n fietstochtje. T.P. en J.Z. samen:’’Fiets toch mee als je kunt. De aktiviteiten- commissie van Ouderen in de Baselaer zorgt voor de ’’brandstof’ in de vorm van belegde broodjes, koffie, fruit en limonade. En de laatste zondag is het feest in de Baselaer. Als u mee wilt fietsen de komende zondagen geef u dan tot uiter- lijk vrijdag 23 juni 12.00u op bij de Baselaer, Hoefstraat 175 in Tilburg. De kosten bedragen 10,- per persoon voor vier tochten. U kunt uw bijdragen voor de rubriek "Eigen ren naar het redactieraadsadres (zie colofor worden de bijdragen geplaatst die niet kwetsent digend zijn voor anderen. U kunt uw bijdrage in de vorm gieten die u wilt: een kort verhaal, een gedicht, een inter view, etc. Maak het echter niet te lang. presentatie- en respectie- en 14.125 irvan 80% chikbaar ge- egroting ak- it concerten /orden geor- Stokhasselt traat (26 wo- dlen huidige aard, aange- ind meerdere g zijn. Thans ir aanvragen otingsbehan- erordeningen Hierover me de financiën, jrmatie. Hijks bestuur len-Brabant» ente Tilburg ijs regionaal 321.100,- te Voor kleine mankementen op straat zoals een verzakte stoeptegel of een omgereden paaltje kunt u het klachten nummer van de dienst Publieke Werken bellen: 428597 op werkdagen van 8.00u tot 12.00u en van 14.00u tot 16.00u. Uw problemen worden snel opgelost zodat veel ongemak en mogelijke ongelukken worden voorkomen. en extra sub- ie Kinderop- besteden: 12 k; 5 uren ex- d 22.436,-: treiding uren 0; 12.811,- iten ANAK -dag- en bui- dien spreekt n addjtionele ten en her- nddelen kin- :n consulent 1990 worden nissie sociale c horen. Veilig Verkeer Nederland (VVN) heeft een projekt opgezet dat speciaal is gericht op oudere verkeersdeelnemers. Via voorlichting wordt geprobeerd ouderen met het verkeer vertrouwd te maken. Maar ook jongere weggebruikers worden in dit projekt benaderd om ze te wijzen op de be perkingen van ouderen in het steeds drukker wordende verkeer. In Tilburg is er voor dit projekt een ouderenvoor- lichter die gratis vanuit Veilig Verkeer Nederland op ver zoek voorlichtingsbijeenkomsten organiseert. De aanvra ger hoeft alleen maar voor een geschikte accomodatie te zorgen. Voor de rest, zoals een diapresentatie, wordt ge zorgd. Tijdens zo’n bijeenkomst wordt er aandacht be steed aan ouderen te voet, op de fiets, in de auto en rei zend met het openbaar vervoer. Er zijn ook diverse bro chures beschikbaar. Wilt u meer weten over deze aktiviteit van Veilig Verkeer Nederland, neem dan kontakt op met ig, Brug. v.d. Mortelplein 53 in Tilburg, it Veilig Verkeer Nederland, tel. 035- De werkgroep heeft Publieke Werken benaderd. Deze dienst is van mening dat de klacht gerechtvaardigd is en dat er een oplossing moet komen maar die wordt doorgeschoven naar 1990 of later in het kader van het Stadsbeheerplan. De gemeenteraad heeft enige tijd geleden voorgesteld het gebruik van hardhout te verminderen in o.a. bouwprojekten en inrichting van kantoren en openbare gebouwen. Zo kan dan een beetje voorkomen worden dat de tropische regenwou den verdwijnen. Die worden immers gekapt om dat hout te leveren. On danks het sympathieke karakter van het voorstel is er sprake van kort zichtigheid bij onze raadsleden. Door het toelaten van twee hambur- gergiganten zal de konsumptie van rundvlees flink toenemen. Die toe komstige hamburgers zullen ge maakt worden van runderen die bin nenkort gaan grazen op de open stukken die speciaal voor hun ge kapt worden in u heeft het goed geraden: hetzelfde tropisch regenwoud. Kortzichtige mensen hebben, zoals we weten, een plank voor hun hoofd. Het is voor de raadsleden te hopen dat die niet van hardhout is. Te hard rijden Enkele verkeersproblemen die tot klach ten hebben geleid zijn inmiddels opge lost. Een voorbeeld: zo was er bij het en FC Wan- dijk gebruik z>r kennisge- )VST om te- Idafrastering r overeenge- zorg draagt daar mee ge- Het Protestants Christelijk Bejaardencentrum Zonnehof aan de Prof. Gimbrrelaan 30 in Tilburg start in september van dit jaar met een dag-opvang voor Indische en Moluk se ouderen. Het initiatief wordt ondersteund door de ge meente Tilburg die zelfs een startsubsidie verleende voor het inrichten van een ontmoetingsruimte. Aanstaande maandag 26 juni om 20.00u wordt tijdens een speciale avond de nodige uitleg gegeven in Zonnehof over de nieuwe dagopvang. Iedereen die belangstelling heeft, is van harte welkom op deze avond. U wordt wel verzocht van te voren even te melden als u komt. Dat kan via tele foonnummer 632755/421206. De Indische en Molukse ouderen die van de dagopvang gebruik gaan maken, be palen in principe zelf het programma. Wel staat al zo goed als zeker vast dat samen koken en samen eten belangrijke onderdelen van dat programma zullen zijn. Daarnaast is er natuurlijk gelegenheid om gezellig samen bij elkaar te >nd 24 juni /ordt bij het Terra Nova in Tilburg ïsloten met programma tussendoor tredens van s zullen mu tt door een Ook zal de tredens ver- het slotbal Ou, op zon- De leden van de Katholieke Bond van Ouderen Tilburg werkeenheid Heikant- Quirijnstok hebben op 15 juni een uitstapje gemaakt naar de Kroondomeinen. Zij kregen daar een rondleiding door een houtvester en zager herten, ree n en everzwijnen. De dag werd afgesloter een diner. Daarna toog het gezelschap weer huiswaarts met de bus. Het was een prettige dag die veel indruk ge maakt had op de deelnemers. De Tilburgse Werkgroep Ouderen en Verkeer is nagenoeg uniek. Al leen in Groningen is ook een derge lijke werkgroep aktief. Van een groot aantal leden van de Tilburgse werkgroep heeft nagenoeg ieder een in zijn of haar arbeidsverleden heel direct met verkeer te maken gehad. Zo is van de aanwezigen op het momnent dat wij spraken met de werkgroep de heer Ribberink werk zaam geweest bij bij de gemeente politie Tilburg, afdeling Verkeer; de heer Kleine heeft gewerkt bij de Ver- keersgroep van de Rijkspolitie; de heer Verhoeven is rayoninspecteur geweest bij de BBA; de heer Schel- lekens is examinator Rijbewijzen; de heren Pijpers en Swaanen zijn am bulancechauffeurs geweest; de heer Verboom heeft bij de BBA ge werkt en bij het ministerie van De fensie. De heer Van de Broek is ge woon een oudere verkeersdeelne mer. De werkgroep onderhoudt nauwe kontakten met de dienst Pu blieke Werken van de gemeente Til burg, met het Verbond voor Veilig Verkeer Nederland en de Nationale Hogeschool voor Toerisme en Ver keer. Wat die school betreft: de werkgroep kan altijd terugvallen op de deskundigheid die daar in huis is. De Stedelijke Werkgroep Oude ren en Verkeer is ondergebracht bij de Stichting Bejaardenwerk Tilburg (SBT) in de Lange Schijfstraat 107. Indien enkele ouderen met kennis van zaken op het gebied van ver keer zin en tijd hebben om in de werkgroep zitting te nemen, dan zijn zij van harte welkom. Zij kunnen zij zich wenden tot de SBT. Meer invloed gewenst De algemene indruk van de leden van de werkgroep is dat de verkeersmaatrege len achter zijn gebleven bij de verkeers- ontwikkelingen. ”De verkeersdrukte is toegenomen, het aantal ouderen neemt toe en daarbij komt dat er sprake is van een normvervaging bij de jongere ver keersdeelnemers. Dat is eigenlijk het hoofdprobleem en daar komen allerlei andere problemen uit voort,” aldus een lid van de werkgroep. "Deze situatie vraagt om meer invloed op het gemeen telijk beleid en om meer strukturele aan dacht voor het probleem "verkeersvei ligheid" in gemeentelijke beleidsplan nen. Daar ontbreekt het aan,” zo vult een ander lid van de werkgroep aan. In het buurtcentrum Loven Besterd in de Koestraat 164 in Tilburg wordt op maandag 26 juni van 14.00u tot 16.30u een informatiemiddag gehouden voor mensen van 55 jaar en ouder. Het thema van deze middag is "Weet Wat Je Toekomt”. Tijdens deze bijeenkomst kunt u antwoord krij gen op vragen als: betaal ik niet teveel premie voor mijn ziektekostenverzekering en hoe zit het met mijn huursub sidie? De middag wordt georganiseerd door de werk groep Aktiviteiten voor Ouderen van het Buurtcentrum Loven Besterd, de buurtwerker en de SBT. Zij die slecht ter been zijn en geen gebruik kunnen maken van het openbaar vervoer kunnen een beroep doen op de ver voersdienst Ouderen Noord, tel. 425938/421207. Wel graag vr maandag 26 juni bellen. De werkgroep vindt dat er op korte ter mijn oplossingen moeten komen. Na tuurlijk zijn er ook algemene problemen zoals het feit dat er bijna overal in de stad te hard gereden wordt en dat de automobilist het niet al te nauw neemt met de verkeersregels. Ouderen onder vinden daar heel veel last van, zo menen de leden van de werkgroep Ouderen en Verkeer. Ten aanzien van het openbaar vervoer zijn er ook klachten. Dat heeft er toe geleid dat enige tijd geleden een no titie is opgesteld door een lid van de werkgroep waarin gepleit wordt voor aanvullende voorzieningen ten behoeve van ouderen. Voor oudere mensen Is de radio een be langrijk middel om op de hoogte te blij ven van wat er op de wereld gebeurt. Dat geldt men name voor senioren die wat moeite hebben gekregen met lezen. De landelijke omroepen brengen uiter aard maar heel sporadisch nieuws over wat er zich in Tilburg afspeelt. Daarom is het goed dat Tilburg een eigen lokale omroep heeft die zich bezighoudt met wat er zich in Tilburg en omgeving af speelt. Zo blijven Tilburgers op de hoogte van het reilen en zeilen in hun stad. Wagnerplein geklaagd over slechte oversteekmogelijkheden voor ouderen. Door toedoen van de stedelijke werk groep Ouderen en Verkeer is dat pro bleem nu de wereld uit. Een probleem dat nog speelt is een goede oversteek bij de Baselaer in de Hoefstraat. Er wordt daar erg hard gereden en veel oudere bezoekers van de Baselaer dur ven de straat nauwelijks over te steken. Bij Radio Tilburg is in de loop der tijd het besef gegroeid, ook naar aanleiding van de vele reacties op de Seniorenwijzer in de Tilburgse Koerier, dat een kwartiertje informatie voor ouderen aan de krappe kant is. Daarom is men zich bij Radio Til burg momenteel aan het beraden over een volledig seniorenprogramma van een vol uur. De presentatie zal hoe dan ook in handen blijven van Jan Jaspers en Rési van den Heuvel. Behalve we tenswaardigheden en nuttige adviezen waarvoor men enkele deskundigen denkt aan te trekken, zal er ook veel mu ziek uit de vroegere jaren in te beluiste ren zijn. Het is de bedoeling met dit nieuwe programma te beginnen na de zomervakantie, dus na 7 augustus. De juiste datum zal nog bekend worden ge maakt. De Seniorenrubriek blijft tot die tijd gehandhaafd op maandagmiddag tussen 12.00u en 13.00u. U kunt Radio Tilburg ontvangen via de kabel (92.4 MHz FM) en via de ether (105.2 MHz FM) Als achtergrondgeluid kunt u Radio Til burg ontvangen op de televisie op ka naal 8 van de Kabelkrant. Zoals de naam al aangeeft, is het werk gebied van de werkgroep het verkeer en de ouderen. "Wij krijgen de verkeers klachten binnen via de projektraden, buurtorganisaties, bewonerscommissies maar ook van individuele oudere Tilbur gers," aldus de heer Ribberink, voorzit ter van de werkgroep. En hij vervolgt: ”ln de werkgroep bekijken we de klacht en besluiten er wel of niets aan te doen. Het komt vaak voor dat enkele leden de situatie ter plekke gaan bekijken. Duide lijk moet zijn dat de klacht ingediend moet zijn door een groep die oudere Til burgers vertegenwoordigd of door een oudere Tilburger. Als we de klacht be handelen, sturen we een brief naar Pu blieke Werken waarin we het pre uitleggen en we geven mogelijke singen aan. Die brief gaat overigens naar de indiener van de klacht. Al een klacht niet behandelen, schrijven we de indiener ervan een keurig briefje." ,urg Tilburg jgramma zo- jëren afgewe- 88. College is zomerbespe- moet worden nermaanden, reorganisatie haalbaar is. ekening mee nissie sociale uni in raad. neel, organi- over functie pas besluiten herschikkin- aan de orde deling. Com- ig, openbare ini): ten aan- :eerbeleid en leel verkeers- tgangspunten op 22 juni in ruimtelijke en stadsbe en werkgele- Speciaal voor de wat oudere luisteraar heeft Radio Tilburg een programma, de Seniorenrubriek. Die rubriek wordt ge presenteerd door Jan Jaspers en Rési van den Heuvel en is te beluisteren op de maandagmiddag tussen 12.00u en 13.00u. Jan Jaspers en Rési van den Heuvel behandelen in dat programma allerlei zaken die te maken hebben met het ouder worden. De ene keer gaat het over bepaalde problemen en welke op lossingen daar bij te vinden zijn, een an dere keer worden in het programma tips gegeven voor een plezierige vrijetijdsbe steding. Bovendien wordt met de muziek Dit wordt het laatste hoofdstuk dat wij wijden aan het boekje "De Helpende Hand”. Eigenlijk zou er nog een hoofd stuk volgen maar dat gaat over landelij ke instellingen voor ouderen. Het leek de redactieraad onzin die landelijke in stellingen te vermelden omdat we in Til burg en omgeving voldoende stedelijke en regionale instellingen hebben die hetzelfde werk doen. In het hoofdstuk dat gaat over Commu nicatie treft u hulpmiddelen aan die het lezen, televisiekijken, foneren vergemakkeli men die bij deze vormen van commun- catie kunnen voordoen, lopen op oude re leeftijd uiteen van verzwakking van de zintuigen tot afname van de spierkracht. De krantenhouder, de leesstandaard of bijvoorbeeld de telefoonstandaard kun nen deze ongc wegnemen. Pre goed gezichts- of c kunnen met vergrootgk versterkende apparater wonnen. Zo vindt ”De Helpende Hand” leeslinealen en leesloepen die eventueel op een statief met lamp geplaatst kunnen worden. Aan ander alternatief voor leesproblemen is het groot-letterboek. Verder zijn er beeldschermvergroters en draadloze koptelefoons in de handel als hulpmid del bij het telvisiekijken. En wat dacht u van speciale pennen, groot-letterschrijf- machines, extra geaccentueerd lijnpa pier, aangepastetelefoons, etc? Alle maal handige hulpmiddelen om duidelij ker en makkelijker te communiceren. 'De Helpende Hand" is verkrijgbaar bij de boekhandel en het Gemeentelijk In formatiecentrum op het Stadhuisplein in Tilburg voor de prijs van Fl. 5,-.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1989 | | pagina 11