Plan voor aanpak problematiek itvindersbuurt I JAZZMEETING TILBURG cri nr. 24 «AF Het woord is nu aan het publiek Verras papa op vaderdag met ïi zelfgemaakte stropdas. Heikese kerk PLAN -41 Brede opzet buurtbeheerproject Voorzitter Caret Bressers: SMILE 5 halen. 4 betalen! F0RMUli& - met 30 procent toegenomen Meldingen discriminatie I0R D AZZ MEETING TILBURG 15-16-17-18 JUNI 1989 VERF-BEHANG SAV€ Van Lieshout LAN” Kom op ^"woensdagmiddag 14 of zaterdag 17 juni a.s. op het plein van Albert Heijn, Giraffe en Marca. fyogefs fS{ juidelieis Stemmig II EEs- I juni 1989-pagina 8 DelDfeuj §@K©erier pag.3 pag. 3 in Oplage90.900 ex. ïchelrijt, Buurthuis De Vleugel krijgt een voorname rol toebedeeld in het buurtbeheer (Foto: Geert van Loon). Tilburg Tel 013-363369 Piusstraat 96 nodigt u uit Lees verder op blz. 5 Plan (geldt niet voor de Skoda I1a NU NU IONS De Heikese kerk in de steigers, (foto Geert van Loon) KJ 1 UUR FOTOSBtVia, kurkcentrum l/EEKENDRECLAME Tilburg Donderdag 15 juni 1989 33e jaargang nr. 1616 Uw kleurenfoto’s ontw. en afgedrukt in 1 uur LEES VERDER IN DIT NUMMER I. 04167-74040. .013-363924. 4.900, - 2.900, - 2.900,- 2.900, - 1.900, - 1.900,- 1.900,- 11.500, - 13.500, - 13.950, - 12.950, - 12.950,- 1987 1986 1987 1986 1986 1985 1986 riemen portemonnees Jazz Mee- enkele be- Vrijdag en zaterdag KERSENFLAPPEN Piusplein 2 Tel. 013/35.34.76 (t.o. aanbouw McDonalds) Cool down swimming shorts and T-shirts J. VAN LOON-OTTEN Hasseltstraat 178 (hoek van Hogendorpstraat) N i in een nieuwe klaar bij u voor ling en het Super chniek en 6 jaar 1983 1980 1983 1984 1983 1979 1980 1981 1981 1982 1978 1982 de helft en na Jw huidige auto aarmee wellicht i Plan is er ook let een vol jaar DT SKODA. schoenen pantoffels sandalen Zie bijlage Telefoonstraat 34 Ook uw adres voor geboorte-, doop- en bruidsuikers Uw warme bakker Reeds meer dan 100 jaar Hoefstraat 151 Oerlesestraat 211 vandaag wordt er ropees Parle- jaren zo be- ,,^r Europa nzen verdwij nt belangrijk Schoenhandel TROMMELS Hasseltstraat 174 - Tel. 013/432126 Ook wij hebben VADERDAG KADO’s zijn inclusief iet Op gezette tijden zal de heer Evert Pierson vandaag rondleidingen van de bedoeling in de lijke en particuliere verkoop van het Oude Dijk aan De gemeente had bel t parochiehuis or - gebouwd echter niet zorgen zijn,” aldus 1 de Heikese kerk in toelichting. ’’Financiële steun heb ben we hard nodig!” ilburg, Golrle, Udenhout, Isterwijk, Ivarenbeek problemen in de Uitvinders- zijn niettemin van dien aard, dat zij op korte termijn op doelmatige wij ze aangepakt dienen te worden. Tom Verspaandonk: ’’Uitstel hiervan zal het aanpakken van de steeds lastiger maken, doeltreffende maatre de neerwaardse een gegeven n slechts ten dele voorbije jaar gaat evenzeer nieuwe problematiek Als we geen regelen nemen, is spiraalbeweging op moment niet meer of s omkeerbaar”. Mogelijk wordt op termijn in de Tilburgse Uitvindersbuurt gestart met een vrij uniek buurtbeheerproject. In het onlangs verschenen rapport ’’Plan van aanpak buurtbeheerprojekt Uitvindersbuurt en omgeving” wordt een plan gepresenteerd, om de toenemende problemen in deze Tilburgse volksbuurt doeltreffend te lijf te gaan. Een hoge werkloosheid onder jongeren en volwassenen, een hoge criminaliteit en toenemend vandalisme. Een greep uit de problemen in de wijk. Het genoemde rapport werd samengesteld door Tom Verspaandonk van Stichting De Twem. Het is <f' voorgestelde werkwijze, om de gesignaleerde moeilijkheden gelijktijdig aan te pakken. Diverse gemeentelij! instanties moeten daarbij ingeschakeld worden. Als het buurtbeheerproject volgens plan in een periode van drie jaar mogelijk aanleiding tot vergelijkbare initiatieven in andere delen van de wordt ontwikkeld en uitgevoerd, geven de resultaten stad. Zover is het echter nog lang niet. redactie-advertentie-afdeling en administratie: N.S. Plein 14 - 5014 DA Tilburg Tel. 013/368805 Fax 013/359985 slultlngstermijn voor advertenties en redactie dinsdagavond 22.00 uur - pag. 3 - pag. 5 - pag- 9 - pag. 9 pag. 10 Mat en glans, form. 10x15 cm, voor een scherpe prijs. (Ook voor nabestellingen) Rondom Hart van Brabant. Hoogste punt Lindenhaage.. Opknapbeurt Berkdijk Musicon ’89... Uit-agenda B&W-besluiten Politieberichten. Kuituur/ Amusementpag. 9/15 Jazz Meetingpag. 15 Parochienieuwspag. 19 Sportpag. 21 Het Tilburgs Meldpunt Discrimina- tieklachten (TMDK) presenteerde af gelopen vrijdag haar verslag over het afgelopen jaar aan burgemeester G. Brokx. Wat meldingen van discrimina tie betreft, kon het TMDK een toena me van ruim 30 procent vaststellen in vergelijking tot een jaar eerder. Het meldpunt is van mening, dat de grotere bekendheid van het TMDK hierbij een rol van betekenis heeft gespeeld. In het VADERDAG AANBIEDINGEN 9?’ 12?’ 69?’ 119?’ 159?’ 3 wordend woonmilieu is ook een groot - probleem. De relatie tussen de bewo- - ners van de Uitvindersbuurt en bewo- het ners van de zogeheten ’’Korvelse hof- dat jes” is problematisch en getuigt nogal eens van weinig begrip en tolerantie. Een ander punt is, dat criminaliteit en vandalisme in de buurt verhoudingsge wijs vaak voorkomen. Deze problemen komen natuurlijk niet voor rekening van alle buurtbewo ners. Het is te eenvoudig om iedereen in de wijk hetzelfde etiket op te spel- «Het woord is nu aan het pu bliek. Van allerlei kanten hebben wij de afgelopen maanden reeds het vertrouwen gekregen bij de voorbereidingen van deze zes tiende Jazz Meeting Tilburg, maar alleen door een grote op komst van het publiek wordt het festival pas echt geslaagd». Mr. Carel Bressers, in het da gelijks leven directeur van de ge lijknamige Tilburgse ijzergroot- handel, hanteert sinds 1 maart de voorzittershamer binnen het be stuur van de stichting ting. «Toen ik door stuursleden benaderd werd voor deze functie, heb ik mij eerst goed georiënteerd op de historie van dit Tilburgse evenement, de toekomstplannen en op de wijze waarop onder meer in Breda en Den Bosch het jaarlijkse festival tot stand komt. Vooral het en thousiasme en de enorme inzet van het bestuur en de medewer kers trof mij. Inmiddels draai ik enkele maanden mee en ben ik helemaal verknocht geraakt aan de Jazz Meeting». Bressers kwam in het bestuur op het moment dat de gemeente net beslist had de stichting drie jaar lang financieel te steunen. «Een prima zaak. Overigens ge beurt dat ook in andere gemeen ten. Alleen daardoor kunnen wij het festival verder uitbouwen en nog meer nationale en internatio nale bekendheid geven. Waarbij ik onmiddellijk de noodzakelijke steun van winkeliers, horeca en bedrijfsleven wil noemen. Want alleen met hun steun kunnen wij dit evenement zowel kwantitatief Pneumatiek (ÜS&INW6DDL ^fËS&GolnlBtsBa tilburg. jules verneweg 14 - tel. 013-321316 j als kwalitatief uitbreiden». Bressers, die zelf saxofoon speelt in het Tilburgse jazzorkest Les Gamins de Paris, wijst graag op de culturele en de sociale as pecten van de Jazz Meeting. «Dat sociale aspect zie je terug in onze medewerking aan de brade rie in de binnenstad, de muziek in de cafés op vrijdagavond, de buitenconcerten, de Music Hap pening voor 55-plussers in de schouwburg en de kindermati- nee. Wat de culturele kant be treft, wijs ik graag op de concer ten in Paradox en Noorderligt, de medewerking van studenten van het Brabants Conservato rium, de Tilburgse Dans- en Mu ziekschool en het optreden van de wereldvermaarde saxofonist Johnny Griffin». De voorzitter geeft toe dat de toekomstplannen van zijn stich ting nogal ambitieus zijn. «Maar ik geloof er in. Als zevende stad van het land en centrumgemeen te van een prachtig toeristisch ge bied liggen hier volop mogelijk heden. De voorbereidingstijd was dit jaar erg kort mede omdat wij het tijdsstip van september naar juni verplaatst hebben. Maar meteen na de vakantie gaan wij aan de slag voor het volgend jaar. Wij zitten boordevol plannen en als het aan mij ligt wordt er daar heel veel van verwezenlijkt. zijl BESTERDPLEIN 32 WESTERMARKT 21 Ook ’s maandags geopend! Ukrtgoud, van368,- NU drie kwartier in de kerk verzorgen. Die rondleidingen beginnen om 12.30u, 14.00u, 17.00u en 19.15u. Om ló.OOu zal de heer Van Hoek een uitleg over het orgel geven. In de kerk zijn ook kerkelijke en parochiële werkgroepen aanwezig. *-^2) 5ICF transportwielen ^OÈ^BbO^ ^ËSSGdlnlBBËi tilburg jules,verneweg 14-tel 013 321316 Heeft u al gestemd voor het Europees Parlement of gaat u dat nog doen vanmiddag? Het kan nog, waarmee niet gezegd is dat het verstandig is. Dat maakt ieder een zelf uit. Sommigen vinden het uiterst verstandig hun stem uit te brengen, anderen vinden het uiterst verstandig niet te stemmen. De voorstanders geloven in de politiek. Vooral politici doen dat. Ze moeten wel want het is hun broodwinning, een enkel lid van het uitstervend ras der politieke idealisten daargelaten. De politici bedrijven tegenwoordig meer en meer de wel zo genoemde vorm van ”real-politik”. Excuses voor deze Duitse naam, in het Neder lands hebben we er (nog) geen ge schikte vertaling voor gevonden maar dat komt vast wel in 1992 wanneer Europa één geworden is. Die ”real-politiker” gaan uit van het haalbare. Zo ze al iets wensen dan is dat gewenste het haalbare. Ter illustratie: mevrouw Smit- Kroes wilde méér dan haar partij als haalbaar beschouwde. Ze wilde teveel, dat kon niet en daarom was er voor haar geen andere oplossing dan van het toneel te verdwijnen. Dat wat haalbaar is, wordt politici aangereikt door wetenschappers die je tegenwoordig voor elk on derzoek kunt strikken. Bovendien, en hier zijn de meeste wetenschap pers het absoluut niet mee eens maar zij kunnen zich ook weleens vergissen, schijn je zelfs als op drachtgever onderzoeken te kun nen sturen in een bepaalde rich-< ting. Die gewenste richting blijkt dan ook meestal haalbaar te zijn. Degenen die het onverstandig vinden om te gaan stemmen, moet men niet zoeken onder de politici. Die moet men wel zoeken onder mensen die in de loop der jaren het vertrouwen in de politiek verloren hebben en die bijvoorbeeld vinden dat ”real-politik” niets meer met echte politiek te maken heeft. Zij vinden dat politiek meer is dan een grote rekensom waarvan de uit komst al vast staat. Wel gaan stemmen zou betekenen dat die nieuwe kuituur waarin democra tisch gekozen, goed-betaalde re kenmeesters het voor het zeggen hebben, alleen maar groter wordt en meer aan invloed wint. Zo iemand bijvoorbeeld als staatsse cretaris L. de Graaf van Sociale Zaken past bij uitstek in die kui tuur. Hij presteert het nu met een wetenschappelijk onderzoek in de hand, te gaan praten met vertegen woordigers van de Raad van Ker ken en ze te vertellen dat echte ar moede onder uitkeringsgerechtig den minder voorkomt dan zij den ken. In een volgend kabinet zal hij zeer waarschijnlijk volgens zijn eigen normen die kennelijk meer op wetenschappelijke gronden ge fundeerd zijn dan op christelijke grondslagen, gewoon doorgaan met het korten op uitkeringen. Wat ook in het bewuste onderzoek staat maar waar hij met niemand over praat, is dat de overheid geen daadwerkelijke inspanning levert om de langdurige werkloosheid te bestrijden Dat is pas ”real-poli- tik”! Maar goed: a gestemd voor het Europa ment dat over enkele jarer langrijk zal zijn wanneer één wordt en de grenz nen. Als u het echt o J vindt, moet u beslist nog gaan stemmen want het gaat om meer dan alleen maar vis, kaas, boter en eieren. Het gaat om de juiste men sen, misschien zijn er die nog, op de juiste plaats! verschijnt In geheel Tilt Rlel, Loon op Zand, l Berkel Enschot, Ois Moergestel en HIK Doublé boordspeld Bycolor doublé dasschulf Monogramring 9krtgoud,van218,- NU Dasschulf 14krtgoud, »an275,- NU In verband met de braderie vandaag in het centrum van Tilburg is de Heike se kerk geopend tot vanavond 20.00u. In de kerk is een speciale tentoonstel ling ingericht over Mgr. Zwijsen. Bo vendien is er een zeer mooie Madonna te bezichtigen en een relieken-kruis. Bezoekers en passanten zullen onge twijfeld zien dat aan de voorkant van de kerk steigers geplaatst zijn. Dat is in verband met restauratiewerkzai den aan de voorgevel en de toren. W Collection in Tilburg bij: I volop parkeergelegenheid: parkeerroute P6 Het rapport richt zich met name op het gemeentebestuur en op de stedelij ke organisaties, die in beginsel deelne men aan het stadsbeheerproject. In het laatste geval gaat het er vooral om, c de betreffende instanties elkaar infor meren over hun ’’ambities en mogelijk heden”. Het betreft o.a. de gemeente politie, Publieke Werken, de Welzijns dienst, bestuur en medewerkers van t J buurthuis De Vleugel, de woning- niet voor rekening van alle buurtbewo- bouwverenigingen en Stichting De ners. Het is te eenvoudig om iedereen Twem. Het moet verder niet uitgeslo- in de wijk hetzelfde etiket op te spel len worden geacht, dat nog andere or- den. Overigens lijkt het bij voorbaat ganisaties zullen deelnemen aan het vellen van zo’n oordeel op zichzelf al buurtbeheerproject. Het Gewestelijk discutabel. Arbeidsbureau bijvoorbeeld. Totaliteit Etiket De F Met wat voor moeilijkheden heeft buurt zijn i de Uitvindersbuurt te kampen? De zij op korte werkloosheid onder zowel volwassenen als jongeren is relatief hoog. De bewo ners van de wijk hebben doorgaans dan ook een zwakke inkomenspositie. Opvallend is verder de afname in x uil* schoolsucces van jonge buurtbewo- rol van betekenis heeft gespeeld. In het ners samenh J j/ermee kan jaai^erslag wordt niettemin opgemerkt betrekkelijk geringe deelname aan on- ”Wat ons tot nu toe aan meldingen be- derwijsactJivi®eitenB genoemd worden. reikt heeft, is slechts het topje van de meefdere °pzichten slechter ijsberg”. r In het verslag staat niet alleen het voorbije jaar centraal. De aandacht _nzeer uit naar verschillende activiteiten en werkgroepen van het TMDK. Verdere drempelver laging voor melding van discrimina- tieklachten blijft in de visie van het TMDK van groot belang. Uitzendbureau’s Het TMDK heeft vergevorderde plannen voor de oprichting van een werkgroep ter bestrijding van discrimi natie van etnische minderheden op de Tilburgse arbeidsmarkt. Eén van de structurele problemen op dit gebied is de discriminatie door uitzendbureau’s. Het TMDK zegt in het jaarverslag: ”Het is voor uitzendbureau’s blijkbaar een moeilijke stap om bedrijven waar men discriminatie constateert te laten vallen of op de vingers te tikken”. Het TMDK maakt in het recent uit gebrachte verslag melding van een aanzienlijke groei. Een andere positie ve ervaring in het afgelopen jaar vormt de vestiging van het meldpunt in het gebouw van de SJJT aan de Willem II- straat 45 in Tilburg. Uitgave: De Tilburgse Koerier bv Dir. T. de Beer-Douwes Oprichter: J.H.G. de Beer De restauratiwerkzaamheden aan de voorgevel en de toren van de Heikese |e- kerk gaan een half jaar in beslag ne men. De kosten bedragen ƒ500.000,-. Vooral het voeg- en metselwerk zal on der handen worden genomen. Na deze werkzaamheden moet er nog meer aan de kerk opgeknapt worden. Dat zal uitgesmeerd worden over een periode van een aantal jaren en de kosten daarvan bedragen ƒ350.000,-. In totaal gaat het dus om een bedrag van ƒ850.000,-. Een deel daarvan, ƒ272.000,- zal betaald worden door de gemeente Tilburg die dit geld via het Rijk krijgt i.v.m. de monumentale waarde van de Heikese kerk. Het res tant moet opgebracht worden door het kerkbestuur. Een deel daarvan heeft het kerkbestuur bijeen weten te krijgen door de verkoop van het parochiehuis aan de Oude Dijk aan de gemeente Tilburg. De gemeente had belangstel ling voor dit parochiehuis omdat daar het Kunstcluster gebouwd gaat wor den. ”Dat houdt echter niet in dat we uit de financiële pastoor Ooms van een toelichting. ”1

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1989 | | pagina 1