’’Waar zullen we nu eens heen gaan?” Beter vervoer Mobiliteit 3 gewenst voor visueel gehandicapte ouderen Ouder worden Fietstochten POST SCRÏPTÜM COLOFON Hoe gelukkig zijn weduwen? WERING ALIST Verkoopdag ’’Zonnehof” Helpende hand lerke” Uitgelezen Eigen werk ANBO vraagt aandacht voor ouderen h uisvesting De Algemene Nederlandse Bond voor Ouderen (ANBO) vraagt in een open brief aan alle Nederlandse gemeente raden aandacht voor de volkshuisvesting voor ouderen. De gemeenten in Nederland moeten tijdig maatregelen nemen om de groeiende vraag naar goedkope woningen door ouderen met een relatief slechte inkomenspositie af doende te kunnen beantwoorden, zo stelt de ANBO. Vol gens de ANBO voorzien de volkshuisvestingsplannen voor de jaren 90 van staatssecretaris Heerma absoluut niet in de groeiende behoefte. In haar brief doet de ANBO een aantal voorstellen voor een goed huisvestingsbeleid voor ouderen zoals het opstellen van een gemeentelijk ouderenbeleidsplan, een betere gemeentelijke voorlich ting over diverse regelingen die bestemd zijn voor oude ren en het betrekken dóór de gemeenten van de lokale ouderenbonden bij de besluitvorming. isiaiE uni 1989-pagina 10 Donderdag 8 juni 1989-pagina 11 DE TILBURGSE KOERIER w I elvoudig (+2-2) De ’’Livingstone die tochtjes vaart in het safaripark van de Beekse Bergen. dt Wandelstok met uitklapbaar stoeltje. Mevrouw Pullens overhandigt het rapport aan wethouder Dijkstra, (foto Geert van Loon} Seniorenwijzer Wordt eenmaal in de twee weken Redactieraad Tjeerd Bakker Diny van Blade I I Ad I Ad I I I I I I I I ■jseum aan de Spoorlaan of naar Scryptionmuseum, ook aan de NS-Plein 14, 5014 >8805. I I I I voor leden; buitenstaanders t mee. jen niet kwetser ganisa- /an Til- inisatie of jn ter be- bur hj t 6F tilburg 434268 voor de deur gordijnen, vitrage, matrassen) s op kof- "het iger van i enorme stedelijk staat en Kopij kan opgestuurd worden naar het redactie-adres of naar de Tilburgse Koerier, DA Tilburg, tel. 36f ind tussen twee pun- or een rechte lijn, lijkt k in beeld te zijn ge- spoorwegen. Tussen int van aankomst is er jzerbaan» die de ver net elkaar verbindt, andaag biedt de trein ibele manier van ver- g de bede len we die i? In uw "ezetten Reklame is de kunst om mensen te verleiden tot het kopen van produk- ten die ze eigenlijk niet nodig heb ben. Door een beetje te overdrijven, worden zaken wat mooier voorge steld dan ze in werkelijkheid zijn. Soms wordt er zo sterk overdreven dat de waarheid geweld wordt aan gedaan. Om leugen en bedrog in de reklame aan banden te leggen, is er een Reklamecode-kommissie in het leven geroepen die de reklame- boodschappen kontroleert. Noord Brabant is de grootste var kensstal van Europa. Overal ruik je een doordringende mestgeur. Door de ammoniak in de mest verzuurt het milieu. In onze provincie sterven de bomen daardoor sneller dan in de rest van ons land. De ontelbare akkers met hoogopschietende mais beneemt fietser en wandelaar het uitzicht. Toch noemt de V. V. V. dit een "Park- landschap" getuige de informatie borden langs de Brabantse wegen. Zou de Reklamecode-kommissie dat al weten? i i i i opgenomen in de Tilburgse Koerier I I I I I I I Redactieraad Seniorenwijzer, p/a I Lange Schijfstraat 107, 5038 TT Tilburg, tel. 350505. I Kopij I I Diny van Bladel-Verbunt Peter Elshout (eindredacteur) Joop Janmaat Jacques Joosten Konings (voorzitter) de Vet Redactlemedewerker Paul van Keulen Redactieraadsadres de negentiende eeuw ïlijks verharde wegen, ging, was men aange- m hobbelde door kui- iziger werd van links Het tempo wisselde s was afhankelijk van weg, het weer, de ver- den en de natuurlijke eis duurde dan ook al Als het om vakantie gaat kiezen heel veel mensen voor het maken van een dagtocht. Dat geldt zeker ook voor ouderen. Zij zijn immers niet aan een bepaalde dag gebon den en zien er soms tegen op een langere vakantie te boeken. Wat is er makkelijker een mooie dag af te wachten en dan de trein, de bus of de auto In te stappen en er op uit te gaan? Sommigen maken hun eigen programma voor zo’n tocht, anderen kie zen liever voor een georganiseerd reisje of een speciale aanbieding. Sommigen gaan liever met z’n tweeën of een familielid, anderen zoeken liever een groter gezel schap op. Het kan tegenwoordig allemaal en ouderen genieten vaak kortingen op di verse tarieven. Dat geldt zeker als u In het bezit bent van de Pas-65. Met deze pas kunt u als oudere aardig wat geld besparen. Afgelopen dinsdagmiddag heeft me vrouw Pullens van het Netwerk Visueel Gehandicapten Ouderen Tilburg een rapport aangeboden aan de heer W. Dijkstra, wethouder van Sociale Zaken en Personeelszaken. In het rapport zet onderzoeker T. Mandemakers van het Instituut voor Sociaal-Wetenschappelijk Onderzoek van de Katholieke Universi- teit Brabant het aanbod van vervoer- sprojekten voor ouderen en of gehandi capten in Tilburg op een rijtje. Zo blijkt dat er In Tilburg twaalf organisaties be paalde vormen van aangepast vervoer aanbieden voor de betreffende doel groep maar dat door vele beperkingen uiteindelijk maar weinigen hiervan echt gebruik maken. Wethouder Dijkstra be loofde, na het rapport In ontvangst ge nomen te hebben, in september een no ta klaar te hebben waarin het totale ver voersprobleem voor (visueel) gehandi capten en voor ouderen aangepakt zal worden. Dijkstra hoopt nog vr de zomer vakantie de vervoersproblemen bij de Bijsterstede en mogelijk ook bij Zonne hof en het Laar opgelost te hebben, zo liet hij dinsdagmiddag ook weten. De redactieraad van de Seniorenwijzer heeft besloten de rubriek "Eigen werk” uit te breiden met andere bijdragen van lezers en lezeressen dan alleen maar gedichten. Het is de bedoeling dat het een gevarieerd hoekje wordt met de ene keer een kort verhaaltje, de andere keer een bij zondere belevenis en weer een andere keer een bespre king van een boek, toneelstuk of een film. En natuurlijk zo nu en dan een gedicht. U kunt uw bijdragen opsturen naar de redactieraad van de Seniorenwijzer (adres zie co lofon). De redactie behoudt altijd het recht bepaalde bij dragen niet op te nemen. Uiteraard mogen uw bijdragen niet kwetsend of beledigend zijn voor anderen en niet te lang. Dichtbij of verder weg De mogelijkheden om er een dagje op uit te gaan, zijn heel ruim. U kunt er voor kiezen in de omgeving ergens naar toe te gaan, bijvoorbeeld naar een museum zoals het Nederlands Textielmuseum in de Goirkestraat, het Noordbrabants Na- tuurmu! het Sc De Stichting Bejaardenwerk Tilburg organiseert op de zondagen 25 juni, 2 juli, 9 juli en 16 juli fietstochten voor ouderen vanaf 55 jaar vanuit de Baselaer, Hoefstraat 175 in Tilburg. Het vertrek is telkens om 12.00u. De laatste zondag krijgt een feestelijke afsluiting in de Baselaer De Hawai-muziekband "de Cibama Hawaiens” verzorgt daar dan een optreden. Het inschrijfgeld voor de vier tochten bedraagt 10,-. U kunt u tot 16 juni aanmelden bij de Ba selaer, tel. 421207. Wanneer u drie van de vier tochten meefietst, krijgt u op 16 juli een blijvend aandenken. Het is voor de eerste maal dat de Stichting Bejaardenwerk Til burg fietstochten voor ouderen op zondagmiddag organi seert. Op dinsdag 13 juni wordt er ook een fietstocht georgani seerd door het dienstencentrum ”de Garsthof”. Het ver trek is om 13.30u vanuit ”de Garsthof", Columbusplein 15 in Tilburg en de fietstocht voert de deelnemers over de zogeheten Poolse route naar Gilze. Daar is een rustpauze ingelast waarna het via Alphen en Riel weer richting Til burg gaat. Alle ouderen die mee willen fietsen, zijn van larte welkom. Inlichtingen via telefoon 435422. Deelname is gratis. Uit het onderzoek blijkt dat er in Tilburg geen goed aanbod is van aangepast ver voer voor visueel gehandicapte oude ren. De twaalf organisaties die wel aan gepaste vormen van vervoer aanbieden verbinden allerlei beperkingen aan het gebruik. Bijvoorbeeld een instelling or ganiseert een aktiviteit en biedt daarvoor vervoer aan maar dan ook alleen maar voor die aktiviteit. Een andere orgj tie richt zich maar op een deel va burg en weer een andere organ instelling stelt het vervoer alleer Op de Katholieke Universiteit van Nijmegen is een onder zoek verricht naar de levensomstandigheden van wedu wen. Uit dat onderzoek blijkt dat het voor weduwen erg belangrijk is goede relaties te hebben en te houden met de kinderen, de buren en vrienden. Ook blijkt uit het on derzoek dat veel weduwen het verlies van de man opvul len door bestaande relaties te verbeteren of nieuwe rela ties aan te gaan. Bij dit alles spelen faktoren als gezond heid en woonsituaties een belangrijke rol. Weduwen die verhuisd zijn na de dood van de man blijken vaker onte vreden en ongelukkig te zijn. En dan zijn er natuurlijk nog vaarten want waarom zoudei niet tot de dagtochten rekenen' parochieblad staat daarover op gezetten tijden wel het een en ander vermeld. Veel bejaardenorganisaties hebben ove rigens ook in hun jaarprogramma’s dag tochten opgenomen. Mijn geliefde iindenboom Hoe droevig sta jij daar te staren? daar op het Heuvelplein. Eens was jij de trots van Tilburg, waarom kun je dat nu niet meer zijn? Hebben zij de pijn begrepen die de tijd jou heeft aangedaan want door het beton en de vervuiling ben jij bijna ten onder gegaan. Als ze jou eens konden verplaatsen op een breed, groeibaar veld dan weet ik bijna zeker dat jij na jaren weer mee telt. Ik weet, jij wilt ook graag leven in Tilburgs dierbaar oord en dat jij dan na jaren Tilburgs jeugd ook weer bekoort. Hou je sterk, mijn geliefde lindenboom, laatje door niets en niemand vellen. Dan kom ik weer eens bij jou staan om de vreugde van jou beterschap je te vertellen. Stuur eens wat op! Deze week hebben we een gedicht van mevrouw de Kok- van Bladel, woonachtig aan de Paleisring in Tilburg. Zij is 84 jaar. e tijd het belang van te betwisten. Integen- erdeel van het open enige manier waarop afdoende kunnen be- entiende-eeuwer was a industriële nieuwig- tieve aspecten kende, ingetast en de dokto- over de nieuwe ziekte nen opliep als gevolg t nieuwe vervoermid- ipecten van het feno- jaren heen hebben i in deze bloemlezing, er het registreren van dkkelingen in de lite- rft. Dit maakt deze razend interessant :ten over hoe mensen en denken, kan op hiervan kennis ne- lorietijd van de trein: wervelende rook van e gietijzeren overkap- iaar ook het moderne hap en het knetteren- ische bovenleidingen. Peter IJsenbrant wit zonder uw valies lezing uit Nederlandse ichten vanaf1829. e Bij, (met medewer- lederlandse Spoorwe- De Tilburgse Openbare Bibliotheek schenkt deze maand in de hoofdvestiging op het Koningsplein speciale aan dacht aan het onderwerp "ouder worden” Dat gebeurt door middel van een presentatie van diverse boeken, bro chures, video’s en tijdschriften voor, door en over oude ren. Over zaken als ziekte en gezondheid, pensioen, fi nanciën, verpleeg- en bejaardentehuizen, ouderenbeleid, afscheid en rouw, huisvesting en aktiviteiten voor oude ren wordt volop informatie gegeven. Een lijst met de titels en een toelichting is gratis verkrijgbaar bij de bieb op het Koningsplein. Men kan het meeste materiaal ook lenen. d zo geweest. Dit dse Spoorwegen j r de treinreizig treinen» een e ien was de spoorweg g van een droom. Ab- snel. De locomotief i het weer en kende )e treinwerkelijkheid •e technische perfectie was nog ver weg en ten over het «schok- rillende ding», waar- (i het hoofd en be- t overhield. tan de Nederlandse Ter gelegenheid van ^everij De Bezige Bij bracht met 150 jaar de trein nooit zonder Op ongeveer 500 pa- ser gevarieerde verza- dichten op het thema 1 hoe breed het spec- 1 is binnen de Neder- i schrijver uit de ach- f hij heeft zich wel op s bezig gehouden met waarbij de trein een Even er uit kan heerlijk zijn. Zeker als u een mooie, rustige dag uitkiest. Toch zijn er veel ouderen die er niet toe ko men de huisdeur voor een dag achter zich dicht te slaan. Dat heeft niets te ma ken met de mening dat er te weinig mo gelijkheden zouden zijn. Het heeft veel meer te maken met een bepaalde angst. Angst voor het onbekende, angst om er alleen op uit te gaan, angst voor het on gewoneAngst praat je zomaar niet weg, dat is een probleem. Toch kun je er wat aan doen. Bijvoorbeeld samen met iemand een tochtje plannen, met één van uw kinderen misschien, met iemand uit de buurt die eigenlijk ook weleens een keer er uit wil. Als die stap gezet is, dan is de stap in de trein, de bus of de auto snel gezet. En reken maar dat het leuk kan zijn! Spoorlaan. Dan zijn er natuurlijk de re creatieparken in de omgeving zoals de Efteling, het Land van Ooit tussen Dru- nen en Vlijmen en de Beekse Bergen. Met name het safaripark van de Beekse Bergen is een hele belevenis. Als u een rustige dag uitzoekt, niet in de vakantie en niet in het weekeinde, dan kunt u vol op genieten. U kunt ook een leuk plaats je in de omgeving van Tilburg gaan be zoeken zoals het vestingsstadje Heus den. Bij de VVV in het oude Paleis-Raad- huis in Tilburg hebben ze informatie te over voor een dagtochtje in de omge ving. Zij kunnen u daar ook op weg hel pen voor leuke dagtochten elders in Ne derland. Veel mogelijkheden De NS organiseert dagtochten door heel Nederland. Ze hebben daarvoor zelfs een speciaal boekje gemaakt met heel veel tips. Wat is er handiger dan in Til burg op de trein te stappen en via goede aanwijzingen een dagje te genieten van leuke, mooie of interessante dingen. En ’s avonds gaat u weer met de trein naar huis. Met de speciale ”60 plus kaart” van de Spoorwegen krijgt diverse kortin gen: op de treinreis maar eveneens entreegelden. Zelfs een gratis kopje 1 fie, soms met een gebakje, zit in pakket”. Dan is er het blad "Aktief en Vrij” dat uit gegeven wordt door het Nederlands Bu reau voor Toerisme. Het is een handige gids om een dagtocht te kiezen. Dit blad is o.a. verkrijgbaar bij de VVV op het Stadhuisplein 128 in Tilburg. Voor hen die wat moeilijker ter been zijn, zijn er beslist ook goede mogelijkheden er een dagje op uit te gaan. Dat kan on dermeer via het Rode Kruis dat met spe ciale boten dagtochten organiseert. Voor meer informatie daarover kunt u bellen naar het Rode Kruiscentrum Lim burg, Burg. Coonenplein 2, 6141 BG in Limbricht, tel. 04490-26611. De Zonne bloem heeft voor deze groep ouderen meestal ook wat te bieden. schikking v mogen niet Nodig Aangepast vervoer is nodig want veel vi sueel gehandicapte ouderen kunnen zelf niet rijden, kunnen moeilijk of zelfs niet bij een bushalte komen en als ze de taxi nemen, moeten ze het volle pond betalen. Daardoor blijft men meer bin nen zitten. Voeg daar nog aan toe dat ouderen langer zelfstandig blijven wo nen en het probleem wordt duidelijk: maatschappelijk of sociaal isolement. Dat probleem moet aangepakt worden, zo meent het Netwerk van en voor Zelf standig Wonende Blinde en Slechtzien de Ouderen en dat kan door het vervoer voor die bewuste groep ouderen te ver beteren. In het rapport wordt daarom voorgesteld het bestaande vervoersaan bod samen te voegen tot n stedelijk aan gepast vervoersaanbod voor ouderen en/of gehandicapten. Als voorbeelden worden in rapport de steden Eindhoven, Utrecht en Helmond genoemd waar zo’n c aangepast vervoersaanbod be- goed werkt. Goed plan Dijkstra was het eens met de stekking van het rapport en vond ook dat er voor de betreffende groep een goed plan op tafel moet komen. "Samenwerking is ge boden of er moeten andere voorziein- gen komen", aldus Dijkstra. "Er moet een sluitend vervoerssysteem komen. We zijn er in een brede werkgroep mee bezig en in september kan er via de nota een goed verhaal op tafel komen. Dan weten we waar we aan toe zijn”, zo voegde hij er aan toe. Op zaterdag 17 juni houdt het bejaardencentrum "Zonne hof” in de Prof. Gimbrerelaan 30 in Tilburg haar jaarlijkse verkoopdag en wel van 10.00u tot 17.00u. Op deze ver koopdag staan de resultaten van de bejaardenhobbyclub centraal. De hele dag zal er gezellige muziek ten gehore worden gebracht o.a. door ”de Clowns” en "Ons Herme- nieke". Er is ook een "rad van avontuur” met leuke prij zen. Iedereen is op deze dag van harte welkom. Als u meer wilt weten over dagtochten: ga dan eens langs bij de VVV Hart van Brabant aan het Stadhuisplein 128 in Til burg. Men staat u daar graag te woord en helpt u zoveel als mogelijk is. Doen! En bij aarzeling: neem iemand mee. Met z’n tweeën weet u meer en hoort u meer. Het boekje "de Helpende Hand” blijkt een bijna onuitputtelijke bron vol ideeën en tips. Voor de zesde achtereenvolgen de keer wordt er op deze pagina aan dacht aan geschonken. Deze keer gaat het over mobiliteit en hulpmiddelen ter verbetering van uw bewegingsmogelijk heden binnen en buiten huis. Met name degenen die die snel vermoeid raken of slecht ter been zijn, vinden in de hoofd stuk waardevolle tips en ideeën. We la ten enkele hulpmiddelen de revue pas seren: een (opvouwbare) wandelstok, een wandelstok met uitklapbaar stoeltje, een opvouwbaar looprekje, een loop- hulp met rubberbanden en een rem er op, de abramfiets en natuurlijk de snor fiets. Handig en zeer bruikbaar voor hen die daar behoefte aan hebben. Het boekje "De Helpende Hand” is ver krijgbaar bij de boekhandel en bij het Gemeentelijk Informatiecentrum aan het Stadhuisplein in Tilburg. Het kost 5,-.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1989 | | pagina 11