Sport, een leven lang Wie weet De Helpende Hand meer? COLOFON Riddershof Fietstocht POST SCRÏPTÜM Rikken in Loven Besterd 369 Ontmoetingsdagen K.B.O. ket® Consumenten voorlichting Eigen werk Copij buiten gemeenten welkom ka Donderdag 11 mei 1989 - pagina 11 DE TILBURGSE KOERIER 1 mei 1989 - pagina 10 De ar >rten heel 1EN ïnaf 65.50 EDEN 10.00 uur ARANTIE Zwemmen is niet alleen gezond, maar kan ook heel gezellig zijn. (Foto: Rien Siers) Hoofdstuk III kilo kilo kilo kilo kilo kilo kilo kilo kilo kilo kilo kilo kilo kilo kilo kilo kilo kilo kilo N jzen ir ir 8821 17,90 14,20 9,50 10,90 8,90 8,90 8,90 6,90 7,90 8,90 9,90 4,90 2,70 5,20 7,90 9,90 16,60 4,70 4,90 Seniorenwijzer Wordt eenmaal in de twee weken I I I I I I I I I I I I I I I I I I joed over jen 5 aan de iet boek Als dat kon, dan zou ik, ja, dan wou ik. Dat was misschien de mooiste tijd, de tijd van kinderen te baren en vol liefde al hun leed besparen. die t bij deze tuk vol sr van EN 3nde Hand” sa- lulpmiddelen in ge- blijkt >pens- irnationaal DE KOFFIE STAAT KLAAR Het boekje ”De Helpende Hand” is verkrijgbaar in de boekhandel en bij het Gemeentelijke Informatie centrum aan het Stadhuisplein in Tilburg voor de prijs van Fl 5,-. igsdag Leden handige tips treft u aan in ”De Hel pende Hand" in het derde hoofd stuk dat er voor kan zorgen dat uw hobby nog lang uw hobby kan blij ven. Een groot deel is al teruggt vooral veel van de afdeling koperen instrumenten, de k. en de saxofoons werden gemaakt. De naam Kessels is onlangs vergetelheid ontrukt door he. "De Moordhoek" van Ed Schilders. Marietje was de dochter van Mathijs Kessels, de oprichter en directeur van de Koninklijke Nederlandsche Fabriek van Muziekinstrumenten. Aan het eind van de dertiger jaren moest deze fa briek sluiten en veel machines en ge reedschappen werden verdeeld over andere fabrieken. Ruim 35 jaar gele den werd begonnen met de opsporing van deze unieke stukken om uiteinde lijk alles ten toon te kunnen stellen. p/m2 p/m2 p/m2 p/m2 p/m2 p/m2 p/m2 p/m2 p/m2 p/m2 Hoe vernuftig is een vuilnisring de vuilniszak voor u openhoudt het tuinieren? Antwoord op vraag plus weer een hoofdsti Mül plinten p/m2 p/m2 p/m2 p/m2 p/m2 p/m2 p/m2 p/m2 p/m2 Als dat eens kon Als dat kon, dan zou ik, ja, dan wou ik pas geboren willen zijn en mijn mooie kinderjaren nog eenmaal opnieuw ervaren. geld aan sport doen, o.a. aan badmin ton. Als dat kon, dan zou ik, ja, dan wou ik. O, ik wou als dat eens kon, kon de tijd nu maar eens stilstaan zodat alles herbegon. Als dat kon, dan wou ik, ja, dan zou ik. Nee, ik wou niet maar ik wil, ik wil nog lang gelukkig leven. O God, stond de tijd maar stil. Heel veel sporten Er zijn voor ouderen heel veel die men tot op - Zo zijn er de de schaken en kaarten- zo is er yoga en natuurlijk de diverse balsporten zoals bowling, bowls, tafeltennis, volleybal, jeu de boules of petanque, tennissen en in het verlengde daarvan badmin ton en biljarten. Dan is er het zwem men, wandelen, fietsen, volksdansen, Vanaf 20 mei aanstaande zendt de Teleac op zaterdag avond een comedyserie uit in zes afleveringen onder de titel "Mag het iets meer zijn?" Op een luchtige manier wordt ingegaan op belangrijke consumentenaangelegen heden die grote financiële risico’s met zich mee kunnen brengen. Aan de orde komen de volgende onderwerpen: kopen, lenen, verzekeringen, postorderbedrijven, ver kooptechnieken. De serie wordt wekelijks uitgezonden en start op zaterdag 20 mei aanstaande. Inlichtingen over dit programma kunt u verkrijgen bij Teleac, tel. 030-946946. De Aktiviteitencommissie Loven Besterd organiseert vol gende week donderdag 18 mei een rikmiddag speciaal voor ouderen in het buurtcentrum in de Koestraat 164 in Tilburg. De middag begint om 14.00u. Het belooft heel ge zellig te worden. Door de Katholieke Bond van Ouderen, afdeling Tilburg wordt op 31 mei een ontmoetingsdag gehouden voor alle werkeenheden die gevestigd zijn aan de noordkant van de spoorlijn in Tilburg. De andere werkeenheden komen op 13 september aan bod. De ontmoetingsdag die gehou den wordt in zalencentrum 't Wit Paardje aan het Lijnshei- ke wordt om 10.00u geopend met een eucharistieviering die gecelebreerd wordt door Deken L. Bijl. Het Herder- koor verzorgt het muzikale gedeelte. Als gastspreker voor deze bijeenkomst is aangetrokken de heer S. van Bijster- veld, voorzitter van de landelijke bond K.B.O. Na de lunch staat er een gezellig onderdeel op het programma: een optreden van Jantje Koopmans. De ontmoetini wordt afgesloten met muziek van Ons Hermenieke. I kunnen zich voor deze dag tot uiterlijk 15 mei opgeven bij één van de bestuursleden van de betreffende werkeen heid. De deelnamekosten bedragen Fl. 20,-. Het Wit Paardje is te bereiken met de stadsbussen lijn 3, 4 en 5. Veel ontbreekt echter nog. Wie weet waar nog iets te vinden is? Daarbij gaat het niet alleen om machines en gereedschappen. Het gaat ook om fo to’s, instrumenten, platen, kaarten, verhalen, etc. Wie wil ook helpen met restaureren want er is nog veel werk te verzetten voor het een en ander tentoongesteld kan worden. U kunt voor meer informatie terecht bij de heer B. Passier, Paus Adriaanstraat 15 in Tilburg, tel. 420331. - En wat het zwemmen betreft: in de Til- burgse overdekte zwembaden aan de Ringbaan Oost en West zijn er specia le uren voor recreatief zwemmen voor ouderen. De watertemperatuur is dan verhoogd tot 30 graden Celcius zodat u het beslist niet koud zult krijgen. In teressant is ook de sportaktiviteit ’’Sport Overdag” in ”De Drieburcht" en in sporthal ”De Blaak”. Op specia le uren kunt u daar voor heel weinig Op woensdag 17 mei vanaf 14.00u wordt er in de Ridders hof in de Leharstraat 110 in Tilburg een dansmiddag ge organiseerd door de Samenwerkende Ouderen Organisa ties Noord (SOON). De middag is speciaal bedoeld voor 55 plussers en oudere alleenstaanden. Het wordt een ge zellige middag met oude en nieuwe dansen. Bijzondere gast is Jefke den Beis die voor het nodige amusement zal zorgen. sporten hoge leeftijd kan doen, ienksporten -dammmen, -gevonden, ig waar de klarinetten De redactieraad van de Seniorenwijzer krijgt zo nu en dan gedichten toegezonden van oudere lezers. Onlangs ge beurde dat weer Toen is besloten ze een plaatsje op deze pagina te geven. U kunt dus vanaf nu gedichten inzenden naar het redactieraadsadres (zie colofon) en in principe worden ze geplaatst. Ze mogen echter niet langer zijn dan 25 (vrij korte) regels en niet kwetsend of beledigend. De redactieraad behoudt altijd het recht gedichten niet op te nemen. Hier onder leest u een gedicht van mevrouw C. Visser- Van Bavel uit Tilburg. I I I I vvuiui cciiinacii in uc iwcc wcacii I opgenomen in de Tilburgse Koerier 1 Redactieraad Tjeerd Bakker Peter Elshout (eindredacteur) I Joop Janmaat I Jacques Joosten Ad Konings (voorzitter) I Diny Verbunt Ad de Vet Redactiemedewerker Paul van Keulen Redactieraadsadres Redactieraad Seniorenwijzer, p/a Lange Schijfstraat 107, 5038 TT Tilburg, tel. 350505 I Kopij I Kopij kan opgestuurd worden naar het redactie-adres of naar de I Tilburgse Koerier, NS-plein 14, 5014 Da Tilburg, tel. 368805 In dit artikeltje wordt hoofdstuk 3 van het handige boekje over hulp middelen "De Helper - mengevat. Dat de hi de boek met de hoofdletter H schreven kunnen worden, wanneer we hoofdstuk III o|L_ laan. In dit hoofdstuk wordt name lijk ruimschoots aandacht besteed aan de vrije tijdsbesteding. Behan deld worden ongemakken bij sport en spel, bij handwerken, tuinieren en doe-het-zelven. Ongemakken hierbij kunnen vaak eenvoudiger opgelost worden dan u denkt. Zo is er de biljartkeu-houder en een kaartenplankje voor mensen met trillende handen. Beide zijn overi gens eenvoudig zelf te maken. Ver der zijn er vishengels op de markt waarmee u zonder een al te grote krachtsinspanning de grootste snoek uit het Wilhelminakanaal kunt halen. Het is algemeen bekend dat sporten heel gezond is. Dat geldt ook voor ouderen. Sporten werkt stimulerend op de hart- en longfunkties en het gehele bewegings apparaat, maar zeker ook op de algehele gemoedstoestand. Met sporten door breekt men de sleur en de saaiheid van het alledaagse en doet men weer nieuwe energie op. Natuurlijk moet men als oudere aangepast sporten en geen toppres taties meer willen leveren. Die tijd is voorbij. Ouderen die hun hele leven al ge sport hebben, weten dat want zij hebben aan den lijve ondervonden dat men eer der moe is, niet meer zo snel is, de concentratie makkelijker verslapt, etc. Men sen die op oudere leeftijd gaan sporten, weten dat niet en zij weten evenmin wat hun lichaam wel en niet aan kan, waar hun grenzen liggen. Die mensen doen er heel verstandig aan enkele voorzorgsmaatregelen in acht te nemen. Er is een landelijke vrouwenpartij opgericht. Het bestuur roept alle vrouwen van Nederland op om lid te worden of in ieder geval bij de komende verkiezingen op een kandidaat van de vrouwenpartij te stemmen. Mannen mogen wel lid worden en kontributie betalen maar zullen geen funktie binnen de partij mogen vervullen. Stel je voor dat enkele kritische dames het initiatief nemen tot op richting van een landelijke bond van 50+ vrouwen. Mannen mo gen wel lid worden maar geen funkties in die bond vervullen. Ze mogen zich verdienstelijk maken met koffie schenken tijdens de be stuursvergaderingen of de afwas doen na een kaartmiddag van de sociëteit. De 50+ vrouwen vor men binnen de totale groep vrou wen een ruime meerderheid, dus het is een kleine moeite om in de vrouwenpartij de dienst te gaan uitmaken. Maar dan moeten Miet van Pu ij en broek, Tessie van Doo- ren en Ellie van Luijck wel mee doen. Als dat kon, dan zou ik, ja, dan wou ik gaarne terug mijn bakvistijd want dan is het zalig dromen het hete bloed voel je dan stromen. vissen en natuurlijk is er ook de gym nastiek. Veel van die sporten kunt u in verenigings- of clubverband beoefe nen. Dat geldt ook voor gymnastiek. Informeer er maar eens naar bij een gymnastiekvereniging. Dan kunt u bij voorbeeld te weten komen dat u bij ta feltennisvereniging LUTO ook terecht kunt voor ouderengym en in sportcen trum Pellikaan voor diverse sporten zoals tennis, badminton, volley en jeu de boules. het om ouderensport gaat. Geprobeerd wordt echter om die ga ten op te vullen bijvoorbeeld door het Bureau Ondersteuning Tilburgse Sport (BOTS) dat vorig jaar is gestart met gymnastiek en spel voor 50- en 60-jarigen in sporthal ”De Drie- burgcht”. De belangstelling voor deze aktiviteit is erg groot; er wordt al met drie groepen gedraaid en uitbreiding is nog mogelijk. Dan is er het projekt "Meer Bewegen voor Ouderen” dat loopt via de Stichting Bejaardenwerk Tilburg (SBT). U kunt daarin kiezen uit gymnastische oefeningen in een zwembad of bewegingsoefeningen in een gymzaal verspreid over de stad. De Seniorenwijzer wordt niet alleen in Tilburg verspreid maar ook in een aantal omringende gemeenten. Om de in formatiefunctie van de Seniorenwijzer zo breed mogelijk te benutten heeft de redactieraad besloten voortaan ook copij uit de buitengemeenten op te nemen. De in te zen den berichten, mededelingen en aankondigingen moeten echter van voldoende belang zijn voor de Tilburgse oude ren. De redactieraad denkt aan: informatie van algemeen belang uit instellingen en organisaties met een regionale functie zoals verzorgingstehuizen, woongemeenschap pen, musea, etc. en aan aankondigingen van aktiviteiten en voorstellingen die voor de Tilburgse ouderen interes sant zijn en die ook voor hen toegankelijk zijn. Te denken valt daarbij aan tentoonstellingen, toneelvoorstellingen, concoursen, en toernooien. Stuur uw copij in naar het redactiesecretariaat (zie colofon). De redactieraad be houdt ten alle tijde het recht aankondigingen niet op te nemen. Gaten opvullen Toch is het zo dat nogal wat clubs en verenigingen een gat laten vallen als Aanstaande dinsdag 16 mei wordt er weer een fietstocht voor ouderen georganiseerd vanuit de Garsthof, dien stencentrum voor ouderen, Columbusplein 15 in Tilburg. Het vertrek is gesteld op 14.00u. Langs het Wilhelminaka naal gaat het richting Haghorst, Hilvarenbeek, safaripark en weer naar Tilburg. Onderweg wordt er gepauseerd. Al le ouderen zijn van harte welkom en deelname kost niets. Allereerst is het raadzaam als men op oudere leeftijd gaat sporten, zeker als men van te voren nauwelijks aan sport gedaan heeft, een bezoekje te bren gen aan de huisarts en hem te vertel len wat u van plan bent. Hij zal heel goed kunnen beoordelen wat wel ge schikt voor u is en wat zeker niet. Des noods kan hij u doorverwijzen voor een keuring. Informeer er maar eens naar als u bij de huisarts bent. Op de tweede plaats doet u er verstandig aan een sport te kiezen die een beetje bij u past. Als u gesteld bent op men sen om u heen moet u bij voorkeur geen individuele sport kiezen. Ook moet u bedenken dat voor veel spor ten de wil om het te doen belangrijker is dan de vaardigheid die u er wel of niet in heeft. Overzicht ontbreekt Vervelend is wel dat een go< zicht van sportmogelijkheden voor ouderen in Tilburg ontbreekt. Nergens treft men die informatie handzaam en inzichtelijk bij elkaar aan. Als u dus wilt gaan sporten, moet u er zelf op uit om te uit te zoeken wat er allemaal is op het gebied dat u wilt. Dan dan moet u uw keuze maken. Bij het Bureau On dersteuning Tilburgse Sport aan de Goirleseweg 44, tel. 437283; bij de Stichting Bejaardewerk Tilburg in de Korte Schijfstraat 107, tel. 435422 (vragen naar Jan Panhuijzen) en bij de Directie Sport en Recreatie, Tuin straat 1 in Tilburg, tel.363000 kunnen ze u echter een heel eind op weg hel pen. Bij het Gemeentelijk Informatie Centrum op het Stadhuisplein heeft men alle adressen en telefoonnum mers van de Tilburgse sportvereni gingen. Bedenk dat u nooit te oud bent om te gaan sporten. Het maakt en houdt u gezond! - I

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1989 | | pagina 11