Zing mee in een Tilburgs ouderenkoor E en specialist De Helpende Hand, Patiënt, geld... COLOFON Handboek ouder worden Volksdansinstuif Fietstochten voor ouderen SOON-nieuws Hon Ouderen en leren POST SCRÏPTÜM Man Vorige wei Utrechtse reca Manil festatie was derwijscenl eenontmoe alle betrol lingstelsel. leermeestei werden ooi deno.a. de Kampioens staat open men vanh< tra van dei bij restaun bij deze k: plaats te bi gastvrouwe ’’Onopvallt zij zichop als gastvroi Informatieve bijeenkomst Abbeyfield Zwemmen en meer bewegen Ziektekostenverzekering Donderdag 27 april 1989 - pagina 14 DE TILBURGSE KOERIER DE TILBURG Tijder De zeven koren Niet veel verschil Sc s ker ie kc Het ouderenkoor Andantino, zingend bijeen in Pas Buiten. (foto Geert van Loon) hoofdstuk 11 deTilburc nomen >erier I I I I I I I I I I I I I I I I I I liddelen biedt unnen bespa- t Fl dat ïdig /agentje I schoonr jren zc (SOON) 3 mei aan- informatie- Seniorenwijzer Wordt eenmaal in de twee weken opgeni in de Tilburgse Koe op de markt die heel wat j kunnen nemen. Zo kunt .oonmaken bijvoorbeeld betreffen, koken, de was en het schappen zijn allemaal vrijwel dagelijks te- >urg zeven I tussen de Als het s ging de Ro inwoners va Koninginne andersom o| Zij gaan «Franse to« het organic op zaterdag zaal» en of organiseren Boules toer Sportpark <1 Een keer in de week komen in buurt- en wijkhuizen, in cafe’s of in andere gelegenheden in Tilburg ouderen bij elkaar om te repeteren. We hebben het over de leden van de Tilburgse ouderenkoren. Zeven van die koren zijn er in de stad en ieder koor heeft zijn vaste repetitletijden. «Wij repeteren op maandagmiddag in de Baselaer in de Hoefstraat. Er kan gebeuren wat er wil, op die middag ga Ik zingen,» aldus de heer Janssens, 76 jaar en al tien jaar lid van het ouderenkoor «Zang Schept Vreugde». «Bij mij is de maandagmiddag heilig want dan repeteren wij in Pas Buiten,» aldus mevrouw Donders, 56 jaar en nu alweer drie jaar lid van het ouderenkoor «Andantino». Beiden zijn het erover eens dat de zangprestaties niet op de eerste plaats staan bij hun koren, het plezier in het zingen is belangrijker evenals de onderlinge kontakten. De Sam°r bieden g_. staande h centrum te trum krijgen over Tilburg. 3r het gem< ?ressc hob neler Afgelopen Tilburgse O tiecentrum v ning vond pl Tilburgse bi heer N. Reij Zandboer va 6(M> composi Onlangs is bij uitgeverij Van Loghum Slatèrus een begin ge maakt met het uitgeven van het «Handboek ouder worden». Het handboek zal sterk gericht zijn op de praktijk zodat het een welkome informatiebron kan zijn voor iedereen die met of voor ouderen werkt of die anderszins belangstelling heeft voor de ouder wordende mens. Het boek zal uit vier delen be staan en is een losbladige uitgave met jaarlijks drie a vier supplementen van telkens ongeveer 120 pagina’s. Inl. tel. 05700-33155. Hieronder vermelden we ander over de zeven Tilbi renkoren. Het ouderenkoor Zand» heeft 33 leden en iedere donderdag van 14. 16.00u in wijkcentrum ’t Sant in de Be- neluxlaan. Inl. tel. 680315. Dan is er het ouderenkoor «Zang Schept Vreugde». Dit koor heeft 45 leden en repeteert iedere woensdagmiddag van 14.30u tot 16.30u in de Baselaer in de Hoefstraat. Inl. tel. 433404. Het Her- derkoor heeft momenteel 40 leden. Iedere maandagochtend van 10.00u tot 11.30u repeteren de leden van dit koor in zaal de Goede Herder (ingang i het een en )urgse oude- «Zingend repeteert l.OOu tot Het blijkt dat ook binnenskamers de milieuproblematiek zijn tol gaat eisen. In bibliotheken tast de zure lucht kostbare, oude boeken aan. Slechts met veel moeite en hoge kosten kunnen deze getuigen van ons verleden worden gered. Tegelijkertijd gaan de videorecorders als warme broodjes over de toonbank. Dat is begrijpelijk want iedereen wil kinderen en kleinkinderen vastleggen in kleur en beweging. Dat is fijn voor later. Videobanden zijn echter geen lang leven beschoren. Afhankelijk van kwaliteit, gebruik en wijze van bewaren kunnen ze volgens deskundigen ongeveer vijftien jaar mee. Wat daarna overblijft zijn wat vage, ontkleurde beelden. Om te voorkomen dat het heden onder de vingers verbleekt, kunnen we maar het beste het verleden te hulp roepen: het fototoestel met het kleurloze rolletje. Want soms is zwart-wit denken beter dan er gekleurd opstaan. voor rssers die mankeren en illen onderr zwer vrijdag baan W Op speciale in het zwembad aar, bewegen voor oude tergymnastiek om zc peratuut is 30 gn krijgen bij de betrc Zondag Op zon Werkgroep Sportpark 10.00 uur, er geldt sktekos- jringsmaat- aagt. t op de te- m het on- rm van een udlemmering iding aandacht feiten. In deze aktiviteiten gaat veel tijd en energie zitten. De eenheeft die tijd en energie terwijl de ander met veel moeite dezelfde dagelijkse klusjes op moet knappen. Voor die laatste groep van mensen zijn er tal van hulpmidde len op de markt die heel wat ergernis weg kunnen nemen. Zo kunt u bij het schoonmaken bijvoorbeeld gebruik maken van een snoerloze stofzuiger die een stuk lichter is. Verder kunt u zich indien u niet te vaak of te lang wilt bukken, bedienen van een stoffer en blik met een lange steel of een ver lengde grijper om dingen van de grond op te rapen. Voor karweitjes in de keuken treft in dit hoofdstuk veler lei handige hulpmiddelen aan, varie- I I I I I I I I I I I I I p/a Lange Schrijfstraat 107, 5038 TT Tilburg, tel. 350505 I Kopij I Kopij kan opgestuurd worden, J naar het redactie-adres of naar rgse Koerier, NS-Plein 14, 5014 DA Tilburg, tel, 368805. Zoals beloofd, de samenvatting van hoofdstuk twee van het boekje «de Helpende Hand?» een boekje over handige hulpmiddelen. In het tweede hoofdstuk vindt u tal van tips die het huishouden Schoonmaken, 1 doen van boodsc bezigheden die rugkomen. De F ran met het jaa tenslotte K ling en vei sterk Frans Om dit d de tegels a zaal» het wordt een i baan ingen de Boules voor de R ling. De bezo proeven v; sfeer. Niet maar ook 1< Speciaal wordt de t< t aangepast. kraampjes juiste sfeer Of de nu enigszins t< wel dat Dis met veel si Blaakfeeste terd. De entn Nederland! imenwerkende Ouderen Organisaties Noord i geïnteresseerden de mogelijkheid om op 3 mei aar, la het gemeentehuis en het gemeentelijk informatie- ,m te bezoeken in groepsverband. In het informatiecen- de belangstellenden een dia-vertoning te zien Daarna wordt er uitvoerige informatie gegeven over het gemeentelijk apparaat. Mensen uit Tilburg-Noord die interesse hebben, kunnen zich tussen 13.30u en 14.00u ver zamelen voor het informatiecentrum op de Katterug. Om 14.00u begint de excursie. Wilt u eerst meer weten voor u be sluit om mee te gaan, bel dan naar een van de volgende tele foonnummers: 555344 of 551552. Dan is er tenslotte nog het ouderen koor «Korvel» dat 34 leden telt. De re petities van dit koor vinden iedere maandagavond plaats van 18.30u tot 12.00u in cafe ’t Laar in de Laarstraat. Inl. tel. 675551. Het fietsseizoen is aangebroken en dat betekent dat er o.a. vanuit de Baselaer in de Hoefstraat 175 in Tilburg weer fiets tochten voor ouderen georganiseerd gaan worden met in gang van de maand mei door de Aktiviteitencommissie. Iedere tweede en laatste dinsdag van de maand trekt men er op uit. De data zijn: 9 en 30 mei, 13 en 27 juni, 11 juli, 8 en 29 augustus en 12 en 26 september De fietsers en fietsters ver trekken steeds om 13.30u vanuit de Baselaer. Vanaf 11.00u kan men bellen om te informeren of de fietstocht op die dag doorgaat. Het telefoonnummer is 421207 en bij geen gehoor 436361Ook vanuit ’t Kievitslaer, Reinevaarstraat 55 worden fietstochten voor 55 plussérs georganiseerd. Iedere woens dagmiddag van 14.00u tot 17.00u wordt er gefietst in de om geving van Tilburg. Iedere zondagmiddag om 14.00u is er ook een fietstocht voor alleenstaande 55 plussers. Het ver trekpunt is steeds ’t Kievitslaer. Inlichtingen, tel. 673767. Onder deze titel verschenen eind vo rig jaar enkele artikeltjes in de Senio- renwijzer die betrekking hadden op het probleem «vooraf betalen van de rekening van uw specialist». Een on derzoek dat uitgevoerd werd door de Sociaal Raadsman met uw medewer king toonde aan dat met name de Sa menwerkende Oogartsen Tilburg de gewoonte ontwikkeld hebben patiën ten vooraf te laten betalen. Sterker nog: deze oogartsen vragen aan hun patiënten wanneer er een volgend konsult in het verschiet ligt, beslist niet te vergeten voor dat konsult geld mee te brengen anders zou het een en ander weleens niet door kunnen gaan. Op donderdag 11 mei van 21.15u tot 21.40u wordt levisiezender Nederland 3 aandacht geschonken aar derwerp «ouderen en leren». Dit gebeurt in de vorn documentaire waaruit blijkt dat leeftijd geen bek hoeft te zijn om te leren. Ook is er in deze uitzendir voor het groeiend aanbod van educatieve aktivite welijksmissen en jubilea. Bij sommige koren wordt ter gelegenheid van bij zondere uitvoeringen een uniform ge dragen. In de regel organiseert ieder koor een keer per jaar een gezellig uit stapje per luxe autobus. De meeste koren hebben met een groot probleem te kampen: er zijn te weinig mannen. Of het nou is om meer mannen te strikken of niet: bij geen van de koren hoeft men voor te zingen als men lid wil worden. Het willen zingen is be langrijker dan een volumineuze stem hoewel dat laatste natuurlijk zeer wel kom is. De minimumleeftijd om lid te worden van een ouderenkoor is 55 jaar. Alle koren zijn aangesloten bij de Federatie van Tilburgse Zangvereni gingen. De Sociaal Raadsman staat open voor uw klachten op dit gebied. U kunt hem bereiken via het Instituut Maatschap pelijk Werk, Gasthuisring 51 in Til burg, tel. 013- 367175. Mede aan de hand van uw reacties en de huidige si tuatie zal hij zoeken naar wegen om iets te veranderen aan deze merk waardige gang van zaken. De overhand componisten V.l.n.r.: mev Redactieraad Tjeerd Bakker Peter Elshout (eindredacteur) Joop Janmaat Jacques Joosten Ad Konings (voorzitter) -Diny Verbunt Ad de Vet Redactiemedewerker Paul van Keulen Redactieraadsadres Redactieraad Seniorenwijzer, p/a Lange Schrijfstraat 107, Zoals gezegd zijn er in Tilbi ouderenkoren. Veel verschil koren is er niet. Het repertoire bestaat over het algemeen uit klassieke, reli gieuze en luchtige liederen, altijd on dersteund door pianomuziek. Een keer in de week wordt er gerepeteerd. De kontributie ligt gemiddeld op een gulden of drie, vier per maand. De ko ren, treden ook naar buiten, de een meer dan de ander. Men verzorgt uit voeringen in bejaarden- en verzor gingstehuizen, het ene koor geeft een Nieuwjaarsuitvoering terwijl het ande re een Kerstconcert verzorgt. Ook zijn er koren die zingen bij uitvaarten, hu- Er is weer een nieuwe woonvorm voor ouderen op komst, met name bedoeld voor 55 plussers die wat moeite hebben met het alleen wonen, die niets mankeren en graag alledaag se dingen met leeftijdsgenoten willen ondernemen zoals sa men eten, tuinieren hobby's uitoefenen, winkelen, etc. Het gaat om een zelfstandige manier van wonen waarbij men in moeilijkere momenten terug kan vallen op ondersteuning. Bedoeld wordt de zogeheten Abbeyfield woonvorm. Voor (al leenstaande) ouderen die belangstelling voor deze woon vorm hebben, wordt er op vrijdag 28 april van 10.00u tot 12.00u bij de Stichting Bejaardenwerk Tilburg een informatie bijeenkomst gehouden. Het adres is Lange Schijfstraat 107 in Tilburg. Als u er naar toe gaat, bel dan van te voren even het volgende telefoonnummer 350505. Dit i.v.m. het beschikbaar maken van een bijeenkomstruimte. nu via de Th. van Aquinostraat). Inl. tel. 631958. Het ouderenkoor «de Kas- teelzangers» repeteren iedere dins dagmiddag van 14.30u tot 16.00u in de Garsthof aan het Columbusplein. Dit koor telt 30 leden. Inl. tel. 436672. Ouderen koor «Andantino» oefent iedere maandagmiddag van 14.15u tot 16.15u in cafe Pas Buiten aan de Schouwburgring. Dit koor telt 40 le den en voor meer informatie kan men bellen tel. 424904. «De Tilburgse Ko raal Vereniging» is ook een koor dat veel oudere leden telt. Iedere donder dagavond van 19.15u tot 21.15u repe teren de 30 leden in de Pauluskerk aan de Heuvelstraat. Inl. tel. 676260. De Sociaal Raadsman heeft hierover eind januari een gesprek gehad met de voorzitter en de secretaris van de Plaatselijke Specialisten Vereniging die toezegden de zaak te bespreken met de Samenwerkende Oogartsen Tilburg. Dat gesprek heeft inmiddels plaastgevonden. De uitslag komt er op neer dat de Samenwerkende Oogart sen Tilburg gewoon door blijven gaan met hun handelswijze en dat patiënten die een betalingsachterstand hebben opgelopen (om welke reden dan ook) naar huis gestuurd kunnen worden zonder verdere behandeling. Mensen die zich door deze gang van zaken be nadeeld en onder druk gezet voelen, blijven klagen bij de Sociaal Raads man. Het is immers niet meer dan nor maal te betalen nadat een konsult heeft plaatsgevondenen niet vooraf! rend van een verlaagd, uittrekbaar werkblad tot kasten met een afdruip- rooster zodat u niet meer hoeft af te drogen. Bovendien wordt u gewezen op verschillende klemmen opdat ook schillen, raspen en blikken openen een stuk eenvoudiger wordt. Met een wandstrijkplank, een dubbele wasknij per, een in de hoogte verstelbare droogmolen e.d. kunt u tijd winnenz zodat «het wasje tussendoor» weer mogelijk wordt. Met een steekw- agentje, een schommeldienblad of een dien-wagentje kunt u uw zojuist gewassen, schoongemaakte of ge kookte goederen zonder zwaar of on handig tilwerk vervoeren. Tevens is zo’n wagentje een goede hulp bij het doen van boodschappen. U ziet dat ook hoofdstuk twee uit «de Helpende Hand» een zeer uiteenlo pend assortiment hulpmic die u heel wat moeite kur ren. Het boekje «de Helpende Hand» is verkrijgbaar in de boekhandel en bij het Gemeentelijk Informatiecentrum aan het Stadhuisplein in Tilburg voor de prijs van Fl 5,-. Het beste bewijs dat het ouderenkoor met de naam «Zang Schept Vreugde» midden in de roos geschoten heeft, wordt wel geleverd door de heer Jans sens, sinds 1979 lid van dat koor. «Het moet leuk zijn om te doen en het moet leuk zijn om er naar te luisteren. Zin gen is een ontspannende vrijetijdsbe steding, daar moet je plezier in heb ben. Natuurlijk nemen we het zingen serieus maar het plezier dat we er vin den, weegt heel zwaar. Ik vind het een gezellige bezigheid die ik voor geen goud zou willen missen.» Mevrouw Donders, lid van het ouderenkoor «Andantino» («schrijf alsjeblieft niet bejaardenkoor, dat stoot veel te veel af!») is het roerend eens met de heer Janssens en zij benadrukt dat het lid zijn van een ouderenkoor een ideale manier is om de eenzaamheid het De Werkgroep Ouderen De Schans organiseert iedere woensdagmiddag een volksdansinstuif voor mensen van 55 jaar en ouder. De instuif vindt plaats in het wijkcentrum de Schans, De Schans 123 in Tilburg-Noord. Volksdansen is naar de mening van velen een fantastische manier om ge zond te blijven en andere mensen te ontmoeten. Inlichtingen hierover kunt u krijgen via tel. 564456/553800. Zwemmen kan men tot op hoge leeftijd. Het is goed voor de gezondheid en het vergt weinig krachtsinspanning. Een pro- beem wil nog wel eens de temperatuur van het water zijn. In de overdekte zwembaden is dat euvel echter de wereld uit geholpen. Wist u dat er in de zwembaden aan de Ringbaan Oost en aan de Ringbaan West speciale, vrije zwemuren zijn voor 50 plussers en personen die op medische indikatie jmmen? In het zwembad aan de Ringbaan Oost is dat op J_g tussen 9.00u en 12.00u en in het bad aan de Ring- West kunt u terecht op maandag tvan 15.15u tot 16.15u. )p speciale tijden kan men in het zwembad de Drieburcht en i het zwembad aan de Ringbaan Oost ook terecht voor meer aderen in het water. Dit is een vorm van wa rn zo lang mogelijk fit te blijven. De watertem- jraden Celcius. Inlichtingen hierover kunt u rokken zwembaden. Voor ieder partikulier verzekerde van 65 jaar en ouder 30 april als uiterste datum om te kiezen voor een ziek tenverzekering via de standaardpolis. Verzeker schappijen zijn verplicht iedereen die daar om vraagt, te ac cepteren, ongeacht zijn of haar persoonlijke gezondheidstoe stand en ongeacht de vraag of men op dat moment verzekerd is. Door de nieuwe wetgeving krijgt namelijk iedereen van 65 jaar en ouder eenmaal de gelegenheid om een polis af te slui ten die -net als de ziekenfondsverzekering- verzekert tegen een vrijwel compleet pakket aan ziektekosten. De termijn waarbinnen dat dient te gebeuren, sluit echter op 30 april aanstaande. Dat geldt voor iedereen die op 1 januari van dit jaar al 65 was of ouder. Wie na 1 januari van dit jaar 65 werd of wordt, krijgt vanaf het begin van de maand waarin zijn of haar verjaardag valt, nog vier volle maanden de tijd om zich in te schrijven. Dat kan rechtstreeks bij elke verzekerings maatschappij of bij de assurantie-tussenpersoon. De maan delijkse premie voor de standaardpakketpolis bedraagt 181,-: samen met de algemene omslagbijdragen komt c neer op Fl 189,24. De standaardpakketpolis kent een volledig vergoedingspakket. Vergoed worden o.a. de kosten voor het ziekenhuis (derde klas), poliklinische specialistische hulp (met een eigen risico van Fl 100,- per jaar per persoon), huis arts, apotheek en fysioterapie. Andere onderdelen zoals zie- kenvervoer en tandarts worden grotendeels vergoed. Infor meer snel bij uw verzekeringsmaatschappij naar de stan daardpakketpolis als u dat nog niet heeft gedaan, en maak voor 30 april uw wensen kenbaar. Vraag ook naar eventuele premieverhogingen in de volgende jaren. Als u telefonische informatie over dit onderwerp wilt hebben, kunt u het beste bellen naar de KLOZ (Kontaktorgaan Landelijke Organisaties Ziektekostenverzekeraars), Prins Bernhardweg 65 in Houten, tel. 03403-92411. Al deze koren verzorgen een optreden op donderdag 11 mei aanstaande, aanvang 14.00u in ’t Wit Paardje, Lljnsheike 8 in Tilburg in het kader van de jaarlijkse presentatieconcer- ten. Wellicht is dit grote presentatie- concert voor u de ideale gelegenheid eens nader kennis te maken met de ouderenkoren. U bent er van harte welkom, evenals overigens op de re petities die openbaar zijn. En u weet het: goed kunnen zingen is minder belangrijk dan de vreugde die er aan beleefd wordt. hoofd te bieden. «Ach, veel leden zijn zo blij als de repetitie-middag weer voor de deur staat. We zingen dan maar we praten ook heel wat af. Zo’n middag is echt genieten. Je blijft er bovendien heel gezond bij, zowel van lichaam als van geest en dat is ook heel belangrijk!»

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1989 | | pagina 14