Werkloze jongeren werken voor werkloze jongeren !gS R.F.D. Gerrand nieuwe hoofd VAR ✓ER Grote informatiemarkt van patiëntenverenigingen E t commissaris gemeentepolitie Tilburg nr. 15 an Tot ziens in de Geen Koerier A hoy Continental Opgravingen in Goirle detailhandel Kontaktdag 5 halen, 4 betalen! Solidariteitswerkplaats op 30 april officieel geopend Singers in Heikesekerk Van Lieshout Te oud of te weinig groeikansen 12.595,- ex. E ARMAND BASI BARCELONA SAVE c SMILE 11989-(pagina 10 s@ Koerier =.S’ JL Oplage90.560 ex. ente) De nieuwe hoofdcommissaris de heer Gerrand. Piusstraat 96 Tilburg - Tel 013-363369 Z/e onze advertentie pag. 28 Derde wereld: behoefte aan zinvol werk en zinvolle produkten. a. (Lees verder blz. 5) in 113-355655 Houben- IWEEKENDRECLAME KADETT Telefoonstraat 34 kurkcentrum IG B.V. iterwijk >242-16081 Het Elisabethziekenhuis waar de informatiemarkt wordt gehouden pag. 3 Donderdag 13 april 1989 33e jaargang nr. 1607 4 n terecht over g‘ iteninformatiem; 9 Koerier bv Jouwes summer collection 1989 Tuin-info... Parochienieuws B W-besluiten Sport Autobedrijf VAN DORST Stationsstraat 25, RIJEN Vrijdag en zaterdag APPELBOLLEN 16.250,- 8.950,- 10.950,- 4.500, - 9.500, - Keuze uit ruim 300 INRUILAUTO’S Foto Geert van Loon DeWfc SUZUKI! ïhou- «tures landel Isaan- ont- i be ten Zie bijlage Ook uw adres voor geboorte-, doop- en bruidsuikers Uw warme bakker Heeds meer dan 11 :meente Tilburg neemt hij gemeentelijke stuurgroep Veelvoorkomende Criminaliteit. detailhandel, sn idee hoe :idsmarkt er- rkzoekenden kunnen vormen de ver bouw t een ook i zich ireide spekten m zijn prote riten, dat zij tussen werkenden en niet-werker gekregen laats verrichten erde wereld mogelijk datief van afgevaardi; 'ierk, de par. »ril van het - afleverings- kosten. /atie het )p landelijk lid van de imissie. van Karo- etgeen zou i bewoning :rk, afkomstig uit het regu- :n, vertelt in de eerste de Stichting Solidari- 1 met een aantal jongeren slag gegaan met het reviseren ide typemachines. Daarnaast VERBOUWINGS- OPRUIMING Bijna alles tot 50% korting Slechts enkele dagen ’t Gutske - HANDENARBEID Waterhoefstr. 8, Tilburg LAKVERF p. kg 1 2,50 3 kg 30,- Kleur naar keuze - Hoogglans of zijdeglans BEHANG vanaf 1,95 J. VAN LOON-OTTEN Hasseltstraat 178 (hoek van Hogendorpstraat) redactie-advertentie-afdellng en administratie: N.S. Plein 14 - 5014 DA Tilburg Tel. 013/368805 Fax 013/359985 slultingstermljn voor advertenties en redactie dinsdagavond 22.00 uur Over een tweedeling Met dat begrip «l~—: zullen we heel ver k zeker met zo’n heldere uitleg die in de Perspectiefnota 19'. vinden is. Misschien komen we er wel de Ahoy mee in. Tot ziens Het plantsoen bij de Caspar I straat/Ringbaan Oost. 15.750,- 19.990,- 11.650,- 11.500, - 7.750, - 8.500,- 8.500, - 9.500, - 10.500, - 8.750, - pag. 5 Pag- 7 Pag- 9 pag.ll/13 Pag-13 Pag-15 Seniorenwijzerpag. 19 pa S21 t/m 24 Pa8‘25 pag^ a gesproken! «.basiskwaliteit» kunnen komen, ■g zoals 1990 te Uitgave: De Tilburgse Dir. T. de Beer-Dc Oprichter: J.H.G. de Beer In de loop der jaren zijn protestantse en katholieke geloofsgemeenschappen steeds meer gaan beseffen, dat zij mede-verantwoordelijk zijn voor de bestrijding van een tweedeling tussen werkenden en niet-werkenden. In de gemeente Tilburg heeft deze gedachte concreet vorm gekregen in de oprichting van een Solidari teitswerkplaats. In deze werkplaats verrichten werkloze Tilburgse jongeren arbeid om werkloze jongeren in de derde wereld mogelijk aan werk te helpen. De werk plaats is een gezamenlijk initiatief van afgevaardigden uit de Nederlands Her vormde Gemeente, de Gereformeerde Kerk, de parochies 't Zand en St. Maarten en de werkgroep «Kerk en werk». In april van het vorig jaar vormden zij een ini tiatiefgroep voor oprichting van de Stichting Solidariteit. alle partijen in de dek Werkgevers krijgen een de situatie op de arbeid- bij staat, terwijl werkz.. zich een beeld van de mogelijkheden in koopsbranche. Voor het gebc van het Arbeidsbureau wordt grote tent opgezet. Daar en in het gebouw zelf, bevinden tientallen stands met uitgebrt informatie over allerlei aspel van de detailhandel. Ruim dertig detaillisten laten het aanwezige publiek op onge dwongen en duidelijke wijze ken nismaken met de aard en de sfeer in hun bedrijven. Verder bieden zij de op dat moment openstaan de vacatures aan. Naar verwach ting zullen dat er ongeveer twee- a driehonderd zijn. Uiteraard zal ook het Arbeids bureau zelf niet op de contaktdag ontbreken. De waarnemend hoofdcommissaris van de gemeentepolitie, de heer R.F.D. Gerrand (46). is bij Koninklijk Besluit van 7 april benoemd tot korpschef hoofdcommissaris van het Tilburgse korps. De benoeming gaat in per 15 april van dit jaar. De heer Gerrand is al sinds 1981 aan dit korps verbonden. In de loop van dit jaar gaat de dienst Publieke Werken van de gemeente Til burg op een veertiental plaatsen in Til burg vuurdooms. rozenstruiken en an dere begroeiingen verwijderen, omdat ze of te oud zijn, of omdat ze te weinig groeikansen hebben. In de plaats daar van wordt er gras ingezaaid of wordt de grond verhard, zodat er niets meer op kan groeien. In het najaar van 1988 werd door de AWN-afdeling Midden- Brabant een laatmiddeleeuwse nederzetting ontdekt op de Groote Akkers te Goirle. In een uitgegraven wegcunet werden na bij de Abcovenseweg sporen blootgelegd van een omgreppeld erf uit de 12de-13de eeuw. Bij dit erf hoorde waarschijnlijk een wa terput. Enkele vondsten uit deze waterput zijn mogelijk v lingische ouderdom, het kunnen wijzen op een 1 vanaf de 9de eeuw. Deze nederzetting in een nog ongestoord terrein trok de aan dacht van de professionele ar- verschljnt In geheel Tilburg, Goirle, Rlel, Loon op Zand, Udenhout, Berkel Enschot, Olsterwljk, Moergestel en Hllvarenbeek hebben wij van een fabriek uit Tilburg heel veel gereedschap gekregen, dat wij weer als «nieuw» maken. De typema chines gaan naar een project in Zaïre om jongeren in staat te stellen te leren typen.» Het gereedschap is bestemd voor projecten in Zuid-Amerika en in Afrika, zo maakt de projectleider ver der duidelijk. Opdrachten De praktijk van de Solidariteits werkplaats laat zien, dat in feite twee vliegen in één klap worden geslagen. Werkloze Tilburgse jongeren hebben een arbeidsplaats gevonden, die jonge ren in de derde wereld in staat stelt hetzelfe te doen: zinvol werk vinden! De werkplaats aan de Le Bourget- straat is één van de twintig solidari- teitswerkplaatsen, die inmiddels ver spreid over het land zijn te vinden. De opdrachten die de werkplaats krijgt, zijn afkomstig van de Stichting Vraag en Aanbod Internationaal. Deze stich ting beoordeelt projectaanvragen uit de derde wereld. Op grond van de goedgekeurde aanvragen verstrekt zij gerichte opdrachten aan de Solidari teitswerkplaats. De materialen die no dig zijn voor het met succes uitvoeren van een opdracht worden door de stichting ingezameld bij particulieren of worden door scholen en bedrijven beschikbaar gesteld. In feite kun je zeggen, dat de Stichting Vraag en Aan bod Internationaal de organisatie bui ten de muren van de Solidariteitswerk plaats voor haar rekening neemt. Op hun 30ste toemee door Ne derland hebben de Continental Singers Orchestra wederom een sterk en aantrekkelijk programma te bieden. Dit jaar heeft Cam Fio na, de oprichter en producer van dit programma, een aantal liede ren gearrangeerd rond het thema: «Let the whole world sing». Een avond Continental Singers is een avond vol beweging en dynamiek en heeft daarmee een breed pu bliek veel te zeggen. Het pro gramma van dit jaar is vooral boeiend te noemen daar het veel nieuw repertoir betreft. De Continental Singers hebben aan talloze TV- en radio-pro- gramma’s meegewerkt. Ook heb ben ze zo’n 25 elpees uitgebracht. In Europa zijn ze opgeklommen tot jongerenkoor nummer één, terwijl ze in Amerika een voor aanstaande plaats innemen op het gebied van de contemporaine gospelmuziek. SES SEmmESS^ Pneumatiek ^É(3@[n)[ji]B5[]3 tilburg. ju les verneweg 14 tel. 013-321316 De Solidariteitswerkplaats is nauw verbonden met de medio 1985 opge richte Stichting Vraag en Aanbod In ternationaal. De projectleider van deze stichting is de Tilburgse frater Frans van Pinxteren. Zijn enthousiasme voor derde wereld-projecten en het opko men voor werkloze jongeren is bij de uiteindelijke oprichting van de Stich ting Solidariteit van niet te onder schatten belang geweest. Dit enthou siasme werkt aanstekelijk op de initia tiefnemers en al snel komt vast te staan, dat ook in Tilburg met een Soli dariteitswerkplaats zal worden gestart. Financiële hulp komt van diverse kan ten binnen en de gemeente Tilburg geeft alle steun bij het vinden van een werkplaats. zijstraat Heuvelstraat I Romdom Hart van Brabant Films Goirkes mannenkoor 150jaar Cursussen Juridische stappen Duynsberg Gemeentenieuws Voorjaarsbeurs Kuituur/Amusement Uit-agenda Politieberichten SIGF transportwielen tilbury jules^erneweg 14 Iel 013 321316 Vorige week hebben onverlaten in Tilburg en in Oisterwijk zo’n 600 Tilburgse Koeriers Daarom kon op een aant sen de Koerier niet bezo den. De Tilburgse Koer aan mensen die vorige v Koerier ontvingen, begrip voor de ze overmachtsituatie. Hopelijk was de diefstal een eenmalig (on aangenaam) incident. Buiten zijn activiteiten bij de politie vervult de nieuwe korpschef een aantal functies op sociaal en maatschappelijk terrein. Zo is hij kroonlid van de Raad voor de Kinderbescherming Breda, is hij voorzitter van het bestuur van de stichting Revalidatie centrum voor jeugdigen (Charlotteoord) en is hij lid van het algemeen en van het dagelijks bestuur van het R.K. Gasthuis in Til burg, het overkoepelende orgaan van instellingen op het gebied van de ge zondheidszorg in Midden-Brabant. cheologen van de Rijksdienst voor het Oudheidkundig Bodem onderzoek (R.O.B.). De nederzet ting, die nog in zijn geheel kan worden onderzocht, wordt in een twee maanden durende campagne opgegraven. Het onderzoek is ge start op woensdag 5 april. Be langstellenden in de archeologie kunnen hun steentje bijdragen door daadwerkelijk mee te helpen met dé uitvoering van het onder zoek. De gelegenheid hiertoe doet zich elke werkdag voor van 9.00 tot 17.00 uur. Men melde zich bij veldtechnicus G. van Haaff die namens de R.O.B. met de dage lijkse uitvoering is belast. Volgende week donderdag 20 april gonst het Arbeidsbureau Midden-Brabant aan de Alleen- bouderstraat 25 in Tilburg van de bedrijvigheid. Dan namelijk vindt de Kontaktdag voor de Detailhan del plaats. Een grootscheeps opge zette informatiemarkt, georgani seerd door het Arbeidsbureau en de O.V.D. (Opleidingen voor de Detailhandel). Tussen 11.00 en 20.00 uur worden bezoekers weg wijs gemaakt in vraag en aanbod op de arbeidsmarkt in de detail handel. De Kontaktdag wordt geh den omdat het aantal vacati voor jongeren in de detailha groter is dan het personeels bod. Vooral demografische wikkelingen (vergrijzing van volking) liggen daaraan grondslag. De contaktdag is bestemd voor Aanstaande zaterdag 15 april om 20.00 uur gaat er in de Heike sekerk een bijzonder concert van start. Niemand minder dan de be kende Continental Singers Or chestra doen Tilburg aan. Het be looft een uniek optreden te wor den. Toegangsbewijzen zijn ver krijgbaar in de voorverkoop bij de VVV, Stadhuisplein 370 in Til burg. Informatie en reserveringen: telefoon 013/351135 - 347725. In Nederland zijn op dit moment ongeveer 150 aktieve landelijke patiën tenverenigingen. Mensen met een zelf de ziekte of medisch-sociaal probleem proberen onder het motto «samen sterk» op te komen voor hun belan gen. Dit gebeurt vaak door het geven van informatie en voorlichting en het bevorderen van lotgenotenkontakt. Een patiëntenvereniging heeft als doel de leden te informeren over pro blemen die niet altijd direkt door de zorgverlener opgelost kunnen worden. Te denken valt hier aan praktische problemen in de thuissituatie. Door het geven van informatie wil men de patiënt in staat stellen zelf zoveel mo gelijk greep te houden op zijn situatie. Het is bekend dat veel mensen steun ondervinden door het praten over hun problemen met iemand die de situatie kent uit eigen ervaring. Veel vereni gingen brengen daarom hun leden met elkaar in kontakt. Door middel van groepsbijeenkomsten of persoonlijke gesprekken wisselen mensen hun erva ring uit. Vooral de gevoelsmatige en praktische problemen komen aan bod. Een andere en zeker niet onbelang rijke doelstelling van een vereniging is het behartigen van algemene belangen van de leden. Te denken valt aan het maken van afspraken met een ziekte kostenverzekering. Duidelijk moet zijn of elke behandeling betaald wordt, hoe mensen een aanvraag voor hulpmidde len moeten indienen, enz. gestolen, ital adres- ■zorgd wor- irier vraagt irige week geen begr-J“ Op zaterdag 22 april organiseert het Sint Elisabethziekenhuis in Tilburg een in formatiemarkt van patiëntenverenigingen waarvoor 35 landelijke en plaatselijke verenigingen zijn uitgenodigd. Al die verenigingen zullen zich die dag van 11.00 uur tot 16.00 uur uitgebreid presenteren in de aula en de voorhal van het zieken huis. Natuurlijk staan de leden van de diverse verenigingen klaar om al uw vragen te beantwoorden. Speciale aandacht is er die dag voor het thema «gezonde voe ding». In een grote stand die wordt verzorgd door diëtistes van het Elisabethzie kenhuis, wordt u getoond wat gezonde voeding is. Natuurlijk kunt u er ook met vragen terecht over gezonde voeding. Iedereen die belangstelling heeft voor deze patiënteninformatiemarkt is van harte welkom zaterdag 22 april in het Elisabeth ziekenhuis. Het gaat om de volgende lokaties: plantsoen Caspar Houbenstraat/Ring baan Oost (struiken en rozen waar gras voor in de plaats komt); gazon hoek Frankenlaan/Vierwindenlaan (de rozen gaan er uit en er wordt gras ingezaaid); Komalijnhof (de vuur dooms worden gerooid, er wordt gras ingezaaid); ter hoogte van Bieslook- weg 194 (rozen en struiken gaan plaats maken voor gras); Lepelkruidhof (de rozen die onder bomen staan worden (Lees verder blz. 5) Patiëntenverenigingen het ziekenhuis Het Sint Elisabethziekenhuis vindt het belangrijk dat mensen op de hoog te zijn van het bestaan van patiënten verenigingen. Op het patiëntenservice- buro beschikt men over veel adressen en informatiemateriaal van deze ver schillende verenigingen. (Lees verder blz. 5) Binnen de politieregio Brabant- West is de heer Gerrand onder andere voorzitter van de vergadering van re cherchechefs, voorzitter van de stuur groep Regionale Criminele Ob$erv£ en lid van de drugcommissie van ressort ’s-Hertogenbosch. Op k’J- niveau is hij onder andere Lu Centrale Politie Recherche Comn..^ 100 laar Hoefstraat 151 Oerlesestraat 211a Aan de slag Een plek voor de Solidariteitswerk plaats wordt gevonden aan de Le Bourgetstraat 27a in Tilburg. In no vember van het afgelopen jaar wordt met de bouw begonnen. Vorige maand zijn de eerste langdurig werkloze jon geren aan de slag gegaan. Dank zij een subsidie van het Gewestelijk Arbeids- buro kan de gekwalificeerde projectlei der Gerrit Sterk worden aangesteld. Waar houden de jongeren zich mee be zig? Gerrit Sterk, afk liere bedrijfsleven, nieuwsbrief van c teit: «Wij zijn aan de slag gt van ouc Aanstaande maandagmiddag vanaf 14.00 u. komt de Tilburgse gemeenteraad bijeen om de Per spectiefnota 1990 te bespreken. Deze nota werd op 31 maart door vertegenwoordigers van het college van B W gepresenteerd en schetst in grote lijnen het beeld van 1990. Dat beeld is in financieel op zicht optimistisch. Er is geen reden om aan te nemen dat het te opti mistisch zou zijn. Het is de gemeente Tilburg en met name wethouder J. Krosse van Financiën gelukt betrouwbare prognoses te leveren voor het ko mend jaar. Alle risico’s lijken af- gedekt en de gemeentelijke saldi- reserves (het spaarpotje van de ge meente) zijn inmiddels gegroeid tot een bedrag van 10 miljoen gul den waarmee onvoorziene tegen vallers opgevangen moeten kunnen worden. Dat neemt niet weg dat het naar alle waarschijnlijkheid aanstaande maandag toch vooral om de centen zal gaan want dat praat nou eenmaal makkelijk. Interessanter zou het zijn eens te praten over het verlaten van de begrippen «offensief» en «defen sief» beleid, zoals dat wordt voor gesteld door het college van B W. Datzelfde college erkent dat beide beleidsterreinen niet met el kaar in evenwicht zijn en dat die onderscheiding niet langer zinvol wordt geacht omdat er in de prak tijk niet mee te werken valt. «Niet in de laatste plaats van wege het probleem dat het niet eenvoudig is exact te benoemen wat nu wel en wat nu niet offensief en defensief beleid is.Bovendien zou de term «defensief beleid» te veel stigmatiseren. «Het roept te veel de associatie van een tweede ling van de maatschappij op, daar waar het beleid er op gericht is om dat nu juist te voorkomen.» (Ci taat uit de Perspectiefnota 1990, bladz. 13) Vervolgens wordt op dezelfde pagina in de Perspectiefnota 1990 het begrip «basiskwaliteit» geïn troduceerd ter vervanging van de begrippen «offensief» en «defen sief» beleid. Basiskwaliteit moet opgevat wor den in ruimtelijke-functionele zin, in sociaal-maatschappelijke, in fy- sieke-technische en milieuhygiëni sche zin, het moet verder geopera tionaliseerd worden naar de diver se sectoren en de toepasbaarheid ervan zal per geval en per sector moeten blijken, waarbij bovendien opgemerkt wordt in de Perspectief nota 1990, dat de toepasbaarheid van deze benadering voorts nog be staat uit, indien gewenst of nood zakelijk, de toevoeging van een surplus aan kwaliteit bovenop het basisniveau. Het kan hierbij gaan om ge zichtsbepalende lokaties, struk- tuurversterkende maatregelen, om basiselementen, etc... Aldus wordt het begrip «basis- kwaliteit» uitgelegd in de betref fende nota. Snapt u het? Wat nog wel te snappen is, kon u afgelopen zaterdagavond op de televisie zien: tafeltjes van f 20.000,- die alle maal bezet waren o.a. door minis ter de Korte van Economische Za ken die zich zo'n tafeltje liet aan bieden door een zakenman. Wethouder Dijkstra toonde een dag van te voren de andere kant van de medaille op de opening van de geldkortingsmarkt in de Kas teelhoeve in de Hasseltstraat: tot nu toe hebben dit jaar ruim 3.000 mensen met een minimuminkomen een aanvraag gedaan voor een subject-subsidie, één keer zoveel als vorig jaar. De nieuwe korpschef, afkomstig uit Amsterdam, startte zijn politieloop- Binnen de ger baan, na het behalen van zijn inspec- deel aan de j teursdiploma in 1964, bij de gemeente- politie Rotterdam. Daar was hij suc cessievelijk werkzaam bij de algemene surveillance, de recherche, zeden- en jeugdpolitie en de verkeerspolitie. In 1981 kwam hij als hoofdinspec teur bij het Tilburgs korps in de func tie van plaatsvervangend hoofd van de Geüniformeerde Dienst. Een jaar later werd zijn benoeming tot commissaris van politie van kracht en werd hij be last met de leiding van de Geünifor meerde Dienst. In 1984 werd hij hoofd van de Justitiële Dienst en plaatsver vangend hoofdcommissaris. 0143

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1989 | | pagina 1