Ouderenbeleid heeft hoge prioriteit bij de gemeente ■n om I De Helpende Hand, projekten Gehonoreerde i COLOFON MELIS I Wonen voor ouderen i en ANBO POST V) SCRÏPTÜM IELS Activiteiten in buurthuis Soekmekaar is voor len SER FFERS I I I I Indicatiecom. verzorgingstehuizen Thuiszorg van het Rode Kruis De Bijsterstede Omroep Brabant EZE WEEK! Meer bewegen voor ouderen Jaarvergadering KBO Rechtswijzer pril 1989-pagina 18 DE TILBURGSE KOERIER Donderdag 13 april 1989 - pagina 19 ich 7 Ml Antiek van tmcrf 9951" 3: de 5: hoofdstuk 1 NU 4>98 jeven HEEFT GEWOON I! Wethouder Dijkstra: «Belangenbeharti ging wordt steeds belangrijken». Foto Geert van Loon I I I I I I I I I I I I I I I I I I alarme- meteen an, enz. IIJZEN IIJNEN! <s of kantoor, hoeft SHOP ESSOIRES middag geopend •opjes I iop ER» 357100 jren in F.O.B.). lelsey 1 lautycases dolenstraat 128 B i ANTIEK: it geloogd en nen. Hasseltslraat i, zodat iger naar 3ok com- ouderen tact op i 435422. Op donderdag 20 april van 9.30 u. tot 10.00 u. wordt op Radio 5 door de RVU, educatieve omroep, een pro gramma uitgezonden over de thuiszorg van het Rode Kruis. Aan de orde komen onderwerpen als telefoon- cirkels, welfare-werk en diverse andere activiteiten van het Rode Kruis. S=K.. loord 191B <m<rf 29Sf" 3 paar t en modekleuren toenen kindersokjes NU 2.95 1»,- i.ocn nci i deTilburc 14,50141 ”De rai der Dijl struktur groot as- i hlank^ge- Brabant, pos er dan ook wat gegt zoals naam, leeftijd e feliciteren. Omroep 88.7 FM band, in Gei in Hilvarenbeek op 89.4 FM. Het telefoonnummer van de Gemeentelijke Indicatie- commissie Verzorgingstehuizen, de commissie die ad viseert over plaatsing van ouderen in Tilburgse verzor gingstehuizen, is veranderd. Het nieuwe nummer luidt: 361015. Onlangs presenteerde het Tilburgse college van Burgemeester en Wethouders de Perspectiefnota 1990. In die nota worden in grote lijnen de vooruitzichten voor het komend jaar geschetst. Een belangrijk onderdeel van de Perspectief- nota 1990 is het hoofdstuk over het ouderenbeleid. Naar aanleiding van dat hoofdstuk spraken wij met wethouder W. Dijkstra van Sociale Zaken en Personeelszaken. Dijkstra ging niet alleen in op de betreffende nota, ook ging hij in op enkele belangwekkende zaken voor ouderen die dit jaar spelen. In het eerste hoofdstuk van «De Hel pende Hand» wordt ingegaan op hulpmiddelen voor de persoonlijke verzorging. Zo zijn er hulpmiddelen bij het opstaan, het wassen, er zijn hulp middelen voor het toilet, voor aan- en uitkleden en voor eten en drinken. Om met de laatste te beginnen. Een lepel, een vork en een mes zijn natuurlijk al hulpmiddelen, maar daar staan we nauwelijks nog bij stil. Ook een kopje en een bord vallen in de categorie doodnormale hulpmiddelen. Maar er is bijzonder bestek, bijvoorbeeld met dikkere handgrepen om makkelijker vast te houden, er is bestek waarin 4 paar t en modekleuren elrensokjes NU ortsokken NU 4 paar 10," Natuurlijk bij MEIJERS 'rouwlaan 40E Behoort u ook tot de grote groep kijkers die de «STER» een van de leukste televisieprogramma’s vindt? Dan zit u goed, vooral als u rond de 65 jaar bent. De «STER» is namelijk erg ouderenvriendelijk. In bijna alle reclameboodschappen waarin ouderen optreden, staan ze voor degelijkheid, betrouwbaarheid en kwaliteit. De rookworst is nog even sappig als toen. De borrel is van een pittigheid die vroeger zo gewoon was. Zelfs de oudere vrouw, die in het reclamespotje vol ongeloof uitroeptWassen met een balletje??!!» is enkele seconden later geheel overtuigd als ze de ouderwets heldere wasresultaten ziet. Het wordt tijd dat we de STER- mensen aan hun verstand brengen dat de goede oude tijd nooit heeft bestaan. Hoe vaak het verleden ook gewassen wordt, er blijven nogal wat hardnekkige vlekken die er niet uitgaan. Balletje of geen balletje. CR te koop aangebo- :-paards, geheel opge- Vr. pr. ƒ2.200,-. Inl. 137. faciliteiten Dijkstra. In teiten en van Fl 74( besteed. Er vier hoofdgebi teld, nog ruim stra daarover: "Dat geld I ken voor het oplos voer; gesp door Op donderdag 20 april aanstaande wordt er in buurt centrum «in de Boomtak», Boomstraat 81 in Tilburg, een informatiemiddag gehouden speciaal voor oude ren. Het thema is: «Alles over wonen voor ouderen». Er zal een dia-klankbeeld vertoond worden over alledaag se zaken met betrekking tot het wonen van ouderen. Ook is er informatie over woonlasten, aanpassingen in de woning, veiligheid, etc. Ouderen die zich op de hoogte willen stellen van mogelijkheden om kleiner of beschermder te gaan wonen, kunnen zich tijdens deze middag daar heel goed over laten informeren. De mid dag wordt georganiseerd door de Stichting Bejaarden- werk Tilburg en begint om 14.00 u. Woensdagmiddag 19 april wordt de Bijsterstede, het nieuwe verzorgingstehuis van de Kievitshorst officieel geopend. De opening wordt verricht door mevrouw mr. Th. Huberts-Fokkelman, lid van Gedeputeerde Staten van de provincie Noord-Brabant. Ter gelegenheid van de opening exposeert Riky Schellart-Van Deursen por tretten en stillevens. Struktureel aanpakken De rol van de gemeente t.a.v. het Ouderenbeleid moet volgens de Per spectiefnota een stimulerende en stu rende rol zijn waarbij het coördineren en uitvoeren van aktiviteiten aan an dere instellingen wordt overgelaten, gemeente moet,” aldus wethou- Dijkstra, "een aantal zaken wel ,„jreel aanpakken. Op veel plaat sen in de stad zijn in de loop der jaren initiatieven genomen met betrekking tot ouderen. Het is tijd dat de gemeen te die initiatieven op een rijtje zet en daar een struktureel beleid in gaat Veranderingen Bij ouderenbeleid gaat het voor een belangrijk deel over voorzieningen in de verzorgende sfeer. Er zijn veel van dergelijke voorzieningen en een aan tal wordt ondersteund door de ge meente zoals steunpunten, dagop- vangvoorzieningen, huiskamerprojek- ten en projekten voor dagverzorging. Dan zijn er ook nog de stedelijke maaltijdvoorziening, het stedelijk alar- meringsnetwerk, adequate voorlich ting voeren. Een stedelijk plan dus dat strookt met de priotiteit die aan het ouderenbeleid binnen het welzijns werk van de gemeente is toegekend. Op 1 maart is Omroep Brabant begonnen met uitzen dingen gericht op de regio Midden-Brabant waar Til burg onder valt. Een aardig programma is de felicitatie- rubriek die iedere dag om 12.35u wordt uitgezonden. Deze rubriek is speciaal bedoeld voor hen die 80 jaar of ouder worden en voor hen die trouwen. Een kaartje enkele dagen voor de verjaardag sturen naar Omroep >stbus 5000 AK in Tilburg is voldoende als u ■gevens over de jarige op vermeldt en degene(n) die de jarige wil(len) Brabant is te beluisteren op de ioirle op de frequentie 101.5 FM en FM. een bepaalde hoek is gebogen, u de lepel of de vork eenvoudigt de mond kunt brengen. Er is oo. binatiebestek: vork en mes in één. Dan zijn er kopjes met twee oren, bor den met verhoogde randen, etc. Voor het aan- en uitkleden zijn er ook diver se handige hulpmiddelen zoals een kleedstokje, een kousenaantrekker, een laarzenknecht, verende manchet knopen, knopenhaken en diverse slui tingen. Het toilet is veelal te laag. Men kan dit oplossen door een hogere toi letpot aan te brengen, maar ook door een losse toiletverhoger te plaatsen. Als er dan nog handgrepen aan de muur zitten, dan wordt het helemaal makkelijk. Het zichzelf wassen levert met het ouder worden nogal eens pro blemen op. Het is goed om te weten dat er diverse hulpmiddelen zijn die daarin voorzien. Douchezitje, douche kop op glijstang, handgrepen aan de muur, antislipmatjes, etc. maken het douchen veiliger. Ten aanzien van wastafels zijn er ook diverse hulpmid delen, dat geldt ook voor het bad. Af drogen kan soms ook moeilijk zijn. In «De Helpende Hand» worden eenvou dige hulpmiddelen aangeboden en dat geldt ook voor hulpmiddelen bij het opstaan. Helemaal handig is het dat bij ieder hulpmiddel aangege wordt waar u er voor terecht kunt. ntasie-panty's stal Voile 15den 395 3 stuks 10," toenen heren-anklets NU 3.95 10,- Zoals beloofd, volgt hier een samen vatting van het eerste hoofdstuk van het boekje «De Helpende Hand», dat we in de vorige Seniorenwijzer aan u presenteerden. Het boekje bestaat uit zeven hoofdstukken, dus we zullen er zevenmaal op terugkomen. «De Hel pende Hand» is een boekje over han dige hulpmiddelen voor ouderen en wordt u aanbevolen door de redactie van de Seniorenwijzer, de Katholieke Bond van Ouderen en de Algemene Nederlandse Bond voor Ouderen. Het is ondermeer verkrijgbaar in de boek winkel en bij het Gemeentelijk Infor matiecentrum aan het Stadhuisplein in Tilburg. Het kost 5,-. Jacques Joosten Ad Konings (voorzitter) -Diny Verbunt Ad de Vet Redactiemedewerker Paul van Keulen Redactieraadsadres Redactieraad Seniorenwijzer, I I Seniorenwijzer Wordt eenmaal in de 9 twee weken opgenomen in de Tilburgse Koerier Redactieraad Tjeerd Bakker 9 Peter Elshout (eindredacteur) Joop Janmaat I - I I I I I p/a Lange Schrijfstraat 107, 5038 TT Tilburg, tel. 350505 I Kopij I Kopij kan opgestuurd worden, naar het redactie-adres of naar rgse Koerier, NS-Plein DA Tilburg, tel, 368805. De afdeling Tilburg van de Algemene Bond voor Oude ren (ANBO) heeft op 5 april haar algemene ledenver gadering gehouden. Het voorlopige bestuur werd tij dens die vergadering door een definitief bestuur ver vangen. Voorzitter van het nieuwe bestuur is mevrouw H.A.Th. Th. Naber-Jansen. De Tilburgse afdeling die op 9 augustus van het vorig jaar werd opgericht, heeft momenteel 126 leden. De Tilburgse afdeling ontplooit vooral aktiviteiten die gericht zijn op belangenbeharti ging en voorlichting. Inlichtingen over deze bond voor ouderen kunt u verkrijgen via tel.nr. 438010. Goede lichaamsbeweging is gezond voor lichaam en geest, daarom ook prima geschikt voor ouderen. U blijft er langer fit, actief en zelfstandig bij. Bij Terra Nova, Nieuwlandstr. 37, wordt er gymnastiek voor ouderen gegeven, elke woensdagmorgen van 10.30-11.30 uur. Kom eens kijken, of liever meedoen, u zult ervaren hoe plezierig bewegen in een groep kan zijn, vooral als het gaat op muziek. Er is nog plaats, u bent van harte welkom. Inlichtingen: Tineke Meijeren, Stichting Bejaarden- werk, tel. 350505; Wil Onderdenwijngaard, tel. 672068. Ook op veel andere plaatsen wordt gymnastiek voor i gegeven. Als U interesse hebt, neem dan con- met Jan Panhuyzen of Theo v. Duppen, tel. "Vorige week hebben we in het colle ge van B W de besteding van een aantal budgetten voor ouderenaktivi- teiten vastgesteld. Het gaat om aktivi teiten en projekten die vallen binnen Flankerend Ouderenbeleid, Intensive ring Ouderenbeleid, Woon- tussenvoorzieningen en Vrijwilligers- gedurende dit jaar,” aldus totaal betreft het 26 aktivi- projekten voor een bedrag 10.000,-. Niet alle gelden zijn r is, alle restanten uit de jebieden bij elkaar opge- .„.i Fl 250.000,- over. Dijk- t geld wil ik gebrui- issen van de ver- I voersproblematiek. Daarover worden gesprekken gevoerd met de BBA, o.a. door het Tilburgs Overleg Gehandi capten. Immers, gehandicapten en ouderen stuiten als het om het open baar vervoer gaat vaak op dezelfde problemen." Verder is Dijkstra zich aan het bezinnen op de problematiek Op 19 april om 14.00 u. houdt de Katholieke Bond voor Ouderen, (KBO) afdeling Tilburg haar jaarvergadering in het Wit Paardje, Lijnsheike 8 in Tilburg. Op deze ver gadering zijn aanwezig de vertegenwoordigers van on derafdelingen. Na afloop van de vergadering wordt de film "Vergeetachtigheid” gedraaid. Voor het eerst zijn op de jaarvergadering van de KBO de afdelingen Reeshof en Wandelbos aanwezig. In het buurthuis Soekmekaar in de Gen. Kockstraat 2a in Tilburg worden diverse activiteiten georganiseerd waaronder vele voor ouderen. Wekelijks kan men er te recht voor o.a. biljarten, Beter Bewegen voor Ouderen, etc. Verder organiseert de Club 55 van buurthuis Soek mekaar iedere dinsdag van 10.00 u. tot 17.00 u. een ouderen-spreekuur en een ontmoetingsmiddag op de dinsdag van 14.00 u. tot 17.00 u. Volksdansen voor ouderen kan ook in het buurthuis beoefend worden en wel op donderdagmorgen. Wilt u meer weten, neem dan eens contact op met het buurthuis, tel. 431628. Onder deze titel wordt een Teleacprogramma uitge zonden via de radio en de televisie over persoons- en familierecht. U krijgt praktische informatie over samen wonen, trouwen, kinderen, wonen, echtscheiding en/ of erfrecht/overlijden. Voorafgaande aan dit program ma dat in een cursusvorm gegoten wordt, kan men op 20 april zowel op de radio als op de televisie een docu mentaire en een discussieprogramma beluisteren of zien. De cursus begint op de televisie op 17 mei en op de radio op 18 mei. Inlichtingen bij Teleac, tel. 030- 946946. die zich voordoet in buurt- en wijkhui zen m.b.t. de entreegelden voor oude ren. ”lk denk erover daar geld bij te passen. Binnen niet al te lange tijd kom ik daar met een voorstel over. Bo vendien,” zo voegt Dijkstra er aan toe, "wil ik ook geld reserveren voor een reorganisatie van het stedelijk ringsnetwerk.” Daarover zo’i meer. 1: Voortzetting Seniorenwijzer in de Tilburgse Koerier tot eind 1989, bedrag 50.028,-(uit I.O.B.). 2: Voortzetting projekt dagopvang ’t Verzetje in 1989, bedrag 56.500,- (uit F.O.B.). Slaapwacht t.b.v. aanleunwoningen Herdgang, 30.327,-(uit F.O.B.). 4: Inrichting van eetpunt Zonnehof, 13.000,- (uit F>O.B.). Dagopvang Molukse ouder Zonnnehof, 15.405,- (uit F 6 Soc. cult, aktiviteiten voor ouderen Westend, 5100,- (uit I.O.B.). 7: Soc. cult, aktiviteiten voor ouderen Stokhasselt, 4610,- (uit I.O.B.). 8 Soc. cult, aktiviteiten voor ouderen Heikant, 4735,- (uit I.O.B.). 9 Soc. cult, aktiviteiten Stichting Ouderen Centrum, 3165,-(uit I.O.B.). 10: Exploitatiesubsidie Alg. Ned. Bond van Ouderen, 3515,-(uit I.O.B.). 11: Vergoeding vrijwilligersaktiviteiten SBT, 27.750,- (uit Vrijw. Fac.). 12: Vergoeding vrijwilligersaktiviteiten Kath. Bond van Ouderen, 11.400,- (uit Vrijw. Fac.). 13: Inrichting eetpunt Mariengaarde, 20.450,-(uit F.O.B.). 14 Voorteztting voorlichtingsprojekt Inst. Maatschappelijk Werk, 9500,- (uitl.O.B.). 15: Begeleiding positie geindiceerden, 19.180,- (uit I.O.B.). 16: Bijdrage woontussenvoorziening Van Spaendonck, 75.000,-(uit W.T.V.). 17: Bijdrage woontussenvoorziening S.B.N., 9330,-(uit W.T.V.). 18: Bijdrage woontussenvoorziening de Duynsberg, 46.724,-(uit W.T.V.). 19 Uitbreiding aktiviteiten Meer Bewegen voor Ouderen, 20.000,- (uit F.O.B.). 20: Realisering steunpunt Goirke/ Hasselt in de Nachtegaal, 25.000,- (uit F.O.B.). Hulpverleningsnetwerk voor visueel gehandicapten van de Steffenberg, 22.779,-(uit F.O.B.). 22: Experiment "gesproken" informatie, 3500,- (uit I.O.B.). De volgende projekten zijn niet gehono reerd: Studiekringen voor ouderen (aan vraag van Terra Nova); oprichting Senio renkrant, 27.500,- (aangevraagd door de Stichting Seniorenkrant); uitbreiding maal tijdvoorziening, 49.560,- (aangevraagd door Verzorgingscentrum St. Antonius van Padua) en landelijke ondersteuning kloos terbejaardenoorden, 102.250,- (aange vraagd door F.A.K.) Toelichting: F O B. betekent: Flankerend Ouderenbeleid. I.O.B. betekent: Intensive ring Ouderenbeleid Vrijw. Fac. staat voor Vrijwilligers Faciliteiten en met W.T.V. wordt bedoeld WoonTussenVoorziening. Dat gaat veranderen, de belangenbe hartiging komt er nu duidelijk bij.” Toekomst SBT Tot slot nog iets over de SBT. Onlangs is het functioneren van deze instelling onderzocht. De resultaten van dat on derzoek zijn nog niet bekend maar al wel is de directeur van de SBT ontsla gen en heeft ook de adjunct-directeur ontslag aangezegd gekregen. Twee weken geleden schreven wij daarover. Tel daarbij op dat mogelijkerwijs de stedelijke maaltijdvoorziening weg gaat bij de SBT en ook het stedelijk alarmeringsnetwerk. Voeg daar nog aan toe dat de belangebehartiging van bejaarden misschien wel eens niet meer tot het takenpakket van de SBT zou behoren: hoe moet het dan verder met deze instelling? Dijkstra daarover: Wat is de oorspronkelijke taak van de SBT? Dat is de vraag waar het om draait. In de beleidsnota van 1985 hebben we daar het een en ander over geformuleerd. We kwamen toen tot de konklusie uitvoeringstaken niet door de SBT ter hand moeten worden ge nomen, tenzij het niet anders kan. Wellicht is het zo dat in de loop der ja ren dat wat op de achtergrond is ko men te staan. We moeten met onze vraagstelling over de SBT terug naar de bron. Ik heb overigens goede hoop dat we daar uit komen. En als er dan een SBT nieuwe stijl is in 1990, of eer der als dat mogelijk is, dan moet dat een instelling zijn die het vertrouwen van iedereen krijgt en dat vertrouwen natuurlijk ook waard is. Voor deze zo mer zal over de SBT beslist al het een en ander duidelijk worden. Maar uit eindelijk is het bestuur van de SBT de instantie die het gezicht van de SBT bepaald.” igvoorzieninc0'- en projekter. zijn er ook jdvoorzienim igsnetwerk, i j aan ouderen en vervoersvoorzie ningen voor ouderen. Wat de stedelij ke maaltijdvoorziening betreft acht Dijkstra het niet ondenkbaar dat de or ganisatie daarvan in de toekomst an ders zal moeten vanwege de turbulen te groei. ’’Momenteel is de Stichting Bejaardenwerk Tilburg (SBT) de ver antwoordelijke instelling die samen met veel vrijwilligers dit werk doet. Duidelijk is dat er over de huidige or- ganisatiestruktuur goed nagedacht moet worden,” aldus wethouder Dijk stra. Datzelfde geldt voor het stedelij ke alarmeringsnetwerk. De verant woordelijkheid daarvoor ligt ook bij de SBT. "De ontwikkelingen op tech nisch gebied gaan zo hard dat dit pro jekt anders georganiseerd moet wor den. De vraag is dan weer of de SBT dat kan blijven doen,” aldus de wet houder. Interessant in dit verband is het besluit dat B W enkele weken geleden genomen hebben naar dan leiding hiervan. Letterlijk luidt dat be sluit als volgt: "Naar aanleiding van onderzoek door deelnemende organi saties (Tilburgse Kruisvereniging en Stichting Gezinszorg) Stedelijk Direc- tieberaad meedelen dat dat ook de ge meente voorkeur heeft voor alarme ringsnetwerk dat gedragen wordt door Kruisvereniging en Gezinszorg; te vens meedelen dat de gemeente be reid is voor dit doel gereserveerde middelen (Fl. 43.800,- incidenteel en Fl. 15.000,- struktureel) in te zetten voor op deze wijze georganiseerd alarmsysteem.” Belangenbehartiging Het perspectief voor het ouderenbe leid is dat belangenbehartiging steeds belangrijker gaat worden. 'Meer dan in het verleden”, aldus Dijkstra. "Daarmee wil ik niet zeggen dat het recreatieve aspect niet meer telt. Het is meer een zaak van en/en en niet van of/of. Echter: op dit moment krij gen ouderenorganisaties alleen maar subsidies voor recreatieve aktiviteiten.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1989 | | pagina 19